Voorl. Ned, Elftal-Derby County 1-1 De eed van Madeleine DONDERDAG 31 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Heel matige wedstrijd met slecht spel der Nederlandse voorhoede DE DERDE WEDSTRIJD, welke do Engelse Eerste Leagueclub Derby County in Nederland speelde is in een gelijk spel geëindigd, zodat het totaal-resultaat van de toer drie punten opleverde En daarmede mogen de Engelsen zeker tevreden zijn, want indien het Voorlopig Nederlands Elftal gisteravond 'n tikje beter had gespeeld, zou deze wedstrijd ook wel een nederlaag voor de gasten hebben kunnen op leveren. Zo bezien is hetgeen het Voor lopig Nederlands elftal gisteravond heeft laten zien eigenlijk teleurstel lend geweest. Maar.„een slechte generale repetitie, een goede uitvoe ring" mogen we hopen. Maar deze ontmoeting, welke als oefening was bedoeld voor de interlandwedstrijd tegen Noorwegen op 6 Juni zal be halve de ruim 55.000 toeschouwers ook de keuze commissie van de KNVB weinig bevrediging hebben geschonken. In de Nederlandse ploeg, die zulke voortreffelijke prestaties had gele verd tegen de Belgen en de Engelse ploegen van Middlesbrough en Sun derland, ontbrak het ditmaal totaal aan eenheid. Individueel werden vaak aardige dingen gedaan, maar tussen de linies onderling mankeer de het verband en dit drukte zijn stempel op het spel. Met uitzonde ring van Schijver.aar, die ook nu weer te langzaam bleek om een buitenspeler van klasse de baas te kunnen bliiven en die ditmaal bo vendien slecht wegwerkte, klopte het in de achterhoede van de in rood-wit gestoken Nederlanders vrijwel. Terlouw was zelfs zeer goed en Kraak weer betrouwbaar als im mer. Over het spel van de actieve, overal aanwezige Van Schijndel zal ook niemand kunnen klagen, terwijl aan de andere lijn Biesbrouck een nuttige partij speelde. Neen, in de verdediging werd, hoe het er af en toe ook „rammelde", over het geheel genomen, verdienstelijk gespeeld. Het zorgenkind was echter weer de voorhoede. Van de vleugelspelers wisselde Van der Tuyn goede met zwakke momenten af, maar Groene- vèld bracht er, met uitzondering van enkele korte periodes in de tweede helft, al heel weinig van terecht. De Haarlemmer heeft, wanneer hij een kans krijgt, te veel tijd nodig om de bal onder controle te brengen en dat dit gebrek tegen de geroutineer de Engelse profs pijnlijk duidelijk aan het licht trad, spreekt welhaast vanzelf. Bovendien kon Groene veld ons weer niet bekoren met zijn spel aan de lijn. Zelden slaagde hij er in zijn overigens zeer goed spelende tegenstander, rechtback Mozley. voorbij te komen en goede voorzet ten zijn er evenmin veel van zijn voet gekomen. In het binnentrio is Van Melis, de midvoor van Eindhoven, nauwelijks tot een schot gekomen. Hij. werd op buitengewone wijze door de Engelse stopper Oliver bewaakt en gemakke lijk had Van Melis het dan ook niet. PROGRAMMA VOOR ZONDAG KON. NED. VOETBALBOND Om het kampioenschap van Nederland Willem 11 Blauw Wit; Heere veen DWS. West H, 3e klasse A: TYBB H PSV. 3e Klasse B: Hoek van Holland RKAW. 44e Klasse C: Steeds Volharden DSO; Waddinxveen HDV. 4e Klasse F: Florissant VEP; SIOD Woerden; Lekkerkerk Oudewater; Aeolus R.D.M.; Trans' valia Haastrecht. KON. NED. KORFBALBOND Deetos Deto; Deto Deetos; VKC ZKC. TENNIS. Oranje TC 11 Het Spieghel 111: Metselaars 1 Haarlemse LTC 11; Thor RW 111 Leidse LTC 1; Groenendaal 1 Odis 1. TENNIS. Overgangsklasse B Rood Zwart 1 Groenendaal 11; Shot 11 Groen Wit 11; Houtrust 1 Sobri 11; Park Marlot 1 Leid se Stud. 1. Bovendien had hij weinig steun van Kuneman, die, voortdurend achter de voorhoede aanzwervend, hetgeen ongetwijfeld zijn taak zal zijn ge weest, toch verzuimde op het juiste moment zijn plaats in de aanval in te nemen. Het binnentrio had daar door te weinig stootkracht en weer moest alles van Abe Lenstra komen. De Fries heeft zijn best gedaan, hij speelde zeer actief, al moest aan voerder Terlouw hem voortdurend terugroepen wanneer Derby al te sterk in de aanval kwam, maar als aanvaller heeft Abe het publiek weer menigmaal in extase gebracht met zijn prachtige staaltjes van techniek en bal-controle. Zijn schot was ech ter zoek en doelman Brcwn heeft weinig last