vAo/rvi Theorie en practijk over verspreiding van geruchten De eerste Ford „Zephyr 6" Nederland in ZONDER SCHULD WOENSDAG 20 JUNI 1051 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Door alle tijden heen, zijn „gege vens" de sterkste wapens in de oor log geweest. Vondel wijdde in zijn „Gijsbert" een uitgebreide passage aan de spion Vosmeer en ook de Grieken laten in hun mythen de spionnage een grote rol spelen. In de verlichte 20c eeuw heeft men het romantische woord „spionnage" vervangen door het nuchtere „Inlich tingen- en veiligheidsdienst". De in lichtingendienst heeft tot taak het verzamelen van gegevens over de vijand, iets dat op verschilelnde ma nieren kan geschieden; de veilig heidsdienst beoogt de vijand te beletten hetzelfde bij ons te doen. De eerste dienst inlichtingen verza melen wordt hoofdzakelijk door speciaal opgeleide militairen ver richt, al kunnen en moeten alle militairen ieder op zijn terrein een steentje bijdragen. Voor het slagen van het tweede het belet ten van de vijand om gegevens over ons te verzamelen moet iedereen zich voor 100% inspannen. Men dient altijd en tegen iedereen te zwijgen over militaire gegevens, hoe onbelangrijk die oo"k schijnen. Een andere taal, waaraan iedereen heeft te werken, is het tegengaan van „geruchten", want zo vertelt ons theorieboekje en verstand deze „ondermijnen het moreel in de troep." In de afgelopen weken zijn er etterlijke uren gebruikt, om al deze theorieën in onze (gepijnigde) hoof den te stampen en tenslotte werden we geheel „secret-minded", zoals de vakterm luidt. Wij zagen ons al als krijgsgevangenen voor de vijand staan, en op al zijn vragen slechts onze naam, rang en legernummer noemen, we hoorden onszelf al, (als een licht in de duisternis) valse ge ruchten uit de wereld helpen. Dit was de theorie, maar nu de praktijk. In de „orders van blijvende waar de" stond duidelijk te lezen, dat we het tweede weekeind van onze her haling geen verlof zouden krijgen. De oorzaak hiervan is, dat Maandag daarop 3.000 herhalende manschap pen verwacht worden. De mensen moeten welkom -geheten worden, geregistreerd, gekleed, gekeurd en gelegerd. Daar dit nogal wat voor bereiding eist, zou het weekeind in noeste arbeid moeten worden door gebracht, om alles op tijd in orde te krijgen. Hoe werd er echter gerede neerd? Als we nu de laatste dagen eens 's-avonds doorwerken en trach ten Zaterdagmiddag klaar te, zijn, misschien dat de overste dan Enfin er werd nu met man en macht gewerkt, stapels uitrustingstaten werden ingevuld, luitenants vulden strozakken, een kleine dikke kapi tein zagen we wanhopig en verbe ten vechten met de omtrek van een lege strozak en sergeant-majoors schrobden als volmaakte huismoe ders lokalen schoon. Om de kamp commandant gunstig te stemmen gingen de onderofficieren van een compagnie zelfs zover, dat zij de dekens op hun manschappenkamers model gingen opmaken, iets dat hun het misgenoegen van het gehele regi ment op de hals haalde, want de overigen waren nu wel verplicht om hetzelfde te doen. Hierna volgde de praktijk van de zo intensief onderwezen veiligheids theorie en wel speciaal het onder werp „geruchten". „De overste", zo tegen Donderdag avond, is uiterst tevreden. Het zou helemaal niet onmogelijk zijn, dat we het weekeind toch met verlof mogeneen sceptisch zwijgen. Even later: „Kapitein X vertelde Er kwam weer leven onder de militairen. Hevige debatten wer den gevoerd over het verschil tussen verlof en bewegingsvrijheid De kerkdiensten voor Zondag morgen werden bekend gemaakt. „Zie je niet?" zeiden de pessimis ten somber en de stemming daalde. Er kwamen twee partijen. De ene groep wilde des avonds met opof fering van de nachtrust Zater dagmiddag