Mao heeft weer pech Russisch voorstel inzake Japan a. Zeer bekwame dobby- en jacquardwevers b. Zes bekwame selfactor-spinners. Marshall kwam geen vrede breng en Sabotage oorzaak van de straaljagersramp HET ONWEER WAS HET NIET De „IJzeren Driehoek in geallieerde handen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 11 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12304 Directeur: C. M. v. HAMERSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Moskou blijft op zijn standpunt staan SOWJET-UNIE heeft voorgesteld in Juli of Augustus een conferen tie te houden van alle staten, die tegen Japan hebben gevochten. Het doel zou zijn het opstellen van een vredesverdrag met Japan op basis van de ontwerpverdragen, die door Amerika en Rusland zijn voor gesteld. Het Russische voorstel is Zondag gedaan in een nota, die te Moskou door de waarnemende minister van buitenlandse zaken Zorin werd over handigd aan de Amerikaanse ambassadeur Kirk. Afschriften zijn toege zonden aan de ambassades van Engeland, Frankrijk en Peking-China. Amerika wordt er in de nota van beschuldigd, dat het tracht de Sow- jet-Unie en China uit te sluiten en een afzonderlijk vredesverdrag met Japan te sluiten ,met het doel een agressieve groep in de Stille Oceaan te vormen en het Japanse militairis me tegert de Sow jet-Unie en China tot nieuw leven te brengen". De Sowjet-nota vormt een ant woord op een Amerikaans memoran dum van 19 Mei, dat weer een ant woord was op de Sowjet-commen- taar op het Amerikaanse ontwerp verdrag van 7 Mei. De Sow jet-Unie blijft bij haar standpunt, uiteengezet in de nota van 7 Mei, dat een raad van ministers van'buitenlandse zaken van vijf mo gendheden bevoegd is een vredesre geling uit te werken en zulks niet alleen voor Europa. Voor Japan zou deze raad moeten bestaan uit de Sowjet-Unie, (communistisch) China Amerika en Engeland. De Ameri kaanse „tegenwerpingen" tegen een algemene vredesconferentie, waar aan alle landen zouden deelnemen, die gewapenderhand oorlog tegen Ja pan hadden gevoerd, waren onge grond. Formosa diende aan China terug gegeven te worden Het vredesver drag diende gesloten te worden op basis van de overeenkomsten van Cairo, Potsdam en Jalta. Het was „laster" van Amerika te beweren, dat de Sowjet-Unie slechts zes da gen tegen Japan streed. De Sowjet- Unie had in het Verre Oosten veer tig divisies gehad, die het machtige Kwantoengleger gebonden hielden. Japan capituleerde onmiddellijk na een vernietigende Sowj et-slag. Eén maand lang na dien werden bloedige gevechten geleverd tegen de resten van de strijdmacht, waarvan 600.000 man zich overgaven. Reuter tekent hierbij aan, dat de Sowjet-nota van 7 Mei een vredes conferentie in Juni of Juli voorstelt, waaraan de ministers van buiten landse zaken van Amerika. Rusland, (communistisch) China en Engeland zouden deelnemen. Daarna zou een conferentie gehouden worden, waar aan alle landen zouden deelnemen die gewapenderhand tegen Japan hebben gestreden. De Sowjet-Unie stelt eveneens een beperking der Japanse strijdkrachten voor, een te rugtrekken der vreemde troepen binnen een jaar en het opnemen van het land in de Verenigde Naties. Volgens de Londense „Sunday Pictorial" bestaat de kans, dat ko ning George om gezondheidsredenen zal abdiceren. Het is bekend, dat de koninklijke familie zich bezorgd maakt over de gezondheidstoestand van de koning- De laatste twee weken lijdt hij aan een lichte longontsteking. Sinds 1948 lijdt hij aan een stoornis in .de bloedsomloop, i" het bijzonder in het rechterbeen. De