Min. Staf over oorlogsbegroting Het gebruik van vuurwapens door de politie Weer pokken in Tilburg Er is nog eerlijkheid in Nederland Letterkundige was een „oplichtingskundige VRIJDAG 1 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Tweede Kamer BROODPRIJS WORDT GEHANDHAAFD Binnen IV2 milliard Minister STAF heeft Donderdag middag in de Tweede Kamer zijn rede ter beantwoording van de op merkingen, gemaakt bij de algemene beraadslaging over de begrotingen van Oorlog en van Marine voortge zet. Hij verklaarde, dat alles gedaan wordt om een zuinig beheer te voe ren. Onze weermacht wordt opge bouwd overeenkomstig afspraken en overeenkomsten; het geheel wordt in bondgenootschappelijk verband be zien en ook zo behandeld. Het is de bedoeling binnen het inderdaad gro te bedrag van anderhalf milliard te blijven en dit door temporisatie te bereiken. Daar de burgerlijke verdediging een afzonderlijk geheel is, achtte de minister een samengaan van de de fensiecommissie en de coördinatie commissie voor de burgerlijke verde diging niet wel mogelijk. Tegen een verder onderzoek naar het geval- Wittenberg, zoals de heer Bruins Slot had bepleit, zeide de minister geen bezwaar te hebben. Hij deelde o.a. mede, dat in 1952 de opkomst onder de wapenen zal geschieden op 1 April, 1 Augustus en 1 December. Nader zal moeten worden bekeken of men zal overgaan tot verlenging van de diensttijd van 16 maanden tot 18 of 20 maanden. Over de legering in Duitsland wordt overleg gepleegd. Spr. erkende, dat de deelneming aan de nationale reserve weinig bevre digend is; men voldoet slecht aan zijn verplichtingen. Een uitstekende luchtmacht achtte spr. noodzakelijk; deze zal 5500 leden gaan tellen, 4600 mannen en 900 vrouwen. Over er varingen met betrekking tot het standhouden der verbonden troepen in Korea kan thans nog niets wor den medegedeeld. Van het Neder landse contingent zijn 32 man gesneu veld, 57 gewond, 42 ziek of buiten gevecht wegens ongevallen en 1 man wordt vermist. De minister zeide begrip te hebben voor de moeilijkheden der militaire tehuizen, doch er is niet meer voor uit te trekken ;het verzoek van de heer van Vliet ter zake moest bij af wijzen. Hij verklaarde zich bereid het vraagstuk der mobil-isatieslacht- offers nog eens met ernst te bezien. In antwoord op een vraag van de heer Fens zeide de minister, dat de positie van generaal Kruis wordt be paald door de rechtspositie ingevolge de Bevorderingswet Landmacht 1902. Er is z.i. geen aanleiding dit stand punt te herzien. De minister deelde mede, dat er tien gevallen van her senontsteking na vaccinatie zijn ge weest, waarvan- -drie-met— dodelijke afloop. Twee van de laatste patiënten hadden zich vrijwillig laten inenten. Met het oog op het pokkengevaar was het medisch ontoelaatbaar te wachten met inenting; toen is de verplichting opgelegd, welke nu weer is opge heven. Bij een volgende gelegenheid zal de minister zijn standpunt op nieuw moeten vaststellen. ONZE MARINE. De staatssecretaris, de heer MOOR MAN, stelde met voldoening vast, dat het marinebeleid vrij algemeen instemming heeft gevonden. Hij handhaafde zijn opvatting, dat de 'voorkeur moet worden gegeven aan groot materiaal. Het jaar 1952 zeide spr. met zorg tegemoet te zien, om dat de nieuwbouwpost een aanzien lijke verhoging zal moeten onder gaan, waarin de gestegen lonen en prijzen gecalculeerd zijn. De staats secretaris deelde mede, dat het ma rinepersoneel op 1 Mei 1.1. bestond uit 13.794 man, waarvan 5.000 va rend. De toekomstige sterkte is om streeks 16.000 man, van wie 7.000 op schepen. De vredessterkte van het korps mariniers tot taak hebben de bescherming van marinebases en -steunpunten is 4.000 