„Slaxa 1953'ut Meemótede Vooruitgang wordt in beeld gebracht en smaak van het buitenland getest De woningbouw moet goedkoper worden Gedistilleerd Het juiste midden tussen te veel en te weinig overheidsbemoeiing Aardstralen en wilde paarden WOENSDAG 20 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Velen zullen zioli ongetwijfeld de laatste Flora in Heemstede - in 1925 - nog voor de geest kunnen halen. In ditzelfde park, het wandelbos Groe- nendaal, zal ook de Flora 1953 uit gaande van de Vereniging voor Bloembollencultuur worden inge richt. In de aan te leggen, ongeveer 20 HA. grote bloembollentuin, zal een gebouwen-complex worden opgericht, dat het hart van de tentoonstelling zal vormen en waarin gelegenheid zal zijn tot het houden van de binnenten. toonstellingen. In dit „Bloemenpa- leis" zullen, naast bolbloemen, de tuinbouwcentra Aalsmeer en Boskoop him producten kunnen exposeren, zullen ons Beneluxpartners, met b.v. de Belgische azalea's, en andere be vriende tuinbouwgebieden en inzen ders uit binnen- en buitenland van harte welkom zijn. In dit unieke kader van gecombi neerde buiten- en binnenlandse ten toonstellingen zo zeidc de voorz. van Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. D. F. A. H- van Nispen tot Panner- ten, op de gisteren gehouden pers conferentie te Amsterdam het welk met nationale producten in geen enkel ander land van Europa op zo danige wijze te bereiken is, hopen wij 't „Len efeest in Neerlands tuin", on. der welk motto deze Flora gehouden zal worden, op waardige en enthou siaste wijze te vieren. I>e smaak van het buitenland. Het grote belang van deze vakten toonstellingen is vooral daarin gele iden, dat de grote vooruitgang in sor timent en kwaliteit sedert 1935 op averzichtelijke en decoratieve wijze, niet alleen wordt getoond, doch ook wordt beoordeeld door een internatio naal samengestelde jury. De cultures en handel moeten immers niet alleen worden afgestemd op hetgeen wij zelf als mooi waarderen, doch zeker ook op datgene, wat de afnemers in de diverse -anden vragen en zich aan passen aan de daar geldende om standigheden van klimaat en omge ving, zowel buiten als wat betreft het Interieur en de bloemsierkunst. Deze vraag is soms zeer verschil lend, bijvoorbeeld in de Scandinavi sche landen en in Amerika en het Is daarom van grote betekenis, door het toekennen van bekroningen, het oor deel van buitenlandse deskundigen, aangevuld met Neer land's meest vpor aanstaande vakmensen, tot gelding te brengen. De organisatie. De aanleg van de vollegrondsten- toonstelling zal, evenals in 1935, wor den uitgevoerd door de bekende tuin architect H. J. Voors. Als zakelijk leider zal optreden de heer H. C. Vermeulen uit Heemstede en als manager voor de presentatie, ontwerp gebouwen, entertainment en algeme ne propaganda de heer Carel Briels. Voor de propaganda is de mede werking verkregen van de V. V- V., de K. L. M. en vele andere organi saties en bedrijven met internatio nale relaties. Door de gemeenten Heemstede en Haarlem is reeds een garantie verleend van tezamen 150.000. De raadsbesluiten hiertoe hebben de definitieve goedkeuring ontvangen. Vijf bekende Nederlandse reclame ontwerpers hebben op uitnodiging van de „Flora 1953" een affiche ont wei pen voor de te nouden bloemen tentoonstelling. De directie, bijgestaan door een deskundige jury, heeft het ontwerp bekroond van Reijn Dirksen uit Heemstede, waarmede deze jonge kunstenaar, die destijds zo'n succes boekte met zijn ontwerp voor de E. C. A., een nieuwe onderscheiding ver worven heeft. De eerste bloemengroet. Carel Briels is aan het slot van de persconferentie, welke op Schiphol werd gehouden, zijn propaganda-actie voor de „Flora 1953" reeds begonnen. Zeven stewardessen van de K. L- M. zijn Dinsdagmorgen naar alle wind streken uitgevlogen als ere-koerier- sters van de komende bloementen toonstelling. Zij namen ieder een fraai bouquet irissen mede, om te overhandigen