S)e CcicbeGoti/fca/nt Koningin en Prins in Luxemburg BUITENGEWOON HARTELIJKE ONTVANGST Twee volken, die elkaar begrijpen Herhaling van Mindszenti- drama Mgr Grosz heeft al „bekend" Perzische olie-besprekingen afgebroken VALSCHERMTROEPEN STAAN KLAAR OP CYPRUS WOENSDAG 20 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12312 Directeur: C. M. v. HAMEKSVELU Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wij kunnen met de Luxemburgers samen zingen Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1.72 p. rnnd.. f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1-50 H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn gistermiddag om vier uur op het vliegveld van Luxemburg aangekomen. De aankomst der koninklijke bezoekers op het vliegveld Findel. drie kilometer buiten de stad Luxemburg, vormde een korte plechtigheid, die op de aanwezigen indruk maakte door haar eenvoud. Voor het kleine hoofdgebouw van het vliegveld stonden de erewach ten van de groothertogelijke garde en de gendarmerie opgesteld, die voor de aankomst der gasten door groothertogin Charlotte waren geïn specteerd. Daarbij had het Wilhelmus in de oude Luxemburgse toonzet ting als lied van het groothertogelijke huis geklonken. Om precies vier uur werd het koninklijke vliegtuig tot stilstand ge bracht. De Nederlandse gezant in Luxemburg, de heer Hendrik Hooft, was de eerste, die binnen ging om Koningin en Prins te begroeten. Wei nige minuten later zette koningin Juliana voet op Luxemburgse bodem. Onderwijl werd de koninklijke standaard gehesen. De groothertogin trad haar tegemoet om haar met een omhelzing wel kom te heten in het land, waar zij drie dagen te gast zal zijn. VAN VLIEGVELD NAAR STAD Na de koningin verliet prins Bern hard in de uniform van generaal der luchtmacht het vliegtuig; hij werd gevolgd door minister Stikker, even eens in uniform en door de andere leden van het gevolg. Na de begroetingsceremonie ge leidden groothertogin en prins Felix de Koningin en Prins Bernhard tot voor de standaard van de erewacht. Het Wilhelmus klonk en vervolgens inspecteerde koningin Juliana de ere- garde. Vervolgens nam het gezelschap plaats in de gereedstaande auto's. In snelle vaart ging het langs de groe ne hellingen van het vriendelijke heuvelland, dat de stad Luxemburg omgeeft. Overal had zich langs de gevolgde route een haag van vrien delijk wuivende Luxemburgers opge steld. Schpolkinderen waren gewa pend met kleine vlaggetjes om daar mee hun eresaluut aan de bezoekers te brengen. De intocht eindigde bij het groothertogelijk paleis in het oude stadsdeel van Luxemburg, waar goudomzoomde rode kleden over de balcons hingen. ONBEDWINGBARE De politie had alle moeite om het geestdriftige publiek in bedwang te houden. Om kwart voor vijf ver schenen onder een oorverdovend gejuich Kon Juliana en Prins Bern hard, .de .groothertogin en prins Felix .op .het met Nederlandse en Luxemburgse vlaggen getooide balcon. Kinderen en volwassenen zwaaiden met hun vlaggetjes en rie pen „Vive", hetgeen blijkbaar de nationale greet aan vorstelijke per sonen .bij uitnemendheid is. De Nederlandse Koningin, en de Prins toonden zich verrast door zoveel enthousiasme. Zij zwaaiden vriende lijk terug. Toen het gezelschap zich van het balcon verwijderden klonk de roep: „Allegur" („'Allemaal"). Voor de Nederlandse toeschouwer werd al spoedig duidelijk wat hiermede werd bedoeld: behalve de koningin, de prins, het groothertogelijk echtpaar verschenen nu ook de prinsessen Marie Adelaide, Marie Garielle en Elisabeth alsmede de erfgroothertog Jean op het balcon. Het enthousiasme onder het pu bliek bereikte thans een climax en nam een nauwelijks te beschrijven omvang aan. De leden van de Neder landse kolonie in Luxemburg een vijftigtal personen riepen „Leve Juliana', een roep die gemakkelijk werd begrepen door de Luxembur gers en prompt werd overgenomen. Dan klinkt plotseling het Luxem burgse volklied op: „Onshemecht" (Ons Vaderland), gevolgd door het door de aanwezige Nederlanders uit volle borst gezongen „Wilhel mus", dat door de Luxemburgers omdat het ook het lied is van het Groothertogelijk Huis werd overge nomen. Het Wilhelmus werd door de Ne derlanders besloten met „Hiep hiep hoera" en een „Lang leve de Koningin", uitgeroepen, die bij de Luxumburgers kennerlijk in smaak vielen. De Koningin en de prins wuiven