van hem ondervonden. Menigmaal stelde Lenstra zijn te genstanders en dat waren er soms twee of drie tegelijk voor proble men met vlijmscherpe throughpasses en goed gemaskeerde schijnbewe gingen, waardoor plotseling grote gaten in de Engelse verdediging ont stonden, maar noch Kuneman, noch Van Melis wisten van de geboden kansen profijt te trekken en eigen lijk was Van der Tuyn de enige man, die van de vleugel naar binnenko mend af en toe eens een pass op pikte en een schot loste. Maar toen de Schiedammer na de rust met Kuneman van plaats ver wisselde, was ook hij van het toneel der gevaarlijke roodhemden ver dwenen. Zonder moeite konden de Engelse backs Mozley en Reveil, met de rossige Oliver tussen hen in, dc situatie meester blijven en het Ne derlandse doelpunt, dat enkele mi nuten voor rust ontstond, was dan ook meer een cadeautje van doelman Brown en de harde wind gezamen lijk, dan een product van goed Ne derlands aanvalsspel. Derby was hard van stapel gelo pen. De nederlaag van een weck ge leden tegen het Nederlandse B-team zat het elftal kennelijk nog dwai-s. De overwinning, welke te Utrecht op een zwakke bondsploeg was be haald, had de herinnering van Rot terdam nog niet weggevaagd en zetten eij het openingsoffensief klaarblijkelijk met de bedoeling een snelle voorsprong te nemen. Dat dit niet gelukte, was voornamelijk danken aan het uitstekende spel van Terlouw, die, overal aanwezig, kop pend en trappend alles naar voren werkte, wat in zijn buurt kwam. Hij werd hierbij goed gesteund door De Jong en Van Schijndel. Na een kwar tier van Engelse superioriteit kwam ook de Nederlandse aanval in het geweer, maar de aanvallen werden doorzichtig opgezet en, wanneer men er aan toe kwam, onvoldoende af gewerkt. Toch kregen Van der Tuyn en Groeneveld enkele doelrijpe kan sen, meestal na voorbereidend werk van Lenstra, maar het schieten was al heel zwak en het gevaarlijke werk, dat doelman Brown in deze periode kreeg te verwerken was een flitsende kopbal van Van Schijndel die steeds goed mee naar voren trok. De Engelse aanvallen, die dat hadden de Engelsen dadelijk gezien vrijwel alle over rechts, dus aan de zijde van de trage Schijvenaar. werden opgezet, liepen veelal dood in de buitenspelval, die met succes door de Nederlandse defensie werd opengezet. Zo golfde het spel gedu rende de eerste speelhelft heen en weer, waarbij de strijd om de heer schappij van het middenveld even eens met wisselende kansen werd gestreden. Nog vrij onverwacht kwam in de 42e minuut het Nederlandse doel punt. Een onschuldige aanval resul teerde in hoekschop. Van der Tuyn nam de corner zeer scherp en doel man Brown leek de bal zonder moeite te zullen gaan vangen maar, waarschijnlijk door een plotselinge windvlaag, greep hij mis, en via zijn armen verdween het leder over de lijn. Even zag het er na de hervatting naar uit, dat de wedstrijd aantrek kelijker zou worden, maar dit bleek een vergissing te zijn. De Engelsen trachtten met alle geweld de gelijk maker te forceren en toen dit niet erg vlot lukte, begon het spel allengs harder te worden. Mede door de vaak ongelukkige beslissingen van scheidsrechter Schipper was de ver houding in het veld niet altijd even prettig, hetgeen voor een vriend- ge.ns is als volgt: ATHLETIEK LEIDSE ATHLETIEK COMMISSIE. De uitslagen van de tweede compe titie-dag voor heren C. en D en Jon- schappclijke wedstrijd als deze erg jammer was. De Nederlandse verde diging hield stand, doch door het zeer slechte plaatsen kwam er in de voorhoede nog minder van terecht dan voor rust. In de 11e minuut kwam de gelijkmaker. Bij een aan val van rechts schoot Harrison in volle ren tegen Kraak op. De Ne derlandse doelman kon het leder niet klcmvast krijgen. De bal stuitte voor de voeten van Morris, die de vrijstaande midvoor Stamps een niet te missen kans bood. Derby County bleef daarna sterker, maar geholpen door de buitenspelval, waar de gas ten telkens gretig inliepen, wisten Terlouw en zijn makkers het straf schopgebied verder zuiver te houden. HAAGS ELFTAL-EXETER CITY 0-2 Het v/as geen beste wedstrijd, die het Haagse elftal tegen de derde klasse Engelse profclub Exeter City peelde. In de achterhoede en