klaar zijn om dan hun hoopvolle blik op de kampcomman dant te richten. De andere stroming redeneerde, dat we toch niet met verlof zouden mogen en dat men daarom kalm aan kon doen, omdat men zich anders gedurende het weekeind „dood" zou vervelen. Om beurten hadden deze partijen de overhand, al naar felang de aard der geruchten. Judocus was voort durend een ronde achter. Als hij hard aan het werk was, klonk het somber: „Waarom sloof jij je zo uit, wil jij je Zondag een ongeluk verve len?" En deed Judocus het een beetje kalm aan, dan hoorde hij venijnig fluisteren: „Die vent is te lam om te werken en gaat strakjes op onze kosten met verlof." De ge schiedenis heeft als slot een happy end: Zaterdagmiddag om 5 uur ston den allen (voor de zekerheid in uitgaansuniform) aangetreden en na een persoonlijk woord van de kamp commandant en een maaltijd van spek en bonen (om dat het zonde was om weg te gooien) werden om halfzes de bussen bestormd. Maar uit doorgaans welingelichte kringen vernamen we, dat de Inlich tingen- en veiligheidsinstructeurs een paar extra lessen „Veiligheid" willen inlassen, speciaal gewijd aan „geruchten" JUDOCUS te gaan om de verkeersproblemen aan de bron te bestuderen. Door het plotselinge warme weer, dat de bijzonder diepe sneeuw laag in de Oostenrijkse bergen heeft doen smelten, zijn in geheel West- Oostenrijk de bergstromen sterk ge zwollen. Uit Klagenfurt wordt ge meld, dat dc Boven-Drau grote ge bieden heeft overstroomd. De eige naar van een zaagmolen is verdron ken. In Obcrdrauburg staat het wa ter in de straten een meter hoog. De Inri wast snel. De politie van Stiermarken heeft een moderne versie van de rattenvanger van Hameien gearres teerd. Hij verkocht in dorpen hon den en wandelde dan later op de dag de Dorpsstraat door, terwijl hij een schril deuntje floot. De verkochte honden kwamen achter hem aan en gezamenlijk ging het naar het vol gende plaatsje, waar de comedie werd herhaald. De grote telescoop van dc Mount Wilson in de Ver. Staten heeft grote groepen „vliegende" sterren laten zien, die op een afstand van 360 mil- lioen lichtjaar met snelheden tot 58.000 km. per seconde de ruimte in vliegen. Deze ontdekkingen zouden de theorie van het „uitdijende heelal" ondersteunen. Leert de regels van de weg en past ze toe met overleg. Verbond voor Veilig Verkeer BINNENLAND Bevorderd is tot officier in de orde van Oranje Nassau de eervol ontslagen res. luitenant-kolonel der artillerie J. Roodenburg. De bootdienst ZaandamAm sterdam, ruim 80 jaar onderhouden is opgeheven. Het 4-jarig jongetje J. van Z. is gisteravond in de Moerlandtstraat te Nijmegen uit het raam van zijn slaap kamer op een cementen vloer geval len. Het jongetje is overleden. In een holle beukenboom te Vught werd een vleermuizen-kolo nie van 300 stuks ontdekt. Bij werkzaamheden in een ga lerij in aanleg in de mijn Oranje Nassau 3 te Heerlerheide werd de houwer F. Kipkowski uit Heerlen door neervallend gesteente getrof fen. Hij overleed ter plaatse. Met een vliegtuig, dat op Zon dag 24 Juni a.s. van Schiphol naar Australië vertrekt, kan luchtpostcor respondentie, bestemd voor Nieuw Guinea worden verzonden (bezor gen uiterlijk 22 Juni). Reissouvenirs, die niet het ka rakter hebben van handelsartikelen, mogen in België vrij worden door gevoerd, tot een totale waarde van 2500 Belgische francs. Volgens de A.N.W.B. mogen echter slechts een kwart liter toiletwater en 25 gram parfum vrij worden doorgevoerd. De res. luit-kol. H. van U. is door het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar, wegens verduistering van legergoederen in Indonesië. Voor het bouwen van boerde rijen in de nog te ontginnen Vrede- peel zal door de Cultuurtechnische dienst