Langdurige strubbeling rond een pastoorsbenoeming Stimulering tijdige belasting aangifte Minister over belasting verhoging Nadere ramingen Voorlopigs resultaten van een geheimzinnig kistje Kleinhandel zag zijn omzet dalen ZATERDAG 9 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Langeraar van jaar tot jaar r\E NIEUWE PASTOOR VAN LA NGERAAR werd Gysbertus de Rec- der, Utrechtenaar van geboorte. Hij heeft drie kapelaans gehad, die ook de Reeder heetten; zijn neef Johannes, die in 1717 stierf als pas toor van Montfoort; een Theodorus Bonifacius, eveneens een oomzeg ger van de pastoor; hij overleed als kapelaan bij zijn oom te Langeraar op 21 Augustus 1695 en werd in de oude kerk in de Kerkbuurt begraven, evenals later zijn oom en voor hem een andere kapelaan van Langeraar Abraham Stouthandel, die in 1652 gestorven was. De derde kapelaan de Reeder, was Nicolaas, te Gorcum geboren, ook al een oomzegger van pastoor Gijsbertus, die in de laatste pastoorsjaren van zijn oom hem ter zijde stond; hem zouden de inwoners van Langeraar bij de dood van pastoor Gijijsbertus in 1699 graag tot opvolger gehad hebben, maar de kerkelijke overheid besliste anders. Pastoor Gijsbertus de Reeder had ook nog een broer werkzaan in de Hollandse missie, en wel Wilhelmus die pastoor te Schoonhoven is geweest en die ten huize van zijn broer in Langeraar overleed. Van de Langeraarse pastoor Gijs bertus de Reeder staat opgetekend, dat hij een zeer mildadig mens was, die grote zorg besteedde aan de ver- fraaing van zijn kerkje; heel zijn pastoraat lang bleef hij bezig om het kerkje te verbeteren en altijd was hij tevreden met wat zijn gemeente er voor wist te geven. Hij was dan ook erg bemind in zijn statie. Ook de patorie werd verbouwd en de pas- stoor betaalde het grotendeels uit eigen zak; het kostte hem ver over de duizend gulden. Hij stierf vrij werd er pastoor. Blij zong men over Sluyter: „Sluyter, de sluyt de ganse statie, Want is een lid met approbatie". Apostolisch Vicaris werd geschorst Zij hadden twee jaar lang gevochten De man werd pastoor te Zaandam; tegen een door hun wettelijk kerke- blijklbaar kende men daar zijn ver- lijke overheid benoemde pastoor en leden niet en hij werd er met blijd- zij hadden de overwinning behaald, schap ontvangen. Maar weldra gin- 1 Die victorie steeg hun naar het hoofd gen de ogen open; want toen Codde en zij meenden voortaan zich gerech- door Rome werd geschorst in zijn tigd in te grijper als zij dachten dat ambt en later ontzet, bleef de Zaan- het welzijn van de statie dat eiste. plotseling op 9 Februari 1699 en na damse pastoor hem trouw en kwam In hun verzet hadden zij steun ge- zijn dood wilde men zijn neef Nico laas, die bij heeroom sedert 1695 ka pelaan was, tot zijn opvolger. De neef werd geen pastoor Petrus Codde was in die dagen Apostolisch Vicaris en dus ging het verzoek om kapelaan de Reeder tot Pastoor te benoemen naar hem. Maar Codde benoemde een ander en wel Gerardus Johannes Sluyter tot Pas toor van Langeraar. Sluyter was ge boortig uit Zutphen en hij was lange tijd kapelaan geweest te Rotterdam in de statie „Het Paradijs". Daar reeds had hij zich doen kennen als een fel aanhanger van het jansenis me, gelijk trouwens ook kapelaan Nicolaas de Reeder aanvankelijk deze partij aanhing. Maar hij keerde later terug en werd een vurig bestrijder van het schisma. In Langeraar wist men van zijn gevoelens af en wilde men Sluyter niet ontvangen als pas toor; het was er bekend dat het stadsbestuur van Rotterdam hem al de stad had uitgewezen van wege de vele moeilijkheden en ruzies die zijn optreden, openlijk op de preek stoel, had veroorzaakt. Er ging een verzoek naar Codde om de benoe ming van Sluyter in te trekken, maar deze weigerde dit. Toen stelde de rechtzinnige Langeraarders zich in verbinding met de niet-katholieke baljuw en het gelukte hem de pas benoemde Sluyter uit de statie te verdrijven. Daarop strafte Codde de