Het mysterie der verdwenen Britten Van het Koreaanse front NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Hoe men bekentenissen fabriceert ZATERDAG 9 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Telegrammen maken politie niets wijzer ^JET MYSTERIE van de twee verdwenen Britse ambtenaren is nog steeds niet opgelost. Deze verdwijning heeft evenveel sensatie ge wekt als de vermissing van professor Pontecorvo verleden jaar. De Britse regering, gedachtig aan de spionnage van Klaus Fuchs en het verdwijnen van de atoomgeleerde Pontecorvo achter het ijzeren gordijn, vreest van dit nieuwe incident een nadelige terugslag op de Brits-Ame rikaanse betrekkingen, want het is een publiek geheim, dat er verschil van mening bestaat tussen Londen en Washington over ae veiligheids maatregelen, welke de Westelijke wereld tegen het communisme heeft te nemen. METS ZEGGENDE BERICHTEN. De faipilie van de twee vermisten heeft uit Frankrijk telegrammen toe gestuurd gekregen, welke de indruk wekken, dat zij afkomstig zijn van de verdwenen ambtenaren, doch men weet niet zeker, of het niet een derde persoon is geweest, die deze telegrammen heeft afgezonden met de bedoeling de nasporingen te belem meren. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft redenen om aan te nemen, dat de telegrammen authentiek zijn. Dat van Donald MacLean aan zijn moeder Lady Mac- Lean was namelijk ondertekend met een bijnaampje, dat slechts aan wei nigen bekend was. Lady MacLean ontving het vol gende telegram: Ik maak het goed. Maak u niet bezorgd. Groeten aan allemaal. Aan zijn echtgenote seinde MacLean: Moest onverwachts weg. Mogelijk spijt. Lieveling ik houd van je. Blijf van me houden. Donald. Men weet niet, wat de woorden „mogelijk spijt" kunnen betekenen. Het telegram van Burgess aan zijn moeder luidt: Heb erge spijt over mijn stilzwijgen. Op weg voor een lange vacantie aan de Middellandse Zee. Vergeef me. Guy. Intussen wordt het met elk uur, dat de beide diplomaten verder spoorloos blijven, minder waarschijn lijk, dat zij zich op 25 Mei voor een onschuldig uitstapje naar Parijs heb ben begeven, en dat de gehele sen sationele jacht op hen vandaag of morgen een operetteachtig slot krijgt. Er zijn thans slechts twee punten die vaststaan: 1. Het tweetal is op 21 Mei in Southampton aan boord gegaan met bestemming St. Malo. Na aankomst daar zijn zij per taxi naar het station gereden, waar zij de trein naar Parijs hebben genomen. Hun bagage hebben zij te St. Malo achtergelaten. 2. De telegrammen hebben zij van het centrale postkantoor té Parijs verzonden, echter niet in hun eigen handschrift. In de Britse pers wordt de doop ceel van MacLean en Burgess uit voerig gelicht. Van MacLean is be kend, dat hij een grote kennis bezat van de communistische leerstellin gen en de geschriften van Marx en Lenin ijverig heeft bestudeerd. Het Foreign Office legt er de nadruk op, Geen Titoïsme in China Acheson heeft geen inlichtingen Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft bij de voortzetting van zijn getuigenis verklaard, geen inlich tingen te bezitten over een groei van „Titoïsme" in China of over bewij zen van tegenzin of oppositie „tegen Sowjet-Russische overheersing van het land". Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de Sowjet-Unie de uit spraak van het Internationaal Ge rechtshof zou erkennen, indien de kwestie van de toelating van het communistische China tot de Ver enigde Naties behandeld zou wor den Het was namelijk mogelijk, dat deze zaak aan het Gerechtshof zou worden voorgelegd als de Verenig de Staten in de Veiligheisraad hun veto tegen de toelating zouden uit spreken Tito koopt wapens in Amerika Joegoslavië heeft gisteren officieel bekendrjc-maakt, dat het onderhan delingen voert over de aankoop van wapens in Amerika. De minister van Buitenlandse Za ken