Prijs-peil bestendig gebleven Maatregelen tegen „bibberende'' treinen Bromfietsen moeten van grote weg verdwijnen Veel aandacht en ernst op het 2e Euch. Ziekentriduum DONDERDAG 14 JUNI 1951 DE LEIDSL COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Geen overschrijding van 5pct. consumptie beperking Het bestuur van de Stichting van den Arbeid deelt naar aanleiding van het interim-prijsindexcijfer voor gezinsverbruik per 15 Mei j.l. het volgende mede. In de afgelopen weken hebben de vertegenwoordigers van de cen trale werkgevers- en arbeidsorgani saties zich nader beraden over het nemen van bepaalde maatregelen bij een eventuele overschrijding van de 5 verbruiksbeperking, tot welke beperking door de regering blijkens haar communiqué van 8 April j.l werd besloten. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid stelde aan de hand van de prijsindexcijfers van 15 April en 15 Mei met 'voldoening vast, dat een stabilisatie in het prijsniveau is op getreden. Derhalve vond geen over schrijding van enige betekenis van de 5 pet. consumptiebeperking plaats, zodat geen aanleiding bestaat tot het nemen van compensatiemaat regelen. Besloten werd in overleg met de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek om ook de volgende maanden tot aan de aan vang van de winterperiode na te gaan of op grond van het verloop van de prijsindexcijfers tot een com pensatiemaatregel dient te worden overgegaan. Bij de beoordeling van de situatie zullen de centrale werk gevers- en arbeidersorganisaties zich laten leiden door de tekst van het bovenvermelde regeringscommuni qué. Het stichtingsbestuur was voorts van oordeel, dat een nieuwe analyse van de economische toestand van ons land nodig moet worden geacht, op dat aan de hand hiervan onder meer kan worden bepaald, of de ver bruiksbeperking van 5 pet. dient te worden gehandhaafd, dan wel be hoort te worden gewijzigd. De Stich ting van den Arbeid achtte het wen selijk een dergelijk onderzoek door de S.E.R. te doen instellen. De Nederlandse Hoge Commissa ris te Djakarta, de heer Lamping, is voornemens om met zijn echtgenote half Juni naar Nederland te vertrek ken voor een verblijf van ongeveer twee maanden. De heer Lamping zal in Nederland overleg plegen met de regering. De groente-uitvoer naar België Met ingang van gisteren zijn de minimumprijzen voor de export van Nederlandse groenten naar België opgeheven, aldus meldt de „Volks krant". In de plaats hiervan is ech ter een vaste heffing per dag inge voerd, die de exporteurs moeten be talen van de groente, die zij naar België exporteren. Hoewel in de praktijk de Bel gische markt dus nog steeds door een verhoogd prijspeil wordt be schermd, betekent de invoer van deze heffing het einde van een grote administratieve rompslomp voor de Nederlandse veilingen. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Grfamofoonmuziek. 9.00 Idem. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9,35 Gromofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.35 Pianorecital. 12.05 Amusementsmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Vocaal dubbelkwartet en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mando- line-muziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Causerie over kamerplanten. 14.15 instrumentaal sextet en solis ten. 15.00 Voordracht. 15.20 Geva rieerde muziek. 15.50 Gramofoonmu- zitk. 16.10 Kamermuziek. 16.40 Voor. dracht. 17.00 Verzoekprogramma. 17.30 Fries programma 17.45 Vocaal kwartet. 18.00 „In dienst van het Va derland". causerie. 18.10 Orgelconcert, 18.30 „Het Chritelijke paedagogisch studiecentrum- 100 schoolmeesters en 99....", causerie. 18.45 Kerkkoor en orgel. 19.00 Nieuws en weerberichten 19.15 Regeringsuitzending: „Verkla ring en toelichting". 19.35 „Een goed woord voor een goede zaak", cause rie. 19.40 Radiokrant. 2000 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest, groot koor en solisten. 21.25 „Wat elke Nederlandse emigrant moet weten', causerie. 21.45 Salon orkest. 22.15 Gramofoonmuziek. 