Noren wonnen verdiend met 3-2 Faanhof winnaar 2e etappe De wedstrijd van begin tot einde Het Oranje-elftal miste techniek stelde danig teleur, en enthousiasme DONDERDAG 7 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA t DE RONDE VAIN NEDERLAND In de rit van gisteren kwam pas tekening in de buurt van Lochem. Er waren wel enkele schermutselingen geweest, waarbij Vos, Schulte, Schoenmakers, Voorting en Lam- brichs betrokken waren, en later van Elderen, Van Kerekhoven en Deques- ne, maar zij hadden weinig om het lijf. Maar tussen Rijssen en Lochem, toen men ongeveer 140 km. achter de rug had, gingen Lambrichs en de Belg de Baere aan de haal, in de beste ver standhouding dat zou later anders worden rpoedig gevolgd door de Belgen de Graevelijne en Smet, die hen na een lange stugge achtervol ging bij het dorpje Wehl inliepen, 180 km. van de start. Men kan niet zeggen, dat het peloton hun vlucht negeerde, want de voorsprong heeft nooit meer dan 3.5 minuut bedragen, maar onmiddellijke reacties bleven uit. Wel zag men Schulte, Voorting, de oïanjetrui-drager de Feyter en nog enkele andere Nederlandse en 3elgische cracks steeds vooraan in de hoofdgroep:, en gereed voor de te genaanval. Toch vragen wij ons af, wat er gebeurd zou zijn als Lambrichs en de arie Belgen, die de voorhoede vormden er allen belang bij hadden gehad, om de voorsprong zo groot mo gelijk te maken. De Belgen wilden v/el, maar Lambïichs voelde er wei nig voor om in gezelschap van drie renners aan de finish te arriveren, die hem stuk voor stuk, in de eindspurt zouden kunnen kloppen. Indien hij dus al het tempo niet remde, zo deed hij ook niets om het op te voeren. En van trekken wilde hij helemaal niets weten. Twee of drie keer probeerden de Belgen, maar vergeefs, deze on willige partner van hun wiel te rij den. Op een gegeven moment werden zij in hun spijtigheid bijna handge meen met de Limburger, die zich echter niet van de wijs liet brengen en zijn eigen cours reed. Vlak voor de oprit naar de Waal brug te Nijmegen brak eindelijk de tegenaanval los. Schulte en Voorting narrjen er het initiatief voor km. lang kreeg men de grote Schulte te zien, de machtige renner, tegen wiens geweld niets bestand is en die op een glooiende weg 50 km en meer kan rijden. Nog voor Gennep, kre gen hij en Voorting. die hem goed had bijgestaan, aansluiting met de vier koplopers, maar hij had tevens als gangmaker voor een peloton van een man of twintig gediend, waarbij zich ook heren bevonden die wat van wielrennen weten. En zo was het re sultaat van Schultc's inspanning in laatste aanleg slechts, dat zich onge veer 25 km. voor Venlo een groep van ongeveer 20 renners, vormde waarbij er zeven of acht waren, die tot nog toe zeer economisch gereden hadden en nog over de nodige reserves be schikten. 17 Km. voor de finish lienen Bogaerts, Evens. Dequesne, Van Kerekhoven en Faanhof onweer staanbaar weg, vruchteloos achter volgd door Btiyl die zich bijna leeg reed bij zijn pogingen om contact te krijgen, Maar de vijf. die deze laat ste slap sloegen, werden niet meer ingehaald en reden gezamenlijk om de eroDlaatsen. Onze Belgische col lega's hielden het op Bogaerts, een venijnig sprintertje, maar tot grote vreugde van alle Nederlanders, bleef Faanhof de enige landgenoot in het troepje, hem met gering verschil de baas en ging hij als eerste over de streep. Een kostbare zege, die hem tevens de