katholieken van Langeraar met het interdict; zij kregen niet alleen voor lopig geen pastoor, -maar bovendien verbood hij aan de buurtpastoors aan de Langeraarders de Sacramen ten toe te dienen. Dezen hielden vol en twee jaar lang duurde hun verzet. Zij begrepen dat zij nooit Nicolaas de Reeder tot pastoor konden krijgen deze was trouwens verplaatst naar Rotterdam en werd in 1706 pastoor te Voorburg. Maar Sluyter wilden zij in geen geval en zij vroegen Codde de pastoor van Wateringen, Rudolf van Beest te benoemen tot pastoor van Langeraar, hetgeen deze aan vankelijk bleef weigeren. Verwarde toestand We beleven in die dagen een wel heel merkwaardige toestand in de Hollandse missie, een tijd van strijd en verwarring. Aanvankelijk waren heel wat priesters op de hand van Codde, al was het alleen maar uit nijd tegen de paters, vooral de Je- suieten. de meest felle bestrijders van het jansenisme; de eeuwige kwestie tussen regulieren en secu- lieren heeft de strijd over het janse nisme niet weinig vertroebeld. Zo kon het gebeuren, dat later vele priesters weer tot inkeer kwamen, toen de beweging van het jansenisme op een bctreuringswaardig schisma uitliep. We zagen het al met de per soon van Nicolaas de Reeder. Van Voorburg werd hij pastoor te Oegst- geest en daar toonde hij zijn ijver om te verbranden hetgeen hij vroe ger aanbeden had; alle jansenistische boeken en catechismussen, die hij maar te pakken kon krijgen ver scheurde hij openlijk op de preek stoel en verbrandde ze daarna ten aanschouwe van heel het volk. Daar bij werd dat het volk op het hart gedrukt met de wijdlopige welspre kendheid van die tijd, dat het ieder zo zou vergaan, die het jansenisme durfde aanhangen; branden in de eeuwige vlammen van de. hel. De burgelijke overheid liet maar stil be gaan, gedachtig het spreekwoord: verdeel en heers. Meerdere pastoors in Rijnland maakten handig gebruik van die merkwaardige verdraag zaamheid om hun kerken te ver groten, door de aanwas van hun ge meente nodig geworden,, hetgeen anders vaak op de grootste moeilijk heden en bezwaren van de burger lijke autoriteiten stuitte. Leids kapelaan kreeg stokslagen daardoor in openlijk verzet tegen de vonden bij de niet-katholieke burge- Kerk. Geleidelijk aan lieten zijn lyke overheid. En hoe treurig stond mensen hem in de steek en gingen het met de kerkelijke bezittingen! bij rechtzinnige buurtpastoors ker- De nieuwe pastoor klaagde, dat er ken; hij overleed er in 1731, nage- by zijn aankomst in de statie wel een noeg door heel zyn statie verlaten. bedrag van 40 mille was zoek ge- Inmiddels was dan in Langeraar raakt. Gedeeltelijk had men het bezit Rudolf van Beest pastoor geworden, van de kerk blijkbaar begraven: in De rechtzinnigheid was daarmee ge 1717 werd nog „aan goud in 't opge red, maar de gevolgen van het twee graven van kerk gevonden bij Jan jarig verzet van de Langeraarders Korsz", een bedrag van ruim 285 bleek noodlottige gevolgen te hebben gulden geboekt' in 't kasboek. Bij verzuim hogere aanslag Bij Nota van Wijzigingen heeft de minister van financiën aan de Tweede Kamer met betrekking tot het besluit op de Inkomstenbelas ting 1951 voorgesteld aan de voor schriften inzake de aangifte enige bepalingen toe te voegen, die tot doel hebben verbetering te brengen in de ongewenste toestand, dat steeds meer belastingplichtigen hun aan giftebiljet voor de Inkomstenbelas ting niet of aanzienlijk te laat indie nen. De minister stelt nl. voor, te be palen, dat, indien de vereiste aan gifte niet is gedaan, de belasting plichtige bij aangetekende brief kan worden aangemaand om binnen een daarbij te stellen termijn aan deze verplichting te voldoen Is aan deze aanmaning niet voldaan, dan wordt de op te leggen aanslag verhoogd met 5 doch ten minste met vijf gulden. De minister van financiën vraagt verder in dit verband de be voegdheid op grond van dwaling of verschoonbaar verzuim, kwijtschel ding of vermindering te