22.30 „Langs wegen van Kunst en Schoonheid", causerie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuw. 23 1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 79.30 VPRO 21.00 VARA. 2240 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 3.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. VPRO 10.00 .Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Cello en piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Gramofoonmuziek. AVRO: 12.00 Orgel en accordeon. 1230 Land- en iuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sportberichten. 13.00 uur Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuziek. 13.20 Gramofoonmu ziek. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Cabaret. 15.50 Soort. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmpro gramma. 17.20 Muzikale causerie. 13.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 .Denk om de bocht'. 1900 Meisjes koor. 19.15 „Beurs en buikriem" causerie. VPRO: 19.30 „Een sterk volk", causerie 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gramofoonmuziek. 20.30 ..Benelux', causerie. 20 40 „De Godsdienstige ont wikkeling in de jeugdjaren", cause rie. VARA: 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.25 Gesproken portret. VPRO: 22.40 „Vandaag", cau serie. 22.45 Avondwyding. VARA: Te Eenrum (G.) is de kapitale boerderij van de weduwe Vrieling, in gebruik bij haar zoon, Woensdag middag in enkele uren tijds uitge brand meldt „Trouw" De oland weren van Eenrum en Baflo slaag den er in het woonhuis, dat geheel ontruimd werd, te behouden. De brand ontstond in de schuur, omstreeks halféén. Een der perso neelsleden vulde op dat tijdstip ben zine bij in de tank van een draaien de tractor. Tijdens deze handeiing heeft hij met de licht ontvlambart- stof gemorst, die terechtkwam op hete onderdelen van de tractor-. De benzine kwam tot zelfontbr;* iding en in een ommezien stond de hole schuur in lichterlaaie. MET VERVALST PASPOORT NAAR HET BUITENLAND. De Amsterdamse polrtierechter mr. De Blécourt heeft mr. A. M.. re dactie-secretaris van het weekblad „De Linie", veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf wegens het verbergen en helpen ontvluchten van de gewezen S.S. oorlogsverslag gever Wim A. Sassen, die om zijn pro-Duitse activiteit door de politie ke recherche werd gezocht. Zijn medewerkster, mej. A. v. d. R., in wier ouderlijk huis te Amsterdam Sassen in 1947 eenige maanden on dergedoken is geweest en van wie de politierechter moest aannemen, dat zij op de hoogte was van de an tecedenten van de politieke delin quent, werd veroordeeld tot 50 gul den boete wegens het behulpzaam zijn bij het verschaffen van een vals paspoort aan de gezochte, die ten slotte naar Buenos-Aires is uitgewe ken. HOEVEEL TOERWAGENS ZIJN ER? In de memorie van antwoord op de begroting van Waterstaat schrijft de minister, bij het hoofdstuk spoor wegen, dat op grond van de resulta ten van de kostenverdeling over 1949 mag worden geconcludeerd dat de tarieven zo zijn, dat op 't goede renvervoer der spoorwegen als zo danig geen verliezen geleden wor den. Hij is van mening dat spoedige verbetering van de spoorwegtoestana te Rotterdam geboden is De toestand op het bestaande station D.P. geeft inderdaad weinig beschutting aan de reizigers. Indien, als gevolg van het thans aan de gang zijnde over leg, de bouw van een nieuw stations gebouw nog geruime tijd zou moeten worden uitgesteld, zullen sobere maatregelen worden genomen ten einde de reizigers beschutting te bie den. In het voorlopig programma is ook een eenvoudig station voor Feijenoord-halte opgenomen. Een aantal eleetrische en diesel- elcctrische treinstellen blijkt inder daad minder rustig te rijden dan aan vankelijk verwacht werd. Reeds se dert meer dan een jaar zijn uitge breide proeven genomen om tot een verbeterde constructie te geraken. De aan het einde van het jaar in dienst te stellen nieuwe tweewagen- treinstellen zullen reeds van een op grond van de proeven gewijzigd type draaistel zijn voorzien. Met betrekking tot het toerwagen- bedrijf merkt de minister op, dat, voorzover hem bekend, algemeen een zekere indruk heerst, dat er een