eióse hutspot#? PARTIJ VERKOOP Coöp.Boerenleenbank „Oude wetering1 viert haar qouden jubileum Voor foto en film Interpellatie van mr. Vallentgoed over toestand bij de brandweer Zomerstoffen VRIJDAG 8 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Aan de rij van jubilerende boe renleenbanken schijnt geen einde te komen. De beurt is thans aan de Coöp. Boerenleenbank „Oudewete ring", die op 14 Juni haar gouden feest gaat vieren. Do mogelijkheden voor boer en tuinder om crediet te krijgen zijn eigenlijk zo gewoon geworden, dat men kan spreken van een gepeld eitje, waarvan nog slechts weinigen weten, hoe moeilijk de schaal eraf ging. Maar toch is het niet zo erg lang geleden, dat aan de credietbehoefte maar erg slecht voldaan kon wor den, hetgeen allerlei narigheid in de hand werkte. Vreemd geld lenen maakte de boer afhanke: lijk en de voorwaarden, waarop hij het geld kreeg, waren meestal on dragelijk. Zeventig jaar geleden rapporteer de een staatscommissie, dat een der meest werkzame factoren van de achterlijke toestand in de landbouw de allertreurigste regeling was van het landbouwcrediet. Initiatief te Oudewetering. Ook in Oudewetering zag men in, dat er tegen dergelijke toestanden opgetreden moest worden. Er rijpte een plan tot het oprichten van een boerenleenbank. Een document werd opgesteld, waarin dit plan werd vastgelegd. Dertig belanghebbenden en mensen van naam, die zelf niet zozeer bij een dergelijke bank wa ren geïnteresseerd, maar er het al gemene nut van inzagen, zetten er hun handtekening onder. Een en an der geschiedde op 24 Mei 1901 en nog geen maand later, op 14 Juni, passeerde de stichtingsacte bij no taris Frederik de Wit. Het eerste bestuur bestond uit de heren Gijsbertus Marinus van der Beek, Haarlemmermeer, Cornelis Christiaan van den Heuvel, Haar lemmermeer, Pieter Roeloffs, Oude wetering, Cornelis van Berkel, Oude wetering, Jan Straathof, Leimuiden en Casparus Kooy, eveneens te Lei muiden. De eerste vergadering had plaats op 31 Juli met een totaal van 11 le den. Bestuur en raad van toezicht werden gekozen en wat waarschijn lijk niet vaak is voorgekomen bij Coöp. Boerenleenbc.n-.tTi. Pa~to-~r G. M. Dirksen en dominee A. C. de Regt werden beiden lid van de raad van toezicht. De zwoegers. Tot een der grootste zwoegers uit de moeilijkste jaren van de bank kan ongetwijfeld gerekend worden de heer W. C. P -Tansz, eerste kas sier van de bank Hij leefde zo mede met de zorgen van anderen, dat hij een geldopnemer, die zijn aflossing kwam betalen, placht to feliciteren. Overigens was het kassiersbaantje iets, waaraan veel' werk verbonden was en weinig verdiensten. Rijk kon men er niet bepaald van worden. De heer Jansz genoot een jaarsalaris van f 50,Na tien jaar was dit nog pas 250, Twee andere namen, die in de ge schiedenis van de bank zullen blij ven voortleven zijn Pieter Roeloffs en Klaas Rodewijk, die respectieve lijk 35 en 28 jaar deel uit maakten van het bestuur en de raad van toe zicht. Zij hebben gezwoegd, om het vertrouwen te winnen en mochten de bank zien opgroeien yan een be scheiden struikje tot een boom, die financieel vast geworteld staat. In grote trekken. Het eerste jaar sloten ontvangster, en uitgaven met een bedrag van 5418,—. In de jaren daarop ging alles voorspoedig, zodat in 1911 een woning met kantoor kon worden ge bouwd. In 1919 werd het rayon van de bank, dat zich uitstrekt over de provincies