J. B. DE KONING OVERLEDEN Leidenaar gaf 15 x bloed voor het Ned. Roode Kruis Kath. Utrechtse studenten gaven opvoering „Isola Bella' Financieringsmoeilijkheden remmen uitvoering van plannen DONDERDAG 21 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 dien vele jaren bestuurslid var de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Leiden en na dc oorlog maakte hij deel uit van het Leidse Niwin-comité. Op 13 September 1950 werd onder grote belangstelling het 75-jarig be staan van de fa. B. de Koning ge vierd. Hoewel de heer De Koning tot Bekende figuur uit Leidse zakenleven en de 3 October-vereniging In de ouderdom van 74 jaar is gis termiddag om half vier in het St. Elisabeth-zickenhuis overleden de heer J. B. de Koning, die tot voor enige maanden een groot aandeel had in het Leidse zakenleven en daarnaast vele openbare functies vervulde. Jacobus Bernardus de Koning werd op 28 Maart 1877 te Leiden ge boren. In 1918 nam hij de leiding over van de bekende manufacturen- handel B. de Koning, het „Leidse Wollendekenhuis" aan de Haarlem merstraat, die in 1875 door zijn va der, wijlen de heer B. de Koning, was opgericht. In de loop der jaren werd het be drijf verschillende malen uitgebreid, door bij trekking van enige percelen in de Donkersteeg. Gezondheidsredenen noopten de heer De Koning op 1 Jan. 1951 de leiding van het bedrijf over te dra gen aan de heer A. Sanders en zich geheel uit het zakenleven terug te trekken. Naast zijn zakelijke bezigheden vond de heer De Koning nog tijd, verschillende openbare functies te vervullen. Bij de Leidenaars is hij het meest bekena als bestuurslid van de 3 Octobervereniging, welke functie hij in 1919 op zich nam. om reeds zeer spoedig voorzitter te worden van de Optochtcommissie. Met hart en ziel heeft de heer De Koning geijverd om het 3 October- feest tot een groots Leids feest te maken. De vele optochten, die on der zijn bezielende leiding georgani seerd werden, hebben veel daartoe bijgedragen. In 1948 moest de heer De Koning het voorzittersschap in jongere handen overgeven. De heer N. A. Commandeur werd zijn opvol ger. Maar als bestuurslid bleef zijn belangstelling voor de vereniging onverflauwe. Nog het vorig jaar zag men hem in een rijtuig met de optocht meerijden. Het werk van de heer De Koning in de 3 Octobervereniging vond of ficieel erkenning door dc benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op 2 October 1949 heeft burgemeester van Kinschot dc ver sierselen aan de heer De Koning uitgereikt. Ook op organisatorisch zakelijk terrein heeft de thans overledene veel werk verricht. Van 1936 tot 1950 was hij lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. Bovendien was het onder zijn leiding, dat 12 y2 jaar geleden de Midza werd opgericht een vereniging van Leidse Midden standszaken, die propaganda maakt door het verstrekken van premie bonnen. Voorts was hij bestuurslid van de Inkoopvereniging „Elzen burg". Ben grote activiteit ontwikkelde de heer De Koning eveneens als voorzitter van het Leidse Comité Ouden van Dagen. Onder zijn lei ding werden ae jaarlijkse autoritten georganiseerd. De heer De Koning was boven- kort voor de dag van dit feest bed legerig was, heeft hij dit jubileum toch persoonlijk kunnen bijwonen. Er was een overweldigende belang stelling voor dit feest. Al sedert 2 jaar liet de gezondheid van de heer De Koning veel te wen sen over. Desondanks viel het hem moeilijk zijn vele functies vaarwel te zeggen. Begaafd met een sterke wil en een ijzeren doorzettingsver mogen, vocht hij toen voor zijn le ven,. Op 1 Jan. 1951 werd hij weder om door ziekte overvallen. Twee maanden verbleef hij in het St. Eli