g^^eiose hutspot^ Burgerlijke Stand NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Leidse Universiteit VRIJDAG 22 JUNI 1951DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Vrijdag 22 Juni. Neen, veel wijzer zult u vandaag niet worden van onze (magere) Hutspot. Het is rustig in de stad, om het woord „saai" niet te gebruiken. Er gebeurt werkelijk niets bijzon ders. Geen bromfietsers, die van hun brommer vallen, geen kinderen die uit het grachtwater opgedoken moe- Jaarvergadering van Mij. v. Letterkunde Woensdag hield de Maatschappij v. Nederlandse Letterkunde te Leiden haar jaarvergadering, onder voorzit terschap van mr. A. Mout, die mede deelde, dat er moeilijkheden waren gerezen ten aanzien van de toeken ning van de Dr. Wijnandts Franc- ken-prijs voor de rubriek biografie en cultuurgeschiedenis. Deze twee jaarlijkse prijs zal nu pas het vol gend jaar worden toegekend. De Commissie voor Schone Lette ren heeft het bestuur geadviseerd de Lucie B. en C. W van der Hoogt- prijs 19501951 toe te kennen aan de schrijver Alfred Kossmann, voer zijn roman „De Nederlaag". Het be stuur kon zich met dit advies ver enigen. In haar motivering zegt de com missie, dat zij in korte tijd tot over eenstemming gekomen is, nu dit maal het element van aanmoediging, in het verleden wel eens veronacht zaamd, tot zijn recht gekomen is. „De Nederlaag" is de eerste roman van de 28-jarige schrijver, van wiens hand reeds enige gedichten en cri- tieken verschenen. De roman heeft verschillende goede eigenschappen, die een belofte inhouden voor de toekomst, vooral eerlijk en onbevan gen. Het verhaal speelt zich af in de verplichte arbeidsdienst gedurende de laatste wereldoorlog. De Maatschappij heeft het initia tief genomen 50 Nederlandse klas sieken in goedkope editie bij Tjeenk Willink te laten verschijnen. De voorzitter oefende critiek uit op de Regering ten aanzien van de zorg, die aan culturele belangen wordt besteed. Jonge dichters kunnen prac- tisch niet meer debutgren; hun tijd schriften leiden een kommervol De- staan en in brede kringen van de maatschappij is men ongevoelig ge worden voor hun werk. Mr. Mout besloot zijn openingswoord met een beschouwing over de hedendaagse mens en de poësie, die geworden is tot een laatste wapen, waarmede de mens vernietiging van zijn uiterlijke en innerlijke wereld hoopt af te weren. De vergadering benoemde dr. A. A. van Rijnbach, afgetreden biblio thecaris, tot ere-lid. ten worden, geen mensen, die fraaie woorden te horen krijgen, omdat zij ergens jubileren. Niets van dat al les. Wat er wel gebeurde, zal u niet interesseren: op de Veemarkt raak ten twee mannen slaags, maar voor dat de politie er aan te pas kon ko men, hadden omstanders de vechten den al gescheiden. Ze zijn het gaan afdrinken. In het water van de Mare lag een hond te spartelen; een sla gersjongen fietste voorbij en over de walkant hangend greep hij de drenkeling in z'n nekvel. In de Hout straat zagen wij gistermiddag, dat enige jongens een vuurtje stookten in een vuilnisemmer. En het is van daag een beetje triestig, omdat de zon schuilgaat achter een stapel re genwolken. Maar dat laatste zult u reeds geweten hebben. Neen, wer kelijk niet, er valt vandaag niet veel te melden. Afgezien natuurlijk van liet be richt aan de leden van de Volksdans groep „De Grote Ronde". A.s. Zater dagavond om half acht wordt bij goed weer gevolksdanst op het terrein van de Leidse