k L üÖseMspol^ Vele Leidse schoolkinderen drinken veel te weinig melk unstleven m Leiöen Het werk van Jan Sluyters in zuidelijke zon gerijpt (0 mrm VRIJDAG 1 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Een schoolarts schrijft: De waarde van melk als voedings middel wordt niet in de eerste plaats bepaald door het aantal caloriën maar in het bijzonder door de sa menstelling van de ver^hillende stoffen. Melk is het meest volwaar dige product onder onze voedings middelen. Er komen practisch alle stoffen in voor die het lichaam nodig heeft n.l. eiwitten, vetten, koolhy draten, voedingszouten en vitamines. Melk behoort onder de voedings middelen die wij kennen, tot de z.g. beschermende voedingsmiddelen, dat zijn, stoffen die onmisbaar zijn voor het leven en de groei, ^oven- dien nog Van een samenstelling en een voedingswaarde, welke uniek zijn. Het zijn juist de kinderen die' voor het groeiproces, ,dat zij doorma ken, deze „beschermende stoffen" het meest nodig hebben,. Bij een onderzoek in Leiden naar de voedingstoestand van schoolkin deren uit verschillende bevolkings groepen, is onder meer gebleken, dat er bij vele kinderen ernstige tekorten bestonden in het gehalte aan eiwit en vitamines. Het onderzoek wees verder uit, dat deze tekorten voor overgrote meerderheid bestonden bij die kinderen die weinig of geen melk kregen Eiwit is het duurste voedingsmid del dat wij kennen (vlees, vis, eie ren). Dit is voor velen vrijwel niet te betalen. Maar nu hebben wij in de vorm van melk verreweg het GOED KOOPSTE en BESTE voedingsmid del wat een hoog gehalte aan eiwit heeft. Wie dus zijn geld besteed aan melk krijgt verreweg de meeste „waar voor zijn geld". Grote invloed op gezondheid Een halve liter melk dekt voor een kind van 7 a 8 jaar ongeveer de helft van de totale dagelijkse behoef te aan dierlijk eiwit, drievierde van die aan kalk en een belangrijk deel van de aan vitamine A en B2. Niet alleen in theorie, maar ook in werkelijkheid is gebruik v. melk van grote invloed op de gezondheid- Dat tonen de talrijke voedingsproe- ven wel aan. Zo bleek uit een on derzoek bij schoolkinderen in Enge- „Sijmen en de Fiscus zijn het ditmaal eens" Ten bale van 't Roode Kruis „Dc ambtenaar, boekhouder, kan toorbediende, winkelier, onderwijze res kortom, om het algemeen uit te drukken, elk hier te lande wonend natuurlijk persoon, die in de termen valt om inkomstenbelasting te beta len, kan een tegemoetkoming bij de heffing van de inkomstenbelasting genieten terzake van giften" ver klaarde Dr W. H. van den Berge, Di recteur-Generaal voor Fiscale Zaken in Algeiyiene Dienst van het Mini sterie van Financiën. De belasting betaler „moet zich dan jegens de ge nieter van de giften verplichten en wel in de voor schenking vereiste vorm, om gedurende een periode steun te verlenen in de vorm van periodieke uitkeringen. Van perio dieke uitkeringen is alleen sprake, indien het totale bedrag van de uit keringen niet een van te voren vast staande grootheid is. Aftrekbaar zijn b.v. uitkeringen gedurende het le ven doch voor niet langer dan vijf jaren. Het bedrag, dat jaarlijks als steun of gift wordt afgedragen, geldt dan als een aftrekpost bij de bere kening van het zuiver inkomen! Voor de loonbelasting geldt een zelfde regeling. Voor al degenen, die een bedrijf of vrij beroep uitoefenen geldt bo vendien nog een verdergaande en meer eenvoudige regeling. Indien zij schenkingen doen, welke een zake lijk karakter dragen omdat