Edward Kardelj, heeft aan de Verenigde commissie voor Buiten landse Zaken van het parlement me degedeeld, dat Koca Popovic, chef van Tito's leger, zich thans in Ame rika bevindt voor de aankoop van wapens. Kardelj deelde de commissie mede dat er een samenzwering op touw was gezt om een nieuw Korea in Joegoslavië te ontketenen, en één satelliet of verschillende tegelijk op Joegoslavië lo te laten. OMZETBELASTING IN WEST-DUITSLAND VERHOOGD. De Wcstduitse Bondsdag heeft een et goedgekeurd, waarbij de belas- ig op de jaarlijkse omzetten van de idernemingen wordt verhoogd van tot 4 procent. Een uitzondering •vordt gemaakt voor de belangrijkste oedingsmiddelen, zoals melk, boter, itten, olie, suiker en deeg. De om- -tbelasting op deze artikelen \fc>rdt verlaagd. dat zyn kennis zeer nuttig is ge weest voor het behandelen van Rus sische nota's en dergelijke, terwijl MacLean nooit enige aanleiding heeft gegeven voor de verdenking dat hy communistische sympathieën koesterde. Burgess staat bekend als een prik kelbaar, eigenzinnig man, die zich eveneens goed had ingewerkt in de communistische politiek. Ook hij heeft altijd boven elke verdenking gestaan een meeloper van het com munisme te zijn. 800 EMIGRANTEN DOOR DE LUCHT Op 28 Juni a.s. zal de K.L.M. de tweede emigranten vlucht van dit jaar naar Oakland (Nieuw-Zeeland) uitvoeren. Naar Monreal zullen de ze maand twee extra emigranten- vluchten worden gemaakt zodat het aantal vluhcten naar Canada op zes komt. Acht vliegtuigen zullen naar Australië vertrekken. In totaal zul len in de maand Juni 15 emigranten- vluchten worden gehouden. Tijdens deze vluchten zullen naar schatting ruim 800 Nederlanders worden ver voerd. VLIEGTUIGEN KWAMEN IN ONWEER TERECHT Tengevolge van een onweer bij Richmond zijn tenminste acht vlieg tuigen neergestort of tot een nood landing gedwongen. Tenminste twee personen zijn om het leven gekomen. Eén of meer piloten wisten zich per parachute te redden en een ander liep verwondingen op. Ongeveer 35 straaljagers, die in formatie vlogen, geraakten in het onweer. De forma tie was op weg van Austin (Texas) naar het vliegveld Selfridge in de staat Michigan. Algemeen overzicht In het Vrijdag door de leiding van het achtste Amerikaanse leger uitge geven communiqué wordt het vol gende overzicht gegeven van de jong ste ontwikkelingen aan het Koreaan se front. Ten Noorden van Jongtsjon leve ren drie Chinese bataljons hardnek kige vertragingsgevechten om de opmars der verbondenen tot staan te brengen. Alle geallieerde pogingen, om in de stellingen der communis ten door te dringen, werden ver ijdeld. Aan het centrale front opereren geallieerde patrouilles drie tor vijf kilometer voor de hoofdmacht. In het gebied van Hwatsjon vor derden de verbondenen één km. Eenheden van twee communistische regimenten beletten verdere vorde- deringen. Ten Noorden van het stuwbekken van Hwasjon zijn klei ne vorderingen gemaakt; een com munistisch bataljon bood hier verbit terde tegenstand. Ten Noorden en ten Noord-Wes- Indonesië kijkt naar Perzië De strijd om de olie in Perzië heeft ook een weerslag op Indone sië. In Indonesische parlementaire kringen heeft Associated Press ver nomen, dat nationalisatie van de olievelden in Indonesië wordt over wogen. Indonesië levert jaarlijks zes mil- lioen ton olieproducten, vooral via de beide grote ondernemingen van de Bataafse Petroleummaatschappij en de Standard Vacuum Petroleum Company. Tengkoe Hassan, de voorzitter van de economische commissie van het Indonesische parlement, is een groot voorstander van een nieuwe wet, waarin wordt bepaald, dat de grote petroleummaatschappijen een veel groter deel van de winst dan thans met de regering moeten delen. Op het ogenblik kunnen de maat schappijen het grootste deel van hun winst in buitenlandse deviezen be houden. Tenkoe Hassan sprak als zijn