2)e £eldóe(3oii/fca/nt Sweerts, de avonturier Gehele terrein weer teruggewonnen Ondernemers oneens met Lieftinck De verdwijning der Britse diplomaten De Italiaanse verkiezingen Zit er toekomst in Frankrijk? Opnieuw om koude oorlog Berlijn DINSDAG 12 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12305 Directeur: C. M. T. HAMKKSVELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ^Papengracht^32^reL^20013^ Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1*72 p. mnd„ i 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Morrison kan weinig nieuws vertellen FVE BRITSE MINISTER van buitenlandse zaken Morrison heeft giste- ren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd naar aanleiding van de verdwijning der twee Britse diplomatieke ambtenaren. Zoals te ver wachten was kon hij niet veel nieuws mededelen. Hij zeide, dat Guy Burgess onlangs uit Washington waar hij op de Britse ambassade werkte was teruggeroepen „wegens algehele ongeschiktheid". Op het tijdstip van zijn verdwijning had het. ministerie de kwestie van zijn ver dere tewerkstelling in overweging. Overigens worden de „veiligheids, aspecten" van de hele zaak zorgvul dig onderzocht, aldus de minister, maar het was niet in het openbaar belang, deze thans te onthullen. thans achter het „ijzeren gordijn" verblijven. Wat betreft de verblijfplaats van de mannen, zei hij, dat het laatste bevestigde bericht was geweest, dat zij in St. Malo (Frankrijk) waren gesignaleerd.Sindsdien ontbreekt echter elk spoor. MCLEAN WAS BEKWAAM AMBTENAAR. Terwijl de minister van Burgess vertelde, dat deze ongeschikt was bevonden, noemde hij MacLean een bekwaam ambtenaar. Wel had Mac Lean een jaar geleden, in Cairo, een zenuwinstorting gehad, maar hij was daarvan volledig hersteld, toen hij werd benoemd tot hoofd van de Amerikaanse afdeling van het Fo reign Office een verklaring, die van de conservatieve banken met luid gelach begroet werd en die Eden bracht tot de opmerking, dat de post van hoofd der Amerikaanse af de :ng een der zwaarste en ver antwoordelij kste is In Cairo was hij al te luid ruchtig. Verdere details wilde Morrison niet geven, doch A. P. weet uit be trouwbare bron een aantal pikante bijzonderheden te melden met name over het terugroepen vai. beide di plomaten, vorig jaar, uit hun func ties in het buitenland, nadat Ame rikaanse functionarissen bezwaar tegen hun gedrag had gemaakt. Zo had MacLean in Caïro na een vrolijke lunchpartij met enige vrien den 'zich nogal luidruchtig gedragen in de woning van een andere vriend die niet thuis was en daar enig meubilair beschadigd. Deze vriend was werkzaam op de Amerikaanse ambassade, en na een (informeel) protest werd MacLean snel terug geroepen. Na een lange rustkuur en behandeling door een psychiater werd MacLean toen benoemd tot hoofd van de Amerikaanse afdeling Een snelheidsmaniak. Ook Burgess moest als gevolg van een Amerikaanse protest Washington verlaten, en wel nadat hij een aantal verkeersovertredingen had begaan. Op 28 Februari jl. werd hij nl. in Virginia driemaal aangehouden, om dat hij met een snelheid van 140 km over de weg jakkerde. Aan minister Morrison werden door de leden van het Lagerhuis vele vragen gesteld. O.a werd gevraagd, of de vermisten connecties hadden met de Sovjet-Unie. Morrison ant woordde slechts: „Ik geloof, dat dit een zaak is, waarover wij geen voor barig oordeel mogen hebben". Op verdere vragen zei Morrison, dat er weliswaar bij de benoeming van ambtenaren in de buitenlandse dienst een onderzoek naar de ante cedenten van de betrokkenen wordt ingesteld, maar dat dit toch niet van week tot week pleegt te worden her haald. Hij had echter geen bewijzen, dat de beide mannen documenten had den meegenohien. Deze vraag was echter wel een van de belangrijkste punten in de zaak, zei Morrison, omdat men er rekening mee moet houden, dat beiden (of een van hen) IN ANDORRA? De speurtocht naar de beide ver dwenen Britse diplomaten heeft zich plotseling gericht op de miniatuur- staat Andorra. Een advocaat in Tou louse heeft namelijk tegenover