De Duitse pers critiseert Nederland Wat is agressie? Hij bleef zitten Miniatuur-oorlog in Chatham Nieuwe weekmarkt komt in de Berkheistraat R.K. gezinshulp in Warmond DONDERDAG 7 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 REGELING DER DUITSE SCHULDEN TE GODESBERG bij Bonn zijn de de voorbesprekingen begonnen over de regeling der Duitse schulden Deze voorbesprekingen hebben ton doel de wederzijdse standpunten toe te lichten voor de conferentie, die 25 Juni in Londen beginnen zal. Volgens Duitse berekeningen gaat het om een bedrag van Mk. 8,7 milliard op een totaal aan buitenlundse schulden van Mk. 18.9 milliard. Het betreft de schulden van vóór de oorlog. Vijf-en'Zestig naties hebben haar vorderingen ingediend. Nederland vordert Mk. 0,4 milliard. Het Duitse buitenlandse vermogen zal in begin sel niet tegen Duitse schulden ver rekend kunnen worden, aangezien die als herstelbetalingen gelden. Het begin-van de besprekingen gaat ge paard met protesten van Duitse zijde tegen de behandeling van het vroegere Duitse vermogen in het buitenland, in het bijzonder wat Nederland betreft. De „Hamburger Freie Presse" oefent scherpe critiek op Neder- landso autoriteiten, die zich door „bijzondere activiteit" gekenmerkt hebben, Do Nederlandse wet tot be ëindiging van de oorlogstoestand noemt het blad: „Een vereeuwiging van confiscatiemaatregelen, die in Definitie niet gewenst De V. N.-Commissie voor interna tionaal recht, die te Genéve verga dert, heeft met zeven tegen drie stemmen, bij een onthouding, beslo ten, dat het onmogelijk is een ge schikte definitie voor „agressie" te vinden. De ontwerp-definitie,, die thans verworpen is, luidde: „Agressie is de bedreiging of het gebruik van ge weld door een staat of regering tegen een andere staat, op welke wijze dan ook, onverschillig van welke wapens gebruik wordt gemaakt en onver schillig of het openlijk of anderzijds geschiedt om enige reden of met enig doel anders dan uit individuele of collectieve zelfverdediging of uit voering gevend aan besluiten of aan bevelingen van een competènt or gaan van de Ver. Naties". Het ontwerp werd verworpen on der aanvoering, dat zulk een defi nitie op het ogenblik niet gewenst of nuttig zou zijn. De prijzenoorlog in de V.S. De grote run is voorbij De prijzenoorlog in de Ver. Sta ten begint alweer te luwen. In de grote warenhuizen zijn de klanten minder „stormachtig" geworden. Tal van in prijs verlaagde artike len waren uitverkocht en in som mige gevallen weigerden de fabri kanten de warenhuizen van aanvul lende voorraad te voorzien. Vele warenhuizen hebben besloten de prijzen van artikelen die in aan merking komen als geschenken voor „Vaderdag" te verlagen. De kleiner: zaken die haar prijzen hebben ge handhaafd, hebben doordat zij ge ringe omzetten hadden, grote schade geleden. Waar een parlements gebouw goed voor is Een lid van het Westduitse parle ment, Wolfgang Hedler. heeft beslo ten zich is het parlementsgebouw te verschansen, waar hij zich kan be roepen op zijn onschendbaarheid ah parlementslid. Gisteravond zat hij in het restaurant van de Kamer bier te drinken, terwijl buiten recher cheurs stonden te wachten om hem te arresteeren. Het parleiwent heeft weliswaar met meerderheid van stemmen besloten, Hedlers onschend baarheid op te heffen, maar die ver liest hij eerst, als hij het gebouw verlaat. Hedler heeft Maandag voor een rechtbank te Kiel terecht gestaan wegens belediging en „aanzetten tot rassenhaat". Hedler, die een „uiterst rechts" politicus is, schreed met