Verkennersleiders uit 't Haarlemse op Koempoelan der Werkelijkheid De Belg Ronde Bogaerts won de Nederland van Heet en Henen één daat de Hiefide Goedgeslaagd, ondanks het frisse Zondagsweer MAANDAG 11 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tijdens het middaguur zorgde Peter Leenen uit Leiden, dat 1.100 magen gevuld werden met stamppot van andijvie en een bal gehakt. In vlot tempo werden de grote ketels aan de lopende band leeggeschept. (Foto's: „De Leidse Courant"). kringen hoort opmerken. Is het waar? Wordt het doel niet voorbij gestreefd, omdat men het middel tot doel verheven heeft? Wordt het spel niet teveel gespeeld om het spel zelf? En heeft de Verkennersbeweging zich niet te veel opgesloten in een eigen milieu, afgesloten van het ge wone dagelijkse leven? Vragen, waarop deze Koempoelan een ant woord geven moest. 1.100 leiders(sters) p Duinrell (Van een onzer redacteuren). 1IET WAS GISTERMORGEN ZES **UUR, toen door het slapende kamp op Duinrell in Wassenaar een signaal klonk: opstaan. Tentzeilen werden opengeslagen en slgperige gezichten keken de koude morgen in. Geen spoor te zien -van een op gaande zon, geen gouden glans, die de nevelkilte verdrijft, geen vogel zelfs, die het aandurfde met een och tendconcert wat poëzie te brengen. Slechts een koude harde wind, die door de hoge bomen ruiste. Geloof ons, op zo'n ochtend en op zo'n uur kost het in zulke omstandigheden moeite om uit je slaapzak te klim men. Maar in een verkennerskamp moet orde en stiptheid zijn, zeker wanneer het leidsters en leiders be treft, die deze orde en stiptheid aan hun jongens in de troep moeten Ie ren. En daarom zij het misschien zuchtend gingen de tentzeilen nog iets verder open. Binnen enkele mi nuten was er volop leven in het kamp. Men sjouwde met water en wie nog niet goed wakker mocht zijn, werd dit wel van het frisse och- tendbad. Maar koud bleef het, geen opwekkend begin voor een kamp dag Het was zo mooi begonnen! Een gulle zomerzon had Zaterdagmiddag het pad beschenen, waarlangs 1.100 leidsters en leiders van de Verken ners van de Kath. Jeugdbeweging in het Bisdom Haarlem naar Duinrell gekomen waren. Sommigen kwamen lopend, anderen fietsend of brom fietsend, weer anderen met motoren, auto's of autobussen. Maar allemaal in een opperbeste steming, omdat het een prachtig weekend beloofde te worden. Dichte stofwolken waaiden op en nauwelijks voelden de ploete rende akela's een grasmat onder hun voeten, of zij gooiden hun ransel af, om met een zalige zucht omlaag te zakken: even uitpuffen! Een lange rust werd hun echter niet gegund, want de tenten moesten opgezet wor den en alles diende klaar te zijn voordat de klok zes uur sloeg, het uur waarop deze diocesane Koem poelan moest aanvangen. Werkelijkheid. Het was de Koempoelan van de Werkelijkheid die begon. Een week end voor het kader van de Jeugdbe wegingen, waarop de kwestie aan de orde gesteld zou worden, of het spel van verkennen inderdaad zo onwer kelijk is en buiten het leven staat als men vaak uit niet-verkenners- Alleen maar leuze? Het was mr. Jan Derks, hoofdre dacteur van „De Tijd", die de kat de bel aanbond en om half elf in de schaduw van eeuwenoude beuken een sessie hield. De zon was inmid dels zij het aarzelend en bleekjes gearriveerd en bescheen de kleu rige groep, die zich in het gras had neergevleid. „Is de Verkenners wet alleen maar mooi als leuze of is zij ook werke lijkheid?", vroeg mr. Derks