Voortgezet debat over Oorlog en Marine Ontworpen wijziging kinderbijslag \TERDAG 2 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer Nog enige moties De behandeling van de begrotingen van Oorlog en van Marine is Vrijdag middag in de Tweede Kamer voortge zet. Verscheidene sprekers hebben nog gerepliceerd. Daarbij herinnerde de heer- BRUINS SLOT (A.-R.) aan een sententie van de krijsraad te velde van September 1949, volgens welke een bevel tot inenting geen dienstbevel is. Hij diende een motie in, waarin de Kamer als haar oor deel uitspreekt, dat een verplichting tot inenting tegen pokken niet en kel dobr een beschikking van de chef van de generale staf of door een ministeriële beschikking behoort te worden opgelegd. De heer ROOSJEN (A.-R.) diende een motie in, waarin de Kamer, be treurende dat in weerwil van door de regering gedane toezeggingen, een wetsontwerp regelende de sta tus van de artillerie-inrichtingen nog steeds is uitgebleven, als haar uit drukkelijke wens uitspreekt, dat op zeer korte termijn aan deze toezeg gingen wordt voldaan. De heer FENS (K.V.P.) verwel komde de nieuwe staatssecretaris, de heer Kranenburg, die voor de eerste maal aanwezig was. Opmerkend, dat bij een diensttijd van 16 maanden 2/3 divisie aan parate troepen wordt verkregen, zeide hij, dat de interna tionale omstandigheden één divisie nodig maken, waartoe de diensttijd langer zou moeten worden. Spr. ver klaarde, dat het antwoord Inzake ge neraal Kruis hem niet had bevre digd en dat het z.i. nodig is, dat de regering zich op korte termijn over zijn positie beraadt. De heer Fens verklaarde zich tegen de motie-Bruins Slot; de motie-Roos jen vond hij over bodig. De heer KORTHALS (V.V.D.), her halend, dat hij voorstander is van een Europees leger, achtte het niet juist, dat we in Parijs door een waarnemer zijn vertegenwoordigd. Men moet daar kunnen meespreken. Het vraag stuk van de luchtwachtdienst moet spoedig worden opgelost. Na nadere informaties te hebben gevraagd over het ontslag van de chef der afdeling perszaken, verklaarde hij accoord te gaan met beide moties. De heer GORTZAK (C.P.N.) be toogde, dat het Nederlandse leger geen Nederlands belang dient. Hij vroeg nog eens vrijlating van dienst weigeraars en diende een motie in, waarin er op wordt aangedrongen de diensttijd op ten hoogste 12 maan den te bepalen. De heer TIL ANUS (C.-H.) ver klaarde, dat hij er niet aan zal mee doen, wanneer men zich verzet te gen bezuinigingen, zoals bij de afde ling perszaken. De actie-Roosjen vond hij overbodig. Hij verklaarde zich tegen de motie-Gortzak en hij wilde het oordeel der regering af wachten over de motie van de heer Bruins Slot. De heer WELTER (K.N.P.) infor meerde o.a. naar de strategische coördinatie der andere landen van het Noord-Atlantisch pact. De heer RITMEESTER (V.V.D.) zeide, dat de mededeling, dat de Ja panners het snuiver-apparaat al ge bruikten, onjuist is. Hij merkte op, dat men thans de uitvinding erkent, maar in „Het Lichtspoor" van 1 April 1948 is in een artikel uitvoe rig over de uitvinding gesproken. Hij zeide de fakkel verder te zullen dra gen op de weg van recht en recht vaardigheid, op welke weg hij zo gaf hij te kennen de staatssecre taris helaas niet heeft ontmoet. De heer ZANDT (S.G.) diende een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de maatregel tot verplichte vaccinatie van alle militairen met uitzondering van de gewetensbezwaarden, onwettig geno