De eer der altaren voor Paus Pius X H oe hoger hij steeg hoe nederiger hij werd EEN ARME JONGEN UIT HET VOLK Als patriarch naar de Lagunenstad HIJ BLEEF HAAR „JONGSKE' Levensschets door mgr. Jan Olav Smit ZATERDAG 2 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 7OLANG EEN PAUS IN LEVEN IS, wordt hij door de gelovigen met de grootste eerbied benaderd, en spreken wij over hem als „Zijne Hei ligheid"; dit laatste dikwijls tot ergernis van vele niet-katholieken, die steeds weer vergeten, dat in iedere paus het onderscheid gemaakt moet worden tussen de heiligheid van zijn functie en de heiligheid van zijn per soon. In de regerende paus zien wij de Plaatsbekleder van Christus, en het is de hoogachting voor Christus, die zich uit in de aanspreektitel van H. Vader. Los daarvan staat de graad van deugdzaamheid en heiligheid, die de paus als persoon verworven heeft. Als wij de lange li.tet van 26?. pausen doorlopen, ontdekken wij weinig pausen, die heilig of zalig ver klaard werden. De laatste is de H. Pius V geweest (15661572). Juist de hoogheid van de functie, de zware verantwoordelijkheid, maakt het verwerven van de persoonlijke heiligheid des te moeilijker. heilige, en zijn wens uit te spreken om een heilig priester te mogen wor den. Deze eenvoudige dorpsjongen kwam op vijftienjarige leeftijd, het was toen 1850, naar het seminarie van Padua om buiten zijn eigen bis dom hier van een studiebeurs te kun nen profiteren. In Padua zou hij acht jaar doorbrengen als voorbereiding GIUSEPPE SARTO De jeugd van de nieuwe zaligver- klaarde is voor ons leerzaam, maar helaas ligt hierover de sluier van het allerdaagse en onopvallende. Toch zijn de indrukken die men van thuis meekrijgt onuitwisbaar, en bij ieder mens vindt men nog 40, 50 jaar la ter de sporen terug van de ouderlij ke omgcving.Giuseppe Sarto, de latere Pius X, werd op 2 Juni 1835 in het dorpje Riëse geboren. De omgeving, was armelijk. Zijn vader was ge meentebode en moest van een klein loon rondkomen, wat met het groeiend kindertal steeds moeilijker werd. Deze eenvoud en soberheid van leven drukken een blijvend stempel op het karakter en de ideeën van Sarto. Als hij als jongen iedere dag 14 K.M. moet lopen naar het gymnasium van Castelfranco, gaat hij dikwijls blootvoets, de schoenen over de rug, om zijn zolen te sparen. Later als bisschop van Mantua, Kardinaal-pa triarch van Venetië en als Paus komt hij er publiek voor uit, dat hij van zo'n eenvoudige afkomst is. Als Paus kreeg hij eens bezoelc van een groep je afgevaardigden uit Lucca met het verzoek om op de vacante aartsbis schoppelijke zetel iemand uit een adelijke familie te benoemen. Pius X keek hen eerst zwijgend aan en ant woordde toen raak: „Uw voorstel verbijstert mij zeer, want afgezien van alles is het min of meer een be lediging voor mij, omdat ik niet tot de aristocratie behoor, en zelfs niet tot de gegoede burgers, maar ik ben, indien u dit nog niet wist, een arme jongen uit het /olk. Als Zijne Hei ligheid Leo XIII mij enkele jaren ge leden als herder had uitgezonden naar uw aartsdiocees, dan zoudt gij mij niet waardig hebben geacht voor de geschiedenis en de traditie van uw stadDe heren dropen af. De semenarist van Padua Padua is ons bekend als de stad van de H. Antonius, de heilige voor het terugvinden van allerhande verloren voorwerpen. Misschien herinneren wij uit onze schooltijd, dat het ergens in N.