verlenen van de verhoging. In de toelichting bij deze in ce voegen bepalingen wijst de minister er op, dat de belastingdienst tenge volge van te late of nagelaten indie ning van aangiftebiljetten door be lastingplichtigen voor de noodzaak komt te staan vele aanslagen ambts- halve vast te stellen naar een ge schat inkomen. Deze aanslagen moe ten dan in de regel later weer wor den gewijzigd aan de hand van de gegevens, die de belastingplichtige eindelijk meent te moeten verstrek ken. Deze gang van zaken leidt voor de belastingadministratie tot veel overbodig, tijdrovend werk en heeft Verschenen is de Memorie van Ant woord op de voorlopige verslagen van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de nota inzake de voorstellen tot verhoging van enige belastingen in verband met de bijzondere uitgaven voor de defensie, en de wetsontwerpen tot wijziging van de Omzetbelasting en tot verhoging van de Motorrijtuigen belasting. Daarin komt de minister tot een nadere raming van de Inkomstenbe lasting over 1951, n.l. van f 820 mil- lioen tot ƒ920 millioen. Ook andere belastingramingen die nen te worden verhoogd en wel de dividendbelasting tot 55 millioen, de accijns op tabak tot ƒ270 millioen, de rechten van zegel tot 30 millioen, de rechten van registratie tot ƒ42 millioen en de rechten van successie tot ƒ80 millioen. Van de genoemde herzieningen (incl. Inkomsten- en Omzetbelasting) komt, na aftrek van het aandeel van het Gemeente- en Provinciefonds rond 150 millioen ten goede aan het Ryk. Dit betekent, dat het in de nota vermelde begrotingstekort voor de gehele dienst 1951 ad ƒ785 millioen volgens de thans bestaande inzichten dient te worden verlaagd tot f 635 millioen. Indien men daarnaast reke ning houdt met het vermoedelijk ef- Bijslagen voor gepensionneerden De regering heeft aanleiding ge vonden de gepensionneerden opnieuw tegemoet te komen in de moeilijke omstandigheden, waarin zij verkeren. Bij de Tweede Kamer is n.l. inge diend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 9 November 1950 tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag en van de kinder- toelagewet voor gepensionneerden. Nu de loop der omstandigheden reeds ten derde male aanleiding geeft om maatregelen tot verbetering van de positie der gepensionneerden te nemen, is de regering blijkens de Me morie van Toelichting van oordeel, dat het systeem van een gelijk be drag aan alle gepensionneerden niet langer in de huidige vorm dient te worden gehandhaafd, omdat dit in strijd met de redelijkheid by verdere toepassing te nivellerend werkt. Het voorstel luidt, dat de bijzon dere toeslag van 90 wordt verhoogd tot 250 300 of 350, indien het totaal van pensioen de toeslag inge volge de wet van 5 November 1948 onderscheidenlijk minder dan f 1500, 1500 of meer, doch minder dan 3000 en 3000 of hoger bedraagt en dat de bijzondere toeslag van 50 wordt verhoogd tot 150, 200 of 250 .naargelang de grootte van het pensioen. De beperking van de bestaande 20 pst. grens van artikel 2, vierde lid, van de te wijzigen wet blijft gehand haafd. De beperking van het totaal van Ben Leids kapelaan, Johannes ?f.nsioen{, l°fs.lagen ?n extra bijslag tnt rif» nrisnliiT.f* mavimn wollro trnnr Threes liep rond als een briesende leeuw in de dorpen in Rijnland, maar maar in Roelofarendsveen werd hij meermalen zo geducht op stokslagen onthaald door de rechtzinnige boe ren, dat hij er zich tenslotte niet meer durfde laten zien; zelfs de baljuw was tegen hem, en klaagde hem aan als verstoorder van de open bare rust en orde. Na twee jaren van hardnekkig ver zet, kwam er voor Langeraar toch een oplossing; de katholieken kre gen hun zin en Rudolf van Beest tot de absolute maxima, welke voor pensioenen zijn gesteld, vervalt. De kosten van het onderhavige voorstel worden geraamd op rond 24.680.000 meer dan de kosten ad 12.120.000 van de wet van 9 No vember 1950. De regering heeft van deze gele heid tevens