hun be drijf of beroep daarmee „naam" maakt (uit een oogpunt van reclame dus) of omdat zij in hun bedrijf of beroep moeilijk een verzoek om steun te verlenen kunnen weigeren, of omdat zij bij het doel dac zij steu nen belang hebben, kunnen deze giften bij de belastingheffing als be drijfskosten worden afgetrokken. Voor naamloze vennootschappen en andere lichamen, die aan de ven nootschapsbelasting zijn onderwor pen geldt het vorenstaande even zeer. Voor deze lichamen zijn de mo gelijkheden echter nog groter aan land dat kinderen, die geregeld schoolmelk kregen, gemiddeld 25% meer in lengte en gewicht waren toe genomen dan kinderen, die geen schoolmelk kregen. Bovendien was het schoolverzuim door ziekte lager en waren de gemiddelde schoolpres taties beter, dan bij de groep die geen schoolmelk kregen.En dit lijkt mij toch wel een zeer sterk argu ment, om wederom met klem te pleiten voor melkverstrekking op school. Teftslotte nog dit: herhaaldelijk hoor ik de vraag of de tussen de maaltijden in gegeven melk de eet lust doet verminderen. Dit is bepaald niet waar.Het is gebleken dat de hoe veelheid voedsel door kinderen ge nuttigd in periodes van schoolmelk en géén schoolmelk, precies dezelf de blijft. Gezien de voedingstekorten bij be paalde bevolkingsgroepen en de enorme betekenis van melk voor het groeiende kind, wil ik derhalve met klem op aandringen dat de ouders, voor zover zij dit r.og niet deden, hun kinderen laten deelnemen aan de schoolmelkverstrekking. Door een verbeterde subsidie regeling is dit mogelijk voor 20 cent per liter per week. Zij kunnen zich daartoe op geven bij de hoofden der scholen.. J. G. BAZUIN. Schoolarts. Burgerlijke STAND Geboren: Renee, d. van J. I. Over- beek en M. Lamers; Paul Gerard Jan, z van J. J. Boot en M. Weeda; Jonan na Catharina, d. van F. W. J. van den Bos en E. Krispijn, Gert Willem, z. van Soedjono en L. Rinck; Nico- laas Reindert Jacques, z. van I. Del fos en S. T. M. Dronkers; George Emiel, z. van C. E. Kraaikamp en V Musch; Anthony Jan, z. van J. van de Water en G. de Ruijter; Willem eMindert, z. van W. van Dorp en M. van Luijk; Cornelia, d. van L. E. J. Moeliker en C. van der Blom. Ondertrouwd: J. J. T. de Jong cn A. M. Cornelisse; J. H Choufoer en C. J. Vissers; A. van der Stel en A. M. Liefland;; J. H. Douma en E Kukier; J. N. de Vos en J. A. van Weesel; A. H. Korenhof en M. C. van der Tuin; G. S. Stammers en M. Be- kooij; J. J. Molenaar en W. G. Geer- lings; P J. Twiss en E. W. E. Poels- ma; P. Beekman en G. M. van E H. L. J. M. Corbeij en A. M. L. P. van Dinten; M. Kruis en J. M. de Vogel; J. D. Muller en L. A. van Well Groe- neveld; J. Sjardin cnA. H. Marks; W. Uiterdijk en C. J. den Dubbel den. Getrouwd: J. P. Turion en C. M. A Vermeulen. Overleden: A. Pielak wdn. 58 j.; D. van der Reijden man 80 j.; A. Ravens- bergen huisvr. van Vogel 44 j.; M J Voerman huisvr. van le Pair 74 j Ijeidse Universiteit Het Curatorium van het Legatum Stolpianum heeft de volgende prijs vraag uitgeschreven: Een beschrij ving van de geschiedenis van het on derwijs in de wijsbegeerte aan de Hogeschool te Franeker (1585 1811). De omvang van de verhande ling mag ten hoogste dertigduizend woorden bedragen. Antwoorden worden vóór 1 Juli 1953 ingewacht bij de voorzitter, Prof. Dr. B. A. van Groningen, van Beuningenlaan 20 te Leiden. Zij moeten in het Nederlands, Frans, Duits, Engels of Latijn getikt, met een spreuk getekend en vergezeld zijn van een verzegeld briefje, van dezelfde spreuk voorzien, waarin naam en adres van de schrijver zijn opgegeven. De prijs voor een goed gekeurd antwoord is de gouden me daille ter innerlijke waarde van 500,— en 500.