teveel aan toerwagens bestaat. In zoverre deze indruk juist is kan nog niet worden vastgesteld, aangezien de daarvoor benodigde gegevens nog niet volledig zijn uitgewerkt. Deze uitwerking ondervindt enige vertra- De activiteit van Sweerts Heel wat op z'n kerfstok Pierre Sweerts, de gewezen SS-er, die in de gevangenis le Antwerpen vertoeft, zal, naar het A.N.P. meldt, de volgende week naar Luik worden overgebracht, waar hij ter beschik king zal worden gesteld van het mi litair gerechtshof. Op 19 Juni zal Sweerts voor dit hof verschijnen, dat uitspraak zal doen over de ontvan kelijkheid van zijn verzet tegen de in 1946 te Tongeren uitgesproken doodstraf. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het miltair hof het ver zet van Sweerts niet ontvankelijk zal verklaren, aangezien dit niet is ingediend binnen de reglementaire tijd. Het hof zou in dat geval ook de doodstraf bevestigen. Volgens het Belgische blad „Het Volk" zou Sweerts een verzoek tot gratie aan prins Boudewijn laten overhandigen. Omtrent de activiteit van Sweerts tijdens de Duitse bezetting weet „Het Volk" noE te melden, dat hij de voor naamste beschuldigde was in een proces tegen een SD- en Gestapoben- de, waarin zekere Bovens en Drianex eveneens ter dood werden veroor deeld. Voor Drianex werd de dood straf veranderd in levenslange gevan. genis, omdat men rekening hield met een verminderde toerekeningsvat baarheid. De doodstraf tegen Bovens werd gehandhaafd, doch zij werd niet voltrokken, omdat de zaak niet ge heel duidelijk was. zolang Sweerts voortvluchtig was. Deze blijkt name lijk de ziel van de bende te zijn ge weest. Volgens „Het Volk" zou de groep Sweerts voor de Duitsers raz zia's hebben uitgevoerd en twee moorden hebben gepleegd. Verder zou de bende een bloeiende handel in deviezen hebben gedreven. ging omdat er zekere aanwijzingen zijn verkregen, dat de nauwkeurig heid van de door de toerwagenonder- nemers over het jaar 1950 verstrekte gegevens hier en daar te wensen overlaat. Het ligt zeker in het voornemen van de commissie om bij het verle- lenen van de nieuwe vergunningen voor toerwagenritten en ongeregeld vervoer de capaciteit aan de behoefte aan te passen. Naar de mening van de minister zal de voorgestelde tijdelijke verho ging der motorrijtuigenbelasting voor vrachtauto's, autobussen, huur auto's en ziekenauto's tot 30 bo ven het sedert 1934 niet gewijzigde tarief, op de gang van zaken in het wegvervoerbedrijf geen noemens waardige invloed uitoefenen. Deze verhoging maakt gemiddeld slechts ongeveer een half procent uit van de totale exploitatie-kosten dezer voertuigen. Van de progessicf met het gewicht der voertuigen verlopende verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor gewone personenautomobielen zal het gevolg kunnen zijn, een verdere verschuiving in de richting van de kleinere auto, die een lager benzine verbruik heeft. ALDUS DE A.N.W.B Een onlangs door de Rijksdienst voor het wegverkeer belegde verga dering met vertegenwoordigers van de verkeersbonden en het bedrijfs leven ter bespreking van het brom- fictsproblecm, is voor dc A.N.W.B. aanleiding zich thans opnieuw met een nota tot de minister van Ver keer en Waterstaat te wenden. De ANWB wenst met de meeste nadruk vast te stellen, dat de enige reële maatstaf, die kan worden aan gelegd, om tot een oplossing van het steeds nijpender wordende brom- fietsvraagstuk te komen is: aanslui ting bij de internationaal aanvaarde norm van een maximum-cylinderin- houd van 50 cc. De bromfiets be hoort in het belang van de verkeers veiligheid niet op de grote weg, vol gens de ANWB, maar zal verwezen moeten worden naar het rijwielpad. Alleen door gelijkstelling met de fiets volgens de door de bond voor gestelde norm zal men alle brom fietsen van de grote weg kunnen doen verdwijnen. Wel is de ANWB zich er van be wust, dat daarnaast eisen dienen te worden gesteld ter verdere bevor dering van de verkeersveiligheid en in dit verband bepleit de bond uiteraard met een overgangster mijn de verplichte aanwezigheid van twee remmen, die ook bij nat weer een goede