man, de oor logssterkte 12.000 man. Van een sa mensmelting van de marinelucht macht en de luchtstrijdkrachten is nimmer sprake geweest Op Nieuw-Guinea zijn thans 1320 man marinepersoneel, in Indonesië 950 man in militaire missie. Komende tot de opmerkingen van de heer Rit meester over het „snuiver"-apparaat, zeide spr., dat het idee van de snui ver niet van 1933 is; het was al op de onderzeeboten van 1914 aanwezig. De verdienste van de heer Wichers ligt niet in het uitvinden van iets, maar in het weer de aandacht erop vestigen. In 1936 heeft de heer Wichers zijn vinding aan het depar- Waarom geen sla naar België? Handel ontevreden In tegenstelling tot de mening van de Nederlandse overheid zijn krin gen van handel en bedrijf allerminst tevreden over de vrijwillige stopzet ting van de sla-export naar België Men is van mening, dat de kwaliteit van de Nederlandse sla zo veel beter is, dan die welke in Belgie wordt geteeld, dat ondanks hogere prijzen het Nederlandse product gekocht zal worden, indien de grens weer open gaat. Dan zal de Belgische sla dus opnieuw „last" van de Nederlandse import hebben. Waarom, zo vraagt men, mag Ne derland niet met een prima kwali teitsproduct op de markt komen? Dit is toch een kwestie van normale con. currentie? In kringen van handel en bedryf hoopt men dan ook, dat de regering deze exportsfop zo spoedig mogelijk ongedaan zaï maken en dat de cen trale organisaties druk tot 't nemen van de opheffingsmaatregel zullen uitoefenen. tement aangeboden; de minister gaf toestemming octrooi aan te vragen met mededeling, dat hij geen marine geheimen mocht bekend maken. De heer Wichers is daarop niet ingegaan en dit kan men de marine niet ver wijten. Na de oorlog is de zaak opnieuw aan de orde geweest. Na zijn optreden als staatssecretaris heeft spr. haar opnieuw onderzocht en de heer Wichers gevraagd of hij een minne lijke schikking wenste. Daaraan gaf deze de voorkeur. De marine was be reid de heer Wichers als erkenning van het feit, dat hij opnieuw de aan dacht had gevestigd op de mogelijk heid van onder water varen met die selmotoren, te bevorderen tot de ti tulaire rang van overste en hem een bedrag van 3.000 te verlenen. De heer Wichers is daarmede accoord gegaan. Spr. zeide, dat het hem speet, dat de heer Ritmeester nu de fakkel van de heer Wichers heeft overge nomen. DE BROODPRIJS. In de avondvergadering heeft de heer VAN DE WETERING (C.-H.) de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geïnterpel leerd over de vorming en vaststelling van de huidige broodprijs. Z.i. kan het overheidsbeleid ten deze de toets der critiek niet doorstaan. Hij stelde de minister een viertal vragen. Al- lererste vroeg hij of de minister het voorgeschreven prijsverschil tussen volkswittebrood en volksbruinbrood van een cent per brood van 800 gram j nog langer gerechtvaardigd achtte. Vervolgens of het niet juist is, dat het prijsverschil voor wat volksbrood betreft in een aantal provinciesteden en de grote steden enerzijds en in een aantal andere provinciesteden anderzijds wordt weggenomen. Voorts wilde hij vernemen of de mi nister het niet rechtvaardig acht, dat de maximumprijs wordt bepaald door de kostprijs vermeerderd met een re delijke winstmarge. En tenslotte vroeg hij of het niet gewenst is te komen tot een verschillenrekening, zulks gezien de verschillende fluc tuaties, welke zich in de kostprijs kunnen voordoen. Minister MANSHOLT betoogde, dat de cijfers, die door de heer van de 1 Wetering waren aangevoerd, niet juist waren. Hij stelde daar andere cijfers tegenover om aan te tonen, dat er wel van een redelijk inko-1 men kan worden gesproken. Een ver schillenrekening vond hij wel de overweging waard, maar ze zal z.i. een zeer grote administratie mee brengen. Als daarvoor een oplossing is te vinden was hij bereid ze in te voeren. Spr. was van oordeel, dat het niet gewenst is wijziging te brengen in de bloem- of in de broodprijs. De heer VAN DE WETERING (C.