Heroriëntatie Landbouwbeleid Geneeskrachtig water uit eigen bodem SXakie Shvcfi in de schaduw van Djenchis Khan De eed van Madeleine DINSDAG 5 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT 1WEEDE BLXÜ PAGINA Acht minister Mansholt niet uitgesloten IN ZIJN MEMORIE VAN ANTWOORD aan de Eerste Kamer over de be groting van landbouw, visserij en voedselvoorziening, zegt minister Mansholt o.m., dat de noodzaak van een totale heroriëntatie in het land bouwbeleid niet is uitgesloten. Dit behoeft echter geenszins te heteke- kenen, dat zekere doelstellingen daarbij uit het oog worden verloven. Minister Mansholt is er niet ailce- rig van door middel van de prijs de productie van bepaalde artikelen aan te moedigen. Stimulering van de tar- weteelt dient behalve door het stel len van een redelijke prijsgarantie in het bijzonder te worden bereikt door het beperken van de te hoge pr^suitloop van andere granen. Op de vraag of de minister af schaffing van de maximumprijs voor de consumptiemeik overweegt, in dien de voor de veehouderij uit de verwerking tot zuivelproducten re sulterende melkprijs zich zou bevin den op een peil. dat ongeveer over eenkomt met de basisprijs antwoordt hij dat ook in dat geval opheffing van de maximumprijsregeling voor de consumptiemelk door hem onge wenst wordt geacht. De prijs voor de consument zou dan immers in nauwe relatie komen te staan met de prijs voor de indu- striemelk en de fluctuaties in de „vrije prijzen" der zuivelproducten zijn te groot om opheffing van de maximumprijs voor consumptiemelk verantwoord te doen zijn. Vooral de laatste jaren gaven zeer grote ver schillen te zien. De Regering koestert de hoop, dat de incidentele moeilijkheden in Be- neluxverband gerezen over de land en tuinbouwexport in gemeenschap pelijk overleg zullen worden opge lost. Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. 7.0024.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 3.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.39 Wa terstanden. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.10 De Delfse wonderdokter", hoorspel. 12.00 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire1, repor tage. 13.20' Residentic-oi'kest. 14.15 Amusementsmuziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Cello en piano. 15.30 Kamerorkest en solisten. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Mozartvleugel en vi ool. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr. C. C. Berg: „Djaka Dolog, de monnik van Surabaja". 18.00 Ge mengd koor. 18.30 Mctropole orkest, klein koor en solist. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.155 „Beroepskeu ze", causerie. 19.30 Gram. 19.40 Ra diokrant 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.05 „Idealisten voor", causerie. 21.25 Lichte muziek. 22.00 „Zwerftocht door Korea", causerie. 22.10 Vocaal ensemble. 22.30 Cello en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA: 10.00 VPRO. 10-20—24.00 VARA. VARA: 7.C0 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgelspel. 8.550 Voor'de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 Schooolra- dio. VARA: 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Lichte muziek. 12.53 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Promena de-orkest. 13.50 Gram. 14.00 Gespro ken portret. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Kinderkoor. 15.20 „Levende Bezems" hoorspel voor de jeugd. 15.50 Piano- rectical. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws, vlucht bij de waarnemersschool te 18.15 VARA-Varia. 18.20 Navigatie- Gilze-Rijen. 18.30 Gram. 18.45 Voet balwedstrijd NederlandNoorwegen. 21.00 Accordeonmuziek. 21.35 Voor dracht. 21.55 Instrumentaal kwartet. 22.20 „Lichaam en gezondheid", cau serie. 22.35 Fins mannenkoor. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. De Minister deelt het gevoelen van de leden die menen, dat de land bouw er zich op zal moeten toeleg gen met een constructief plan te ko men voor de instelling van een pu bliekrechtelijk landbouwschap. Hij is bereid er toe mede te wer ken, dat een deel van de taken, die thans door de centrale overheid worden vervuld, te zijner tijd aan het landbouwschap zal worden over gedragen, indien dit daartoe bereid en in staat geacht mag worden. Ook zal onder het oog worden ge zien of en in hoever in sommige ge vallen aan het landbouwschap in medebewind een taak kan worden toebedeeld. Bevestigend beantwoordde de Mi nister de vraag of maatregelen moe ten worden getroffen om te voor komen, dat een groot deel van de binnenwateren wordt doodgevist. Hij stelt zich voor dit doel na te stre ven door een nieuwe pachtregeling ter vervanging van het gedurende de bezetting tot stand gekomen padhtbesluit visrecht. Nat. Reserve mislukt Tijdens het weekeinde heeft de Vereniging van staten- en raadsle den van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie op Woudschoten te Zeist haar jaarvergadering gehou den. Op de studieconferentie heeft mr. W. H. Fockema Andreae, de oud staatssecretaris van oorlog, o.m. ge zegd, dat nu wel is komen vast te staan, dat de Nationale Reserve een mislukking is geworden. Verplaatsing Ambonnezen misgreep Mening kol. v. Santen Het hoofd van het Nederlandse militaire afwikkelingsbureau in In donesië, kolonel A. van Santen, heeft bij zijn terugkeer in Nederland meegedeeld, dat op het ogenblik nog ongeveer tweeduizend Nederlandse militairen in Indonesië zijn, die ech ter allen behoren tot de militaire missie. De laagsten in rang zijn ser geants Dat de repatriëring van de Neder landse militairen met ongeveer een jaar is vertraagd, vond volgens de kolonel zijn oorzaak in tal van tech nische kwesties, de zaak Westerling en de affaire op Makassar. Voor Westerlings actie zitten op het ogen blik, naar kolonel Van Santen mede deelde, nog 25 mensen gevangen. Over de kwestie der Ambonnese militairen zei de kolonel, dat zij zich als goede militairen hadden moeten neerleggen bij* de souvereiniteits- overdracht, die door de Koningin is verricht. Er is in geheel Indonesië geen spoor van vijandschap te be merken voor de Ambonnezen, aldus kolonel Van Santen en èr was en er is dan ook niet de minste aanleiding om te denken, dat zij vrees behoe ven te hebben of zich in gevaar be vinden. Velen zouden ook wel naar Am- bon of naar een der andere eilanden hebbe.. willen teruggaan, maar dit werd hun in feite door het Bureau Zuid-Molukken in Nederland niet toegestaan. De kolonel noemde de verplaat sing van de Ambonnezen naar ons land een misgreep en een zielige be doening. Het is volgens kolonel Van San ten zaak, dat de Ambonnezen hun vijandschap jegens de bevolking van de republiek laten varen. Van de an dere zijde bestaat geen vijandschap, aldus kolonel Van Santen. AMBONEZEN IN ONS LAND AANGEKOMEN. Aan de Lloydkadc te Rotterdam begon vanmorgen om acht uur de ontscheping van de 1815 met het troepentransportschip „Fairsea" uit Indonesië aangekomen Ambonese ex-KNIL-militairen, vrouwen en kinderen. Alvorens de debarkatie een aan vang nam las luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden namens de Koningin en de regering welkomst boodschappen voor. Vandaag zullen 1200 opvarenden worden ontscheept en de overige zullen morgen het schip verlaten. Het weer tijdens de overtocht is uitstekend geweest en de reis had een zeer rustig verloop. Ambonese koks hebben in de keuken van de „Fairsea" geassisteerd. Gedurende de overtocht werd een baby geboren. Een te Suez achtergebleven manne lijke patiënt is overleden. NIEUW LID DER EERSTE KAMER In de vacature in de eerste Kamer, ontstaan door het ontslag nemen van de heer prof. mr. R. Kranenburg, die benoemd is tot lid van de raad van Staten, is benoemd verklaard de heer S. de Jong tc Enschede. De reis van prof. Bakker Vragen Tweede Kamerlid Het lid van de Tweede Kamer, de heer Goedhart (arb.), heeft aan de Minister van buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd of de reis van de kernphysicus prof. dr. C. J. Bak ker naar Argentinië in opdracht van de Nederlandse regering werd ge maakt en of de Minister het gewenst acht, dat er op het gebied van het atoomonderzoek