men is en vanwege de daarin uitge oefende dwang veroordeeld moet worden: de motie betreurt de dwang maatregel en verklaart zich tegen het nemen van elke toekomstige toe passing van een dwangmaatregel in zake de vaccinatie. Minister STAF zeide, dat Neder lands belang gelegen is in een ster ke uitbouw onzer defensie. De minister noemde de motie-Gort zak onaanvaardbaar. Hij zeide geen aanleiding te vinden om vrijlating van principiële dienstweigeraars te bevorderen. Voor het detachement, dat ter grootte van een bataljon naar Korea zal gaan zullen zich z.i. vol doende vrijwilligers aanmelden. Hij zeide het te betreuren, dat de heer Roosjen een motie heeft ingediend, daar hij reeds toezeggingen had ge daan. Hij merkte de heer Zandt nog eens op, dat de inenting een gedwon gen zorg voor de troepen was. Diens motie achtte hij onaanvaardbaar. De motie-Bruins Slot vond hij overbo dig. Bij de bezuiniging kan een be paalde afdeling vervallen. Het daar mede gepaard gaande ontslag is een kwestie van afwegen, welke moeilijk in de Kamer kan worden behandeld. De snuiverkwestie achtte spr. een af gedane zaak. De betrokkene zou zich met een request tot de Kamer kun nen wenden, maar de wijze, waarop de zaak hier is aangebracht, maakt het voor spr. moeilijk. Daar hij het verslag der parlementaire enquête commissie nog niet heeft gelezen, heeft de minister zijn standpunt in zake de positie van generaal Kruis nog niet geheel kunnen bepalen. De heer ROOSJEN (A.R.) trok zijn motie in. De stemming over de drie andere moties en over de begroting zal Dinsdag worden gehouden. Te half vijf is de vergadering gesloten. KONINKLIJK PAAR NAAR NOORDOOSTPOLDER. Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn voornemens op Vrijdag 13 Juli een bezoek te brengen aan de Noordoostpolder. HYPOTHEKEN en voor allo andere zaken op het gebied van on roerende goederen 'ouw-en Makelaarsbedrijl v.dL Drift Oude Vest 29 - Leiden Telel. 20513 Verbetering der binnenvisserij Wetsontwerp ingediend Er komt een organisatie ter verbe tering van binnenvisserij, welke tot taak heeft maatregelen te nemen om de productiviteit van het viswater te verhogen. Juist op de openingsdag van het hengelseizoen is het wetsontwerp, dat deze zaak regelt bij de Tweede Kamer ingediend. De organisatie krijgt de beschik king over de bijdragen, welke, naar men weet, van een ieder, die als be roep, bij wijze van sport of anders zins de binnenvisserij uitoefent, wor den geheven. In het bestuur van dit openbare lichaam zullen vertegenwoordigers van de beroepsvissers en van de sportvissers als leden worden opge nomen. Het besluit van 1942, dat bijdra gen vorderde ter verbetering van de binnenvisserij zal als dit ontwerp wet wordt komen te vervallen. COMPENSATIE PIJSSTIJGiNGEN In hun nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet en de Kinder bijslagwet voor Invaliditeits-, Ouder- doms- en Wezenrentetrekkers (com pensatie prijsstijgingen) lichten de ministers van sociale zaken en van financiën hun standpunt nader toe. Het door het centraal bureau voor de statistiek berekende prijsindex cijfer heeft betrekking op een ge middelde gezinsgrootte van 4 perso nen. Geconstateerd moest worden, dat prijsstijgingen van brood, mar garine en suiker de kosten van le vensonderhoud van de gezinnen met meer dan 2 kinderen sterker ver hoogden dan uit het prijsindexcijfer voor een gemiddelde gezinsgrootte kon worden afgeleid. Zou ook aan deze grotere