Noord en Zuid Holland, uitgebreid met plaatsen Leimuiden en Rijnsaterwoude. In 1922 werd de ontwikkeling van de bank verstoord door frauduleust- handelingen van do toenmalige kas sier, waardoor er een tekort ont stond van ruim 100.000. Het ver trouwen bleef echter ongeschokt en bestuur en leden wisten de moeilijk heden te overwinnen In totaal werd vier maal van bankgebouw gewisseld, wanneer men tenminste het eerste onderkomen ook als zodanig wil betitelen. Het tegenwoordige gebouw heeft de al lure van een bankgebouw, waar alle zaken op bankgebied worden be- v.l.n.r.: J. L. k,oet (best.), c. v. Egmond (seer. R. v. T.), J. v. Dam (best.), M. R. v. d. Veld (kassier), W. Timmers (voorz. R. v. T.), P. Enthoven (voorz. bestuurL G. Zek- veld (secr. v. h. bestuur), C. A. Beuk (R. v. T.), Joh. Rietbroek Jr. (best.). handeld. En hierbij moeten we dan even de naam noemen van de heer Penning de Vries, die de echte bank- service invoerde en daardoor vele nieuwe leden wist aan te trekken. Reden om te feesten. Bij het doorlopen van de statis tische gegevens kan men constate ren, dat er reden te over is, om dit jubileum feestelijk te vieren. Het aantal leden is in de loop van vijftig jaar van 11 op 365 gekomen. Belangrijk is ook de toename van het aantal spaarders (want wat is een boerenleenbank zonder spaar ders). Bij het begin waren er 14 en thans zijn er 1892. De jaaromzet be loopt ruim 11 millioen gulden. Het jubileumfeest zal op 14 Juni worden begonnen met een receptie in het Paviljoen de Brasem, 's Avonds is er een feestelijke bijeenkomst, waarop een film, die betrekking heeft op de geschiedenis van de bank en vervaardigd weid door dr. v. d. Bijl, zal worden vertoohd. De verdere avond zal een gezelschap met een cabaretprogr. de aanwezi gen aangenaam bezighouden. Wij zijn ervan overtuigd, dat vele leden en relaties van de bank op die dag hun belangstelling en waardering zullen tonen. fofö - ciné fin UUoLFSLfiG v.L( imeestroot lEIDEn-TEl 21851 behoeft niet veel te kosten, omdat zij in feite berust op 's mensen innerlijk en haar vermogen die elementen uit de bui tenwereld te gebruiken, die daarbij passen. Met een bescheiden opmaak, een goed gekozen byou en een vleugje parfum doet een verzorgde vrouw wonderen, of zij jong is of oud, mooi of lelijk. Een charmante vrouw is trouwens nooit lelijk. Zowel in het luxe als in het meer billijke genre hebben wij een schier onuitputtelijke verscheidenheid voor handen. Wij kunnen U de wereldbe roemde producten van Elisabeth Arden, Lancöme, Helena Rubinstein en Carven aanbieden maar ook bijv. de eenvoudige Vinolia-producten, de frisse eau de colognes van Boldoot en de Engelse de gelijkheid van Yardley's lavendel. In byoux hebben wij bovendien een pracht collectie colliers, terwijl U tevens bij ons terecht kunt voor luxe leder- Elke vrouw kan charmant zijn. Haar daarvan te overtuigen behoort tot de •ak van -laute coiffure - Soins de beauté STEENSTR. 57 - BREESTR. 