oranjetrui bezorgde, want in het algemeen klassement hebben hij en de Belgen Bogaerts en Van Kerekhoven dezelfde totaaltijd en het is alleen zijn etappe-overwinning, die Faanhof de trui en de eerste plaats bezorgde. Overigens ziin de verschil len in de bovenste helft rering. num mer acht. de Belg Ollivier heeft slechts 44 see. achterstand op Faan hof Er kan dus nog van alles gebeu ren. De uitslag. Het officiële etappe-klassement, van de tweede ronde van Nederland van Veendam naar Venlo dat over een afstand ging van 316 km, is als volgt: 1, Faanhof (Ned. B) 7 uur 57 min. 38 sec.; 2. Bogaerts (België B) z. t.; 3. Evens (België B) z. t.; 4 Van Kerekhoven (België A) z. t.: 5. De Feyter (België B) 7 uur 58 min. 22 sec.; 7. Wagtmans (Ned. C) z. t.: 8 Buyl (België B) z. t 9 De Hoog (Ned. C) 7. t.; 10. Ollivier (België A) z. t 11. Schoenmakers (Ned. A) 7.59.23: 12. Van Brabant (België B) 7 59 33; 13. Braekeveld (België A) z. t.: 14. Serin (Bel^'ë B) z. t.: 15 Schulte (Ned. A) z. t.; 16. Lambrichs (Ned- C) z. t.: 17. Dekkers Ned. A) z. t.: 18. Janssen (Ned. C) z t.: 19. ex aequo Bakker (Ned. A). Van der Zande (Intern, pi-), de la Haye (Fr.) alle z. t. Het algemeen klassement na de 2de etappe luidt: 1. Faanhof (Ned. B) 15.33.13; 2. Bo gaerts (België B) 15.53.13; 3. Van Kerekhoven (België A) 15.33.13; 4. De Feyter (België B) 15.33.17; 5. Wagtmans (Ned C) 15.33.22; 6. De quesne (Intern.) 15.33.41; 7. Buyl (België B) 15.33.57; 8. Ollivier (Bel gië A) 15.33.57; 9. Schoenmakers (Ned. A) 15.34.58; 10. Van Brabant (Belg. B) 15.35 02. Het ploegenklassement na de twee de etappe luidt; 1. België B 46 uur 40 min. 27 sec.; 2. België A 46.42.18; 3. Nederland B 46.45.25; 4. Nederland A 46.45.42; 5 Nederland C 46.47.27: 6. Intern, ploeg 47.16.27; 7. Franse ploeg 47.24.12. In Veendam zijn gistermorgen niet gestart Grift (Fr.), die wegens ver keerd rijden uit de course is geno men en De Poorter (België A). Gis teren hebben opgegeven Abello (Fr.). Delia Guistina (Internationale ploeg); Persico (Intern, ploeg); Blankenauw (Ned. B). De Belgische wielerbond heeft de volgende ploeg samengesteld voor de Ronde van Frankrijk 1951: Bayens, Couvrcur, de Hertog, de Rijeke, de Mulder, Jobe. Rosseel, van Brabant, van Ende, van Steenber gen, van Steenkiste en Verschuren. Schottc had zijn candidatuur terug getrokken. VOETBAL. FRANSE BELANGSTELLING VOOR NEDERLANSE UITVINDING De heer Stroker uitvinder van de z.g. voctbalrobot vertrekt mor gen naar Frankrijk. De Franse voet balbond heeft hem uitgenodigd naar Reims te komen om aldaar op 11 en 12 Juni a.s. zijn uitvinding voor tech nici en officials te demonstreren. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O. O." De laatste speelavond van de pa- rcn-beker-competitie had het vol gende resultaat: Afd. A: 1. en 2. Zwanenburg Schilling en FaesKlijn 35 p., 3. dc G^ootv. d. Post 33H P-i 4. echtp. Zandvliet 32 p., 5. echtp. Bik 30 y. p.. 'l 6 en 7. v. Haasteren.Lamboo en v. ld Ploegv. d. Ploeg 29';, p., 8. I mej. LeonardsLagerberg 28 p. Afd. B: 1. Mossel—v. Zijl 38 p., 2. v. Ziltv. Dieren 35H P-. 3. Jeuster Vuurpijl 35 p., 4. SmitAbswoude 33 y, p., 5. VerverGenang 31 p., G. gebrs. Jansen 30 p., 7. Winkelmo lenmej. Lagerberg 28 p., 8. echtp. Cuppen 20!