me ning uit, dat Indonesië volkomen in staat is om zelf het bedrijf te voeren. Dat is volgens Hassan bewezen op de olievelden van Pangkalan Bran- dan, waar de leiding in handen is van Indonesiërs. De velden waren eigendom van de B.P.M., die aan de Indonesische regering om teruggave heeft verzocht. Stakingsgolf in Indonesië In het nieuws uit Indonesië voe ren berichten over stakingen de bo ventoon Te Djakarta hebben 2000 arbeiders van de drukkerij van Kolff en Co. het werk neergelegd als protest tegen het ontslag van twee werknemers, die deel uitmaak ten van een delegatie van arbeiders, welke ter gelegenheid van de komen de Lebaran (eind van de Islamieti- sche vastentijd) een gratificatie van 2 en als gewone gratificatie 4 maan den loon had geëist. Looneisen veroorzaakten eveneens een staking in de bioscopen te Soe- rabaja, die daardoor sedert Woens dag gesloten zijn. Tijdens onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers bij de „Rotterdamse Lloyd" en de maat schappij „Nederland" begonnen 500 havenarbeiders te Makassar een sta king. Voorts lagen te Soerabaja tex tielbedrijven stil als gevolg van sta king en ten slotte meldt de corres pondent van Aneta te Soerabaja, dat vrywel alle drukkerijarbeiders daar Woensdag voor één dag in staking zyn gegaan. De stakers plaatsten ro de vlaggen voor de bedrijven, waar werd gestaakt, en de iheesten hun ner hadden zich met een rode band getooid. Bij de Nederlandse dagblad bedrijven „De Vrije Pers" en de „Nieuwe Courant", waar geen ar beidsconflict bestaat kwam een sym pathiestaking van enige uren voor. ten van Janggoe verdedigen com munistische troepen vastbesloten de door dit gebied tot in het hart van Noord-Korea voerende wegen. Ten Noorden en ten Noord-Oosten van Indje hebben twee communis tische regimenten verdedigingsstel lingen in de rotsen ingenomen; zij wisten de verbondenen hier een halt toe te roepen. Aan de Oostkust vielen de commu nisten ten Zuid-Oosten van K^n- song op beperkte schaal aan, klaar blijkelijk met het doel de kracht der geallieerde stellingen te peilen. In de Westelijke frontsector stuit ten verbonden verkenningspatrouil les op communistische eenheden, die tot opdracht hadden tot elke prijs stand te houden, er ontsponnen zich hevige gevechten. Ten Oosten van Korangpori had den de verbondenen slechts weinig contact met de communisten. Benelux-unie op 1 Juli? De mogelijkhèid is niet uitgeslo ten, dat eerlang zal worden overge gaan tot het tot stand brengen van de economische Unie der Benelux- landen. Dit zou men mogen afleiden uit de milde toon, de de laatse dagen in de Belgische pers over de Benelux wordt gehoord. Het Belgische blad „Le Peuple'' weet reeds te melden, „dat de Bel gische regering zich voorbereidt voor 1 Juli a.s. van de economische voor unie der Benelux-landen over te gaan tot de definitieve economische unie". Het blad merkt in dit verband op, dat men zich er mede tevreden zou stellen, de voor-unie te transforme ren in een zuiver economische unie. daarbij de oplossing der drie grote problemen, namelijk die der water wegen, de landbouw en de monetai re aangelegenheden, voorlopig uit stellend. „Le Peuple" zegt verder, dat bin nenkort een conferentie op ministeri eel niveau te verwachten zou zijn. Van Belgische zijde, aldus het blad, wijst men vooral op het belang van de Nederlandse markt voor het even wicht van de Belgische handelsba lans. ALPHEN AAN DEN RIJN Ledenvergadering Nutsdcparte- ment. Onder leiding van de voorz. de heer W. Plomp, heeft het Nuts- departement in het gebouw Volks belang een ledenvergadering gehou den. Uit het jaarverslag van de penn. bleek een batig saldo van 248,13. Als bestuursleden werden herko zen de aftredende heren J. M. van Dijk en H. v. d. Linde. Tot bestuurslid van de Nutsspaar- bank werd herkozen ae heer A. Huisman, terwijl de heer