Perspectieven voor ons internationaal voetbal het Schaakspel De eed van Madeleine ZATERDAG 2 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 CENTRALE TRAINING WORDT REEDS IN SEPTEMBER HERVAT In een onderhoud, dat een redac teur van het ANP had met de heer Otto de Vries, voorzitter van de Technische Commissie van de KNVB heeft deze voetbal-official enkele conclusies getrokken, waartoe hij na dit seizoen is gekomen en tevens enkele punten naar voren gebracht, welke van groot belang zullen zijn voor het internationale voetbal van het komend seizoen. Zes Juni, aldus de heer De Vries, hebben wij onze laatste landenwedstrijd en daarna stoppen wij met de centrale training te Amsterdam. Maar reeds in Sep tember zullen de bijeenkomsten in het Olympisch Stadion worden her vat. Op de eerste plaats is cr reeds vroeg in het seizoen een wedstrijd tegen Finland en voorts werken wij naar het voetbaltournooi van de Olympische Spelen toe, waaraan onze jongens zo gaarne willen deel nemen. Dit schept evenwel verplich tingen, dat begrijpt de KNVB heel goed, en als het bestuur van het Ne- derlandsch Olympisch Comité onze prestaties van de laatste tijd en in het komend seizoen zo beoordeelt, dat wij worden waardig gekeurd om te worden uitgezonden, dan kan ik de verzekering geven, dat het Ne derlands elftal in Helsinki zijn uiter ste best zal doen om een zo goed mogelijk figuur te slaan. Over de training in Amsterdam ge sproken: het idee van coach Van der Leek om naar Amsterdam te verhuizen is uitstekend geweest. De omgeving en de accomodatie zijn ideaal. Bovendien zat cr een psy chologisch kantje aan, namelijk om de leden van de Nederlandse Elftal Club in een andere omgeving te brengen. De resultaten van de cen trale training zijn bevredigend ge weest. Vriendschapsbanden zijn ont staan, de lichamelijke conditie van de spelers is sterk vooruit gegaan, besprekingen over de tactiek zijn niet vergeten, in technisch opzicht bevinden wij ons in stijgende lijn. Is er al een besluit genomen of de kerngroep zal worden uitgebreid? vroeg de ANP-redacteur. Inderdaad overweegt de commis sie om het aantal spelers, dat aan de centrale training te. Amsterdam in September zal deelnemen, aan merkelijk uit te breiden. Wie dat zullen zijn, daarover zullen wij ons nog beraden. Maar ons streven is om over zoveel spelers te beschikken, dat wij twee behoorlijke elftallen kunnen samenstellen of, zo zou men het ook kunnen uitdrukken, elke plaats in het elftal dubbel bezetten, Van groot belang is de opleiding van de jeugdspelers. Het is bekend, dat aan dit onderdeel van ons werk grote aandacht wordt geschonken. Het is tenslotte de bedoeling om het peil van het jeugdvoetbal op een zo danige hoogte te brengen, dat als de spelers de leeftijd hebben bereikt, waarop zij niet meer voor het jeugd- team mogen uitkomen, kunnen wor den overgeheveld naar de kern groep van internationals. Maar daar zijn voorwaarden aan verbonden, zo ging de heer De Vries verder. Op de eerste plaats zullen wij hun capaci teiten moeten beoordelen, voorts te het misschien beter om deze spelers nog een of twee jaartjes te laten wachen alvorens hen uit te nodigen voor de zware training, welke in de kerngroep wordt toegepast, waarbij natuurlijk ook paedagogische facto ren een rol spelen. Op deze wijze zouden wij kunnen komen tot een gezonde opbouw van ons internatio naal voetbal Dat wij daarbij