10 Telefoon 21721 en 20477 Vrijdag 8 Juni. De Schouwburg was gisteravond flink bezet, toen de Stichting „Het Merkartikel" de laatste avond van een groot tourneé door het hele land hield. Het programma ving aan met een welkomstwoord van de heer N. Hoogwoud, onderdirecteur van „Ver kade" uit Zaandam, waarna drs. W. J. van de Woestijne een causerie hield over de voordelen van het merkartikel. Na de pauze was het woord aan de Vlaamse humorist en conferencier Willy Vervoort, de man van „Cheerio", die met zijn sap pig taaltje de aanwezigen danig ver maakte. Tonny Boucher, de Anne- bella's en Co van der HeideWij ma vulden het verdere programma, waarna nog enige sprekers dankten voor het welslagen van dit thans ge- eindigde tourneé. GEMEENTERAAD OEGSTGEEST Gisteravond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bi,jeen onder voorzitterschap van Burg Du Boeuf. Het voorstel van B. en W. tot het opnieuw aangaan van een overeen komst met de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente inzake gebruik van het lijkenhuisje op de begraafplaats bij 't Groene Kerkje werd goedge keurd. Voorstel om de namen van de Duivenvoordestraat, Juffermans- en Spaargarenstraat ongewijzigd te laten. B. en W. zijn tot de conclusie ge komen, dat een wijziging van de straatnamen en de daaruit voort vloeiende vernummering voor de be trokkenen grote moeilijkheden zou den medebrengen. De kosten van vernummering enz. zouden 250, bedragen. De hc-er Blomsma (P, v. d. A.) deelde de mening van B en W. niet en stelde naamsverandering voor. Dit voorstel werd na ontrading door weth. De Neeff verworpen met tegen 5 stemmen. Voorrangskruising. Op verzoek van de Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat zullen bij de westelijke afrit van Rijksweg no. 4 naar de Rijnzichtweg verkeersbor den worden geplaatst, waarbij dit kruispunt als voorrangskruisin^ wordt aangewezen in dier voege, dat het verkeer over de Rijnzichtweg de voorrang heeft boven het verkeer dat van de afrit komt. De raad besloot voorts tot het toe' kennen van een vacantie-toelage aar het gemeentepersoneel. Voorstel tot wijziging van het ge meentelijk bezoldigingsbesluit en van de instructie voor de directeur van gemeentewerken naar aanleiding van het regeringsrapport van de Com missie Ubink om de salarissen van genoemde functionarissen te brengen op 80 a 90 van dat van de ge meentesecretarissen. D'e heer Vallentgoed vroeg waarin hij die belangrijkheid vermag te on derscheiden zonder nadere toelich ting. Volgens het praeadvies stellen de werkzaamheden van de directeur bijzondere eisen. Spr. achtte het niet verantwoord gelden hiervoor te vo teren. Mevr, Kramers is "van oordeel dat een ambtenaar niet de dupe mag worden van een minder gelukkig ge steld prae-advies. De heer Den Ouden wilde het sa laris wel verhoogd zien en achtte het voorgestelde salaris van 5300 tot 6000 exclusief 10.'4 voor deze veel omvattende functie in het ge heel niet te veel Weth. Dijsselbloem hield een warm pleidooi voor 't voorstel van B. en W. Spr. merkte terecht op, dat we nu eenmaal in deze geleide loon politiek zijn gekomen en het niet aangaat het loonbeleid der regering tegen te werken, afgezien nog van het feit, dat we voor een andere re geling geen toestemming zouden krijgen. Terloops merkte de weth. nog op, dat de salarissen voor 1952 zijn geprojecteerd als He klasse, daar hij Ille klasse onrechtvaardig achtte Het voorstel werd met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Toestand der brandweer. Hierna was aan de orde de inter pellatie van de heer Vallentgoed over de toestand der brandweer. De interpellant maakt zich ernstig ongerust over deze toestand, als ge volg van zijn bijkans twee-urige aan wezigheid bij de brand op de Ter wee weg van Zondagmiddag 13 Mei. Na aangetoond te hebben, dat het brandweerwezen niet alleen tot ie competentie van de