-Italië moet liggen; en hielden wij deze plaats voor een plattelands dorp. Misschien verbaast het u, als ik u vertel, dat Padua tweemaal zo groot is als Leiden, en liefst 161.000 inwoners telt. Het is een universiteits stad, bezit de oudste plantentuin van Europa, en is beroemd om zij.i Anto- niuskerk uit de 13e eeuw, een kerk met zeven koepels. In Padua ligt ook het seminarie, waar de jone Sarto zijn voornaamste vorming en oplei ding ontving. Door de nauwe .straatjes zal hij dikwijls naar de kerk van de H. An tonius gegaan zijn om daar te bidden bij het Allerheiligste, en als vele an dere pelgrims, die dagelijks daar ko men, zijn hand eerbiedig te drukken tegen de graftombe van deze volks- Foto's: „Pontifica Fotograf ia", Rome^ op het priesterschap. Tevoren was Giuseppe een deugdzame jongen ge weest, maar in deze jaren werd de grote strijd gestreden om de palm der heiligheid. Want deze ligt niet zo voor het grijpen. Als hij als heilige be schouwd wordt reeds tijdens zijn priesterleven, dan mogen wij niet veronderstellen, dat hij dat van de wieg af geweest is. Uitgezon derd de H. Maagd Maaria, wordt geen enkel mens geboren zonder de erfzonde en de gevolgen daarvan. Maria was vrij van de innerlijke strijd tegen ondeugden en kutade neigingen. Alle andere mensen hebben een strijd tegen zich zelf te voeren, en zo zal dit ook met Giuseppe Sarto ge weest zijn. Als seminarist behaalde Sarto de hoogste lof voor ijver, gedrag en stu dieresultaten. Dit zal niet zonder in spanning verkregen zijn. Dit zal wils- training en zelftucht gevraagd hebben, later als priester ^.al hij hiervan over vloedig de vruchten oogsten. Hoe be langrijk deze tijd voor hem geweest is. blijkt wel uit zijn zorg naderhand als bisschop en als paus voor zijn se minaristen. Voortdurend zocht hij persoonlijk contact met zijn studen ten, en zijn vermaning tot de katho lieke clerus van l.et jaar 1908 blijft onroerend en lezenswaardig. In de geest wil ik U meenemen naar de schone en wereldberoemde Lagunenstad Venetië. U denkt maar aan veel water, een blauwe lucht en een flinke hitte. Wij nemen niet de gondel, want dit gaat te langzaam, maar de officiële stadsboot door de Canale grande en onder de Rialto- brug doör. Wij komen dan op het beroemde San Marcoplein, waar een zalige rust heerst door het ontbreken van ieder verkeer. Zelfs geen fietsbel hoort men: alleen veel mensen en veel duiven. Tot nu toe behoren de San Marcobasiliek en het Dogenpaleis met de slanke klokkentoren tot de voornaamste bijzonderheden. Voort aan zal men wijzen op het paleis waar eens de kardinaal-patriarch van Venetië Giuseppe Sarto, de Zalige Pius X, heeft gewoond: links van de basiliek naast het paleis van de her togen, waarvan het a.h.w. het ver lengstuk is. De weg van Padua naar Venetië is met het spoor maar ongeveer een half uur, maar in het leven van Sarto was dit 35 jaren. Zijn voorbeeldig leven naast apostolisch werken had steeds meer de aandacht getrokken, en zo had hij al de rangen van de geeste lijke staat doorlopen. Van kapelaan werd hij pastoor in Salzano, daarna ontvangt hij de verantwoordelijke functie van geestelijk leider van het seminarie, gecombineerd met het se cretarisschap van de Bisschop. Ten slotte zelf Bisschop van Mantua om in 1893 tot de hoge waardigheid van het kardinalaat verheven te worden, samen met de benoeming tot pa triarch van Venetië. Opvallend is zijn afweren van steeds hogere waardigheden. Zijn eenvoud is zo natuurlijk dat hij zich zelf totaal ongeschikt acht voor der gelijke hoge functies. Zoals een hoog moedige gekweld wordt door verne deringen, zo werd zij eenvoud op de proef gesteld door het steeds hoger klimmen in waardigheden. God is vindingrijk in het beproeven van Zijn heiligen. Maar wanneer Sarto eenmaal Gods wil erkent, is zijn op treden doortastend en vastberaden. Hij weet leiding te geven met vaste hand, maar daarnaast behoudt hij een wonderlijke