koning is 55 jaar oud. Amerika toont belangstelling Voor Ned. fabrikaat Over de resultaten van de Neder landse deelneming aan de jaarbeurs in Toronto wordt vernomen, dat de Nederlanders over het algemeen te vreden en optimistisch .zijn. Voor kapitaalsgoederen bestond veel be langstelling, voor consumptiegoederen werd een afwachtende houding aan genomen wegens deflationistische maatregelen van de Canadese rege ring. Grote interesse was er voor glas werk, Delfts blauw, tin, schilderijen sigaren, zilverartikelen, lederwaren medische apparaten, kunstnij ver heidsproducten en textiel. Het totaal bedrag van de orders is nog niet bekend. Op de Zaterdag te Chicago geopen de internationale tentoonstelling van voedingsmiddelen is Nederland van de niet-Amerikaanse landen de grootste deelnemer. heeft plaatsing voor: Aanmelden aan de Fabriek bij de Personeelschef. Naar het anti-communistische West- berlijnse blad „Telegraf" meldt, zou de centrale te Ober-Oderwitz bij Loebau in Saksen (Oost-Duitsland) Dinsdagnacht door een explosie vol komen verwoest zijn. Over het aantal doden en gewon den zouden nog geen juiste cijfers bekend zijn. Het blad spreekt van de „grootste sabotagedaad", die tot dusver in Oost-Duitsland is gepleegd. Talrijke huizen in de wijde omtrek zouden be schadigd of verwoest zijn. De aanslag zou een aantal omvangrijke plannen in het kader'van het vijf-jaren-plan voor de energievoorziening van Oost- Duitsland op losse schroeven hebben gezet. VERKIEZINGEN IN ITALIË. Gisteren, Zondag, zijri in 30 Noord en centraal-Italiaanse provincies plaatselijke verkiezingen gehouden. Ook vandaag zal r.og gestemd wor den. Men verwacht de eerste uitsla gen niet voor hedenavond. VIJF JAPANSE OORLOGS MISDADIGERS OPGEHANGEN. Hedenmorgen zijn te Los Negros (Admiraliteitseilanden) vijf Japanse oorlogsmisdadigers opgehangen we gens in de oorlog tegen Australiërs begane wreedheden. HEDLER VRIJGELATEN. Het arrestatiebevel tegen de rechts- radicale Bondsafgevaardigde Wolf gang Hedler is Zondag door het hooggerechtshof van Sleeswijk-Hol- stein opgeheven, nadat Hedler op erewoord had beloofd, op elke zit ting in verband met het tegen hem aanhangig gemaakte proces aanwe zig te zullen zijn. Amerika s uitgaven lopen op! De Amerikaanse republikeinse se nator Taft heeft in een radiogesprek met drie andere senatoren verklaard, dat naar zijn schatting de Ameri kaanse regeringsuitgaven in 1953 negentig milliard dollar zullen be dragen of precies tweemaal de uit gaven voor dit jaar. Ik betwijfel sterk, aldus Taft. of wij de inflatie kunnen tegenhouden. 70 a 72 milliard per jaar beschouwt Taft als het bedrag dat hoogstens kan worden uitgegeven zonder het moreel van het publiek en de na tional economie in gevaar te brengen. ACHT STRAALJAGERS VERONGELUKT Dit is het wrak van een van de acht F.-84 straaljagers, die naibij Mere land (Ind.) in de Ver. Staten zijn verongelukt. Drie bestuurders kwa men om het leven. De acht veron gelukte vliegtuigen maakten deel uit van een eskader van 71 straaljagers, die van Dayton naar de luchtbasis Selfridge in Michigam vlogen. De be stuurder van het hier afgebeelde vliegtuig werd gedood. Het jacht van koning Paul Koning Paul van Griekenland heeft geweigerd een jacht te aan vaarden, dat de regering voor hem gekocht heeft in Miami (Ver. Staten) De secretaris generaal van het hof heeft premier Venizelos medege deeld, dat, indien de onderhandelin gen nog niet voltooid zyn, hieraan onmiddellijk een einde gemaakt moet worden. Indien de koop al tot stand gekomen mocht zijn, moet