gebruik gemaakt de Kin- dertoelagewet voor gepensionneerden allereerst te wijzigen overeenkomstig de bestaande en toekomstige regeling van de Kinderbijslagwet voor invali- diteits-, ouderdoms- en wezenrente- trekkers. fect van hel gewijzigde systeem van winstvaststelling (nader geraamd op omstreeks 100 millioen) beloopt het totale begrotingsdeficit ƒ735 mil lioen. BEZUINIGING. Wat de bezuinigingen van over heidswege betreft zegt de minister, dat van bepaalde grondstoffen, voor uitgaven als die voor het Prijsbe- heersings- en Distributieapparaat, eerder met een stijgende dan met een dalende tendentie rekening moet worden gehouden. Indien de Kamer daarop prijs mocht stellen, is de regering niette min bereid met een daartoe aan te wijzen commissie uit de Kamer de verschillende taken, waarmede het overheidsapparaat is belast en waar voor begrotingscredieten zijn aange vraagd, aan een nadere critische be spreking te onderwerpen. OMZETBELASTING. Een verhoogde opbrengst van de Omzetbelasting moet thans niet wor den gezocht in een verhoging van het algemeen percentage, maar in een verhoging van het tarief van de zg. Weeldebelasting, zijnde dit het aan gewezen middel om het niet noodza kelijke verbruik te beperken. Met betrekking tot de opmerking over het verband met de komende Benelux-unificatie zij medegedeeld, dat het onderhavige ontwerp ten dele, n.l. voor zover het niet bestaat uit een wijziging van de Weeldebe lasting, anticipeert op de komende unificatie in Benelux-verband. In de huidige bijzondere omstandigheden, waarin Nederland zich genoodzaakt ziet tot een drastische beperking van het niet-noodzakelijke verbruik, ter wijl die beperking niet zonder een verhoging van het tarief van de weeldebelasting kan worden verwe zenlijkt, meent de regering, dat het verantwoord is in deze tijdelijk op dit punt af te wijken van de rich ting, welke bij de unificatie, naar het zich laat aanzien, zal worden inge slagen. De regering acht deze tijdelijke af wijking te meer verantwoord, nu in België om budgetaire redenen een in voering van het nog bij verdrag vast te leggen unificatie-stelsel voorlopig niet kan worden verwacht. Engels voor Ned. emigranten Speciale B B.C. cursus een stremmende invloed op het inlo pen van de bestaande achterstand in de aanslagregeling. De verhoging is slechts verschul digd, indien de belastingplichtige tevoren bij aangetekende brief is aangemaand en hij ook dan nog in gebreke is gebleven de vereiste aan gifte te doen. Het by de aanmanir.g te verlenen respijt voor de indiening van de aangifte zal niet op een kor tere termijn dan tien dagen worden gesteld. Ernstige gevallen voorbe houden ligt het niet in de bedoeling om, indien de inspecteur wegens de verzuimde aangifte de belasting ver hoogt, voor het zelfde feit boven dien een strafvervolging te doen in stellen. MINISTER ALBREGTS PAUSELIJK ONDERSCHEIDEN. Z. H. de Paus heeft prof. dr. A, H. M. Albregts, minister zonder porte feuille en belast met de verhoging der productie, tot voor kort secr.- generaal van de Uniapac, de Inter nationale Unie van Kath. Werkge versorganisaties, alsmede de heer Charles Harmei, voorzitter van de Unie. ter gelgenheid van de her denking van 60 jaar „Rerum Nova- rum", benoemd tot Commandeur in de Orde van Sint Silverster. Gistermiddag heeft de pauselijk internuntius mgr. Paolo Giobbe, ten huize van minister Albrechts, mede deling gedaan van deze hoge pause lijke onderscheiding. Hierbij waren ook mgr. mr. F. Op de Coul, direc teur van het Kath. Centraal Bureau van Onderwijs en Opvoeding, en de heer P. J. Spoorenberg, vice-voor- zitter van de Alg. Kath. Werkgevers vereniging in Nederland, aanwezig. PU ROL IS PUUR GENEESKRACHT voor elke plek van Uw huid die verwond, gebrand, ruw, rood is of ontstoken. EEN MIDDEL TEGEN WORTELROT? Het is nog niet zo heel lang gele ien, dat er in de Bollenstreek sterke verhalen de ronde deden over een middel tegen het van de wortel