Vlaardingse jeugd maakte speelgoed voor „Margriet1' Wat lezers schrijven ^pj^ciose HUTSPOT#? NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK België-Luxemburg Laatste Berichten De mens en zijn neus MAANDAG 11 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Voor de Leidse kleuters Drie jaar geleden begon de Vlaar dingse Jeugdgemeenschap met een actie, die later de naam zou krijgen van „Hart en Hand". Jeugdvereni- gingenv an verschillende richtingen begonnen speelgoed tc maken. In het begin namen er 150 kinderen aan deel die hun werkstukjes mee naar huis namen. Maar toen kwam het bestuur op de gedachte, om de klei ne Vlaardingers te laten werken voor andere kinderén, die het meer nodig hadden dan zij. Het resultaat was schitterend: in korte tijd waren er 500 kinderen, die meededen. Onder hun rappe vingers groeide een massa speelgoed. Deskundige leiding hield een oogje in het zeil, verschillende bedrijven steunden deze actie met materiaal en anderen zorgden voor wat geld. Vorige week Maandag was het re sultaat te zien op een tentoonstelling in de Erasmusschool. Een grote ver zameling van prachtig speelgoed stond er uitgestald. Ondertussen was reeds besloten wat er mee gedaan zou worden: drie instellingen voor Kinderverzorging zouden gelukkig gemaakt worden, de St. Lucia-stich- ting (Rotterdam), de Martha-stich- ting (Alphen aan den Rijn) en het Medisch Kleuterdagverblijf Mar griet (Leiden) PATROONSFEEST „ST. ANTONIUS. Woensdag a.s., feestdag van „St. Antonius", patroonheilige van de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café-, Restaurant geëmployeerden ,,St. An tonius" met de sectie Bioscoop- en Theaterpersoneel, viert de Afdeling Leiden haar patroonsfeest, 's Mor gens om 7.30 uur een H. Mis in de Petruskerk, tot intentie voor de over ledene en levende leden van de af deling, waarna gezamenlijk ontbijt. 's Avonds pl.m. 9.30 uur zal een contactavond worden gehouden bij de heer H. Rooyakkers, Korevaar- straat 11, voor de leden en genodig den met hun dames. Het afdelingsbestuur verwacht op deze avond vooral ook de vrouwelij ke leden en echtgenoten van de le den, tot oprichting van een „dames comité" op verzoek van enkele da mes. Gezien enkele belangrijke medede lingen en een kleine te verwachten huldiging, vertrouwt het bestuur op een flinke opkomst (zie convocatie). Leden, stuurt uw vrouw of ver loofde naar deze contactavona en u komt na gedane werkzaamheden uw vrouw halen, na eerst een paar ge zellige uren te hebben doorgebracht, om weder naar huis te gaan, ver sterkt door nieuwe energie en idea len voor de bond, uw Bond „St. An tonius". BIJ BEKENDE LEIDENAARS. Uit een gesprek onder dit hoofd met de heer De Hosson, viel mij deze zin snede op: „Vele v. inkeliers hebben grote voorraden 0| zeslagen en daarin hun kapitaal gestoken". En verder: „Omdat er niet vlot verkocht wordt, zitten de winkeliers met gebrek aan contanten." Is dat gebrek aan contanten niet méér een gevolg van het feit, dat men zijn kapitaal in de grote voorra den ingekochte goederen heeft ge stoken? En waarom sloegen de win keliers grote voorraden in? Kunt U hierop een antwoord geven? Leiden, 9 Juni. Abonné W. R. De twee geciteerde uitspraken pas sen nauw in elkaar. Wanneer uit de grote voorraaen vlot verkocht werd, zou het niet hinderlijk zijn voor de winkelier, dat hij er zijn kapitaal in gestoken heeft- De