- H.) meende, dat de cijfers van de mi nister geflatteerd waren en hij hand haafde zijn opvatting. De heer HOOIJ (K.V.P.) was van oordeel, dat de bij deze interpellatie geproduceerde cijfers thans niet kun nen worden bezien. Hij vroeg of het niet mogelijk was, dat de minister een nota over het broodprijsvraag stuk overlegt, dan kan daarover ge sproken worden. Hij diende een mo tie in om de beraadslagingen daartoe te schorsen. /DE MINISTER verenigde zich met dit denkbeeld. De VOORZITTER meende, dat de zaak nog vóór het zomerreces aan de orde zal moeten komen. De motie werd z.h.s. aangenomen. De vergadering is daarop tegen kwart over tien verdaagd tot Vrijdag middag één uur. Waarschuwingsschoten Op vragen van het Eerste Kamer lid de heer SCHOONENBERG (CP N) betreffende het gebruik maken van vuurwapenen door agent van politie hebben de ministers van bin nenlandse zaken en van justitie o.m. het volgende geantwoord: De ministers zijn van oordeel, dat de politie een zeer spaarzaam ge bruik van vuurwapenen moet ma ken, gelijk dan ook is voorgeschre ven. Hoewel twijfel ten deze moge lijk is, achten de ministers niet vol doende grond aanwezig om in de be doelde gevallen te spreken van „zeer onverantwoordelijk gebruik van vuurwapenen alleen verstaan het schieten op een persoon, met de be doeling deze te raken, en derhalve niet het lossen van een waarschu wingsschot. Een waarschuwingsschot is echter naar het oordeel van de ministers alleen gerechtvaardigd in die geval len, waarin genoegzaam aanleiding bestaat om zo nodig ook de betrok kene te treffen. Uit dit. standpunt j. voornemens was zijn vluchtt vloeit voort, dat een waarschuwings schot in principe niet behoort te wor den gelost in omstandigheden, wel ke het treffen van de betrokkene niet wettigen. Het wil de ministers voorkomen, dat het gebeurde te Maastricht op Zondag 1 Februari 1951 mede aan het verschil in interpretatie van het be grip „gebruik" van vuurwapens te weten is. Het.-oehot, dat het slacht offer in dit geval trof. was n.l. be doeld als een tweede waarschuwings schot en was gericht langs de ver dachte. Deze verdachte die zich schuldig had gemaakt aan het ple gen van verzet, wist zich met behulp van tot zijn gezelschap behorende personen aanvankelijk aan arrestatie te onttrekken, waarna hij vluchtte. De betrokken politie-ambtenaar achtervolgde hem, na zich aan de andere personen te hebben ontwor steld. Na een sommatie om te blij ven staan en het uiten van de drei ging, dat zou worden geschoten, waarop de vluchtende arrestant niet reageerde, volgde het eerste waar schuwingsschot. Na dit schot zette de verdachte zijn vlucht voort, doch ging daarbij zigzagsgewijze over de straat lopen. Hij gaf daarmede te kennen, dat hij het waarschuwings schot had gehoord en dat hij niet voornemens was zijn vluchtt sta- ken. Na herhaalde sommatie om te blij ven staan en het nogmaals uiten van de bedreiging, dat zou worden ge schoten, waarop de arrestant weder 1 om niet reageerde, volgde het twee de waarschuwingsschot, gericht lang.