gaan van narcissen, een van de meest ge vreesde ziekten in het bollenbedrijf. Een zekere heer Werner van het Ned. Instituut voor Wichelroede-onder- zoek in Den Haag plaatste op ver schillende akkers een geheimzinnig kistje, dat de aardstralen, die het van de wortel gaan zouden veroorzaken, moest beschermen. Er is in kringen van wetenschaps mensen hartelijk om deze uitvinding gelachen en bij het begin van dit artikel willen wij uitdrukkelijk vaststellen, dat wij geen uitspraak gaan doen over de vraag of dit ten onrechte geschiedde of niet. Wij willen slechts iets vertellen over de erva ringen, die verschillende kwekers met het „kistje" hebben opgedaan. De heer Lubbe in Oegstgeest ver telde, dat hij niet het minste vertrou wen had in de uitvinding van de heer Werner. Ook nu is hij nog niet Een der moeilijkheden, waarmee overtuigd, maar toch wees hij ver- Nederlandse emigranten naar Engels sprekende landen te kampen heb ben, vormt het gemis aan voldoende kennis der Engelse taal. Dat is oorzaak geweest, dat de toe komstige emigranten zich bij het verkrijgen van toelating in deze landen, eerst enigszins in de kennis van de Engelse taal zullen moeten bekwamen. Daarvoor worden reeds vele cursussen gehouden De BBC, die reeds vele jaren een „English by radio"-programma in haar uitzendingen heeft opgenomen, dat over de gehele wereld wordt uitgezonden, heeft zich thans ook meer in het bijzonder bezig gehou den met het geven van Engelse les sen voor Nederlandse emigranten Ten behoeve daarvan werd door het „research-department" van de Londen University een speciale cur sus uitgewerkt, welke afwijkt van de cursussen, die totnutoe door de BBC over de radio werd gegeven, zoals voor de Aziatische landen en ook voor Indonesië De cursus is ge heel ingesteld op de Nederlandse emigranten. Op eenvoudige wijze begint men met een uitleg door een Nederlander, waarna langzamerhand een en ander geleerd wordt, dat het familieleven als uitgangspunt heeft. De BBC is daarmee twee weken geleden begonnen. De lessen worden door de BBC op Zaterdag en Zon dag uitgezonden om 17.00 uur (41,61, 30,26 en 25,49 meter) en op Zondag en Maandag om 8 uur f30.26, 48.56 en 41.61 meter). De BBC heeft aan het Nederlandse ministerie van Sociale Zaken aange boden deze lessen op gramofoonpla- ten te verschaffen. Het materiaal kan op die wijze bijv. aan boord van de emigrantenschepen worden ge bruikt. Men heeft van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken veel belangstelling voor dit aanbod waarvan gaarne gebruik zal worden gemaakt. Ook de omroepverenigin gen zullen waarschijnlijk van het materiaal gebruik maken. schillende hoeken aan, waar hij vroe ger geen narcissen behoefde te zet ten en nu zeer goede resultaten wor den bereikt. Er was slechts een klein plekje poeticus-zaailing, dat niet zo goed was. Er is hier een vooruitgang geboekt van minstens 50%. Bij de Gebr. Verdegaal in Sassen- heim had men uit voorzorg een „kistje" laten plaatsen. Want hoewel daar in jaren geen narcissen op de tuin hadden gestaan, herinnerde men zich dat de gezondheidstoestand van de wortels er vroeger niet zo best was. Ook hier staat het gewas er best op. Op de tuin van D. Zandbergen, die berucht is om het van de wortel gaan van narcissen, zijn de beste re sultaten bereikt. De eigenaar was enthousiast over het middel. Hij toon de een akker, waar in 1949 een partij Acteae-bollen naar de bliksem ging. Er is toen een afschermapparaat van Werner bij geplaatst en bovendien liet men de Acteaes vastzitten. Het jaar daarop was de partij er aanmer kelijk beter aan toe. Op diezelfde akker heeft de heer Zandbergen dit jaar de bekende narcis Helios en er In verband met twee gevallen voor niet-tropische malaria te Den Haag heeft de Geneeskundige en Gezond heidsdienst een onderzoek naar het voorkomen van de malariamug (anopheles) ingesteld. Het zoeken heeft geen positief re sultaat opgeleverd. Om het zekere voor het