verkoop heeft echter niet aan hun verwachtingen voldaan. Waarom zij zoveel gekocht hebben, is te verklaren uit het feit, dat de prijzen steeds hoger stegen. Om voor een zo laag mogelijke prijs te kunnen verkopen, wilde de winke lier zich bevoorraden, voordat zijn inkoopsprijzen de koopkracht van het publiek te boven zouden gaan. (Red.) HET LEKKE DAK. Iedere week lees ik hoe de stand van zaken is betreffende het Lekke Dak van de Stichting voor Katholieke Sociale Jeugdzorg, Nieuwe Rijn 52, Leiden. Eerlijk gezegd begrijp ik niet, waarom Stadskok er nog steeds en thousiast over kan zijn. Want het is eigenlijk beroevend, dat er na zo veel weken pas ruim 2300 gulden binnen is. Begrijpen de katholieken uit Leiden en omgeving dan niet, dat het hier niet gaat om een of ander sympathiek doel zonder meer, maar om een zaak, die voor de gemeen schap van het allergrootste belang is? Wat gaal er gebeuren, wanneer het St. Franciscus Liefdewerk zijn arbeid onder de jeugd niet meer op de juiste wijze kan voortzetten? En wat moet het S.F.L. beginnen met een bouwvallig huis? Dit sociale jeugdwerk is toch geen liefhebberij tje? Het is bittere ernst. Hulde aan de mensen, die er dag en nacht voor sjouwen. Laten zij, aie dit niet be hoeven te doen in ieder geval zor gen, dat het werk financieel niet be lemmerd wordt. Dat is geen kwestie van liefdadigheid, dat is plicht. Een grote plicht voor ons katholieken, ook al zijn de tijden moeilijk Ik zou per soonlijk graag meer willen doen, maar verder dan een tientje kan ik niet gaan. Ik sluit hierbij tien gulden in en zal er vanavond nog een tientje van m'n Rozenhoedje bij doen! Waasenaar, 10 Juni. J. van L. Uitgaansdag je Om een deel van dit speelgoed aan te bieden, kwamen Zaterdagavond vijfhonderd Vlaardingse kinderen in tien grote autobussen naar Leiden. Ze hadden er een uitgaansdagje van gemaakt en kwam dus veel later dan de bedoeling was. Maar dat zullen de dames en heren, die het speelgoed in ontvangst namen, wel op de koop toe genomen hebben. Dertig kinde ren mochten nv-t enige leidsters en leiders naar binnen, terwijl de rest op de Boerhaavelaan wachtte. De heer Barendrecht van de Vlaarding se Jeugdgemeenschap mocht het be stuur van de vereniging „Vrienden, van Margriet" honderden stukken speelgoed aanbieden: poppen met wagens, houten treinen, vlietuigen, auto's wandkleden, enz. Allemaal zaken die de kleuters van Margriet heel goed kunnen gebruiken. Terwijl de heren G. J. den Hee- ten, N. van Ginkel, mr. J. G. Berg- meyer en een der verzorgsters, mej. Th. Jordans, hun handen vol hadden met het aanvaarden van deze ge schenken, sprak de heer J. W. Herin ga, voorzitter van „Vrienden van Margriet" hartelijke dankwoorden. Niet alleen tot hen die leiding heb ben gegeven aan de jeugdactie, maar ook tot de Vlaardingse jeugd zelf, die met deze speelgoedmakery een prachtig voorbeeld gaf, dat na volging verdient. De Vlaardigse jon en meisjes mogen er trots op zijn. KYNOLOGENVERENIGING „RIJNLAND" Zondag hield de K.V. „Rijnland" in Wassenaar een bijeenkomst op het terrein v. „Prinsenhaven". Een keur van hondenrassen was aanwezig, welke door specialisten uitvoerig be sproken werden. Honden van allerlei keuze en formaat paradeerden op de gazons voor de critische ogen van de aanwezige keurmeesters en tot ge noegen van de in groten getale opge komen hondenliefhebbers. Het milde zonnetje