veertig procent subsidie wor den verleend. De vijftigjarige A. J. de Bot, schipper van de sleepboot Johannes, is gisteren te Rotterdam ®ver boord geslagen en verdronken. BUITENLAND. Dc Amerikaanse „Nationale Bemiddelingsraad" heeft Dinsdag dc staking van vliegers, aangesloten bij de „Vereniging van Amerikaanse lijn vliegers", onwettig verklaard. Dezer dagen zijn 23 van de 37 vissers, die een dagje uit waren, ver dronken, nadat hun boot in ruw wa ter bij de kust van Zuid-Californië was omgeslagen, aldus wordt te San Diego gemeld. Rechters te Dusseldorp, die za ken van vei'keersovertreedingen be handelen, hebben besloten drie da gen als trambestuurder in opleiding SPORT VOETBAL SCHAAP WORDT GEEN PROF De Gooispeler en ex-internationaal Rinus Schaap heeft besloten het con. tract met de Racing club de Paris niet te ondertekenen. Schaap was met deze club reeds enige tijd in on derhandeling en moest, alvorens hij het contract zou tekenen, een proef- wedstrijd spelen. Aangezien hij dan door de KNVB als professional zou worden beschouwd, heeft hij voor het spelen van een proef wedstrijd bedankt. LUXEMBURG—AMSTERDAM 2—2 Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan Luxemburg speelde giste ren een elftal samengesteld uit spe lers van Amsterdamse tweede- en derde klasse clubs in Luxemburg te gen een elftal van de stad Luxem*- burg. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel 22, nadat de Luxemburgers met de rust een 20 voorsprong hadden. De Amsterdammers moesten ken nelijk voor de rust even wennen en de gastheren maakten daaiwan ge bruik om binnen tien minuten een 20 voorsprong te nemen, die zij tot de rust wisten te behouden. Na de hervatting ging het beter in de Amsterdamse gelederen en reeds na drie minuten verkleinde Fillart de achterstand (21). Zeven minuten later bracht Verhage de stand op gelijke voet (22). Tot het einde werd nog hard ge vochten voor de zege, maar geen van beide ploegen slaagde erin de win nende goal te scoren. De Amsterdam mers hadden hiervoor de beste kan sen gehad. ALPH. BOYS—ARC 1—3 De eerste wedstrijd om het kam pioenschap van Alphen is op een overwinning voor ARC uitgelopen. Voor de rust speelden de Boys technisch beter voetbal dan hun gas ten, doch het zat de voorhoede niet mee. ARC daarentegen speelde slecht, vooral de afwerking liet te wensen, daar de ballen veel te hoog werden gespeeld en slecht werden geplaatst, doch juist in die periode zat het de gasten mee. Bij een cor ner sloeg de linksbinnen van de Boys hands in het strafschopgebied, wel ke door de Hoed onberispelijk werd benut (01). Weer nemen de Boys het spel in harden, en even later is het weer ARC. dat profiteert van 'n misverstand in de Boysverdediging. Bij een aanval van ARC n.l. blijft de achterhoede van de Boys staan bij een vermeend buitenspel, Bosch pro fiteert hiervan en brengt de stand op 02. Fel blijven de Boys aanval len en enkele seconden voor rust is het de Boys linksbuiten, die na een mooie aanval v. d. Mark passeert en de stand op 12 brengt. Na rust zakken de Boys eerst een beetje af en nu geeft ARC de toon aan. De Boys-achterhoede weet echter voor lopig stand te houden al gaat het nog al eens ten koste van een cor ner. ARC weet in deze periode de stand op 13 te brengen door een mooi doelpunt van de Wit. Nu ko men dc Boys er weer wat beter in en moet ARC soms alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Kee per v. d. Mark moet al zijn talenten aanwenden om doelpunten te voor komen, waarbij hij een paar maal danig geluk heeft. Met de Boys in de aanval kontf het einde van deze zeer spannende wedstrijd, die door scheidsrechter Verruijt goed geleid werd. LAWNTENNIS ITALIË—POLEN 4—1 Het derde enkelspel, van