3)e&2id Jfaaiïm Minister Marshall bezoekt Korea ONVERWACHTSE BESPREKING MET COMMANDANTEN Indonesies vlaggeschip verloren b. Zes bekwame selfactor-spinners. ZATERDAG 9 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12303 Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HELPT 05 0/SSCHOP J Gr KZRK5H ÖOUW5/V/ I Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 73826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd, f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 1 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes i 1.50 AFWACHTEN? Het was te verwachten, dat de reeds enige malen uitgesproken wens van de Indonesische regering tot wij ziging van het Uniestatuut en van de R.T.C.-accoorden het onderwerp van bespreking zouden vormen bij het debat over de Rijksbegroting van Uniezaken, dat deze week in de Tweede Kamer werd gevoerd. De feiten zijn bekend. De Unie overeenkomst is een volslagen mis lukking geworden, vriend en vijand is het daarover eens en het is in de Kamer dan ook niet onder stoelen of banken gestoken. De R.T.C.-overeenkomsten vormen in Indonesië, waar men nu eenmaal met een al te sterk ontwikkeld sen timent rekening heeft te houden, een voortdurende bron van ergernis, om dat men in dit verband nog altijd een zwakke voortzetting ziet van de koloniale band, die beide landen eens bond. Maar wat erger is: door dit on beredeneerde gevoel van ergernis om deze nog bestaande band van het Uniestatuut is dit statuut tevens ge worden een prachtige bliksemaflei der voor alles wat er in Indonesië fout gaat. En tenslotte is dit tot uiting gekomen, toen de Nieuw Gui- nea-conferentie een mislukking werd. Toen eerst werd openlijk de wens ge uit, dat aan deze verhouding, welke nauwelijks anderhalf jaar geleden werd gesloten een einde zou worden gemaakt. Er werd zelfs in het Indo nesische parlement een motie aange nomen, waarin de wens werd uitge sproken na te gaan welke bepalingen in de R.T.C.-overeenkomsten te kort deden aan de souvereiniteit van In donesië. De Nederlandse Regering heeft daar nu bij monde van minister Pe ters tegenover gesteld, dat het initia tief tot herziening van deze accoorden niet van haar moest uitgaan, maar dat zij een afwachtende houding^ in deze zaak meende te moeten aanne men. Er zitten aan deze zaak verschil lende kanten, kanten van politieke, van economische en van juridische aard. De zaak staat niet zo, dat men de juridische bezwaren zo maar over het hoofd wenst te zien, ook in In donesië niet. Sjahrir heeft openlijk geschreven, dat men eenmaal geslo ten accoorden niet zo maar op zij mocht zetten. Een herziening van de R.T.C.-overeenkomsten, zo schreef in het begin van dit jaar reeds in het weekblad „Sikap" zou niet kun nen betekenen een willekeurige ver breking van gemaakte afspraken. Zou men daartoe van Indonesische zijde overga'an, zou men zich dus willen onttrekken aan de nakoming van het geen, waartoe men zich heeft ver bonden, dan zou Indonesië door de internationale wereld worden ver oordeeld en zijn crediet verliezen. En zulke stemmen zijn er meer gehoord in Indonesië. Betekent dit nu. dat wij rustig kunnen afwachten tot de Indonesiërs zelf met voorstellen dienaangaande komen? De andere factoren zijn zoals wij reeds zeiden van economische en po litieke aard en deze eisen o.i., dat wij bereidwillig medewerken aan een herziening van deze accoorden. Economisch hebben wij grote be langen in Indonesië en daarvoor is het van het grootste belang, dat de Nederlandse en Indonesische rege ringen in goede vriendschap samen werken, waarvoor de huidige band van Uniestatuut en R.T.C.