remvertraging waar borgen Velgremmen zullen hieraan in het algemeen niet voldoen Voorts zou de bond nog als eis gesteld wil len zien, de mogelijkheid om tijdens het rijden de motor te kunnen los koppelen. De ANWB is zich er van bewust, dat beperking van de gelijkstellings- eisen tot de norm van 50 cc er toe zal kunnen leiden, dat de bromfiet- sen tot steeds grotere snelheden in staat zullen blijken te zijn en aan vaardt dit zelfs als feit. Echter be hoeft dit verschijnsel, naar de me ning van de bond, niet tot een gro tere verkeersonveiligheid aanleiding te geven, omdat de feitelijke rijsnel- heden bepaald worden door de ver keersomstandigheden en niet door den snelheidscapaciteit der voertui gen. Juist dit principe is door dc mi nister reeds in de nieuwe verkeers- wetgeving aanvaard, toen de maxi mum-snelheid v'oor motorvoertuigen werd afgeschaft. Het verwijzen van de gelijkgestelde bromfietsen naar het rijwielpad, zal bovendien aan die drang tot opvoering der maxi- maal-mogelijke snelheden een na tuurlijke grens stellen. MET GESTOLEN SNUAPPARAAT DE BRANDKAST OPEN GESNEDEN. Een carosseriefabriek te Loosdui nen kreeg gisternacht bezoek van inbrekers, die zich op de benedenver dieping meester wisten te maken van een autogeen snijapparaat. Voorzien van dit werktuig toog men naar boven waar de brand kast werd opengesneden. De buit 400 gulden ver dween. evenals het snijapparaat. dat overigens meer dan 400 gulden waard is. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond Opgemaakt te 10 uur) MEER BEWOLKING. Tamelijk veel bewolking met enkele verspreide buien. Meest matige Zuidelijke wind. Vrij warm^weer. 15 Juni: zon op 4.19, onder 21.01; maan op 16:12, en ondtr 1.24 uur. (Adv.) iiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ÖM'l „Leiden de lieflijkste van alle Hollandse steden" yeifLtetken The Golden Turk LEYDEN is perhaps the loveliest of all Dutch towns. It has an inn, „The Golden Turk," still re-echoing with student songs, and there are splendid old houses along the Rapen burg, a wide canal. The Gothic Pieterskerk has been stripped of its whitewash, and the red brick interior is now the colour of cloth-of-roses. There is no other word for it. Leyden is, indeed, a lovejy town, and as Dutch, so to speak, as Venice is Venetian. (Wat wij lazen in een Engelse courant). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii DE OUDERDOMSVOORZIENING Aftrek eigen inkomen ongewijzigd In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp „Verhoging van de inkomensgrenzen en de uitkerings bedragen van de noodwet ouder domsvoorziening" herinnert de rege ring eraan, dat de commissie van voorbereiding niet kon verhelen, dat de inhoud van het ontwerp haar heeft teleurgesteld. Deze teleurstelling betreft het niet tegemoet komen aan de wens om de aftrek van eigen inkomsten, in ieder geval tot een bepaald bedrag, te laten vervallen. Bij de overweging, op welke wijze in de positie van de ouden van dagen enige ver betering diende te worden ge bracht, heeft de regering zich ook over deze, door de gehele commissie met klem uitgespro ken wens ernstig beraden. De regering is evenwel tot de slot som gekomen, dat aan deze wens in de huidige financieel uiterst moei lijke omstandigheden niet kan wor den tegemoet gekomen en zij moet haar standpunt in dezen, ondanks de aandrang van de commissie, tot haar leedwezen blijven handhaven. De kosten, welke aan de vrijstel ling van een bepaald gedeelte van het eigen inkomen zouden zijn ver- 5% Loonsverhoging voor tuinbouw en boomkwekerijen Het college van Rijksbemiddelaars heeft bekend gemaakt, dat geen dis pensatie zal worden verleend voor de 5 loonsverhoging van 19. Maart waar het de tuinbouwbedrijven en boomkwekerijen betreft. Deze beslissing houdt in, dat de arbeiders in deze bedrijven de 5 loonsverhoging zullen ontvangen met terugwerkende kracht dus in gaande 19 Maart jl. Bioscopen De films voor de komende weck zijn door de Kath. Film-Csntrale als volgt gekeurd: Casino: „Keizerwals". 