de Davis- cup ontmoeting Italië—Polen werd gewonnen door dc Italiaan R. del Bello. Hij sloeg Piatek (Polen) met 6—4 6—0 2—0 6—2. Het niet spelen van het laatste enkelspel vond zijn oorzaak, hierin, dat de Italiaanse aanvoerder zonder opgaaf van redenen Cucelli vervan gen had door de reserve Merlo, waarop de Polen weigerden deze partij te spelen. De wedstrijdleider kende het winstpunt toen aan Polen toe. De uitslag van de ontmoeting is dus 41 voor Italië. LICHAMELIJKE OPVOEDING LEN MILLIOEN NEDERLANDERS IN 12.000 VERENIGINGEN. Tijdens het internationale sport- festival Groningen 1951 worden in de noordelijke hoofdstad ook enkele congressen gehouden. Gisteren stond het congres van de Landelijke Contactraad «voor de ge meentelijke bemoeiingen inzake de lichamelijke opvoeding en sport, op het programma. De heer E. Kupers Jr., gemeentelijk inspecteur van lichamelijke opvoeding tc Amster dam wees in zijn openingsrede op het nog bleeds aanwezige tekort aan ruimte voor de actieve recreatie, dat voorlopig nog wel moeilijk zal zijn weg te werken Momenteel beoefenen in Nederland ruim een millioen men sen actief sport in totaal 12.000 ver enigingen. Dat is 10 procent van de bevolking. Daarnaast zijn er enige honderdduizenden, die ongeorgani seerd sport beoefenen, maar die toch eveneens gebruik maken van sport terreinen en lokaliteiten. Overal heb ben de gemeenten inmiddels het be lang van gezonde sportbeoefening voor de jeugd ingezien; immers ook in sportverenigingen kan deze jeugd worden opgevoed voor de maat-1 schappij. ROEIEN INTERNATIONALE WEDSTIJDEN VAN TRITON. 5 October 1880 werd Triton opge richt, zodat deze Utrechtse studenten vereniging 70 jaar bestaat. Het is de goede gewoonte het lustrum te vie ren met dat van de Utrechtse univer siteit. In 1905 werden de eerste wed strijden gehouden in het Merwede- kanaal, in 1926 ging men er toe over ze in Loenen te organiseren en weer later, in 1936, werden ze in het ka der van het lustrum in Hilversum gehouden. Dank zij het nieuwe Am sterdam-Rijnkanaal wordt thans in Utrecht geroeid. De belangstelling is bijzonder groot, daar reeds 140 in schrijvingen zijn binnengekomen. Was in vroegere jaren de Oude Vier het hoofdnummer, dit jaar wordt de Stuurmanloze Vier als zodanig be schouwd. Vijf ploegen hebben er voor ingeschreven. België en Engeland hebben ook ploegen afgevaardigd, die dit keer niet als „vacantieploegen" kunnen worden betiteld, daar de internatio nale roeibond een verbod tegen va cantieploegen heeft uitgevaardigd. In 1946 werden de wedstrijden bij gewoond door het prinselijk paar. Dit jaar heeft H. M. de koningin een fraaie legpenning Ier beschikking gesteld. Aan het jeugdroeien is veel aan dacht geschonken, zodat het program ma zeer uitgebreid is. Zaterdag 30 Jur.i worden de wedstrijden gehou den van 18 uur, Zondag 1 Juli van 10 tot 5 uur. Hier volgen de inschrijvingen voor dc belangrijkste nummers: Overnaadse Skif: de Hoop, Njord, W.llem III. Jonge Skif A: de Hoop I, dc Hoop II, Njord, Triton, Rowing club de Grammont, Triton. Jonge Twee A: Argo, dc Laak, Njord, Skadi, het Spaarne, Triton, Viking, Willem III. Oude Twee: Njord, Triton, Wil lem III. Stuurmanloze Twee: de Hoop, Ne- Men kan in het bestaan van een automobielfabriek zeker spreken van een hoogtijdag, wanneer een nieuw model aan de reeds bestaande reeks wordt toegevoegd. Natuurlijk is men door middel van literatuur op de hoogte gebracht van de bijzonderhe den van zo'n nieuwe wagen, ook zijn er enkelen, die door de aard van hun functie persoonlijk aan de fabriek van oorsprong de nieuwe wagen zijn gaan bekijken, maar voor het meren deel van de employe's blijft toch de verrassing van „hoe zou de nieuwe wagen eruit zien" bestaan, totdat