gezinnen slechts een in komstenvermeerdering van 5 pet. zijn toegestaan, dan zou de consumptiebe perking aldaar dus meer dan 5 pet. hebben bedragen. Op grond van het verbruik per gezinslid in een gezin van gemid delde grootte en bij een weekloon van 5060 gulden kon de stijging van uitgaven op 28 cent per week en per kind worden berekend. Daarbij werd uitgegaan van een gemiddeld ver bruik per hoofd van 1750 gram brood, 270 gram margarine en 330 gram sui ker. De prijsstijgingen van deze ar tikelen hebben resp. bedragen 3 cent per 800 gram, 15 cent per 250 gram en 15 cent per 1000 gram. Wordt hiertegenover de in cierste aanleg voorgestelde verhoging van de kin derbijslagen met 5 pet. in aanmerking genomen, dan resteert een tekort van 16 cent per week voor het derdé en ca. 10. cent per week voor elk vol gend kind. Naast de drie genoemde posten zijn echter ook nog andere artikelen, die bij toenemende gezinsgrootte een belangrijker aandeel in de totale ge zinsuitgaven innemen, zeer aanzien lijk in prijs gestegen. Ook de ster ke prijsstijging van schoeisel en schoenreparatie heeft het grotere ge zin relatief zwaarder belast. Daarte genover moet echter in aanmerking worden genomen, dat andere in prijs gestegen artikelen voor het grotere gezin naar verhouding juist weer minder betekenis krijgen. Alle bovenvermelde overwegingen in aanmerking nemende, hebben de ministers gemeend de bijslagen voor derde en volgende kinderen extra te moeten verhogen met bedragen, overeenkomende met de tekorten, welke eerder werden berekend als gevolg van de prijsstijgingen van brood, margarine en suiker. Afge rond betekende zulks, dat de bijsla gen voor het derde kind met 3 cent en voor alle volgende kinderen met 2 cent per dag moesten worden ver hoogd. De bedragen per dag zijn daar door thans geworden: 1ste kind ƒ0.46; 2de kind ƒ0.51; 3de kind ƒ0.54; 4de kind e.v. ƒ0.56. Een lastig transport HET GRAFSCHRIFT VAN PIUS X. Pius X Paus Arm en rijk zachtmoedig en nederig van harte krachtige verdediger van de katho- lieek zaak ijverend om alles te hernieuwen in Christus stierf vroom de 20e Augustus 1914. PIUS X WAS GEVAT. Bij .een audiëntie in het Vaticaan drongen vele zieken zich lussen de pelgrims in en hoopten door een aanraking of door een zegen van de Paus genezen te worden. „Heilige Vader", zei een dame. „ik hoor dat u wonderen doet, en een heilige l een Santo!" „Pardon, mevrouw", antwoordde Pius X, ,,u vergist ?ich een letter; ik heet Sarto en niet Santo!" Oorlog spaarde het armoedige huis In het dorpje Riese aan de voet van de Montc Grappa in de Zuide lijke Alpen, waar Giuseppe Sarto werd geboren, heeft de strijd tijdens de eerste wereldoorlog hevig ge woed. Op het huis, waar Pius X was geboren, hadden de inwoners van Riese met krijt op de luiken geschre ven: „Soldaten, spaart dit huis, het is het huis van Pius X". De gehele wilde chaos van de oor log, de Italiaanse, Oostenrijkse, Hon gaarse, later ook Engelse en Ameri kaanse troepen, kolonnes infanterie, artillerie, auto's ambulance-wagens trokken aan de verweerde muren van dit armoedige huis voorbij. Ter wijl alles in de omgeving werd ver woest en tot puin geschoten, roerde niemand het huis van Pius X aan, geen soldaat heeft de deur van deze armelijke woning geopend, niemand is er binnengegaan. Allen nadden zij eerbied voor de eenvoudige woorden, De N.V. Bronswerk te Amersfoort bouwde twee enorme heetwaterke- tels voor de" nieuwe Aku-fabrieken te