sabeth-ziekenhuis en keerde er op 15 Mei 1.1. terug. Zelfs op zijn ziek bed stond hij nog dagelijks telefo nisch in verbinding met zijn vele vrienden en relaties, om alles, waar voor hij de zorg droeg, goed te la ten functionneren. Met de heer de Koning is een van de bekendste en meest populaire Leidenaars heengegaan, die als za kenman een bijzondere energie aan de dag legde en vele collega's met waardevolle adviezen terzijde stond. Dat hij in zijn particuliere leven veel liefdadig werk verrichtte, is slechts aan degenen bekend, die er bij betrokken waren. Het stoffelijk overschot ligt opge baard in de rouwkapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis, vanwaar uit Maandagmorgen de rouwstoet ver trekt naar de St. Willibrordkerk in Oegstgeest, alwaar de H. Mis van Requiem om half elf wordt opgedra gen. Daarna volgt de bijzetting van het stoffelijk jverschot in het fami liegraf op het R.K. kerkhof in Oegst geest. 48 DONORES ONDERSCHEIDEN N.A. Commandeur 25 jaar dierenarts Op 23 Juni 1926 ontving de heer N. A Commandeur zijn diploma aan de Veeartsenijkundige Hogeschool te Utrecht (thans veeartsenijkundige faculteit van de Rijksuniversiteit) en deed de volgende dag met veel „haarpijn" (niet van dc karnemelk!) zijn intrede in het beroep van die renarts. Een eenvoudige berekening leert ons, dat de heer Commandeur dus a.s. Zaterdag zijn zilveren jubi leum viert. Hetgeen op die dag ge schiedt met een receptie van 3 tot 5 uur in „Het Gulden Vlies". De heer Commandeur werd in het dorpje Berkhout (bij Hoorn), gebo ren als zoon van boerenouders. Een groot deel van zijn jeugd bracht hij door op een boerderij in Wognum, waar de liefde tot het dier in hem wakker werd. Het gevolg was, dat hij ging studeren voor dierenarts. Na afgestudeerd te zijn heeft de heer Commandeur eerst verschillen de practijken voor collega's waarge nomen, waarna hij in 1927 naar Lei den kwam, om op 1 Febr. 1928 de practijk van dokter J. Roos, Rapen burg 57, over te nemen. In 1938 ver huisde hij naar Lammenschansweg 5, in welk huis hij de weinige uren, die hem naast zijn werk-langs-de-weg resten, doorbrengt. Als dierenarts bekleedt de heer Commandeur verschillende functies. Zo is hij hoofd van de Vleeskeurings dienst Hazerswoude (sinds 1928), plaatsvervangend inspecteur van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, technisch leider van de Ver. voor K. I. „Vita Nova" te Leiden, voorzitter van de Vereniging voor Veearbitra ge, kring Leiden, adviserend be stuurslid van de Vebo en lid van het Gemeentelijk Markttoezicht te Lei den, in welke functie hij iedere Vrij dagmorgen met nog enige andere he ren alle ter markt aangevoerde die ren moet controleren op bij de wet genoemde ziekten. Wie zoveel func ties heeft naast zijn gewone dagelijks werk, houdt niet veel tijd meer over voor andere bezigheden. Toch is de heer Commandeur al sedert 1938 be stuurslid van dc 3 October-vereni ging en sedert 1948, als opvolger van de heer de Koning, voorzitter van de Optocht-commissie. Gedurende 12 jaar was hij leraar aan de R.K. Land- bouwwinterschool in Voorhout. De heer Commandeur kan een he le avond smakelijk vertellen over zijn ervaringen als dierenarts. Het geen hij trouwens ook gedaan heeft. Wij hopen dit a.s. Zaterdag weer te geven in onze wekelijkse rubriek „Bij bekende Leidenaars". N. Kanbier, T. Verhoeff en mevr. M. J. VoorwerkTuinman, Alphen aan den Rijn, A. van Boven en J. P. Vrolijk, Den Haag, mevr. L. v. d. Wilkv d. Bent, Noordwijk aan Zee, mej. E. C. H. M. den Boer, P v. d. Broek en G T M. Matze, Oegstgeest, A. V. Gravestein, Rot terdam, mej. S. de Haan, Sassen- heim, W. A. van Nieuwenhuyzen, Katwijk, mej. A. C. van