Hout. De leden worden verzocht zich te verzamelen bij de klok in de Houtlaan. En de Verkenners van de St. Pe trusparochie dienen te weten, dat er morgen geen Verkennersmis zal zijn. De jongens worden verwacht in de Schoolmis van half acht en moeten zich gewoon bij hun klas aanslui ten. De Speeltuinvereniging „Groen- oord" heeft ons uitgenodigd om a.s. Maandagavond om kwari over ze ven de speeltuin met sportveld te heropenen. De Accordeonvereniging „Accordanto" zal met 48 medewer kenden een concert geven. De Vereniging van Oud-leerlingen der Ambachtsschool (V.O.L.A.) gaat a.s. Dinsdagvond om 7 uur een excui-sie maken naar de Leidse Spoorwegwerken. In de restauratie 3e klas houdt ir. F. Schalij een in leiding, Wdaria een rondgang over de verschillende werken volgt. Zeer interessant. We kunnen het de leden (uit ervaring) van harte aanbevelen! STADSKOK. AANBESTEDING VAN GEM. VERFWERKEN. Hedenmorgen werd op het Stad huis te Leiden aanbesteed het ver richten van verfwerken aan brug gen en walbalies. Er waren zeven inschrijvers, van hoogste tot laagste: N.V. Schildersbedrijf De Prins, Dor drecht 8.600; Schildersbedrijf H. P Jansen Leiden 8.500; J. Koet en Zoon, Leiden 8.476; Gebr. Ladan, Leiden ƒ8.375; W. J. B. Sicgelaar. Leiden 8.300; fa. Bleys, Leiden ƒ8.295: fa. J. A. Verwer Leiden 8.250. GEM. AANKONDIGING SLUITING GEM. BADHUIS Wegens dringende herstellingen zal het Gem. Badhuis, v. d. Werf- straat 39, voorlopig gesloten zijn. Leiden, 22 Juni 1951 De wnd. Dir. van de G.G. G.D., L. W. v. Liebenstein y ATWIJK AAN DEN RIJN Tocht ouden van dagen. Onge veer 90 ouden van dagen hebben gisteren in 23 auto's en een bus een heerlijk uitstapje gemaakt. De tocht ging via LeidenUtrecht naar Zeist, waar in het „Jagerhuis" de koffie werd gebruikt. Op de Leusderheide werd dank zij het prachtige weer een geslaagde pick-nick gehouden. Aus- terlitz was de volgende pleisterplaats en tenslotte -werd in Zwammerdam nog eèns aangelegd, om de inwen dige mens te versterken. Bij de te rugkomst in Katwijk stond de har monie reeds opgesteld, om de auto's door het dorp te begeleiden. In het parochiehuis werden nog consump ties geserveerd, waarbij vele dank-' woorden werden gesproken. SASSENHEIM JEUGD ORGANISEERDE MOEDER AVOND. Koeien peuzelden de versiering op. Gisteravond werd er door de gid sen een kabouters 'n avond verzorgd, die speciaal was bestemd voor de moeders. Deze avond vond plaats op het terrein van de heer Zwetsloot, waar de gidsen en kabouters altijd spelen, 's Middags hadden de gidsen het terrein met slingers en vlaggetjes versierd, maar toen men 's avonds arriveerde bleken de in de buurt gra zende koeien de versiering te hebben opgepeuzeld. De stoelen hadden zij echter laten staan. Door de jeugd werden diverse dansjes, declamaties en toneelstukjes ten beste gegeven. Alle moeders ont vingen een bloemenhulde. Kapelaan Vulsma sprak na afloop een kort dankwoord. WARMOND Autotocht ouden van dagen De ouden van dagen hebben weer een buitengewoon prettige dag gehad. Met 30 auto's en een prachtige tou ringcar, vertrokken zij. voorafgegaan door motorpolitie. Allereerst werd over Noordwijkerhout gereden naar Heemstede, waar een kopje koffie werd gedronken. Vervolgens ging de tocht over Aalsmeer naar Utrecht, ''eist enz. In Bilthoven, in het be ende restaurant met natuurbad werd de maaltijd gebruikt. Hierna volgde een rondrit in de mooie om streken van Zeist en na op een an