mi litaire pas door dc rechtszaal en be schuldigde zijn politieke tegenstan ders er van, hem achter slot en grendel te willen zetten. Aan het einde van de zitting verdween hij uit Kiel en spoedde zich naar het parlement te Bonn. Hij wenst alleen voor de rechtbank te verschijnen tij dens het reces en verschanst zich voorlopig in 's lands vergaderzaal waar hij de nachten doorbrengt op een divan. In ruil voorSanders De Britse minister van buiten landse zaken heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland bereid is voor Hongarije bestemde herstel betalingsgoederen in de Britse zone te deblokkeren, indien Hongarije de Britse Zakenman Edgar Sanders vrij laat. Sanders werd zeventien maan den geleden tezamen met de Ameri kaan Vogeler gearresteerd op be schuldiging van het plegen van spionnage. Vogeler is de vorige maand vrijgelaten.. Naar men meent bedraagt de w de van genoemde goederen enkele tienduizenden guldens lijnrechte tegensproak stuat tot do erkende beginselen van het volken recht". Het blad acht de wet kort zichtig „daar zij do toekomstige be trekkingen tussen het Nederlandse en Duitse volk moet belasten. Het moet in Nederland bekend zijn, dat de Nederlandse belangen bij en In Duitsland waarschijnlijk groter zijn dan omgekeerd". Tegelijk erkent het blad, dat de opbrengst van het geli quideerde Duitse vermogen slecht* een fractie van de Nederlandse oor logsschade dekt. IS COCA-COLA SCHADELIJK? Voor de correctionele rechtbank te Brussel is een aanvang gemaakt met een proces tegen de Belgische firma die in België coca-cola verkoopt. De Belgische Unie van bierbrouwers had tegen genoemde firma een klacht in gediend, waarbij zij zich beriep op een besluit van 1936, dat het gebruik van minerale zuren en cafeine in dranken verbiedt. Volgens de Belgi sche bierbrouwers zóu coca-cola na melijk cafeine en fosforzuur bevat ten, Een professor in de chemie van de Brusselse universiteit die de sa menstelling van dc coca-cola heeft onderzocht, ontdekte hierin 150 mili- gram cafeine per liter, een dosis die. naar hij zeide, ook aanwezig is in an dere dranken en naar zijn oordeel niet in het minst schadelijk is voor de gezondheid. Het fosforzuur is synthetisch en samengesteld uit che mische producten, die naar hij zeide, onschadelijk zijn voor het organisme. On Vrijdag 22 Juni a.s. zal deze zaak die vooral in kringen van het café- en restaurantbedrijf met hal mistel ling wordt gevolgd, worden voortge zet. Jacht op moordenaar Een 20-jarige vechtersbaas, die te Chatham in Engeland een politieman neerschoot, werd gisteren zelf ont" zleld weggedragen uit een huis in het centrum van Chatham, na een opwindend gevecht met de politie. Driehonderd politiemannen. een groot aantal soldaten en mariniers walkie-talkies en traangasbommen moesten er aan te pas komen, vóór hij onschadelijk kon worden ge maakt. Alan Derek Pool dat is de naam van de woesteling had gisteren zijn vader het huis uitgejaagd, zich zelf met een stengun op de zolder geïnstalleerd en na nog op zijn va der geschoten te hebben, de deur ge barricadeerd. Daarna schijnt hij toch nog de vlucht te hebben genomen. In ieder geval kwam bij de politie- radiowagen het bericht binnen, dat vier jongens, ergens op een buiten weg, een gemaskerde man met een stengun hadden zien praten met een paar meisjes. De kinderen waren spoedig opgespoord en deden een verward verhaal, dat evenwel en kele ogenblikken later telefonisch werd bevestigd door een boer, die de woesteling eveneens had gezien. Een grootscheepse jacht