3)e CcidóeSou/fcct/nt Moskou s antwoord was n afwijzing Moskou geeft niets toe Min. Acheson moest getuigen 14 Leden van Ned. Detachement in Korea gesneuveld Chinese verdedigingslinie bereikt? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 5 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12299 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., i 1.72 p. mud., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 &ió,en aan Qiamyha gehandhaafd THANS HET EINDE VAN DE PARIJSE CONFERENTIE? J_JET ANTWOORD van het Krem lin op het Westelijke voorstel om op 23 Juli een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" te houden is naar Westelijke maatstaven op te vatten als een verwerping. Slechts op voorwaarde, dat de Amerikaanse militai re bases overzee en het Atlantisch Pact ter sproke zullen komen, is de Sowjet-Unie bereid in te stemmen met een dergelijke conferentie, al dus het antwoord, dat Gromyko gisteren te Parijs aan zijn drie mede plaatsvervangers overhandigde. klaarde, dat het een ongelegen ogen blik zou zijn om de conferentie van de plaatsvervangers te verdagen. Hij achtte het wenselijk, dat zij hun ver gaderingen zouden voortzetten om overeenstemming te zoeken over het opnemen van het omstreden punt van het Atlantisch pact op de agenda. Volgens de antwoordnota be schouwt de Sowj et-regering een bij eenkomst van de Grote Vier nog steeds zowel „noodzakelijk als nut tig". Een openhartige bespreking van de kwestie van de Amerikaanse bases en het Atlantisch Pact zou het werk van de ministers vergemakke lijken en de spanning in Europa aanzienlijk doen afnemen. Zodra op dit punt een positieve beslissing is genomen, is de Sowjet-regering be reid haar vertegenwoordiger naar Washington te zenden. De Engelsman Ernest Davies zei- de, dat het Sowj et-antwoord op het eerste gezicht neerkwam op een af wijzing van het Westelijke voorstel, omdat de Sowjet-delegatie heel goed wist, dat de Westelijke afgevaardig den deze voorwaarden nie* konden aanvaarden. Het had weinig zin ver der over het Atlantisch Pact te pra ten. Diplomatieke waarnemers in Lon den zijn van mening dat het einde van het overleg in Parijs in zicht is. Het Westen had in zijn voorstellen uitdrukkelijk uitzondering gemaakt voor de Amerikaanse bases en het Atlantisch Pact en werd als het laat ste woord beschouwd. Halsstarrig vasthouden Dezelfde voorwaarden bracht Gro myko na zeven weken vergaderen te berde en sindsdien had hij er hals starrig aan vastgehouden. De Weste lijke mogendheden hebben even hardnekkig geweigerd deze punten op de agenda te vermelden, zodat de plaatsvervangers op een dood punt kwamen. De Sowjet-Unie heeft nu voorge steld, dat de plaatsvervangers deze onderwerpen op de agenda zullen opnemen met de vermelding, dat er geen overeenstemming kon worden bereikt. Het was gisteren de 65ste bijeenkomst van de plaatsvervan gers. Zoals men_ zich herinneren zal, overhandigde de Westelijke verte genwoordigers vorige week aan Gro myko een nota, welke tegelijker tijd in Moskou werd aangeboden waarin werd voorgesteld een bijeen komst van de vier ministers te hou den op basis van één der drie agen da's, waaruit het Westen de Sowjet- Unie de keus liet. Het Atlantisch pact was op geen der agenda's ver meld. Een Westelijke zegsman verklaar de, dat de situatie nu op hetzelfde punt is aangeland, als toen de Wes telijke mogendheden besloten haar nota's te zenden. De documenten zijn thans in studie genomen in de Westelijke hoofdsteden. Gromyko zal waarschijnlijk vandaag antwoord krijgen. Een Sowjet-woordvoerder ver- Koning George moet rust nemen Koning George VI heeft al zijn openbare afspraken voor tenminste vier weken afgezegd en zal een tijd lang volkomen rust houden, zo is te Londen medegedeeld. De lichte longor.tsteking is nog niet