l eióse hutspot^ BIOSCOPEN Het Lekke Weth. van Schaik Te weinig belangstelling voor kunst unstleven m Leióen ZATERDAG 2 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA I Lsids Kunstcentrum „Het moet worden betreurd, dat in Nederland nu niet bepaald kunst en samenleving innig met elkander zijn verweven en dat onze bevolking niet meer vertrouwd is gemaakt met de kunst". Aldus opende gisteravond wethouder J. C. van Schaik de jaar vergadering van het Leids Kunstcen trum. welke in een der bovenzalen van café-restaurant ,Niouw Miner va" werd gehouden. Over het algemeen is de waar dering voor de kunst maar aan de oppervlakte gebleven. Nog te weinig worden -kunstwerken waarlijk be leefd. Ziet spr. wel eens de onsma kelijke schilderijen, welke als kunst worden aangeboden, uan kan hij zich niet aan de indruk onttrekken, dat velen nog denken, dat kunst bij de meter te koop is. Ofschoon de heer Van Schaik een open oog heeft vcor de moeilijke financiële positie, waarin ons land door allerlei inter nationale verwikkelingen is geraakt, zou hij het toch op prijs stellen, in dien b.v. grote maatschappijen bij het tot stand komen van grote wer ken meer belangstelling toonden voor het werk van de Nederlandse kunstenaar. Wanneer de Nederland se cultuur blijvend waarde wil heb ben, dan is het een oeiste vereiste, dat niet zo gemakkelijk aan het werk van de kunstenaar wordt voor bijgegaan. Kunst en samenleving be horen bij elkander. Bij de hierna volgende afhande ling van de agenda werd de heer Van Schaik als voorzr ter van het L. K.C. herkozen, terwijl in de plaats van de secretaresse, mej C. Reisber- man, die zich niet herkiesbaar stel de met algemene stemmen werd be noemd mej. mr. A. P. Scnilthuis. In de vacature van de heer C. Basoski werd mevr. R. van Oerle-van Gorp gekozen. Uit het jaarverslag van de secre- aeresse bleek, da', 't ledental station- nair bleef Hoewe' net idealen van het Kunstcentrum ten dele zijn ver wezenlijkt en het peil van de ten toonstellingen steeds hoger, komt te liggen werd in dit verslag toegege ven, dat 1950 in sommige opzichten VOORSCHOTEN Studenten moesten lopen In de laatste tram. die van Den Haag naar Leiden rijdt, waren gisteravond vier studenten op dusdanige wijze bezig, dat de conducteur het raadzaam achtte ze door de politie uit de tram te laten verwijderen. Hij'liet de tram voor het politiebureau stoppen, de studenten werd door de politie uit de achter tram gehaald en nadat proces baal was opgemaakt, mochten de „heren" hun tocht naar Leiden lo pend vervolgen. op een teleurstelling is uitgelopen; de belangstelling voor het L.K.C. kon groter zijn. Het financieël overzicht van de penningmeester, de heer Marcel Keezer, meldde een nadelig saldo van ruim 22.Een nieuwe ten toonstellingscommissie werd be noemd, waarvan de heer D. Ladan als secretaris zal optreden. Met het oog op de financiëele po sitie van het L.K.C. werd de wense lijkheid naar voren gebracht, om te komen tot het in het leven roepen van een cultureel fonds. Verschillen de suggesties werden aan de hand gedaan; het bestuur zal zich hier over nog beraden. Besloten werd om in September wederom een ten toonstelling te organiseren. Na de rondvraag volgde nog een gezellig samenzijn. Meeleven met de noden van anderen Het Nederlandse volk heeft een sterk ontwikkeld vermogen' om me de te leven met de noden van ande ren. Er wordt tegenwoordig véél ge vraagd en als