droeg er ook toe bij om aan het feest nog meep kleur en sfeer te geven. Na de bespreking van de rassen werd een wedstrijd gehouden in het model voorbrengen van de hond, zaals dit op tentoonstellingen dient te geschieden. Ook dit vil zeer in de smaak van de aanwezigen. De prijswinnaressen en winnaars werden met een enthousiast applaus beloond. De vice-voorzitter, de heer W. Mastenbroek sprak een woord van dank tot de deelnemers en toe schouwers, terwijl hij tevens de se cretaris, de heer G. Smits, dank bracht voor het organiseren van de ze uitstekende geslaagde bijenkomst, die naast veel genoegen ook nog vijftien nieuwe leden voor de K.V. „Rijnland opleverde. Burgerlijke Stand Geboren: Albert S. z. v. A. Ver straten en G, van Wezel; Cornelis L. H. z. v. C. P. W. Knijnenburg en C. P. T. van Wetten; Maximiliaan z. v. M. Dreijhuis en L. H. Jonkman; Cor nelis z. v. C. Plokker en W. v. Leeu wen. Hendricus C. z. v. A. L. v. Ingen Schenau en A. M. Scheer. een luxe auto. Vermoedelijk belette een vrachtauto het uitzicht; de heer L. reed in elk geval met een behoor lijke vaart tegen de stilstaande bus en wel zo, dat de wagen met de kop onder de bus kwam en de heer L. bekneld raakte. Toen de auto rook uitliet, meende men dat het voertuig in brand zou geraken, hetgeen gelukkig niet ge beurde. De toegeschoten mensen be vrijden de inzittende uit z(jn benar de positie. De heer L. kwam er met verwondingen aan het hoofd af en werd met een andere auto thuisge bracht. Het duurde meer dan een uur voordat de auto onder de bus was vrij gemaakt. De buspassagiers on dervonden grote stagnatie. De ver keerspolitie maakte verbaal op en nam een foto van de zaak. Met 'n kraan wagen van 't Lisser automo biel bedrijf werd de deerlijk geha vende auto van de hr. L. wegge sleept. STOMPWIJK Een paard schrok De veehouder v. d. Salm zat rustig op de kaasbrik terwijl het paardje met rustige ze kerheid zijn stappen voor de brik afpasten. In de dr. van Noortstraat schrok het paard van een vallende steen en sprong zijwaarts. Het kwam daardoor in de vaart terecht en de brik kantelde in het water. Het paard zakte dieper weg en kon nau welijks met zijn kop boven water blijven. Door het doorsnijden van de tuigen kon het afgematte dier uit eindelijk bevrijd worden. De kazen uit de brik hadden ook de vrijheid gekozen en zich in de modder ver borgen. Siem van Es haalde zijn bad. pak en dook de kazen weer uit het water VOORSCHOTEN Door de stoeprand. Doordat een rijwielhersteller met zijn fiets te dicht langs de stoeprand reed in de Schoolstraat, kwam hij te vallen en bekwam een hersenschudding. Op ad vies van dr. Tonino is hij naar zijn woning vervoerd. Gecompliceerd geval. Zaterdag avond 8 uur fietsten op het einde v. d. Leidscheweg de zusters v. B. langs een geparkeerde auto. Tegelijk pas seerden op die plaats nog twee auto's elkaar. Desondanks wilde H. J. B. uit Leiden met zijn personenauto toch nog de meisjes passeren. Toen dat niet lukte en hij te kiezen kreeg tus sen een botsing met de meisjes of met de auto, koos hij de eersten Mej. R. v. B. werd 10 meter weggeslin gerd, maar kwam met een paar schrammen en de schrik vrij. Haar nieuwe fiets werd echter ernstig be schadigd. De bestuurder van de wa gen gaf zijn adr«.s op cn reed daarna door, zodat deze zaak nog uitgezocht moet woi-den. Bromfiets met een luchtje. Zon dagmiddag omstreeks 5 uur is de heer Z., die vermoedelijk niet geheel nuchter was, met zijn bromfiets op de Papelaan gevallen. Hij kreeg een grote schaafwond in het gezicht en een hersenschudding Dr. v. d. Stoel liet hem naar het Acad. Ziekenhuis in Leiden vervoeren. SASSENHEIM Kerkveillng-. Dinsdagavond wordt in het K.S.A.