geheel verdwenen, maar de algemene ge zondheidstoestand van de vorst is verbeterd, aldus een aankondiging van Buckingham palace.. .'s Konings broeder, de hertog van Gloucester, zal vandaag koning Haa kon van Noorwegen, die een statie- bezoek aan- Engeland brengt, ont vangen en prinses Elisabeth zal de toespraak van de koning morgena vond aan het officiële ontvangstdiner voorlezen. Tweemaal hebben de lijfartsen gisteren een bezoek aan de koning gebracht. Reuter verneemt, dat hij waarschijnlijk nog deze maand de hoofdstad zal verlaten om elders vol ledig herstel te zoeken. Prinses Eli sabeth zal als kolonel van de „Gre nadier Guards" de „Trooping of the Coulour"-parade afnemen. welke Donderdag ter gelegenheid van 's-Konings officiële verjaardag wordt gehouden. Generale repetitie D 75-jarige James Gerhardt te Burdlington in Colorado heeft Maandag zijn eigen begrafenis bijgewoond. Gerhard zette deze „generale repetitie"' op touw, omdat hij wilde weten, hoe het bij zijn begrafenis zou toegaan. De gehele plechtigheid is op gra- mofoonplaten opgenomen, die zullen worden afgedraaid. Op de bok van de lijkstoet reed Gerhardt mee naar de zaal, die hij voor dit doel had ge huurd en waar duizend mensen waren samengekomen. Hij voel de zich niet zo erg op zijn gemak toen de predikant de verdienste van de „overledene" prees, maar fleurde op, toen de pianist „Abide with me" speelde. Na afloop van de plechtigheid nam Gerhardt de kostbare kist mee, die hij in zijn kelder bewaart. Zijn commentaar luidde: Dat zou al te jammer geweest zijn, wanneer ik al dood was geweest en deze plechtigheid had moeten ONGELUK BIJ INNSBRUCK. Bij Innsbruck zijn een Neder landse auto en een Britse op elkaar gereden. De Nederlandse auto werd bestuurd door graaf Alexander Pal- lavicini. In de auto bevonden zich eveneens zijn moeder, gravin Maria Elizabeth, en graaf Alfred zur Lippe De laatste liep slechts lichte kneu zingen op, terwijl de eerste twee met hersenschudding en wonden aan het hoofd in het ziekenhuis werden op genomen. Naar verklaard wordt wonen alle drie in Reith, bij See- feld, in Tyrol. Van de inzittenden van de Engelse auto liep slechts één persoon lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde, toen de Nederlandse auto slipte en de Britse auto, die dicht volgde, op de eerder genoemde wagen inreed. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. NIEUWE BISSCHOP VAN BERLIJN. Paus Pius XII heeft mgr. Wilhelm Weskamm benoemd tot opvolger van de overleden bisschop van Berlijn, kardinaal von Preysing. Mgr. Weskamm was titulair bis schop van Rando en hulpbisschop van mgr. Joeger van Paüerborn. HET COLLEGE DER KARDINALEN. Na het overlijden van Denis Kardi naal Dougherty, aartsbisschop van Philadelphia, op 31 Mei 1.1., telt het Heilig College der Kardinalen nog slechts 50 leden. Het voltallig Colle ge zou 70 leden moeten hebben. Onder deze 50 Kardinalen zijn er nog drie van Amerikaanse herkomst: Edward Kardinaal Mooney, aartsbis schop van Detroit, Francis Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New- York, en Samuel Kardinaal Stritch, aartsbisschop van Chicago. Onder de Kardinalen is er nog één, die door Paus Benedictus XV tot deze waardigheid werd verheven. Het is Kardinaal Michael Faulhaber, aarts bisschop van München, die op 7 Maart 1921 de kardinaalshoed ontving. 23 Kardinalen van het Heilig College werden door Paus Pius XI en 26 door Paus Pius XII benoemd. In het College van Kardinalen, waar zeer lang een grote meerderheid Italiaan was, zijn nu nog slechts 18 Italianen. Zij zijn dus ver in de min derheid tegenover de niet-Italiaanse Kardinalen ten getale van 32. Onder deze 32 niet-Italiaanse Kardinalen telt men 5 Fransen, 3 Amerikanen. 