het publiek, voordat zij zich opnieuw terugtrekken, har telijk toe. Doch nauwelijks waren zij verdwenen of opnieuw klonk uit de drommen Luxemburgers „Hech Juli ana' op, hetgeen betekent „Hoog Juliana". - Op dat ogenblik vloog plotseling het speciale vliegtuig van Prins Bernhard laag over het grootherto gelijk paleis heen om een groet te brengen aan het vorstelijk gezel schap. De Koningin en de Prins verschenen tenslotte een derde maal op het balcon. Zij werden opnieuw onthaald op een gejuich, dat geen einde scheen te zullen nemen. Over- al lieten de kinderen vlak voor het GEESTDRIFT balcon hun oranje ballonnetjes los, die langzaam hemelwaarts gingen. Nadat het Koninklijk echtpaar nog een laatste ovatie in ontvangst had genomen, keerde de Luxemburgers tenslotte naar huis terug. werking. Een net van overeenkom sten en accoorden, welke op econo misch, sociaal en cultureel gebied sedert de oorlog tussen onze drie landen zijn gesloten, bakent reeds de weg af, welke zal leiden tot de eco nomische unie. Ons aller goede wil zal zeker, daarop vertrouw ik, ten slotte alle hinderpalen overwinnen welke zich nog zouden kunnen voor doen op die weg". „Nederland is zwaar getroffen door de oorlog. Wij hebben dezelfde be proevingen doorstaan en wij koeste ren dezelfde verwachtingen. Wij vol gen met grote sympathie de inspan ning voor het herstel, welke het be vriende volk zich getroost in een geest van zelftucht en opoffering, die onze bewondering wekken. Onder de wijze leiding van Uwe Majesteit zul len de energie, het doorzettingsver mogen en het organisatietalent welke de grootheid maken van het Neder landse volk, ten slotte, daarvan ben ik overtuigd, alle hindernissen over winnen". TOESPRAAK KONINGIN. Koningin Juliana beantwoordde deze toespraak. „De taak, die het dichtst bij ons ligt, zo zeide zij o.m., en die zelfs op korte termijn te vervullen is, is zon der enige twijfel Je laatste hindernis sen te overwinnen, die nog aan de volkomen verwerkelijking in de weg staan van de uiteindelijke doelstel lingen, voorzien door de Unie van SOIREE IN HET PALEIS. Hare Majesteit de Koningin werd gisteravond door de groothertogin van Luxemburg onderscheiden met het grootlint van de Groothertogelijke Orde van de Eikenkroon. De prins ontving de onderscheiding van rid der in het Grootkruis van de Orde van de Gouden Leeuw. De uitreiking der onderscheidin gen vond plaats tijdens een soirée, lie gisteravond in het paleis der :roothertogin gegeven werd. Tijdens het diner heeft groother togin Charlotte een toespraak tot hare hoge gasten gehouden, waarin zij herinnerde aan de historische ban den tussen Nederland en Luxemburg, aan de gezamenlijke politiek en aan het gezamenlijk streven om de vei ligheid en de vrede in de wereld te bevestigen. „Met onze gemeenschappelijke na buur en vriend, België, hebben wij de grondvesten gelegd voor een steeds nauwere economische samen- gend voorbeeld van de samenwer king uit vrije wil tussen de landen. Hij verruimt onze economische, so ciale en culturele mogelijkheden in een mate, die elk volk afzonderlijk nooit bereiken zou. De bevolking van onze drie landen is samen talrijk, en kan haar stem samen met groter klem verheffen. De moeilijkheden en nadelen kun nen nooit opwegen tegen het enorme algemene voordeel". De eerste dag van het koninklijke bezoek werd besloten met een ont vangst van een aantal Nederlandse en Luxemburgse persoonlijkheden, Noordelijken graven zich in Volgens een communiqué van het achtste legerkorps ontmoetten de verbonden legers Woensdag zware en hardnekkige tegenstand ten Noord oosten van Janggoe aan het Ooste lijk deel van het centrale front en ten Westen van Kansong aan de Oostkust. Elders werden de stellin gen herzien en zoeken patrouilles contact. Volgens berichten van het front graven de Noordelijken zich in in de heuvels, die de driehoek Tsjorwon KoemhwaPjonggang begrenzen. Mi litaire waarnemers geloven, dat de hoofdmacht van de Noordelijken zich verder naar het Noorden verzamelt om hetzij een sterke verdedigings linie te vormen, hetzij een nieuw of fensief te ondernemen. De Geallieer de vliegtuigen, die in dit gebied poog den de activiteit van de Noordelijken te verkennen, werden hevig door luchtafweer beschoten. Ook de Noor delijke activiteit in de lucht neemt nog steeds toe. De West-Duitse minister van bin nenlandse zaken