burgemeester behoort, zoals uit de antwoorden aan de heer Oosterom zou moeten blij ken, doch aan B. en W., geeft spr. een ooggetuigeverslag van de betreffende brand, waarbij hij o m. opmerkte, dat de politie onvoldoende vertegenwoordigd was en de brand weer belemmerd werd in haar werk. Voorts dat de tijd, die tussen de melding der brand en de eerste watergeving minstens 26 minuten heeft geduurd, het brandweerperso neel te gering in aantal was en drup- van de heer Blomsma mede, dat de springtoren m .Poelmeer naar zijn verwaenting er al had moeten zijn. De prijs ligt echter aanmerkelijk bo ven het crediet en de Kun. Ned Zwembond is van oordeei dat het veel goedkoper kan. Bond en ver eniging zijn daar nu over aan het onderhandelen, doch spr. vertrouwt dat het dit seizoen nog wel in orde komt. Na de rondvraag ging de raad in geheime zitting en werd daarna gesloten. Siotuitvoering K. en G. De to neelver. „Kunst en Genoegen" bood •haar donateurs aan het einde van het einde van het seizoen een gevarieerd programma aan, dat in gebouw „Ire ne" ten tonele werd gevoerd en waaraan behalve K. en G. zelf ook het duo Hermans en van Steenvoorde medewerking verleenden, terwijl het geheel muzikaal werd omlijst door de Gitaco's. In zijn openingswoord verwel komde regisseur L. M. Trijselaar burgemeester du Boeuff en echtge note en deelde mede, dat het nieu we seizoen ingrijpende veranderin gen zal brengen; de plannen hierom trent zullen binnenkort nog worden bekend gemaakt. Hij bracht dank aan alle donateurs voor de grote steun en vroeg, ook in de toekomst op hen te mogen rekenen. Het aandeel, dat K. en G. had in het programma, namelijk de opvoe ring van de beide sketches „De jas" en „Er ligt een zwarte vrouw op uw huis" beantwoordde nu niet direct aan het spelpeil, dat we van deze ver. gewend zijn. Speciaal het eerste werd niet sterk gespeeld; de rolken- nis liet af en toe te wensen over en het samenspel was zwak. Het twee- de echter werd beter vertolkt en maakte weer veel goed; hier bleek men wat beter op elkaar ingespeeld. Het duo Hermans en van Steen voorde wist de aanwezigen goed be te houden. Vooral heeft men zich kostelijk geamuseerd met d1: creatie van de heer Hermans als schoenmaker en als boerenknecht Kobus, welke laatste typering dan ook zeer geslaagd mocht heten. De Gitaco's verbonden een en ander /erdienstelijke wijze met muziek en zang en de talrijke toeschouwers die tijdens de pauze nog een kleine attractie kregen aangeboden toon den zich zeer voldaan. pelgewijze kwam. Hieruit concludeerde spr., dat de organisatie van de brandweer niet in orde is; er werd niet over vol doende manschappen beschikt om onmiddellijk effectief te kunnen zijn, terwijl er een regeling ontbreekt in geval van gebrek aan politieperso neel. Spr. heeft echter grote waardering voor de arbeid, die dóór mensen van de vrijwillige brandweer wordt ver richt, doch vraagt zich af of het alarmsysteem wel voldoende is. Andere meningen. De heer Blomsma vroeg zich af of het materieel voldoende betrouw baar is en deelde nog mede, dat er met smart gewaent wordt op een regeling der vergoedingen, die des tijds in het uitzicht werd gesteld. Spr. is van oordeel dat een goed alarmeringssysteem in Oegstgeest ontbreekt. De heer Kerkhof meende, dat het niet nodig was geweest zo sensatio neel met vragen en interpellatie te komen. Het optreden van de inter pellant tijdens de brand heeft