SteftzkióeGotitwuuX Olie-conflict op de spits gedreven ONDERHANDELAARS UIT TEHERAN TERUGGEROEPEN Zaak voor Inter. Hof te Den Haag Moskou houdt vast aan z n eis Heeft Malik een voorstel Verbondenen stuiten op weerstandslinie Het Koninklijk bezoek aan Luxemburg Aalsmeerse bloemenpracht KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 21 JUNI 1<>51 42ste JAARGANG No. 12313 De vlam in de olie-plan Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 73826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. wf 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. felcloontjes t 1.50 j^E BRITSE onderhandelaars te Teheran zijn, een paar uur ra de mis lukking van de besprekingen over de toekomst van de Anglo-Iraan- se petroleum maatschappij, teruggeroepen naar Londen, zo heeft minister Morrison in het Lagerhuis bekend gemaakt. „Wij zijn geenszins van plan om werkeloos toe te blijven zien, wanneer de Britse levens in gevaar worden gebracht'', zei hij verder. Rondom het gebied, waarin de crisis haar hoogtepunt nadert, staan Brit se troepen en vliegtuigen gereed om, zodra dat nodig wordt, tussen bei den te komen. Alle posten van de R.A.F. in de landen rordom Perzië zijn gealarmeerd. Transportvliegtuigen, straaljagers en duikbommenwer pers worden in gereedheid gehouden in Irak, Jordanië, de zone van het Suezkanaal, op Malta en Cyprus en in Aden. te beschermen Alleen om mensenlevens! 'n Perzië zijn vandaag geëin- „Ik had geen andere mogelijkheid j dan de orders van vandaag uit te ge- ven. Ik vraag thans de steun van het Men is er te Londen echter van Perzische volk om kalm te blijven overtuigd, dat er geen troepen naar j en verenigd pal te staan"', aldus de Perzië zullen worden gezonden om Premier* de olievelden van de Anglo-Iranian NEDERLAND WEIGERT PERZIE te bezetten. Alleen wanneer er da- j EXPERTS den van geweld zouden worden ge- j Naar >>Trouwi. verneemt, heeft de pleegd tegen Britse onderdanen Perzische regering een delegatie aan- die de raad hebben gekregen om te 1 gewezen om met Nederland te on- I derhandelen betreffende het ter be- evacueren of tegen hun bezit, i „hikkins stellen van Nederland.» zouden de troepen wellicht in actie komen. Het hangt dus geheel af van de houding van de Perzisch regering of er al of niet bloed zal vloeien. VOOR HET HAAGSE HOF Minister Morrison heeft aangekon digd, dat Groot-Britannië de olie kwestie zal voorleggen aan het In ternationale Hof van Justitie in Den Haag. De Perzische premier Mossadeq heeft inmiddels van zijn ziekbed af bevel gegeven om het de maatschap pij onmogelijk te maken, haar bezig heden te verrichten. Alle instructies van de bedrijfsleiding moeten wor den beschouwd, als te zijn nul en van gener waarde. De Perzen zullen de leidende figuren gaan vervangen. De naam van de maatschappij luidt voortaan Nationale olie-maatschappij Ben leger schilders werd in gereed heid gehouden om overal die nieuwe naarrr op te schilderen Vandaag zal Mossadeq het Perzi sche parlement verzoeken, zijn ver trouwen uit te spreken in de politiek welke hij inzake de nationalisatie van de olie volgt. Ook zal hij het parlement een wet voorleggen op de sabotage op olievelden en in raffina derijen. Premier Mossadeq heeft van zijn ziekbed af een radiotoespraak gehou den tot het Perzische volk, waarin hij verklaart: „Vijftig jaren imperia- schikking stellen van Nederlandse deskundigen uit Indonesië voor het leiden van Perzische olie-industrie, die genationaliseerd is. Nederland heeft echter geweigerd deze delegatie te ontvangen, waar schijnlijk in overleg met andere landen. Mogelijk zal Perzië zich ook tot Rusland richten. RUMOER IN PERZIE Enige duizenden Perzen hebben vandaag de politiebewaking voor het centrale bureau van de „Anglo Ira nian Oil Company" bestormd. Zij drongen juichend en roepend het ge bouw binnen en rukten de grote neon-verlichting los. De stukken werden naar de roepende menigte beneden geworpen. Hoewel men hoogst opgewonden was werd nie mand gewond. De Engelsen zagen werkeloos toe. Een andere groep van enige hon derden schilderde het teken van de Anglo Iranian" op een tankschip over met groene verf. De verdediging van Brits Gemenebest