Emmen. Eén van die ketels is reeds naar Emmen overgebracht. Het transport leverde nog al wat moei lijkheden op. Zo bleek het noodzake lijk te zijn een deel van de gevel van de fabriek aan de Nijverheidsstraat uit te breken om de ketel naar bui ten te krijgen. De ketels wegen on geveer 20 ton. De hoogte is onge veer 5 meter, de breedte 4 meter. Het eerste transport was veertien uur onderweg. Tijdens de reis, moes ten, door de hoogte van de ketel, te legraafdraden en andere obstakels worden opgeduwd om ongelukken te voorkomen. Uiteraard levert het vervoer ook stagnatie in, het ver keer op. Zit men eenmaal achter het transport dan komt men er zeer moeilijk langs heen. Er vormt zich dan een enorme file. Ook worden tal van boomtakken af gerukt en een automobilist, die op het traject waar het transport was gepasseerd, vroeg aan bewoners of er een windhoos was geweest. Een heilige en een zalige zijn bei- De normale- afstand naar Emmen den in de hemel. Een verklaring van is van Amersfoort uit ongeveer 150 de Paus dat een persoon als zalig i km. Het transport moet ïchter 280 vereerd kan worden, wil zeggen dat i r. T, n hij tot de eer der altaren toegelaten afleggen om in Emmen te ko- is. Pas daarna kan een zaligverklaar- T vl a 7? de heiligverklaard worden, wat in de I nach' van Zaterdag op Zondag ver- hemel geen verandering brengt, maar 1 voerd. Men vertrekt om drie uur en wat aan de verering op aarde een uit-1 men hoopt s avonds om ongeveer breiding geeft. Slechts een heiligë, zes UUr in Emmen aan te komen, die door de Paus is heilig verklaard J Tijdens het transport verlenen ge- kan overal ter wereld vereerd wor- meente- en rijkspolitie medewer- den, en als kerkpatroon overal ter I king, wereld worden uitgeroepen. j DE EERSTE MEIKERSEN De eerste Betuwse Meikersen zijn gisteren op de veiling te Ressen bij Nijmegen aangevoerd. Zij kosten ruim drie en een halve cent per stuk. die daarop geschreven waren, eer bied vooral voor de grote man, die daar was geboren. Misschien is dit wel een van de schoonste wonderen van de grote heilige Paus, dat, ondanks het oor logsgeweld, dat in de gehele streek woedde, dit kleine huis in Riese on geschonden bewaard bleef als een gedenkteken aan de blijmoedige ar moede van een heilig man. ZALIG EN HEILIG. De Italiaanse „Cinelia San Marco"- filmmaatschappij is bezig met de voorbereidingen voor een film over Paus Pius X. De voorlopige titel van deze film luidt: „Domini non guar- dano il cielo" (De mensen zien de hemel niet). Het scenario wil de meest dramatische momenten uit het Pontificaat van Pius X naar voren brengen, voornamelijk het uitbreken van de directie der Robinson's DE MOEILIJKHEDEN IN DE SCHOENINDUSTRIE. Naar wij hedenochtend vernamen van de eerste wereldoorlog. Het zal aantonen, hoe Pius X tengevolge van deze oorlog is gestorven. Het scenario is samengesteld door de paters Felix A. Morlion en Laghi, en verder door Ettore M. Margadon- na en Ottavio Jemma, naar gegevens verzameld door Enzo Dus--- Dc film staat onder regie van Umberto Scar- pelli. Schoenfabrieken is gisteren de of ficiële goedkeuring afgekomen tot verkorting van de werktijd bij dit bedrijf. Evenwel is door de regering nog niet de wachtgeldregeling goed gekeurd. Bij Robinson werd deze week drie dagen niet gewerkt. Bij de andere Nijmeegse schoenfabrie ken wordt naar omstandigheden de zelfde regeling toegepast. Belgische maatregel ingetrokken Nu pokkengevaar geweken is De