z.i. de sensatie en hilariteit bevorderd. De heer Oosterom deelde nog mede, dat hij destijds juist schrifte lijke vragen heeft gesteld om derheid in deze materie te krijgen, gezien de geruchten die de ronde deden. De voorzitter dankte de sprekers voor de lof die zij de brandweer heb ben toegezwaaid. Hij releveerde de feiten zoals die in de officiële rap porten staan opgetekend en verwees naar de antwoorden op de vragen van de heer Oosterom. In de volgende vex*gadering komt de vergoeding van de brandweer aan de orde. Dat er te weinig politie was is te wijten aan een toen plaats gehad hebbend ernstig verkeersongeval, ziekte en verlof. Garantie geven dat het niet meer zal voorkomen kan spr. niet, er zal naar worden streefd. De critiek kan volgens de voorzit ter beperkt blijven tot het materiaal De heer Vallentgoed zeide nog zich niet bewust te zijn te hebben bijge dragen tot sensatie. Hij heeft deze interpellatie aange vraagd, omdat discussie in het open baar er toe kan leiden, waar ipen wezen wil. In de rondvraag deelde weth. De I Halem, Leiden, 71.700; L. v. d. Neef op een desbetreffende vraag I Geer Zn, Leiden 66.700. LEDENVERGADERING VAN KUNSTKRING „VOOR ALLEN" Bij ontstentenis van voorzitter Van der Hoeven werd de ledenvergade ring van de Leidse Kunstkring „Voor Allen" gisteravond in „In den Vergulden Turk" gepresideerd door mr. A. J. Sormani, die een dringend beroep deed op de leden tot steun en actief medeleven. De sterk ver hoogde tarieven van de Stadsgehoor zaal dreigen funest te worden voor de Kunstkring. Men heeft nu het aantal concerten van 6 reeds op 5 moeten terugbrengen. Zo „bevor dert" de Gemeente het culturele le- in de stadDesondanks heeft men toch een aantrekkelijk programma kunnen samenstellen voor het sei zoen 1951—1952, met H. Krebbers (viool). Marie Th. Fourneau (piano), Gérard Souzay (zang), Cor de Groot (piano) en Kwartet Champsil. De heer J. de Jong, secretaris, me moreerde in zijn jaar verslag het zeer goed geslaagde seizoen 1950 1951. De heer L. Gerverdinck, pen ningmeester meldde een nadelig saldo van plm. 400 gulden. De be groting voor het komende seizoen heeft een geraamd tekort van 500 gulden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren L. Gerverdinck J. Sormarti en drs N. J. Swierstra herkozen KON. NED. GROFSMEDERIJ De Koninklijke Nederlandse Grof smederij, heeft in 1950 een bruto winst benaald van f 999.698 (v.j. ƒ968.140). Na afschrijvingen ad. 363.444 (272.479), belastingen ad. 5 200.000 300.000, een dotatie van 1-00.000 (onv.) aan de algemene reserve en een van 50.000 100.000) aan de vernieuwingreserve, bedraagt de te verdelen winst ƒ260.221 173.170), waaruit op het van 1.990.000 op 2.990.000 gebrachte kapitaal een onveranderd divident van 7% kan worden uitgekeerd. Het eerste gedeelte van het ver slagjaar was zeer bevredigend. De prijzen liepen achteruit, zodat de mij op een meer gelijke basis kwam te staan met de buitenlandse concu- renten In het tweede halfjaar ver slechterde de positie t.o v. het buiten* land, als gevolg van de oplopende materiaalprijzen. Toch zijn belang rijke opdrachten geboekt, mede als gevolg van het feit, dat het vertrou wen in tijdige levering uit het bui tenland verminderde. De werkplaatsen waren voldoende van opdrachten voorzien. Het ziet er naar uit, dat er ook in 1951 ruim voldoende opdrachten aan wezig zijn. Een nieuw fabrieksgebouw zal binnenkort in -gebruik