-accoorden een ernstig beletsel vormt. Dan is er nog de kwestie Nieuw- Guinea, die de Indonesiërs tamelijk hoog zit, hoe ongemotiveerd dan ook. Ook voor de oplossing van deze kwestie zal het van het grootste be lang zijn van te voren wat meer goodwill te kweken, dan wij thans in Indonesië bezitten. Het sentiment, waarvan de Indonesiërs tenopzichte van ons blijk geven, kan alleen ge heel of gedeeltelijk worden overwon nen .indien wij zelf Indonesië in deze kwestie de hand reiken en hen open lijk vertellen, dat wij bereid zijn de R.T.C.-overeenkomsten aan een on derzoek te onderwerpen. Alleen dan is er kans op een vriendschappelijke samenwerking in de toekomst, die wij met het oog op onze toch al broze be langen daar o zo hard nodig hebben. In plaats daarvan wil de Nederland se Regering nu maar afwachten wat Indonesië zal gaan doen. Ben slechte politiek, waarbij men zich op het1 standpunt kan stellen, dat men ju ridisch in het volste recht staat. Wij hebben ook in ons recht gestaan, toen wij begonnen met onze politionele acties in Indonesië, wij hebben ook in ons recht gestaan, toen de deelsta ten werden opgerold en het zelfbe schikkingsrecht, dat óók in die ac coorden was overeengekomen, werd opgerold. Wij hebben altijd het groot ste gelijk gehad en het resultaat is geweest, dat wij altijd aan het kort ste eind trokken. Dat staat nu weer te gebeuren, als wij nu wéér blijven afwachten omdat wij in ons recht zijn en omdat een accoord een ac- coord is. Dat alles is immers grauwe theorie. De practische feiten zijn, dat hier twee partners met eerbied voor el kanders verleden, moeten samenwer ken ,maar dat de band, die daartoe gesloten is, juist het symbool blijkt te zijn van hetgeen de andere part ner niet wil. Met het doel van vriend schappelijke samenwerking zijn die accoorden gesloten en dat heeft men in het oog te houden. Welk belang is er dus mee gediend, indien de Nederlandse Regering nu wéér een afwachtende houding aan neemt. Zij kan beter gaan overleggen welke resultaten er in die anderhalf jaar zijn bereikt en dan zou blijken, dat bijvoorbeeld de halfjaarlijkse mi nisterconferenties prachtige resulta ten van samenwerking hebben opge leverd .waarvan ook de militaire mis sie een sprekend voorbeeld is. Waar om zou men dan de samenwerking niet eens op die leest zetten en in die geest hervormen? Indien men uit de ervaring van anderhalf jaar deze middelen om zaken te doen behoudt, zal er iets te bereiken zijn. Het be staande Uniebureau kan dan altijd dienen voor de administratieve coör dinatie en zo een taak vervullen, die de bijzondere commissies voor deze conferenties op voortreffelijke wijze ~»u kunnen aanvullen. Het is te hopen, dat dit inzicht als nog zal doorbreken. KLEURRIJK SCHOUWSPEL IN DE BRITSE HOOFDSTAD. Tot be sluit van de jaarlijkse ceremonie, de „trooping of the colour", welke ter gelegenheid van de verjaardag van Koning George van Engeland in Londen wordt gehouden, trekken de gardetroepen over de Mali rond het Victoria-gedenkteken. Rechts onder op de foto Prinses Elizabeth, die de parade afnam als vertegenwoordig ster van haar vader, die wegens ziek te het bed moet houden. Breedtegraad niet meer van belang ^^OLKOMEN ONVERWACHTS heeft generaal Marshall, de Ameri kaanse minister van defensie, een bezoek aan Tokio en aan het Ko reaanse front gebracht, waar hij de bevelvoerders van alle contingen ten ontmoette. Vervolgens hield hij een geheim conferentie met de ge allieerde commandanten, om. lt.-generaal Matthew Ridgway, de opper bevelhebber; lt.