- de verdachte. De wijze, waarop ver dachte zich uit de voeten trachtte te maken, werd hem noodlottig, aange zien hij als het ware „in het schot liep. Geen extra maatregelen Gisteren is nog weer een pokken- geval geconstateerd in Tilburg. Dergelijke min of meer alleen slaande gevallen kunnen volgens de hoofdinspecteur van de Volksge zondheid na afloop van een eigen lijke epidemie voorkomen. Drin gend wordt daarom aanbevolen, dat alleen zij, die al heringeënt zijn, Brabant in de naaste toekomst be zoeken. Brabanders, die naar andere delen van het land reizen, wordt aangeraden zich eerst te laten her inenten, indien dit ten minste in de afgelopen week nog niet is gebeurd. Overigens hebben de autoriteiten te Tilburg in dit nieuwe geval van pokken geen aanleiding gevonden tot het nemen van beperkende maatre gelen. De hoofdinspectie voor de volks gezondheid voegt hieraan toe: Daar het gevaar van import van pokken niet denkbeeldig blijkt te zijn, wordt thans iedereen geadvi seerd zich in de naaste toekomst opnieuw te laten inenten. De vacci natietoestand van Nederland zal daar ten zeerste bij zijn gebaat en het plotseling massaal gedwongen herinenten, met alle bezwaren van dien, wordt daardoor gedeeltelijk voorkomen. Bij een behoorlijke vac cinatietoestand van Nederland zullen wij de toekomst met meer vertrou wen tegemoet kunnen zien. GARNALEN UIT SURINAME. Binnenkort zal een grote hoeveel heid garnalen uit Suriname als proefzending naar Nederland wor den verscheept. Uit het feit, dat deze bestelling is gedaan nadat monsters waren ontvangen, zou men kunnen opmaken, dat de Surinaamse garna len een goede kans op de Nederland se markt maken. „DAKRUITERS". Op een proef- boerderij te Wassenaar wordt een nieuwe methode toegepast voor het drogen van hooi. Op zgn. dakruiters wordt het hooi opgetast, zodat zon en wind vrij spel hebben. Foto toont een overzicht van een aantal van deze hooi-drooginstalla- ties, die op het eerste gezicht de in druk van een tentenkamp geven. DE MOEILIJKHEDEN IN DE SCHOENINDUSTRIE. Gistermiddag had de minister van economische zaken een zakelijke conferentie met de heren Mannacrts uit Tilburg, voorzitter van dc Fede ratie van Schoenfabrikanten in Ne derland en de heer P. Scheeren. directeur van de Robinson Schoen fabrieken te Nijmegen. Het wachten is op een uitspraak van de door de minister ingestelde commissie in zake de winstmarge. Nijmegen heeft nog geen goedkeuring gekregen in tegenstelling met Brabant van zijn verzoek om de wachtgeldrege ling en werktijdvermindering te mo gen invoeren. NAAR HET VREEMDELINGENLEGIOEN? Begin Mei verdwenen twee Maas trichtse avonturiers, die reeds eer der met de politie in aanraking wa ren geweest. Een van hen, de 26- jarige J. S., had ongeveer 2000, achtergehouden, welke hij als agent- incasseerder voor zijn werkgever W. te Maastricht moest innen. In gezelschap van zijn vriend, de 23-jarige J. H. trox hij met een ge huurde auto van de garage R. uit Heerlen er tussen uit. In Amsterdam deelde hij aan zijn familie telefo nisch mede, dat hij de eerste jaren niet terug zou komen. Dc politie wist spoedig de inmiddels verkochte auto in Amsterdam op te duikelen. Ver der ontbrak aanvankelijk elk spoor Dezer dagen ontvingen de ouders en de vroegere verloofde van S. uit Marseille een brief, waarin door S zelf o.a. werd medegedeeld, dat hij en zijn vriend op het punt stonden naar het vreemdelingenlegioen in Noord-Afrika te vertrekken. Zij zou den een verbintenis voor vijf jaren hebben. Men twijfelt er echter aan, of de twee avonturiers inderdaad naar het legioen zullen gaan. KINDEREN BRAKEN IN OM TE SNOEPEN. Acht jongens tussen dertien en twintig jaar en een meisje van der tien jaar hebben de laatste twee maanden te Arnhem inbraken ge pleegd in directieketen, kleine ge bouwtjes als kiosken e.d. Zij ont vreemdden geld, snoepgoed en siga retten. Als zij te veel hadden om het ineens op te eten, werd het restant verstopt om het de volgende dag te verorberen. Ook hebben zij ingebro ken in het Gemeentemuseum, waar zij de hele