Lehr heeft de par lementaire fractie der christen-demo cratische partij Dinsdagavond mede gedeeld, dat de Bondsdag binnenkort wetsontwerpen zullen worden voor gelegd, die ten doel hebben paal en perk te stellen aan het optreden van ..misdadige en gevaarlijke elemen ten." KONINKLIJK BEZOEK AAN LUXEMBURG. H. M. Koningin Julianna en Z. K. H. Prins Bernhard zijn Dinsdagmiddag per vliegtuig in Luxemburg aangekomen voor hun driedaags bezoek. Koningin Juliana en Grootherto- ging Charlotte verlaten het vlieg veld. Telefoto A.N.P. die in aansluiting op het diner in het paleis plaats vond. Daarbij werden o.m. de vertegenwoordigers der kerk genootschappen en van de bekende Luxemburgse staalonderneming, „Ar- bed" aan Hare Mejesteit en de Prins voorgesteld. In de aanklacht tegen mgr. Grosz, die de Hongaarse regering heeft ge publiceerd, wordt onder meer een „bekentenis" van de kerkvorst aan gehaald, dat hij zich in afwachting van herstelling van de Habsburg- dynastie, de titel van „voorlopig hoofd van de Hongaarse staat" had aan gemeten en zich als zodanig had aangediend bij een vertegenwoordiger van een niet nader genoemde Westerse natie. KONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD IN LUXEMBURG. Staande op het balcon van het Groothertogelijk Paleis beantwoor den Koningin Juliana en Prins Bernhard de toejuichingen der me nigte, die de vorstelijke gasten har telijk verwelkomde. A.N.P.-Telefoto. DERZIë heeft de besprekingen met de afgevaardigden van de „Brits Perzische oliemaatschappij" gisteravond in Teheran afgebroken. De Perzen verklaarden, dat het door de maatschappij aangeboden compromis in antwoord op de Perzische aanspraak op 75% van de olie-opbrengst sedert 20 Maart onaanvaardbaar is. De Engelsen boden de Perzische re gering aan onmiddellijk 10 millioen pond sterling beschikbaar te stellen en voorts 3 millioen pond sterling maandelijks, te rekenen vanaf Juli, mits de werkzaamheden gedurende de besprekingen niet belemmerd zou- den worden. De Perzische afgevaardigden weigerden het aanbod te aan vaarden en stonden er op, dat de besprekingen zouden worden afgebro ken tot de maatschappij de Perzische eisen volledig zou aanvaarden. prus zijn vertrokken, werden aldaar Dinsdagavond in kampen in de om geving van Cyprus „in staat van ge reedheid" gehouden. Reuter ver neemt, dat de valschermtroepen ge consigneerd zijn wegens de gespan nen toestand in Perzië. In de haven van La Valetta (Malta), 30 uur va rens van Cyprus, liggen de vliegdek schepen „Triumph" en „Warrior" vaarklaar. De „Anglo-Iranian" verklaarde, dat de impasse volledig is. „De bespre kingen zullen niet worden hervat, tenzij de Perzen hiertoe het initia tief nemen", verklaarde de directie. Uit Londen wordt gemeld, dat men het Dinsdagavond aldaar mogelijk achtte, dat de „Anglo-Iranian" haar employé's uit Perzië zal doen ver trekken. Diplomatieke waarnemers zijn van mening dat de maatschappij geen andere keus zal overblijven, in dien de Perzen voortgaan met het met geweld in bezit nemen van haar raffinaderijen te Abadan. Hard tegen hard De Britse delegatie heeft nadrukke lijk het standpunt verdedigd dat de Britten niet kunnen instemmen met de Perzische wet op de nationa lisatie der eigendommen van de „Anglo-Iranian", daar deze als con tractbreuk wordt beschouwd. De Perzen bleven staande houden dat zij het „wettelijke recht" bezitten de olie-industrie in hun land te natio naliseren. Dit punt bleef onoplosbaar, waarop de besprekingen werden af gebroken. De Britse delegatie zal in structies van Londen afwachten, voor de thans te volgen koers. De Perzi sche regering beraadt zich heden. De Britse valschermtroepen, die kortgeleden uit Engeland naar Cy- Mgr. Grosz, aartsbisschop van Ka- locsa, die Vrijdag met acht anderen zal terechtstaan, zou verder „bekend" hebben, „dat hij in November 1948 door kardinaal Mindszenty was be noemd tot diens opvolger als leider van het ondergrondse verzet tegen de communistische regering". Op 8 Februari 1949 is kardinaal Mindszenty op dezelfde gronden als waarvoor mgr. Grosz zich nu verant woorden moest, gearresteerd en tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. „Volledige bekentenissen", van het zelfde genre hebben de communis ten gekregen van de medebeklaagde mgr. Andredy, 56 jaar oud en voor malig abt van het klooster te Zirc, van de paters Csellar (39 jaar) en Vezer (37 jaar) en van dr. Pongracs, die tot voor kort in dienst was bij de Amerikaonse legatie in Boedapest. Op dc lijst van de beklaagden komt ook de naam van de voor-oorlogse president van Hongarije, dr. Friedrich voor. Hij w^rd, samen met Payr, lei der van een reeds lang opgeloste op positiepartij, in April in zijn woning gearresteerd. De aanklachten zijn ondertekend door de openbare aanklager dr. Alapy De gewassen handschoen Toen Dinsdagmorgen groot hertogin Charlotte, na op het vliegveld de eregarde te hebben geïnspecteerd, de hand wilde reiken aan de commanderende kapitein, kon deze zijn hand schoen niet uitkrijgen vertelt de verslaggever van het Nieuws van de Dag. Hij had dit kleding stuk, dat hyperwit en glanzend was, blijkbaar pas laten wassen en het was gekrompen. Na eni ge mislukte pogingen keek hij aarzelend op naar de groother togin, maar deze lachte bemoe digend en bleek te willen wach ten. De kapitein zette zijn pogingen voort en tenslotte slaakte hij een zucht van ver lichting, de handschoen ging van zijn vingers en de handdruk volgde. Een noodlottig uitstapje Dinsdag is tussen Seefeld en Herr sching in Beieren een personentrein op een autobus gelopen, waardoor 15 personen om het leven kwamen en acht werden gewond. De bus vervoerde studenten van de theologische hogeschool van Pul- lach, die een vacantietochtje maak ten. De botsing vond plaats in de na middag op een spoorwegovergang op een stille zijweg. Van de 25 inzitten- ten van de bus werden slechts de chauffeur en een pater Jezuiet niet gewond. Zij werden uit de bus ge slingerd. Dinsdag zijn te Bonn handelsbe sprekingen begonnen tussen Neder land en dc West-Duitse Bondsrepu bliek. Het doel van deze besprekin gen is het handelsverkeer tussen bei de landen te regelen, waarbij men zich zal aanpassen aan de besluiten van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking omtrent het invoerprogramma van West- Duitsland voor het tweede halfjaar van 1951. Een woordvoerder van de West- Duitse regering heeft op een pers conferentie verklaard, dat besprekin gen tussen West-Duitsland en de Wes telijke geallieerden op handen zijn omtrent maatregelen ter bescher ming van West-Duitsland en West- Berlijn tegen eventuele aanvallen uit de lucht. Duitse plannen over princi piële kwesties in deze waren gereed er. konden aan de geallieerde auto riteiten worden voorgelegd. Men veronderstelt dat hij en rechter Olty de zaak zullen behandelen. Deze twee personen zijn geen onbekenden in politieke processen. Zij veroordeel den kardinaal Mindszenty en de beide zakenlieden Vogeler en Sanders. De Britse export naar China Groot-Brittannië heeft bekend ge maakt dat het maatregelen neemt om de gehele verzending van strategi sche goederen naar communistisch China via Honkong stop te zetten. Sir Martley Shawcross, de minis ter van Handel, heeft in het Lager huis meegedeeld, dat voor de gehele uitvoer van het Ver. Koninkrijk naar Honkong en China vergunningen no dig zijn De Franse verkiezingen Jongste uitslagen De laatste zetelverdeling in het Franse parlement is volgens gedeel telik officiële en gedeeltelijk scmi- officiële berichten als volgt: Communisten 100 zetels Gaullisten 116 zetels Socialisten 101 zetels M.R.P. 92 zetels Radicalen 92 zetels Gematigden 103 zetels Anderen 22 zetels Deze „anderen" zijn alle uit over zeese gebieddelen en het is nog niet bekend, welke partijen zij zullen steunen. De 12 nog openstaande zetels om vatten: negen voor de Elzas, waar de uitslag van de telling betwist wordt; één voor Guinea; één voor Frans Oceanic (verkiezingen in Juli) en én in Nieuw-Caledonië (verkiezingen September). Officieel wordt gemeld, dat de uit slag der Franse verkiezingen, uitge drukt in de door de partijen verwor ven stemmen en met uitzondering van het departement Beneden-Rijn, als volgt is; Communisten en met hen verbon dene 5.001.618 stemmen, zijnde 26.8 pet.; Aanhangers van generaal de Gaulle 4.039.8 9 stemmen, zijnde 21.6 pet.; Socialisten 2.744.924 stemmen, zijn de 14.87 pet.; M.R.P. 2.225.353 stemmen, zijnde 11.9 pet. Radicalen en aanverwante groepen 2.194.213 stemmen, zijnde 11.7 pet.; Gematigden, Conservatieven en Onafhankelijken 2.472.016 stemmen, zijnde 13.3 pet. Ko-Viettje... Zo steekt een eedle geest alle andere geesten aen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1