Vandaag begint te Londen een ge heime conferentie, waarop de stra tegie zal worden besproken voor de verdediging van het Britse Gemene best; ruim dertig ministers, militaire leiders en vertegenwoordigers der regeringen van zes landen, leden van het Gemenebest, zullen aan de be sprekingen deel nemen. De afgevaardigden hebben geen volmacht om hun regeringen aan be paalde plannen te binden. Zij zullen slechts voorstellen doen en bij hun regeringen rapport van het bespro kene uitbrengen. De voornaamste onderwerpen van bespreking zullen worden gevormd door de strategie voor het Midden-Oosten en het op stellen van verdedigingsplannen voor Zuid-Afrika en het Zuidweste lijke gedeelte van het gebied van de Stille Oceaan. Atlantisch Pact moet op de agenda De Sowjet-Unie heeft te Parijs en Moskou aan de drie Westelijke mo gendheden gelijkluidende nota's overhandigd, waarin opnieuw aangedron gen wordt op het vermelden van het Atlantisch Pact en de Amerikaanse militaire bases overzee op de agenda voor een conferentie van de Grote Vier. In de Sowjet-nota's wordt gezegd, dat de Sowjet-regering, verbaasd is, dat de drie Westelijke afgevaardig den bang zijn in te stemmen met een discussie van het Atlantisch Pact in de raad van ministers van buiten landse zaken" „Het is bekend, dat de Sowjet-re gering pacten voor wederzijdse bij stand heeft met China. Polen, Tsje- cho-Slowakije. Hongarije, Roemenie, Bulgarije, Finland en ook met Frank rijk en Groot-Brittannië. De Sowjet- regering heeft er geen bezwaar te gen, dat welke dezer pacten ook VISSEN MET DE HAND. We gens gebrek aan zuurstof in het wa ter vermoedelijk ontstaan door afvalstoffen van een der fabrieken komen duizenden vissen in het Overijselskanaal te Deventer dood aan de oppervlakte. Na keuring is gebleken, dat deze vissen volkomen voor consumptie geschikt zijn en dit is dan ook de rejlen, dat vele inwo ners van Deventer, met schepnet of met de hand zich van een maaltje verse vis te voorzien. Soms zijn er zelfs snoeken van 14 a 15 pond bij! Liggende op de kademuur zoekt een joiigeman zich een maal tje vis bij elkaar. wordt besproken in de raad van mi nisters van buitenlandse zaken, in dien de Westelijke mogendheden dit wensen". In de nota's wordt voorts de wens uitgesproken, dat de plaatsvervan gers hun huidige beraadslagingen te Parijs zullen voortzetten o.m. over eenstemming te bereiken over plaat sing van het betwiste punt (het At lantisch Pact en de Amerikaanse ba ses overzee). De Britse afgevaardigde, Davies, zei dat de Sowjet-Russische nota zeer duidelijk niet een aanvaarden van het aanbod der Westelijke rege ring was. Hij zei, dat bij zijn rege ring de nota zou doen toekomen en dat hij zo snel mogelijk zou ant woorden. Davies, die de volgende voorzitter is, zal de 74ste bijeenkomst van de plaatsvervangers bijeen roepon. wanneer de Westelijke afgevaardig den antwoord van hun reeering heb ben ontvangen. Amerika arresteert rode leiders De Amerikaanse recherche (FBI) heeft 21 leden van het plaatsver vangend dagelijks bestuur van dc communistische partij er officieel van beschuldigd samengezworen te hebben om met geweld de Ameri kaanse regering omver te werpen. Zestien partij-functionarissen in New York en één in Pittsburg werden bij verrassing gearresteerd Naar vier leden wordt nog gezocht De rege ring is tegen deze leiders opgetre den aan de vooravond van de beslis sing, die het Amerikaanse Opperste Hof deze maand zal nemen, waarbij de veroordeling van de elf hoogste leiders van de partij wordt beves tigd. Betreffende Korea Reuters correspondent Michael Fry meldt, dat de Sowjet-Unic deze week naar verwachting een aanbod zal doen betreffende dc minimum-voor waarden voor een politieke regeling in Korea. Men verwacht, dat Jacob Malik, hierover Zaterdag zal spreken, wan neer hij een toespraak zal houden in het radioprogram van de V.N. geti teld: „De prijs van dc vrede". In kringen, die in nauw contact staan met de Sow jet-delegatie, werd gezegd, dat Maliks toespraak „een belangrijke verklaring" zou zijn. Volgens politieke waarnemers is het tekenend, dat Malik zich bereid heeft verklaard, twee dagen na zijn radiotoespraak een delegatie van de „wereldvredesraad" te ontvangen. De toespraak van Zaterdag zal de eerste politieke toespraak zijn, die een belangrijke Sowjet-afgevaar- digde bij de V.N. wil houden voor de radio van de V.N. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN LUXEMBURG. Woensdag brach ten H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan de Arbed-Staalfabrieken te Luxem burg. Tijdens dit bezoek werd aan de koninklijke gasten een verkleind model van de fabriek aangeboden voor de Prinsessen. De bovenste fo to toont H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard bij het model; links een der directeuren van de Arbed- Staalfabrieken De onderste foto toont de Koninklijke gasten tijdens de rondgang; van rechts naar links: Groothertogin Charlotte; een dei- directeuren van de fabriek; H.M. Koningin Juliana, een der directeu ren, die Prins Bernhard begeleidde; Z.K.H. Prins Bernhard en Prinsge maal Felix. Foto: ANP-Telefoto. PORTUGESE PRESIDENTS VERKIEZINGEN Donderdag is officieel tc Lissabon bekend gemaakt, dat op 22 Juli a s. verkiezingen zullen worden gehou den voor het aanwijzen van een nieuwe president als opvolger van wijlen president generaal Carmona. Candidaatstellingen moeten uiterlijk zeven Juli a.s bij het Portugese Opperste Gerechtshof zijn geschied. HET FRONT WORDT RECHT GETROKKEN In Centraal en Oost-Korea zijn de Uno-troepen op de nieuwe weer- standslijn, die de communisten hier ongeveer 35 tot 50 km. ten Noorden van de 38ste parallel hebb en aangelegd, gestoten. De opmars der geallieerden is hierdoor vrijwel tot staan gebracht. In een Donderdag te Tokio onder leiding van het achtste Amerikaan se leger uitgegeven communiqué wordt meegedeeld, dat de verbonde nen heden in de Westelijke en Oostelijke sectoren van het Koreaanse front hun linies hébben rechtgetrokken, waarbij lichte tegenstand der communisten werd ondervonden. Amerikaanse militaire autoritei ten maken zich bezorgd over het opbouwen van een Chinese commu nistische luchtmacht in Mandsjoerije en de mogelijkheid van een com munistisch luchtoffensief tegen ge allieerde bases in Zuid-Korea. In kringen, die in nauwe verbin ding staan met de Amerikaanse militaire leiders, verluidt het dat elke uitgebreide luchtaanval door de communisten, vooral wanneer deze zou samengaan met een nieuw offen sief door de grondstrijdkrachten, mogelijk zal leiden tot geallieerde bombardementen van bepaalde bases in Mandsjoerije. Het verluidt dat de commissie van chefs der Ameri kaanse generale staven strikt gehei me plannen heeft uitgewerkt voor tegenaanvallen door de verbondenen indien de Chinezen luchtoperaties op uitgebreide schaal zouden begin nen. Uit meldingen van de Amerikaanse geheime dienst blijkt, dat de Chine zen in de afgelopen maanden hun luchtmacht in Mandsjoerije gestadig hebben uitgebreid met in Rusland vervaardigde „Mig 15"-straaljagers en met enkele bommenwerpers. Volgens sommigp berichten zou de Chinese luhctmacht in Mandsjoerije over een achthonderd vliegtuigen beschikken. De luchtgevechten, die in de laat ste tijd bij Mandsjoerijse grens zijn geleverd, worden heviger. Ook ge ven de Chinese straaljagers blijk van grote strijdlust. Sommige waar nemers zijn van mening, dat het ge heel dezer berichten er op wijst, dat een plotseling luchtoffensief oo grote schaal door vliegtuigen der Chinese communisten, uitgevoerd tegen Zui delijke bases der verbondenen, mo gelijk moet worden geacht. MACARTHUR ZAL NIET NOGMAALS GETUIGEN. Generaal MacArthur heeft in een brief aan de voorzitter van de Senaat de uitnodiging, om nogmaals een ge tuigenis af te leggen, afgeslagen. Hij zeide de uitnodiging op prijs te stel len, doch het niet van algemeen be lang te achten er op in tc gaan. MA HET GfSTEKEN reeds gemelde bezoek aan Dudelange begaven koningin Juüana en prin Bernhard 2ich Woensdagmiddag om één uur naar dc Nederlandse legatie, waar Hare Majesteit dc grootherto gelijke familie een dejeuner aanbood. Zij werden op de legatie ont vangen door de Nederlandse gezant de heer H. A .Hooft. Kort daarna arriveerde groothertogin Charlotte met prins Felix. De drie prinsessen en de erfgroothertog Jean. Zij werden aan de ingang verwelkomd