2 Spanjaarden, 2 Duitsers, 2 Argentij nen, 2 Brazilianen, 1 Belg. 1 Portu gees, 1 Oostenrijker, 1 Syriër, 1 Ar meniër, 1 Pool, 1 Canadees, 1 Neder lander. 1 Australiër, 1 Chileen, 1 En gelsman, 1 Cubaan, 1 Peruaan, 1 in woner van Angola, 1 Hongaar en 1 Chinees. Sinds het Pontificaat van Paus Pius XII stierven 43 Kardinalen. Van deze werden er 2 door Pius X. 6 door Be nedictus XV, 29 door Pius XI en 6 door Paus Pius XII zelf tot deze waardigheid verheven. Prijsverlagina in Amerika Kleine handelaars in de gehele Verenigde Staten trachten steun te krijgen voor een onmiddellijke prijs verlaging met 20 pet., waartoe het initiatief is genomen door de Smal ler Businessmen's Association. De president van deze vereniging verklaarde, dat een prijsverlaging eerder het antwoord is op de be hoefte van het publiek aan lagere kosten van levensonderhoud dan een prijzenoorlog. Hij zeide, dat de prij zenoorlog, welke op het ogenblik wordt gevoerd door de reusachtige warenhuizen, uiteindelijk de kleine Amerikaanse handelaars failliet zal doen gaan en de reeds zwakke eco nomische structuur afbreken. Een gecontroleerde prijsverlaging was volgens de president „het enige juiste antwoord". WAAROM JALTA NODIG WAS ^EAN ACHESON, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft voor de twee senaatscommissies een overzicht moeten geven van de politiek, die het State Department de laatste vijf jaren in het Ver re Oosten heeft gevoerd. Enige republikeinse senatoren hadden critiek op het feit, dat generaal George Marshall, die in 1946 Trumans vertegen woordiger in China was, militaire hulp aan Tsjang Kai-sjek had ont houden, waardoor Tsjangs nederlaag tegen de communisten was verhaast. Minister Acheson antwoordde daarop, dat de nationalisten van Tsjang Kai-sjek het Chinese rijk feitelijk nooit onder controle hadden gehad. ging hier om een kleine twee millioen Hij moest verder felle critiek aan horen op de overeenkomst van Jalta in 1945. De republikeinen betoogden, dat de Russen dank zij die overeen komst toegang hebben gekregen tot Mandsjoerije en andere gebieden, van waaruit zij thans Japan kunnen bedreigen. Volgens deze critici was het niet nodig geweest om Rusland in de oorlog tegen Japan te betrekken, omdat deze vijand met twee atoom bommen immers op de knieën kon worden gedwongen. Achesons antwoord daarop was, dat ten tijde van Jalta nog niet be kend was. of de proeven met een atoombom succes zouden hebben en dat het Amerikaanse opperbevel in het algemeen de indruk had, dat de overwinning op Japan alleen zou kunnen worden bevochten in een bloedige en verschrikkelijke strijd. Ten tijde van Jalta vond Washington het van het grootste belang, dat Rus land aan de oorlog in het Verre Oos ten zou deelnemen, want het gevaar bestond, dat Moskou zou wachten tot de Japanse nederlaag en dan zou pro fiteren van wat „wij met ons bloed zouden hebben bevochten". Bovendien was er alles aan gele gen om de Japanse troepen in Mandsjoerije en China te binden door een oprukken van de Russen, want dezen waren anders vrijgeko men om de verdediging van het Ja- ,panse eilandenrijk te versterken. Het man. Met de Russen was overeenge komen dat ze drie maanden na de overwinning in Europa aan de strijd tegen Japan zouden gaan deelnemen. Daarvoor in ruil zouden zij Zuid- Sachalin krijgen, de Koerillen, hun vroegere rechten op Port Arthur en Dairen en de vervulling van hun aan spraken op de twee spoorwegen door Mandsjoerije. Geen uitstel van executie meer Het Amerikaanse Hof van Appél heeft gisteren geweigerd verder uit- sel te verlenen voor de terechtstel ling van de zeven ter dood veroor deelde oorlogsmisdadigers in de Landsberg gevangenis in Beieren. SLACHTOFFERS VAN DE MIJN RAMP TE HERRINGEN Tot dusver zijn zeventien mijn werkers tengevolge van de explosie welke zich Donderdag in de Hein- rich Robert mijn te Herringen bij Hamm heeft