samenwerking en uitwisseling van gegevens tussen Ne derland en Argentinië tot stand komt, terwijl het Argentijnse regiem zich afzijdig houdt van politiek-militaire samenwerking met de mogendheden van Noord-Amerika en West-Europa De ministerraad heeft besloten te bevorderen dat, te rekenen van 1 Januari 1951 aan Rijksambtenaren, alsmede aan bepaalde groepen ar beidscontractanten, onder dezelfde voorwaarden, als waaronder in de achter ons liggende jaren aan een deel van het overheidspersoneel een z.g. vacantie-gratificatie is verleend, voortaan over ieder kalenderjaar aanspraak zal worden verleend op een vacantietoeslag, voor zover de wedde of het loon niet uitgaat boven de maximum wedde, verbonden aan de rang van commies het rijk, voor zoveel nodig de standplaatsaftrek daarbij in aanmerking genomen. De ze toeslag zal 2% van de bruto jaar wedde of het bruto jaarloon bedra gen en ten hoogste f50.per jaar. Een desbetreffend voorschrift, op te nemen in de onderscheiden rechts positieregelingen voor dit personeel is in voorbereiding. Aan de gemeen tebesturen is in overweging gegeven dienovereenkomstig te handelen. Vissers getorpedeerd Door Ned. onderzeeër Gistermiddag omstreeks vier uur is tijdens oefeningen van onderzeeboten op de Waddenzee de TX2, een vis sersvaartuigje vah de Gebrs. Eelman uit Texel, door een oefentorpedo ge raakt en vrijwel onmiddellijk gezon ken. De torpedo was afgeschoten door de onderzeeër O 21. Een volgboot van de Kon. Marine die tijdens deze oefe ningen altijd in de buurt is, kon nog juist de twee opvarenden van het zinkende scheepje oppikken. De TX2 bevond zich in een gebied waar vaak dergelijke oefeningen worden gehouden en dat daarom ook met boeien en vlaggen is afgezet. Norbertijnen begonnen met exploitatie (Van onze speciale verslaggever). „Essenburghcr bronwater anno 1652" vermeldt de suggestieve re clame, die de eerste zending radium- houdend bronwater begeleidt, ver kregen uit vaderlandse bodem. In slanke, originele flesjes van een kwart en van drie-kwart liter zal dit water dezer dagen voor het eerst in de restaurants verschijnen, en men zal de opvallende glasverpak king onmiddellijk ook herkennen aan net etiket, dat een afbeelding van het kasteel bevat en het wapen van Esscnburgh. Dit bronwater welt glashelder naar boven, is smakelijk en bereid met koolzuur zal het aan tafel een verfrissende drank zijn. Bovendien is het geneeskrachtig, .zoals reeds Vordering van cultuurgronden Schadevergoeding verzekerd Op vragen van het Tweede Kamer lid. de heer Borst (CPN) in verband met het in beslag nemen van cultuur gronden in verschillende gemeen ten in de Betuwe voor militaire doel einden heeft de minister van Oor log, de heer Staf. mede namens do heer Mansholt, minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorzie ning schriftelijk het volgende ge antwoord: Het is juist, dat in verschillende gemeenten in dc Betuwe cultuur gronden voor militaire doeleinden zijn of worden gebruikt. De door vragensteller genoemde inbeslagneming, die in onze wetge ving als vordering of onteigening wordt omschreven, is niet toegepast. Alle betrokkenen hebben medewer king verleend tot het ter beschikking stellen van de benodigde gronden, in afwachting van aankoop tegen een vergoeding, vast te stellen door een aangewezen schattingscommissie, waarin de Stichling voor de Land bouw in Gelderland is vertegen woordigd. De instructie voor de schatters is vooraf aan de verko pers of gebruikers van de gevorder de grond op korte termijn een vol ledige schadeloosstelling zullen ont vangen. Voor zover voor militaire doelein den in andere streken van het land de aldaar benodigde gronden niet door aankoop kunnen worden ver kregen, zal tot vordering of onteige ning volgens de bestaande wettelij ke bepalingen worden overgegaan. Minister Staf en zijn ambtgenoot van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zijn niet bereid te ver hinderen, dat de militaire autoritei ten grond vorderen, vóór dat de volksvertegenwoordiging zich over de Belemmeringswet Landsverdedi ging heeft uitgesproken, zoals