^ p. Bekerwinnaars: heren van Zilt v. Dieren. Afd. C: BonnetBonnet 72y, p., 2 dames HinnenKoppers 66 y3 p.. gebrs. Abswoude 63 p., 4. echtp. Wer- ter 60 p., 5. echtp. Koppers 55 p., 6. dames v. GelderenGoddijn 54 p., 7. echtp. Stuyfzand 49 p., 8. echtp. v Gent 44 y: p., 9. en 10. dames de Roo—v. d. Stok 38p.. en dames v. Bergen Henegouwen—Schalks 38H P- Bekerwinnaars: heren Bonnet. De volgende week V/oensdag slui tingsdrive, op Woensdag 5 Septem ber opening nieuw seizoen.. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" De uitslagen van de vierde en laat ste ronde van de viertallen afval competitie luiden als volgt: Groep A: Team dam. Braams wint van team Beijer met 19 5 m'.p. Door deze overwinning is het team dam. Braams, bestaande uit mevr. Braams mevr. Bussching, mevr. Vrijcnhock en Heemskerk clubkampioen 1951. Als bijzonderheid dient vermeld dat alle wedstrijden zonder handicap voorgift werden gewonnen. Groep B: Team Visser wint van team Koch met 141 m.p. Groep C: Team v. Wingen wint van team Tielkemeijer 22—3. Groep D: Teairr Uphof wint van team Bosse met 2 5 m.p. Groep E: Team Smelt int van team v. d. Star met 6+2 m.p. Groep F: Team Klnrenbosch wint van team Slieker met 322 m.p. Groep G: Team dam. den Dekker tegen team Kreft 00. De eindstand is thans: 1. dam. Braams; 2. Beijer; 3. Visser; 4. Koch 5. v Wingen; 6. Tielkemeijer; 7. Up hof; 8. Bossc; 9. Smelt; 10. v. d. Star; IX. Klarenbosch; 12. Slieker; 13. Kreft; 14. dam*, v. Dijk; 15. Warnecke SLECHTE BEURT VAN SNOEK, DIE EEN DOELPUNT CADEAU GAF £JE LAATSTE INTERNATIONALE WEDSTRIJD van Het Oranjeteam in dit seizoen, gisteravond voor een uitverkocht Stadion te Rotter dam gespeeld, zal ongetwijfeld op de meer dan 65.000 toeschou wers een teleurstellende indruk hebben gemaakt. Niet allen, die naar de wedstrijd zijn gegaan, zullèn een Oranje-zege verwacht hebben, maar we zeggen toch niet teveel als we beweren, dat de tienduizenden naar Rotterdam zijn gegaan, in de hoop een goede wedstrijd van het Neder lands elftal te zien. heid van het Oranje-team en tenslot te J toen een doelpunt als gevolg van deze meerderheid uitbleef en juist aan de andere kant werd ge scoord de rest van de wedstrijd, toen de Noren weer de toon aanga ven. En daarin zijn de toeschouwers wel zeer teleurgesteld. Wèl hebben zij kunnen genieten van het voortreffe lijke, technisch veel knappere spel der Noorse ploeg, die zich als ge heel het praedicaat „best" kon toe meten. Eén ding was jammer bij de Noren: het zo dikwijls verwachte j Intussen heeft deze wedstrijd ons schot op tal van sublieme aanval- i geieerd) dat ons nationale team nog len kwam maar sporadisch. Van- daar, dat het maar een magere 32 overwinning voor de gasten is ge worden. Het had er dikwijls veel van weg, dat de gehele OranjeJoeg onder de voet zou worden ge'open en somwij len veroorzaakte het geraffineerde aanvalsspel aer Noren een paniek voetbal in de Oranje-defensie, welke zonder heel veel moeite finaal uit el kaar gespc-eld werd Dat de gasten k-ii de rust reeds ni?' een 40 of 50 voorsprong nr.dden, rnuet uit sluitend geweten worden aan het onvoldoende schiet 2 der voorhoede. Maar overigens, wat hebben die vijf voorhoede-spelers allen doen ge nieten van hun voetbalcapaciteiten. Stuk voor stuk waren het gooche Het moment, waarop het tweede Nederlandse doelpunt is gemaakt door Abe Lenstra. Links op de voor grond (vallend) Snoek; links op de achtergrond Groeneveld. lang niet is waar het wezen moet. In dit opzicht hebben de Noren een lesje gegeven, dat hard was, maar waaruit van de andere kant toch ook veel geleerd