der plaats de thee te hebben ge bruikt, werd de terugreis aangevan gen. In het begin van het dorp werd de stoet opgewacht door de beide muziekkorpsen, onder zeer grote te- langstelling van de ingezetenen. Raadsvergadering De raad van Warmond komt Dinsdag 26 Juni a.s. bijeen ter behandeling van: o.a. de olgende agendapunten: Wijziging 'an de salarisverordening in verband "et de salariëring van de haven eester. Wijziging van de ltgesver- -•-dening met betreking tot de leges voor bouwvergunningen. Het aan- aan van een geldlening groot 150.000.— WASSENAAR Blauw Zwart-veteranen tegen po- litie-elftal. Gisteravond Leeft op het terrein aan de Katwijkseweg een elftal, dat voor het overgrote deel uit veteranen van Blauw Zwart bestond een vriendschappelij ke wedstrijd gespeeld tegen het elf tal van de Wassenaars politie (W.P. S.S.). De uitslag (33) bewijst, dat de oudjes het nog best deden. Met de rust hadden zij zelfs een 30 voorsprong door doelpunten van Adriaan van Leeuwen, Niek v. d. Kooy en Wim Tol. Na de rust ging de vermoeidheid bij de Blauw Zwart-spelers een rol spelen. Maar toen met twee doel punten kort achter elkaar van W. de Boeck de ^oorsprong tot 32 was verkleind, werden de Blauw Zwar- ters geinspireerd tot een grotere krachtsinspanning Zij gaven weer goed partij. In het doel weerde Jaap Knijnenburg zich uitstekend. En mo torkampioen Piet Knijnenburg werd in de middenlinie het struikelblok voor menige aanval van de politie. Inspecteur Boven maakten tenslot te het laatste doelpunt voor WPSS, zodat het einde van deze wedstrijd, waarvan de baten bestemd waren voor het Bouwfonds van Blauw Zwart een gelijk spel bracht. Diefstal koperen buizen De installateur b. uit de Langstraat deed bij de Politie aangifte van dief stal van 6 koperen waterleidingbui zen, elk ter lengte van 5 a 6 meter. De buizen werden ontvreemd van een bouwwerk aan de Rijkstraat weg. Schooltentoonstelling. Zaterdag en Zondag a.s. zal in de gymnastiek zaal van de R.K. Scholen aan de Kerkstraat een tentoonstelling ge houden worden van werkstukken op het gebied van handwerken, handenarbeid en tekenen, alsmede van werkschriften en uitgewerkte opdrachten. Iedereen is op deze ten toonstelling welkom. Zaterdag van 4 tot 9 uur en Zondag van 3 tot 9 uur. Geboren: Fredcrik A., z. v. G. A. Veenendaal en C. J. van Taack Tra- kranen; Harm, z. v. G. C. de Groot en M. de Jonge; Johan P., z. v. J P. van Reeken en H. M. Hulters; An- tonius J., z. v. J. C. Beijersbergen en A. T. Rietveld; Johanna C. C., d. v. L. P. Ruygrok en G. M. van der Spek; Johanna M., d. v. L. van Veg- ten N. H. Tetteroo. Ondertrouwd: A. G. Donk, Breda en J. Zegwaard;-G. F. Schieferdec- ker, Voorburg en J. F. N. van Klef- fens; E. D Roukema en M. A. Schreuder; C. Vreeken en M. R. Janssen. Getrouwd: M. G. Ouwehand en J. Vreeken. Overleden: Petronella J. Wester - bos, 68 j., echtgen v J. C. Pieterse; Cornelia H. Vreezen, 58 j., echtgen. v. A. N. A. Vermeulen. DR. CH. FEHMERS VIJFTIG JAAR DOCTOR IN DE MEDICIJNEN. Mede-oprichter van de Memisa Zondag a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat dr. Ch. H. A. T. Feh- mers aan de Rijksuniversiteit van Leiden promoveerde tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, ge titeld: „Therapie bij ruptura uteri", zoals wij reeds meldden. Dr. Fehmers, die Rotterdammer van geboorte is, heeft niet alleen in zijn geboortestad bekendheid ver worven als geneesheer-directeur