— in geld ofwel, naar verkiezing, de gehele som in geld. LEIDS STUDENTENZANGKOOR Wederom een lofwaardig streven van de beide samenwerkende stu- dentenmuziekverdhigingen en van hun dirigent Henk Berghout om de vele prachtcantates van Joh. Seb. Bach te bestuderen, goed voor te bereiden, en zoveel in het vermogen ligt stijlvol uit te voeren. Koor en orkest waren ditmaal opgesteld in het vroegere priesterkoor in welk ge deelte ook de toehoorders zaten. Dri: cantates werden uitgevoerd. In een toelichting wijst de dirigent (H.B.) op de schoonheid van elk dezer wer ken. Aangevangen werd mat Cantate 53 „Schlage doch, gewünschte Stunde", uitsluitend voor altsolo, welke door Jeanne Tas gezongen werd. Ge noemde zangeres heeft een mooie Tentoonstelling in „De Lakenhal" Gistermiddag werd in de Laken hal een overzichtstentoonstelling, 55 werken uit alle perioden van Jan Sluyters kunstenaarschap, geopend. We hebben dit voorrecht te danken aan K. en O. met volledige mede werking van de heer E. Pelinck, di recteur van de Lakenhal De heer Pelinck deelde ons mede, dat de keuze der tentoongestelde stukken geheel was overgelaten aan de heer Sluyters zelf. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, sprak een sympathieke openingsrede uit, waarin hij ons ont hulde, dat er pogingen worden aan gewend, om de Lakenhal geriefelij ker te maken voor het inrichten van tijdelijke tentoonstellingen. De heer Meindert Zaalberg betoog de terecht, dat kunst geen luxe is, maar een noodzakelijke levensver- ruiming. Velen moeten er van genie ten. Er zullen op deze tentoonstel ling onder deskundige leiding een paar rondleidingen plaats vinden, terwijl Jos. de Gruyter op 26 Juni een instructieve lezing zal houden. Nadat de heer Pelinck nog even de prettige samenwerking met K. en O. had gereleveerd, nodigde hij de aanwezigen uit, de tentoonstelling in ogenschouw te nemen. De tentoonstelling. Jan Sluytei's werd in 1881 gebo ren. Een aangeboren aanleg zette hem aan het tekenen. Als jongen van 13 of 14 jaar zien we hem al te keningen maken, die menig gerijpt kunstenaar tot •eer zouden strekken. Hij volgde weldra het tekenonder wijs van de Rijksnormaalschool voor tekenen. Hij heeft ook nog enige tijd gewerkt aan een Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. In 1904 dong hij mee naar de Prix- ae-Rome, waarbij hij een schitterend figuur sloeg. Dit stelde hem in staat r, met een Rijksstipendium naar Frank- Geslaagd voor het candidaatsexa- rijk> Italië en Spanje te reizen, de men Psycnologie mej. W. R. Schlin- grote musea te bezoeken en daar geman, den Haag. j belangrijke werken van de grote Candidaatsexamen Nederl. recht I Zuidelijke meesters te bestuderen. Th. J. C. Verduin, Noordwijk. of deze studie hem zo bijzonder veel ste naar de tweede cursus gaan. Mej. G. Hibbels sprak een hartelijk wel komstwoord en gaf een overzicht van het afgelopen cursusjaar. Daar na voei'den de leerlingen een „Ma ter Amabilis-revue" op, waarin werd uitgebeeld, dat zij op school geleerd hebben. Alles keurig op rijm. De avond, waarop ook de ouders aanwezig waren, werd met leden in sommige gevalkn niet aan gezellig samenzijn besloten. In bepaalde voorwaafden behoeft teSeptember wordt de cursus voortge Coene uit Montfoort, bij Roermond, Vrijdag 1 Juni. '^et haar zoontje