aan de burgemeesters van New York, Londen, Parijs, Brus sel, Stockholm, Bern en Bonn en hun daarbij mede te delen, dat de Flora die in 1953 te Heemstede wordt ge houden grootser en mooier zal zijn dan alle manifestaties, die er op dit terrein in ons land ooit hebben plaats gevonden. Gelijke bouquetten wer den gebracht naar koningin Juliana en burgemeester mr. d'Ailly. Met deze bloemengroet is de we reld dus in kennis gesteld van de plannen, welke momenteel in Neder land worden uitgevoerd. Maquette van het gebouwencomplex, dat het hart zal vormen van de „Flo ra 1953" en waar diverse binnenten- toonste'Jingen georganiseerd zullen worden. Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen heeft in een schrijven van de Minister van Ver keer en Waterstaat verzocht om, in dien tot een rijverbod voor auto|s op Zondag moet worden besloten, dit verbod pas na het zomerseizoen in werking te doen treden. Het verbond vreest, dat een Zondagsrijverbod, in het bijzonder gedurende de zomer maanden honderden zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf in hun bestaan zal treffen, zulks temeer daar volgens de bond nu reeds tal van be drijven de weerslag ondervinden van de dalende koopkracht en de terug gang van het Belgische touristenver- keer. De vraag is gewettigd, aldus het verbond, dat zulk een verbod r vele zelfstandigen aanleiding zal zijn personeel te ontslaan. Het Tweede Kamerlid de heer An- driessen (K.V.P.) heeft aan de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting schriftelijk gevraagd of het juist is, dat verschillende ge meentebesturen het hun toegewezen bouwvolume, zowel voor woningwet woningen als voor andere bouwwer ken, niet kunnen realiseren, omdat hun de nodige geldmiddelen daar voor ontbreken? De vragensteller in formeert. wat de minister, indien het antwoord bevestigend luidt, daarte gen denkt te doen. Meer eenheid in de gemeentelijke voorschriften worde afgedwongen over enkele dagen duurder. Accijnsverhoging aangenomen. U kunt nu geld verdienen. Geen dub beltjes maar guldens w-ofdt elke li ter gedistilleerd binnen enkele da gen duurder. Wij kunnen nu nog te gen de oude prijzen leveren. Dus koopt nu Uw gedistilleerd. VERENIGDE LEIDSE SLIJTERS. Minister v d Bripk in de Eerste Kamer Bij de behandeling van de begro ting van Economische Zaken in de Eerste Kamer voerden het woord de heren Vixeboxe (CHU), Steinkuhler (KVP), Molenaar (VVD), Rip (AR), Kapteyn (P. v. d. A.) én Van Santen (Comm.). De minister van Economische Za ken, de heer VAN DEN BRINK, de sprekers beantwoordend, zeide dat de productie blijkens de statistieken aanmerkelijk hoger is dan voor de oorlog. De reden hiervan is in de eerste plaats de vrijmaking van het economisch verkeer en verder de in ternationale spanningen, die stimu lerend werken door de grotere vraag naar goederen. De regering poogt de oorzaken van onze slechte beta lingsbalans weg te nemen, niet al leen door de uitwendige verschijnse len te bsetrijden, maar door de oor zaken ervan zoveel mogelijk aan te tasten. Het systeem van de „globale economische regelingen van de overheid" houdt volgens de minister het juiste midden tussen absolute overheidsbeheersing en te weinig overheidsbemoeiing. Hierdoor treden wel bepaalde contractieverschijnse len op, waaraan bepaalde sociale consequenties vastzitten. Minister Van den Brink wees er op, dat een zekere stabilisatie van grondstoffenprijzen op de wereld markt reeds is ingetreden. Deze sta bilisatie hangt samen met de prijs- fceheersingsmaatregelen in de Vere nigde Staten. „In de handhaving van wex-kgelegenheid van jong-Neder- land zie ik mijn belangrijkste taak" aldus de minister Daarom moeten wij blyven streven naar industriali satie. die werkgelegenheid schept. De minister zeide, dat hij directe leiding van de overheid op econo misch gebied geenszins schuwt, maar dit dient alleen te geschieden in paalde gevallen. „Ik wil hiervan geen algemeen systeem maken, om