vra gensteller had verzocht. het laboratorium van do Technische Hogeschool had uitgemaakt en welke verklaring thans is bevestigd door de keuringsdienst voor waren. Het Essenburghcr water bevat namelijk calcium, magnesium, natrium, sul faat en carbonaat, en is radium-hou- dend. Voor ons land is dit nieuwe pro duct wel zeer belangrijk. Nooit tevo ren werd een zo geneeskrachtige bron ontdekt, waarom men steeds was aangewezen op doorgaans dure bronwaters uit het buitenland. Waar deze bron, die eigenlijk een dubbele monding heeft, ongeveer 400 L. wa ter aan de oppervlakte brengt en de aanvragen uit alle delen van het land reeds binnenkomen, mag wor den aangenomen, dat de bescheiden werkplaats terzijde van het kasteel, waar de zendingen worden bereid en verzonden, wel spoedig tc klein zal zijn. Eigenlijk was die bron al veel eer der ontdekt. De vorige bewoonster van de Esscnburgh heeft wel eens overwogen, het water, dat tot dus verre onproductief uitmondde in een beek, die naar het IJsselmecr leidt, doelmatig aan te wenden. Er is toen niets van .gekomen, en dus evenmin van een Kurhaus, waaraan handige zakenlieden bü voorbaat hadden ge dacht. Nu de sinds verleden jaar ge vestigde Priorij van de Witheren, de Norbertijnen van Ileeswijk, de Es- senburgh niet slechts productief wil len maken voor dc studie van theo loganten, maar ook voor dc exploi tatie van het geneeskrachtige water, zijn buitenstaanders in de omgeving van dit stukje Veluwe aan het in formeren geslagen, of er geen gele genheid zou zijn tot vestiging van een of ander gasten-verblijf. De Norbertijnen horen natuurlijk ook van die plannen, maar zij gaan rustig door met het opvangen en het bereiden van dit geneeskrachtige Essenburgher bronwater, overtuigd, dat zij daarmee een heilzame daad voor de mensheid stellen. Toekomstbeeld voor motorenindustrie „Kleinere doch veel krachtiger benzine- en dieselmotoren die veel minder aan slijtage onderhevig zijn en tot zeer economisch gebruik lei den, vormen het toekomstbeeld voor de motoren industrie", aldus ver klaarde prof. dr. J J. Broze, hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft en directeur van het labora torium van dc Bataafse Petroleum- maatschappij aldaar, gistermiddag in een der plcnarie zittingen van het derde Wcreldpetroleumcongres in Scheveningen. „Het is tc voorzien, dat de benzine motor in dc toekomst kleiner en compacter zal worden", zo meende prof. Broeze, die een uitvoerig over zicht gaf van de ontwikkeling van het verbrandingsvraagstuk bij dc motorenbouw. Als toekomstbeeld zag spreker de kleine compacte mo tor voor allerlei practisch gebruik zoals naaimachines, .handzagen, mo delvliegtuigen, ja zelfs kruiwagens. U nadert een school, wegversmalling Uit de Memorie van Antwoord op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „Bevolkingsondei- zoek op tuberculose" blijkt, dat tot nu toe in Zuid-Hollond enkele hon derdduizenden personen onderzocht zijn; in Gelderland en in de drie Noordelijke provincies een kleiner aantal; in Overijssel ongeveer 65.000; in Zeeland, waai men eerst in 1950 is begonnen, reeds 38.500; in Noord- Brabant in 1950 meer dan 100.000, in Limburg in totaal reeds 140.000. Het aantal in Noord-Holland on derzochte personen is op het ogen blik niet bekend; in Utrecht kan het bevolkingsonderzoek beginnen, zodra organisatie en apparatuur ook daar gereedgekomen zijn. Advocaat gearresteerd Wegens aanzetting tot meineed Dezer dagen is ccn bekend Utrechts advocaat, mr. dr. II. A. Th. v. II. ge arresteerd onder verdenking van aanzetting tot meineed. Aldus meldt het Nieuws v. d. Dag. Tijdens de behandeling van een strafzaak voor dc Utrechtse recht bank op 9 Mei jl. van een Utrecht se koopman in valse dollarboljetten, had mr. Van H., als advocaat van verdachte, een getuige a décharge, de Rotterdamse koopman H., opge roepen, welke onder suggestie van dc verdediger verschillende verkla ringen aflegde, welke achteraf on juist bleken tc zijn. Hangende het onderzoek in deze affaire is mr. Van II. opgesloten in het Huis van Bewaring te