voo reen behande- j ling naar de Anna-kliniek te Leide. Gisteravond werd in de zaal Evert Daarna ging zij per taxi naar h< Castelein, Hooglandse Kerkgracht, j station, om met de trein van 1.03 u een gezellig feestje gehouden, tot tc' vertrekken. In de trein gekomen suiting van de cursus van de Mater ontdekte zij, dat haar portomonnaie Ambabilisscliool (R.K. School voor <met 135 gulden) verdwenen was werkende meisjes). Aan 8 meisjes Den uitgebreid onderzoek op het sta- werd een einddiploma uitgereikt. Ge- I f*011 en daarbuiten leverde geen re- durende 3 jaar hebben zij met ijver sultaat op, zodat zij gedesillusion- en succes deze cursus gevolgd. Aan j neerd en zonder geld met een vol- 22 meisjes werd een getuigschrift gende trein naar huis ging. gegeven, waarmede zij van de eer- De Leidse Kunstkring „Voor Al- worden voldaan voordat een gift als bedrijfslast kan worden afge trokken. De Minister van Financiën heeft namelijk een aantal instellin gen aangewezen, waaraan lichamen schenkingen kunnen doen met de zekerheid, dat zij steeds als bedrijfs kosten kunnen worden afgetrokken. Tot deze instellingen behoort o.a. Het Nederlandsche Roode Kruis". COLLECTANTES VOOR EEN GOED WERK! De Roode Kruis-canïpagne kan niet geslaagd genoemd worden zon der een goede straatcollecte. Die collecte vindt morgen plaats. Maar voor het slagen van een col lecte is veler medewerking nodig. In de eerste plaats van een grote schare collectanten. Daarom doen wc een beroep op ieder, die iets voelt voor het goede doel van het Roode Kruis om zich te aan te melden als collectant. Vanaf morgenochtend 8 uur kan men zich opgeven in het gebouw van de R.K. Studentenvereniging „Sanctus Augus tinus". Rapenburg 24. Men behoeft ter van het Jubileumfonds. Hij bood dus niet naar het Roode Kruis-ge- de scheidende collega's een envelop- bouw aan de Rijnsburgerweg to pe met inhoud aan en de echtgeno- gaan, hetgeen voor de meesten veel i ten ontvingen bloemen. t\jd bespaart. En gistermorgen kwam mevr. Th. zet. Nieuwe leerlingen kunnen hier voor worden aangenomen. Gistermorgen was er een geweldi ge drukte in de directeurskamer van het Leidse Postkantoor. De heren A. Jansen, employé I (die vele jaren aan het loket pasmunt werkzaam) en W. Vallentgoed, besteller L (die de laat ste jaren dienst deed op de spoor lijn LeidenUtrecht) gingen de dienst met pensioen verlaten. Direc teur J. Habermehl schetste de ver anderingen. die in de loop der jaren zijn aangebracht, ook wat de sala rissen betreft (Vallentgoed begon in 1909 met /400 per jaar!) De ver houding tussen het personeel werd eveneens veel beter; scheidsmuren tussen hoog en laag vielen "weg, al dus de heer Habermehl. die beide gepensionnerden de legpenning van het Staatsbedrijf aanbood, als blijk van dank voor de trouw en plichts betrachting, aan bedrijf en gemeen schap bewezen. Beiden ontvingen bovendien een bedrijfs-blokkalender. De heer J. Evers sprak als voorzit !en" houdt a.s. Donderdag in „In den Vergulden Turl:" vergadering. De normale agendapunten worden af- gewrekt, o.a. ook een bestuursver kiezing. Bovendien zal het program ma 19511952 worden besproken. En de Stichting „Het Merkartikel" gaat op dezelfde avond van 7 Juni een gezellige avond geven in de Schouwburg, met' een causerie over de betekenis van het merkartikel en een amusante omlijsting, onder lei ding van Will Vervoort. Tenslotte dient u nog te weten, dat het „Glippertje", u kent ondertus sen dit miniatuurtreintjë