eenvoud. Zijn be stuur is dat van een regent, zijn hou ding van een zorgzame pastoor, zelfs als kardinaal-patriarch van Venetië. Soms ging hij als gewoon priester in het zwart gekleed naar plaatsen, waar hij de vissers bij hun dagelijks werk kon aantreffen om er een praatje mee te maken. TOT PAUS GEKOZEN. Hoe meer anderen het vermoed hadden, des te minder scheen kardi naal Sarto er op te rekenen enige kans te maken om tijdens het con claaf te Rome tot de nieuwe paus te worden bestemd. En toen bij de zevende stemming 50 stemmen op zijn naam zich verenigden, was on danks zijn ontroerend protesteren een weigering niet meer verantwoord. Zijn nederigheid was geen gevolg van zwakte; eenmaal Paus bleek hij voor de zoveelste maal een krachtig be stuurder. Reeds in hetzelfde jaar vaardigt hij zijn Motu propric uit over de Kerkmuziek. Zijn sterkte bleek toen hij de strijd moest aanbinden met de regering Comber in Frankrijk, met de Mariavieten in Polen, met de Los- van-Rome-beweging in Oostenrijk, met de regering in Mexico, en met de dwaling vgn het Modernisme. Er verschenen encyclieken over het christelijk huwelijk, over het gezin en de maatschappij, over de veel vuldige H. Communie en over de ver vroegde kindercommunie, over de gewijde kunst en muziek, en over het laïcisme. Heel zijn apostolisch werk werd be zield door één grote gedachte, welke hij aan het begin van zijn Pontificaat heeft neergelegd in zijn eerste ency cliek: icstaurare omnia in Christo, alles herstellen in Christus. Hij zag rondom zich en in de wereld veel wat herstel nodig had. Zijn blik werd niet begrensd door Rome, waar hij heel het parochie-systeem opnieuw regel de en talrijke nieuwe parochies stichtte. Heel de wereld was zijn ar beidsveld geworden, en ieder katho liek zijn beminde parochiaan. De hei ligheid van zijn persoon omstraalde de heiligheid van zijn pausschap. Het voorbeeld van de pastoor van Ars Op de werktafel van de Paus zien wij een beeld van de Pastoor van Ars, door hem zelf op 8 Januari 1904 zalig verklaard. Is het wonder, dat deze twee zielen zich nauw aan el kander verwant voelden? Beiden werkten als zielzorgers midden on der de mensen, en bevruchtten met hun heiligheid al hun apostolisch werken. Wat pastoor van Ars in een klein gebied herstelde, dat deed Pius in het groot met geheel de wereld als arbeidsveld. Heeft hij met zijn pauselijk gezag deze nederige pastoor Vianney zalig- verklaard, nu zal een andere Pius Giuseppe Sarto als behorende tot het koor der zaligen verklaren. En als wij ons afvragen wat het geheim van zijn heiligheid geweest moet zijn, dan is het antwoord even eenvoudig als het leven van Giusep pe Sarto ongecompliceerd was. Hij wist zijn priesterlijk werk te ver enigen met het priesterlijk gebed, hij deed zijn plicht tegenover de men sen na eerst zijn verplichtingen te genover God te hebben volbracht. Hij wist de harmonie te scheppen tus sen het bidden en werken, tusen ac tie en contemplatie. De zalige Pius X is de weg naar de heiligheid opgegaan even eenvou dig als de kleine weg van de H. The- resia van Lisieux. A. M. VULSMA. pr mszssem Foto boven: Het eenvoudige huis, waar Paus Rius op 2 Juni 1835 werd geboren, in het plaatsje Riese bij Ve netië. Foto onder: Kardinaal Sarto, pa triarch van Venetië verlaat in Juli 1903 zijn paleis, om per gondel de reis aan te vangen naar Rome, waar het Conclaaf gehouden werd. dat hem tot Paus koos. Een man uit het toegestroomde volk kust hem de ring ten afscheid. Toen Giuseppe Sarto, nog kardi naal was, noemde hij zijn moeder eens: „Mater mirabilis" „wonder baarlijke moeder". De Kardinaal zei- de het in het Latijn, opdat zij het zelf niet zou