begon. Een omvangrijk gebied werd afgezet en toen het huis, waar hij zich schuil hield, eenmaal was ontdekt, vuurde de politie vier schoten af te gen de voorgevel. Eén van de oude re politiemannen schreeuwde de moordenaar toe, dat hij zich moest overgeven. Er kwam geen antwoord Gewapende agenten kropen onder dekking van soldaten en mariniers, op hun buik in de richting van het huis en wierpen traangasbommen door de vensters aan de voor- en achterzijde. Een felle, korte roffel va: een machinegeweer was het eni ge antwoord, gevolgd door een lange stilte. Een brigadier trad het huis ABDIS WIST VAN WANTEN. Moeder Mariam, een zeventigjarige abdis van het oude Kalendaristische klooster te Keratea bij Athene, die in geheel Griekenland bekend staat als „de vrouwelijke Raspoetin", is voor de rechtbank gedaagd onder be schuldiging van het met dwang op sluiten van kloosterzusters en mis bruiken van gelden. Mariam Soe- liakioetoe ie een van de leidsters der Kalendaristen, die zich nog aan de oude Juliaanse tijdrekening houden. Verleden jaar werd deze secte ver boden na een onderzoek in haar voornaamste kloosters. Tegen moeder Mariam rees verdenking, toen de po litie op zaak naar een achttienjarig meisje, dat verdwenen was. in het klooster te Keratea een stervende oude vrouw in een cel opgesloten vond. Volgens de beschuldiging heeft Mariam een geweldig fortuin ver gaard door bekeerlingen te maken, deze naar haar klooster te brengen en daar land en geld van hen af te parson. Bejaarde bekeerlingen zou zij wijs gemaakt hebben, dat zij al leen in de hemel zouden komen, in dien zij haar bezit aan haar ver maakten, waarop zij de dood van de- vrouwen verhaastte door haar binnen, opende een raam en gaf het teken, dat alles veilig was. De strijd was geëindigd. Even later werd het ontzielde lichaam van de 20-jarige naar buiten gedragen. Het gevecht vond plaats op slechts korte afstand van een ziekenhuis, waar de vrouw van de doodgescho ten agent een levenloos kind ter we reld had gebracht. Op een brancard was zij gisteravond naar haar man toegedragen om hem nog even te zien eer hij stierf. Het lichaam van de moordenaar werd aangetroffen op de zolder van het huis. dat was doortrokken van de kruitdamp. Het vertoonde twee schotwonden onmiskenbaar afkom stig van zijn eigen stengun; hij had, ten einde raad zichzelf doodgescho ten. Toen het stoffelijk overschot op oen brancard werd weggevoerd, liep de vader van Pool met gebogen hoofd" en de handen diep in de zak ken de straat op en neer. „Misschien is het zo nog het beste", mompelde hij zacht. (Reuter). NIEUWE SOORTEN SUIKERRIET OP NIEUW GUINEA Verwacht wordt, dat nieuwe sui kerriet-variëteiten, die men in Nieuw Guinea heeft gevonden, értoe zullen bijdragen de suikerproductie in Australië in de eerstvolgende 10 jaar te vergroten. De nieuwe' variëteiten werden ge vonden door een expeditie van Australische deskundigen, die dooi de regering van Queensland werd uitgezonden .Zij zullen worden ge bruikt voor de verbetering en de ontwikkeling van de suikerrietvel den in Queensland. De leider der ex peditie zei verbaasd te zijn over de kwaliteit van het suikerriet, dat in Nieuw Guinea werd gevonden en voorzag, dat in de toekomst bepaal de delen van Nieuw Guinea grote hoeveelheden suiker zullen voort brengen. Te Calcutta is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Nederlandse piloot H. de Pauw (geen KLM-pi- loot). beschuldigd van overtreding van de luchtvaartregelingen, waar door twee andere piloten om het le ven zijn