inventaris overhoop haalden en een ware ravage aan richtten. De kinderen hebben bekend. Twee van de aangehoudenen, de 19-jarige G. S. en de 17-jarige L. F. de W., die in zeven gevallen schuldig waren, zijn voor de officier van justitie ge leid. DE HELD VAN DE DAG De Rotterdamse recherche heeft de 32-jarige letterkundige W. van E. ge arresteerd, die zich als millionnair voordeed en wiens manipulaties een automobielfabriek in Baden (Duits land) failliet deden gaan. Verleden jaar verzocht de Haagse politie de opsporing van een sport auto van ƒ50.000, die door Van E. ten nadele van een Duitse fabriek gestolen zou zijn. Het bericht werd per radio uitgezonden en een dame in Knocke, die op een terrasje zat, hoorde de uitzending uit Hilversum en zag, tot haar verwondering de gezochte wagen in haar nabijheid staan. Ze waarschuwde de politie, die Van E. aanhield en uitleverde. Daar Van E. nog gesignaleerd stond voor een oplichting van een Rotterdamse juwelier, werd hij naar Rotterdam gebracht en voor de rech ter geleid, die echter de zaak naar de rechter-commissaris terugwees, omdat hij een onderzoek in Duits land gewenst achtte. De recherche toog de vorige week naar Muggensturm in Baden, waar de Vertias-Automobielabhiek geves tigd was. Er bleek, dat Van E. op zijn reizen door Europa met een van de directeuren van die fabriek kennis had gemaakt. De firma was doorlo pend in geldgebrek en Van E. had zich laten ontvallen, dat zijn „schat rijke relaties" in Nederland wel met een millioen gulden zouden willen bijspringen. Zich die mededeling her innerend, zond de directeur aan Van E. een telegram om over de crediet- verlening te komen spreken. Hij ging er heen zonder een enkel papier en werd al dadelijk als de redder van de fabriek beschouwd. Mocht de fa briek uit privéleningen een millioen kunnen krijgen, dan zou de staat Baden er een tweede millioen bij passen. VLIEGTUIG REDDE EEN PATIëNT. Gisterochtend, nadat de boot van Ameland vertrokken was, kreeg de schipper O. Metz een maagdoor- braak. De dokter achtte een directe overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Daar de eerstvolgende boot pas 's avonds om 7 uur ver trok, zonden de L.S.K. van de vlieg basis Leeuwarden een toestel naar het vliegveld te Ballum (Ameland) om daar de patiënt af te halen. Door deze snelle verbinding kon de heer M. binnen een uur in het ziekenhuis te Leeuwarden worden opgenomen. Fin kreeg zijn geld terug De 33-jarige reder Gunner Bam- ström, wonende Anna Gaton te Hel sinki, die voor een zakenreis van en kele weken in Nederland vertoeft, had gistermiddag op de Westersin gel enkele filmopnamen van zijn vrouw en enige zakenrelaties ge maakt en was al met de auto, waar in het gezelschap door de stad reed, weggereden, toen hij tot zijn schrik bemerkte dat hij zijn tas op straat tegen een pilaar had laten staan. Onmiddellijk keerde men terug, maar de tas was verdwenen. Daar in zat een bedrag van 7000 Belgische francs, 100 Zweedse kronen, 30.000 Fransche francs, 5 pond sterling, twee chèques van 45 pond sterling en een chèque van 35.000 Franse francs, benevens verschillende scheepspapieren (te zamen een klei ne 2500). Onmiddellijk werd het Rotterdam se politie-apparaat in werking ge steld en advertenties werden aan de bladen opgegeven om het „gestole- ne" te achterhalen. Maar later bleek, dat er van diefstal geen sprake was. Een tienjarig meisje, Willy van Hoek uit de Bernardus Gewinstraat, had de tas onbeheerd gevonden en mee naar huis genomen. Haar moeder vond er behalve het geld ook een hotelrekening in met een kamer nummer, Men spoedde zich naar ho tel „Atlanta" en maakte de reder gelukkig met het terugkrijgen van zijn tas. Het