iich af. „Wat wil het zeggen: Op de eer van een verkenner kan men vertrouwen? Bestaat er dan een aparte verken nerseer? De eer van een verkenner kan niet anders zijn dan die van an dere mensen, alleen de methode om volgens die eer te handelen kan verschillen. Men is geen verkenner om een speciaal mens of een speciale katholiek te worden, maar om op 'n speciale wijze een katholiek mens te worden." Als de wet geen dode letter is, drukt zij idealen uit die men volgens een bepaalde methode nastreeft. Maar dan moet de geest van die wet levend gehouden worden en het spel van verkennen gericht zijn op het leven, niet omgekeerd. Hoe dient nu het spel te zijn, opdat het rijmt met het leven? Een vraag, die niet slechts betrekking heeft op bet spel van verkennen, maar die in het algemeen voor iedere katho liek geldt als: hoe rijmt de leer met het leven? Alleen de liefde. Spr. haalde enige voorbeelden aan uit het „rijke Roomse leven" en zag toen de vraag rijzen: Wat komt er van de leer terecht? Eist de Kerk niet teveel? Toch jiiet. De Kerk preekt niets anders dan de liefde tot God en de naaste en eist niets an ders dan wat door deze liefde wordt voorgeschreven. Wie naar de letter van de leer der Kerk handelt en de liefde niet verstaat, staat naast het leven. Die zal in sombere angst ver zinken of in verzet komen en de leer met de letter overboord gooien. Mr. Derks werkte dit nader uit en beklemtoonde, dat de leer der Kerk niet vooral uit verboden bestaat. Want de liefde is positief en zep+ niet: dit mag niet, dat mag niet, maar: doe het zus en doe het zo. Het is de liefde, die het leven leefbaar maakt, wanneer men tenminste niet leeft om het leven, maar om datge ne te bereiken wat na het leven komt. Leer en leven. Het is de liefde, die ze rijmend maakt. Dan is het heerlijk katholiek te zijn, een mens die de Blijde Boodschap heeft ont vangen. Helaas blijkt dit niet altijd. Niet alle katholieken zijn er zich van bewust door Christus vrijge kocht te zijn. Wij kunnen eigenlijk zorgeloos leven, omdat wij uitzicht hebben op de zekerheid, dat zelfs de neteligste situatie- altijd maar betrek kelijk netelig is. Spr. pleitte voor een levensstijl die echt katholiek is, passend voor onze levensbeschouwing, joyeiu- en met een zekere zorgeloosheid Dit geldt ook voor de verkenner, die vol gens zijn wet „glimlacht en fluit on der alle moeilijkheden' Het ver kennerzijn moet tot een diepe ge loofsbeleving inspireren en tot een levenshouding, waarin het spel rijmt met het leven. H. Mis in openlucht. Voordat mr. Derks aan het woord kwam, was er al veel gebeurd. Om zeven uur droeg de diocesaan aal moezenier, rector E. A. M. Paap een plechtige H. Mis cp in de openlucht Het was een ontroerend schouw spel, te zien hoe nadien vier pries ters aan honderden leidsters en lei ders, neergeknield in het gras, de H. Communie uitreikten. Midden in Gods vrije natuur, ontdaan van de praal in een kerkgebouw, spreekt de oneindige grootheid van het steeds weerkerend wonder veel directer cn inniger. Misschien omdat het niet gewoon is. Misschien ook omdat de aandacht minder wordt afgeleid. Aan het ontbijt werd nog even na gekaart over de vorige avond, waar op de „wereldtentoonstelling" was geopend. In een grote tent hingen affiches uit vele landen en leiders, die een of meer van deze landen be zocht hebben, gaven uiteenzettingen over het verkennersleven in den vreemde. Met veel waardering werd aan tafel ook gesproken