-gebouw de jaar lijkse veiling ten bate van kerk ar men, Sint Bernardusgesticht en het nieuwe priestergraf gehouden. De veiling begint om half acht. Zoals ieder jaar is ook nu weer de voor raad te veilen goederen zeer groot. Maandag 11 Juni. Aan de Oude Rijn woont een heer, die al sedert enige maanden de ogen van zjjn buurtbewoners verblindt met een glanzende, grijsgelakte slee (merk onbekend, bouwjaar pl.m. 1900). Wanneer de auto geruisloos wegrijdt, kijken jaloerse ogen van achter voorzichtig opzij geschoven gordijntjes deze heer na. Ja, deze wagen is een bezienswaardigheid op onze goede Oude Rijn! En daarom menen wij verplicht te zyn onze le zers er van in kennis te stellen, dat deze slee Zaterdagmiddag een aan rijding beleefd heeft. De heer-eige naar, de 40-jarige H. R., reed op de Nieuwe Rijn. toen plotseling een wielrijdster uit de Vestestraat kwam rijden en zonder op het verkeer te letten overstak. Slechts door zeer krachtig te remmen kon de heer R. zijn wagen onmiddellijk tot stilstand brengen. Hij kon echter niet voor komen, dat het meisje enige onbete kenende schaafwonden opliep. Het had erger kunnen zijn. De grijze lak van de slee wei-d iets beschadigd. Specialisten uit Amerika zijn reeds onderweg om de schade zo goed mo gelijk te hei'stellen. De verkeerspo litie controleerde de remmen, die niet in orde bleken te zijn. Maar dat kwam kennelijk omdat de heer R. zo krachtig had moeten remmen. Hij had teveel gevergd van zijn wagen. De Oude Rijn verkeerde in staat van opschudding. Men is er nog niet over uitgepraat Een vei'ontwaardigde lezer meldt Stadskok, dat een schilleboer aan belde bij een gezin, waarvan de huisvader ondersteuning geniet van de Dienst van Sociale Zaken. Tus sen de schillen, die werden afgege ven, lagen vier broden, waarvan er enige al beschimmeld waren. Nu vraagt deze lezer, of men de oorlogs jaren en de hongerwinter dan reeds vergeten is. Blijkbaar wel. Derge lijke staaltjes kan men bijna iedere dag te horen krijgen. De mannen van de vuilniswagens kunnen wat dat betreft, sterke staaltjes vertelen! Zaterdagmiddag viel de 5-jarige C. R., wonend aan de Uiterstegracht, in het vuile water van deze gracht. Op het hulpgeroep van een vriendje kwam de 52-jarige heer P. T. toe snellen. Hij sprong onmiddellijk in het water en bracht de kleine veilig op het droge. Hulde aan de redder! Willen de dames van de Fetraite- club „St. Monica" er rekening mee houden, dat de bus naar Noordwijk kerhout precies om vijf uur vertrekt vanaf de dekenale kerk? De retrai te wordt gehouden van 12 tot 15 Juni. Speeltuinvereniging „De Dem ping" gaat a.s. Woensdag het eerste lustrum vieren met een openlucht filmvoorstelling op de tuin aan de 4e Binnenvestgracht. De heer Klei- brink zal zijn film „Strijd" vertonen. A.s. Vrijdag geeft het Tambour- en Pijpercorps van „Kunst en Genoe gen" een concert, vorafgegaan door een muzikale rondgang door de wijk.Start om 8 uur vanaf het wijk- gebouw Levendaal. Nog een eerste lustrum. Dat werd Zaterdagavond gevierd door de Ont spanningsvereniging „I F. S." (Smit