Belgische minister van Volks gezondheid heeft Vrijdag het besluit getekend, waarbij de maatregelen, welke enige tijd geleden getroffen werden met betrekking tot personen, die uit Noord-Brabant kwamen en met name, die uit Tilburg, afkom stig, worden opgeheven. De Algemene Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N. V.V.) heeft via haar buitenlandse vertegenwoordigers zoveel mogelijk bekendheid gegeven aan het feit, dat de maatregelen ter bestrijding der pokkenepidemie tlhans zijn ingetrok ken. Dit is gedaan teneinde de nadelige gevolgen voor het toerisme uit het buitenland naar Noord-Brabant zo veel mogelijk op te heffen, Zo is b.v, in België het bericht via pers en ra dio, alsmede onder de reisbureaux verspreid. Een flinke order Voor Ned Scheepsbouw Na onlangs van de Koninklijke Shellgrocp een opdracht te hebben ontvangen voor het bouwen van 4 tankschepen van 18,000 ton en 1 van 28.000 ton, heeft de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam thans opdracht gekregen voor het bouwen van twee tankschepen van 28.000 ton elk. Opdrachtgeefster is de Rispond Tankers Ltd. te Edin burgh. Dit is de eerste maal na de laat ste wereldoorlog, dat een Engelse maatschappij een dergelijke op dracht bij een Nederlandse werf heeft geplaatst. De schepen zullen worden uitgerust met Parson-tur bine installaties van 12.500 pk, die deze schepen een proeftochtsnel heid van 17 mijl per uur zullen ge ven. Ze zullen in 1954 moeten wor den afgeleverd. De afmetingen van de schepen zijn: lengte 610 voet, breedte PI voet en holte 44 voet en 6 inches. Er zijn onderhandelingen met bui tenlandse maatschappijen aan de gang voor de bouw van nog meer supertankers. Naklank van de P.O.D. Figuur uit de illegaliteit voor het Hof Op 10 December 1949 werd het voormalige hoofd van de P.O.D. te Rotterdam, de 46-jarige T. E. ver dacht van verduistering van grote geldsbedragen ten nadele van de stichting LO-LKP gevestigd te Am sterdam, en ten nadele van een po litieke delinquent, woonachtig in Zutphen, gearresteerd. Op deze arrestatie volgde een uit voerige behandeling voor de Rotter damse Rechtbank, waarbij talrijke getuigen werden gehoord en E. die een belangrijke figuur uit de illega liteit is geweest, tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van één jaar werd ver oordeeld. De officier van justitie tekende te gen dit vonnis appel aan en gisteren werd voor het Haagse Gerechtshof deze zaak wederom in behandeling genomen. De procureur-generaal re- quireerde na het horen van een groot aantal getuigen eveneens zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk, doch nu met een proeftijd van drie jaar. E. bekende gisteren voor het hof de hem ten laste gelegde feiten. „Ik heb gedurende de bezetting velen aangespoord en opgehitst tot het doen van illegaal werk, deze men sen leden hierdoor vaak grote ma teriële schade en toen de bevrijding daar was, achtte ik het mij tot een plicht hen met alle middelen die mij ten dienste stonden terzijde te staan, opdat zij terug konden keren in de normale burgermaatschappij". Aldus E. Hij had een afwikkelingsbureau opgericht en hij gaf toe, dat hij met de geldsbedragen, welke hij onder zich had, nogal slordig was omge sprongen. In de ten laste legging stond vermeld dat een bedrag van 11.000 gulden, dat geheel of gedeel telijk toebehoorde aan de stichting LO-LKP was verdwenen. Als hoofd van de POD te Rotter dam zou hij voorts 39.000 gulden hebben