de mensen de nood niet zien, menen zij, dat hun gave nog wel even kan wachten. Wat het Roode Kruis betreft, kan dit zeker niet. want als er noodtoe standen optreden, waarin het Roode Kruis zou moeten helpen, dan moet het klaar zijn bij het eerste alarm. Dan kan het niet eerst brancards be stellen en verbandmiddelen kopen, Deze brancards en verbandmiddelen moeten er zijn, opdat geen mensen levens onnodig verloren zullen gaan. Daarom vraagt het Roode Kruis nu Uw bijdrage! Uw hulp zal het instaat stellen om paraat te zijn, wanneer U en de Uwen het Roode Kruis nodig hebben. „Gezien de middelen, die hem ten dienste stonden, mogen we zeggen, dat de uitvoerder een mooi resultaat bereikt heeft"' aldus de heer M. I. Smit, voorzitter van de woningbouw vereniging „De Tuinstadwijk" toen hij gisteren, in gezelschap van enige genodigden, de model-ingerichte du- plexwoning aan de Lage Morsweg 92 bezichtigde. En inderdaad de woning is prac- tisch ingedeeld en door de fa. v. Cleef smaakvol ingericht. Toch vol doen dergelijke woningen slechts aan minimum eisen: Een huiskamer een popperig slaapkamertje GEM. AANKONDIGING GEMEENTEREKENING 1949. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat voor een ieder gedurende veertien dagen op de secretarie der gemeente ter lezing zijn nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar ge steld, de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1940, alsmede de rekeningen over dat jaar van de verschillende takken van dienst, ten aanzien van welke artikel 252 der gemeentewet is toegepast. LEIDEN, 1 Juni 1951. 4591 De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. Te beginnen met de week, ingaan de op 3 Juni a.s., zal voorlopig één maal per week, namelijk alleen des Woensdag, van 1417 uur, in het gebouw van de G.G. G.D Nieuwe Mare 13a, gelegenheid worden gege ven tot kosteloze a. inenting van kinderen beneden de 2 jaar; b. herinenting (d.w.z. opnieuw in enten van hen, die reeds eerder met succes zijn ingeënt) van oudere personen (kinderen en volwassenen). Trouwboekje of ander identiteits papier meebrengen. Leiden, 1 Juni 1951. De wnd. Directeur van de G.G. G.D. 4590 L. W. v. LIEBENSTEIN. De toneelclub van de vrouwelijke studenten T.V.S.L. gaf gistera vond in de schouwburg ter gelegen heid van haar 9e lustrum in samen werking met Het Leidse Studenten Toneel een opvoering van „Fréné- sie" van de Franse auteur Charles de Peyret-Chappuis.. Het was niet bepaald een feeste lijke lustrumviering, want in te genstelling tot de fleurige avond- toilletten van de dames in de zaal deed men op het toneel niets anders j aan de voorzijde, een keukentje, W.C. en keldertje, met als attractie een schuurtje in de achtertuin. Het bovengedeelte van de woning V c XI 1 X1CI' uuvcugcuraic van uc wuuuig Poging tot diefstal Op een la 1 -ets rUjmer aan £je slaapkamer aan de Leidseweg ontdekte een sur veillerende agent van politie gister nacht om ongeveer half twee een jongeman, die een poging tot diefstal deed. D'eze jongeman, de 17-jarige B. F. S. werd in de cel opgesloten. Nadat proces verbaal was opgemaakt heeft hij in de loop van de dag zijn vrijheid herkregen. Schoolsport Deze week zijn de eerste voorwedstrijden voor de schoolsportdag gehouden. De gen zijn: R.K. Jongensschool—O.L.S. 41; Herv. SchoolGeref. School 10; Korfbal: R.N. Meisjesschool— O.L.S. 1—1; Herv. SchoolGeref. School 2—0; De stand is dus na deze week. Voetbal