ir. F. H. Kotter zich weer herkozen zag als bestuurslid van de Nutsambachts- tekenschool. De heer P. Groenhart werd her kozen als bestuurslid van de Nuts- stichting van de Volkshuisvesting en de heer W. S. v. d. Meent als zoda nig in het Nutskleuterschoolbestuur. De heren H. v. d. Akker en C D. J. Tolk werden herkozen in het be stuur van het Instituut voor Volks ontwikkeling. Boottocht ouden van dagen. Hoewel de ouden van dagen on langs reeds een attractie hebben ge- C. G. T. had weinig succes Geen incidenten te Parijs Ondanks de oproep van de onder communistische leiding staande C.G. T. om het werk neer te leggen uit protest tegen de incidenten, die Woensdag voor het hoofdkantoor van het vakverbond plaats vonden, is het Vrijdag in Parijs niet tot inci denten gekomen. In de fabrieken van St. Denis staakte vijftig procent van de arbei ders. In Suresnes en in de autofabrie- ken van Citroën, Panhard en Dela- haye lag het werk slechts gedeelte lijk stil. In Dieppe legden 500 havenarbei ders het werk neer. De ,Spiegel-affaire' De Westduitse Bonsdag heeft met grote meerderheid besloten, dat vier leden hun zetels moeten opge ven wegens de rol, die zij hebben gespeeld in de zogenaamde „Spiegel- affaire", waarbij vele leden zich zouden hebben laten omkopen voor het uitbrengen van hun stem vcor Bonn in plaats van voor Frankfort als tijdelijke hoofdstad. De vier be trokkenen zijn Hermann Aumer, ba ron von Aretin, Ludwig Volkhoiz allen van de Federalistische Beierse partij en Wilhelm Schmidt van de Beierse Herstelpartij. Een communistische motie, die ook het aftreden van de minister van Financiën, Fritz Schaeffer, Franz Strauss en de Keulse bankier Ro bert Pferdmenges allen Christe- lijk-democraten eiste werd ver worpen. De socialisten onthielden zich van stemming, behalve in het geval van Pferdmenges, die hun steun kreeg. Met geringe meerderheid besloot de Bondsdag Anton Donhauser, een ander lid van de Beierse partij, vrij te spreken. Een socialistische motie, die het aannemen van geld door een lid van de Bondsdag voor zijn partij van on bekende bronnen in strijd verklaar de met de constitionele verplichtin gen van het betrokken lid, werd naar de juridische commissie verwe zen. De beschuldiging, dat talrijke le den van de Bondsdag steekpennin gen hadden aangenomen, niet alleen bij de keuze tussen Bonn en Frank fort maar ook bij andere gelegenhe den, werd voor het eerst geuit in het populaire weekblad ,Der Spiegel", vandaar de naam „Spiegel-affaire". VOGELER VERTELT ZIJN ERVARINGEN ROBERT VOGELER, de Amerikaanse zakenman, die op 28 April door de Hongaarse communisten is vrijgelaten, nadat de Amerikaanse regering zekere eisen van de Hongaarse regering had ingewilligd, heeft gisteren voor het eerst aan de Nationaal Press Club het verhaal gedaan van zijn gevangenschap te Boedapest. Hij beschreei, hoe hij er toe ge komen was om de bekentenis te te kenen, dat hij sabotage had gepleegd als employé van de Internationale telegraaf- en telefoonmaatschappij. Er komt een moment, vertelt Vo- geler, dat je het volkomen onbe langrijk begint te vinden niet aan hun eisen te voldoen. Je gelooft, dat jc in de steek bent gelaten, dat je in ieder geval ter dood'zal worden ge bracht en dat ze toch een zogenaam de bekentenis zullen publiceren dus dan teken je maar de rommel, .'ie voor je neer wordt gelegd. Ik schijn in mijn eerste interview met de pers jammer genoeg de in druk te hebben gemaakt, dat die be kentenis gedeeltelijk waarheid be vatte, maar ik probeerde toen iro nisch te zijn, wat mij misschien niet meer af gaat. Wat ik werkelijk be- deolde was dat in dat document mijn naam, geboorteplaats en be roep juist waren. Behalve dat stond er vrijwel niets in, dai met de waar heid te maken had. Bij zijn arrestatie werd Vogeler naar de politiegevangenis te Boeda pest gebracht, waar hij 78 