kon worden. Dat die leerschool goed was, bewees het eer ste kwartier van de tweede helft. Toen speelden de Nederlanders als de Noren in de eerste helft, zij rea geerden veel sneller, timeden beter en gaven de tegenstanders geen kans hun spel te spelen als vóór de rust, 't Is nog immer zo: een elftal speelt zodanig als dc tegenpartij dit toe laat! zon, de wind had in het hoge sta> dion weinig invloed, zodat men kan zeggen, dat onder uitgelezen omstan digheden werd begonnen, toen de Italiaanse scheidsrechter Galeati, die voortreffelijk leidde, de beide aan voerders bij elkaar riep. Terlouw won de toss en om pre cies zeven uur trapte midvoor Wang Sorense af. De Noren bekeken aan vankelijk de zaak even en zo kon Nederland in de eerste minuten een licht overwicht noteren, dat echter ötun. vuui t,« weinig tastbaar resultaat opleverde, laars, doorzetters, enthousiastelingen, Abe Lenstra had een speciale bewa Een deel van het veld werd in de was het kort daarop 02 geworden, eerste helft nog beschenen door de jcoen Skifjeld door de verdediging liep, Kraak ook al voorbij was, die voor een verrassend samenspel zorgden. Uiterst sne'le vleugelspe lers maakten het de Jong en Schij- venaar niet gemakkelijk en het bin- nentrio deed al niet voor hen onder. Vooral de blonde rechtsbinnen Bre- desen liet een spelletje zien om te watertanden en al heeft hij zelf geen doelpunten gemaakt, zijn aandeel in de zege en in het fraaie spel was al- .'ermmst gering. De Oraijo aanvoer- 'er Terlouw had de handen vol aan dit ).rima binnentrio. Kraak's jubileumwedstrijd. Het was de 25ste interland van Piet Kraak, maar we geloven, dat hij zelf over deze jubileumwedstrijd niet al te best te spreken zal zijn. Zeker, hij heeft zo nu en dan uit stekende safes verricht, maar in vele gevallen deed hij uiterst gevaarlijk werk, liep te ondoordacht uit en het eerste doelpunt had hij door sneller reageren moeten voorkomen. Het tweede doelpunt was 'n grote fout van Snoek, die van vrij ver te rugspeelde, zodat Kraak hierop al lerminst bedacht was. Het derde doelpunt was meer een gevolg van het vlijmscherpe schot van linksbinnen Johannesen dan van een fout van Kraak, want hij had zich tactisch op enige afstand van zijn doel opgesteld om het gat zo klein mogelijk te maken, maar des niettemin slaagde de Noor erin in de korte hoek in te schieten. De wedstrijd is eigenlijk in drie phasen te verdelen: de eerste helft met een groot overwicht van de No ren, het eerste kwartier in de tweede helft met een duidelijke meerder- king gekregen in de persoon van de blonde linkshalf Laerum en in de eerste helft kreeg de toen actieve Fries dan ook weinig kansen om ge vaarlijk te worden De overige voor- waartsen waren, evenals L enstra trouwens, weinig agressief en de twee lange backs wisten met de door zichtige aanvallen van de Oranje hemden doorgaans wel raad. Datzelf de kon niet altijd gezegd worden van de Nederlandse achterhoede, waarvan de spelers stuk voor stuk langzamer waren dan de fel sprin tende roodhemden. Kraak kon een maal slechts op het nippertje de bal voor de voeten van de kleine Wang- Sorensen weg grabbelen. Na 6 minu ten kreeg Nederland zijn eerste cor ner te nemen door Groeneveld. Van der Tuyn en Lenstra liepen elkaar echter in de weg en toen geen van beiden schoot wist aanvoerder Karl- sen wel raad met de bal. Als havikken schoten zijn voor- waartsen op de lange pass toe en