meisje ontving een flin ke beloning en de reder uit Helsinki prees de Nederlandse eerlijkheid. GROTE BOTERDIEFSTAL OPGELOST. In de tweede helft van April is uit de Utrechtse Koel- en Vriesbe- drijven aan de Veilingstraat een par tij boter van 2400 kilo ter waarde van 10.000 gestolen. De Utrechtse recherche heeft deze diefstal thans tot klaarheid gebracht. De machinist van het bedrijf is ge arresteerd, alsmede een drietal an dere Utrechters. Enige Utrechtse Winkeliers zijn door dc politie aan gehouden, ve-dacht van heling. ARGWAAN Toen er na weken niets van hem gehoord werd, kreeg men argwaan. De directeur, die van E. geïntrodu ceerd had, werd naar Nederland ge zonden en moest daar tot de ontdek king komen, met een oplichter te doen te hebben. Dat bericht klonk als een donderslag, verklaarde een der getuigen. Men had zich geheel op Van E.'s toezeggingen verlaten. De banken, die men aanvankelijk aan geklampt had, bleken niet meer be reid bij te springen en de staat Ba den trok zich terug. Veritas klopte nu overal tevergeefs aan. Twee maanden later was het met haar ge daan. Ze werd failliet verklaard. De „reddende hand" van Van E. was haar ondergang geweest. Op Woensdag 6 Juni zal de recht bank te Rotterdam deze zaak behan delen. ZU BOGEN ALS KNIPMESSEN. Dadelijk na zijn aankomt werd er een vergadering belegd door de be drijfsleiding. Van E. werd met grote voorkomendheid behandeld. Bank directeuren, portiers, allen bogen als een knipmes. Zodra hij in aan- 1 tocht was, rende de secretaris naar 't privékantoor om aan te kondigen: j „Der Millionnar ist da", i In de vergadering deed Van E. de „verheugende" mededeling, dat er op hem gerekend kon worden. „Er war der Held des Tages", verklaarde een van de getuigen. De tijding werd on middellijk aan het bestuur van de staat Baden doorgegeven. Nu was men gered. Gaarne vergaf men het arrogante optreden van dc geldschie ter, die met kracht op tafel sloeg als hem te lastige vragen werden ge steld. Kort daarop werd men uitgeno digd voor een bespreking op het mi nisterie van Economische Zaken van Baden. Er waren een zestigtal hoge bestuursambtenaren, bankdirecteu ren en technische experts aanwezig. De minister van Economische Zaken presideerde. De fabrieksdirectie had Van E. niet durven meenemen, om- J dat die tevoren aangekondigd had, dat hij op alle vragen brutale ant woorden zou geven Men vreesde dat hij ruzie met het staatsbestuur zou krijgen.... Daarom deelde een der directeuren uit zijn naam mede, dat men binnenkort het millioen tege moet kon zien. De staat verklaarde zich daarop bereid het andere mil lioen te verstrekken. Van E. vertrok met een schitteren de sportwagen naar Nederland om 't geld te halen en om het product van de Veritas aan zijn relaties te laten zien, zoals hij zeide. Zonder papieren kwam hij de grens over. BUITENLAND. Bij oefeningen met valscherm- troepen, boven West-Frankrijk zijn twee soldaten om het leven gekomen, vijf zwaar en ongeveer twintig licht gewond. In de omgeving van Mclacca, aan de Westkust van Malakka, is een vliegtuig omlaaggestort; de drie in zittende Britten zijn om het leven ge komen. Een Argentijnse straaljager van het type Pulqui-2 is op een proef vlucht boven Cordoba ontploft. De piloot kwam om het leven. Een toe stel van dit type heeft, naar gemeld is, onlangs een uursnelheid van 1051 K.M. gehaald. Britse vliegtuigontwerpers wer ken aan plannen voor grote tweemo- torige hefschroefvliegtuigen, voortbe wogen door gasturbines, die dienst zouden kunnen doen op internatio nale routes boven Groot-Brittanni- en op enkele der diensten op grote steden op het Europese vasteland.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5