R-K. Jongensschool en Herv. School ieder 2 pnt. Open bare school en Geref. School ieder 0 punten. Korbal: Herv. School 2 pnt. Openbare School en R.K. Meisjes school ieder 1 pnt. en Geref. School 0 punt. Medische Zondagsdienst De me dische dienst wordt waargenomen door dr. F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, Telefoon 493. ZOETERMEER L.T.J. Ondci voorzitterschap van de heer C. Vollebregt vergader de de LTJ bij de heer Van Well. Ook de aalmoezenier, kapelaan Schut, en de heer J. G. van Vliet, technisch adviseur, waren aanwezig. De voor naamste punten van bespreking wa rén het zomerprogram en de excur sie. Het zomerprogram bestaat voor namelijk uit sport. Zo zullen als gebruikelijk nog enkele wedstrijden gespeeld worden tegen Stomp wijk en Hazerswoude. De wedstrijd tegen Groenendijk kan heden niet door- waan. Deze wedstrijd is uitgesteld tot Zaterdagavond 16 Juni. Intussen zal er een oefenwedstrijd gespeeld wor den op Woensdag 6 Juni op het DWO-terrein tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander. Kan er geen tegenstander gevonden wor den, dan wordt de avond besteed aan athletiek. H. Windmeijer en H. de Groot werden met de samenstelling van het elftal belast. Op de dag van de excursie kan het nuttige met het aangename worden verenigd. In principe werd besloten naar „Ons Erf" in Berg en Dal te gaan. De voorz. zal zo spoedig mogelijk de no dige contacten leggen en aan hem zal het niet te wijten zijn als de icht niet voor 100 slaagt. Bij de rondvraag, waarvan door de heer C. -n Wieringen een dankbaar ge- bruik werd gemaakt, werd bepaald, "at het voorzitterschap om beurten al worden vervuld. Volgens de heer 'ran Wieringen zal van het winter- nrogramma meer werk gemaakt moeten worden en moet van de le den zelf meer initiatief uitgaan. Na dat de voorzitter de toezegging ge daan "had, dat met de verschillende geuite wensen rekening zal worden gehouden sloot hü de vergadering. Medische dienst. De dokters- dienst zal worden verzorgd door dokter De Bruijn. Zuster Dc Backer verzorgt de wijk. is groter en een badcel vult de ruim te, die beneden voor het halletje is uitgespaard. Binnen 10 jaar, aldus de heer Smit, hoopt men deze twee wo ningen samen te voegen tot een ge heel. Onder de genodigden, die de wo ning kwamen bezichtigen, bevonden rich o.m. Wethouder Jongeleen, Ir. Boogerd, de heer Filipse en het vol tallige bestuur van de woningbouw vereniging „De Tuinstadwijk Nadat de eerste officiële ontvangst ge schied was, kwam een groot aantal huisvrouwen van hun belangstelling Leidsche Spaarbank In de maand Mei werd er bij de Leidsche Spaarb. ingelegd 607.283,05 en terugbetaald 635.418.36. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 231 en het aantal afbetaalde boekjes 212. Op 4.388 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 61.419,25 bijgeschreven. Er werden 341 busjes ter lediging aangeboden met een ge zamenlijke inhoud van 5.583,80. Het bij de Jeugdspaardienst ge 'spaarde bedrag was 462,15. Het te goed der 29.653 inleggers bedroeg a. h. einde der maand 15.580.443,18. ZAKENJUBILEUM CENTRUM GARAGE A. DREEF. Grote belangstelling op receptie. De heer A. Dreef, lange tijd in Nederland de enige beëdigde make laar in automobielen en in Leiden de man, die de benzinepomp intro duceerde, herdacht gisteren het feit, dat hij vóór 30 jaar in het pand Nieuwstraat 33 de Centrumgarage opende, waaraan in de loop