de politic verklaard, dat hij Burgess en MacLean Donderdag jl. gesproken heeft in het dorpje Foix, in de Pyre neeën. wie hij Donderdag jl. in het plaatsje Foix had gepraat. In een beëdigde verklaring verze kerde hij de politie, dat hi zich niet vergissen kon. De beide Britten had den hem gevraagd, of de bergroute naar Andorra open was, toen hij hen in de winkel van een rijwielhande laar had ontmoet. Een van de Britten had een spijker in zijn schoenen en vroeg daarom aan de rijwielhande laar, of deze de spijker verwijderen kon. Zij spraken uitstekend Frans en vertelden, dat zij bankemployé's waren, juist uit Jersey gekomen. Om een praatje te maken, vroeg Lannes toen, of de beide mannen hadden gehoord van de verdwijning van de Britse diplomaten Een o,gen blik spraken zij toen in het Engels met elkaar en verwisselden toen snel van onderwerp Mr. Lannes had er verder niet bij stil gestaan, zei hij, en even later stapten de mannen in een auto, die, naar de advocaat dacht, een Britse nummerplaat droeg. De foto in de krant had hem de ontmoeting weer in herinnering gebracht. OOK DAT SPOOR LIEP DOOD. Nader wordt gemeld, dat de twee bezoekers, die verleden week Foix bezochten, vacantiegangers uit Jer sey blijken te zijn geweest. De jurist Lannes blijft volhouden, dat de twee mannen, die hij in Foix heeft gespro ken, een treffende gelijkenis verto nen met de gepubliceerde foto's van Burgess en MasLean. WÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKKÊM De Zwitserse politie en de douane- Gisteren had de advocaat, een functionarissen te Gondo aan de zekere mr. Lannes, een nummer van Simplonpas hebben de geruchten, de „Dépêche de Toulouse" onder jat tweetal Maandag de pas is ogen gekregen en daarin van een gepasseerd, niet kunnen bevestigen. foto de beide mannen herkend, met Zijn betrekkingen met Westerling IN GOED INGELICHTE KRINGEN te Brussel wordt verklaard, aldus „Belga", dat Sweerts in de loop van de maand Mei inderdaad te Brus sel is aangehouden en naar Antwerpen overgebracht, daar het parket te Antwerpen een onderzoek tegen hem had ingesteld. Sweerts verkeert echter nog steeds in hechtenis te Antwerpen. Hij werd dus niet op ver zoek van de Britse overheid vrijgelaten. Hij is een gewezen „SS man", die door de krijgsraad van Tongeren bij verstek ter dood is veroordeeld. Zodra zijn zaak met het burgerlijk gerecht is afgewikkeld, zal hij door het militair gerecht worden overgenomen. Sweerts vertoeft dus niet in Perzië, zoals dezer dagen is gemeld.. Naar aanleiding van de publica- broek aan gewerkt. Het was toen ge- ties betreffende de activiteiten van heel startklaar. Men heeft een Bel de gewezen SS'er Sweerts in Trouw gische piloot geëngageerd, doch een van Zaterdag jl. verneemt het ANP dag voor het vertrek werd deze pi- te Brussel nog de volgende bijzon- l°ot er door de Nederlandse autori- derheden. De gewezen SS'er Sweerts, teiten in Brussel van in kennis ge- die de laatste tijd in Brussel leefde, steld, dat het hier een verdachte blijkt het Lockheedvliegtuig, dat wa- zaak betrof. De Belgische piloot pens en zendapparaten naar de Zuid- heeft zich toen teruggetrokken en Molukken had moeten overbrengen, de Belgische autoriteiten hebben een gekocht te hebben bij een Neder- startverbod uitgevaardigd. Het toe- lander, directeur van een slopersfir- j stel is onderzocht en hierin bevon- ma. Deze, de heer N., heeft 12 vlieg- I den zich slechts jachtgeweren en tuigen gekocht van een maatschap- i geen echte oorlogswapens. Voorts Pij, die failliet was gegaan, en een werden enige radiozendtoestellen hiervan verkeerde nog in goede I aangetroffen. Intussen was besloten staat. De heer N. was lid van de dat Westerling niet met dit toestel Vereniging van Oud-strijders te zou vertrekken aangezien het bu- Antwerpen. De heer Pot, voormalig I rcaL1 Zuid-Molukken het plan had consulair ambtenaar van het Neder- om Westerling van zijn actie uit te landse consulaat in Antwerpen, was secretaris van voornoemde vereni- ging. Op een zeker ogenblik heeft ONZIN IN WOORD EN BEELD. Het de heer N. met