gekomen. In de vervolging wordt gezegd, dat de Pauw alle do cumenten van een Dakota, die 540 kg boven het maximum gewicht was beladen, had ondertekend. De Pauw, zelf vloog niet mee. Twee andere piloten, die het vliegtuig bestuurden, kwamen om het leven, toen de Da kota kort na het opstijgen van het Dum-dum vliegveld bij Calcutta op 5 April 1950 neerstortte. De aankla ger deelde mee, dat de Pauw. die op drie voorgaande rechtszittingen niet was verschenen wegens gezondheids redenen, niet meer opgespoord kan worden. GEMEENTERAAD WASSENAAR GEMEENTERAAD BESLOOT TOT WEEKMARKT IN BERHEISTRAAT De Gemeenteraad van Wassenaar heeft gisteravond in een vergadering die twee uren duurde, een lijvige agenda afgewerkt. De meeste punten werden als hamerstukken afgedaan. Slechts onkele onderwerpen gaven aanleiding tot besprekingen. De meeste aandacht werd door de Raad besteed aan het voorstel van B. en W. tot t het instellen van een week markt. Bezwaren tegen dit voorstel waren' er niet, behalve dan van de bewoners van het Burchtplein, die zich met een verzoekschrift tot het college hadden gewend, om de markt elders tc doen houden. Hun ver zoekschrift had succes. Want voordat het bewuste agendapunt in be spreking werd gebracht, deelde weth. mr dr J. Hazenberg mede, dat B. en W. in hun voorstel als plaats voor de markt in aanmerking wens ten te doen komen het open gedeelte van de Berkheistraat. Ook mevr. B. M. Baronesse Harinx ma thoe SlootenElout en de heer Oosterling voelden meer voor een iets latere openstelling. Verschillende sprekers spraken er hun vreugde over uit, dat besloten was de markt niet op het Burehtplein te houden. De heer A. v. d. Lee vroeg zich af of er wel voldoende anim<o van de kant van de kooplieden zou zijn. Andere sprekers en weth. Hazenberg bleken zich daarover geen zorgen te maken. Mr. dr W. F. van Gunstcren rekende voor, dat zelf6 bij oen be zetting van de markt met 10 kooüe- den, de markt toch als prikkel zal werken in de kwestie, waarvoor dc markt werd opgezet, nl. het prijspeil van verschillende artikelen in Was senaar tot redelijke proporties terug te brengen. Zonder hoofdelijke stem ming besloot tenslotte de raad over te gaan tot het instellen van een weekmarkt op Dinsdagen van 10 uur 'smorgens tot 6 uur 's avonds in de Berkheistraat. De overige agendapunten werden stilzwijgend door de raad aanvaard. SLECHT BEGIN VAN UITSTAPJE, Gistermiddag is te Barneveld een auto met ouden van dagen tegen een boom gereden. De bestuurder en drie bejaarde inzittenden werden gewond. In de loop van de middag is de 73- jarige heer B. van de Berg aan zijn vasten en straffen op te leggen. Vol- verwondingen overleden, gens de autoriteiten bezit Mariam Het ongeluk was wel een zeer droe-^ minstens driehonderd huizen en vig begin van de jaarlijkse autotocht' boerderijen verspreid in geheel j voor de ouden van dagen uit Barne- Griekenland en een geheime voor- veld. Nog steeds is niet duidelijk, hoe raad goud en juwelen ter waarde de wagen uit de colonne tegen de van tienduizenden gulden. jboom terecht is gekomen. Joego-Slavie wil geen politiestaat zijn Aldus de minister Dc Joegoslavische minister van Binnenlandse Zaken, Meksander Ran. kovitsj, heeft in een plenaire zitting van het centrale comité der Joegosla vische communistische partij een merkwaardige rede gehouden over het kenmerk van een politiestaat: de beroving van individuele vrijheden der burgers. Rankovitsj, die zelf het Joegosla vische politie-apparaat heeft georga niseerd en geleid, gaf vrijmoedig toe