18 jaar. Lido: „Opium voor Cairo", 14 jaar. Luxor: „Nachtwache", 14 jaar. Trianon: „De macht van de duivel", 14 jaar. Rex: „Schaduwen der nacht", volwassenen. BINNENLAND. Een doctoraal-eexamcn is inge steld voor de Friese taal- ^n letter kunde, met Fries als hoofdvak en twee andere vakken als bijvak. De heer P. J. Kers Jr., die van 1927 af, kooklessen gegeven heeft voor de radio heeft afscheid geno men van de microfoon wegens zijn benoeming tot leider van het ont vangstcentrum der gezamenlijke ko lenmijnen in Zuid-Limburg. De 9-jarige jongen J. P. Postu- ma aan de Stokroosstraat te Rotter- dm is op een met vcetgangerssne!- heid rijdende rangerende wagon van de Nederlandse Spooi wegen aan de Brielse Laan geklommen. Hij viel van de wagon af en kwam juist voor de wielen. di-s zijn benen ver brijzelden, terecht. Het ventje werd naar het Zuiderziekenhuis ver voerd, waar hij later is overleden. Een tweede dodelijk ongeval deed zich te Rotterdam voor in een loods van de Rott. Droogdok Mij. Op een hoogte van zeven meter was de 21-jarige E. M. van der Pol uit de Fabristraat te Schiedam met een col lega bezig een luchtleiding te vieren. Toen hij in aanraking kwam met een draad van de eïectriciteitslei- ding. De man viel naar beneden. De dokter constateerde de dood en was van oordeel, dat deze veroorzaakt was door de aanrakins met de elec- triciteitsteiding. bonden (bij vrijlating van 'n bedrag van 100, onderscheidenlijk 200, zouden de extra kosten onder scheidenlijk 13.300.000 en ruim 20.000.000 per jaar bedragen), vor men voor de regering een onover komelijk bezwaar Tenslotte deelt de regering nog mede, dat het niet in haar voor nemen ligt een voorstel te doen om de inkomensgrenzen en uitkerings bedragen, zoals deze thans gelden ir het door de Eerste Kamer aanhan gige ontwerp-noodregeling voor kleine zelfstandigen, met 5 pet te verhogen. Dertig arbeiders bedolven Onder een tent Voor het Nederlands circus Jos. Mullens, dat gisteren zijn eerste voorstelling in Haarlem zou geven, is de 13e Juni wel een echte onge luksdag geworden. Het materiaal van het circus arriveerde gisteren in Haarlem en gistermiddag ging men de grote tent, een vier master, op bouwen. Er stond een straffe wind, die het werk bemoeilijkte, en op een gegeven moment sloeg een z.g. uit schieter onder het tentzeil. Twee van de stalen masten knap ten af en de hele zeillawine kwam naar beneden. Dertig werklieden werden onder het zeil bedolven en onder het talrijke publiek dat de opbouwwerkzaamheden gadesloeg ontstond een paniek. De dertig men sen konden door hun collega's on der het zeil vandaan worden ge haald. Twee van hen bleken ver wondingen te heb Den opgelopen. Het circus heeft door dit voorval een schade, die op ongeveer 25.000 ge schat wordt, waarbij inbegrepen de entréegelden van twee reeds uitver kochte voorstellingen. De directie van het circus heeft aanstonds ge tracht maatregelen te treffen om he den toch nog te kunnen spelen. LEIDEN-ZIEKENSTAD Als gezoncl mens, die regelmatig in de kerk kan komen en dan om zich heen vaak een geestelijke afwezigheid bij de kerkgangers ontdekt om het woord „onverschilligheid" maar niet te gebruiken komt men onwil lekeurig onder de indruk van de devote aandacht en de veelal ingetogen ernst, waarmede de zieKen tijdens het Euch. Ziekentriduum de liturgische plechtigheden volgen. Dit laat zich begrijpen. Mensen, die zelden of nooit in de kerk komen, grijpen deze drie dagen aan voor een retraite, voor een geestelijk bad, waartoe zij thuis minder gemakkelijk kunnen komen. Zij zien de kerk in volle luister; het altaar en priesterkoor zijn prachtig versierd, de mooiste gewaden worden gebruikt en niets wordt achterwege gelaten, om deze drie dagen voor de zieken tot keskelijke hoogtijdagen te maken. PLECHTIGE H MIS. Prgelspel van Abr. Martijn, die de „Trois Chorals" van César Franclc ten gehore bracht, luidde hedenmor gen de plechtige H. Mis in, nadat de zieken allen hun plaatsen weer had den ingenomen. Celebrant was pastoor Th. Beu kers, die bij het opdragen van de H. Mis geassisteerd werd door de kape laans Schrama en Thomas. Het zangkoor, o.l.v. directeur W. Verburg, zong de Mis „Sanctae