Zet en tegenzet in Berlijn DE FRANSE VERKIEZINGEN Derde macht en Gematigden voldoende meerderheid om regering te vormen GAULLISTEN STERKSTE PARTIJ? Nadere gegevens over Britse duikbootramp Luchtmachten waren in actie boven het Koreaanse front Geallieerde commandan ten nemen handschoen op Encycliek over de Missie KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 18 JUNI 1951 42«te JAARGANG No. 12310 Oireeieor: C. M. HAMBMeVMX} loofdredaeteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., 1.72 p. mnd.f f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 QISTEREN is het Franse volk ter stembus gegaan om dc 627 zetels van het parlement te verdelen. Men kan in het algemeen in de meedingende partijen drie groepen onderscheiden. De Gaullisten, de midden-partij en de communisten. Voor zover de uitslagen thans be kend zijn, leiden de midden-partijen, waartoe behoren de socialisten van Jules Moch, de M.R.P. van Bidault, de radicalen en enkele klei nere groeperingen. De communisten vallen uiteen in twee groepen n.l. die van Jaques Duclos en Pierre Cot. Het heeft er de schijn van, dat de partij van generaal De Gaulle als de sterkste individuele partij uit de stembusstrijd te voorschijn zal komen. „Verbonden lijsten" nekken communisten Na de lauwe verkiezingscampagne zijn de Franse kiezers gisteren in een opmerkelijke kalmte ter stem bus gegaan om her parlement te kiezen, dat op 5 Juli a.s. voor het eerst bijeen zal komen. Het aantal kiezers kwam in groten getale op, vooral in verscheidene landelijke districten. Tegen de middag hadden reeds meer dan de helft van het aantal kiesgerechtigden hon briefje in de bus gedaan. Toen om zes uur de bureaux geslo ten werden, werd van overheids wege bekend gemaakt, dat 24.tt02.00U personen hun stem hadden uitge bracht. Het merendeel hiervan be stond uit vrouwen. De 300 kiezers in het wijnverbou- wende dorp Cazilhac in Zuid West Frankrijk weigerden te stemmen wegens een plaatselijk geschil over de wijnprijzen. Er verscheen nie- Diepzee duikers van de Britse Ma rine hebben Zaterdag een belangrij ke ontdekking gedaan bij het wrak van de gezonken duikboot „Affray". Zij hebben een gat van ruim 50 cen timeter doorsnee ontdekt in het snui verapparaat. Hierdoor zijn waar schijnlijk in korte tijd tonnen water in de machinekamer gestroomd, waarmede de ramp verklaard kan worden. Het blijft echter nog een raadsel, hoe dit gat ontstaan is. Men ver moedt, dat een botsing heeft plaats gehad. De omgebogen acht meter lange buis van het snuiverapparaat wijst eveneens in die richting. Het is zo goed als zeker, dat de be manning geen kans meer heeft ge kregen een poging aan te wenden om de duikboot te verlaten. De dui kers troffen namelijk alle luiken ge sloten en de noodboeien, die volko men intact waren, zijn niet losge laten. VOORBEREIDINGEN VOOR DE JAARLIJKSE ZITTING VAN DE VERENIGDE NATIES. In No vember zal in Parijs de jaarlijks zit ting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties plaats vinden in het Paleis de Chaillot. Evenals het vorig jaar het geval was zullen de tentoonstellingen, die in het paleis zijn ingericht elders worden onder gebracht. Op de omliggende terrei nen zullen tijdelijke gebouwen wor den geplaatst, waarin kantoren, ca fetaria's zullen worden gevestigd. De werkzaamheden zijn reeds in volle gang. Op de achtergrond het Paleis de Ohaillot. mand in het stemlokaal. De eerste uitslag .kwam niet uit het Franse moederland, maai uit Frans India, dat over een /etc be schikt, die gewonnen werd door Eaouard Gaubert, een socialist die echter meer rechts staat dan qc- so cialistische partij in het moeder land. OP DE HELFT VAN DE STRIJD. Op het tijdstip, dat cngeveer cte ne.'t van de uitr.lagen bekend was, lagen de Gaunisten aan de kop met daarachter volgend de «oeialiste-i en de