de heren Pot en I schilderen van een huis met tien ka- Sweerts over het vliegtuig gespro- i mers 'n drie minuten en achttien se- - - --- iconden was de stunt, die schilders in Kansas City hebben uitgehaald. Niet minder dan 114 schilders vielen Chinees offensief was vruchteloos OP HET OGENBLIK bezetten de verbondenen over de gehele Cen trale en Oostelijke sector van het front op Korea een linie, die aan merkelijk Noordelijker ligt dan die, welke zij vóór het Chinese offen sief op 22 April innamen. Volgens een communiqué van het achtste le ger neemt het verzet van de Noordelijken langs het gehele Koreaanse front af, uitgezonderd in de Westelijke sector, waa- de hoofdmacht der verbondenen ten Zuiden van de rivier de Imdjin blijft. Het achtste le ger heeft thans al het terrein, dat de Noordelijken hadden veroverd, weer in bezit gekregen. Schout bij nacht Scott MoncriefI heeft bekend gemaakt, dat een af deling mariniers onlangs aan de Noord-Koreaanse kust is geland De operatie werd zonder verliezen uit gevoerd. Naar verluidt werd de landing verricht bij een plaatsje aan de Oostkust, 160 km. achter de Noor delijke linies. Volgens een communiqué van het achtste leger blijken de Noordelijken het gebied van Tsjortvon volkomen verlaten te hebben. Bij Janggoe en Indje hebben nog hevige gevechten plaats en ook op sommige punten van het front stuit men op hardnekkige tegen stand, aldus het communiqué. ken. Voor een bedrag van 75.000 francs heeft de heer N. dit vliegtuig aan Pot en Sweerts verkocht. Gedu rende 14 dagen is er aan dit toestel door 12 man op het vliegveld Mels- het huis aan om dit record te vesti gen. Zij smeerden 91 liter verf over een oppervlakte van 8000 vierkante voet. schakelen. Het vliegtuig zou ver trokken zijn met de heren Pot en Nienhuis aan boord. Westerling zou op een dood spoor gebracht wor den, aangezien men geen „slagers" bij de actie kon gebruiken, zoals een der leden van het bureau Zuid-Mo lukken het uitdrukte. De heer Sweerts heeft getracht zich van Westerling te ontdoen en heeft het plan uitgedacht hem naar Rijssel te brengen. Een zekere heer Hermans, de houder van het pen sion waar Westerling in Brussel verblijf hield, heeft Westerling in de vroege morgenuren naar het Kamer- rijkbos gereden, waar Colson, de ad judant van Westerling, zich bij hen voegde. In het Kamerrijkbos zijn beiden toen overgestapt in een rode open auto, die naar Rijssel is ge reden. Twee Engelse piloten hebben toen Westerling, Sweerts, diens vriendin en Colson. via Spanje naar Noord-Afrika gebracht. Colson is hier een tweetal weken gebleven, doch toen naar België teruggekeerd. Hij nam in Brussel zijn intrek in het bekende hotel van Piet van Kempen. De heer Pot, die voortvluchtig was omdat hij Westerling in zijn hoeda nigheid van ambtenaar bij het Ne derlands consulaat te Antwerpen aan valse papieren had geholpen, werd tezamen met Colson in dit ho tel door de Belgische politie gear resteerd. Hij was bij zijr arrestatie in het bezit van een pistool en 30.000 francs. Colson werd de volgende dag vrijgelaten doch toen hij zich naar Nederland wilde begeven werd hij aan de grens door de Ne derlandse marechaussee aangehou den Hij moest een verklaring afleg gen over zijn reis naar Marokko. De heer Pot, die intussen gearresteerd j was, werd door de politie als lokvo gel gebruikt om Sweerts gevangen te nemen. De dag voor de arrestatie van Pot was n.l. tussen de heren Nienhuis, Sweerts en Pot overeen gekomen, dat men elkaar voor hotel Scheers zou ontmoeten. Sweerts, die zijn auto nimmer verliet, zou beiden voor dat hotel opnemen. Toen Sweerts niemand voor het hotel zag staan is hij naar binnen gegaan om te vragen of Nienhuis, die daar woonde, thuis was Hij was er in derdaad, doch in gezelschap van 2 Belgische rechercheurs, die Sweerts arresteerden. De rol die men Nienhuis, afge vaardigd door het bureau Zuid-Mo- lukken in Den Haag, had toege dacht, schijnt er in te nebben be staan, om Sweerts onschadelijk te maken. De heer Pot zou geheej uit idealis me hebben gehandeld. Hij blijkt door de