over het kampvuur, dat het Zaterdagavond- program besloten had. Voorai de de clamatie over het systeem der wer kelijkheid had diepe indruk gemaakt. Het kampvuur werd met spel, zang en dans verzorgd door het district Den Haag. „Sire, er klonk een schot In de middaguren zette de zon flink door. Weer kwamen allen bij een, nu om te zien en te luisteren naar het verkennersspel „Sire, er klonk een schotopgevoerd door het district Leiden. Wij schre ven al eerder over dit spel, waarin artikel 6 van de Verkennersv-et „Een verkenner is een dierenvriend" tot uiting komt. De omstandigheid, dat nu in de openlucht gespeeld kon worden, met een echt bos op de ach tergrond, gaf aan het spel een zeer geslaagd cachet. Al waren er soms moeilijkheden met de microfoons, was de tekst toch goed te volgen. Kwakende kikkers in de brede sloot, die de spelers met de toeschouwers scheidde, vrolijkten het geheel nog op. Na afloop van de voorstelling, die met stijgende aandacht en groeiende bewondering werd gevolgd, hoorden we van verschillende Leidse zijden en hield een predikatie naar aanlei- 1 dat het spel beter tot z'n recht geko- ding van de tekst: „Ik ben de weg, I men was dan enige maanden gele de waarheid en het leven". den in de Stadsgehoorzaal. Plechtig sluitingslof. Om vier uur celebreerde mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-geieraal van het Bisdom Haarlem, een plech tig sluitingslof aan het openlucll:- altaar. Mgr. sprak de leidsters cn leiders toe en bracht een hartelijk dankwoord van mgr. Huibers over, voor alles wat zij in de afgelopen ja ren gepresteerd hebben in dienst van de jeugd. „Kerels, mar.r.en-van- stavast moet gij er van maken". Mgr vroeg de leidsters en leiders dit noodzakelijke werk te blijven doen, al is het soms ook moeilijk. „Streef er naar meer leidsters en leiders te vinden, want er ligt nog veel grond onontgonnenc. wegens gebrek aan arbeiders." Mgr. spoorde allen aan door een goede levenshouding een voorbeeld te zijn voor de jongeren, ook door het eigen katholieke le ven goed te verzorgen. „Moge God, zo besloot mgr. „Uw werk rijkelijk zegenen, zodat er vele rijpe vruch ten van geplukt kunnen worden." Na het Lof stelden de deelnemers, waaronder wij leidsters en leiders uit Leiden, Voorschoten. Wassenaar Lisse en andere plaatsen uit de om geving opmerkten, zich op rond de vlaggcmast Hoofdcommissaris baron van Voorts tot Voorst dankte allen voor de spontane medewerking en goede opkomst. De vlag werd ge streken cn rector Paap sprak een slotgebed. De Koempoelan van de Werkelijk heid was ten einde. Een goede Koempoelan ondanks het minder mooie weer in de ochtenduren die hopelijk vele vruchten zal af werpen bij het werk in de groepen. Vinken winnaar in laatste Schulte won tijdrit étappe Een scène uit het spel „Sire, er klonk een schot. dat door het dis trict Leiden in de openlucht werd opgevoerd. Geheel links ziet met de vertoornde Koning Nobel, Juist nadat het schot gevallen is. Na de teleurstellende prestaties van de Nederlandse favorieten m'et een of twee uitzonderingen in de etappe van Tilburg naar St. Nik laas vormden hun verrichtingen in de tijdrit St. NiklaasKloosterzande een pleister op de wonde. Het par cours «van 52 kilometer voerde van St. Niklaas over doorgaans goede wegen naar de douanepost van Clin- ge, bijna op de helft gelegen. Daarna kwamen vijf kilometer die ook nog uitstekend te berijden waren tot aan Nieuw Namen. Vandaar ging