dat soms onthouding door de staat economisch doelmatiger kan zijn" De minister zonder portefeuille, de heer ALBREGTS, betoogt, dat het niet zijn bedoeling is een zeer groot aantal commissies in te stellen, in tegendeel, hij zal eerder tot vereen voudiging van werkwijze overgaan. De minister meent, dat hij zijn taak voor een goed deel kan uitvoeren zonder wetsontwerpen in te dienen gezien de bestaande bereidheid bij het bedrijfsleven om mede te wer ken en samen te werken met de re gering. De begroting werd daarna z.h.st. langenomen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de wederopbouwwet (voorzie- rdngen ter voorkoming van een on doelmatig gebruik van materialen en arbeidskrachten in het bouwbedrijf). Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Tot de meest klemmende proble men nvet betrekking tot de naoorlog se woningbouw behoort het ontbre ken van verband tussen het huur- peil en het peil van de bouwkosten, waardoor het bouwen van woningen onrendabel is geworden en woning bouw slechts dank zij een belang rijk rijkssubsidie mogelijk is geble ven. De minister heeft reeds meerma len een beroep op het bouwbedrijf gedaan om door rationalisatie van het bouwen tot kostenverlaging te komen. Thans echter zijn meer recht streeks werkende maatregelen gebo den. Het eerste lid van het bij bijgaand ontwerp van wet voorgestelde nieu we artikel strekt er toe aan de Kroon de bevoegdheid te verlenen voorschriften te geven, die een on doelmatig gebruik van materialen en arbeidskrachten zullen voorkomen en daardoor een verlaging van de bouwkosten tot gevolg zullen heb ben. Daarbij is vooreerst gedacht aan normalisatie van bepalingen in bouwverordeningen. Het gebruik van gestandaardiseerde bouwelemen ten wordt ernstig belemmerd door de grote verscheidenheid van de mi nimumeisen, neergelegd in de ge meentelijke bouwverordeningen. Zolang genoemde verscheidenheid blijft bestaan, valt aan doorvoering van standaardisatie niet te denken. Het tweede lid van het voorgestelde nieuwe artikel bepaalt daarom, dat de gemeentelijke bepalingen, die niet met de door de Kroon te geven voor schriften overeenstemmen; buiten werking treden. Een tweede oorzaak, die de bouw kosten nodeloos hoog maakt, is gele gen in de omstandigheid, dat in veel bouwverordeningen eisen worden gesteld, die met betrekking tot het doel, dat de bepalingen beogen te dienen, te hoog moeten worden ge acht. Deze aangelegenheid vormt een onderwerp van studie in de door dc minister ingestelde studiecommissie bouwvoorschriften. Hoewel de commissie nog niet met haar arbeid gereed is, kan reeds wor den vastgesteld, dat er belangrijke besparingen mogelijk zijn. Zo is het de commissie opgevallen, dat de Am sterdamse voorschriften muren eisen, welke in de meeste gevallen dunner zijn dan die, welke voorschriften in andere gemeenten voorschrijven, ter wijl deze muren in de zeer slechts ondergrond van Amsterdam geen bezwaren voor de hechtheid der ge bouwen hebben oogeleverd. Krach tens het voorgestelde artikel zouden voorschriften, als de hierboven be doelde Amsterdamse, voor het gehe le land kunnen worden gegeven. De besoarine. die hiermede kan worden verkregen, werd door de commissie voor een bepaald blok etaeewoningen te Rotterdam- berekend op f 410 per woning. Het derde lid van het artikel be werkt, dat de voorschriften, op de zelfde wijze als de gemeentelijke bouwvoorschriften, door middel van de bouwvergunning kunnen worden gehandhaafd. De minister ontveinst zich niet, dat dit ontwerp, eenmaal wet geworden, dc centrale overheid bevoegdheden geeft op een terrein, dat tot dusvere het domein der gemeente be hoorde. Hij meent echter, dat de on gunst der tijden dit ingrijpen nood zakelijk maakt. Het ontwerp beoogt de regeling op te nemen in de Wederopbouwwet, waarmede zij voorlopig uitdrukke lijk als een maatregel van tijdelijke aard wordt bestempeld. Bij de op handen zijnde herziening van de wo ningwet kan de