Ma- thildis" van H. Cuypers Na het Evangelie hield kapelaan Schrama de predikatie, waarbij hij uitging van de tekst „Ik houd het er voor, dat al het lijden van deze wereld en van deze tijden niet kan opwegen tegen het grote geluk, dat ons te wachten staat", zoals Paulus schreef in zijn brief aan de Romei nen. „Denkt, wanneer ge pijn lijdt", aldus spr., „aan de Woorden van Christus; „Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt en Ik zal U verkwikken". Men denkt te veel hoe men zou kunnen zijn, niet hoe God wil dat wij zijn. Zieken mogen wel bidden om genezing, maar zoals Christus het deed in de Hof van Olijven: „Niet mijn wil, maar Uw wil ge schiede". Offert Uw lijden aan God op, want zo kunt ge het dienstbaar ma ken. Denkt steeds aan Hem, dan wordt Uw ziekenkamer een kamer, waarin steeds de zon van blijheid schijnt". Na de H. Mis, die ook door een groot aantal gelovigen werd bijge woond, werden de zieken op de ge bruikelijke wijze van een keurige maaltijd voorzien. DE HANDOPLEGGING. Om 12 uur ving wederom de plech tige handoplegging aan, voorafgegaan door een luide aanbidding, welke door kapelaan Thomas werd geleid. Nadien trokken 14 priesters, w. o. deken Ho- mulle, pastoor Beukers, pastoor Lo- huis en verschillende kapelaans uit de stadsparochies, langs de zieken. Het mooie jongenskoor van de heer Verburg luisterde ook nu weer de plechtigheid op. De heren koorzangers zij er op ge wezen, dat zij hedenavond niet om acht, maar cm zeven uur verwacht worden, om de gelegenheid tot be zichtiging van de kerkversiering met gezang op te luisteren. Ontroerende plechtigheden De plechtigheden vinden op voor werkende mensen ongelegen uren plaats. Jammer. Wij zouden graag veel meer mensen in de kerk willen zien. om getuige te zijn van het grote geluk, dat de zieken in deze dagen beleven. De plechtige handoplegging, die om 12 uur plaats heeft, moet iedereen ontroeren, die er bij aanwe zig is. „Zieken zullen zij de handen opleggen en dezen zullen zich welbe vinden." Hoe ontroerend ook de Zegen met het Allerheiligste over iedere zieke, als tijdens het plechtig Lof de pries ter afdaalt en met de Monstrans ze genend langs de bedden gaat. Dan klinken luide de smeekbeden om hoog. „Heer, geef dat ik zienmoge; Heer, geef dat ik horen moge; Heer, geef dat ik gaan moge.' Ogenblikken om nooit te vergeten. PLECHTIG LOF. Het plechtig Lof, waarmede gister middag de eerste dag besloten is, werd gecelebreerd door kapelaan L. Sluys, met assistentie van de kapelaans Tho mas en Stoelinga. Het dameszangkoor „Jubilate", onder leiding van mej. R. van Teylingen. luisterde op stem mige wijze de plechtigheid op. De predikatie werd gehouden door kapelaan Thomas, die de wonderbare visvangst beschreef, toen tegen alle wetten der natuur in er zóveel vis gevangen werd, dat de netten scheurden. De les. die men hieruit trekken kan, is dat Jesus ons Zijn wetten oplegt, dat wanneer Hij „ja" zegt net ondanks alles ook gebeurt, omdat Hij het wil. „We denken wel eensaldus spr.. „dat O. L. Heer het aan het verkeerde eind heeft en dat huisvaders of huismoeders niet ziek mogen zijn. omdat zij in het gezin niet gemist kunnen worden. Maar het kan zijn, dat zij juist door hun ziek te het gezin dienen. Eén gebed van de zieke kan meer gevolgen hebben dan alle da?*Tijkse beslommeringen bij elkaar. Want de zieke is aange naam aan God, wanneer hij Zijn H. Wil volbrengt. Het is dus verkeerd van een zieke om te denken, dat hij onnuttig is en tot last van anderen." „Bezint U op uw taak'besloot spr. „Wellicht is Uw ziekte voor het gezin of mogelijk zelfs voor de hele stad van beslissende betekenis. Weet, dat ge met Uw ziekzijn een apostolaat kunt uitoefenen en dat ge Uw dagen niet in droefheid moet doorbrengen. Dan is Uw ziekte tot zegen van Uzelf en Uw medemensen, tot glorie van de Kerk.' Om kwart voor vier was de plech tigheid ten einde. Buiten stonden de wagens al gereed en in vlot tempo werden de zieken de kerk uitgedra gen. Blijft thuis. Als u de verkeersregels niet leent 1 Verbond voor Veilig Verkee

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2