het de polders in over vaak afschuwelijke klinkerwegen, met kuilen naast het dek, en hier en daar bazalt een stuk weg, dat volgauto's wel konden berijden, maar slechts op gevaar af van de renners in geval van panne zwaar te hinderen en het normale verloop van de course in de war te sturen. Wij hebben er ons slechts en kele honderden meters op gewaagd, en toen op verzoek van de wedstrijd leiding en politie rechtsomkeert ge maakt. Gerrit Schulte, zeer op dreef en vol brio, heeft dit zware traject ge wonnen in de zeer goede tijd van 1 u. 22 min. 19 sec. Hij was als dertig ste gestart, en toen wij hem bij Clin- ge timeden, bleek reeds, dat hij hoog geplaatst zou worden in het klasse ment. Hij boekte toen reeds winst op al zijn voorgangers,en lag nog slechts ruim een minuut achter op de toch eveneens prachtig rijdende de Hoog, die drie minuten voor hem was ge start. Uit een verdere vergelijking van de tijden kon rr/en opmaken, dat Voorting, Peters en Decin zijn voornaamste concurrenten zouden zijn. Bij de finish te Kloosterzande, waar de belangstelling zeer groot was, heeft men geruime tijd in de mening verkeerd, dat Lakeman de tijdrit gewonnen had. Men was daar onkundig van het feit, dat de eerste starter, van de Kamp ,met vier of vijf minuten vertraging was vertrok ken, en dat bovendien de volgorde van vertrek nog verlaat was door dat de Ruiter en Blaauw niet op tijd i verschenen, waardoor het tijdsche- ma niet meer klopte. Een en ander maakte enige optel en aftreksomme- tjes noodzakelijk, voordat de juiste j klassering bekend kon worden ge- maakt. Schulte werd eerste met 31 1 seconden voorsprong op Voorting, wiens tijd één seconde beter was dan die van Peters. Daarna kwamen drie Beleen, met geringe onderlinge ver schillen .Wout Wagtmans, van wie i een zeer goede tijd verwacht werd, werd 19e. ruim zes irrinuten achter Schulte. Een lek bandje verklaarde veel. Kruiningen-R'dam voor Faanhof Precies om zes uur werd te Krui- ningen haven gestart voor de tweede halve etappe naar Rotterdam. Men was vol verwachting voor de dingen die komen zouden, want aan boord j van de „Koningin Wilhelmina" had den sommige Nederlandse renners laten doorschemeren, dat ze wat van plan waren en dat de Belgen nog lang niet gewonnen hadden. Inder daad stoven zes renners weg toen er nog geen zes kilometer was gereden. Faanhof en van der Zande behoor den er toe, en Bakker, de Belg Smet Schoenmakers en, men kan haast wel zeggen natuurlijk, Jan Lam- brichs. Bij de tijdrit des morgens had de Bundenaar het niet zo heel best gemaakt, hij leek nog niet bekomen van de zware rit TilburgSt. Niklaas Maar met dat al was hij nu bij de eerste de beste uitlooppoging van de partij. Later kwam'en ook Delahaye en van Kerckhoven de kopgroep versterken, die nu uit acht man be stond, en met de stevige Noord-Wes ter schuin achter ging het hard, heel hard in de richting Bergen op Zoom De vaart lag voortdurend boven de 45 kilometer, cn soms boven de 55. Op een punt, vier kilometer voor Bergen op Zoom, hadden de leiders een halve minuut voorsprong, nadat enkele Belgen vergeefs getracht hadden de hoofdgroep bij te trekken. Bij de oprit naar de Moerdijkbrug 27 kilometer van de finish, was de positie: aan kop Faanhof. van der Zande, Bakker. Schoenmakers, Lam- brichs, de la Haye en van Kerckho ven; op 3 min. 50 sec. Dequesne; op 4 min. 15 sec. het grote peleton. aan gevoerd door de Oranjetruidrager Bogaerts en zes renners