vraag onder ogen gezien worden of en, zo ja, op wel ke wijze de regeling in de Woning wet dient te worden geincorporeerd. FRIESE STATENLEDEN UITGEDAAGD DOOR FRIESE JOURNALISTEN. In de avond van 3 of 4 Juli aan staande zal een vreedzame strijd ge streden worden tussen Friese jour nalisten en leden van de Provinciale Staten. Het vorige jaar stonden de mannen van de krant op het voet balveld tegenover een team' samen gesteld uit de leden van de Raad van Leeuwarden, en thans heeft men zich gewend tot de Commissaris der Ko ningin, die als sportman zich bereid verklaarde de uitdaging aan de Sta ten over te brengen. SLOTVROUWE BELEDIGD. Mevrouw Bosch van Drakenstein— Maria de la Concepcion Fernanda Thimothea Antonia Sorela, bewoon ster van het slot Groot-Drakenstein bij Lage Vuurse, heeft het dagblad „Het Vrije Volk" gedagvaard wegens een haars inziens beledigend artikel in het blad van 19 Mei j.l. over het afsluiten voor het verkeer van de Slotlaan en over attenties, die ge noemde dame aan Duitse officieren zou hebben bewezen. De eis tot schadeloosstelling be draagt 100.000. 1509 GEHUWDE VROUWEN IN RIJKSDIENST. Uit de toelichting op een der pos ten van het heden bij de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp tot wij ziging van de begroting 1950 van het departement van Binnenlandse Za ken, blijkt, dat. met inbegrip van het met schoonmaakwerkzaamheden be laste personeel, zich ruim 1500 ge huwde vrouwen in rijksdienst bevin den. Het affiche, ontworpen door Reijn I clame-campagne voor de „Flora 1953 Dirksen te Heemstede, dat m de re-1 zal worden gebruikt. Met de „Veendam" van de Hol- land-Amerikalijn keerde na een ver blijf van ongeveer drie maanden in de Verenigde Staten in ons land te rug de heer J. G. Mieremet direc teur van het „Eerste Nederlandse ibureau voor Wichelroede-onderzoek naar gezondheidschadende bodem invloeden". De heer Mierremet, die door zijn echtgenote werd vergezeld, had dit bezoek gemaakt op uitnodiging van twee Nederlandse dokters. Hij ver telde ons verder, dat hij o.m. proeven had gedaan met zijn afschermings toestel een apparaat tegen aard stralen voor de geneeskundige faculteit van de universiteit van Bal- timore en voor de Caltec universi teit, een technische hogeschool. „En vergeet de paarden niet" zo merkte zijn echtgenote op. Waarna de heer Mieremet ons ver telde, dat hij in Hollywood bij een renpaard was gehaald, dat ontzet tend wild was en niet wilde eten. [Met een apparaat van de heer Mie remet en na een grondig onderzoek, [werd de stal afgeschermd en na drie Iweken was het rustig geworden dier 175 pond aangekomen, zo ging de heer iMiéremet verder. Toen dit resultaat 'bekend werd, moest hij voor de rijks- veearts te Hollywood twee renstallen met 22 paarden op dezelfde wijze behandelen, doch hiervoor was het 'toestel nodig, dat bij het eerste paard was gebruikt Dit werd toe wegge haald en opnieuw bij deze twee stal len geplaatst. De uitwerking op de paarden was goed, zo vervolgde hij. Ze werden rustig, doch het andere paard verviel zonder het toestel weer in zijn oude toestand Tenslotte deelde hij ons nog mee, dat de Amerikaanse regering in ons land naar de waarde van zijn werk heeft laten informeren. Handlangers van Manus Oly Drie jaar geëist Voor de Alkmaarse rechtbank stonden terecht H. J. P. te Ch„ J. T. K., beiden uit Amsterdam, die zich in' December en Januari in gezel schap van Manus Oly op verschil lende plaatsen aan diefstallen hadden schuldig gemaakt. Eerstgenoemde had met Manus Oly in de nacht van 25 op 26 Januari van dit jaar in de Beemster een dames- en herenrij wiel weggenomen, uit de garage al daar een auto ontvreemd en in Oost huizen uit een kaaspakhuis 55 kazen. Hij legde een volledige bekentenis af. De tweede compagnon van Manus Oly, Ch. K„'had in gezelschap van Oly op 22 December in Bergen en de volgende dag in Koedijk telkens een auto ontvreemd. Voorts hadden zij in Oosthuizen twee rijwielen ge stolen. Deze