door prin Bernhard en de heer Hooft. De legatie was versierd met veelkleurige anjers, die door een Aals meerse kweker waren aangeboden. Ook de beide tafels waren met Aalsmeerse bloemenpracht getooid. Daartussen prijkte het zilveren ser- vies van de legatie. KRANSEN WERDEN GELEGD. Na het dejeuner op de Nederlandse legatie, vond des middags een krans- legging plaats op de Place de la Constitution aan de voet van het monument ter herinnering aan dc Luxemburgse gevallenen. Na de kranslegging bleven de Koningin en de Prins enige minuten in stilte staan voor het dodenmonument. Na dat de nationale liederen gespeeld waren, die door de duizendkoppige menigte in eerbiedige stilte werden aangehoord, begaf het vorstelijke echtpaar cn het gevolg zich opnieuw naar het groothertogelijk paleis. Een half uur later wandelden de Koningin en de Groothertogin, ver gezeld van haar gevolg, door de rijen Luxemburgers, die waren toege stroomd, van het groothertogelijk paleis naar het een 100-tal meters verder gelegen ruiterstandbeeld van de koning-groothertog Willem II Aan de voet van dit standbeeld werd een fraai bloemstuk van witte anjers en blauwe irissen neergelegd. In de namiddag had voorts een receptie plaats in de Nederlandse legatie, waar zich een groot gezel schap van genodigden verzameld had voor een persoonlijke kennis making met Hare Majesteit en Prins. De Koningin en de Prins on derhielden zich, nadat een koud buffet was geserveerd, geruime tijd op ongedwongen wijze met de gas ten. GALA-VOORSTELLING. Koningin Juliana en prins Bern hard hebben gisteravond in het „Palais Municipal" een galavoorstel ling bijgewoond van het Luxem- Dollars werden waardeloos Duitse zwarthandelaars boden gis teren 200 dollar voor een slof met 200 Amerikaanse sigaretten, welke normaal één dollar kost. Dit als ge volg van een plotselinge maatregel der Amerikaanse bezettingsautoritei ten, die ten doel heeft de zwarte handel te ruïneren. De geallieerde onderdanen werden bij hun ontbijt via de Amerikaanse omroep, hun bladen en in sommige gevallen per telefoon gewaarschuwd, dat zij hun bezettingsdollars vóór twaalf uur moesten inleveren, daar zij na dit tijdstip waardeloos zouden 1 zy'n. burgso toneelgezelschap „Les com pagnons de la scène", dat hun door het Luxemburgse gemeentebestuur werd aangeboden. Zodra de vorstelijke personen hun zetels hadden ingenomen, speelde het Luxemburgse orkest het Wilhel mus. Hierna sprak een jeugdige actrice van de „Compagnons de la scène" de proloog uit, waarin zij in het bijzonder wees op de historische banden, die beide vorstenhuizen ver binden. Het toneelgezelschap voerde daar op een blijspel van Molière in een acte „La Jalousie de Barbouille" op en een stuk van de Luxemburgse auteur Edmond de la Fontaine (1823 1891) „De Ramplassang". Laatst genoemd stuk behoort tct de klassie ken van de litteratuur in de Luxem burgse taal. Tussen beide comedies was een pauze van 45 minuten, tij dens welke aan koningin Juliana en prins Bernhard een aantal vooraan staande personen uit de Luxem burgse burgerij werd voorgesteld. Om elf uur was de galavoorstel ling ten einde. De vorstelijke personen hadden bij het veriaten van de schouwburg op nieuw ovaties in ontvangst te nemen van de menigte, die de gehele avond het plein tegenover het theater had gevuld. NOORSE URANIUM-OVEN DEZE ZOMER GEREED. De bouw en de inrichting van de uranium-oven te Kjeller by Oslo is bijna gereed en men verwacht dat de oven nog deze zomer in werking zal worden gesteld. De Noorse regering heeft voorge steld aan het Noorse instituut voor atoomenergie 425.000 kronen toe te wijzen, omdat het instituut de vroe gere toewijzing heeft gebruikt om de fabriek te Kjeller te bouwen. Een ge lijke schenking zal mogelijk beschik baar worden gesteld uit de winsten van de staatsvoetbalpools. Men schat dat per jaar 1.200.000 kronen nodig zullen zijn voor de lopende uitgaven van het instituut. Zoals bekend wordt het werk op de uraniumfabriek gezamenlijk door Noorse en Nederlandse geleerden verricht. KoAAett^e.... Wie alleen voor zichzelf denkt te kunnen werken maakt zich vijanden. i

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1