Utrecht. De aapjes waren toch dood Nadat wij gisteren op gezag van ccn verslaggever van hel „Nieuws van de dag" hadden gemeld, dat het alarmerende bericht over dc dood van een groot aantal aapjes in de vliegende Ark van Noe van dc KLM op Cypres schromelijk overdreven was, blijkt nu inmiddels uit een me dedeling van de KLM zelf, dat er inderdaad een ramp in dc apenwe- reld heeft plaats gehad. De lading van de PIL—TEZ (die Zondagmiddag op Schiphol is aange komen) bestond ondermeer uit drie olifanten, 621 apen en 2432 vogels. Van deze zending, die bestemd is voor enkele dierentuinen, hebben 80 apen en 150 vogels het vervoer niet overleefd. De KLM heeft sedert kort voor het dierenvervoer een speciale verzorger aangesteld. De begeleider op genoem de vlucht, de heer D. Ritz, die tijdens het oponthoud in de nacht van Vrij dag op Zaterdag op het vliegveld va Cypres met het oog op de verzorging der dieren in dc cabine achterbleef, voelde zich bij het verlaten van de machine onwel. Hij heeft echter nu enkele uren de reis weer in goede gezondheid voortgezet. Het is nog niet bekend, door welke oorzaak de genoemde aantallen die ren in Nicosia om het leven zijn ge komen. 50. De Europeaan bediende het filmprojectietoestel als een volleerde operateur. Hij richtte het toestel op een grote vlakke rotswand. „De heren Mongolen zullen hiervan opkijken", meesmuilde hij. Terwijl de Euro peaan met Marsian zijn tegenzet voor bereidde, werd het gesprek tussen Dokie en de Kikkerman steeds meer geanimeerd. „Als worstelaar zou U goud kunnen verdienen in Ameri ka', zei Dokie. „Wat maal ik om goud", pruilde de kikkerman. „Ik kan hier zoveel goud krijgen als ik hebben wil, maar toch voel ik mij ellendig. Neen meneer de Westerling, wan neer ik u vrij laat, is het alleen om dat ik u een nette vent vind". „En al die anderen dan?", vroeg Dokie ver ontwaardigd ,,A1 die mensen die slavenwerk doen in de goudmijn? Hebben die soms iets misdaan?" .,N<m u het zej»t begint het mij ook tc druk ken''. zei do kikkerman, terwijl hij triest zijn hoofd schudde. Keri Ning Ta en zijn mannen waren inmiddels dc rotswano genaderd. Naar het Frans van CHARLES DESLYS 37) Madeleine keek door het venster. Een gedruis van schreden, in de naburige kamer gehoord, bewees, dat Gandoin ook uit het venster keek. Jozef ging de straat door en trad het huis van de notaris binnen. Allerlei gedachten gingen door het hoofd der weduwe van Jean Mi- chaud. Zij voelde, dat het niet een ijdel toeval was geweest, dat haar daai gebracht had: dat God haar eindelijk geleidde, dat de gebeurte nissen ten einde liepen. Na een kwartier verscheen de boodschapper weer en keerde terug naar de herberg. De vloer van de andere kamer kraakte onder de ongeduldige schre- 'en van Gandoin. Zich omwendend, bemerkte Made leine 'n zonnestraal, die in haar ka mer drong door het slot der dichtge spijkerde deur. Er stak van de ande re kant geen sleutel op, men kon dus zien. Zij naderde en haar adem inhou dend, keek zij door het sleutelgat. Gandoin zat bij het raam en keerde de rug naar dc dienstbode, die op de tafel de gerechten gereed zette. Hij had nog zijn hoed op en zijn lange jas aan, en liet zijn gelaat niet zien De jonge boodschapper trad bin nen. „Wel", zei de reiziger zonder op te zien, „welk antwoord?" „Hij heeft gezegd, mijnheer, dat het goed was en dat hij zou gaan" „Goed" zei Gandoin. „Het eten is zeker opgediend? Goed, gaat allebei nu gauw heen!" Het kind en de dienstbode verlie ten de kamer en Gandoin schoof de grendel op de deur. Eerst toen deed hij zijn jas uit, zet te zijn bril en hoed af. en rekte zich uit, als eindelijk bevrijd van alle hin derlijke kleding. „Laten we eerst eten en drinken' zei hij, „en dan een goed dutje om mij weer geheel op streek te brengen Ik zal al mijn krachten wel nodig hebben, want het zal een harde strijd zijn" Hü was aan tafel gaan zitten, met de rug naar het vuur en het gelaat naar het sleutelgat gekeerd. Madeleine, vrezend zich te zullen verraden, trad haastig weg. Gedurende enige minuten hoorde zij niets dan het gedruis van messen en