-generaal Van Fleet, commandant van het achtste leger; de drie brigadiers van het Britse contingent, en de commandanten van de Turkse, Griekse, Siamese en Philippijnse contingenten. van soortgelijke aard niet meer van belang waren. „Het leger zal op de meest doeltreffende wijze worden gebruikt". Op de vraag of er een wapenstil stand zou komen, antwoordde Mars hall slechts: „Ik denk, dat u dat be ter aan Mao tse Toeng en Tsjoc en Lai kunt vragen Voorts zei Marshall te hopen, dat andere landen van de Uno, die thans niet vertegenwoordigd zijn op het slagveld, daar troepen heen zullen zenden. „Daar wordt thans aan ge werkt", zei hij. Maar hij weigerde te zeggen of aanvullende Amerikaanse troepen naar Korea gezonden zou den worden. Wel zei hij: „Ik ben diep onder de indruk van de opmer kelijke samenwerking tussen de ver schillende geallieerden". De voornaamste reden van zijn bezoek aan Korea, zo verklaarde hij verder, was, dat hij wilde nagaan in hoeverre de eenheden te velde op sterkte waren gehouden en uit de eerste hand wilde horen hoe het rou- leringssysteem voor de Amerikaan se troepen werkte. In beide opzich ten was Marshall voldaan. Op de vraag of de Koreaanse oor log tot een impasse -was geworden, antwoordde Marshall: „Men heeft Griekenland een impasse genoemd en Van Fleet heeft daar het ant woord op gegeven. Men heeft de luchtbrug naar Berlijn een impasse genoemd en ook dat is tot een op lossing gekomen. Practisch alles wat wij doen en wat niet dezelfde mid dag tot een resultaat komt, wordt een impasse genoemd". Na de conferentie met de bevel voerders, die drie en een half uur heeft geduurd, is Marshall naar To kio teruggevlogen. STRENG GEHEIM De bijzonderheden omtrent de vlucht van Amerika naar Japan wa ren streng geheim gehouden en geen enkel berioht lekte uit over de bij eenkomst van de geallieerde bevel voeders in een gecamoufleerde tent vlak achter het front in Zuid-Korea. Tot het ogenblik, waarop zijn vlieg tuig landde, wist niemand, dat hij in Korea kwam. De tent, waar de bespreking werd gevoerd, was met touwen afgezet en iedereen werd door wachtposten op een afstand van honderd meter gehouden. Jour nalisten werden niet in de nabijheid toegelaten, totdat de conferentie ten einde was en de generaal op het punt stond naar Tokio terug te keren. Toen pas ontving Marshall hen. Hij verklaarde o.m. dat de 38e breedtegraad of overwegingen ZLJ OFFEREN HUN NACHTRUST VOOR HET HOLLAND FESTIVAL. Om toch voor de eerste voorstel ling in de Stadsschouwburg in het kader van het Holland Festival maar niet te laat te komen en om beslag te kunnen leggen op kaartjes op de goedkope rangen, heeft een groep jongeren, hoofdzakelijk bestaande uit studenten en jonge artisten reeds vroeg in de nacht de voorposten be trokken bij de ingang van de Schouwburg, waardoor zij, als het bureau open gaat, het eerst aan de beurt zijn. Foto: Met ligstoelen en dekens heeft men het zich zo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Uiteraard geeft Marshall plotse linge bezoek aan Tokio en Korea aanleiding tot velerlei veronderstel lingen, zoals, dat nu in Tokio be raadslaagd wordt over een wapen stilstand. of dat een nieuw offensief van de Uno op handen is. Geen van deze veronderstellingen vindt grond in officiële gegevens. Wel zijn giste ren de ambassadeurs van de zestien landen, die troepen in Korea hebben, bijeengekomen. Van Amerikaanse zijde was Dean Rusk, de assistent staatssecretaris, aanwezig. Dinsdag j.l. waren de kansen op een wapen stilstand in Korea besproken, maar er wordt op gewezen, dat geen en kel bepaald voorstel overwogen wordt. Zestig millioen voor Tsjang De Amerikaanse regering bestu deert de mogelijkheid om de ver ouderde nationalistische Chinese luchtmacht te maken tot een mo derne strijdmacht van straaljagers, zo heeft generaal-majoor William Ourtis Chase, de voornaamste Ame rikaanse militaire adviseur van Tsjang Kai-sjek, gezegd. Amerika heeft reeds zestien mil lioen dollar voor die luchtmacht uit getrokken. 