bijzonder veel prijs stellen op de medewerking van de voetbalclubs, spreekt welhaast vanzelf. Door persoonlijk contact is er dit seizoen een goede verstand houding ontstaan. «Coach van der Leek heeft met verscheiden clubbe sturen en clubtrainers gesproken en omgekeerd verschenen de laatsten ook wel eens op de centrale training te Amsterdam. Dat deze in de be langstelling staat is wel duidelijk, indien men bedenkt, dat sommige Nederlandse elftalspelers clubgeno ten hebben meegenomen, die dan bij de oefeningen werden betrokken. De commissie onderzoekt op het ogenblik de mogelijk om nog op een of meer plaatsen in Nederland een training te organiseren, waarvan ik de wenselijkheid ongetwijfeld zou willen betogen, maar of het denk beeld in de practijk mogelijk zal zijn zal nog nader moeten worden on derzocht. Op deze wijze zou de basis van de training ook verbreed kun nen worden. Enkele weken voor een interland-wedstrijd zullen natuurlijk alle spelers die daarvoor in aan merking komen, weer in het stadion te Amsterdam bij elkaar worden ge ste opwekking aan de spelers om zich vooral moreel geheel in te stel len op de komende ontmoeting kwam het einde van de centrale training in seizoen 19501951. St. Bernardus. Het programma van de Nederlaag-wedstrijden op van de nederlaag-wedstrijden op Afdeling A: 7 Juni: St. Bern. 1-- Stompw. Boys 1; 14 Juni: St. Bern. 1Rijpwetcring 1; 21 Juni: St. Bern. 1Alph. Boys 1; 28 Juni: St. Bern. 1—SVLV 1; 5 Juli: St. Bern. 1 Meerburg 2; 12 Juli: St. Bern. 1 Koudekerk 1; 19 Juli: St Bern. 1 Wet. Boys 1; 20 Juli: St. Bern. 1— SJZ 1 en voor Afdeling B: 5 Juni: St. Bern. 2Stompw. Boys 2; 12 roepen. Men zou een training in een j Juni: St. Bern. 2VVOA 1; 19 Juni: ander deel van Nederland dus kun nen beschouwen als voorbereidend werk. Eindconclusie ,zo besloot Otto de Vries het onderhoud: de lichaams techniek èn de vóetbaltechniek zijn goed vooruit gegaan, de spelers hebben in tactisch opzicht winst ge boekt. Getracht zal worden deze op gaande lijn ook in het komend sei zoen met de twee wedstrijden tegen België, de ontmoetingen tegen Fin land en Zweden en dan hopelijk als slot het Olympisch Tournooi, te handhaven. De laatste training. Voor de laatste maal in dit sei zoen is de Nederlandse elftalclub bij een geweest. Ditmaal niet op de tra ditionele Maandagavond, maar op Vrijdag in verband met de komende wedstrijd NederlandNoorwegen. Bijna alle spelers en reserves van het elftal, dat Woensdag a.s. in het Feyenoord stadion uitkomt, waren gisteravond in het Olympisch stadion te Amsterdam. Alleen de AGOVV'er Dijkgraaf moest wegens ziekte ver stek laten gaan. Er werden wat lichte veldoefenin- gen gedaan en er werd een balletje getrapt, waaraan Abe Lenstra echter niet meedeed, want hij heeft in de afgelopen week genoeg gevoetbald en getraind. De Fries bepaalde zich nu tot een spelletje biljart en daar bij bleek, dat hij ook op het groene laken behoorlijk thuis is. Na het Sauna bad kwamen spe lers, trainer Jaap van der Leek en de officials van de KNVB bijeen in de „kuil" waar voor de laatste m'aal de jongens een morele injectie kre gen. Van der Leek gaf in het algemeen nog eens een terugblik op de wed strijd tegen Derby County en kwam tot de conclusie, dat het team als geheel een wat moeizame indruk had gemaakt. Na een bespreking over de kracht van het Noorse elftal, waarvan van der Leek zei, dat het na twee neder