dat 47 procent van de arrestaties, in één jaar (1949) door de politie ver richt, „ongemotiveerd"' zijn geweest. Velen waren veroordeeld wegens „misdaden', die zij nooit hadden be dreven, en anderen wegens „ernstige misdrijven", hoewel zij slechts aan een geringe overtreding der wetten schuldig waren. Tot dusver, aldus de minister, had zijn politie „boven de wet" gestaan. Dit zou in de toekomst veranderen. De grondprincipes van de justitie in de socialistische staat bleken gezond te zijn, zeide hij, maar de practijk bleef daarbij verre ten achter De so cialisatie van Joegoslavië mocht niet gescheiden worden van de garantie dei- individuele rechten en vrijheden der burgers. Hij veroordeelde dan ook streng ae practijk van sommige over heidsorganen om individuele burgers overhaast te beroven van de vrijheid De practijk van vele rechtbanken en wetshandhavende instanties had de groei van de socialistische reorga nisatie voor de staat geschaad, aldus Rankovitsj in zijn opzienbarende toe spraak. Deze critiek van de minister van Binnenlandse Zaken zal nu door de plenaire zitting van het centrale co mité worden besproken. Vervolgens wordt het onderwerp in lagere partij instanties behandeld. Men verwacht van deze verklaringen verstrekkende gevolgen. De heer A. J. Bolten directeur gem werken Voordat begonnen werd met de behandeling van de agendo, kwam ter sprake een namens de vier frac ties ingediend initiatief-voorstel tot verhoging van de jaarwedden van de wethouders en tot het in het leven roepen van een regeling voor wedu wen- en wezenpensioen. Namens de voorstedders lichtte de-heer mr P. J. M. Aalberse het voorstel toe. De jaarwedden bedragen n.l. 1700. Spr. stelde voor dit bedrag te ver hogen tot 2400.—en tevens oen zelfde regeling tot stand te brengen voor wachtgeld en voor weduwen- en wezenpensioen, als ten aanzien van wethouders in de meeste andere gemeenten geldt. De raad ging stil zwijgend rr/et dit voorstel accoord. Naar aanleiding van een rapport van de commissie voor onderzoek van de gemeenterekening '48 sprdken enkele leden. Mr L. G. Hortensius drong aan op het scheppen van een betere controlemogelijkheid en op het inschakelen van een deskundige, die de Raad bij het nazien van de gemeenterekeningen kan bijstaan. Mr. P J. M Aalberse vestigde de bijzondere aandacht van het college van B en W. op een passage in het rapport, waarin gesproken werd over het uitvoeren van werken in eigen beheer. Spr. drong erop aan dit werk in eigen beheer tot het uiterste te beperken. De voorz. gaf deze spreker de verzekering, dat in derdaad dit zoveel mogelijk beperkt zal worden Nieuwe directeur gemeente werken. Met alg. stemmen op een na er was een blanco stembriefje werd tot directeur van gemeentewerken benoemd de heer A. J- Bolten, die tot nu toe waarnemend directeur was. Hij volgt de heer Larr/an Trip op, die onlangs eervol ontslag kreeg wegens een benoeming in Den Hel der. Over het prioriteitsschema werd niet gesproken. Het schema was dan ook door B. en W. bedoeld als een léidraad voor de raad. Ecsloten werd een bezwaarschrift van de heer ir W. W. E. von Hemert tegen het heffen van een bedrag van 0.25 aan leges voor de afgifte van een aanvraagformulier voor het ver krijgen van een rijbewijs, af te wij zen, nadat enkele sprekers over dit punt opmerkingen hadden gemaakt. De kwestie van de uitreiking van de uniforme asemmers in een gedeel te van de gemeente kwam ter sprake. B. en W. hadden aan de raad het voornemen te kennen gegeven, een schrijven daarover aan de