hij werkelijk de fabriekspoort binnen rijdt. En zo Was het ook voor de pers mensen, die wel degelijk wisten, dat de Ford Motor Company Ltd. te Da genham, naast de „Consul", die al weer een populaire verschijning op de Nederlandse wegen begint te wor den, ook de „Zephir 6" op de markt brengt, maar niet eerder tevreden zouden zijn, alvorens zijzelf deze wa gen hadden gezien. Gistermiddag is er een einde geko men aan hun nieuwsgierigheid, want om prompt 3 uur arriveerde voor het eerst in Amsterdam aan het Apollo Paviljoen, de eerste „Zephyr 6", na een proefrit van Dagenham via Zwit serland naar Nederland te hebben ge maakt. De beide inzittenden, de heer W. Peet, als technisch man en de heer G. de Weerd, die de tocht als fotograaf medemaakte, zijn dermate enthousiast over dit nieuwe Fordpro duct, dat zij niet hebben nagelaten het alle lof toe te zwaaien. Uiteraard konden deze heren nog geen cijfers reus, Njord, het Spaarne, Wil lem III. Overnaadse Vier: Aegir, Argo. dc Laak. Nautilus, Nereus, Njord, Tri ton I, Triton II, Triton III, Wil lem IJl. Jonge Vier A: Nereus I, Nercus II, Njord. Phoeas, het Spaarne, Triton. Lichte Vier: Njord I, Njord II. Tri ton I, Triton II. Oude Vier: Nereus, Triton, Univer sity of Wales boat club. Stuurmanloze Vier (hoofdnum mer): Aegir, Laga, Nereus, Njord, Triton. Jor.ge Acht A: Aegir, DDS I, DDS II, London university and hospital boat club, Nercus, Njord, Spaarna, Triton, University college Southamp ton boét club. Jonge Acht B: DDS, Laga, Lon don university and hospital boat club, Njord, Triton. Snelroeien dames Jonge Dubbel Vier: Nereus, Viking, de Vliet. Wil lem III. Snehoeicn dames Oude Dubbel Vier: de Vliet. Sneiroeien dames Oude Acht: het Spaarne, de Vliet. WATERPOLO WEDSTRIJDEN VAN DE ZUL. In dc Zijl vonden gisteravond de volgende waterpolowedstrijdcn plaats: de Zijl (Jeugd)— Zwip (Jeugd) 40; de Zijl (Dames)Zwip (D.). Na een gelijk opgaande strijd werd het voor rust 01. In de tweede helft bracht G. Blauw na een straf- worp de stand op 11 en nadat dc Zijl nogmaals een strafworp had gemist, werd het door de numerieke meerderheid 13. De Zijl 3D.Z. '70 II werd een ver diende overwinning voor de gasten met 3—0, omtrent resultaten van deze eerste reis beken dmaken, daar dc verza melde gegeven eerst in de Fordfa briek te Amsterdam bestudeerd moe ten worden. Wij kunnen ons indenken, dat er velen in den lande zijn, die reeds nu iets over dc „Zephyr 6" willen weten en voor hen gelden de volgende bij zonderheden. Evenals de „Consul" is dc „Zephyr uitgerust met een kopklepmotor, met dat verschil echter, dat eerstge noemde een vicrcylindor 47 p.k. en de laatstgenoemde een 68 p.k. zescy- linder motor heeft. Inderdaad is de „Zephyr 6" iets groter dan zijn jon gere broer de „Consul" en ook in do grille-uitvoering wijkt hij af. De „Zephyr 6" is een vierdeur en biedt gemakkelijk plaats aan 4 tot 5 passagiers. Hij heeft een onafhanke lijk geveerde voorwielophanging met ingebouwde dubbelwerkende hy draulische telescoop-schokdempers, hydraulische remmen cn biedt dooi de juiste opstelling van de zitplaat sen tussen voor- cn achteras oen bij zonder rijcomfort aan dc inzittenden. De uiterlijke vorm cn het interieur zijn volkomen in harmonie met elkaar. LAWNTENNIS. HET QUEENS CLUB-TOURNOOI De verdere uitslagen luiden: Heren enkelspel: tweede rondjp: Rose (Austr.) si. Lie (Noorw.) 6—4 61. Cockburn Z.-A,i) sl. Davidsson (Zweden) 60 6—3. Dames enkelspel: tweede ronde: mej. Althéa Gibson (V.S.) sl. mevr. Schmier (Ned) 6—2 6—0; mej. Nel Hcrmsen (Ned.) sl. mej. G Butler (V.S.) 6—2 3—6 6—2 POSTDUIVEN. „Dc Rijnmondcrs" (Katwijk). Wedvlucht vanaf Orleans (Fr.), af stand plm. 510 km; gelost om 7.30 uur, met Noord-Wcr.tcn wind, eerste 16.04.47, snelheid 890.69 m., laatste 911.63 m. Uitslag; J. E. Belt 1. 