lagen in goed gespeelde wedstrij den er alles op zal zetten om ons te slaan, besprak hij het tactisch plan voor de Nederlanders. Tot slot zei van der Leek: „de wedstrijd tegen de Noren is voor ons van zo groot belang omdat wij daarin kunnen bewijzen, dat we de goede weg, die we -zijn ingeslagen, niet weer kwijt aijn. Wij kunnen de Noren slaan, al zal het moeilijk zijn." Met een laat st. Bern. 2Alph. Boys 3: 26 Juni St. Bern. 2—SVLV 2; 3 Juli: St. Bern. 2VNL 1; 10 Juli: St. Bern. 2 UDO 1; 17 Juli: St. Bern. 2—Kou dekerk 2; 24 Juli: St. Bern. 2—Wet Boys 2; 31 Juli: St. Bern. 2Ha- zersw. Boys 1; 7 Aug.: St. Bern. 2 SJZ 2. DOSR. Zaterdagavond spelen de DOSR-veteranen te 7 uur op het DO- SR-terrein tegen Wet. Boys-vetera nen. Stompw. Boys. Hedenavond om 7 uur speelt Stompw. Boys thuis te gen ZLC, in plaats van tegen St. Ber nardus. WATERPOLO. SLEUTELSTAD—DJK 1—9. De waterpolo wedstrijd van de Sleutelstad, gisteravond in de Zijl gespeeld, heeft een duidelyk over winning voor de Amsterdamse oud- eerste klassers, vorig jaar kampioen van de tweede klasse, opgeleverd. De Leidenaars kwamen er eigenlijk niet aan te pas en de gasten wonnen zoals zij wilde. Herhaaldelijk braken zij door de Leidse verdediging heen en de kansen, die zij kregen, waren legio. Toch kreeg de thuisclub de eerste mooie kans om te scoren, maai de doorslagbal van v. Zijl belandde juist naast het doel. DJK forceerde daarna een corner, maar deze lever de evenmin succes op. Na enkele vergeefse aanvallen opende Schef- fen de score (01). Uit een vrije worp werd het 02 en door een fout van keeper van Rooyen 03. Ver woede tegenaanvallen van de thuis club resulteerde in een corner, die door de keeper afgeslagen werd, maar hij plaatste het leer slecht, juist bij v. Berkel, die de achterstand verkleinde. In de tweede helft had de Sleutel stad niets meer in te brengen en re gelmatig werd de stand opgevoerd tot tenslotte het einde kwam met 1 9. Eenmaal werd door de Amster dammers een strafworp benut tegen Erades. Tevoren had de Sleutelstad. III te gen Swift gespeeld, waarbij het re sultaat een gelijk spel werd: 22. Daarna zou nog een dameswed strijd worden gespeeld, maar de scheidsrechter oordeelde de bal te groot.... zodat de dames, die maar al te lang reeds in het koude water hadden liggen wachten op het aan- vangssignaal, maar weer gauw uit het water kropen. RONDE VAN NEDERLAND 1951 De opening is in het schaakspel een zeer belangrijk en zeer moeilijk onderdeel van de partij. Een kleine fout, een onnauwkeurigheid kan voldoende zijn voor de uiteindelijke nederlaag. In 't middenspel moet de speler vrijwel geheel op eigen krach ten vertrouwen. Daar zijn geen te leren varianten, geen platgetreden paden. En het eindspel tenslotte is vaak dc critiekste phase van de schaakstrijd. Een foutje in de opening is moge lijk nog door een krachtige midden spel-behandeling goed te maken, een zwakke voortzetting in het mid denspel kan vaak door tactische complicaties te niet gedaan worden. Maar in het eindspel, waarin het aanwezige materiaal soms tot m'ini- ma is teruggebracht is vrijwel iedere zet van beslissende betekenis. En hoevele schakers ervaren tot hun grote teleurstelling, dat een goed gespeelde partij, waarin ze winnend voordeel hebben behaald, door een enkel zetje in het eindspel hun de zekere winst doet ontgaan, Daarom is enige kennis van het eindspel volstrekt onontbeerlijk voor ieder, die de voldoening van de winst na goed gevoerde strijd wenst. En heel vaak zijn het toch elementaire eindspelletjes, die. bij enige betere kennis geen byzondere moeilijkhe den zouden opleveren. En over enige van deze elementai re eindspelen zullen we het dit keer eens hebben. Voor die lezers, die dit stadium SPORTCLUB LICHTFABRIEKEN. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Sportclub Lichtfa brieken werd nu een onderlinge kla ver jas wedstrijd gespeeld met als einduitslag: 1. Neuteboom 4707 p.; 2. v. d. Broek jr, 4693; 3. Wagenaar 4675; 4, Kwastroo 4626; 5/6 Jong bloed en Bekooy 4593; 7. Bon 4462, 8. Honsbeek 4425; 9. J. van Zandt 4424; 10. N. v. Zandt 4207. Alle deel nemers t.w. 24 personen kwamen in de prijzen. ATHLETIEK. SLIJKHUIS DERDE Tijdens de internationale atletiek wedstrijden te Compton in Califor- nië werd de mijl gewonnen door Mc Millen in 4 min. 9 sec. Tweede werd de Zweed Homberg en derde onze landgenoot Slijkhuis. VOLLEYBAL R.K. VOLLEYBAL IN LEIDEN. Eindelijk hebben ook de dames van de R.K. Leidse Volleybalclub voor het eerst gespeeld. Het viel nog niet mee goed spel te leveren. Maar de dames houden moed. Over een maand zijn ze nog geen volleerde volleyballaers, maar dan kunnen ze toch in ieder geval behoorlijk spelen. Heren, goed nieuws, we hebben een net. Maandagavond 7 uur oefenen voor de dames groep A. Woensdagavond half acht voor de dames groep B. Donderdagavond 7 uur voor de he ren. De Leidse Volleybalvereniging heeft nog geen naam. Wie beschikt er over een rijke fantasie? Het moet een kernachtige naam worden! Binnenkort ledenvergadering. TAFELTENNIS HOLLAND—BELGIc IN LEIDSCHENDAM. Morgen sluit Veni Vidi Vici het ta- feltennisseizoen met de interland wedstrijd LeidschendamAntwer pen in het verenigingsgebouw aan de Damlaan. Op 8 Oct. 1950 werd de ontmoeting AntwerpenLeid schendam gespeeld, welke eindigde in een 2010 overwinning voor de Signoren, zodat het nu zaak is voor Leidschendammers om op de des tijds geleden nederlaag revanche te nemen. Voor Leidschendam komen alleen VW-leden uit, terwijl de ploeg uit Antwerpen is samengesteld uit de sterkste vertegenwoordigers van 9 R.K. verenigingen. Deze ontmoeting wordt gespeeld tussen 4 dames- ?n 4 herenploegen. Aanvang van de wedstrijden te 15 uur, de finales tus sen 19 en 21 uur. van eindspelkennis te boven zyn moge dienen dat cr ook vele belang stellenden zijn, die deze kennis of nog niet bezitten of ze graag eens opfrissen willen. Allereerst de eenvoudigste geval len. Wit: Khl, pion a4. Zwart: Kg8. We behoeven niet te gaan rekenen Wanneer de Koning niet staat in het kwadraat waarvan een zijde is de weg die de pion moet afleggen, dan loopt de pion ongehinderd door. In dit geval is het kwadraat a4n8e8 c4. Zelfs als zwart aan zet was dus 1Kg8f8 wint wit nog. Stond de pion op a3 dan wint wit als hij aan zet is, doch do partij wordt re mise met zwart aan zet. Immers na 1Kg8—f8; 2. a3a4, Kf8—e8 is de koning in het kwadraat a4a8 e8c4. Wanneer cr behalve de ko ningen 4- één pion nog meerdere stukken op het bord staan behoeft de kwadraatregel niet altijd op te gaan Bijv. Wit: Kal. pion e4, h3. Zwart: Kb3, pion e5. Met zwart aan zet gelukt het de Koning in het kwadraat 113-418c8 c3 te komen en toch verliest zwart 1Kb3c42. h3h4; Kc4— d4; 3. h4h5 en nu verhindert zyn eigen pion de zwarte koning om in het kwadraat h5b8e8e5 te ko rtten! ,De volgende stap op de weg van het eindspel is het geval, waarin de pro motic van de pion alleen mogelijk is wanneer de koning zijn pion daarbij steunt. Wit: Kb7. pion a2. Zwart: Kd6 1. a4, Ke5; 2. aö, Kb5; 3. a6 en wint. Dit konvt omdat de velden b7 en b8 toegankelijk zijn voor de witte koning. Wit: Ka6, pion a2. Zwart: Ka8 Nu is het remise. B.v. 1. a4, Kb8: 2. Kb6, Ka8; 3. a5 (niet Kc7 wegens Ka7) Kb8; 4. a6, Ka8; 5. a7 en pat Of Wit: Kh7, pion h5. Zwart: Kf7. 