wel, heden morgen gestart is met de uurdienst door oud-Leiden. De belangstelling was nog niet zo heel groot, maar die moet nog groeien in de komende zo mermaanden! Gistermiddag maak ten 250 kinderen uit de Professoren- wijk enige extra ritten, waarvan zy veel plezier beleefden. STADSKOK. Een oude traditie in ere hersteld!! Vanai heden geven wij bij aankoop van, de voor een brei- of haakwerk benodigde wol of haakgaren, wederom Breipatroon gratis en gratis onderricht!!!!! Onto sortering WOL is enorm II Iels nieuws is ons ME1INOWOL in 4 moderne tinten. Deze wol is, ondanks zijn prijs, zeer voordelig, daar U uit één knot een Pullover breit! Handwerkhuis JAhf-itcUta" Haarlemmerstraat 196 a geholpen heeft, geloof ik niet. Sluy ters was van het begin af te zelf standig, om zich door wie ook te la ten imponeren. Maar hij heeft uit het Zuiden iets anders meegenomen, dat op zich zelf wel zo belangrijk is. Hij heeft er de Latijnse zin voor vormbepaaldheid leren kennen en vooral dc triompherende zon van het Zuiden. Ja, die zon! Die zuivere, klare statie van het licht, waarin niets is van de Germaanse nevelig heid, hoe mooi die ook kan zijn. Die zon van het Zuiden heeft ook het hoofd, het hart, de fantasie van Jan Sluyters aangeraakt, zijn oor spronkelijke kleurgevoeligheid door- tintelcl. Dat lijkt mij een grote winst van zijn reizen naar Zuid-Europa. Toen hij terugkwam, begreep men zijn werk niet. Deze man begon met een verbijsterende virtuositeit en een brille, die velen nooit bereiken ondanks hard zwoegende arbeid. Maar Sluyters heeft stormender hand de geesten voor zich ingeno men, vooral de jongeren, en steeds- groeiende het erkennend begrip. Deze tentoonstelling is represen tatief voor de gehele ontwikkeling van de schilder. Zijn „Spaansch Danseres" van 1906 is een regen van kleuren. Zijn „Maannacht" van 1909 toont, dat hij Van Gogh heeft bestu deerd. Hij herinnert in de pointille ring van zijn „Oude Molen" aan: Seurat en Signac. In 1913 vervaar- digde hij 'n cubistisch damesportret. Uit al deze richtingen en „ismen" heeft hij zo mogelijk voordeel ge trokken, maar verder onmiddellijk van zich afgeworpen, om'geheel zijn eigen weg te gaan. Het is onmogelijk de 55 werken, hier geëxposeerd en dat is nog maar een klein deel van alles, wat door deze hartstochtelijke „werk ezel" werd vervaardigd afzonder lijk te schrijven. We zullen dat, om niet te uitvoerig te worden, niet doen, en ons bepalen .tot het noemen van enkele genres. In zijn glorieuze bloemstukken bemerkt men zijn hartstochtelijke vreugde aan kleu ren, zomerbloemen en najaarsbloe-' men. Zijn stillevens munten uit door een harmonische verering van voorwerpen en hun stofuitdrukking Zijn naaken zijn gezien als poëtische stem, welluidend en sympathiek. Aan résonance kan zij nog winnen, evenals aan bezieling in voordracht. Het orkest speelde beschaafd en toe. gewijd Merkwaardig is het gebruik van de campanella. Het strijkorkest speelde het „Air uit de D dur Suite" eenvoudig en met muzikaal begrip, en eerlijk sentiment sprak uit aller werk. In Cantate 54 „Widerstehe doch der Sünde" had Jeanne Tas een loodzware taak. Eerstens, het diepe kerkgebouw, dat voor haar lag, gaf -een nagalm, die wel indrukwekkend was, maar ongetwijfeld hinderlijk. De Cantate is geweldig in Bach's grootheid, en in de strengheid van vorm, maar welhaast onmogelijk door de vrouwenstem te zingen. Jeanne Tas is geen diepe alt, en de ligging zó laag zodat zij zich moei lijk kon