van het St. Franciscus Gasthuis aldaar, maar ook in geheel Nederland als mede-oprichter en oudste bestuurslid van de medische Missie-Actie. Bij het zilveren jubileum van de Me misa vorig jaar, werd dr. Fehmers om zijn grote verdiensten voor dit nuttige en schone werk door de H. Vader onderscheiden met de ver sierselen van Ridder in de Orde van de H. Gregorius. Zijn steeds zwak ker wordende gezondheid noopte hem ook zijn bestuursfunctie in de Memisa neer te leggen na 25 jaar actief en door veel stormen heen daaraan te hebben meegewerkt. Dit gouden feest van zijn docto raat heeft voor dr. Fehmers grote betekenis, niet alleen als genees heer, maar ook als vriend van de Missie, in dienst waarvan hij zijn grote kunde en ijver stelde. Geboren: Johannes R. z. v. J. R. v. d. Laan -en J. de Roo; Johan z. v. A. Hoogenraad en A. Scholte; Gerrit- je d. v. J. P. Oostendorp en J. S. Wolting; Adxianus G. z. v. G. F. Weijers en P. A. J. Groenewoud; Willem z. v. K. Duijverman en J. Kamphuis; Willem G. z. v. G. F. l'Ecluse en L. Verhoog; Cornelia S. d. v. C. v. d. Broek en E. v. d. Steen; Hendricus C. G .z. v. H. W. A Thijssen en M. A. de Water; Hen- drika W. d. v. N. d. Uijl en W. M. v. Voskuilen; Ferdinand E. C. W. z. v. J. P. H. Hoogervorst en A. Bern- nard; £ndré E. z. v. T. A. Dam wijk en M. Kraus; Jacobus J. z. v. A. Smit en J. J. Hoge woning: Wilhelmina C. d. v. W. Bink er. C. Blansjaar. Overleden: H. Kranenburg zoon 6 maanden; J. B. v. Dijk zoon 15 j.; G. C. G. van Leeuwen wed. van Koeman 84 i.; P. v. d. Reijden man 74 j. H. v. Hoorn huisvr. van Kruis? van 69 j.; J. C. v. d. Vlugt zoon 1 dag. Getrouwd: A. G. v. d. Voort van Zijp en M. C. Kist. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE BIJ FA. J. J. F. VAN DER MEER De gouden Beurtvaartonderneming Plaatsgebrek verhinderde ons gis teren melding te maken van de druk bezochte receptie, die Woensdagmid dag op Oude Vest 175 gehouden werd door de heer J. J. F. v. d. Mer, directeur-eigenaar van de be kende Beurtvaart- en expeditie-on- dernem'ing, die 50 jaar geleden zijn intrede in dit bedrijf deed. Onder de zeer velen, die hun ge lukwensen kwamen aanbieden, be vonden zich de heer G. J. Lolling di recteur van Nationaal Veem, die na mens alle Leidse beurtvaarders de heer v. d. Meer hulde bracht voor de wijze waarop hij ziin bedrijf tot bloei heeft weten te brengen. Wat de behartiging van de vakbelangen betreft, rekende spreker op een har telijke samenwerking van alle beurt vaarders. Voorts verschenen ter re ceptie de commissaris van Politie, de heer R. J. Meiier, mr P. C Breed- veld, insoecteur van de Verkeerspo litie. de heren W. Lodder en F. Pal- huijzen van het Ned. Binnenvaartbu- reau de heren Oster en Delfos van de Adviescommissie der Rijksver keersinspectie, het dagelijks bestuur van de Bond van Bedrijfsautohouders in Ned'erland. de heer A. J. Versteeg van de I-eidse en de heer Fransen van de Rotterdamse Bevrachtings commissie en verder vele collega's zakenrelaties en vrienden. Zowel mevr. v. d. Meer als de zoon. de hepr M. v d. Meer werden in deze hu1^* bp^rokken. Tc do avonduren heeft de R.K. T cidse Harmonie-kapel de heer v. d. Meer een serenade gebracht. LEIDERDORP Gisteren is te Leiderdorp een kleu terschool geopend, die door de ouders zelf is gebouwd. Nadat het gemeente bestuur een subsidie voor de bouw had afgewezen, besloten de vaders hun hamers, zagen enz, op te zoe ken en in hun vrije