der ja ren nog talrijke uitbreidingen zijn gegeven. Aangezien indertijd geen aandacht was geschonken aan het zilveren ju bileum, liet het zich begrijpen, dat door de viering van dit zesde lustrum grote belangstelling zou bestaan. Onder de velen, die gistermiddag de heer en mevr. Dreel in de Jacoba- zaal van „Den Burcht" hun geluk wensen kwamen aanbieden, merkten wij o.m. op de heren G. van Pelt en den Brêems, resp. alg. voorzitter en secretaris van de motorafdeling van de Bovag, de heer J. v. d. Heil, voor zitter van het district Zuid Holland van de Bovag, de heer A. C. Mees ter, voorzitter van de afdeling Lei den van deze organisatie, de com mandant en onder-commandant van de Brandweer, de heren S. W. Hage- doorn en W. A. Kosten, de heer J. Voorbaöh, chef van de Gem. Gebou wendienst, de heer J. C. J. Lamber- mont, voorzitter van de Leidse Mid denstandscentrale, een vertegen woordiger van de heer C. F. Meer- poel, wnd voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, en voorts vele collega's, zakenrelaties en vrienden van de heer Dreef. Een schat van bloemen gaf aan het geheel een feestelijke aanblik. Reeds in de ochtenduren had het personeel van zijn belangstelling voor dit jubileum blijk gegeven. Zaterdag 2 Juni. Vanmorgen gierde een brandweer- auto door de Leidse straten, omhan gen met pakkende opschriften, die ons moeten opwekken om veel te geven voor het Ncd. Roode Kruis. Op iedere hoek van de straat staan charmante meisjes, die rammelende bussen onder Uw neus duwen, met de kennelijke bedoeling U een speldje te verkopen. Vergeet U het niet? En in de afgelopen nacht, om even over half vijf, raakte op dc Haag- weg' een mol or in de brand, be- stuurd door de scrgcant-vliegtuig- blijk geven. Onder hen waren er maker J. v. d. H. uit Ede. Bij het verschillenden met een of twee kin- aanslaan sprongen plotseling de deren en deze zullen na de bezich- vlammen uit de motor. De sergeant tiging weer teleurgesteld huiswaarts hield niets anders over dan het geen bevredigende uitkomst bete- stuur, de koplamp en het voor- kent. wiel.... De R-K. Korfbalvereniging „Cres cendo" deelt mede. dat de wedstrij den van morgen voor het eerste en tweede twaalftal verband met dc BelgiëNederland. zijn afgelast, in landenwedstrijd IN DE LEIDSE Luxor. Een detective-film gaat j de oplossing gevonden, ook voor de OPütal PPnaarH mot rewnU/nvrra- ,1,. 41 meestal gepaard met revolverge vechten, adembenemende achtervol gingen en misdaden aan de lopende band. Dergelijke films hoe goed ook soms in hun genre hebben altijd iets onnatuurlijks en dikwijls een ongezond soort sensatie. Alleen al hierom is de film „Mr 830" een ver kwikking te noemen. In deze film krijgt men geen re volver te zien en kan men moeilijk van opwinding spreken. Het grote recherche-bureau te New Yoi"k speurt al gedurende 10 jaren naar een malsmuntei. Deze heeft echter een buitengewoon eigenaar dige manier van werken; er worden n.l. per maand nooit meer dan 50 biljetten van 1 dollar ontdekt, zodat hij kennelijk de bedoeling niet heeft, om rijk te worden. Een jonge detec tive wordt aan het werx gezet en de eerste verdachte, die hij bij het uit geven van vals geld betrapt, is een charmante jonge dame. Hij zoekt en vindt contact, maar dan blijkt al spoedig, dat zij volko men onschuldig is. Zijn verdere be langstelling voor deze jongedame is dan ook niet meer zuiver ambtelijk te noemen en kan echter