Saase, De Zilk, mevr. P. A. SchriekeLoeff, Wassenaar. KABELSTORING OP HET TRAJECT AMSTERDAM- ROTTERDAM. Gistermiddag om 12.20 uur brak ten noorden van het station Leiden een richtkabel van de bovenleiding van het electrische spoorwegnet. Voor onderzoek van de bovenleiding werd de stroomvoorziening aan het emplacement Leiden tijdelijk ge staakt, waardoor een aantal treinen op traject A'damRotterdam een vertraging had van ongeveer 30 mi nuten. BIOSCOPEN. Een onderscheiding, die men ver diend heeft, kan per post thuisge stuurd worden. Een vriendelijk briefje er bij. Punt. Uit. Maar het kan ook anders. Het Ned. Roode Kruis, afd. Leiden, laat dat telkens blijken, wanneer er weer Landstei- ner penningen worden uitgereikt aan bloed-donores. Aan deze uitrei king wordt steeds een officieel tintje gegeven, doordat de donores bijeengeroepen worden en uit han den van prof. dr. J. P. Gaillard, voorzitter van de afdeling Leiden, de onderscheiding mogen ontvan gen. Zo was het ook gisteravond in een der college-zalen van het Acad. Zie kenhuis. Deze bijeenkomst werd ge kenmerkt door iets zeer bijzonders, n.l. de uitreiking van een Landstei- ner plaquette aan een donor, die reeds 15 maal bloed gegeven heeft. Het was de heer H. M. Koch uit Leiden, die tot deze buitengewoon menslievende prestatie gekomen was. Prof. Gaillard wenste hem van harte geluk met deze zeldzame on derscheiding en hoopte de heer Koch nog verschillende malen als donor van het Roode Kruis te mogen rï?* j j I De films voor de komende week J"o en .had „°P zijn door de Kath. Film-Centrale gewezen, dat een donor niet om' dank vraagt. Het Roode Kruis wil g gekeurd, echter toch zijn grote erkentelijk-1 Casino: heid betuigen aan de bloedgevers, omdat zij het zijn, die de belangrijk-Lido: ste taak van het Roode Kruis in I vredestijd schragen. Spr. wees op I Luxor: het veranderde karakter van de j Trianon: bloedtransfusiedienst, in vergelijking' Rex: met enige jaren geleden In het be- 1 gin gaf de donor zijn bloed onmid dellijk aan de patiënt, zodat gever en ontvanger elkaar konden ken nen. Dit bleek echter minder ge wenst te zijn. Verdere proeven wezen bovendien uit, dat het gege ven bloed bewaard kon worden, door afscheiding van de rode bloed lichaampjes. Het overgebleven bloed- plasma kan in gedroogde toestand bewaard en verzonden worden. Men heeft daartoe in Amsterdam een groot laboratorium ingericht. Tenslotte reikte prof. Gaillard aan 47 donores de Landsteiner penning met oorkonde uit, uit erkentelijkheid voor het feit, dat zij vijfmaal bloed gegeven hebben. Hun namen zijn: R. A. de Boer, Mevrouw H. G. M. BontaTerveer, C. D. Brusche, S. Crama, H. A. van Dijk, T. F. X. Fleur, J. van Geldcren, Mej. C. W. M. Goddijn, A. W. Heymans, Mej. P. van Hilten, J. J. Hogervorst, Mej. A. Houbein, W. A. de Jong, J Kage- naar, H. Kesseboom, H. C. Küller, J. Labordus, F. A. Mansoer, A. Mul ler, J. A. M. v. Nispen tot Sevenaer, P. M. M. Oortmeyer, Mej. C. W. Oostveen, W. J. Ouwerkerk, A. J. Pranger, W. Sierat, H. Sleyser, J. M. C. Tombrock, C. Turk, L. P. Ver boog, A. Versteeg, S. G de Vries, Mevr. J. H. M. Wories en A. J. G. van Wijk, allen uit Leiden. Paul Vlaanderen en het Z-mysterie", 14 jaar. „Er kwam een vreemde ling' 18 jaar „Parijs bij nacht", 14 jaar. „Drakenzaad", 18 jaar. „Winchester "73", 18 jaar. Mieremet. Donderdag 21 Juni. Kunt u het merken, dat vandaag de zomer begonnen is? Een warme zon en weinig wind. Wat wilt u nog meer? We mogen trouwens toch niet mopperen over de laatste weken. Al menige Leidenaar heeft een fris se duik genomen in het zwembad „De Zijl", waar het (schone en re gelmatig gecontroleerde) water