handhaven. Meer voldoe ning werd gegeven, en ook geoogst met „Cantate 140", voor koor, or kest en drie solisten. Een meester stuk in al z'n varianten, van drama-1 tiek, en in zekere zin romaniek (an ders dart bij de romantische compo nisten), van rhythme, van sierlijke figuren, instrumentaal en vocaal en tenslotte in 't prachtige koraal. Het koor zong mooi van klank beschaafd en zuiver. De drie solisten deden goed werk. Ina André de la Porte, sopraan, had haar partij goed inge leefd. Zij heeft een helderlichte stem, die prettig aandoet. De bas Klaas Lürzen is zeer muzikaal en zingt met veel begrip. In de tenor Piet Zandee heeft men een uitste kende kracht Hij heeft een heel welluidende stem en zal bij wat lan gere studie genuanceerd kunnen so- lieeren. Dit recitatief lag hem wel wat hoog. Maar de mooie stem is er. De solisten zijn allen leden van het zangkoor. Met belangstelling hoor den wij het koraal voor tenor en de nooie begeleiding Het obligaat viool in 't eerste duet slaagde bui tengewoon. Hoe mooi deed 't de hobo. Tenslotte het roerend eenvou dige koraal. De sobere rustige lei ding van Henk Berghout gaf aan het geheel veel wijding. J. Kcrtmann. TOM 'OOP Of TUD Til'm goed verzorgd en al vrij omvangrijk en 't volgende eerstens voor de lera res. Het muzikale besef is in grote lijn gezond en het resultaat van wat uitgevoerd werd, was verheugend. Voor de geaardheid van de lear- iingen zocht zjj verschillende rich ting. Naar verschillende muzieken tillevens. Roerend innig heeft hij j werd dan ook een sprookje gedanst zijn baby's geschilderd of meestal geaquarelleerd. Meesterlijk zijn zijn portretten. Zij zijn in het leven be-1 trapt, terwijl de schilder kans zag,1 zo diep in het wezen zijner model len door .e dringen, dat aard en karakter der geschilderde persoon lijkheid er af te lezen'valt. Ik noem hier alleen het prachtige portret van wijlen de hoogleraar prof. dr. De Sitter. Jan Sluyters, zo virtuoos begon nen, en ook op middelbare leeftijd een zo hartstochtelijk en brillant is in de allerlaatste jaren tot een be wuste versobering gekomen, zoals zovele grote kunstenaars deden, wanneer zij boven de 60 kwamen. Dat is allerminst een verlies aan scheppingskracht en innerlijke po tentie. Het is de gedegen levens ervaring van de wijze, die zich op zettelijk in zijn kunnen beperkt, om alleen de essentie te geven van wat hem in zijn overmoedige jaren van kracht voortdreef. Er het is er niet minder om. Van menige oudere heb ik gehoord, dat na zijn 60ste de beste en vrucht baarste jaren kwamen. De zeer be wuste versobering en beperking van uitdrukkingsmiddelen is geen ver lies. Men kijke maar naar het mo numentale portret van zijn vrouw uit 1940, en enige andere werken van nog recenter tijden. Daarin open baart zich een klassieke evenwich tigheid, ,een statige orgeltoon. En de zon van het Zuiden blijft. Ik wil tenslotte de lezer op het hart drukken: Maak een uurtje vrij en gaat dit zien. Deze tentoonstel ling van een der grootsten van deze tijd, van ons vaderland., brengt ons de schoonheid in meest voldragen vorm. Dat men het waardere, want zonder de kunst zou het leven een van de meest waardevolle aroma's missen. Drs. N. J. Swierstra. BALLETSCHOOL Ann Ter HaarPlasman Voor een stampvolle schouwburg gaf Ann Pasman gisteren de jaar lijkse uitvoering van haar school bevolkt door klein en groot en van hen allen is Ann Pasman niet de leidster alleen, maar ook degene die met en om 'hen is hen stuwt en bezielt. In