Schijvenaar kon nog net met een sli ding de Noorse rechtsbuiten Hvidsten de pas afsnijden. Langzamerhand namen de Noren het spel in handen en vooral hun kleine kwieke voor hoede combineerde aardig. De lang zame Nederlandse backs hadden maar al te vaak geen afweer tegen het arsenaal van listige passes en snel individueel spel. Twee doelpunten in drie minuten. Na ruim 25 min. spelen namen de Noren het spel geheel in handen en flitsend vlogen Hvidsten en Skifjeld telkenmale langs de lijn. En toen laatstgenoemde Biesbrouck achter zich liet en scherp voorzette, kwam Johannessen pijlsnel toelopen. Drie Nederlanders waren in de buurt, maar het was de Noor, die kopte, vlak voor de vuisten van Kraak en ditmaal was het raak (01). De Nederlanders konden zich niet aan de druk ontworstelen en bijna ten val kwam en liggend net naast schoot. Dat het drie minuten na het eer ste doelpunt, 29 minuten na het be gin, twee nul werd, was verdiend al moet gezegd worden, dat de Noren er goedkoop aankwamen. Snoek, ver terug gekomen, wilde op Kraak terugspelen. Hij deed dit inderdaad, maar zo zacht, dat Wang-Sorensen zich nog in de baan van de bal kon springen en vordat Kraak besefte wat er gebeurde was hij ten tweede male gepasseerd (02). Het verband in de Nederlandse ploeg was nu volkomen zoek. Snoek werd steeds zwakker en Abe kwam in deze periode practisch niet in het stuk voor. De snelle rechtervleugel van de Noren, met de nauwelijks twintigja rige Bredeser. op de binnenplaats combinerde snel en goed en bracht de Nederlandse achterhoede op een ge geven moment zo in verwarring, dat De Jong en Terlouw niet bepaald zacht tegen elkaar op liepen. Van Melis scoort tegen. Toen iedereen zich reeds verzoend had met een 02 achterstand, kreeg de Nederlandse vorhoede plotseling voor enige seconden de geest, maar net voldoende om tegen te scoren. Lenstra kopte de bal naar Groene veld, deze speelde de bal over dc Noorse verdedigers, van Melis pikte de bal op en langs de uitlopend Blohm schoot hij beheerst in (12- Herboren Oranjeploeg. voor korte tijd. Het scheen, dat de Oranjeloeg in de pauze een mentale injectie had gehad. De voorhoede toonde zich plotseling agressief en de eerste tien minuten kwamen de Noren er bij wijze van spreken niet aan te pas. Een goede pass van Biesbrouck bood Groeneveld een schietkans. De Haar lemmer benutte die uitstekend en Blohm kon slechts vallend de bal tot corner slaan. Even een flitsende Noorse aanval, waarbij Schijvenaar op het nippertje wist te redden en toen was het woord weer aan de Ne derlanders. Lenstra maakt gelijk. Van Melis liep door op een hai naar voren geplaatste bal. Vlak bi. de zijlijn, rechts va nhet doel, kreeg hij hem te pakken. Een scherpe voor zet volgde en opspringend kopte Abe de bal via de onderkant van de lat langs Blohm (22). Dit geschiedde in de vierde minuut van de tweede speelhelft, doch wie dacht, dat hier mee het eertijds zo befaamde Hol landse kwartiertje ingeleid was kv/am bedrogen uit. Wel bleven de Oranjehemden nog even in de aan val, doch geleidelijk herstelden de Noren zich van dit overrompelende begin en de beide halfs Learum en Olsen begonnen weer zoetjes aan een paar aanvallen op te zetten, en de Nederlandse achterhoede verviel daarbij weer in haar fout van voor de rust door steeds op eigen goal te rug te trekken en daardoor de Noren een vrije ruimte te laten. Van Schijndel was in deze periode in