van de Bel gische B- en A-ploegen. Tussen Dordrecht en Rotterdam gingen de Hoog, Braeckeveld, Dek kers van Brabant en de Groot achter de zeven koplopers aan, die ze ech ter niet konden bedreigen, integen deel wisten Lambrichs c.s. hun voor sprong nog iets te vergroten. Op de baan van Varkenoord, waar twintig duizend toeschouwers langs de ste nen baan van 1000 meter stonden, won Faanhof overeenkomstig de ver wachtingen in de eindspurt van De lahaye, Bakker Lambrichs, van Kerckhoven, van der Zande en Schoenm'akers. De laatste etappe. Na de vijfde etappe stonden vier Belgen vooraan in het algemeen klas sement. De best geplaatste Neder lander, Voorting, had bijna 12 minu ten achterstand op de drager van de Oranje trui Bogaerts, negen minuten op nummer twee van Stayen, 3XA minuut op nummer drie de Feyter en nog geen halve minuut op num mer vier van Kerckhoven. Schoen makers cn Faanhof stonden onder- scheidelijk één minuut en vier minu ten achter op Voorting. Ergo was het een schier onmogelijke opgaaf om de drie leidende Belgen van de kop te verdringen. Maar een aanval op van Kerckhoven van de Belgische A- ploeg de andere drie behoorden tot de B-ploeg, wat hun positie nog sterker maakte zou voor Voorting, Schoenm'akers en Faanhof lonend kunnen zijn. Maar het was ook dui delijk, dat bij de geringe lengte van het parcours het offensief niet al te lang uitgesteld mocht worden. Tus sen Rotterdam en Vlaardingen deed zich geen gelegenheid voor daar de Belgen waakzaam aan kop reden en enkele schuchtere uitlooppogingen meteen fnuikten. Eenmaal Vlaardin gen gepasseerd demarreerden plotse ling Tissier en de sterke Belg de Feyter, die kennelijk tot de slotsom was gekomen, dat de aanval de bes te verdediging was. Er scheen wat in te zitten, en de twee reden zich volkofnen los. maar toen ze een drie honderd meter voor waren gekomen gingen bij Maassluis de spoorwegbo men neer. En toen had het peleton direct aansluiting. Waaiervormig ver spreid over de brede weg, met de straffe Noordwester tegen, werkten renners zich door het Westland. Kwintsheul (34 kilometer) werd ge passeerd met een kleine vertraging het tijdschema. Op de kronkel weggetjes naar Loosduinen glipte Vos van de Nederlandse A-ploeg weg. Hij had al voortdurend op een kans geloerd en sloeg toe op het eer ste het beste gunstigste moment. Er was geen Belgisch verzet, Vos was immers 28e in het klassement, met een uur vertraging op Bogaerts, zo kon hij snel uitlopen en met 1 mi nuut voorsprong op het peleton Den Haag binnenrijden. Het parcours voerde ditmaal niet over Schevcnin- gen maar via Rijswijk naar Lcid- schendam. Intussen hadden nog drie renners, eveneens alle drie gevaar loos voor de Belgen, het peleton ge lost, namelijk Bakker, Vinken en Evers. Onder het viaduct te Leid- schendam (56 km) had Vos 35 se conden voorsprong op deze drie, en 50 seconden op de hoofdgroep. Over de smalle dijken in het pol derland naar Zoetermecr en Benthui zen aardig land maar nu niet be paald met ideale wegen voor een wielercourse was niet veel te be ginnen. Vos werd nog vóór Benthui zen (69 km) ingelopen door Bakker, Vinken en Evers. En de positie was toen: aan kop Vos, Vinken, Baker en Evers; op 45 seconden Braekeveld, Lakeman en Loos; op 1 m'in. 15 sec. de hoofdgroep. Enige malen trachtten Schulte en Peters het tweede groepje te achter halen. Maar ze trokken het peleton mee. wat niet de bedoeling was, cn bij Boskoop lieten Loos, Braekeveld