al§ vrije tijdsbesteding gekwalificeerd wor den. Ondertussen gaat Mr. 880 kalm zijn gang. Tenslotte is het de jongedame, die het eerste een positief bewijs in han den krijgt en dan komt men voor een moeilijk dilemma,te staan, daar de schuldige een doodgoede en vrien delijke oude man blijkt te zijn, die feitelijk geen notie heeft aan welk misdrijf hij zich schuldig maakt. Hij meent zelfs de staat voerdeel te be zorgen, daar hij als oud marinier geen gebruik maakt van de verzor ging, die hij kan vragen en daar door 33 dollar per maand uitspaart. Er wordt een alleszins oevredigen- speurder en de jongedame. De film wordt goed gespeeld en ook de humor ontbreekt niet. Toegang 14 jaar. Casino begint dc nieuwe week met „Twee bolhoeden naar Lon den". Het is een vermakelijke ge schiedenis van twee mijnwerkers uit Wales, die in Londen een prijs in ontvangst nemen. Dc reis verloopt onrustig. Zij raken verward in aller lei gevaren en avonturen, waarbij een harp nogal complicaties veroor zaakt. In zijn argeloosheid raakt één van hen verstrik, in de netten van een blond meisje, dat op een ge makkelijke manier aan geld tracht tc komen. Er is in dez efilm veel wat ons aantrekt. Op de eerste plaats dc droge, pittige Engelse humor. Als een weldoende beek stroomt zij door de gehele film heen. Dan de typische liederen uit Wales, die het verhaal met rijke moledieën illustreren. De kostelijke types, als b.v. de pand jesbaas of de uit zijn eigenlijke be zigheden getrokken journalist, het zijn alle rake portretten van het En gelse volk. „Twee bolhoeden naar Londen" is een alleraardigste film, die iedereen in het beste humeur zal brengen, mits boven 14 jaar. Rex brengt deze week „Jrt Slechte jongen" op het witte doek. Danny Lester is een echt boefje, die zijn op voeders heel wat last bezorgt en on verbeterlijk schijnt. Hij dreigt ten slotte onherroepelijk' de gevangenis in te gaan, maar voordat het zover is heeft men ontdekt, wat eigenlijk de reden is van Danny's misdadig heid en dan blijkt de slechte jongen toch nog niet zo slecht te zijn. Voor 14-jarigen. De programma's van Lido en Trianon zijn door de K.F.C. afge keurd. Dak Het zou deze keer een tragisch slechte week geweest zijn, want er kwam slechts ruim 60 binnen voor sultan Lamalek. Doch hedenmorgen om 11 uur stapte een stralende za kenman het gebouw van de Kath. Sociale Jeugdzorg, Nieuwe Rijn 52, Leiden (giro 230414) binnen, met de medededeling, dat hij gisteren een boffertje had gehad in een of andere transactie. Van zijn winst kwam hij nu vijftig gulden' brengen voor het Lekke Dak! Aardig idee, vindt 1/ niet? Welnu, zakenlieden, die hoe wel zeer geplaagd door Ome Piet misschien ook eens een goede dag hebben, denkt eens aan het Lekke Dak van sultan Lamalek en ver blijdt de Stichting eens met een gift! Langzaam wordt de stroom minder en dat terwijl het bedrag nog lang niet bijeen is, om de jongens van het St. Franciscus Liefdewerk een droog onderdak tc geven, wanneer over enige maanden de winter weer in aantocht is. STADSKOK. dan de geestelijke bagage uitpakken van een stel psychopathen, die reeds door hun uiterlijk een begrafenis sfeer uitwasemden. Evenals het beroepstoneel schijnen ook de amateurs van het betere genre zich steeds meer te gaan interesse ren voor spelen, waarin met een zon derlinge hardnekkigheid in de ge zwellen van de menselijke geest wordt gesneden, om met het pus de schouwburgbezoekers