1. h6, Kf8; 2. Kh8 (op Kg6. Kg8) Kf7; 3. h7 (of 3. Kh7, Kf8); 3 Kf8 wit staat pat. Dit ging over de toren pionnen. Bij de eindspelen met de b, c, d, e, of g-pion is het meestentijds ge makkelijker om te winnen. LANDENWEDSTRIJD TEGEN ENGELAND EN BELGIE. Op uitnodiging van de Engelse Schaakbond zou het Nederlandse schaaktiental met Pinksteren een tweedaagselandenwedstrijd tegen het vertegenwoordigende tiental van Groot-Brittannië spelen. Nadat de Engelsen eerst hadden laten we ten, dat deze wedsrijd zou moeten worden verschoven omdat zij te zeer in beslag genomen werden door de voorbereidingen voor het Centenary Tournament, hebben zij thans mede gedeeld, dat deze ontmoeting dit jaar in het geheel niet kan door gaan. De Engelse Schaakbond heeft de Nederlanders thans uitgenodigd met Pinksteren 1952 in Engeland te komen spelen. Het bestuur van dc KNSB is in overleg getreden met de Belgische Schaakbord om te trachten in Sep tember a.s. een tweedaagse landen wedstrijd te doen spelen tussen de vertegenwoordigende tientallen van Nederland cn België. Deze wedstrijd zal in Nederland worden gespeeld, vermoedelijk in Utrecht of in Rot terdam. VOORWEDSTRIJD KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND. Dc Kon. Ned. Schaakbond organi seert dit jaar een voorwedstrijd om het kampioenschap van Nederland. Tot deze wedstrijd zullen worden toegelaten de laagst uitgekomen deelnemers aan de kampioenswed strijd 1950, de 5 hoogst geplaatsten uit de wedstrijd der zgn. 2e catego rie 1950, de nummers 1 en 2 uit de hoogste groep der bondswedstrijden 1950 en nog enkele spelers, welke het bestuur van de KNSB hiertoe in overleg met en op advies van de plaatsingscommissie zal uitnodigen. Het aantal deelnemers zal maxi maal 20 bedragen, verdeeld over 2 groepen. Mocht een aantal der tot deelname gerechtigde spelers niet meedoen, dan zal overwogen worden de wedstrijd in één groep te doen spelen. Het tournooi zal op 13 Augustus a.s. beginnen en vermoedelijk te Amsterdam worden gehouden De duur van de wedstrijd zal worden bepaald door het aantal deelnemers In elk geval zal de wedstrijd op 25 Augustus eindigen. De opstelling van de Koning (der verdedigende partij) op een der vel den voor dc pion van de tegenpartij is hier, anders dan bij de torenpion nen, lang niet altijd voldoende om remise te kunnen houden. In deze eindspelen hangt het af van de ko ningsstand. De aanvallende koning moet voor de pion opereren. De eindspel com ponist Grigorjew drukte dit uit met: ..de koning moet de pion niet opsto ten, maar hem achter zich aan trek ken" Een regel is: „als de koning zich 2 velden vóór zijn pion bevindt, ter wijl dc pion niet direct geslagen kan worden, don wordt de winst altijd behaald, ongeacht waar dc koning van de verdedigende partij zich be vindt. Wit: Kf4, pion f2. Zwart: Kf6. Zwart aan zet: 1Kf6g6 waarmee zwart de oppositie (ge dwongen) opgeeft. 