gebeurtenissen volkomen gebroken te zijn. Het is vooral Sweerts geweest, die Pot het hoofd op hol heeft gebracht en hem heeft aangespoord zich op het Nederland se consluaat van een paspoort mees ter te maken. Het was Pot evenwel bekend, dat Sweerts bij de Duitse Abwehr heeft gewerkt tijdens de oorlog en het zou op zijn verzoek zijn geweest, dat het bureau Zuid- Molukken de heer Nienhuis naar Brussel heeft gezonden. Het was dit bureau intussen zelf reeds opgeval len, dat het geval Westerling reeds duizenden guldens had gekost, doch dat de voormalige KNIL-kapitein hiervan slechts goede sier maakte. Naar verder nog verluidt zouden de memoires van Westerling niet door Opera Mundi gepubliceerd worden. Verondersteld wordt, dat ze zijn afgekocht. Westerling zou thans verblijf hou den in een huis voor Franse amb tenaren in Oran. Het geld, dat aan Westerling ter beschikking werd gesteld, zou door Pot over de grens zyn gesmokkeld. De afdeling Nijmegen van de stich ting „Door de Eeuwen Trouw" heeft Iin verband met de moeilijkheden haar pas opgezette bijzondere actie stopgezet. De vraag o/ de tüd ryp is voor een nieuw initiatief van de V.N. om de Koreaanse oorlog te beëindigen, wordt te Washington en elders be sproken, zo schrijft Reuters diplo matieke correspondent Sylvain Man- geot. Diplomatieke vertegenwoordi gers te Washington van de landen, die troepen in Korea hebben, zullen naar men verwacht in de loop van deze week weer bijeenkomen, ten einde hun gezichtspunten omtrent de zich daarbij voordoende vraagstuk ken met elkaar in overeenstemming te brengen. Officiële cijfers Het Italiaanse ministerie van bin nenlandse Zaken maakt bekend, dat 148 van de 566 zetels in de 30 pro vinciale raden als volgt verdeeld zijn Christen-Democraten 78; com munisten 47; Met de communisten verbonden Socialisten 12; Linkse Onafhankelijken 4; Liberalen 2; Cen trale Onafhankelijken 2; Monarchis ten 1; Republikeinen 1; Rechtse Onafhankelijken 1. In de provinciale raad van Floren ce, waar de communisten altijd een sterke invloed hebben gehad, zullen de communisten ongeveer 15 zetels hebben en de Christen-democraten vijf. Over het algemeen, aldus Reuter, ziet er naar uit, dat de Christen- Democraten een "kleine meerderheid op de communisten hebben behaald. Bijna overal gaan de communisten samen met de uiterst linkse socia listen. Wel voor gespecialiseerde krachten In opdracht van dc minister van sociale zaken werd destijds door een commissie, bestaande uit een tweetal functionarissen van hel Rijksarbeids bureau en een vertegenwoordiger van de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, een onderzoek ingesteld naar de milieu-omstandigheden in de landbouw in Frankrijk. De commissie heeft geconstateerd, dat de omstandigheden van de Ne derlanders, die zich jaren geleden di rect als zelfstandige landbouwers, tuinbouwers of veehouders in Frank rijk hebben gevestigd of die zich in de loop van de tijd een eigen bedrijf hebben verworven, niet ongunstig genoemd mogen worden. In de be zochte departementen is de grond veelal zeer goed, zowel voor de land en tuinbouw als voor de veeteelt. De toekomst van het boerenbedrijf in Frankrijk wordt echter minder opti mistisch beoordeeld, behalve van de veehouderijbedrijven, waarvan de toekomst algemeen met gerustheid wordt tegemoet gezien. De commissie komt ten slotte tot de conclusie, dat het bevorderen van de trek van Nederlandse boeren en landarbeiders naar Frankrijk dient te worden beperkt tot personen, die tegen moeilijkheden en tegenslag zijn opgewassen en die verder over de zedelijke, geestelijke en lichamelijke eigenschappen en hoedanigheden be schikken, welke hen bestand doen zyn tegen aanvechtingen van het le ven in den vreemde, tegen de niet uitblijvende teleurstellingen en tegen de eisen van een hard leven in het algemeen. Voor degenen, die aan de- Opschepperij De Sowjet-gedelegeerde Aroetioe- nian, heeft Maandag te Genève op de bijeenkomst van de economische commissie voor Europa verklaard, dat de Sowjet-Unie thans het grootste industrieland in Europa