en Lakeman zich terugvallen. Er was hard, gejaagd in een tempo van tegen de 45 kilometer. Toen zakte de vaart, en aangezien de vier koplo pers geen moment verslapten werd het verschil groter. Bij Bodegraven (96 km) was het aangegroeid tot 2l< minuut, met nog vijftig kilometer te rijden. Bij Uithoorn tot 3 minuten, en even voor Amstelveen, vyf kilo meter voor de finish, tot ruim vier minuten. Het stond toen al vast. dat deze laatste etappe met een Neder landse zege zou eindigen, en dat de Belgen aan de kop zouden blijven van het algemeen klassejr.'ent. In een zeer straf tempo werden d' laatste vijf kilometers er door ge jaagd. Bij het binnenkomen van het stadion met een kwartier winst op het tijdschema lag Vos voor aan, maar Vinken, een snelle renner kwam met een rush opzetten cn klopte hem in de eindspurt. Bakker nam de derde plaats en Evers de vierde. Ruim vijf minuten later sloeg Peters zijn maat Schulte voor de vijfde plaats en even later kwam JEAN BOGAERTS WINT DE RONDE VAN NEDERLAND. Jean Bogaerts, deel uitmakende van de Belgische B—ploeg, heeft de ronde van Nederland gewonnen. Hem werden verscheidene ge schenken aangeboden. Een daarvan was een Prisma-horloge. het grote peleton binnen. En daar mee behoorde dc ronde tot het ver leden. Uitslag. Dc uitslag van dc zesde etappe van Rotterdam naar Amsterdam over een afstand van 145 km' luidt: 1. Vinken (Internationale ploeg) 3 uur 43 min. 44 sec.; 2. Frans Vos (Ned.-A sportploeg) z.t.; 3. Bakker (Ned.-A sportploeg) z.t.;4. Evers (Ned.-C) z.t. 5. Peters (Ncd.-B) 3 uur 49 min. 08 sec.: 6. Schulte (Ned.-A sportploeg) z.t.: 7. Faanhof (Ned.-B) 3 uur 49 min. 29 sec.; 8. Wagtmans (Ned.-C) z.t.; 9. Olivier (Bclgiü-A) z.t.; 10. Voorting (Ned.-B) z.t. De Ruiter van de internationale ploeg had tijdens de laatste etappe de strijd opgegeven. Het algemeen klassement na de laatste etappe luidt: 1. Bogaerts (B- B) 36 uur 40 min. 07 sec.; 2.van Staeyen (B-B) 36.43.03; 3. Dc Feyter (B-B) 36.48.22; 4. Van Kerckhoven B.-A36.51.22; 5. Voorting (Ned.-B) 36.51.46; 6. Schoenmakers (Ned.-A) 36.52.29; 7. Faanhof (Ned.-B) 36.56.02 8. Peters (Ned.-B) 36.56. 26; 9. De lahaye (Fr.) 36.56.44; 10. Schulte (Ned.-A) 36.57.06; 11. Bakker (Ned.- A); 12. Braekeveld (B.-A); 13. Buyl (B.-B); 14. Wagtmans (Ned. C); 15. Van Brabant (B.-B); 16. De Hoog (Ned.-C); 17. De Graevelyn (B.-A); 18. Dekkers (Ned.-A); 19. Evens (B.-B); 20. Janssen (Ned.-C); 21. van der Zande (intern, ploeg); 22. Smet (B.-B); 23. Degucsnc (Int. ploeg); 24. Serin (B.-B); 25. Lam brichs (Ned. C); 26. Evers (Ncd-C); 27. Vinken (Int. ploeg); '28. Vos (N d.-A29. Ollivicr (B.-A); 30. Smits (Ned.-A); 31. Dccin (B.-A); 32 Loos (Ned.-A) 33. Blaauw (Int. ploeg); 34. Lakeman (Ned.-A); 35. De Baerc (B.-A): 36. Dielissen (Ncd. C); 37. Van Elderen (Ned.-A); 38. van de Kamp (Ned.-B): 39. Tissier (Fr.); 40. Bourlon (Fr.); 41. De Groot (Ned.-B.). Het ploegenklassement na de laat ste etappe luidt: 1. België-B 110 uur 11 min. 32 sec.; 2. Nederland-B 110 uur 44 min. 14 sec.; 3. Nederland-A 110 uur 47 min. 27 sec.; 4. Be!gië-A 110 uur 53 min. 03 sec.; 5. Nederland-C 111 uur 08 m'in. 20 sec.; 6. Internationale ploeg 111 uur 49 min. 04 sec.; 7. Frankrijk 113 uur 33 min. 06 sec. NOGMAALS JEAN BOGAERTS.— De. winnaar met de lauwerkrans, hem uitgereikt door Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, voorzit ter van de N.W.U. „Prisma"

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5