vorken, daarna afgebroken woor den die voor haar onbegrijpelijk wa ren maar waaronder zij de naam van Labarthe hoorde. Toen Gandoin gegeten had, opende hij half de deur en riep: „Hola! Breng de koffie boven!" Toen de dienstbode naar boven ging, hield hij de deur op een kier open en zei: „Onnodig binnen te komen in mijn heiligdom. Geef de koffie zo maar aan Zo jank je. Zeg tegen de koet sier, dat ik vanavond met hem ver trek. en indien gij mü om zes uur niet naar beneden hebt zien komen, kom mij dan wekken. Klop flink te gen mijn deur, want ik slaap vast! Goede dag!" De deur werd weer met de gren del gesloten. Een tabakslucht drong door de deur cn bewees, dat Gandoin een si gaar had aangestoken. De roker liep en neer, terwijl hij nu en dan enige woorden mompelde. Daarna werd 't in kamer no. 3 even stil als in no. 2. Het lichtende punt van het sleutelgat was verdwenen. Madeleine maakte daaruit op dat Gandoin daarvoor stond, door de zelfde lichtstraal wantrouwend ge worden en op zijn beurt keek. Snel week zij terug, rr/aar was het niet reeds te laat? Haar weduwe-mantel lag op een stoel, vlak tegenover de verbindings deur. Dat kon voor hem een aanwij zing wezen. Door een snelle bewe ging deed zij haar mantel verdwij nen. Een ogenblik later kwam ,de zon nestraal opnieuw cioor het sleutel gat in de kamer van Madeleine. In het andere kraakte het bed. Gandoin had zich te ruste gelegd. Een luid gesnork bewees weldra, dat Gandoin sliep. Madeleine kon niets anders doen dan wachten. De boodschan aan La barthe. het antwoord van deze, Gan- doin's bevel hem om zes uur te wek ken, dat alles wees er op, dat die avond een geheimzinnige samen komst tussen de twee# schuldigen zou plaats hebben. Het was nog slechts twee uur. Ma deleine moest dus nog vier uur wachten. Zij schenen haar zeer lang toe. Eindelijk sloeg het zes uur op de naburige kerkklok. Madeleine hoorde de dienstbode der herberg dc trap opgaan en klop pen tegen de deur no. 3 en door het venster bemerkte zij Labarthe, die zijn huis verliet. Nauwelijks had men aan de deur van Gandoin geklopt, of hij stond op en liep met koortsachtige haast de kamer op en neer. Madeleine waag de het opnieuw door het sleutelgat tc kijken. Zij bemerkte Gandoin, ge bogen over zijn valies, waaruit hij een portefeuille cn een revolver nam. Daarna hulde hij zich nog meer dan te voren in zijn jas. zette zijn blauwe bril op en ging heen. Madeleine liep naar het venster, nvaar het duurde e.en tijd voor Gan doin op de straat verscheen. Eindelijk verscheen hij, en volgde dezelfde weg. die Labarthe genomen had. „Ha!" zei de weduwe van Jean Mi- chaud, „ik zal hen wel vinden!" En gehuld in haar zwarte mantel verliet zij op haar beurt de herberg. Een fijne regen begon te vallen. De avond begon reeds te komen. XXV Bij de uitgang van het dorp naar •het noorden bevindt zich een groot dennenbos. Hier verheffen zich hoge rotsen. Buiten de Zondagen is deze plaats steeds eenzaam cn verlaten. Toen Madeleine Gandoin die richting zag inslaan, begreep ze aanstonds, dat dat dc plaats der afspraak was. Op die mistige regenachtige avond wa ren de twee medeplichtigen or vast van overtuigd, er niemand te ont moeten. Labarthe, die het eerst vertrokken was, liep met vlugge stap. Hij had de top van de berg bereikt, toen Gandoin op zijn beurt dc voet van de rots had bereikt. Madeleine volgde hem van verre, zich achter elke boom, achter iedere struik verbergend. Bovendien hoop te zij in haar mantel niet herkend te worden. Verscheidene malen keerde Gan doin zich om: en keek achter zich. Vermoedde hij dus, dat hij bespied werd? Labarthe liep ongeduldig op en neer. Mad leine kroop tussen de rot sen. wachtte, dat hij haar de rug had toegekeerd en naderde hem nog dich ter, terwijl zij zich in het struikge was achter een rotsblok verborg. Bij de nadering van zijn mede plichtige deinsde Labarthe ver schrikt terug: Daarna keerde hij zich om in dreigende houding. Gandoin scheen er zich niets om te bekommeren en glimlachend groette hij de notaris. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3