voorgedaan, cmi het le ven gekomen. De Legervoorlichtingsdoienst deelt het volgende mede: „Het Nederlands detachement Verenigde Naties in Korea is opnieuw in ernstige gevechten gewikkeld geweest. Na dagen van vermoeiende marsen onder hevige regens en met slecht zicht, werd op de avond van de 30ste Mei op een heuvel stelling geno men nabij Inje. De volgende morgen vroeg deed juist op dit punt een ba taljon Noord-Koreanen een scherpe aanval, ten doel hebbend tot elke prijs door de linie heen te breken en een belangrijk kruispunt daarachter te bezetten. De vijand slaagde na enkele aanvallen in de doorbraak, maar kon toen worden teruggedreven door een compagnie, die in reserve was gehouden. Helaas zijn in de gevechten van man tegen man aan Nederlandse zij de 14 doden en verscheidene gewonden gevallen. De vijandelijke verlie zen waren vele malen groter. De Amerikaanse regimentscommandant betuigde aan het Nederlandse detachement zijn grote dank en waardering voor bijzondere prestaties' De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 31 Mei jl. de na volgende militairen in Korea zijn ge sneuveld: J. Th. van den Eerg, soldaat, af komstig uit Grave; S. A. Breeman, sergeant le klasse, afkomstig uit Nij megen; J. Daling, soldaat le klas, af komstig uit Smilde; D. A. C. Jansen, sergeant le klas, afkomstig uit Utrecht; A. Dissel, soldaat le klas, af komstig uit Nijmegen; J. Flak, sol daat, afkomstig uit Raden (Polen); H. C. J. Kluft, soldaat le klas, af komstig uit Haarlem; W. van der Kuij, soldaat afkomstig uit Hage- stein; C. H. Kuijer, soldaat afkomstig uit Wijk bij Duurstede; P. E. Phaff, soldaat, afkomstig uit Djakarta (Ind.) P. van Rossum, soldaat, afkomstig uit Heerlerheide; L. C. Ruck, soldaat, af komstig uit Amsterdam; M. H. Rijs- houwei', soldaat, afkomstig uit 's-Gra- venhage; A. A. Schoemaker, sergeant afkomstig uit Musselkanaal. De naaste familieleden zijn verwit tigd. De soldaat J. Th. van den Berg werd 25 Januari 1925 geboren. Hij was ongehuwd. Hij was afkomstig van het regiment stoottroepen. Sergeant le klasse S. A. Breeman, werd geboren 24 Juni 1923. Hij was ongehuwd. Hij was afkomstig van IV-II R.I. De soldaat le kl. J. Daling werd geboren 20 Februari 1915. Hij was ongehuwd. De sergeant le kl. D. A. C. Jansen werd geboren 20 Aug. 1920 Hij was ongehuwd. Hij was afkomstig van het regiment Grenadiers en Jagers Soldaat le kl. A. Dissel werd ge boren 20 Februari 1924. Hij was on gehuwd. Hij was afkomstig van het corps Verplegingstroepen. Soldaat J. Flak werd geboren 22 Aug. 1927, Hij was ongehuwd. Soldaat le kl. H. C. J. Kluft werd geboren 5 Januari 1928 Hij was on gehuwd. Soldaat W. van der Kuij werd ge boren 6 April 1929 Hij was onge huwd. Hij was afkomstig van de Kon. Marine. Soldaat C. H. Kuijer werd geboren 1 October 1919. Hij was ongehuwd. LUCHT „TORREN" Als een hord» monster insecten staan deze Bell H-13 D helicopters op het vliegveld van Niagara Falies in de Ver Staten ge reed om naar Korea vervoerd te wor den. Helicopters van dit en van an dere typen worden voor verschillen de doeleinden gebruikt voor de strijd krachten ten velde. Reeds meer dan 5000 gewonden werden uit het strijd gebied in Korea door helicopters vei lig naar de hospitalen vervoerd. Soldaat P. E. Phaff werd geboren 1 Sept. 1922. Hij was ongehuwd. Soldaat P van Rossum werd ge boren 6 Januari 1927. Hij was onge huwd. Hij was afkomstig van II R.I. De soldaat L. C. Ruck werd gebo ren 7 Juli 1930. Hij was ongehuwd. Dc soldaat M. H. Rijshouwer werd geboren 9 October 1928 Hij was on gehuwd. De sergeant A A. Schoemaker werd geboren 9 Januari 1927. Hij was ongehuwd. Hij was afkomstig van het regiment Aan- en Afvoer- troepen Hardnekkige vertragingsactie ^^OLGENS een communiqué van het Amerikaanse achtste leger van Dinsdag zetten de