bezig te hou den. Hoewel wij „Frénésie" niet kun nen waarderen, en zeker niet voor een lustrumviering, staat het buiten kijf, dat het geschreven is door een auteur van klasse. De dialogen zijn vaak vlijmscherp en ondanks de be trekkelijke geringe actie weet het spel te boeien. De analyse van de oude vrijster is knap. evenals die van Stephanie, maar het geheel maakt een vrij on smakelijke indruk. Als het doek voor de laatste maal zakt, kan men slecht betreuren, dat sommige talenten zich juist op dergelijke ontwerpen moe ten storten. De opvoering onder regie van Caro v. Eek was zeer goed. Joanneke Meijer gaf een suggestieve vertol king van Esther. Naast 'haar vielen op Hiltje Cleveringa,, A. v. d. Klaauw en Ida Soer. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men le gedeelte Nederlands recht mej. I. M. Mathijsen Gerst den Haag; voor het candidaatsexamen Neder lands-Indisch recht de heer Jap Kim Jong Amsterdam; voor het doctoraal examen II Geneeskunde H. Bakker Leeuwarden, J. G. Heijkoop Boskoop, N. Masurel Leiden, F. Oey Leiden, W. Ripping Schiedam, en J. H. Ruys Lisse; voor het artsexamen le ge deelte D. Enthoven HUlegom, M. C. v. d. Pol Rotterdam, A. Popelier den Haag, R. C. W. Visser Breda, en A. F. Weiland Vlaardingen; voor het artsexamen 2e gedeelte D. C. Goed hart Hummelo, J. Reuvers Leiden. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris N. W. Holtkamp te Leiden. Woonhuis Hugo de Grootstraat 18 in bod: F. 6.800.— koper de heer W. van der Reijden q.q. te Leiden voor: 6.800.—. Woonhuis Hugo de Grootstraat 20 in bod: 6.900.— koper de heer A. Alt te Leiden voor: 6.980. Woonhuizen Buitenruststraat 1 en 3 tezamen na afmijning in bod: 9.150.koper de heer N. J. van Weizen te Leiden voor: 9.400. Woonhuis Oranjestraat 27 in bod: 1.850.koper de heer G. Hendriks te Leiden c.s. voor: 1.850. Woonhuis Buitenruststraat 11 is uit de hand verkocht. Woonhuis Watersteeg 2 in bod 5.000.is niet gegund. Burgerlijke §tand Geboren: Anloon, z. van H. Ser iier en A. Schlagwein; Maria Antoi nette, d. van G. de Jong cn S. van Schoonderwocrd den Bezemer; Jan, z. van J. Splinter en M. Eikelenboom; Elisabeth Cornelia, d. van C. F. van Haastrecht en J. van Egmond; Jan, z. van J. C. Harteveld en J. Arentsen; Willem Fredrik, z. van J. van den Bos en J. de Bruijn. Overleden: M. H. Schoo wed. van Bentvelzen 75 j.; J. Zandvliet huisvr. van de Boer 77 j. Doktcrsdienst. A.s. Zondag 3 Juni zal dc dienst worden waargeno men door de doktoren: Van Es, de Graaff, Lahr, Sneep en Teeuwen. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 2 Juni 13 uur tot Zaterdag 9 Juni 8 uur waar genomen door: dc Apotheek Kok, Ra. penburg 9, tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48, tel. 21060- Te Ocgstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, tel. 26274. weersverwachting (Geldig van Zaterdagavond tot 25onaagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP ONWEER. Half tot zwaar bewolkt mot enkele plaatselijke regen- of on- weerbuien, hoofdzakelijk in het binnenland. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen. Dezelfde of iets lagere tem peraturen dan vandaag. 3 Juni: zon op 4.25, onder 20JM; maan op 3.00 cn onder 20.218 uiuj". 