uren zelf een school te bouwen. Ook de moeders hielpen een handje mee, om de kos ten zo laag mogelijk te kunnen hou den. Het was voor mevr. R. E, A. Enge lenburg-Caspers, voorz. van de ver. voor kleuteronderwijs, een groot ogenblik, toen zij gistermiddag het resultaat van al deze inspanning mocht openen. Het witte schoolge bouw biedt plaats aan ongeveer 90 leerlingen. Met het eelt, dat de vaders en moeders thans op hun handen heb ben om van blaren maar niet te spreken hebben zij een belangrijk bedrag verdiend. De school komt op een bedrag van 7000,en indien men de normale weg bewandelt, is daar niet zoveel mee te beginnen. OEGSTGEEST Te Tilburg is geslaagd voor de acte L. O. mej. J. M. Bruschkc. Inschrijving voor Laura verlengd In verband met het feit, dat ook nu na al de officiële sluitingsdatum, bij het secrtariaat van de LAURA nog steeds aanmeldingen binnenkomen, heeft het bestuur besloten de in schrijving voor de 4e Alphense Rij- wielvierdaagse alsnog open te stel len tot en met Zaterdag 30 Juni a.s. O.m. hebben zich zes Engelsen aan gemeld, zodat ook ditmaal dc rit een internationaal karakter zal dragen. Hoewel tal van deelnemers bij par ticulieren konden worden onderge bracht, heeft het comité dankbaar gebruik gemaakt van een aanbod van het gemeentebestuur om de on langs leeg gekomen boerderij van de heer Verhagen aan de Hooftstraat voor de huisvesting beschikbaar te stellen. Het bestuur van de Vereni ging van Huisvrouwen heeft daarop niet willen achterblijven en zich be reid verklaard voor de inrichting te zorgen. Hieruit blijkt dus wel, dat weer va:- alle zijden wordt medege werkt om de LAURA te doen slagen. Ook voor kamperen blijkt veel ani mo te bestaar., zodat verwacht mag worden, dat er heel wat tenten op het IJsclubterrein zullen verrijzen. Wij hopen, dat nog velen in de Rijnstreek deze laatste dagen zullen benutten om in te schrijven, want waar zelfs vreemdelingen zich tot de Alphense Rijwielvierdaagse aange trokken voelen, daar mogen Aiohen en de overige gemeenten in de Rijn streek toch zeker niet achterblijven. Naar wij nog vernemen, is, wegens het bedanken van de heer B. Knaa- oen, tot voorzitter van het dagelijks bestuur gekozen de heer W A. Larr. Ook de heer B. van Wijk heeft als lid van het comité bedankt. HAZERSWOUDE m R.) KIND VERDRONKEN Gistermiddag was het 3-jarig zoon tje van de heer A. v. Dorp medege- gaan naar het hooiland. In een on bewaakt ogenblik is de kleine in het water geraakt. Toen men het jon getje vond, waren de levensgeesten reeds geweken. ZOETERWOUDE GEMEENTERAAD (Vervolg). Het solide arrestantenlokaal Hel arrestantenlokaal op het Dorp wordt aan het Rijk verhuurd voor max. 75.— per jaar. De voorzitter zegt, gekscherend: het is oen zeer solide gebouw, waarschijnlijk doe lend op net gebeurde van Zondag nacht toen twee beschonken jonge lieden, daar opgesloten, uitgebroken zijn. Het patieel uitbreidingsplan Noordbuurt en Watertje komt ter tafel. Omtrent de Noorderbuurt be paalt zich de nieuwe mogelijkheid tot bouwen van boerderijen aan de laan naar de woning van Th. v. d- Salm, die geprojecteerd is als een straat naar de H. Rijndijk en enige bouwbreedte nabij het winkelhuis de zaak. Plan 1 is een omlegging van van Schagen. Het Watertje is een zeer ingrijpen- het water vanaf de Noordbuurt tot aan de Bakker9brug achter alle boer derijen om. Het plan II heeft alleen een omleg ging van de Schouterbrug met korte omleg