bevolking te doen uitgaan. In dat schrijven wordt o.m. gezegd, dat het in de be doeling ligt de huidige aanslagrege ling voor de reinigingsrechten te doen vervangen door een retributie heffing. die gebaseerd zou worden op het aantal emmers, dat iemand in gebruik heeft. Reinigingsrechten De heer C. E. v. d. Berg kon zich daarmee niet verenigen. In de eerste plaats zeide hij het te betreuren, dat de uitreiking van de emm'ers door B. en W. benut v/ordt om de reini gingsrechten, waarvan iedereen hoopt, dat zij nog eens verdwijnen, te bestendigen. De retributierege ling te baseren op het aantal emmers achtte spr. met name onbillijk ten opzichte van de grote gezinnen, die niet met een emmer kunnen vol staan. Tot nu toe werd de kadastrale opbrengst als maatsttaf aangehou den. De heffing van de reinigings rechten was daarmee afhankelijk ge steld van een zekere welstandsfactor. Deze regeling achtte spr. redelijker dan de thans door B. en W. aange duide. Er werden nog door enkele andere sprekers opmerkingen ge maakt over deze regeling. Zoals de heer A. J. van Bemmelen tenslotte opmerkte was dit agendapunt echter alleen bedoeld als kennisgeving aan de raad. Het voorstel van B. en W. om de schooltandverzorging stop te zetten werd teruggenomen omdat over deze kwestie nog besprekingen gaande zijn. Weekmarkt. Tenslotte kwam het instellen van de weekmarkt ter sprake. Aan zijn mededeling, dat de plaats van de markt gewijzigd zou worden in Berk heistraat in plaats van Burchtplein, koppelde weth. Hazenberg het ver zoek vast, een crediet van f 5000.— beschikbaar te stellen voor het tref fen van enkele voorzieningen in deze straat. Een van de bermen van de weg zal n.l. opgehoogd moeten wor den. De heer W. Boender vestigde er de aandacht op, dat het aanbeveling verdient er van de kant van het ge meentebestuur op toe te zien, dat de kooplieden, die straks de markt zul len bezetten, gebruik maken van uniforme kramen. De heer A. C. Duyvestün wilde graag de markt- t ij den, die door B. en W. werden voorgesteld te bepalen op 9 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds te wijzigen in bijvoorbeeld van 11 uur 's morgens te 6 uur 's avonds, spe ciaal ten behoeve van diegenen, die na werktijd een bezoek aan de markt wensen te brengen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOG VRIJ KOEL. Nu en dan overdrijvende wol kenvelden en droog weer. Van nacht in het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets hogere temporaturen dan vandaag. 8 Juni: zon op 4.22, onder 20.56; maan op 7.07 en onder 0.— uur. Hï! Ï.FX50M Koster J- Rusman In de Ma- riastichting overleed op 72 jari>;L leeftijd de heer J. Rusman. Geduren de vele jaren onder de pastoors Krook en Kosters was de overle den koster der St. Martinuskerk. Sinds enkele jaren was hij als koster rustende, doch als aanspreker regelde hij nog steeds de begrafenissen der parochianen. Hij ruste in vrede. Jaarvergadering H.Z.V. De Hil- legomse Zwemvereniging hield haar jaarvergadering. De voorzitter deel de mede, dat de kringcompetitie be vorderd was tot bondscompetitie. Hij wees verder op de moeilijkheden, die versterking van de gelederen drin gend noodzakelijk maken. De finan ciële positie is zeer slecht. De zwem en polo-commissies getuigen echter van activiteit en de deelname aan school wedstrijden is verheugend. Het giëhouden polo-tournooi is een suc ces geworden. De aftredende be stuursleden werden hetkozen. Beslo ten werd, dat de heren op Dinsdag avond zullen trainen, de dames op Vrijdagavond. Speeltuinwerk. De