uur aan een stuk met verhoren werd „geroos terd". Hij kreeg geen minuut slaap cn zakte tenslotte in elkaar. Toen, zo verklaarde Vogeler ver der, kreeg ik een zogenaamde beken tenis van sabotage voor me, die voor een deel de normale verklaring be vatte, waarom de telefoon- en t-.le- graafinstallaties niet aan de vereis ten voldeden. Voor ik dat tekende, discussieerde ik met mijn ondervra gers over elk woord en elke zinsnede. Daarna onderging Vopeler nog een reeks van verhoren, die twaalf dagen duurden, gemiddeld dertien uur per dag. Telkens als ik de ui putting nabij kwam, gaf men mij koffie en siga retten, die blijkbaar stcike stimu lerende middelen bevatte, waardoor ik in staat was opnieuw te proteste ren, te ontkennen en tcnsljtte te te kenen. Toen hy op bepaalde runten wei gerde toe te geven, werd Vogeler tien dagen lang in een cchtige onver warmde cel gezet, op water en broed terwijl de verhoren onverbiddelijk werden voortgezet. Wassen werd hem niet toegetaan Éénmaal werd nii ondergedompeld in ijswter. Robert Vogeler is een week gele den uit het marinehospitaal Bethes- da ontslagen, na daar een maand on der behandeling te zijn geweest. had bij het een-jarig bestaan van Avifauna zal de jaarlijkse boottocht toch ook dit jaar weer doorgang vinden. Dit keer zal de tocht worden gemaakt op 27 Juni a.s. De reis gaat naar Rotterdam en naar de Water weg. Op Woensdag 13 Juni a.s. zal er ter bestrijding van de kosten een speldjesverkoop worden gehouden. KOUDEKERK Geboren: Adrianus P., z. v. D. Leenheer en J- Wieman; Jan, z. v G. Lek en G. dc Wit; Karei D., z. v C. N. van Wijk en A. Pronk; Elly, d. v. J. van Tilburg en J. Hijneman; Anna J., d. v. L. A. Westgeest en H. van den Berg. HAZERSWOUDE Ongeval. Terwijl een drietal metselaars bezig waren elkander stenen aan te geven, die op de stei ger werden getast, liet een hunner per ongeluk een steen van een 5 m. hoge steiger vallen, die terecht kwam op het hoofd van de opperman H. van R. Met een gapende wond en hevig bloedend begaf hij zich naar de dokter, die de wond heeft ver bonden. ROELOFARENDSVEEN Ledenvergadering Veiling. Om dat het drukke zomerseizoen in de tuinbouw reeds is aangebroken, kon voorz. Th. W. Schrama tevreden zijn, dat nog zo vele leden ter vergadering waren gekomen in de Pancratius- zaal. Hierna gaf de directeur der veiling, de heer N. Turk, een over zicht over het verloop der veiling in de eerste vijf maanden van het jaar 1951. Hierin zeide spr. o.m. dat men in tegenstelling met de laag gespan nen verwachtingen bij de aanvang van 1951 tot nog toe bevredigende cijfers kon noemen. Opbrengst bloemen tot 9 Juni 1950 416.541.49; opbrengst bloemen tot 9 Juni 1951 502.850.57. Meerdere op brengst in 1951 86.308.98. Opbrengst groenten tot 9 Juni 1950 522.188 57; opbrengst groenten tot 9 Juni 1951 680.782.94. Meerdere op brengst in 1951 f 158.594.37- Uit de vergelijkende cijfers van aardbeien bleek, dat tot 9 Juni in 1950 was omgezet f 383.454 98 en in 1951 565.684,20, aldus een meerdere op brengst van 182.229,22. Het voorstel tot schenking van een gedenkraam in het te verbouwen raadhuis eiste een uitvoerige toelich ting van voorz. Hierin wees deze op het belang van een goede samenwer king tussen gemeentebestuur en vei ling, alsook dat men voor de tuin- bouwbelangen bij het gemeentebe stuur steeds op de volle medewerking kan rekenen Voorts noemde spr. dit gedenkraam van historische waarde voor het nageslacht. Nadat over dit punt enige discussie was gevoerd ver kreeg dit voorstel de goedkeuring. Ook de bespreking afzet van bloe men in de zomermaanden verkreeg de volle aandacht. Vele leden waren echter voorstander om ook in de zo mermaanden de bloemen plaatselijk te blijven veilen, en zelfs te trachten door een ruimere aanvoer meer be- langsteliing van koperszijde voor de ze veilingen te trekken. Besloten werd