6: II v. Schie 2; Kr. Schaap 3, 7; D. Barnhoorn 4; L. Noort 5; D. J. Klein 8. Dc Reisduif (Hazerswoudc). Wedvlucht met oude duiven vanaf Noijon. afstand 302 km. In concours 75 duiven, gelost 11.30 u met N.O. wind en bewolkte lucht, eerste 4.42.51, snelheid 078 meter, laatste 5.16.32, snelheid 871 meter. Uitslag: A. van Waldervccn 1, 10, 17, 13- A. H. Fase 2; P. J. Fase 8. 8. 13; W Lindhout 4; C. Kemp 5; V/. C. de Jongh 6, 15; C .Groen 7. 11; p. van der Malen 9. 12, 14. 19; A. van den Bosch 16. Wedvlucht van Orleans, afstand 504 km. In concours 38 duiven, gelo.'t 7.30 u., met N.W. wind en bewolkte lucht, eerste 3.29.50. snelheid 1050 meter, laatste 4.16.23. snelheid 957 meter. Uitslag: C. Groen 1. 2 11, 12 P. J. Fase 3. 4. 5. 8. 13; K Starre- veld 6; N. van den Bosch 7, 10; W. Blecker 9. Dc Witpen (Zoetcrmecr). Wed vlucht vanaf Chatcaurnux .afstand 617 km. In concours 142, gelost 5.35, eerste 2.44.3, laatste 4.52.47, snelheid 1125 m. Uitslag: 1, 7 P. HeyncnA. Heemskerk; 2, 5, 6 Jac. N. v. d. Sman; 3, 4. 9, 11 A. Brussc; 8 A. Hermus; 10 Th. v. Galen. Naar het Duits 3) De rechter draaide zich om en ver telde het de kapitein, die met het _Voc4ste ongeduld die blijde bocd- :hap verwachtte. Daarna liep Müh- :-n naar het voorste deel van het schip, waar juist Friedeberg te voor schijn kwam en hem verheugd de hand drukte. Enkele minuten later verscheen de gevangene in gezelschap der on- der-beanvbten en werd dadelijk naar de sleepboot gebracht. Na een stevige handdruk aan de kapitein der Holsatia klauterden Friedeberg cn de rechter naar bene den onder het uitroepen van: Ge lukkige reis!" Toen voer dc trotse zeeboot ver der met volle stoom naar de wijde "eaan. terwijl de kleine sleepboot mkeerde en een half uur later een groep mannen aan land zette, die iel naar het bureau van politie stapten. II Hoge. grasbegroeide dijken, die zich uitstrekken langs de mondingen der rivier, beschutten de levensvolle en altijd woelige havenstad aan deze zijde en het kleine aanlegplaatsje Bruckholm aan de andere zijde te gen stormvloeden en overstromin gen. In vroegere tijd een niet onbedui dende zeehaven, was Bruckholm thans door de altijd meer toenemen de verzanding en verzakking van het rivierbed voor grotere schepen onbereikbaar geworden. Deze schepen zochten nu de grote havens op. terwijl Bruckholm werd bezocht door kleine schepen zoals sleepboten, visserspinken e.a. Toch verschaften de verdiensten aan dc niet te veel eisende kooplie den, handwerkers en arbeiders een goed broodje. Daarbij kwam nog, dat een groot aantal gepensionneerde kapiteins en welhebbende kooplie den. die zich uit hun bezigheden hadden teruggetrokken, zich vestig den in de fraaie kleine stad met haar welverzorgde straten en haar kraak zindelijke huisjes. De kapiteins genoten nog altijd van de heerlijke versterkende zee lucht. die zo lange jaren hun longen had opgenomen en de oude kooplie den konden naar hartelust antieken vellen over de handel van de nieuwe moderne tijd. Een spoorweg verbond Bruckholm met de residentie, welke vier uur ongeveer van Bruckholm lag verwij derd. Ook de tegenover gelegen gro te havenstad was te bereiken met een klein stoombootje, dat verschei dene malen per dag gelegenheid bood om over te varen. Jaren en nog eens jarenlang was het leven dor eerzame burgers van Bruckholm rustig en gelukkig ge weest. Over stadspolitiek liet men zich niet uit, daar de regering van het stadje sedert ruim' twintig jaren in handen was van de voortreffelijke burgemeester Stadthagen en diens vrouw. De in dc herfst en lente telkens te rugkerende stormvloeden die steeds grote schade aanrichtten