communisten. De communisten verkregen een groot aantal stemmen, maar de re sultaten, weike zij behaalden, boet ten veel van hun waarde in doordat de partijen van de Derde Macht door lijstverbinding in de verschil lende districten meet dan de helft van het aantal uitgebrachte stem- .nen wisten tc bemachtigen. H-en door veroverden zij alle zetels in het betrokken district. De communistische dagbladen van hedenmorgen beschouwden de voor lopige uitslagen als een tegenslag voor president Truman en generaal De Gaulle. Deze mening werd elders echter niet gedeeld. „Franc Tireur", het blad van de anti-Gaullistische linkervleugel toon de zich bezorgd voor de bedreiging van de sociale vooruitgang met het vooruitzicht op een coalitieregering, die vermoedelijk sterk naar de rech terkant zal overhellen. De pro-Gaullistische „Parissen Librevond in de eerste verkie zingsuitslagen reeds reden om een juichtoon aan te heffen. „Het zal niet mogelijk zijn", aldus dit blad „een sterke meerderheid te vor men zonder de groep van De Gaulle". In Parijs maken di Gaullisten waarschijnlijk een winst van 17 ze tels, terwijl men verwacht, dat de communisten er 7 zetels zullen ver liezen. 75 PCT. VAN DE UITSLAGEN. Toen drie-vierde van de uitslagen bekend was, hadden de regerings partijen, de z.g. derde macht, teza men met de gematigden 314 van de 500 tot dusver verdeelde zetels be haald. Dit geeft hun de grondwette lijke meerderheid, die nodig is voor het vormen van een regering De verdeling van deze 500 zetels is als volgt: Communisten Gaullisten Socialisten M.R.P. Radicalen Gematigden Overige partijen 83 zetels zetels zetels 71 zetels. BI zetels 74 zetels 4 zetels Met uitzondering van de staatsse cretaris voor de luchtmacht, André Marosselli (radicaal-socialist), zijn alle leden van de regering herkozen. Verscheidene bekende personen uit ae oude nationale vergadering leden echter de nederlaag. Hieronder be vinden zich de oud-minister-presi dent Paul Ramadier, de minister van defensie uit het kabinet-De Gaulle, Edmond Michelet en de on afhankelijke afgevaardigde Louis Marin. Vrijwel alle grote politieke lei ders werden herkozen, zoals de ra dicaal-socialistische oud-premier Henri Queuille, de oud-premier René Pleven, de minister van buitenland se zaken, Robert Schuman, de minis ter van defensie, Jules Moch, de mi nister van financiën, Maurice Pet- sche, de minister van economische zaken, Edgar Faure, de voorzitter van de nationale vergadering, Edouard Herriot, en de oud-premier Paul Reynaud. De leiders van de communistische partij werden eveneens herkozen. gJOVEN DE GRENS van Mondsjoerijc zijn gisteren luchtgevechten ge leverd tussen Chinese en Amerikaanse straaljagers, welke „de felste uij; de Koreaanse oorlog" werden genoemd. Radio Moskou meldt, dat Amerikaanse vliegende forten Zondag een zware aanval hebben gedaan op de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang. Zeven honderd bommen zou den er afgeworpen zijn. De gehele dag werden er in de diverse wijken van de stad ontploffingen van tijdbommen gehoord. De verbondenen zijn hedenochtend over het gehele Koreaanse front on der geleidelijk toenemende tegen stand der communisten opgerukt. De leiding van het achtste Ameri kaanse leger deelt mede, dat vorde ringen van twee tot drie kilometer zijn gemaakt, waarbij zware en hard nekkige tegenstand werd ondervon den. Geallieerde patrouilles zijn ten Noorden van Janggoe, Indje en Hangje in actie geweest, teneinde de kracht der communistische stellin gen te peilen. In de westelijke frontsector heb ben krachtige verbonden verken ningseenheden bij verrassing aanval len over de Imdjin uitgevoerd. Aan de noordelijke oever gelegerde com munistische troepen ter bataljons- sterkte boden hevige tegenstand, die evenwel werd bedwongen. In ae centrale frontsector