4 Juni: zon op 4.24, onder 3Cfc5«; maan op 3.32 cn onder 21.31 uur. De Leidsche Smalfilmliga hield gisteravond haar laatste clubavond in dit seizoen, 't Was niet de minste in de reeks van bijzondere avonden! Het clublid, de heer de Groot uit Noordwijk, was met dc Katwijk 9. vier weken ter visvangst geweest naar Doggersbank Wc wisten niet waarvoor we meer respect moesten hebben, voor dc zeebenen of de prachtige opnamen! Een gunstige explicatie maakte de vertoning dui delijker. Van Rudolf Karsemeijer een bekende naam in de muziek wereld, zagen we „Het onmisbare water", een film met zeer goede kwaliteiten. Als laatste werd een film van de Bredase filmclub ver toond: „Late Inval" ,hier zagen we wat een goede samenwerking ver mag. De secretaris deed verslag van de nationale filmwedstrijd en beloofde de bekroonde film op de eerste club avond van het nieuwe seizoen te zul. len vertonen. Als slot deed de voor zitter een beroep op de clubvrienden in de a.s. zomer geen dure en Iange: doch een goede vacantiefilm te maken. bond zal a.s. Zondag op het terrein van Nieuwkoop de bosissingswed- strijd om het kampioenschap plaats vinden. Dit betekent dus praetisch een thuiswedstrijd voor NSV. In elk geval liggen er winstkansen voor het technisch beter spelende Esto. TER AAR Bespreking over kassenbouw. Donderdagavond werd een contact avond georganiseerd in café Verhoef te Papenveer tussen dc rijkstuin- bouwvoorlichtingsdicnst cn de kas- senbouwers. In de Veenstreek bestaat grote be langstelling voor dc bouw van kas sen en in verband hiermede is door de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst een commissie in het leven geroe pen, die een studie gemaakt heeft van de kassenbouw. In deze com missie hebben zitting, de voorlich tingsdienst, de gemeente-architecten van de Veenstreek en de bouwkun dige van het Instituut voor Tuin bouwtechniek te Wageningen. Ir G. W. v. d. Helm, rijkstuinbouwconsu- lent te Amsterdam, wees erop, dat door de uitbreiding van de glasop pervlakte in de Veenstreek, een veel grotere spreiding verkregen zal wor den, wat voor de kweker meer in komsten betekent. Het is de bedoe ling, door gezamelijk overleg te ko men tot een standaard type voor een kas. Van tuinderszijde bestaat er ook grote belangstelling voor deze nor malisatie, daar dan het bouwen van eer. kas een stuk goedkoper zal wor den. Dc heer J. van Harten, hoofdassis tent bij het Rijkstuinbouwconsu- lentschap Amsterdam, sprak over dc eisen, welke er gesteld moeten wor den aan een kas als kweckruimte. Hij wees er in het begin op dat er in het belang van de gemeenschap, cn speciaal in dc huidige omstan digheden, gezamelijk overleg ge pleegd dient to worden, Want het is hier van groot belang, om voor het bouwen van een kas, de kostprijs zo laag mogelijk te houden. Ook is nor malisatie van groot belang, want dan kan de kassenbouwer cr ook beter voor zorgen, om verschillende on derdelen der kassen in voorraad te hebben, wat ook voor de kweker van groot belang is. De heer W. van Keulen, Bouwkun dige van het Instituut voor Tuin bouwtechniek te Wageningen, sprak over dc constructie der kassen, toe gelicht met lichtbeelden. De algemene vraag is om aan een goede kas tc komen voor de Venen, daar deze, vanwege dc lichte grond in dc Veenstreek, aan aparte eisen moet voldoen. Spr. vroeg om een volledige mede werking der kassenbouwers. Er zal lichter gebouwd moet wor den, want het gaat er hierom, om iets te maken wat goedkoop is, en dit kan door gezamenlijk aan te pak ken Ook wijst spr. nóg op het aanleg gen van dunne pijpvcrwarmirig. De eerste dunne pijpleiding is juist aan gelegd