van het water; een oplossing met één richting-verkeer. De voorz. zegt, dat Plan I het ka rakteristieke Watertje zal bederven; een brede straat met oude ordeloze huizen. De kosten zijn zo enorm hoog, dat dit niet te verwezclijken is. Nadat deze plannen breedvoerig zijn besproken, wordt besloten aan Stad en Landschap mede te delen met plan II mogelijk te maken in het geval de Schoutenbrug vernieuwd moot worden de uitlegging zó te ma ken. Punt 27 gaf de teleurstellende me dedeling van de voorz., dat .dc ge vraagde medewerking tot het bou wen van 12 woningen op het Dorp niet kan worden verleend, omdat de financiering niet mogelijk is. Financicringsmoeilijkheden. De heer van der Ploeg vraagt of de voorz. bekend is, dat er gemeen ten zijn, die in weerwil van de moeilijkheden ten opzichte van de rentevoet *och opdrachten gegeven hebben, waarop de voorzitter mede deelt, dat indien zulks zo is men te ver gaat. De plannen liggen nu met huur prijzen van 6.85, f 7.85 en 8.85 ge rekend naar de rente van 3Yi pet. De voorz. somt op welke grote kas geldleningen er nog lopen waarvoor geen leningen worden gesloten. De waterleiding van de Weipoort naar het Dorp moet ook noodzakelijk ver groot worden, 's Maandagsmorgens is op het Dorp op de 2e verdieping geen druk en op het einde achter aan de Vliet komt helemaal geen water meer. Met de huidige geldpolitiek raakt alles hopeloos vast. De heer van der Ploeg zegt, dat dc wantoestanden toch niet kunnen blijven voortduren. De voorz. bespreekt de mogelijk heid van een lening uitschrijven voor de gemeente ad 3i pet. b.v. voor dc waterleiding-misère Misschien dat er enige tienduizenden guldens zo geleend konden worden uit burger zin. Op de vraag van de heer v. d. Ploeg of een dergelijke lening bij toegestane stijging van de rente dan ook verhoogd kan worden zegt de voorz., dat zulks eenmaal overeen gekomen niet meer gaat. De animo is dus niet groot. Hoe het zij, de bouw kan alleen op papier voortgezet worden, dus be- stekklaar. Aanbesteding wordt ge volgd door termijnen en de gelden zijn niet beschikbaar. Bij de rondvraag stelt dc heer Schenkel voor waar de presentie gelden van Raad verhoogd zijn het billijk is de salarissen van de wet houders met 20 pet. te verhogen. Hiertoe wordt nu besloten de goed keuring van G. S. te vragen. NIEUWKOOP Honderd jaar. Op Zondag 29 Ju li a.s. hoopt onze oudste inwoner de heer Matthijs Marinus wonende aan de Noordenseweg no. 80 alhier zijn 100ste verjaardag te vieren Voor zover kan worden nage gaan, is een dergelijke leeftijd in on ze gemeente nimmer voorgekomen. Thijs Marinus is nog kras; ieder jaar maakt hij tenminste de auto tocht voor de bejaarden mee en hij heeft daarin heel veel plezier. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht mej. A. G. v. Riet Paap, Den Haag; idem de he ren A. J. v. Styrum. Heemstede; R. P. Bloemsma Hilversum. UTRECHT UNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen theologie de heer G. H. M. Posthu mus Meyjes uit Leiden. Voor het eindexamen B slaagden nog de heren: H. L. Bouman en S. H. van Iterson beiden te Leiden en P. D. Jungerius te Oegstgeest. Hier mede zijn de eind-examens afgelopen Laatste Berichten TWEEDE KAMER Extra kinderbijslag verworpen De Tweede Kamer heeft heden middag de behandeling van de zes wetsontwerpen tot wijziging van sociale wetten voortgezet. Allereerst kwam aan de orde de stemming over dc vier gisteren door de heer