Röntgen-apparatenfabriek) in „Den Burcht". Voorzitter S. Brouwer ver telde welke resultaten de vereni ging in de voorbije 5 jaar heeft be haald en dankte de directie voor de ondervonden steun. De dames der directieleden ontvingen bloemen. De heer J. W. Smit dankte voor al deze complimenten. Daarna werd een vro lijk programma afgewerkt: accor- deonmuziek van de gebr. Choufour en het blijspel „Tot Wederdienst be reid", opgevoerd door de eigen to neelgroep. Met een dansje werd het feest besloten. Vandaag wordt een uitstapje naar Walkenrbug (Lim burg) gemaakt. De Ned. Kath. Vereniging van Handelsreizigers enz. „St. Christof- fel", afd. Leiden, gaat a.s. Vrijdag avond om 8 uur vergaderen in „De Harmonie". Ook de dames worden verwacht. Er worden 8 nieuwe leden geinstalleerd en pater Retèl gaat vertellen (met lichtbeelden) over zijn reis naar Lourdes en Fatima Er is eigenlijk nog veel meer nieuws. Want in 'n weekend is er in zo'n stad als de onze heel wat te be leven. Daar heeft u geen flauw idee van! Kijk eens aan: In de Kloksteeg had een vechtpartijtje plaats, waar bij iemand een neusbeentje brak ;er- gens op de Rijnsburgerweg viel een strijkijzer door de zoldering omlaag, omdat de bovenburen vergeten had den de stekker uit het stopcontact te trekken; in de Stationsrestauratie zat een man, die kennelijk iets te veel gedronken had, getuige de ma- nier waarop hij de vloer bevuilde, en elders viel een dame van de trap, j waarby zij een lichte hersenschud- j ding opliep. Zo zouden we verder kunnen gaan. Werkelijk, in een I weekend kan er ontzaglijk veel ge- beuren! STADSKOK. 3 Dagen 1, 2, 3 JULI. Logies: ErezéeArdennen. Alles inbegrepen: 05.en 69.50. Inlichtingen en aanmelden: DE SLEUTELSTAD, Breestraat 123, NED. KATH. REISVER. C. V. TiELEMAN EN DROS PASSEERT DIVIDEND. Het jaar 1950 heeft in tegenstelling met 1946 tot en met 1949 geen tevre denstellend resultaat opgeleverd, zo deelt de directie van de C. V. Tiele- man en Dros te Leiden mede in haar verslag. Het resultaat van de groen- tcnconservenfabriek is niet gunstig geweest, evenmin als dat van de jam- en. vruchtenconservenfabriek. De vleeswaren cn vleesconservenfabriek heeft uiteindelijk geen teleurstellend resultaat bereikt, nadat in de eerste helft van 1950 de gang van zaken aanvankelijk onbevredigend bleef. Door de wanverhouding tussen de la gere noteringen op de wereldmarkt en de prijzen van verse haring, moest de aanmaak van visconserven vrijwel geheel worden stopgezet. Na aftrek van alle kosten bedraagt het saldo van de verlies- en winstre kening voor afschrijvingen 254.367 615.576). Besloten is om 386.282 af te schrijven, zodat er een verlies overblijft van 131915, hetgeen wordt afgeboekt van de algemene reserve. De directie durft zich in verband met de blikschaarste niet aan een voorspelling wagen voor 1951. De aanmaak van de voor het binnenland bestemde artikelen, zal aanzienlijk moeten warden beperkt, maar ver wacht' wordt, dat de export ten volle gehandhaafd zal kunnen worden. In dit geval ziel de directie de toekomst niet al te donker in. Aan het eind van 1950 is met de herstelbank een lening op lange termijn afgesloten, waardoor de liquiditeitspositie verbeterd is. UIT DE OMGEVING HILLF.GOM AUTO SCHOOF ONDER BUS Zaterdagmiddag stopte een bus van de NZHVM, uit de richting Haarlem konvende, aan de halte Patrimonium in de Weeresteinstraat. Van