thans een temperatuur heeft van 21 graden. Dagelijks komen er pl.m. 1100 zwemmers(sters). Op de drukste dag, vorige week Woens dag, waren het er zelfs 1700. Maar laat ons niet al te veel aan zomen-geneugten denken, de din gen van alledag vragen ook hun aandacht. We denken nu b.v. slechts aan de Leidse K.A.V., waarvan de dames, die zich opgegeven hebben voor de Radion-demonstratie, ver zocht worden morgenmiddag orr half twee aanwezig te zijn op de plaatsen, waar een autobus hen komt halen: Stadhuisplein, Heren gracht bij de „doorbraak", Heren singel bij de kerk en Sumatrastraat 100A. Dan dient u ook nog te weten, dat er gisteravond om negen uur een on geluk gebeurde op de Morssingel. De 51-jarige bromfietser C. S. N. de W., wonend in de Morsstraat, viel van zijn brommer en liep een rech ter schouder-fr.actuur op, benevens een hersenschudding. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Zieken huis. En vandaag viert de heer II. van der Waals zijn zilveren jubileum als magazijnknecht bij A. W. Sijt- hoff's uitgeversmij. N.V. Het hele personeel kwam vanmorgen bij el kaar, toen de directeur, de heer S. van Looy, de jubilaris een pluim op de hoed stak voor zijn ijver en toe wijding. De gebruikelijke gratifica tie volgde evenals een bloemen mand voor mevr. v. d. Waals. Ook de algemene bedrijfsleider wilde iets in het midde brengen en wees op Burgerlijke Stand Geboren: Catharina J. F. d. v. B. J. Schiphorst en L. L. J. L. v. d. Velde; Marjolein H. P. d. v. P. v. d. Luit en H. G. Butter; Frederik z. v. F. de Nobel en A. Smits; Christina Bins en C. H. Brinks; Adriana M. d. v. F. G. Bouwman en G. Flippo; Antje S. d. v.v J. de Ruiter en N. Tupanwael: Johannes v.v T M. Marsé en J. Moenen; Willibrordus H. G. z. v. G. P. v. d. Krogt en W. M. v. Wouw; Hendrika d. v. C. A. Feeleus en G. Schutte. Overleden: J. Halvemaan man 57 j. Buurman man 67 j.; J. T. Gaijke- ma man 77 j.; M. T. P. Dabben vr. 51 j. Getrouwd: J. J. Molenaar en W. G. Geerlings; W. de Jong en G. M. Holswilder;; G. M. Langebroek en M. M. van Kempen: C. Kuijvenho ven en C. de Best; C. A. Meiman en C. F. Lemmerman: J. de Graaff en B. Duinkerken; D. Coster en E. C. A. Rozier; W. Veldhuyzen en G. Nie- vaart; C. Rijsbcrgen en G. J. Keiizer; M. Prins van Wijngaarden en C. M. van Wijngaarden; D. Verzaal en J. Openluchtspel in Avifauna Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid" de heer J. E. M. Lippmann te 's Gravenhagc. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde de dames A. J. Briel Rotterdam, A. M. de Bruin Rijswijk, A. H. C. de Haas den Haag, M. E. Reuvers Oegstgeest, J. M. de Rot den Haag, A. J. Straat Leeuwar den; idem de heren F. N. M. Bierens den Haag. A. van den Borden War mond, L. v. d. Burch den Haag, H. M. Busch Gouda, E. Cijfer den Haag, P. P. Deeleman Wassenaar, H. Even blij Overschie, R. Hanemaaijer den Haag, J. H. A. Grimbergen Poel dijk, F. M. W. Groot den Haag, J. E. geest, J. G A. Stoets den Haag, H. Rijdt Zwolle, J. H. R. Schoen Oegst geest, J. G. A. Stoets den aHag, H. Th. Voorstad Leiden, A. E. van Voorthuizen den Haag en J. J. van Want Leiden. Ongeveer 4000 mensen hadden zich gisteravond rond de vijver van Avi fauna geschaard om het spel „Isola Bella" van mr. Jan Derks te zien, dat werd opgevoerd door de katho lieke Utrechtse studenten, die door een verschil van mening over de or ganisatie van de lustrumfeesten hun universiteitstad hadden verlaten, om in Alphen aan den Rijn de twee en zestigste diës van het Collegium te vieren. In „Isola Bella", dat een menge ling is van toneel, zang en dans, laat Jan Derks een knorrige booteigenaar drie diplomaten verduisteren. De man had opdracht