verduisterd, een bedrag dat oorspronkelijk toebehoorde aan de gemeente Zutphen en afkomstig was van een politiek delinquent. De negen getuigen, die gisteren werden gehoord, bleven allen bij de verklaringen, welke zij voor de Rechtbank te Rotterdam hadden af gelegd. Mr L. J. de Haan uit Rotterdam, de verdediger, was het met de pro cureur-generaal eens, dat men iemand niet op grond van zijn ille gaal werk vrij kan pleiten van straf bare handelingen, waarvoor een an der wel veroordeeld zou worden. Hij zag het echter als een fout dat men ziin cliënt na de bevrijding, nadat hij eigenlijk sedert 1942 geen dag rust had gehad, gebombardeerd had tot hoofd van de POD. „Een Hercu les-taak, die hert? op de duur toch boven ziin krachten is gegaan, en in deze tijd hebben deze feiten plaats gehad", aldus pleiter. Hij riep op grond hiervan de uiterste clementie van het Hof in. De uitspraak is bepaald op 14 Juli aanstaande, ij TOKIO BEHAALT RECORD IN KERKENBOUW. Het aartsbisdom Tokio is bezig om een record te behalen op het gebied van de bouw van nieuwe Katholieke kerken. Sinds de oorlog zijn reeds zes nieuwe kerken in gebruik geno men, drie andere zullen binnen en kele maanden voltooid zijn en voor nog drie nieuwe kerkgebouwen lig gen de plannen reed., klaar. In de nabijheid van - e Katholieke Univer siteit van Tjkio is een landgoed aan gekocht, du.t zal worden ingericht voor een middelbaar opleidingsinsti tuut voor studenten in de philosophie en voor pas afgestudeerde leerlin gen van middelbare scholen, die nog geen onderwijs in het Latijn hebben genoten. De capaciteit van de school bedraagt 100 studenten. OVERLEDEN NA INENTING. Op dc Leeuwarder luchtbasis zijn enige militairen, die waren ingeënt tegen pokken, ziek geworden. Dezer dagen is een van hen, J. Hoff uit Assen, overleden. Gisteravond om halfzeven is te Hengelo bij het zwemmen in het Twentse Kanaal nabij de Vöekers- weg de 15-jarige W, T. V. verdron ken. Het slachtoffer, dat de zwemkunst- niet goed meester was, wilde metë°uden jubilaris namens de Ned. Gouden Priesterfeest van mgr. B. Eras Het gouden priesterfeest van mgr. B. Eras, procurator van het Neder lands Episcopaat te Rome, werd gis termiddag onder zeer grote belang stelling gevierd met een drukbezoch te receptie in het Ned. College te Ro me, waarvan mgr. Eras rector is. Niet minder dan vier kardinalen gaven blijk van hun belangstelling, t.w. Eugenio kardinaal Tisserant, Giusep pe kardinaal Pizzardo, Frederico kar dinaal Tedeschini en Joseph kardi naal Frings. Onder de verdere aan wezigen bevonden zich mgr. Cani- sius van Lierde, sacrista van Z. H. de Paus, mgr. Jan Olav Smit, kanun nik van de St. Pieter, mgr. J. B. Mon. tini substituut-staatssecretaris van Z. H dc Paus, mgr. H. J. J. van Hussen, die de pauselijk internuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, vertegenwoordigde, mgr. dr. W. vau Hees, magister-generaal van de Orde der Kruisheren, en mgr. dr. J. Bru- ning, van de Congregatie der Ooster se Kerken. Tijdens de receptie werden mgr. Eras telegrammen aangeboden van Z. H. de Paus en de Ned. minister van Buitenlandse Zaken, mi'. D. U. Stikker. Ook de H. Congregatie der Seminaria en Universiteiten zond een gelukwens aan mgr. Eras, die de uni versitaire belangen der Nederlanders in Rome behartigt. Jhr. Mark van Vreede, Nederlands Gezant bij de Heilige Stoel, huldigde enkele vriendjes het kanaal over steken. Kort nadat de jongeman in de diepte was