begrijpen, maar zij ver diende ten volle wat hij met deze woorden van haar zeide, en hijzelf was de eerste om dat te erkennen en 1 haar daarvoor zijn ruime dank te betuigen. De moeder, die haar leven lang I •ls echtgenote en ook als weduwe woegde voor haar tien kinderen en daarbij nog meer probeerde te doen )m de studies voor het priesterschap van haar zoon te kunnen bekostigen, neemt de eerste plaats in in het le ven van de grote Paus Pius X. Haar liefde voor hem was even groot als eenvoudig. Zij heeft het mogen be leven, deze zeer arme vrouw, haar zoon in het kardinaalspurper te zien. Doch zelfs toen nog bleef zij hem aanspreken met de naam, die zij hem altijd had gegeven: „fioletto", wat wij het best zouden kunnen vertalen met „jongske". Ook toen nog was zij even bezorgd voor zijn gezondheid, als toen hij nog speelde in het ar moedige huisje van Riese. Als patriarch van Venetië zou hij eens de berg Monte Grappa bestijgen om daar een beeld van de H. Maagd in te wijden, dat er werd geplaatst als een gedenkteken voor de vele soldaten, die in de eerste wereld oorlog op de Monte Grappa waren gesneuveld. Zij stond er op met haar zoon. de patriarch van Venetië, mee te gaan op die zware tocht omdat zy bang was, dat hij zou veronge lukken als zij hem niet met haar moederlijke zorgen beschermde. Dit is wel een zeer zuiver beeld van de eenvoud en moederlijke bezorgdheid van Margaritha Sanson, echtgenote van Giovanni Baptista Sarto en moe der van de gelukzalige Paus Pius X. UITZENDING DOOR RADIO VATICANA De plechtigheden van de Zaligver klaring van Paus Pius X zullen Zon dag 3 Juni door Radio Vaticana wor den uitgezonden op de korte golf lengten 19, 25, 31 en 50 meter. De ochtendplechtigheden in de Sint Pieter, waarbij het decreet der Za ligverklaring wordt voorgelezen, beginnen om 10 uur. In de middag uren zal zijne H. de Paus over het St. Pietersplein naar de hoofdingang van de bascliek worden gedragen. Voor de middelste deur van de St. Pieter zal 'n altaar worden geplaatst waarvan de Paus een toespraak zal houden over de heldhaftige deug den en de betekenis voor de kerk van zijn verheven voorganger Paus Pius 10. Ook deze middagplcchtighe- den worden op dezelfde golflengten door Radio Vaticaan uitgezonden. De uitzendingen van Radio Vaticaan dor middagplechtigheden beginnen om 18.20 uur. Ook de zenders van ver schillende landen zenden rechtstreeks deze plechtigheden uit. In de avond zullen de Sint Pietersbaseliek en de collonnaden feestelijk zijn verlicht. PIUS X EEN HEILIGE PAUS, volgens de officiële levens schets van Girolamo Dal Gal O.F.M. Conc., in het Nederlands bewerkt door mgr. dr. Jan Olav Smit. Uitgave N.V. Druk- ktrij De Tijd ƒ5.90. Mgr. dr. Jan Olav Smit heeft als kanunnik van de S. Pieter met eigen ogen voortdurend godvruchtige pel grims zien neerknielen bij het graf van de hoogvereerde Paus Pius X, eerst in de crypte, sinds 1945 in de S. Pieter zelf. Hij heeft die groei in deze devotie van nabij kunnen erva ren; hij is daarom de aangewezen persoon geweest om ons Nederlan ders in nauwer contact te brengen met deze nieuwe zaligverklaarde. Zijn boek wil niet meer geven dan de ondertitel aangeeft: een bewer king yan de officiële levensschets. De opbouw van het boek is zuiver chronologisch gehouden integenstel- De Zalige Paus Pius X door A. J. Nieuwcnlhuis O.P, Paulus-Reeks. N.V. Gooi en Sticht, Hilversum. Nog een ander veel beknopter werkje heeft het licht gezien naar aanleiding van de zaligverklaring van paus Pius X. Het is eigenlijk een brochure, een kort maar vlot ge schrift, waarin pater Nieuwenhuis het leven van de grote persoonlijk heid, welke Pius X was, in zeer lees bare