dezelfde richting kwam de zoon van de heer G. Langeler, wo nende aan de Van den Endelaan met ALPHEN AAN DEN RIJN Brug der zuchte11. Vlaardingse kinderen hadden poppen vervaardigd voor kinderen van de Marthastich- ting en brachten in verband hierme de Zaterdag een bezoek aan Alphen. Zij kwamen met 13 autobussen een ongeluksgetal en prompt bleef de derde vastzitten op de beruchte brug. Met balken werd de wagen er overheen geholpen. Een en ander duurde ruim een kwartier, zodat weer honderden automobilisten za ten te mopperen in hun wagen. Ontnuchterd, Een zekere Z., die een boi-reltje op had, probeerde Zon dagavond met zijn rijwiel tussen een vrachtauto en een luxe wagen door te laveren. Dat lukte hem niet. De vrachtwagen greep de man, die met enkele ernstige hoofdwonden naar huis werd gebracht, na door dr. Zwartendijk te zijn verbonden. BODEGRAVEN Tragisch ongeval Op de Rijksweg naar Utrecht reed Zaterdag ca. 12 uur een auto die hoogbeladen was met gras. De maaiers gebrs. v. W(jk uit Bodegra ven lagen er boven op. Toen dc een aan de ander vroeg, hoe laat het was, kwam deze iets overeind om op z'n horloge te kijken. Ongelukkiger wijze gebeurde dit net voor een viaduct, waarmee de 63-jaiige C. v. Wijk in botsing kwam. Hij was op blag dood. Raadvergadering. De raad van Bodegraven komt hedenavond in vergadering bijeen ter behandeling van o.a. de volgende punten: Huur van een garage voor de brandweer, diverse subsidieaanvra gen. 2. Onderhandse aanbesteding van de aanleg van riolering in Oud- Bodegraven en bij het slachthuis. Beschikbaarstelling van gelden voor uitgaven in verband met over name van de gasfabriek. Overeenkomst met de gemeente Gouda betreffende de levering van electriciteit energie. Geboren: Johanna Gcertruida Ma ria, d. van A.è Jansen- dc Koning; Cornelis Teunis, z. van P. Potuit-v. Eijk; Teunis Cornelis, z. van A. Ep- ping-Oosterom; Cornelia Helena, d. van J. v. d. Giesen-Hoedemaker. Getrouwd: F. v. d. Burg 27 j. en E. Ageterof 32 j.C. Schümacher 28 j. en C. Snel 23 j. Overleden: Hendrik J. Op 't Landt 48 j.; Maria Chr. Tuk 95 j. LANGERAAR Altior kampioen. Na een com petitie, waarin dit elftal slechts een wedstrijd verloor is Altior 1 kam pioen van haar afdeling geworden. Dit elftal heeft er voor gezorgd, dat toch bij Altior de kampioensviag mag waaien. Dit is ook het eerste senioren-elftal, dat het tot een kam pioenschap wist te brengen. Begin van brand. Zondagmor gen ontstond in de garage van de expediteur Ph. Lek een brandje door het vlam vatten van gemorste ben zine. Door direct ingrijpen gelukte het wonder boven wonder de vlam men te doven. Gelukkig is dus bij een begin gebleven. ZOETER WOUDE LEIDERDORP 4 Praatavonden. Op 4 achter eenvolgende Dinsdagen 12 Juni, 19 Juni, 26 Juni en 3 Juli a.s. zullen er in het parochiehuis voor de jon geren praatavonden worden gehou den. Deze zullen worden ingeleid op 12 Juni door kapelaan J. A. I. Wes- seling met een causerie over: „Wat hen ik aan mijn geloof' Op 19 Juni be.icndelt prof. dr. J. A E. van Do- dcwa2rd het onderwerp: „Wat h*»b ik aan de bijbel", op 26 Juni be- spieckt kapelaan L. C. Schinkel uit D»*:i Haag het onderwerp. Liefde cn liefde Op 3 Juli zal hopman A. J. Vla.1 veld spreken over: „Schoon heid en beschaving". WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandaavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt tc 10 uur). IETS WARMER. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, maar ook perioden met zonneschijn. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid. Oost en Zuid-West. lots warmer. 12 Juni: zon op 4.20, onder 20.59; maan op 12.08 en onder 0.51 uur. Leopold treedt 16 Juli af De Belgische minister-president, Pholicn, heeft officieel bekend ge maakt, dat koning Leopold dc wens heeft te kennen gegeven 16 Juli af te treden De regering en dc par tijen gaan hiermee aecoord. Koning Leopold uitte deze wens in een schrijven aan de minister president, dat Maandagmorgen in een vergadering der ministers werd voorgelezen. De koning stelde 17 Juli voor als datum voor de troons bestijging van prins Boudewiji. De onveiligheid op Java Roofoverval op onderneming Bij een grootscheepse aanval door een zwaarbewapende bende, die Za terdagochtend, op dc thee- en rub beronderneming Tjiomas in het ge bied van Soekabocmi werd gepleegd, zijn elf doden tc betreuren, van wie een Nederlander. Volgens ooggetui gen werd in de vroege ochtend rond het emplacement van de onderne ming zwaar geschoten; dit vuren werd onmiddellijk beantwoord door de naburige politiepost van 30 man, aldus de correspondent van Anctn. Uit het feit, dat dc bende lichtkogcls gebruikte, bleek haar perfecte be wapening; zij beschikte o.m. over brcngxiivs. Volgens schattingen zou de bende bestaan hebben uit 500 man Dc kleine politiebczctting was niet opgewassen tegen de overmacht, doch verdedigde zich tot de laatste patroon. Om 8 uur 's ochtends kwam 25 m .r. van do politiepost to Taegoc, die een aanval inzette op de bende, dit middels barricades had opge worpen op het voroverdo emplace ment van de onderneming. Een Ne derlander moet bij dc vlucht neer geschoten zijn. Men vond hem met schoten aan het hoofd, waardoor hij onmiddellijk moet zijn gedood. In het Soekaboemischc mogen de plan ters geen wapens dragen. Pas toen als tweede versterking manschappen van de politiepost te Djampang Koeion aankwamen, trok de bende zich terug. De kleren en persoonlijkr-bezitt ingen van dc plan ters bleken te zijn geroofd; de brand kast doorstond echter de poging tot inbraak. Van de bevolking die veel te lijden had van het ontstellend zwaar vuren, werden voorts vier personen gewond. Zondag vroeg in do ochtend is het Nederlandse slachtoffer begraven. Reukzin kan ontwikkeld worden (Van onze medische medewerker). Bij dieren speelt het reukorgaan een buitengewoon belangrijke rol. En bij mensen is dit toch ook nog al tijd het geval. Oog en oor mogen voor ons misschien dc voornaamste zintuigen geworden zijn. Maar voor de menselijke physiologic en psy chologie is de reukzin daarom zo buitengewoon belangrijk, omdat hij geen enkel ander zinsorgaan de ge waarwording in zó innig verband staat met de aard van de stof die de prikkel te voorschijn ï-oept. Weet U b.v. welke de heerlijkste reuk is die ik ken? Het :s niet een odeur van Patou, Worth, Rochas, Ni- na Ricci, Caron of Schiaparclli! Maar het is de lucht die er hangt in de hal var. een groot spoorwegstation en die mc direct doet denken aan de verre reizen, die ik reeds gemaakt heb en nog hoop te maken en die me een gevoel geeft van vrijheid cn zorgeloosheid en een loszijn van var. drukkende verantwoordelijkhe den. Het reukorgaan van de meeste dieren is veel sterker ontwikkeld dan dat van de mens en het reuk- veld bij de