in Ter Aar en boven ver wachting goed geslaagd. Aan het einde van deze avond stel de Ir. v. d. Helm voor dat diegene dip er iets voor voelen om dit geza menlijk aan te pakken, zich kunnen opgeven bij de voorlichtingsdienst, waarna dan een bespreking onder zal volgen. Verder werd nog bekend gemaakt dat binnenkort een contactavond zal worden gehouden met dc vcrwar- mings-installatcurs. UIT DE RIJNSTP^ r' •'PIIEN AAN DEN RIJN Chef brugwachter. Met ingang van heden is de heer A. van Wijk benoemd tot chef-brugwachter van de Provinciale Alphense Brug. De heer van Wijk is reeds 23 jaar in dienst van Prov. Waterstaat, waar van 19 jaren op de Alphense brug, laatstedelijk als brugwachter le klas Hij volgt thans de heer Delger BODEGRAVEN Verkeersexamen 132 jongens en meisjes van de hoogste klassen van de diverse lagere scholen hebben zich enige weken geleden onderwor pen aan het schriftelijk examen van Veilig Verkeer. 127 hiervan mochten aan het praetisch gedeelte meedoen. Hiervan slaagden 109 leerlingen waarbij er één was die noch bij het schriftelijk examen noch bij het prac tisch examen een fout maakte. Dit was Joop de Koning leerling van de St. Willibrordusschool, die boven dien 2 extra-waarderingen in dc wacht sleepte. Vele valletjes waren in het vrij zware- parcours opengezet. Zo zagen we rijwielpad op het lin- kc-rweggedeelte, een spoorwegover gang met veranderend licht, een sluis e.m. Vele kijklustigcn stonden op de trottoirs. Intussen blijkt dat het onderwijs op de scholen en de instructies van de politie succes heb ben opgeleverd. Moge dit in de prac- tijd tot uitdrukking komen. Over enige weken zal de diploma-uitrei king plaats vinden. Beslissingswedstrijd Daar Esto 2 met NSV 1 gelijk is geëindigd i 3e klasse C van de Goudse Voetbal- marktberichten KATWIJK a. d. KUN. 1 Juni. Groente. Prei I 8—910, idem II f 88.10, bospeen 2649, aard beien 1.752.95, spinazie 819, radijs 3.70—8.40, slauien 13—13.10 selderie 3.305.80. peterselie 4-60 4.80, kervéi 6.507, bloemkool I 42—58, idem II 20-42. sla 2.10 4.90, rabarber 5.609 10 cn poste lein 23—25. TER AAIt, 1 Juni. Groente. Peu len 12.30. snijbonen J 22.40, id. stek 1.201.45, andijvie 18—34 ct.. spinazie 24—33 cent, idem B 8—19 cent, uien 1218 cent, postelein 18— 29 cent, nieuwe aardappelen 66 cent, tomaten A 1601.80 idem C 1.20 1.40, idem CC 8090 cent, rabar ber 45 cent, waspcen 39 cent alles per kg., bloemkool IA 5481 cent. idem I 4166 cent, idem II 2238 cent, idem III 12—28 cent. idem stok 415 cent. sla I 59 cent, idem II 23 cent, komkommers 25—30 cent, idem II 1618 cent, alles per stuk, bospeen 2837 cent, radijs 56 cent. peterselie 5 cent, kervel 1 cent, sel derij 25 cent, bos prei 23 cent al les per bos. stoofsla 3545 cent, aard appelen kriel f 3.80 per kist, aard beien 29—56 cent per doo Je, ROFLOFARENDSVEEN, 1 Juni. Groente. Aardbeien 4364 cent per doosje; idem 5778 cent per 2 ons, idem afw. 3062 cent per 2 ons, kropsla 26.70 bospeen 15—34, bloemkool 46--43. aardappelen f 46, radijs 3.30 per 100 bos, peulen f 20 24, kassnijbonen 24.5027.50, idem stek f 1418 per 10 kg. Bloemen. Pyrthrum 2263 cent. Irissen 828 cent, Papaver 16 26 cent Bruidsanjers 412 cent, Duizendschonen 3646 cent, Anemo nen 1025 cent, Pioenen 4057 cent, Margrieten 416 cent, Lathyrus 10_ 29 cent, Colvillie 4368 cent, Lelies 70—80 cent, Tulpen 3540 cent. ijaSfyqëlua92 q

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3