Gortzak (CPN) ingediende moties betreffende: a) toekenning van een- bijslag ter compensatie van de huurverho ging aan hen, die een uitkering ont vangen krachtens de Noodwet i Ouderdomsvoorziening. b) vrijstelling van aftrek van een bedrag van ten minste 100 van de eigen inkomsten van hen, die een uitkering ontvangen krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening. c) verdere verhoging van dc uit kering krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening. d) handhaving van de bestaande verhoudingen in de Kinderbijslag- regeling. De eerste motie wordt verwor pen met 74 tegen 5 stemmen! de drie andere moties worden verworpen met 75 tegen 5 stemmen. Alleen de CPN-fractie stemde voor. Aan de orde zijn hierna de artike len van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Kinderbijslagwet en de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en Wezenrentetrekkers. De heer HAKEN (CPN) verde digt een amendement, beogende de in het ontwerp voorgestelde progres sie op te heffen. Het amendement wil de bijslag doen bedragen: voor het eerste kind 0.47, voor "het twee de en derde kind 0.53 en te reke nen van het vierde kind 0.64 per i:ir;d. Minister JOEKES merkt op, dat het amendement tegen de draad in gaat, hetgeen men zal beseffen als men de grondslag van het ontwerp in ogenschouw neemt. Het treedt buiten dc grondslag. Spr. ontraadt het amendement krachtig. Het amendement wordt verwor pen met 75 tegen 5 stemmen, die der C.P.N. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aan genomen, met aantekening, dat dc CPN-fractie geacht wil worden te hebben tegengestemd. In het wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwetten ter compensatie der prijsstijgingen wordt voorgesteld dc kinderbijslag te doen bedragen: voor het eerste kind 0.46, voor het tweede kind 0,51, voor het derde f 0,54 en te re kenen van het vierde kind 0,69 per kind. Mevrouw FORTANIER-DE WIT (WD) licht een amendement toe om de bedragen van 0.54 cn 0,69 te vervangen door 0,51 x 0,67. De bedoeling van dit amendement is de verhoging der bijslagen van het der de kind af te beperken tot circa 5 pet. Naar het oordeel van mevr. For- tanier moet voorkomen worden, dat, vooruitlopende op het rapport van de E.E.R. en de gedachtenwisseling hierover in de Staten-Gcneraal een beslissing over de progressie in de kinderbijslagen wordt genomen. De heer van den BORN (Arb.) licht een gelijk amendement toe. Tenslotte wordt het regerings voorstel verworpen met 28 tegen 52 stemmen. Vóór stemden alleen de K.V.P. en de heer Willems (P. v. d. A.). BRITSE VROUWEN EN KINDEREN WORDEN GEëVACUEERD. De vrouwen en kinderen van le den van de Britse staf in dc Perzi sche olievelden hebben bevel ge kregen te pakken cn zich tc verza melen op het hoofdkwartier van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij te Abadan, aldus deelde een woord voerder van de maatschappij Vrij dag te Londen mee. Dit bevel geldt niet voor de Brit se employés zelf. Hun is opgedra gen hun werkzaamheden oort tc zetten en dc ontwikxeling der ge beurtenissen af te wachten. Het aantal cmployé's van de maat- schsappij te Abadan bedraagt onge: veer drie duizend. Er bevinden zich echter nog slechts 150 Britse vrou wen en kindo.ren in dit gebied. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 Juni. Vee, Aanvoer: 6 fokstieren, 7 slachtstieren, 80 kalf- en melkkoeien, 79 varekoeien e. a. 200 vette koeien, 30 vaarzen, 15 pin ken, 1 graskalf, 27 vette kalveren, 205 nuchtere slachtkalvercn, 20 nuchtere fokkalveren. 