verdwenen, was de politie reeds aanwezig. Toen men hem op het droge bracht, waren de levensgeesten reeds geweken. PETROLEUM DUURDER. Als gevolg van het prijsverloop op de wereldoliemarkt en de vrachten- markt zijn de prijzen voor tractor- petroleum met ingang van gisteren met 0.25 per 100 liter, de prijzen voor lichtpetroleum met 1 cent per liter en die voor gasolie, afhankelijk van de wijze van levering, met 0.31 tot 0.81 per 100 liter verhoogd. JEUGDIGE KOPERDIEVEN. De Amsterdamse kinderpolitie heeft twee jongens, 13 en 14 jaar oud, uit Amsterdam-Noord aange houden, die zich hebben schuldig ge maakt aan het stelen van koper. De knapen hadden een kuil onder het hek rond een fabrieksterrein, waar koper lag opgeslagen, gegraven en haalden langs deze weg een kopereii deksel en koperafval weg. Zij waren voornemens een grote koperen dek sel mee te nemen, toen zij werden ontdekt. Totaal hebben de jongens 30 kg. koper ontvreemd en aan een opkoper, tegen wie terzake van he ling proces-verbaal is opgeinaakt, verkocht. De 80-jarige H. de Haan te Sur- huizum stond op 18 Mei voor de Leeuwarder Rechtbank terecht, ver dacht van brandstichting, met het oogmerk de verzekeringssom uitbe taald te krijgen. Door de officier van justitie werd toen drie jaar met aftrek geëist. Het vonnis luidde thans twee jaar gevangenisstraf. AUTO BLEEF STEKEN. Gistermorgen omstreeks 10 uur reed de sneltrein AmsterdamEind hoven in volle vaart op een perso nenauto, die op de onbewaakte overweg bij Maarsen was blijven steken. Terwijl de mede-inzittende, de heer H. G. .M. Nagel, langs de spoor- Regering en sprak met de grootste lof over het werk, dat mgr. Eras in Rome voor de Nederlander-s verricht. Namens alle vrienden in Nederland en Rome bood spr .een som geld aan, die besteed zal worden voor een ge brandschilderd raam, waarin het Ne derlandse wapen, dat geplaatst zal worden in een der zalen van het Ne derlands College te Rome. Geen gelift in het buitenland Het Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gemeend een poging te moeten doen om aan de minder ge wenste toestand van liftende vacan- tiegangers, waarvan een zekere ca tegorie ons land in den vreemde een slechte naam bezorgt, een einde te maken. Vacantiegangers, die zonder in het bezit ,te zijn van voldoende geldmid delen of een retourbiljet, bij een Nederlandse consul hulp vragen om naar huis te kunnen terugkeren, zul len die hulp in West-Europa niet meer ontvangen. De Nederlandse consulaten in de West-Europese lan den mogen geen voorschotten in geld of in de vorm van reisbiljetten voor de terugkeer naar Nederland meer verschaffen aan landgenoten, dia door eigen schuld in moeilijkheden zijn geraakt. Asperge-campagne .in Limburg De asperge-campagne in Noord- Limburg, waar ruim 60 pet. van de nat>jnale productie van dit gewas wordt geteeld, nadert zijn hoogte punt. Traditioneel wordt de cam pagne beëindigd rond St. Jan (24 Juni). De productie zal tengevolge van het koude en natte weer niet zo groot worden als vorig jaar toen in Noord-Limburg bijna 1.500.000 kg. werd geoogst. Tot düsverre zijn er ongeveer 600.000 kg. aan de Venlo- se veiling aangevoerd. De opbrengst zal echter wellicht nog hoger zijn dan in 1950, toen de gemiddelde prijs 1.49 per kg. bedroeg. De prijzen bewegen zich tot dusverre op een niveau van gemiddeld 2.