het vaar tuig zo spoedig mogelijk verkocht worden. Politieke waarnemers zeggen, dat het besluit van de koning feitelijk een openbare veroordeling is van de regering-Venizelos en een crisis of zelfs het ontslag van de premier zou kunnen verhaasten. De Amerikaanse ambassade had de Griekse regering een informeel pro test doen toekomen over het feit, dat dollars uitgegeven waren voor de aankoop van een jacht te Miami. De Griekse regering had voor de aankoop van het jacht 120.000 dollar beschikbaar gesteld. Engelse en Amerikaanse reders zouden de reste rende 100.000 dollar gefourneerd hebben. Venizelos heeft verklaard, de volle verantwoordelijkheid voor de aan koop te aanvaarden. Hij beweert dat het jacht zichzelf in een half jaar zou betalen, doordat het minder brand stof gebruikte dan de torpedojager waarmee de koning thans pleegt te reizen. De Britse hoge commissaris in West-Duitsland, Kirk Patrick, heeft de Duitsers voorgesteld om twee zandbanken in de Noordzee in plaats van Helgoland als doelwit te gébrui ken voor oefenbombardementen, zo is door geallieerde autoriteiten mede gedeeld. Het voorstel van Kirk Pa- rick was vervat in een brief d.d. 5 Juni van de West-Duitse kanselier Adenauer. De zandbanken liggen ter hoogte van de Noord-Westduitse kust en een flink eind van de scheep vaartroutes. NEDERLANDSE PILOTEN KRE GEN OPLEIDING IN CANADA. Trots op hun zojuist verworven Maple Leaf" vleugels staan deze Nederlandse piloten, die in het raam van de organisatie van het Noord Atlantisch pact in Canada een oplei ding tot vlieger hebben gekregen, voor een Harvard trainingsvliegtuig met de Nederlandse vlag op de luchtbasis Centralia voor hun ver trek naar Nederland. Van links naar rechts: korporaal Smit uit Haarlem, korporaal J. v. d. Vlugt uit Rotterdam, korporaal J. v. Nimwegen uit Breukelen, luitenant J. S. Spiegelenberg uit Bussum, kor poraal C. Donker uit Amsterdam, korporaal J. Bellersen uit Naaldwijk, korporaal N. Fase uit Boskoop en korporaal J. Vlietstra uit Voorburg. Zes dorpen in de buurt van Di- brugarn (Assam) zijn ondergelopen, doordat de Brahmapoetra in een dag gen halve meter is gestegen. Sinds enkele dagen heeft het onafgebroken geregend. Nog altijd heeft men de oorzaak niet gevonden van „de grootste ramp in de geschiedenis van de straaljagers", waarbij Vrijdag in de buurt van Richmond (Indiana) acht Amerikaanse Thunder jets uit eerr formatie van 34, tijdens een onweersbui, kort na elkaar omlaag stortten. Het is slechts komen vast te staan dat er geen botsing in de lucht heeft plaats gehad en dat ook het onweer niet de oorzaak is geweest. De militaire autoriteiten onderzoeken thans, of de toestellen uit dezelfde tank brandstof ingenomen hebben. En zo verklaarde een woordvoerder van de luchtmacht, zolang we de oorzaak niet kennen, wordt zoals ge bruikelijk ook rekening gehouden met mogelijkheid van sabotage. „STICHTING RATIOBOUW". Het bestuur van de „Stichting Ra- tiobouw" deelt ons mede, dat het overleg met de ministers van Weder opbouw en Volkshuisvesting er toe heeft geleid dat „Ratiobouw" te zij ner tijd van overheids-stichting zal worden omgezet in een particuliere stichting. De werkzaamheden van de stich ting zullen op de zelfde voet worden voortgezet. Overigens nemen de luchtmacht autoriteiten een grote terughoudend heid in acht over de geheimzinnige ramp, die korte tijd later in andere delen der Verenigde Staten gevolgd werd door drie andere, namelijk het verongelukken van twee bommen werpers en een Shooting Star-straal jager. In totaal kwamen negen