2. Kf4c5, Kgö f7 (Op 2Kg5 volgt 3. f41. Kg6; 4. Ke6 enz.) 3. Kc5f5 (wit neertrt de oppositie) Kf7e7; 4. Kf5—g6. Ke7—f8; (op Ke6 volgt f4) 5. Kg6— - Kf8—g8; 6. f2—f4, Kr8—f8; 7. f4— f5, Kf8—68; 8. Kf6—c7 en de promotie van de pion is verzekerd. Wit: Kf4. pion f3. Zwart. Kf6. Wit aan zet. Hier is dc afstand tussen koning on pion Reen twee vel den! Wit kan niet winnen. 1. Kf4 c4. Kf6c6!2. Ke4—f4, Ke6—f6; 3. Kf4g4, Kf6g6; 4. f3—f4. Nu is de koning zelfs niet meer vóór doch néast de pion cn het gelukt hem niet meer er voor te komen. c volgende week voortzetting van deze eindspel studie. En voor de kenners toch nog iets van hun „standing" ABCDEFGH Wit begint en wint. 1 i H M i Wit aan zet, remise. Oplossingen (rubriek 26-5-'51) F. 1. Pe5f, Ke5; 2. Ld4f, Kxe6; 3. Pc7t. Kd6; 4. Pxböf, Kd5; 5. Lf2 en wint. G.: 1. Pd5, Kd4; 2. Pf4, Th7f; 3. Kc6, Th6t; 4. Kb5, Th2; 5.Tcl, Tb2t; 6. Pb4, Ko3; 7. Tc4, Th2; 8. Tc4t, Kb3; 9. Pd3, Th5f; 10. Pc5t. Ka3; 11. Tc2, Th2; 12. Tc3. Kb2; 13. Pa4f, Kbl; 14. Tg3, Th5f; 15. Kc4, Th4; 16. Kb3, Thl; 17. Tg2, Kei; 18. Pc3 en mat. Naar het Frans van CHARLES DESLYS 35) „Van nacht", hernam Madeleine, „heb ik, vermoeid en gebroken, een toevlucht gevonden onder het dak van AnselmusJa in dat huis. Ik ben er binnengetreden.Ik heb er geslapen.... De moordenaar zou iet niet kunnen.... de moordenaar zou het niet durven!" Deze laatste woorden waren ge licht tot de man, de eerste alleen tot Louise. Terwijl Madeleine tersluiks het gelaat van Labarthe bestudeerde, vervolgde zij: „O. nu moet gij mij met geduld en met toegevendheid aanhoren.... want het betreft hier slechts een vi sioeneen droomMaar ik had God zozeer gebeden, dat Hij mij "ie lichtstraal zond.... Ik was daar, in de kamer van de moordde en gericht op de bloedvlek.Gij weet, niets kan die uitwissen!" Had Madeleine wel haar volle ver stand? Zij vroeg zich dit af, terwijl zij luisterde. Labarthe keek haar met verbazing aan. „O", vervolgde zij, „het was als een wonder. Maar er zijn nog won deren voor de beschaming der onge strafte misdadigersDie bloed vlek was als een rood liaht, dat mij verlichtte in de duisternis.... Ze groeide, ze stond op en nam de vorm van een spookbeeld aan.Het was AnselmusHij was uit het graf opgestaan om mij te antwoorden Hij wees mij twee andere spookbeel den aan, die uit de diepte der kamer naderden en zei mij: „Daar zijn ze!" De eerste herkende ik aanstonds: Gandion! Wat de andere betreft Zij scheen te aarzelen. Louise kwam haar te hulp „Wie was de andere?" vroeg ze, terwijl ze Madeleine aankeek. „Het was een jonge man van lan ge gestalte", zei langzaam de wedu we van Jean Michaud. Men weet dat Labarthe nog jong was en hij had de gestalte van een grenadier. Maar Louise maakte die vergelijking niet, zij ging geheel op in het verhaal van Madeleine. „Vergeefs" vervolgde Madeleine „vergeefs trachtte ik hem ook te her kennenEen sluier, een masker bedekte zijn gelaat...." „Zo!" zei onwillekeurig Labarthe, „gij hebt hem dus niet kunnen zien?" „Jawel", riep zij uit, „het masker is gevallen, ik heb hem gezien Het schijnt my toe, dat ik hem nog zie". En nogmaals wendde zij zich tot de notaris, die beefde onder haar blik. „Welnu", vroeg Louise, ..waarom noemt gij hem ons dan niet?" Herhaalde malen streek Madelei ne met haar hand over het voor hoofd, en als opnieuw ontwakend uit een magnetische droom, zei ze naief: „O, ik durf niet!.... Gij begrijpt, dat het een man is, die de algemene