gekregen de he ren naar een conferentie op het eiland Isola Bella te brengen, maar in plaats daarvan zet hij ze aan wal op het onbewoonde eiland Isola Pic- cola. In de eenzaamheid krijgen de diplomaten voldoende tijd, om na te denken over het wereldgebeuren en zij worden daarbij geholpen door een advocaat, die hen wat gezelschap komt houden. De advocaat maakt propaganda voor de Tien Geboden, waarbij hij zoveel succes oogst, dat de heren een charter opstellen, het welk daarop gegrondvest is. Zij heb ben het vaste voornemen om in dien ze nog ooit in de wereld terug zullen keren dit charter ingang te doen vinden. Maar die terugkeer blijft lange tijd een grote vraag, om dat vier landen aanspraak maken op Isola Piccola en iedere poging, om de diplomaten uit hun benarde positie te bevrijden, als agressie wordt aan gemerkt. Door de bemiddeling van de Verenigde Naties worden ze ech ter verlost, maar eenmaal terug on der de mensen, vervluchtigen de goede voornemens, zodat aan het eind van het spel alles bij het oude ge bleven is. Deze geschiedenis, die in een zeer luchtige trant geschreven is, leent zich vermoedelijk wel voor open luchtspel. Avifauna vormde er zelfs een zeer goede omgeving voor. Op het plateau voor de vijver was een schitterend décor opgericht, terwijl riteiten. de eenden en ganzen het als opluis tering goed deden. Toch bleken er aan deze opvoe ring bezwaren te zijn verbonden. De toeschouwers zaten vaak .e ver van de spelers af, waarbij nog kwam, dat de gesproken tekst erg onduide lijk was. De luidsprekers, die op ver schillende plaatsen waren opgesteld, veroorzaakten soms een Babylonische spraakverwarring. Indien men alle luidsprekers op een centraal punt liefst boven de vijver had aange bracht, zou dit euvel vermoedelijk niet zijn opgetreden. Dat hierdoor veel afbreuk aan het spel is gedaan, zal geen verwondering wekken. Wij hadden de indruk ,dat degenen, die het spel niet kenden, onmogelijk de ontwikkeling konden volgen Er werd weliswaar veel goed ge maakt door het spectaculaire element op de voorgrond te schuiven. De dansen, ingestudeerd door Sonja La ter, brachten veel variatie, maar in taferelen met kleine bezetting moest er noodgedwongen danig gechar- cheerd worden. Dit laatste kwam dikwijls in de sfeer van Middeleeuw se leut. Het Nederlandse Kamerkoor met medewerking van Camera Musica speelde onder leiding van Elie Pos- lawsky de door hem gecomponeerde muzikale omlijsting welke zeer zeker waardering verdient. Met enige technische herzieningen en minder gerammel met kopjes op de terrassen zullen de volgende op voeringen wellicht beter tot hun recht komen. Tenslotte heeft men bij deze premiere zoals dat gebruike lijk is diverse tekortkomingen kunnen opmerken. De opvoering werd bijgewoond door dc minister Van Maarseveen, minister In 't Veld, minister Peters, minister Albregts, staatsraad mr. J. R. H. van Schaik, mr. L. A Kesper, commissaris der koningin Zuid Hol land, dr A. J. Boekelman, curator van de rijksuniversiteit te Utrecht en een groot aantal Utrechtse auto- de prettige karaktereigenschappen van de jubilaris.. Vervolgens werd namens het personeel door de jubi leumcommissie een geschenk aange boden en aangezien de heer v. d. Waals een verwoed kaarter is, werd er ook nog gesproken namens de kaartclub „Ruiten Zeven". Voor dit aides dankte de jubilaris hartelijk. Leden van de R.K. Ath. Ver. „De Bataven" dienen er rekening mee te houden, dat morgenavond om 8 uur een ledenvergadering gehou den wordt in de zaal van Evert Cas- telein, Hooglandse Kerkgracht 48. Het Iingerie-dipl. behaalde mej. N. Henket uit Leiden. STADSKOK. Prof. dr. W. A. Keesom vandaag 75 Jaar