solo en in groepen werd de dans uitgevoerd, eenvoudig sier lijk «en licht, klassieke balletkunst „Int 't bos", wat al heel fleurig was. Met veel fantasie hheeft de jeugdige danseres de choreografie van „Her innering" saamgesteld en ook voor gedragen. Heel leuk deden 't de acht vrolijke meisjes". Heel aardig wist Pierrot haar bedoeling uit beelden naar een eigen choreogra fie Als Anna "ter Haar persoonlijk mededanste o.a. in „Sur les pointes'' en in „Zingara" dan was alles hecht en in orde. „Drank" muntte uit door karakteristiek en vernuft. De geest ir; de kruik was een waar duiveltje. Met poëzie en charme werd 't Zwa- nenmeer uitgevoerd, elegant was de Slavische dans en heel komiek was „op het Terrasje"; de fotograaf krijgt een extra-pluimpje. Alles was keurig in orde, de costumes met smaak en fijn afgewerkt. Om de kleinen het rhthme zo goed te doen aanvoelen is geen kinderwerk. Ook hebben ver schillende leerlingen al beheersing en een zekere overtuiging. Dit moet de glorie van de leidster zijn, want alles is er op gebaseerd 't begrip schoonheid aan de kinderen te leren, In Loes Planje had mevrouw Pas man een toegev/ijde begeleidster van de adnsen, die thans solieerde op klavier. Een schat van bloemen en daverend applaus. A. I. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ WARM. In het Noorden van het land droog en overwegend zonnig weer, in het Zuiden meer bewol king maar overwegend droog behoudens een kleine kans op onweer. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Vrij warm 2 Juni', zon op 4.26, onder 20.50; maan op 2.47 en onder 19.9 4iur. DIRIGENT Z.-HOLL. ORKEST Benoemd is tot dirigent van het Zuid-Hollands Orkest, onze stadge noot Iskar Aribo. Onlangs begeleid de dit orkest te dezer stede een koor werk onder Aribo's directie, waarna zijn benoeming tot leider van dit in strumentaal ensemble is gevolgd. Kaasbrik reed in de Nieuwe Rijn EN OP DE KAASMARKT RAMDE PAARD 3 AUTO'S. Hedenmorgen om even voor negen uur reed een kaasbrik in het water van de Nieuwe Rijn, waardoor de kostelijke lading van 36 Goudse kazen in het vuile grachtwater te recht kwam. De voerman. H. Poel uit Rijpwetering, kwam eveneens in het water terecht. Zonder letsel be komen te hebben, werd hij op de wal gebracht. Paard en wagen reden over de Korenbeurs, toen in de bocht het lemoen brak. Het paard liep door, maar de wagen draaide het water in. Spoedig was de Brandweer met een kraanwagen aanwezig. Onder grote belangstelling van het publiek wer den alle kazen uit het water gevist, waarna de brik kon worden opgeta keld. Hedenmiddag deelde men ons mede, dat de in het water gele gen kaas niet als verloren beschouwd behoeft te worden. In korte tijd dringt water niet door de harde korst van de kaas heen Of er toe stemming wordt gegeven de kaas normaal in de handel te brengén, is ons nog niet bekend. Ongeveer tegelijkertijd reed een kaasbrik, bestuurd door de heer Van Tol uit Hoogmade, op de Haarlem merstraat. Ter hoogte van „De Overdekte" schrok het paard en sloeg op hol. Op de Kaasmarkt wer den eerst drie auto's geramd, waar na het paard bleef haken aan de knop van een auto en tot stilstand kwam. Het dier was aan de borst gewond. Een ooggetuige verzocht ons er op te wijzen, dat na anderhalf uur wachten de ontboden veearts nog steeds niet gearriveerd was. OEGSTGEEST Autotocht ouden van dagen Het comité rondrit ouden van dagen stelt zich voor, op Dinsdag 5 Juni a.s. de jaarlijkse aytotocht met de ingezete