hebben de verbondenen aanvallen uitgevoerd op zakken" der communisten in de geallieerde stellingen ten Westen en N.W. van Jongtsjon en ten Westen en ten N.O. van Tsjorwon. In het gebied rondom Koemhwa hebben de verbondenen gepoogd door middel van patrouille-acties een denkbeeld te krijgen van de sterkte der communistische stellingen. An dere geallieerde eenheden zijn ten Noorden van Hwatsjon verder opge- ruke. Gevechtswagens, die aan deze actie deel namen, hebben gemeld door de Chinezen met raketten en anti-tankgeschut te zijn beschoten. AMERIKANEN BOMBARDEREN VLIEGVELDEN Bij een luchtgevecht boven Noord- Korea tussen 33 Amerikaanse straal jagers van het type Sabre en onge veer 40 Noordelijke straaljagers van het type MIG werden vijf Noordelij ke toestellen vernietigd en twee be> schadigd. Het gevecht ontstond, doordat de Noordelijken poogden de herhaalde aanvallen van de Amerikaanse vijfde luchtmachtgroep op hun vliegvelden te verijdelen. 22 Superforten, die opgestegen wa ren van bases in Japan en Okinawa, lieten meer dan 2.000 bommen val len op twee vliegvelden bij Pjong jang, nadat straaljagers het Noorde lijk luchtdoelgeschut tot zwijgen hadden gebracht. Andere superforten deden aanval len op werven te Sariwon, 65 kilo meter ten Zuiden van Pjongjang, op Honwon aan de Oostkust en op opslagplaatsen te Kyomipo. De positie in Pjongjang blijft on zeker. Vorige week trokken patrouil les de stad binnen, maar men gelooft niet, dat de stad stevig in handen van de verbondenen is. „TIMES" OVER JAPAN EN KOREA Omtrent het nieuwe Russische voorstel voor het houden van een conferentie ter bespreking der voor waarden van een vredesverdag met Japan schrijft de „Times" onder meer: „Indien de Westerse mogend heden het Russische voorstel zou den aanvaarden, zou dit waarschijn lijk slechts op neer komen op vele KONINGIN BIJ EERSTE BESPE- SPELING BEIAARD „DE VIER KONINGSKINDEREN". Ln tegen woordigheid van H. M. Koningin Juliana en Prinses Beatrix had Za terdag te Asten (N.Br.) de naamge ving en eerste bespeling plaats van de door de firma Eijsbouts-Lips ge goten beiaard „De Vier Koningskin deren", die onder auspiciën van de Stichting Culturele Samenwerking tussen Nederland-Indonesië, Surina me en de Nederlandse Antillen be stemd is voor het Curagaos Museum te Willemstad. Foto links: Koningin Juliana en Prinses Beatrix bezichtigen na de naamgeving en eerste bespeling het klokkenspel, dat was opgesteld op de markt voor het stadhuis te Asten. Foto rechts: Aan Prinses Beatrix werd bij deze gelegenheid een tuin- klokje aangeboden, een copie van de grote klok van de beiaard, met de initialen van de vier prinsesjes. Twee werklieden van de klokkengieterij overhandigden het gesohenk, waar voor de Koninklijke bezoeksters met een hartelijke handdruk dankten. TOESTAND IN BERLIJN Op de Sovjet-Russische handelsbeperkiugen voor West-Berlijn is door de drie geallieerde commandanten geantwoord met het dreigement vitale West-Berlijnse goederen aan Oost-Duitsland te zullen onthouden. In een brief aan de West-Berlijnse burgemeester, Ernst Reutel, verzochten de commandanten hem, alle exportaanv ragen voor sommige goederen voor goedkeuring te doen voorleggen aan Westelijke geallieerden. Ofschoon deze mededeling niet met name betrekking heeft op uitvoer naar Oost. Duitsland, hebben geallieerde functionarissen bevestigd, dat dit toch als zodanig bedoeld is. „Waarschuwende" maatregelen Tot de goederen, die onder de nieu we regeling vallen, behoren natuur lijke en sythetische rubber, electri- sche machinerieën, mijnbouwwerk- tuigen en springstoffen, auto's en on derdelen, tractoren, locomotieven en rollend materieel benevens uitrus ting voor de aanleg en het onderhoud van wegen. In geallieerde kringen wordt deze maatregel gezien als een waarschu wing aan de Sovjets, eerder