onzekere te nemen heeft de G.G. en G.D. een poel in de Haagse Moerwijk, die broedplaats voor mug gen is, afgedekt met een olielaag, waarin DDT-poeder is verwerkt. Door deze werkwijze zijn milliarden muggenlarven gedood, zodat aanzien lijk minder onruststokers zoemend en stekend in warme zomernachten de Moerwijkbevolking zullen teisteren. Cijfers over April Na de belangrijke stijging van de omzetten in vele branches van de kleinhandel is, blijkens de door het Economisch Instituut voor de Mid denstand gepubliceerde gegevens, in April jl. een terugslag gevolgd. Uiteraard is het niet verantwoord uit het omzetverfoop in één maand reeds te concluderen, dat de omzet ten, althans naar hoeveelheden, zich blijvend in dalende richting zullen bewegen. Zulks temeer, omdat het omzetverloop in Maart van het lopen de jaar gunstig werd beïnvloed door de in deze maand vallende Paasda gen, terwijl voorts in Maart vijf Za terdagen voorkwamen tegen vier in April. Deze laatste omstandigheden vor. men grotendeels een verklaring voor de omzetdaling, welke van Maart op April j.l. werd geboekt in de levens middelensector als kruideniersbedrijf (17%) slagersbedrijf (14%), detail handel in aardappelen, groenten en fruit (9%). detailhandel in zuivel producten (12 bakkersbedrijf (13 alsmede in de genotsmiddelen sector bv. banketbakkersbedrijf (20 chocolateriebedrijf (25 de tailhandel in tabaksfabrikaten (12%) detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken (14 en de tailhandel in parfumerieën, cosmeti sche en toiletartikelen (14 In verscheidene branches kan ech ter worden geconstateerd, dat ook zonder de hiervoor genoemde facto ren een omzetteruggang zou zijn op getreden, daar het publiek een zeke re terughoudendheid aan de dag leg de bij de aankopen van allerhande artikelen. Zeer waarschijnlijk hebben de berichten over een daling van een aantal grondstofprijzen op de wereld markt en voor een enkele branche de op handen zijnde verlaging van de bruto winstmarge hiertoe mede bij gedragen. Zulks was o.m. het geval in de de tailhandel in textiel, in schoeisel, in glas, aardewerk, porcelein en huis houdelijke artikelen, ln meubels en aanverwante artikelen en in het rij- wielbedrijf. In deze branches waren de geldomzetten in April jl. resp. 22. 38, 31, 18, 19 en 25 lager dan die in de voorafgaande maand. De geldomzetten in de groep duur zame consumptiegoederen waren vrij wel alle in April jl hoger dan die in de gelijknamige maand van 1950. Een uitzondering wordt slechts gevormd door schoeisel. In de schoenwinkels was namelyk sprake van een daling van de geldomzet van 8 (De pa- renomzetten waren zelfs ^teruggelo- pen met 29 In de detailhandel in textiel werd de geldomzet van April 1950 weliswaar overtroffen met 1 maar het is niet aan twijfel onderhe vig. dat de hoeveelheidsomzetten ten opzichte van laatstgenoemde maand een daling vertoonden. Het vorenstaande brengt aan het licht, dat uit het cijfermateriaal over April 1951 nog geenszins mag worden geconcludeerd, dat in alle branches van detailhandel en ambacht de om zetten ernstig inzakten Minder gun stig kan de situatie worden genoemd in de detailhandel in schoeisel en die in textiel. Vooral in deze branches volgde een vrij sterke reactie op de grote aankopen van de voorgaande maanden. Uiteraard brengt deze daling van de kwantitatieve omzet bij vele de taillisten, b^orende tot deze bran ches, moeilijkheden met zich; welke zich vooral manifesteren in een ge brek aan liquide middelen. Een aan houdende daling van de hoeveel heidsomzetten zou verscheidene win. keiier wel eens tot een geforceerde verkoop kunnen dwingen. In verband met de vrii belangrij ke voorraden in de deta;lhandel de gecompliceerde internationale toe stand, waardoor de toekomstige prijs beweging onoverzichtelijk is en de te verwachten consumptie-vermindering zijn veel handelaren in duurzame consumptiegoederen, nog afgezien van liauiditeitsmoeiliikheden, weinig