103 v/eideschapen, 167 zuiglammcren, 768 wcidelammeren, 38 zeugen, z51 schrammen, 782 big gen, 9 paarden, 1 veulen en 14 bokken of geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 7001000; varekoeien e. a. 570 740; vette koeien f 725—1025, 2.20 2.85 per kg levend gewicht; vaar zen 600—880; pinken 330—520; nuchtere slachtkalvercn 4052; nuchtere f-okkalveren 60—110; wei- deschapen 80120; zuiglammcren 7005; weidclammeren f 5070; schrammen 60—90; biggen 30—50 en bokken of geiten 15—30. Han del alles slepend. Kaas. Aangevoerd 80 partijen Goudse en 7 partijen Leidse kaas, to taal 87 partijen. Prijzen: Goudse kaas extra kwal. 2.42, le soort 2.24— 2.30, en 2e soort 2.182.23 per kg. Leidse kaas le soort 2.11—2.22 per kg. I-Iandel matig. DELFT, 21 Juni. Vcc. Aangevoerd 3 paarden, 57 runderen, 118 nuchtere kalveren, 176 varkens, 498 biggen, 49 weide lammeren. 9 geiten. Prijzen: kalfkoeien 650775. varekoeien 550650, nuchtere kalveren 45 55, biggen 3045, lopers 4580, runderen per kg. slachtgewicht ƒ2 60 —2.80, magere varkens per kg. le vend gewicht 1.801.90. Handel: in runderen en kalveren tamelijk. In varkens en biggen lui. VEUR, 21 Juni. Groente. Bloem kool 12—23 cent. komkommers 20 31 cent, komkommers krom 2732 cent, sla 38 cent, andijvie 2045 cent, postelein 1220 eentc, spinazie 1734 cent, bospeen 3878 cent. tuin bonen 2933 cent, tomaten 5993 cent. TER AAR, 21 Juni. Groente- Peulen 4.107.20, idem B 2.70 3.70, doppers 3.404.00, capdop- pet's 3.50—3.80, tuinbonen f 1.90— 2.90. alles pei 10 kg.; kassnijboncn 1.351.40. idem stek 8595 cent per kg. Meer wellevendheid, grotere verkeersveiligheid. Verbond voor Veilig Verkeer PRIJZEN, die U tot kopen doen besluiten VITRAGE I CRETONNE I GORDIJNSTOFFEN v.a. f 1.10 d. m. I 2.60 p. m. I 3-48 p. m. Zuiver katoen!! I Licht- èn wasecht!! I Velours vanaf 8. KAPOKMATRASSEN: Een pers. 3 d. 120.— met kussen. r Twee pers. 3 d. vanaf 158.met 2 kussens. Prima 3-delige 2 pers BI N N EN VERING MATRASSEN, Zeer speciale aanbie ding 159.30. Beslist nergens anders voor deze prijs en bovenal deze kwali teit!!!! met 10 jaar garantie. PO WOLLEN DEKENS nu nog 57.—, 180 x 220 cm. Buitengewoon scherpe prijs En.als steeds in BEHANG laagste prijzen, hoge kwaliteit. DUS NAAR: DE DRIE EENEN, Haarl.str. lil, Leiden, Tel. 23867 2* Radio Portable. Philips od batterijen. Zeer ge schikt om mee te nemen op vacantie 100.Ter- weeweg 43. Oegstgeest, Tel. 23323. 2459 2* Schotse Collies te koop teefjes, prima stamb. Va der veelv. kampioen. Oost- einderwee 383. bij Kerk- weg. Aalsmeer. 5130 2* Waakhond. Goed tehuis eezocht voor mooie don kere Herder, liefst op boer derij. Wijntjes. Stations emplacement. Herensingel Tel. 26666. 2460 21 Er biedt zich aan leer ling monteur, reeds 2 jaar in het vak. Br- onder no. 2471 bur. van dit blad. "2* Te koop een kinderwa. gen. merk Delft donker blauw, tegen elk aanne melijk bod. Mcidoornlaan 9, Sassenheim 5108 2* Jonge Hennen. Prima jonge hennen aangeboden, v. d. Valk Boumanweg 18 Leiderdorp. 2462 2* Luidspreker 5. Mooie duidelijke luidspre kers vanaf 5.nog mooie koffergramofoon 15.goed spelend Ra diotoestel 25.gramo- foonplatcn naar keuze van af 35 cent. Reparaties vak kundig. Doet uw voordeel. Janvossensteeg 41. Leiden, Voor advertentiën Telefoon

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3