een agressieve hui en herhaaldelijk kon men hem in de buurt van het Noorse strafschopgebied zien zwerven. Een maal kopte hij een voorzet van Van der Tuin over, doch de Noren rea geerden hierop zo snel, dat de lange SVV'er nog ver op d"> Noorse helft stond toen Johannessen net over het doel van Kraak schoot. De zege voor de Noren. Door het aanvallende spel van de Nederlandse rechtshalf had de Noor se linkervleugel herhaalde malen ■vrij spel en toen de Nederlanders weer eens voor het overgrote deel op de vijandelijke helft stonden bouw den de Noren een virtuoze aanval op. Van de midvoor naar de links binnen, door naar de linksbuiten die even uitkeek en een korte pass gaf naar de vTijgelopen Johannessen, De Jong snelde te hulp. doch Johannes sen draaide met de bal om hem heen en schuin voor het doel staande, schoot hij in het ene gat, dat Kraak net niet meer «ion dekken (23). Dit betekende de genadeslag voor de Nederlanders, die volkomen over klast werden en door slecht plaat sen zich geen kansen van betekenis meer wisten te scheppen. In de kleedkamers Dat de stemming na afloop in dc Nederlandse kleedkamer verre van opgewekt was, laat zich begrijpen. Rustig en stil zaten de jongens, ver moeid en enigszins verbouwereerd door het hoge tempo, waarmee de Noren hadden gespeeld, op de ban ken en niemand had eigenlijk veel lust om zich te gaan verkleden. Veel gepraat werd er niet. maar allen, zowel officials als spelers, uit ten hun bewondering voor het uitste kende spel, dat de Noren ten beste hadden gegeven. „Een volkomen ver diende overwinning, behaald door het elftal, dat het meest recht had op de zege'", was de mening van de voor zitter van de keuze-commissie, A. W. Verlegh en de bondscoach Jaap van der Leek was het er volkomen mee eens. De heer Mommers, lid van dc K. C. had eveneens veel lof voor de Noren. Hun tempo en hun beter opbouwen, dat zijn de factoren, die ons parten hebben gespeeld", was zijn oordeel- ..Vooral die rechtshalf en de rechts binnen waren in dat opzicht pracht- spelers", voegde de heer Mommers er aan toe. Toen kwam de bondsvoorzitter, Karei Lotsy binnen. Met een paar vrolijke opmerkingen joeg hij de elf onder de douches en daar werd de vermoeidheid en de onprettige na smaak van de nederlaag vlug weg gespoeld. Bij de Noren. Wie verwacht zou hebben, dat er in de Noorse kleedkamer een uit bundige stemming zou heersen kwam bedrogen uit. Deze heren uit het Noorden zijn niet gewend hun blijd schap uit te jubelen. Er werd maar heel weinig gepraat, enkele Noorse officials spraken een paar voldane woorden en daarmee was de zaak voorlopig v/el bekeken. Linksback Karlsen noemde het een prettige, faire wedstrijd. Bij zijn eigen ploeg vond hij linksbinnen Jo- hannssen de beste, bij de Hollanders had het spel van Terlouw, dat hij hard maar zeker niet unfair noemde, hem het meest getroffen Zeer voldaan waren alle spelers ovei* de uitstekende grasmat en ieder was geimponeerd door de machtige indruk, die het overvolle Feijenoord- stadlon op hen had gemaakt. Vandaag vertrokken de Noren weer naar hun land. waar de compe titie thans hun volle aandacht vraagt. Want het Noorse voetbalseizoen be gint in de lente en duurt tot de herfst. Geen wonder, dat van voet balmoeheid bij dit elftal geen zier te bespeuren was! Het moment, waarop Johannssen het eerste doelpunt voor zijn land maakt

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5