Amerika- speeltuin heeft aan de kinderen gis teren een verrassing bereid: alle 200 kregen bij de gehouden wedstrijden een prijs; de winnaars bovendien een bijzondere. De Hillegomse winke liers hebben deze "kindervreugd mogelijk gemaakt door het schenken van al die verrassingen. KATWIJK AAN DEN RIIN Schoolbouw. De uitbreiding van Katwijk aan den Rijn doör de wo ningbouw van de laatste en toeko mende jaren maakt o.m. scholen bouw noodzakelijk. De Geref. School- ver. krijgt voorlopig een noodlokaal erbij en voor de Ver. voor Hervormd Onderwijs zal naast de Otto Baron v. Wassenaer van Catwijckschool een nieuwe school er bij krijgen liggende in het nieuwe bouwplan in het „Mo- lenblok". De voorbereidende werk zaamheden zijn al in vergevorderd stadium. De school zal komen te staan achter de tuin van notaris V. aan de Molenweg. LISSE Geboren: Adrian us André, z. van A. Visser en J. Eigenraam; Jacobus Baptist, z. van K. M. van Oeffelen en J, A. Broekhof; Goris Bastiaan, z. van P. Passchier en A. v. d. Sijde. Ondertrouwd: J. M. Uittenbogaard 28 j. te Oegstgeest en P. Tol 25 j.; J. C. van Oosten 28 j. te Haarlemmer meer en J. W. Augustinus 25 j.; J. Hoppinthal 25 j. en M. C. van Berkel 28 j. te Noordwijkerhout; H. J. Heemskerk 27 j. te Sassenheim en M. J. Meskers 25 j. Getrouwd: C. Th. v. d. Bos en J. C. M. Vreeburg; J. L. Warmerdam en C. M. J. v. d. Aart; C. L. Heemskerk en G. W. van Eijk. Overleden: J. de Smit 73 j., wedu we van J. van Egmond. Mej. E. Stokman slaagde te Rot terdam voor het examen onderwij zeres. NOORDWIIK Gemeenteraad. De gemeenteraad zal in openbare zitting bijeenkomen op Maandag 11 Juni a.s. 's avonds te 8 uur voor het behandelen van de navolgende agenda: Verhuur grond aan de Noordwijkse Golfclub: wijzi ging overeenkomst inzake Vuilnisop haaldienst; voorstel aan Ged. Staten tot verhoging van de jaarwedden der wethouders; herziening tarieven voor levering electriciteit; verzoek R.K. U.L.O.-school voor gebruik van sportvelden. In besloten vergadering zal behandeld worden: Bespreking sportstichting; bespreking ingebruik. geving openbare grond voor kronings feesten. Geboren: Petrus M., z. van A. Wij- nands en A. C. Burgmeijer; Margreet P., d. van H. Tammeling en J. P. Ra ket; Carl H., z. van D. Kalkhoven en C. Suerink; Cornelis, z. van P. Smeding en C. M. Prook; Maria J. J., d. van C. S. Vink en M. A. Schelvis; Marianne, d. van C. P. v. d. Luyt en J. v. Duin; Johanna M. M„ d. van M. A. Wijnands en M. M. v. Bohe- men; Adriana E. M., d. van P. W. G. Hiep en E. M. v. Dijk. Ondertrouwd: C. Verloop 25 j. en J. Houtvaart 21 j.; J. G. Onderwater 27 j. en J. J. Salman 25 j.; W. Pikaar 24 j. en P. J. Vink 26 j.; W. J. Smit 28 j. en G. M. Groenenwoud 24 j.; F. Zuidhoek 22 j. en J. A. Groenenwoud 21 j. Getrouwd: J. P. Steen voorden 23 j. en J. A. Steenvoorden 25 j.; G. P. Okkerse 51 j. en A. E. Meiland 51 j.; A. Gossen Stobbe 27 j. en Fr. v. d. Niet 21 j.; M. A. v. d. Putten 26 j. en E. J. Wülfinghoff 24 j.; N. Schel ling 24 j. en M. v. Duim 27 j. Overleden: Karoline F. v. Venetiën 6 mnd.; Grietje v. Beveren 76 j.; Jan M. Haasnoot 75 j.; Maartje P. v. Duin 1 j. DE MODERNE NAASTENLIEFDE: Sinds Februari 1950 is in Warmond een R.K. Stichting voor Gezinshulp rijk. Onlangs hadden wij een gesprek met de secretaris dier stichting over dit moderne werk van naastenliefde, zoals dat te Warmond wordt be- fend. En om dat ons gebleken is, dat er onder onze abonné's verschillende zijn, die eens iets meer over deze zaak willen weten, geven wij hieron der in