verbondenen hun aanvallen voort tegen een hardnekkige vertragingsactie van de Noordelijken. Het communiqué deelde verder mee, dat de Noordelijken een troe penmacht van naar schatting twee bataljons in het veld hadden ge bracht tegen stellingen van dc ver bondenen over de Hantan, op een van de toegangswegen naar Tsjorwon. Geallieerde officieren vermoeden, dat de voornaamste verdedigings linie van de Chinezen in zicht komt. EEN PROEFBALLONNETJE? Het hoofd van de Poolse delegatie bij de Verenigde Naties, dr. Julius Katz-Suchy, heeft Dinsdag verklaard, dat een staken van het vuren in Korea slechts dan zou kunnen wor den bereikt, als de Westelijke mo gendheden er in toestemden tevoren het vraagstuk van Formosa en het toelaten van communistisch China tot de Verenigde Naties te bespre ken. Een staken van het vuren op zich zelf zou slechts „de agressors van de V-N. een adempauze verschaffen om nieuwe aanvallen voor te bereiden", aldus de Poolse afgevaardigde. Aangaande de jongste verklaring van Trygve Lie, dat de verbondenen misschien genoegen zouden nemen met een staken van het vuren bij de 38ste breedtegraad, zei dr. Katz- Suchy, dat de Oostelijke landen dit vorig jaar reeds hadden aangebo den. Hij voegde hier aan toe: „Ik weet echter niets af van een op han den zijnde regeling". De restauratie van het 16de eeuwse stadhuis te Nijmegen, dat tijdens de oorlog grotendeels verwoest werd door brandstichting van de Duitse bezetting verkeert in een vergevor derd stadium. De oude voorgevel is nagenoeg in zijn oorspronkelijke staat teruggebracht. Links op de fo to een gedeelte van het nieuw ge bouwde raadhuis. KAPEL VOOR REIZIGERS TE BRUSSEL Op 15 Augustus zal nabij de Zuid statie te Brussel een kapel gereed komen, welke daar gebouwd is spe ciaal ten behoeve van de reizigers, die Zondags in Brussel aankomen en daar de H. Mis wensen bij te wonen. Deze kapel zal plaats bieden aan 200 personen. Dc paters Franciscanen zullen er de geestelijke bediening uitoefenen. De kapel ligt recht te genover de uitgang van dc Zuidsta tie in de Frankrijkstraat 32. De verkiezingen op Sicilië Het Italiaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft Dinsdag de einduitslagen van de Zondag gehou den verkiezingen voor het 90 zetels tellende semi-autonome parlement van Sicilië bekend gemaakt. In het geheel werden 2.133.378 gel dige stemmen qitgebracht. Deze werden als volgt verdeeld: Christen-Democraten 666.28 stem men, 30 zetels (winst 9). Communisten en Nenni-socialisten 644.752 stemmen, 30 zetels (winst 5). „Italiaanse Sociale Beweging" (neo-fascisten) 273.504 stemmen, 11 zetels. Monarchisten en liberalen 204.504 stemmen ,9 zetels (verlies 8). Dc „Italiaanse Sociale Beweging" die belangrijke winst heeft geboekt, nam voor het eerst deel aan de ver kiezingen. De rest van dc stemmen viel ten deel aan kleinere partijen, waaron der de sociaal-democraten. Door het zetelaantal van dc „Ita liaanse Sociale Beweging" zal het moeilijk zijn om een coalitie-regering van dc Westelijk-georiënteerde par tijen te vormen. De Christen-democratische Partij heeft in vergelijking met de verkie zingen van 1947 voor het plaatselijke parlement 268.000 stemmen gewon nen, maar in vergelijking met de al gemene verkiezingen in 1948 meer dan 400.000 stemmen verloren. Dc communisten en Nenni-socialisten hebben in vergelijking met 1947 meer dan 54.000 stemmen gewonnen, in vergelijking met 19498, toen zij 127.000 stemmen verloren, is hun winst zeer aanzienlijk Dc „Italiaanse Sociale Beweging" heeft haar stemmc-naantal sedert 1948 verviervoudigd: 273.000 tegen 70.064. Het stemmenaantal der kleine par tijen is sterk achteruitgegaan. KaVi&ttie... Ben man van woorden en niet van daden, is een tuin vol onkruid Tennyson.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1