vorm beschrijft. Als Nederlands Dominicaan te Ro me werkzaam heeft Pater Nieuwen huis aldaar uit de beste bronnen ge- put. De gloedvolle brochure, die men in één adem uitleest, overtuigt zon neklaar dat Pius X een zeer bijzon dere figuur is geweest met zó grote deugden, dat zelfs de niet geringe ziele-adel die doorgaans het paus schap kenmerkt er door wordt over troffen. De prijs is geen beletsel voor de aanschaffing, nl. 40 cents. ling met de brochure over de Zalige Paus Pius X, verschenen bij Gooi en Sticht. In dit boek van mgr. Smit worden de feiten achterelkaar ge plaatst als evenzovele penseelstreken, hetgeen uiteindelijk een grootse schil derij van deze beminnelijke figuur achterlaat. Heel deze schets werd sa mengesteld om te bewijzen dat Pius X een heilig mens was, niet zozeer om te laten zien hoe hij heilig werd Het is een document om de zaligver klaring te verantwoorden, maar ver klaart niet hoe hij zalig werd. Het boek geeft het mooie van de heilig heid, maar niet de strijd met zichzelf om de heiligheid. Allerlei psycholo gische ontledingen om het heiligings- prqces te antilyseren blijven achter wege, maar des te meer worden de bewijsstukken geleverd voor het pro ces van de zaligverklaring. Als wij dit boek lezen, gaan wij van deze Paus houden, zoals de ve len die met hem persoonlijk in aan raking kwamen. Dit boek moet ge volgd worden door anderen, die de groei tot deze hoge trap van heilig heid belichten. Vooral de periode vóór dp priesterwijding zal ons veel daarover kunnen vertellen. Dit boek leert ons hoe heilig hij was, niet hoe hij heilig werd. Slechts het eerste, zijn heiligheid te schetsen, was het doel van deze levensbeschrijving, en daarin is men ten volle geslaagd.v A. M. V.. pr. FOTO VAN PAUS PIUS X. De Vereniging „Pius X", die reeds bijna 25 jaar goede lectuur ver spreidt, heeft bij gelegenheid van de Zaligverklaring van haar grote en heilige Patroon een mooie foto laten vervaardigen, welke zij gratis ver spreidt. Wie deze foto wenst te ontvangen, schrijve aan haar adres: Vereniging „Pius X", Boezemsingel 21, Rotter dam. De relieken van Pius X Romeinse Kroniek Deze weck is in de St. Pieter het stoffelijk overschot van Paus Pius X aan een tweede onderzoek onder worpen. Nadat de lijkkist uit de zij muur van de kapel, .toegewijd aan O.L. Vrouw Visitatie, was genomen, werd deze naar de "kapittelzaal van de St. Pieter gebracht. Voordat de deksel ervan is afgenomen, heeft Mgr Natuoci een decreet voorgelezen, waarbij eenieder, die iets van het lichaam, van de bekleding van dit lichaam of van de kist zou wegha len, ook om dit als relikwie te ge bruiken, met de excommunicatie werd bedreigd. Daarna is het deksel verwijderd en hebben do doktoren het lijk geindentificeerd, waarvan een -officiële acte is opgemaakt. Ge bleken is, dat het lichaam van Pius X intact bewaard is gebleven, de kleur van gelaat en handen is don kerbruin en het lyk wekt de indruk als is het gemummificeerd. Daarna is het stoffelijk overschot met dc gewaden bekleed, welke sedert enige weken daartoe vervaardigd zijn: een witte toog, waarover een kostbare stool, de rode mozetta en het rood fluwelen Pauselijk mutsje; als hoofd bedekking. De overblijfselen zijn in een gla zen kist opgebaard, die tot 3 Juni a-s. in de kapittelzaal zal blijven staan, om in de morgen van deze dag, de dag van de zaligverklaring, naar de St. Pieter te worden over gebracht. Daar zal deze kist dan in de confessie worden geplaatst, zo dat de gelovigen onmiddellijk na het voorlezen van het decreet van de zaligverklaring de relieken van de Zalige Paus zullen kunnen vereren.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5