is. Dc Sowjetrussische industriële productie ligt thans 73 pet. boven het peil van 1940. Dit industriële po tentieel wordt gebruikt voor vredes- en niet voor oorlogsdoeleinden, aldus de afgevaardigde. De Britse afgevaardigde lord Hen derson verklaarde evenwel o.m., dat de Sowjet-Unie in 1949, voordat de Westerse herbewapening op gang was gekomen, meer hulpmiddelen uitgedrukt in „man-jaren" aan de defensie had besteed dan alle andere landen van Europa samen. ze voorwaarden voldoen, bestaan er, naar de mening van de commissie, mogelijkheden zich op te werken, hetzij tot opzichter, bedrijfsleider, deelpachter of zetboer hetzij in dien men over het nodige geld be schikt tot eigenaar van een brdrijf. De commissie meent, dat gespecia liseerde krachten, zoals melkers, in de streken, waar veeteelt beoefend wordt, aardappelselectcurs, paarden knechts en zij, die met landbouwma chines kunnen omgaan en deze kun nen repareren, in dc landbouwgebie den dc beste kansen voor het vinden van een goed bestaan hebben. Vrijlating leidde tot moeilijkheden De vrijlating van de 950 politieke gevangenen (allen Indonesische staatsburgers) heeft van de zijde van de leiding van de Indonesische weermacht reacties opgewekt, welke ten gevolge hadden, dat gedurende het gehele weekeind besprekingen werden gehouden in een speciale kabinetszitting en een bijeenkomst van divisiecornmandanten van ge heel Indonesië ten paleize van de president te Djakarta. Volgens het dagblad „Keng Po", die welingelich te kringen aanhaalt, was de wijze, waarop het besluit tot vrijlating werd uitgevoerd, in strijd met dc onlangs in het kabinet gehouden be spreking en zouden deswege enkele ministers, die principiële bezwaren hadden tegen dc wijze van optreden vergaande consequenties uit het ge beurde trekken. Volgens de politieke correspondent van „Merdeka" was reactie van dc legerleiding de oor zaak van de bedrijvigheid gedurende het weekeind. De legerleiding zou er bezwaren tegen hebben gemaakt, dat er zich onder de vrijgelatenen ben deleiders bevinden, tegen welke het leger een actie had ingezet of tegen wier benden de actie nog gaande is. Men achtte de vrijlating een verzet tegen het beleid, dat tot heden aan het leger is opgedragen. Daarnaast werden de juridische bezwaren ge maakt tegen het feit, dat het besluit tot vrijlating door vijf ministers, echter niet door de president is on dertekend. Aangezien het bezwaar van de legerleiding, dat in het kabi net werd besproken, niet gericht is tegen het principe van de vrijlating, doch tegen dc procedure, zou het kabinet besloten hebben de vrijlating van degenen, die Zaterdagavond nog niet op vrije voeten waren gesteld, voorlopig op te schorten. BELEMMERING EXPORT De drie VVeselijke bevelhebbers te Berijn hebben Maandag gelijklui dende nota's aan het hoofd van de Russische controle-commissie in Ber lijn, Sergei Dengin, gezonden om te protesteren tegen de nieuwe orders, welke de Oostduitse regering met betrekking op de handel van West- Berlijn naar het Westen twee weken geleden heeft uitgevaardigd. Volgens deze orders moeten de Westduitse functionarissen nieuwe vrachtbrieven invullen, waarbij de herkomst van de grondstoffen van alle uit te voeren goederen gespeci ficeerd moet worden. In de Westelijke kringen in Berlijn worden de nieuws maatregelen „door de Russen geinspireerd" genoemd. De Westelijke geallieerden hebben de Senaat van West-Berlijn bevolen tot nader order niet aan de tenuit voerlegging van deze maatregel mee te werken. Als dit verbod voortduurt, zullen ongeveer 100.000 West-Berlijners zonder werk komen. Het eerste gevolg van de Oostduit se maatregel was, dat de export van West-Berlijn tot ongeveer 30 pet. te rugliep. Bij de Siemens-fabrieken bijv. liggen 5.000 formulieren op in vulling te wachten. Van Britse zijde werd verklaard, dat de Oostduitse maatregelen de „met zoveel moeite opgebouwde economie van West-Ber lijn" te gronde kunnen richten. KoAAe.it Door samenwerking alleen kunnen grote dingen tot stand komen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1