worden geno men. Het is noodzakelijk de productie j zo sterk mogelijk op te voeren, ten De Leidse Politie heeft vier perso nen aangehouden, in verband met diefstal van 3.000 kg. betonijzer. Het zijn de 30-jarige H. v. E., de 25-jari- ge J. v. E., de 26-jarige H. K. en de 36-jarige J. K., allen uit Leiden. Zij zijn op het politiebureau ingesloten. De Ned. R.K. Bond van Sigaren winkeliers „St. Antonius van Pa dua", afd. Leiden en Omstreken, gaat a.s. Dinsdagavond om 8 uur in „De Harmonie", Breestraat, een be langrijke ledenvergadering houden. Ook niet-leden zijn van harte wel kom. De nieuwe geestelijke adviseur, kapelaan H. Schrama, zal geïnstal leerd worden. Bovendien wordt ver slag uitgebracht van het Bondscon- gres. Herhaaldelijk horen we klachten over de toenemende baldadigheid van de jeugd. Vooral de laatste tijd is het erg. Bijna iedere dag ontvan gen we er brieven en telefoontjes over. Het heeft echter geen zin op alle gebroken ruiten, beschadigde auto's en geplunderde plantsoentjes afzonderlijk in te gaan. Maar mor gen hopen wij met een uitvoerig ar tikel deze „brandende kwestie" te be handelen, daarmede alle opmerkin gen, die ons de laatste weken bereikt hebbèn, samenvattend. STADSKOK. Leidse Universiteit Geslaagd voor het prop. examen godgeleerdheid de heer A. Vremeijer Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men geneeskunde de dames D. C. Bekkers, Leiden; E. M. Salomonson, Den Haag, idem de heren J R. Brun- sting (cum laude) Den Haag, R. E. M. Buss, Den Haag, M. T. de Haan, Voorburg, G. Noteboom (cum lau de) Voorburg, A Oosthoek, Arnhem; J. A. Scholte, Den Haag, F. Siewertsz van Reesema Overschie, A. van der Spek, Rotterdam en P. J. Zwaan, Voorburg. RIOLERINGSWERK E.D. AANBESTEED. Hedenmorgen werd op het Stad huis te Leiden aanbesteed het maken van riolerings- en bestratingswerken c.a. op een terrein bezuiden de Tous- saintkade, in verband met de bouw van 116 B.B.B.-woningen. Er waren 18 inschrijvingen, van hoogste tot laagste: fa. Stomphorst, Utrecht 95.700; N. V. L. v, Drunen, 's Hertogenbosch, 95.500; N.V. v.h. Gebr. Offerman, Aalsmeer, 90.800; gebr. J. en P. A. Schouls, Rotterdam, 90.000; fa. C. Lampert en Zoon, Haarlem, 89.737; Gebr. Schouls, Leiderdorp, 84.587; N.V. Zethabo, Amsterdam, 84.000; G. van Duijn, Katwijk aan Zee 76.520; H. J. Strijk Rijpwetering 76.000; C. A. Lange- veld, Alphen aan den Rijn 75.900; T. P. de Geus, Leidschendam 74.900 A. Th. Stuifzand, Leiden, 73.349; D. R. de Jong, Haarlem 73.290; A. P. Volker, Sliedrecht f 72.230; A. de Later, Oegstgeest, 71.900; N.V. Prori, Wassenaar f 71.750; A. van einde aan de grote vraag te kunnen voldoen. Het zal tevens geboden zijn de productiekosten te drukken, ten einde zoveel mogelijk te voorkomen, dat de plaats gehad hebbende verho gingen van de materiaalprijzen en lonen tot een ongewenste prijsstijging aanleiding geven. De materiaalvoorziening vereist grote aandacht, maar de directie ver wacht, dat geen ernstige moeilijk heden hieromtrent zullen ontstaan. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik Jan z. van J. H. Voorbij en J. Bos. Joris Hendricus z. van A. J. Hageman en C. W. Ouwer- kerk. Elisabeth Lamberdint Maria dr. van P. M. J. van den Berg en M. M Meijer. Cornelis Johannes z. van L. D. Rodenburg en M. A. Roose- malen. Hendrika Helena d. van D. G. van de Velde en M. H. de Blonde. Mathilda Lucidia Maria d. van W. G. Luijten en C. M. Kaptein. Louise Wilhelmint Johanna d. van H. L. J, van der Lans en T. A. van der Voort, Dionisius Gerardus z van J. D. van Tongeren en T. J. C. Bisschops. Overleden: C. A. Koster zoon 1 j. F. Y. Faes man 60 j. D. Huygens wed. van: Sloos 71 j. M. van Booren doch ter 6 dagen. Ondertrouwd: W. de Jong en G. M. Holswilder. F. G. M. Langebroek en W. M. van Kempen. D. Verzaal en J. Mieremet. C. Rijsbergen en G. J. Keijzer. M. Prins van Wijngaarden en C. M. van Wijngaarden. W. Wan ders en L. Baas. C. van Groeningen en E. Plu. C. Pet en M. T. S. Kriest F. T. Aukes en S. Heemskerk. H. Ligtvoet en J. Hofstra. J. S. Hertz en M. Frankenhuis. J. W. Hahland en E. Delmeer. H. van den Berg en A. Hoppenbrouwer. T. K. Muller en J. M J. Slagter. J S. Boddens en J. H. Schreuder. J. B. Bouwman en M. C. Pikaar. P. L. J. O. van der Eerden en H. J. van der Voort. S. H. C Zeeuw en E. Arnold. met 1030 korting op de normale prijzen. Partij 1 5000 meter GEBLOEMDE VISTRA zeer kleine drukfouten en be schadigingen aan de zelfkant, 28 kleurendruk. 80 br. 1.58 per meter. Partij 2 3000 meter GEBLOEMDE VISTRA EN KATOEN volkomen gaaf, slechts breedte afwijkingen van ten hoogste 2 cm 80 cm. br. 1.78 per meter. Partij 3 2000 meter VISTRA EN KATOENEN ZOMERSTOFFEN waaronder 90 br. zeer fraaie en grote collectie, per meter 1.98. Aanvang der verkoop: Zaterdagmorgen 9 uur. VAN MOORSEL Botermark 19 - Donkersteeg 16 Wat lezers schrijven BRUGGEN-MISERE. Op Dinsdag 5 Juni werd de Ha- venbrug om 17.55 uur gesloten en pas om 18.15 uur weer geopend. Honderden mensenen een lange reeks auto's, tot voorbij de Pelikaan straat, stonden te wachten. En dit alles omdat één kolenaak werd doorgelaten. Diezelfde avond, nog geen twee uur later, was de brug weer geslo ten van ongeveer 19.23 uur tot 19.45 uur. Weer een groot aantal wach tende mensen. Het betrof nu weer een kolenaak, een schuit met grind en nog een kleine boot, die er door moesten. Hoeveel kostbare tijd gaat door dit wachten verloren? En bovendien, is dit niet onverantwoordelijk, vooral nu de Pauwbrug wegens repara tie niet te gebruiken is? Stel voor, dat er brand uitbreekt in de grote stadswijk, die hierachter gele gen is, of dat er een spoedgeval is, waarbij dringend een dokter of eerste hulp vereist zijn. Het. scheepsverkeer moet door gang hebben, dat is zeker, maar toch is verbetering nodig. De sche pen die het meeste oponthoud geven, de kolenaken bestemd voor de Gas fabriek of centrale, meren dikwijls direct nadat ze de brug gepasseerd zijn, of liggen lange tijd in de singel op lossing te wachten. Dan is het ook mogelijk deze lastig te manoeu vreren schuiten te laten wachten vóór de bruggen tot 's avonds zeer laat, of 's morgens zeer vroeg. Het personeel van de Brugdienst wordt hierdoor natuurlijk extra belast, maar het is toch mogelijk hen op een of andere wijze voor deze extra diensten schadeloos te stellen. Volgens mij zou dit reeds een grote verbeterin geven en het wach ten voor de bruggen terugbrengen tot een betrekkelijk korte tijd. Een der vele slachtoffers. D. BERGSMA, Waldeck Pyrmontstr. 9, Leiden SASSENHEÏM Kindje gest kt Gistermiddag is het 2-jarig doch tertje van de familie B. v. d. Lans uit de Hein Baderstraat bij het spe len achter de ouderlijke woning met het hoofdje in een afvoerputje ge raakt. Toen aren de kleine vond, was zij reeds in de modder gestikt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2