daarom om de bloemen ook in de zomermaanden aan de eigen vei ling te veilen. In de rondvraag uitte men zich waarderend over de nieuwe aardbeienkratjes, bepleitte men het vroeger veilen van de groente als mede enkele technische verbeterin gen in verpakking en veilingsappa raat. De heer A. J. van Velzen propa geerde een excursie naar de Champig nonteelt in de St. Pietersberg-grotten in Limburg en deze te houden in de eerste week van Juli. Deelnemers aan deze excursie kunnen zich bij ge noemde persoon opgeven Tenslotte bracht de voorz. dank voor de be sprekingen en sloot hierna op gebrui kelijke wijze de vergadering. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Als meldingspost voor zieken- vervoer Ziekenfonds Haarlemmer meer, Rijnland en aangrenzende ge bieden is aangesteld: J. v. d. Wilk, „Garage Stutax", Hoogmadeseweg no. 31, Tel. 23556. UIT DE OMGEVING KATWIJK Aan de Haagse Costuumschool Vereniging slaagde voor het examen costumiêre mej. A. Koelewijn. 1 .\SCHEND AM „Nooit Gedacht.". In de jaarver gadering van de Coöp. Malerij en Aan koopver. „Nooit Gedachtwelke door ongeveer 140 leden werd bezocht was te concluderen dat de coöperatie een goed jaar heeft gehad. Volgens de cijfers waren de omzetten van veevoeder 35% hoger terwijl alleen aan mengvoeders 750.000 kg. meer werd omgezet. De waarde van ge bouwen en machines ter waarde van f 400.000.zijn vrijwel geheel afge- schieven terwijl de waarde van de auto's voor f 1-op de balans staat. De winst welke aan de leden zal worden uitbetaald is bepaald op 30 cent per 100 kg. afname. Daarenbo ven ontvangen de leden nog een ren te van 4.8 Van de obligatielening zijn nog aandelen tot een totaal be drag van 45 900in portefeuille. Deze aandelen zullen thans aan de leden worden uitgegeven tegen een rente van 4 Volgend jaar bestaat de coöperatie 45 jaar en dit feit zal aldus werd besloten, op feestelijke wijze herdacht worden. Ouden van dagen. Het comité voor de ouden van dagen verzoekt ons mede te delen dat de autotocht niet kan plaats hebben op 20 dzer maar verzet is naar Dinsdag 19 Juni aanstaande. NOORD WIJK Sportdag Oranjever. Door de O.V. Noordwijk-Binnen, zal ook dit jaar weer een sportdag worden ge houden op Zaterdag 30 Juni a.s. ter gelegenheid van de verjaardag van K. H. Prins Bernhard. Het pro gramma is als volgt samengesteld: 60 M. hardlopen voor meisjes 12 14 jaar; idem voor jongens 1214 jaar; 80 M. hardlopen voor meisjes 15——17 jaar; idem voor jongens 15— 17 jaar; 100 M. hardlopen voor dames 18 jaar en ouder; idem voor heren 18 jaar en ouder; 1500 M. hardlopen voor heren 18 jaar en ouder; Estafet teloop 10x60 M. voor de scholen en 10x300 M. voor de verenigingen. Over de te houden voetbalwedstrijd wor den nog besprekingen gevoerd. Electriciteitstarieven. Door B. en W. zijn de volgende voorstellen bij de raad ingediend t.a.v. de electrici- citeitstarieven. Enkel tarief (oud): Eerste 2500 Kwh. 24J4 c., tweede 2500 Kwh 21H c., alle volgende 18 c., nieuw zonder onderscheid per Kwh. 27 c. Dubbel tarief oud normaal per Kwh. 27^. verlaagd eerste 2500 Kwh. 14 c., twee de 2500 Kwh. 30 cent, verlaagd alle Kwh. 15 c. Vastrecht Woonhuistarief oud per maand en per lichtpunt 2V/2 c., in de maanden Jan., Nov. en Dec. voor de eerste 12 Kwh. 13 c., in de maanden Febr., Maart, Sept. en Oct. voor de eerste 10 Kwh. 13 c van April t.m. Aug. voor de eerste 6 Kwh. 13 c., alle volgende Kwh. 6 cent; nieuw per maand per lichtpunt 22 c., alle volgende Kwh. het gehele jaar 8 c. Vastrecht Winkeltarief oud 12.25 per maand per Kwh. 6 c., nieuw 10 per maand per Kwh.. bovendien per Kwh. 8 cent. Verwarmingstarief oud per Kwh. 7 c., nieuw per Kwh. 9 c., alleen te gebruiken voor de thans be staande overeenkomsten en bij nieu we aanvragen, zal voor verwarming geen afzonderlijk tarief meer worden gebruikt. De heer H. v. 