— dank zij vooral de belangstelling, die Duits land voor dit product betoont. Voor dauw trekken vele oogsthel- baan 'de'naderende trein tegemoetpers en helpsters de velden op om liep, trachtte de bestuurder, de heer assistentie te verlenen bij de oogst, J. A. Lindeman uit Amsterdam, de die men °P de grotere bcorijyen met auto van dé rails te duwen. Toen de alleen aan kan. Dienstmeisjes en wagenvoerder de signalen van de jeugdige fabrieksarbeiders verdie- heer Nagel en enige arbeiders, die nen op deze wijze een extra-daggeld, met rode doeken zwaaiden, op-1 daar er voor iedere kg. gestoken as- merkte, was het echter reeds te laatperges 20 cent loon wordt betaald, om een botsing te kunnen voorko- De auto werd bijna geheel In een aluminiumgieterij in de Steen'nouwerssteeg in het centrum van Amsterdam heeft zich Vrijdag avond omstreeks half acht een ont ploffing voorgedaan, waarbij een 25- jarige arbeider ernstig werd gewond. Met een verbrijzelde rechterhand en wonden aan zijn voet is hij in het Binnengasthuis opgenomen. De 28- jarige eigenaar was met zijn knecht bezig aan het vervaardigen van gips- matrijzen. Hij vroeg zijn knecht even een leeg potje van de venster bank aan te reiken, dat hij bij het werk nodig had. Het potje bevatte, zo werd ach teraf vastgesteld, een kleine hoe veelheid explosief poeder, waardoor de ontploffing ontstond. Het is niet onmogelijk, dat het kruit geweest is, omdat vroeger in het pand een vuurwerkfabriekje was gevestigd en het potje nog uit die tijd kan zijn overgebleven. DUITSLAND VERHOOGT INVOERRECHTEN OP SLA. Het invoerrecht op kropsla is met ingang van gisteren door Duitsland verhoogd van 7 Mark tot 20 Mark per 100 kilo. Van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening vernamen wij, dat deze verihoging ieder jaar op 1 Juni ge-, schiedt sinds in 1902 de Duitse in voertarieven werden vastgesteld. Dit houdt in, dat jaarlijks na 1 Juni de sla-export van Nederland naar Duitsland nagenoeg stilstaat. BEURS - Q VERZICHT ONDERTOON BLIJFT GUNSTIG. In feite heerste er gisteren dezelf de stemming als Donderdag: ondanks de geringe belangstelling bleef het prijsniveau goed gehandhaafd en was de stemming vriendelijk. Kon. Olie overschreed zelfs de brug van 300, op welke limiet circa 40 stuks zijn aangeboden, die grif werden opge nomen. Het hoofdfonds handhaafde zich aanvankelijk gemakkelijk op 301, maar reageerde toen tot 399^. Te gen slot werd wederom de driemaal pari prijs betaald. Unilevers waren eveneens iets beter, beide fondsen hadden zeer weinig aanbod te ver werken. Philips daarentegen sloot twee punten lager. Aandelen Aku, die deze week bijna iedere dag een klein avance boekten, bleven onver anderd op 174. De beleggingsmarkt hield zich vrij gunstig, wanneer men in aanmerking neemt, dat de laatste tranche inves teringscertificaten (circa 150 mil- lioen gulden) verhandelbaar werd gesteld, waaruit wel enig aanbod viel te verwachten. Dit was echter niet groot, zodat deze sector slechts frac- tioneel lager was. Bij de Cultures, waarvan de hoofdfondsen sporadisch en vrij on veranderd noteerden, ging de belang stelling vooral uit naar Indonesische gemeente- en Javasche Tramwegobli gaties. Vooral de laatste waren zeer vast en bleken drie a vier procent hoger te zijn. De Scheepvaartmarkt was stil en goed prijshoudend. Op de Amerikaanse sector, waar het aan bod zeer gering is, werd van bepaal de zijden weer veel belangstelling ge toond, zodat het agio met ruim 1 punt steeg tot 13K pet. Prolongatie 3}4 pet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6