hond beslaat ongeveer een derde, bij de mens slechts het twintigste deel van de hersenschors. Ondanks dat wordt het verlies van de i-euk door de meeste mensen toch als een heel onaangename gewaar- ding ondervonden, waarvoor geregeld de arts-specialist geconsulteerd wordt. Dit verlies van de reuk draagt de wetenschappelijke naam van „anosmie". Het treedt wel eens op als aangeboren afwijking, door ge brekkige aanleg van de reukzenuw, maar in de meeste gevallen óf acuut tengevolge van een ongeval b.v. een val op het hoofd, óf langzaam door een chronische aandoening. De hond heeft een veel ontwikkel der reukorgaan dan de mens. Zijn reukcentrum in de hersenen is zijn herinneringscentrum, zodat wanneer zijn reukzenuwen worden doorge sneden, hij al zijn bekende honden- deugden, zo als aanhankelijkheid, waakzaamheid cn gehoorzaamheid verliest en voor niets meer te gebrui ken is. Doordat de reuk door de ge- civilliseerde mens zo weinig gebruikt wordt, is hij dikwijls weinig ontwik keld cn dat is jammer. Want nog al tijd is hij in staat veel te presteren, vooral na enige oefening. Blinden brengen het in dit opzicht verder dan zienden. Zij kunnen dikwijls reeds in de gang ruiken of bepaalde personen in een kamer aanwezig zijn. Artsen zijn dikwijls in staat om bepaalde ziekten zoals dipterie, rood vonk, suikerziekte, enz. aan de reuk te herkennen. Er bestaan vele per sonen, bij wie het reukorgaan in ho ge mate ontwikkeld is en die daar niet alleen zelf de grote vreugde van ondervonden hebben, maar daar ook over geschreven hebben. Het is daar om voor ieder mens van het hoogste belang aan zijn normale neusadem- haling de hoogste aandacht te be steden, Infectie en zelfs irritatie van het neusslijmvlies moeten zoveel mogelijk vermeden cn zo nodig be handeld worden. Ook moet de adem halingsweg aan belde kanten vrij zijn. Men moet 's nachts met geslo ten mond kunnen slapen, zodat men i niet 's ochtend met oen droge keel i wakker wordt. Soms is een lichte antiseptische behandeling van de neusholte daarvoor voldoende. Soms zijn er obstructies, dio ope ratief verwijderd moeten worden, hetgeen dank zij do werking van de cocaïne steeds steeds op pijnloze wij ze kan geschieden. Operatie a-kwadraat Blauwe luchten, Diepe zuchten, Kale planken, Harde banken, Af en toe wat zelfverwijt; Weinig eten, Veel vergeten, Telkens rillen, Zenuwpillcn, Het is weer examentijd. Monstersommen, Cijfcrdromnicn, Sympathickcn Die je spieken In hun solidariteit; Laat nog blokken, Stiekuni wrokken, Alsmaar gapen, Haast niet slapen, Het is weer examentijd. Hoge heren, Transpireren, Rooie ogen, Meticdogen Van je moe, die mede lijdt; Slachtbankdromcn, Er niet komen, Punten slijpen, En-cm knijpen, Het is weer examentijd. Heerlijk slagen, Niets meer vragen, Grote fuiven. Pa's die gnuiven Van zelfingenomenheid. Blijde oma':., Vakdiploma's, Acten, bullen, Pitten.smullen, Wég met die examentijd. JAAP MIJDERWIJK. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 11 Juni: Vee. Aanvoer 1377 stuks totaal. 798 Vette koeien en ossen cn 609 varkens. Prij zen: vette koeien 2.703.00, f 2.40 2.60 en f 2.002.40; varkens f 1.90, 1.88 en S 1.79 per kg levend ge wicht. Vette koeien aanvoer ruim, handel traag, prijzen niet geheel prijs houdend; varkens aanvoer iets min der, handel vlot, prijzen iets stijver

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3