't Wout wist op het kapconcours voor dameskappers in Leiden en omliggende plaatsen be slag te leggen op de 3e prijs. Steeds sneller. Wedvluch vanaf Orleans 515 km. me 235 duiven. Uitslag: 1 Kramer, winnaar van de wisselbeker, 2. J. Bcon 3.16.22; J. Rakhout 4.7.11.,18.19.23; Gebr. Barnhoorn 5,6,14; C. v. d. Berg 8; Ton Verweij 9; Gébr. Passchier 10,13; H. Smit. :>(>R!)WITKERH0UT R.K. Thuisfront St. Jozefparochie. Nu het al weer enige tijd geleden is, dat de laatste militair uit Indo nesië terugkeerde, achtte het Thuisfront der St. Jozefparochie de tijd gekomen om op enigszins officië le wijze zijn werk te moeten beëin digen. Het heeft dit gedaan door 14 da gen geleden een plechtige Requiem mis te doen opdragen voor de ziele- rust van de 3 jongemannen uit de parochie, die hun leven gaven bij de vervulling van hun harde plicht. Vervolgens door laatstleden Woens dag een plechtige H. Mis van dank baarheid te doen celebreren als dank voor de behouden terugkeer van de anderen, 's Avonds celebreerde de pastoor der parochie weer met assis tentie een plechtig Lof, waaronder de aalmoezenier van het Thuisfront, kap. Naastepad, een korte doch zeer kernachtige toespraak hield tot de jongemannen. Na het Lof waren de ex-militairen met hun dames de gasten van het Thuisfront in de zaal van Brama, v/aar hun een gezellige feestavond werd aangeboden. Woensdag blijft de dag van Thuis front in de kerk. Zolang er zovele jongens uit de parochie militair zijn, blijft Thuisfront bestaan al zal het dan voorlopig misschien in grote stilte werken. Tafeltennis „Wilskracht'' De le den van „Wilskracht" hielden een zeer geanimeerde vergadering. Voor het opgeven voor de a.s. competitie was veel belangsteling, 16 heren meldden zich aan, zodat Wilskracht in het a.s. seizoen met 5 teams kan uitkomen. Bij de dames gaven er zich nog maar 2 op, waardoor er, jammer genoeg, nog geen dames team kan worden gevormd. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Er waren 7 candidsten voor de heren afdeling en 2 voor de damesafdeling. De dames Ada Rodenburg en R. Buijs kregen zitting in het bestuur. Bij de heren werd gekozen L. Ver beek, G. van Dam, M. Bergman, J. van der Putten en C. Duivenvoorden Tot voorz. werd gekozen de heer L. Verbeek. De nieuw gekozen voorzit ter nam hierop het woord en zeide o.m. dat hij alle mogelijke moeite zal doen om van Wilskracht een in alle opzichten prima vereniging te maken. Na de voorz. kwam kapelaan Naastepad, geestelijk adviseur aan het woord. Deze leede in zijn toe spraak het woord ..Wilskracht'* uit, wat dit woord inhield en wat het voor ieder lid betekende en beteke nen moest. Gememoreerd dient te worden, dat tijdens de vergadering aan de leden van het eerste team' een schitteren de trophee werd aangeboden namens de overige leden, als waardering voor het door her» behaalde kam pioenschap en hun promotie naar de 3e klasse. Hoogeveense Polder In café van dei" Geest hielden de stemger. in gelanden van de Hoogeveense Pol der hun jaarvergadering. Tot lid van het polderbestuur werd met 75 stem men en 20 stemmen blanco herko zen de heer L. P. Bouwmeester. Hierna volgde voorlopige vaststel ling van de rekening over het jaar 1950. Deze rekenine sloot met een batig slot van f 225,24. De begroting over 1951 werd vastgesteld. De in komsten en uitgaven zijn tot een ge lijk bedrag van 8417 64 geraamd. Hierna volgde verkiezing van een Denningmeester. Deze verkiezing ont lokte enige discussie, daar zich hiervoor nog een candidaat beschik baar had gesteld. Na gedachtenwis- seling besloot men hiervoor een tij delijk penningmeester te kiezen. Ge kozen werd de heer J. R. Zonneveld. 55 jaar getrouwd Heden her denkt bet echtpaar G. van Gijlswijk van den Berg, Sint Antonius Hof 11, de dag waarop het voor 55 jaar in den echt werden verbonden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2