64 adviseurs voor d( luchtmacht zullen naar Formosa worden gezonden. Zestien zijn reeds aangekomen. De adviseurs zullen aanvankelijk in hoofdzaak bijstand verlenen aan gcvechts- en transport groepen. „Later zullen wij ons concentre ren op de bommenwerpers en spe ciale ondersteuningsdiensten bij de luchtmacht", zeide Chase Over een paar dagen zal generaal Chase een algemeen plan voorleggen aan Tsja.ig Kai-sjek voor Amerikaanse militaire bijstand. BIJ MADOERA OP EEN RIF GELOPEN rVE „TJERK HIDDES' de Nederlandse de Nederlandse torpedoboot jager, welke door is overgedragen aan de Indonesische mari ne is, volgens een bericht van het „Nieuws van de Dag" deerlijk be schadigd. Het schip schijnt bij Madoera door ondeskundig manoeuvre ren op een rif te zijn gelopen. De kiel is opengereten, schroefas en an dere voortstuwingsorganen zijn in on herstelbare kronkels geraakt. ONHERSTELBAAR In Indonesië is het schip niet tc herstellen. Het Nederlandse aanbod om de „Tjerk Hiddes" in ons land te doen repareren, is onuitvoerbaar omdat het schip zelfs de sleepreis naar Nederland niet zou overleven. Nu probeert dan de A.L.R.I. (Angka- tan Laoet Repoeblik Indonesia) er gens op de Philippijnen faciliteiten te vinden voor haar vlaggeschip „Gadjah Mada". Een jaar zal de re paratie op zijn minst wel duren. Als het lukt. Nadat deze nog zeer goed bruik bare oorlogsbodem voor meer dan een millioen op de Rijkswerf te Den Helder was gereviseerd, werd het schip na plechtige overdracht als vlaggeschip in dienst gesteld van de A.L.R.I. (die tot dat ogenblik slechts over korvetten, motorboten en prau wen beschikte). Van de overdracht af mochten er geen Nederlandse ad viseurs aan te pas komen. De eerste vaart, beperkt tot het Westervaarwater, bracht daarentegen wel een bont gezelschap van burger vriendjes en familieleden aan boord van de „Gadjah Mada". Toen het schip was afgemeerd, bleken de gas ten bij wijze van souvenir al het kommaliwant (borden, mokken, le pels, vorken, messen) te hebben meegenomen. Dit eetgerei was kort te voren splinternieuw in gebruik genomen Toen kwam de beruchte tocht naar Madoera. Ergens in de buurt van dit eiland schijnt het schip op een rif te zijn gelopen. Door ondeskun dig manoeuvreren werd niet alleen de kiel nog verder opengereten, doch geraakten ook de voortstuwingsorga nen hopeloos onklaar. Voorafgaande waarschuwingen van de zijde der Nederlandse militaire missie, er op neerkomend dat de bemanning wel licht onbedreven zou kunnen zijn, waren in de wind geslagen. heeft plaatsing voor: a. Zeer bekwame dobby- en jacquardwevers Aanmelden aan de Fabriek bij de Personeelschef. NERGENS HOUVAST ÏN DE NACHT van Woensdag op Donderdag zijn de zeven oorlogs misdadigers, die in de gevangenis te Landsberg de voltrekking van hun doodvonnis afwachtten, einde lijk terechtgesteld. Het waren stuk voor stuk „zware jongens", die heel wat op hun kerfstok hadden; allen voormalige SS-officieren, die ver antwoordelijk waren voor de dood van duizenden mensen. Dat zij ter dood waren veroordeeld was wer kelijk geen wonder. Wonderlijker is, dat er zovelen gevonden wer- 0 den, die op vrijlating aandron gen, waardoor de Amerika nen, cüe van „fair play" houden cn ieder graag een kans gunnen, zich lieten verleiden tot een herhaaldelijk uitstel. Zij hebben daarmee de ver oordeelden zelf weinig pleizier ge daan, want, zoals de vrouw van één der geëxecuteerden vertelde, zij hebben in die lange maanden van alsmaar traineren en op het laatste nippertje weer uitstellen, wel „dui zend doden" moeten sterven, i Niets is zo