vroegen veel belangstelling aan de vreedza me inwoners. Hoe kon dat ook anders? Altijd gaven dc couranten familie gebeurtenissen tc lezen en bleef het gesprek doorgaans laag bij de grond, toen plotseling in de laatste week iets geschiedde, dat van de aan rust zo gewende burgers en ook van de bewoners der omstreken veel be langstelling eiste, stelling eiste. Op de Dinsdagavond der vorige week was, als gewoonlijk, de laatste avondtrein, die om halfelf aankwam, het station binnengestoomd. Nadat de weinige reizigers, die met de trein waren meegekomen zich ver spreid hadden, begaf zich het spoor wegpersoneel, dat de trein binnen één uur weer naar Siegsburg moest terugbrengen, naar de wachtkamer derde klasse om daar, zoals zij plach ten te doen, een glaasje bier te drin ken. De mensen hadden zich juist aan de grote ronde tafel in dc nabijheid van het eenvoudige buffet, gezet, toen eensklaps de deur werd open gestoten en de hulpconducteur, aan wien de taak was opgedragen om' de achtergebleven couranten en andere dingen te zoeken, binnentrad en met een gezicht als een witmarmeren beeld uitriep: „In een wagon derde klasse ligt een dode! Een vermoorde!" Verschrikt sprongen de beambten op en ijlden naar de aangeduide wa gen. Zij zagen, wat hun zo juist had doen schrikken. Met het gezicht om laag, de rechterarm met de gebalde vuist lang uitgestrekt, zodat de hand tegen de wagondeur lag, lag de dode tussen de zitbanken van de coupé. Het bloed dat als een grote vlek de grond kleurde scheen gestroomd te zijn uit een diepe wond aan het ach terhoofd. „De politic moet ogenblikkelijk met het feit in kennis worden ge steld en ook de dokter moet dadelijk ontboden worden" zei de stationschef naar wie de hulpconducteur het eerst was gelopen om hem de zaak mee te delen. „Ja" zei de machinist, „een der lui kan gauw naar dokter Strubc lopen; hij is politiearts en woont vooraan in de Gregoriusstraat. De politie zelf zullen wc direct telefoneren" „Uitstekend", zei de stationsbe ambte en sloot de deur voor de ogen der nieuwsgierigen, „het is beter do deur dicht tc laten, dan dat iemand per ongeluk het lijk zou verleggen, alvorens dc dokter en de politie het heeft gezien". Toen ging hij naar z'n bureau om de politie op te bellen. Nauwelijks een kwartier later verscheen de rechter dr. Brenner, een oude heer, die in de hand een foto-toestelletje droeg. Herr? vergezelden de hoofd commissaris van politie, de inspec teur Tromber en enige agenten. Even na hen kwam dokter Strubc. De heren groeten zwijgend en be gaven zich naar de wagen, waarin het drama zich had afgespeeld. „Is er niemand in de wagen ge weest, sedert het lijk gevonden is?" l "ij vroeg de rechter, alvorens hij bin nentrad. Deze vraag ging vergezeld van een scherpe, doordringende blik op do groep nieuwsgierige mannen. „Neen. meneer" verklaarde de sta tionschef, „niemand is binnen ge weest en alles ligt nog zoals het door Sembrich is gevonden" „Ileet die man Sembrich? Laat hem eens hier komen" zei dc rech ter. Dc hulpconduct'ur, die van dc uit gestane schrik er nog bleek cn ze nuwachtig uitzag, trad uit dc kring der beambten naar voren. Dc rechter wenkte hem toe. HU trad nog meer naar voren, toen dc rechter vroeg: „Is alles nog in dezelfde toestand, zoals het lag, toen u dc coupe open de?" De beambte keek schuw naar bin nen ch zei met het hoofd knikkend: „Jawel m'ijnhecr dc rechter". ..Wat ik zeggen wil, 0p welk sta tion heeft u het lijk ontdekt?" „Hier in Bruckholm zag ik het" antwoordde de man, „toen dc trein stil hield en ik de wagens nakeek". „Hier?" vroeg de chter vreemd opkijkend, „waar heeft de trein het voorlaatst gestopt?" (Wordt vervolgd?

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5