achting geniet, en hem beschuldigen op een droom!.Zou men niet met mij lachen?.Mijn arm hoofd is zo verzwakt.... Ik heb zoveel gele den. Daarom heb ik allereerst tot u mijn toevlucht génomen, mevrouw, die mij liefhebten tot mijnheer LabartheMoet ik volgens uw mening hem aan het gerecht overle veren?" Louise keek met een medelijdende glimlach haar man aan, die met een gebaar zei: „Zij is gek!" „Arme vrouw", zei de notaris, „ik zal u niet een raad weigeren. In plaats van u met spookbeelden bezig te houden moest gij kalm zijn en een beroep doen op het gezond verstand. Het idee fixe, waaraan gij ten prooi zijt, een ziekelijke toestand van de geest, en overspannen zenuwen zijn de oorzaak van de hallucinaties. Gij erkent het zelf, dat 't slechts een droom is, vertel 't aan niemand an ders dan aan onsAnderen zou den er den spot mee drijven. Boven dien, wacht u van namen te noemen,, men zou u zelfs kunnen beschuldigen van smaad en lasterHeb nog ge duld en zwijg Labarthe was weer meester van zichzelf geworden. Op zijn gelaat was geen spoor meer te vinden van ont roering en zijn stem beefde niet. Hij sprak ernstig, met gezag, met goed heid. Madeleine werd daardoor geschokt in haar vermoeden en ze mompelde „Indien ik mij nochthans vergiste „Zeker vergist gij u hernam de notaris. „Bovendien, daar gij de man kent. sla hem gade, zoek een middel om hem te overtuigen door een of ander bewys." „O, dat heb ik!" zei somber maar vastberaden de weduwe van Jean Michaud. Labarthe was opgestaan. Zijn vrouw volgde zijn voorbeeld. Zonder het minste iets vermoeden van het drama dat hier werd afge speeld en waarom het resultaat zo vreselijk kon zijn voor haar geluk, voor haar toekomst, zei Louise glim lachend tot Madeleine: „Ik voeg mijn raad by die van mijn man. Hij heeft u de raad van een verstandig en eerlijk man gegeven" Op dit ogenblik hoorde men dc kinderen naar de tuinpoort snellen, terwijl ze luide riepen: ..Daar zijn ze! Daar zyn ze! Het is juffrouw Delphine en kapitein Lam bert!" „Mijn vader! Mijn zuster!zei mevrouw Labarthe, „ik verwachtte henGij staat mij immers wel toe, hen te begroeten Zij verliet de kamer. De wed. van Jean Michaud bleef alleen met de notaris. Hij deed een beweging om zijn vrouw te volgen. Maar Madeleine versperde hem de weg en zei: „Een laatste vraag". „Spreek," zei hy. „Hebt gij dien Gandoin nooit meer teruggezien?" „Neen". Indien Madeleine nog enige twij fel had gehad, dan zou die nu ver dwenen zijn. Was deze leugen geen bekentenis? De brief aan haar geadresseerd door dc notaris, lag op tafel. Naast dc brief lag dc enveloppe. Madeleine wees er met dc vinger op cn vroeg: „Is dat uw schrift?" „Ja," bekende hij. „En. dat?" riep zij uit, hem plotse ling de andere enveloppe mot de lakzegels onder dc ogen houdend. De notaris werd nog roder. Hij deinsde terug,, verschrikt, onder de vorsende blik van Madeleine. „Ah!" zei ze, op triomphantclijke toon, „gij vroeg een bewijs! welnu daar is het!De andere zijt gij XXIV Bij een man van de kracht cn het temperament van Labarthe moest de verontwaardiging, de toorn snel cn verschrikkelijk zijn. Hij trad dreigend op Madeleine toe. „Ongelukkige!" zei hij met ver schrikkelijke stom, „wat durft gij beweren! Al zou ik hem geld gezon den hebben, wat gaat u dat aan? Ik ben zijn notaris en ben ik u reken schap schuldig van de geheime van (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7