verschrikkelijk als het j wachten op een dreigend gevaar, dat I boven het hoofd hangt, maar niet I wil vallen. En wanneer de mensheid ondanks alles toch begaan was met het lot van de zeven in Landsberg, idan vond dat z'n oorzaak in het aan voelen van de ontzettende situatie, waarin deze mensen verkeerden. Het I was danook in 't geheel niet onmo- 1 gelijk geweest, dat de Amerikanen 1 tenslotte toch nog genade voor recht hadden laten gaan, indien de vrien den in Duitsland wat mindei kabaal hadden gemaakt en niet getoond hadden hoe dun het kersverse laag je democratie er bij hen opzat en hoe zwaar nazi-gezind zij nog waren on der dat dunne laagje vernis. /"ONZEKERHEID is overigens de grote kwaal, waaronder de we reld van thans gebukt gaat. Niemand was ooit zeker van zijn leven en van zijn welvaart en niemand zal dat ook in de toekomst zijn. Maar dat fnui kende ontbreken van nagenoeg elk houvast in de tegenwoordigt- tijd is wel zo erg, als het nog nooit in de geschiedenis is voorgekomen; zeker niet op zulk een grote schaal. Het is van weinig belang, zekerheid te heb ben bijv. omtrent het weer van mor gen, ofschoon wij dat wel op prijs stellen, zodat het dagelijkse weerbe richt van het K.N.M.I. zeker tot de meest gelezen rubriekjes behoort van de hele krant. Maar de kwestie oorlog of vrede is van het allerhoogste belang; daar mee is ons leven en onze welvaart gemoeid en juist op dit punt heerst de meest kwellende onzekerheid. Die onzekerheid vindt haar tast bare uitdrukking in de verwarring, welke er heerst inzake Korea en de narigheid met de plaatsvervangers te Parijs. Twee Damocles-zwaarden, die de wereld boven het hoofd han gen. Beide vinden hun oorsprong in dezelfde mentaliteit van agressie, welke het Westen verontrust en welke de aanleiding is voor de be wapening op grote schaal, welke ieder van ons in de portemonnaic voelt. Zolang het daarbij blijft, is het nog zo erg niet, maar de grote verontrusting is juist de ovei weging, dat het daar mogelijk niet bij blijven zal. Dat het gevaar op Korea nog al tijd niet bezworen is, blijkt uit het feit, dat de Chinezen en Noord-Ko- reanen het terugtrekken hebben ge staakt en Peking somber blijft zwij gen. Van de andere kant geeft het Westen ook weinig tekenen van tc- gemoetkoning te zien; vooral de Amerikaanse regering blijft zoals blijkt uit de getuigenis van Achcson voor de Senaatscommissie stug op z'n stukken staan. Zelfs Engeland, dat altijd nog een vrij welwillende houding tegenover Peking heeft aan genomen, heeft te kennen gegeven, dat het voorlopig afziet van toelating te bepleiten van Peking tot de Ver enigde Naties. In hoeverre achter dit alles de wens staat om Peking bang te maken, weten wij niet; maar het is een feit, dat de sfeer er niet be paald behagelijker op wordt. ^^OK IN PARIJS blijven beide partijen aan hun eenmaal inge nomen standpunten vasthouden cn proberen zij uit te vinden, wie van hen de sterkste zenuwen heeft. Mos kou heeft het aanbod om op 23 Juli a.s. te Washington bijeen te komen practisch van de hand gewezen door star te blijven vasthouden aan zijn eis, dat op de agenda een bespreking van het Atlantisch Pact moot staan, een eis, waarin de Westelijke geal lieerden even halsstarrig niet willen toestemmen. Een volgende stap van Washing ton is dan weer de stopzetting van de handel met Sovjet Rusland en diens satellieten en zo schuiven wij langzaam naar de rand van de oor logsafgrond. Hoe lang zal het nog duren? KaVLeitie... Op de grote levensreis, waar zoveel stormen kunnen woeden en gevaren dreigen, schijnt altijd de zon des ge- luks, wanneer de zon der liefde huis en hart bestraalt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1