personen bij deze ongelukken om het leven, onder wie drie van de acht straalja ger-piloten .Twee van hen werden gewond (van wie een levensgevaar lijk), twee anderen maakten een ge slaagde noodlanding; de achtste straaljager-bestuurder wist zich met zijn parachute te redden. De piloten van de formatie, die tot hun grote ontsteltenis hun kamera den de een na de ander door onna speurlijke oorzaak zagen verongeluk ken. maakten zich uit de formatie los en keerden terug naar het vlieg veld Dayton (Ohio), waar zij tevo ren op hun tocht van de Bcrgstrom- basis in Austin (Texas) naar Selfrid- gefield (Michigan) een tussenlanding gemaakt hadden. Intussen is Zaterdag in Wiesbaden bekendgemaakt, dat sinds Vrijdag ook twee Amerikaanse straaljagers in West-Duitsland worden vermist. Zij waren van hun basis te Giebel - stadt (Beieren) opgestegen voor een oefenvlucht. In geheel West-Duits land wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Slechts vraagstukken van roulering pEORGE MARSHALL, DE AMERIKAANSE MINISTER VAN defensie heeft te Tokio verklaard, dat alle speculaties omtrent de mogelijk heid, dat zijn bezoek aan Korea en Japan vrede zou betekenen, alle grond missen. Marhall, die zoals gemeld Vrijdag onverwachts naar het verre Oosten vloog, bracht een bezoek aan Kor ea, waar hij een onderhoud had met de bevelhebber der verbonden troeepen in Korea, generaal Van Fleet. Ook confereerde hij met de geallieerde opperbevelhebber, generaal Ridgway. Op een persconferentie verklaarde hij, dat hij geen nieuwe richtlijnen voor generaal Ridway ha'd meegebracht. Hij was niet gekomen om vrede of daarmede verbonden zaken te spreken. „Ik ben hiergekomen, om het Ame rikaanse personeel te bezoeken en het geluk te wensen met het prach tige werk, dat verricht is. Voorts wil ik de vraagstukken van vervan ging en roulering bestuderen". Het doel van het achtste leger, al dus Marshall, was „alle nieuwe po gingen der communisten om Zuid- Korea binnen te dringen te verijde len." Op de vraag of het uitsteken van vredesvoelhorens door commu nisten een matiging van het offen sieve optreden van het achtste leger ten gevolge zau hebben, antwoord de de minister: „Ik twijfel ten zeerste aan enig matiging van actie." Marshall zeide verder van mening te zijn, dat het stelsel der Chinese geoefende legers zwaar beschadigd was na de recente gevechten. Gene raal Marshall zou hedenmorgen zes uur (Nederlandse tijd) uit Tokio vertrekken. GELUIDLOZE LIQUIDATIE VAN POOLSE PRIESTERS De Poolse priester Antoon Hlond, een broer van de enige jaren gele den overleden Poolse Kardinaal Hlond, aartsbisschop van Gnesen en Warschau, is reeds geruime tijd in de gevangenis van de communistische regering in Polen. Hij werd gearres teerd onder beschuldiging van staats- vijandige activiteit. Een proces is tot op heden echter nog niet tegen hem gevoerd. Dit geval staat niet op zichzelf. Er zijn vele priesters in Polen, die gear resteerd worden zonder dat een pro ces tegen hen aanhangig wordt ge maakt. De priester L. Tartare b.v. werd drie jaar geleden gevangen ge nomen, toen hij van een bezoek aan Rome terugkeerde. Hij is nog niet veroordeeld. Hetzelfde is het geval met de provinciaal der Franciscanen pater Bronislaw Szepelak, die met verscheidene van zijn onderbroeders reeds geruime tijd in de gevangenis vertoeft. Het proces tegen hem werd steeds weer uitgesteld. De laatste keer was het aangekondigd voor April 1951, doch daarna wederom voor onbepaalde tijd uitgesteld. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 1 Juni j.l. in Ko rea aan bekomen verwondingen is overleden de soldaat eerste klasse Th. J. Lccnders, afkomstig uit Den Bosch. De naaste familieleden zijn verwittigd. Dc soldaat oerste klasse Th. J. Lecnders werd 25 Februari 1925 ge boren. Hij was ongehuwd. Hü was afkomstig van het regiment stoot troepen. Indonesië tevreden over min. Peters Dc Indonesische regering heeft te vredenheid betuigd met dc verkla ring van de minister van Unie- zaken en Overzeese Rijksdelen in dc Twee de Kamer. Dc Indonesische regering zo werd verklaard, is zeer verheugd dat de Nederlandse regering open oor heeft voor de wensen van het Indonesische volk. Indonesië streeft naar de opheffing van het Uniesta- tuut, om betere en gezondere ver houdingen tussen Nederland en Indo nesië tc kunnen aanknopen. Gezegd werd dat de beide regeringen vooraf overleg zullen plegen over de tijd en voorwaarden voor een speciale conferentie, waarop dan zal worden gesproken over dc annulering van het Unie-statuut. HET MEEST VERTAALDE BOEK In 1950 verscheen dc gehele Bijbel in dc 191ste taal het Kashgar Turki, gesproken in Sinkiang (Turkestan). In twee nieuwe talen, gesproken in dc Belgische Congo en in Centraal Afrika, zag het Nieuwe Testament het licht. Bijbelgedeelten werden uitgegeven in 8 nieuwe talen. Hier volgt een totale opgave van op 1 Januari 1951 verschenen uitgaven van het meest vertaalde boek: de gehele bijbel verscheen in 191 talen. Het Nieuwe Testament in 246 talen, Bijbelboeken verschenen in 597 ta len. Bijbelgedeelten of verhalen uit de Bijbel verschenen in 91 talen. Totaal 1125 talen. In deze cijfers zijn begrepen uitga ven van Bijbelgenootschappen, zen dingsverenigingen cn particuliere uitgevers. VERRASSEND SUCCES IN CENTR. KOREA HET EERSTE AMERIKAANSE legercorps heeft het strategisch belang rijke gebied rondom Tsjorwon-Koemhwa. een hoeksteen van de „ijzeren driehoek" der communisten,het hoofdkwartier van het achtste Van Fleet mede in een rapport van door Griekse, Turkse, Philippijnse en leger op Korea. Het gebied is bezet vast in handen, aldus deelt generaal Siamese troepen, krachtig ondersteund door Amerikaanse tankcolon nes en artillerie. 30 K.M. terug tc trekken. Het gros van het Chinese leger trekt terug op Koemson, 48 kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad en 18 kilo meter ten Noorden van Koemhwa. Dc terugtocht der communisten is niet algemeen. Aan het Oostelijke front in het gebied ten Oosten van de Hwatsjon-dam sluiten de geal lieerde troepen op toenemende tegen stand. De verbonden troepen zijn om het Oostelijke einde van het reser voir van Hwatsjon heengetrokken. Met de verovering van het gebied om Tsjorwon cn Koemhwa is de langdurigste slag van de jongste Ko reaanse campagne geëindigd. Aan beide zijde zijn zware verliezen ge leden. Generaal Van Fleets mededeling, dat het gebied veroverd was, wekte verrassing op het hoofdkwartier van het achtste leger. Men had ver wacht, dat de communisten tot het einde toe zouden vechten om hun voornaamste bases in centraal Ko rea te behouden. Verwacht wordt, dat de Ameri kaanse troepen veel materiaal buit zullen maken. Het gebied is door dc Chinezen gebruikt als voornaamste bevoorradingsbasis en als spring plank voor hun lente-offensief Van Fleet beheerst thans het gehele cen trale front en zal de Noordelijken vermoedelijk kunnen dwingen nog Ko-Wtttie.... Is het niet ontstellend hoe kleine beslissingen een reeks van gebeurte nissen kunnen meebrengen, en een heel leven kunnen veranderen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1