Vandaag viert prof. dr. W. H. Keesom, oud-directeur van het Ka- merlingh Onnes-laboratorium, afd. I zijn 75ste verjaardag. Reeds in de morgenuren mocht prof. prof. Kees om, die pas hersteld is van een ziek te, veel belangstelling ondervinden. De hele „oude garde" van het labo ratorium kwam de oud-directeur ge lukwensen, onder aanbieding van prachtige bloemen. Ook van vele andere zijden mocht prof. JCeesom gelukwensen ontvangen. Zijn huis, De Mey van Streefkerkstraat 36, is een lusthof van bloemen geworden. Telegrammen uit het hele land ge tuigden voorts van veler belang stelling. Bij die vele gelukwensen voegen wij de onze, in de hoop, dat prof. Keesom nog een zonnige le vensavond beschoren mag zijn. weersverwachting (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WARM WEER. Warm en overwegend zonnig weer met een matige wind uit Oostelijke richtingen. Droog, behoudens een kleine kans op onweer in het Zuiden van het land. 22 Juni: zon op 4.19, onder 21.04; maan op 23.41 en ondei 7.34 uur. Laatste Berichten LAATSTE DAG VAN KONINKLIJK BEZOEK AAN LUXEMBURG. De laatste dag van het bezoek bracht de koninklijke gasten naar het Noordelijk deel van Luxem burg, waar het heuvelland overgaat in bosrijke streken. Vanochtend om 10.45 uur zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard in Vianden aangekomen, waar de laatste officiële plechtigheden plaats hadden. Het bezoek gold het stam slot der Nassau's, een der modernste sociale inrichtingen van Luxem burg en het staatssanatorium voor T. B. C. Op de hoge berghel lingen v/erden de vorstelijke bezoe kers verwelkomo door de burge meester van Vianden en zijn raads leden. Een grote menigte belang stellenden was samengestroomd om de bezoekers met vlaggetjes een groet te brengen. De uit twaalf auto's bestaande co lonne ook de gehele groothertoge lijke familie maakte de tocht mee gleed langzaam door de vriende lijk en feestelijk versierde stad. De officiële ceremoniën waren hiermee ten einde en het gezelschap ging vervolgens naar Diekirch. naar het slot Ansbach van de groot-her togelijke familie. Na daar de lunch te hebben gebruikt, brachten H.M. en de Prins op slot Colarberg in de loop van de middag een bezoek aan de hertogin van Parma, de moeder van prins Felix van Luxemburg. De bezoekers zullen dan later in de middag van het vliegveld Findel naar Nederland vertrekken. Naar men verwacht, zal de uit vier man bestaande delegatie van de „An glo Iranian' morgen. Vrijdag naar Londen vertrekken. Van bevoegde zijde wordt verklaard dat de dele gatie met een speciaal van de K.L. M. gecharterd vliegtuig zal vertrek ken. Het vliegtuig bevindt zich reeds te Teheran. Gemeenteraad Zoeterwoude niet Gisteravond vergaderde de ge meenteraad. Aanwezig alle leden.. Bij de aanvang van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat het niet mogelijk is leningen te sluiten Persoonlijke pogingen van de voorz. op het Ministerie van Financiën mochten niet baten. Hoewel Ged. Staten geen bezwa ren hebben gemaakt tegen het bou- en van een lagere landbouwschool, het niet mogelijk verdere stappen te doen omdat de financiëing niet gelukt. Omtrent het doorlichten voor on derzoek naar T.B.C. is bericht inge komen, dat dit voorlopig nog zal geschieden. Het initiatief v> een dergelijk onderzoek moet van bevolking zelf uitgaan. Er zal dus een commissie in het leven geroepen moeten worden die de nodige gelden bijeen brengt. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur wordt in verband rnet stichting van Maatschappelijk Werk gewijzigd, deze kosten ad 159 zullen ten laste van B.A. komen. De voorschotten voor de 5 pet. loonsverhoging d.d. 19 Maart wordt in afwachting van het K.B. keurd. Ook de vacantietoeslag van 2 pet. wordt toegestaan. De Stichting Maatschappelijk Werk is tot stand gekomen. De ingediende begroting heeft een tekort van 2400.B. en W. stellen voor de helft, 1200.voor rekening van de gemeente te nemen onder voorwaar den dat de stichting alle gevraagde inlichtingen rechtsstreeks aan B. en W. verstrekt. Toegenstaan. Op het verzoek van de St. Bernar- dusschool om gelden voor een nieu we lees-methode stellen B. en W, voor afwijzend te beschikken. De heer Schinkel stelt voor het adres aan te houden tot de volgende ver gadering waartegen de voorzitter geen bezwaar heeft. B. en W hebben geinformeerd naar het verlenen van kledinggeld aan de wegwerkers in omliggende gemeenten. Slechts één gemeente deed iets in die richting n.l. het ver strekken van twee werkkielen en één pet. De heer van der Ploeg zegt, dat de bedoeling van zijn voorstel lag in het geven va nen emolument, omdat de lonen van de wegwerkers veel te laag liggen t.o. van die in de andere bedrijven. B. en W. stellen voor de nieuwe straat aan dc H. Rijndijk Nieuw- straat te noemen. De heer Schinkel acht deze naam al te simpel. Waar B. en W. niet ge slaagd zijn historische namen te vin den stelt de Kath. fractie voor deze straat waar alle bewoners lid zijn van de woningbouwvereniging St. Willibrordus te noemen St. Willi- brordusstraat. Aangenomen met de stemmen van de wethouders tegen. Bij het voorstel van B. en W. tot aankoop van de laan van van Leeu wen aan de Hoge Rijndijk deelt de voorz. mede, dat de procedure van deze koop nu zover gevorderd is dat de gemeente 750.heeft geboden en de heer van Leeuwen 4000. vraagt. De beplanting is hierbij bui ten beschouwing gebleven. De ver dere beslissing omtrent de koopprijs ligt nu bij de rechtbank die taxa teurs zal benoemen. Voor het bouwen van een trans formatorhuis waartoe de gemeente grond beschikbaar moet stellen wordt een perceeltje aan de Korte Miening aan de S.L.F. te Leiden gegeven. (Wordt vervolgd). DODELIJK ONGELUK TE RIJSWIJK. In de afgelopen nacht te omstreeks 1.30 uur is een personenauto, op de Rotterdamse weg ter hoogte van het Shell-laadstation in de gemeente Rijswijk enige malen over de kop geslagen. De bestuurder, de 24-jari- ge student J. S. uit Delft werd daar bij uit de auto geslingerd. Hij is la ter aan de verwondingen overleden. De overige drie inzittenden kwa men met de schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. De chauffeur wil de een voor hem rijdende auto in halen, doch verloor de macht over het stuur. WASSENAAR LIJK AANGESPOELD Gistermiddag spoelde op het strand onder de gemeente Wassenaar het lijk aan van een onbekende man, die nog slechts korte tijd in het water had gelegen. Het signalement luidt: leeftijd 45 a 50 jaar, lengte 1.65 m. Gezet postuur. Grijs haar. De man was aan beide benen en linker on derarm lijdende aan eczeem. De bovenkleding ontbrak, De man droege hoge zwarte schoenen Inlichtingen worden ingewacht bij Wassenaarse politie K 17513333. marktberichten LEIDEN, 20 Juni. Groente. per 100 kg.: rabarber 612 uien 15 17, peen 32—43, aardappelen 20 29, andijvie 10—50. aardbeien 64 96, snijbonen 89140. stambonen 145160, doperwten 3350, peu len 2989, postelein 619, tuin bonen 2530. spinazie 1130, to maten 17—-107, per 100 stuks: kom kommers 931. bloemkool 828, salade 25.70 perziken 1428. per 100 bos: kroten 10—16, pieter selie 1.902.60, radijs f 8.90, sel derie 2.704 70. peen 2450. GOUDA, 21 Juni. Kaas. Aan voer 282 partijen. Prijzen: le soort 2.22—2.30, 2e soort 2.15—2.21 en extra kwaliteit 2 47 per kg. Handel goed.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2