grote trekken dit gesprek weer. Onze le vraag luidde: „Hoe is de stichting ontstaan en hoe is zij sa mengesteld?" Wel, was het ant woord, sinds enige jaren werd dit werk reeds verzorgd vanwege het Wit-Gele Kruis. Deze vereniging kon zich echter hiermede niet langer blij ven belasten en aangezien gebleken was in hoe grote behoefte de gezins hulp voorzag, werd besloten een aparte stichting daarvoor in 't leven te roepen. In de stichting zijn alle maatschappelijke stromingen verte genwoordigd. „En hoe werkt de stichting in de practijk?" De gang van zaken is, dat, wanneer een moeder om medi sche redenen haar huishoudelijk werk niet kan verrichten en wanneer geen andere hulp te krijgen is, er vanwege de stichting in zo'n gezin tijdelijk 'n zgn. gezinshelpster geplaatst wordt, die dan de open plaats van de moe der inneemt. „U spreekt van tijdelijk?" Ja de opzet is om juist in die gevallen, waarin de moeder slechts tijdelijk „uitvalt", de helpende hand te bie den. Dat zijn de meest voorkomende envaak de moeilijkste gevallen: tijdelijk hulp te krijgen is nl. dikwijls haast onmogelijk. Bovendien moet om financiële redenen wel 'n termijn ge steld worden. „Hoe lang is die ter mijn? Normaal wordt zonodig voor 4 weken achtereen hulp ver strekt, in bijzondere gevallen echter voor 6 weken. „Hoe staat het eigenlijk met de financiën?" Dat is begrijpelijk een zorgenkind, vooral omdat wij geen en kele overheidssubsidie genieten. Alles moet komen van vrijwillige giften en de bijdragen, die de gezinnen, welke hulp ontvangen, daarvoor betalen. „Is deze laatste bijdrage voor alle gevallen een vast bedrag?" Neen. Wat de gezinnen betalen moeten, hangt af van het gezinsinkomen en het aantal kinderen, 't Minimum is 3.— per week en 't maximum f 16. per week. De ervaring is, dat de be treffende gezinnen gemiddeld 20 pet. bijdragen, het tot dusver gelukkigI) ene gezin, dat ten deze niet aan zijn verplichting voldeed, daarbij buiten beschouwing gelaten. De overige 80 pet. moet dus door ons bijgepast wor den. „En is dit mogelijk?" Ja, dank zij de grote offerbereidheid van Ka tholiek Warmond voor dit werk, zijn wij er tot nu toe uitgekomen, hoe wel er bv. wanneer er een drietal ge zinshelpsters tegelijkertijd werkzaam zijn (en dat gebeurt meer dan eens!) zware eisen aan onze kas gesteld wor den. Wij kunnen dan ook slechts voort blijven gaan, wanneer de pa rochianen onverflauwd ons werk blij ven steunen. Dat is hard nodig. „Hebt U al cijfers over de bereik te resultaten?" Ja vanaf Februari t/m December 1950 bedroeg het aan tal werkweken van de diverse help sters 66 1/3. 28 Gezinnen konden in die tijd geholpen worden, waarvan meerdere 6 weken onafgebroken. Voor 1951 zullen deze cijfers echter, ook verhoudingsgewijze, hoger lig- ten. Al die gezinnen zijn steeds erg ankbaar voor de geboden hulp. Dat schenkt ons uiteraard grote voldoe ning en is een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Want één ding is nl. wel duidelijk gewor den: de gezinshulp voorziet in een grote behoefte en kan niet meer ge mist worden. En wij kunnen in die behoefte alleen dan blijven voorzien, wanneer ons werk gedragen wordt door geheel Katholiek Warmond, zonder uitzondering. Het gaat ten slotte om het welzijn van onze eigen Katholieke gezinnen en daarvoor moet ons niets teveel zijn. Hiermede eindigde ons gesprek. Wij mogen nog de hoop uitspreken, dat Katholiek Warmond zal voort gaan dit mooie charitatieve werk te steunen, moreel en financieel.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2