ge neigd hun voorraden te vergroten. Een en ander heeft reeds feleid tot afzetmoeilijkheden bij een aantal schoen- en textielfabrikanten, alwaar een verkorting van de arbeidstijd moest worden doorgevoerd, heteeen tot ontslag of op wachtgeldstellinv van een deel van het personeel heeft geleid. is er geen één te vinden, waar iets op aan te merken valt. Ook met an dere soorten werden verbluffende resultaent bereikt. De heer van Reeuwijk te Abbenes had ook te kampen met wortelrot en wist door plaatsing van een kistje goede vorderingen te maken. Alle soorten stonden daar nu zo groen als prei, evenals bij de heer G. B. de Vroomen te Warmond, waar in een besmette hoek een mooie partij For tune staat. Het bleek ons, dat er nog heel wat kwekers zo'n afschermapparaat heb ben aangeschaft en zij verklaren, dat hun akkers er beter van geworden zijn. Nu moet men wel voor ogen houden, dat er van een proef na een of twee jaar weinig gezegd kan wor den. Tot op heden zijn de resultaten goed en over een paar jaar hopen wij iets definitiefs over deze kwestie te kunnen vertellen. „Door de eeuwen trouw" in moeilijkheden De stichting „Door de Eeuwen Trouw" en het bureau van de Repu bliek der Zuid-Molukken (R.M.S.) zijn in een ernstige crisis geraakt, meldt de Haagse redacteur van „Trouw". Deze crisis is ontstaan, doordat begin Mei in België enige medewerkers van de stichting en van het bureau Zuid-Molukken zijn gearresteerd en doordat in samen werking met de ex-KNIL-kapitein Westerling gewerkt werd aan de uitvoering van enige onberaden, on deugdelijke illegale plannen. Het ge- volk van deze gang van zaken is, dat de stichting thans een tekort heeft van dertig a veertig duizend gulden, terwijl het bureau Zuid-Molukken een bedrag van 357.000, de gelden, die het bestuur van de stichting sinds 1 Mei 1950 aan het bureau ter beschikking heeft gesteld voor de fi nanciering van de werkzaamheden heeft verbruikt. Een der gearres teerden is een zekere Zweers, een Belgische oud-SS-er, die in België reeds bij verstek ter dood veroor deeld werd. Op 8 Mei jl. werd Zweers, een van de voornaamste organisatoren van de Ambonese hulpactie, door de Belgi sche politie in Brussel gearresteerd. Hij is Belg van nationaliteit, gewe zen SS'er. vermeend agent van de Engelse geheime dienst, werd direct na de oorlog verboyden aan het Bu reau Nationale Veiligheid en was daarna een van de agenten van de inmiddels opgerolde particuliere in lichtingendienst Hacke-Elzinga. Sinds vorig jaar was hij de grote agent van de Ambonezen in het buiten land. De laatste berichten uit Brussel luiden, dat Zweers op verzoek van de Engelsen op vrije voeten is ge steld en zich thans in Perzië bevindt, in dienst van de Engelse Secret Ser vice. Het zou dus wel eens zo kunnen zijn, dat het vermoeden, dat reeds in Brussele diplomatieke kringen be stond, namelijk dat Zweers als En gelse agent de Ambonese hulpacties is binnengedrongen, juist is Kersen worden niet goedkoop Voor de eerste grote kersenverko ping in de Betuwe, die in Tiel werd gehouden, bestond zeer veel belang stelling. Dc kooplust was echter niet zo groot. De prijzen, die voor de ver schillende percelen werden geboden, waren beduidend lager dan andere jaren. Een der oorzaken hiervan is dat verschillende pachters het vorige jaar zowel met de kersen als met het harde fruit gevoelige verliezen heb ben geleden. Zeer veel kersen wer den voor circa 5 cent per kg. „op het hout" verkocht. De beste percelen Meikersen werden tot 10 cent per kg. verhandeld, terwijl voor de Duitse kersen, die het eerste op de markt kunnen worden gebracht. 15 cent per kg. werd besteed. Naar verwacht wordt zullen de plukkosten circa 20 a 25 cent per kg. bedragen. Als men hierbij dan nog voegt de sorteer-, veiling- en verzendkosten behoeft niet verwacht te worden, dat de kersen dit jaar or' in de kleinhandel bijzonder goe'"- zullen zijn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8