verdachte had Manus Oly op de Nieuwendijk in Amster dam leren kennen. De officier van Justitie scheerde beide verdachten over één kam en wees er op, dat beiden op roof wa ren uitgegaan, niet uit nood, doch om zich te verrijken. Hij eiste tegen elk hunner een gevangenisstraf van drie jaar. Uitspraak 28 Juni. Wie vettig loopt, loopt langer mee. Verbond voor Veilig Verkeer Holland Festival Opera „Jenufa'' in Gebouw v K. en W. Gisteravond werd Lebo Janacek's opera „Jenufa" in 't Gebouw van K. en W. in Den Haag opgevoerd door de Nederlandse opera. Een ge beurtenis op muziek-dramatisch ge bied. Janacek schreef dit werk zowat vijftig jaar geleden. Het is van onge kende realiteit, en nieuw als geen ander, 't Gegeven is tragisch. Een verleid jong boerenmeisje wordt door haar minnaar Stewa verstoten, 't Kindje wordt door de stief-grbot- moeder verdronken buiten mede weten van Jenufa. en op haar trouw dag met Stewa's stiefbroer Lara, lost zich alles op. Dc stiefgrootmoeder Kostelnicka een kil hartstochtelijk wezen bekent dan haar misdaad. Bij deze tragedie schreef Janacek muziek die sterk boeit en raak gete kend is. De prozatekst is van Ga- briele Preiss en wordt gezongen in de vertaling van Theun de Vries. Slavisch is 't karakter van de mu ziek, waarvan de modulaties ge durfd zijn. De componist gebruikt graag kerktoonsoorten, nagenoeg geen polyphonie. Rhythmisch is alles ingesteld op de buigingen van de Moravische taal. Hij gaat uit van het spreekmotief en van hier uit ont staan verrassend fraaie melodieën en een heel eigen karakteristiek. De orkestratie is sober en transparant. Een bewogen orkestinleiding voert het eerste bedrijf in. Moeilijk moet 't voor Hollandse kunstenaars ge weest zijn zich in te leven in de Tsjechische boerenfiguren, en deze acceptabel te maken en dan valt 't eerst oor en oog op Gré Brouwen- stijn als Jenufa. Zij zingt knap en bekoort door haar mooie klankrijke vertolking. De rol begreep zij goed en men werd geïmponeerd dooi haar expressieve macht. De gelijk waardige vrouwelijke hoofdpersoon Kostelnicka was bij Lidy van der Veen in uitmuntende handen. Haar mooi geluid moge dan niet zo monu mentaal zijn, als misschien gewenst zou zijn. Best mogelijk, maar zij heeft door zang en spel een gran diose persoonsuitbeelding gegeven, ongenadig van realiteit. Voortdurend overheerst Kostelnicka in haar ban deloos egoïsme en overgevoeligheid. En in de muziek, geen enkele klein heid geen moment dat ook maar enigszins sentimenteel is. De twee stiefbroers Stewa (Van Mantgem) en Laca (Frans Vroons) pasten in 't drama. De belangrijkste is de lompe opvliegende broer Laca. Niettegen staande deze eigenschappen, een kerel met een hart. Frans Vroons was uitstekend van dramatiek, drif tig en ruig. Intelligent heeft hij de persoon verwerkelijkt, en zijn zin gen was feilloos en krachtig. Stewa, lichtzinnig en ontrouw, tekende Van Mantgem, goed aanvaardbaar. Ook de kleinere rollen konden bevre digen. In 't ontzettend drama nooit enige gezwollenheid. Een en al vaart deze muziek met haar grootse momenten. T Moment van de bekentenis, 't or kest zwijgt alleen haperend wordt de schuldbekentenis gedaan gran dioos! 't Orkest onder Paul Pella speelde vaardig en met volle toewij ding. Kranig werd deze moeilijke muziek vertolkt, en Paul Pella hield 't verband tussen orkest en toneel stevig vast. Aan mis en scène, décors en costumes \*as de vereiste zorg be steed. De grootse compositie heeft boven alles uit, maar toch ook weer door de kranige vertolking geweldig op ons ingewerkt. Een groot gezel schap vulde 't Gebouw en bejubelde de hoofdpersoon en de dirigent zoals zij ook verdienden. In 1905 werd de le opvoering van deze opera te Brno (Brünn) gegeven. In 1916 werd zü te Praag herhaald en als meesterwerk erkend, en nu op 't Holland-Festival in 1951. is zij op gevoerd tot aller erkentelijkheid en waardering. J. Kortmann

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6