nen boven 65 jaar te maken. De deelnemers kunnen zich aanmelden bij: van Egmond, Hoge Morsweg 136, Groeneveld, L. v. Alkemade 64; Mul- lers, Rhijng. straatweg 153; Vrij, Ter- weeweg 62; Elshof, de Kempenaer- straat 39.. Voorts moeten er auto's beschik baar zijn. En daarom wordt een be roep gedaan op alle autobezitters in Oegstgeest, zo enigszins mogelijk hun wagen voor dit mooie doel dis ponibel te willen stellen. Opgave kan feschieden bij een der boven staande adressen. En wat er tenslotte ook nog nodig is, dat is geld. En daarom wordt de straatcollecte van Zaterdag 2 Juni a.s., die voor dit doel wordt gehou den, ten zeerste in de belangstelling en milddadigheid van de burgerij aanbevolen. Jubileum. Gisteren herdacht de heer P. v. d. Meij.het feit, dat hij 25 jaar geleden als grafmaker-tuinman in dienst' kwam bij Rhijnhof In een der zijzalen van de aula werd de ju bilaris gehuldigd door de heren J. P. Mulder en J. Ober, die zijn goe de kwaliteiten belichtte en hun waardering voorts tot uitdrukking brachten in de aanbieding van res pectievelijk een enveloppe met in houd en een scheerapparaat De heer P. v. d. Luit, dir. van een begrafenis Ass. bood de feesteling een zilveren sigarettenkoker aan. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Juni. Vee. - Aanvoer 16 fokstieren, 10 slachtstieren, 95 kalf- en melkkoeien, 100 varekoeien e. a. 180*vette koeien. 40 vaarzen, 30 pin ken, 13 vette kalveren, 291 nuchtere slachtkalveren, 22 idem fok; 111 wei- desehapen, 1375 zuiglammeren. 1950 weidelammeren. 47 zeugen, 421 schrammen, 1071 biggen, 5 b paarden en 29 bokken of geiten- Prijzen: kalf- en melkkoeien 6001020 en vare koeien e. a. 560—800. handel willig; vette koeien 700—100, 2.20—3.— per kg. levend gewicht, handel vlug; vaarzen 540820. pinken f 320500 nuchtere slachtkalveen 3255 en idem fok 60120, handel willig; weideschapen f 100150. zuiglamme ren 3090, weidelammeren f 5070 schrammen f 60100 en biggen 30 55, handel levendig; bokken of gei ten 1030, handel matig. Kaas. Aanvoer 85 partijen Goudse en 3 partijen Leidse kaas To taal 88 partijen. Prijzen: Goudse kaas extra 2.38, le soort f 2.182.25i en ols wel karakterdans. Het arsenaal 2e soort 2.112.17. Leidse kaas vari bewegingstechnieken is reeds ile foort 2.002.0€. Handel matig. Laatste Berichten PARACHUTIST IN HET KANAAL? Het Engelse schip „Advocate" seint ongeveer achttien kilometer ten Zuid-Oosten van Northforeland in het Kanaal dicht bij zich om tien minuten over elf een voorwerp in zee te hebben zien vallen, dat er uit zag als een ongeopende parachute. Een halve minuut later verscheen een geel voorwerp aan de oppervlak te. Het schip draaide bij en zocht de omgeving af, doch het voorwerp was weer verdwenen. UITSPRAAK TEGEN VOETBAL POOL „EEN-NUL". De Haagse Rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Hagenaar W. van der L., de uitgever van het blad „Een-nul" en organisator van de daaraan verbon den voetbalprijsvraag. Enige tijd geleden werd deze zaak voor de kantonrechter te 's-Graven- hage behandeld. Van der L. werd toen wegens de aan de uitgave van dit blad verbonden prijsvraag, die als overtreding van de Loterijwet werd beschouwd, tot 1000 gulden boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk veroordeeld. In hoger beroep voor de rechtbank vroeg de officier van justitie beves tiging van dit vonnis. Bij haói uit spraak veroordeelde de rechtbank L. conform deze eis.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2