dan als een poging om de Oostduitse econo mie ernstig te treffen. Deze geallieerde tegenactie kwam vijf dagen nadat de geallieerden een zichzelf opgelegde „kleine blokkadë" waren begonnen door de West-Ber lijnse exporteurs en autoriteiten te adviseren, geen rekening te houden met de Sovjet-Russische eis, dat de oorsprong van de grondstoffen, ge bruikt voor de vervaardiging van ex port-goederen. bij de papieren moet worden vermeld. Alle verzendingspa pieren voor West-Berlijn moeten goedgekeurd worden door de Russen, aangezien de goederen door de Sov- jetzóne moeten passeren op weg naar West-Duitsland. Intussen hebben de Sovjet-Russi- maanden van opnieuw uitstel, en dat kunnen nog de Ver. Staten, noch Gr. Brittannië zich veroorloven. Het sluiten van een verdrag met Japan is voor de Westerse mogendheden een dringende noodzaak". In ©en bespreking van de huidige militaire toestand in Korea schrijft de „Times" onder meer: „De enige politiek, die generaal Van Fleet kan volgen, is het voortzetten van zijn tactiek, welke bestaat uit een men geling van voorzichtigheid en agres sief optreden, waarbij de vijand, met zo min mogelijk eigen slachtoffers, zo zwaar mogelijk wordt getroffen". DODENAPPèL. Tot dusver zijn 51 Nederlandse vrijwilligers in Korea gevallen. De voorlezing van hun namen, steeds gevolgd door het „gevallen op het veld van eer", leidde een aan onze soldaten in Korea gewijde bijeen komst in, die Zaterdagmiddag door de Koninklijke vereniging Ons Le ger, in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag was belegd. Een taptoe van de drumband van de Nationale Reserve Zuid-Holland-Noord besloot het dodenappèl. De oorzaken en ge volgen van de successen en tegensla gen in de krijgsverrichtingen op Korea werden op deze bijeenkomst uitvoerig behandeld door luit.-kolo- nel B. Koning, die bijzondere aan dacht wijdde aan de strategische lessen, welke de strijd op Korea heeft opgeleverd. De voorzitter van Ons Leger, generaal-majoor B. D. R. Oudendijk, reikte hierna aan de echtgenoten van wijlen luit.-kolonel M. P. A. den Ouden en luit.-kolonel W D. H. Eekhou: de aan deze offi cieren toegekende Prins Maurits- medaille uit. sche autoriteiten nog niet geantwoord op de twee Westelijke nota's van vorige week, waarin aangedrongen wera op een onmiddellijk opheffen van de opgelegde beperkingen. Bij de Russen liggen thans meer dan 3600 exportcertificaten van West-Berlijnse firma's te wachten op goedkeuring. Honderden tonnen goederen ter waar de van ongeveer 20 millioen gulden liggen in West-Berlijn opgestapeld. West-Berlijnse geallieerde functio narissen. die zeggen dat de toestand voor West-Berlijn omstreews het mid. den van deze week critiek zou wor den, geven te kennen, dat men verde re tegenmaatregelen onder ogen ziet, tenzij de Russen tegen die tijd hun standpunt hebben gewijzigd. Een Britse woordvoerder meende: Wan neer de beginselen die thans door de commandanten zijn aangenomen op een breder terrein worden toegepast, zou het gevaar voor de eocnomie van de Oostelijke zóne aanzienlijk worden verhoogd. DUITSLAND WEER IN INT. ARBEIDSORGANISATIE Op de bijeenkomst van de Interna tionale Arbeidsorganisatie te Geneve is met 165 stemmen voor en 12 tegen besloten Duitsland weer tot deze or ganisatie toe te laten. De vertegenoordigers van de com munistische landen verzetten zich rn'et geweldige scheldkanonnades te gen de toelating van West-Duitsland. Israël nam een waardige houding aan. In beschaafde termen zette dc afgevaardigde van dit land uiteen, waarom hij tegenstemde. Toen na de stemming de Duitse vertegenwoor digers tot de vergadering werd toege laten, bleven de Israëlische afge vaardigden in de zaal, terwijl do Tsjechen en Polen demonstratief de bijeenkomst verlieten. OOST-DUITS SCHIP MET 15 VLUCHTELINGEN Het ontredderde 20 ton metende jacht „Secwolf" is met 15 vluchtelin gen uit de Russische zóne van Duits land met behulp van vissersschepen de Ierse haven Cork binnengebracht. Kapitein Walter Knuath zei, dat na reparatie van de motor dc reis via Accra in West-Afrika naar Mon tevideo zal worden voortgezet. Hij vertelde, dat de „Seewolf" een van de drie kleine boten met vluch telingen was welke in het najaar van 1950 uit Danzig probeerden te ontsnappen. De twee andere boten waren door Russische patrouillevaar tuigen ingehaald. De groep vluchtelingen bestaat uit 7 mannen, 3 vrouwen en 5 kinderen. NIEUWE PARTIJ IN INDIA In India is een nieuwe partij opge richt, die zal strijden voor de .„tot standkoming met vreedzame midde len van een vrije, democratische en kastenloze maatschappij". In een ma nifest werd een gedecentraliseerde economie geëist, die nog kapita listisch nog communistisch zou zijn. De buitenlandse politiek van de partij werd er een van „strikte neu- Trouw", traliteit'' genoemd. Naar aanleiding van het feit, dat 26 jaar geleden Z.H, Paus Pius XI dc missie-encycliek „Rerum Eccle siae" heeft uitgezonden aan dc we reld, heeft Paus Pius XII een nieuwe encycliek over hetzelfde onderwerp aan dc bisschoppen en dc gelovigen van de gehele wereld gezonden. De ze encycliek is getiteld „Evangelii Praecones", „Verkondigers van het Evangelie". De algemene strekking van deze nieuwe encycliek over de missie is om na een beschrijving van de vruchtbare vooruitgang van de Ka tholieke missie gedurende dc laatste 25 jaren, nieuwe normen tc geven voor het missiewerk op religieus en sociaal gebied. Het is een aanspo ring tot een steeds krachtiger be gunstiging van de geloofsverbrci- ding. Ondanks de reeds bereikte prach tige resultaten blijft er echter nog zeer veel werk te doen. Nog een milliard ongelovigen wachten op dc verkondiging van het Evangelie. Voor deze Evangelie-verkondiging geeft de LI. Vader enkele richtlijnen aan, waar o.a. sterk de nadruk wordt gelegd op het opheffen van sociale wantoes' nden in de missie-landen. „Er moei met alle kracht naar ge streefd worden om sociale hervor ming volgens de Katholieke geest aan te brengen". Ten slotte wordt aangedrongen op meer samenwer king tussen de missionerende con gregaties. WANORDE IN DE INDONESISCHE HAVENS. De agenten te San Francisco en het hoofdkantoor van de „Klaveness- Line" hebben telegrammen ontvan gen van de gezagvoerder van de „Francisville" dier lijn, welk schip in verband met de opeenhoping van goederen in de haven van Tandjong Priok was doorgezonden naar Che- ribon om aldaar te lossen. In het eerste telegram wordt me degedeeld, dat met pistolen gewa pende bandieten aan boord van lichters langszij het schip kwamen en dat bescherming daartegen door de politie en de militaire autoriteiten werd geweigerd. Het tweede tele gram meldt de voltooiing van dc los sing en het vertrek, waarbij gezegd wordt: „De diefstallen zullen waar schijnlijk 30 van dc geloste goe deren te boven gaan". Ook de agent te Djakarta van de Klaveness-Lijn is op dc hoogte ge steld. De Noorse consul-generaal te Djakarta heeft over een en ander een protest ingediend bij het mini- ste van buitenlandse zaken met ver zoek om maatregelen te nemen, op dat in de toekomst aan schepen, die daarom verzoeken, voldoende be scherming zal worden verlpend. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H, Exc. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend bij zijn vertrek naar Argentinië aan de Zeer- eerw. heer J. P. Doeswijk, die Pas toor was te Zevenhoven. Tot Pastoor te Zevenhoven is be noemd de weleerw. heer H. J. P. Tabink, die Kapelaan was te Sche- veningen (H. Ant. Abt.). KoAktitje... Slechts de mens zonder God is ïon- der doel en verliest het geloof aan eigen waarde.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1