mid denlinie wilde het bij de Hagenaars voor rust nog wel lukken, maar de voorhoede had een volslagen off-day, waaraan slechts CÏavan en Colthoff zich enigszins wisten te onttrekken. De Engelsen speelden in hoog tem po, maar met het schieten was het matig gesteld. Kort voor het einde van de wedstrijd onthield scheids rechter van der Meer de Hagenaars een penalty, toen Colthoff in het strafschopgebied tussen de beide Engelse backs werd ..gekraakt", doch dit kon het fluitconcert, dat reeds minutenlang duurde voor unfair spel, nog maar versterken. Reeds na 15 minuten opende Exeter City. dat vandaag weer de thuisreis aanvaardde, de score toen midvoor Smith een vrije schop van de rand van het strafschopgebied hard in schoot. Wel stopte doelman van der Land de bal, maar via de beide doel- oalen caramboleerde het leder toch no" in het net (01). Na een half uur in de tweede helft scoorden de Engelsen wederom, doch er was reeds voor buitenspel geflo ten. Tevergeefs trachtten de Hage naars de goed spelende Engelse ach terhoede te passeren maar met het plaatsen was het hopeloos mis Zwarts miste bovendien op een meter van de doellijn een zekere scorings- trans. Het einde van de matige verto ning, die ontsierd werd door ruw spel en voortdurend appeleren der Engel sen, bracht nog een blunder van rtonperspil Jans, die een eenvoudige bal miste, waardoor de rechtsbuiten een vrij veld voor zich 'kreeg. Hij plaatste handig naar Smith, die het vonnis voltrok (02). NOORWEGEN—IERLAND 2—3. Het Noorse voetbalelftal heeft gis teravond te Oslo met 32 van Ier land verloren, na tweemaal de leiding te hebben gehad. Linksbinnen Sören- sen scoorde na vijftien minuten het eerste Noorse doelpunt, maar twee minuten later was het reeds 11 met welke stand ook gerust werd. Negen minuten na de aftrap gaf rechtsbui ten Hvidsten de Noren voor de twee de maal de leiding: 21, maar met doelpunten in de 20ste en 39ste mi nuut deden de Ieren tenslotte de ba lans toch naar hun zijde overslaan. De overwinning was alleszins verdiend, al ging de Noorse doelman bij enkele doelpunten niet geheel vrij uit. SCHERMEN A. E. W. WINT SABELWED STRIJDEN IN DEN HAAG. Gisteravond werden de twee laat ste sabelwedstrijden verschermd in de tweede klas competitie, welke bei de door A. E. W. gewonnen v/erden met glansrijke cijfers. A. D. O. werd verslagen met 8—1; van V. W. B- werd gewonnen met 6—3. Rob Sloos is na zijn korte ge dwongen rust weer in schitterende conditie; hij won al zijn zes partijen. Bert Erades schermde eveneens uit stekend en bracht het tot zes over winningen. I. J. Sloos bracht twee ge wonnen partijen aan. Dc algehele uitslag van de com petitie is nog niet bekend. Zo A. E. W. de eerste plaats niet zal bereiken dan zal toch stellig beslag gelegd worden op de tweede plaats. Van de 16 verschermde wedstrijden werden er 12 gewonnen. In deze competitie heeft de jonge A. E. W.-équipe zich uitstekend ge weerd. Jongens B 600 m-: 1. N. Roozen- schoon (Holland) 1.44.2; 2. C. Wan- rooy (Holland) 1.44.2. Jongens A 800 m.: 1. T. Marks (Holland) 2.13.2; 2. W. Koreman (Holland) 2.13.4. Jongens C Discuswerppen: 1. T. v. d. Kraan (Bat.) 25.60; 2. H. Ver- plancke (Bataven) 16.83. Jongens A Kogelstoten. 1. T. Marks (Holland) 9.56; 2. N. van Kes- teren (Bataven) 9.37. Jongens A vèrspringen: 1 N. van Kesteren (Bataven) 5-47; 2. J. Vogels (W. I. K.) 5.25. Speerwerpen Heren CD: 1. D. van der Top (Bataven I) 37.91; 2. R. Nieuwenhuis (W. I. K) 33.75; 3. A. Tros (Bataven II) 32.54- Heren CD - 800 m 1. J. Fenne (Bataven I) 2.10.3; 2. M. van Keppel (W. I. K.) 2.11.9. Heren CD vèrspringen; 1. W. Verplancke (Bataven I) 5.51; 2. J. den Tonkelaar (Holland I) 5.46. Jongens B Discuswerpen; 1. J. Kleine (Bataven( 30.60; 2. J. v. d. Veer (Bataven( 23.40. Jongens B Hoogspringen. 1. J. van Rooye.n (Bataven) 1.55; 2. M Roozenschoon (Holland) 1.52,5. Puntentelling: Heren CD: Bataven I 45, Holland I 38, W. I. K. 38, Bataven II 22, Hol land II 18. Jongens A: Holland 25, Bataven 20. W. I. K. 18. Jongens B: H-olland 18, Bataven 12. Eindstand na twee dagen: Jongens B: Holland 30, Bataven 20. Jongens A: Holland 43, Bataven 36, W. I. K. 26- Heren CenD: Bataven 80 Holland I 77, W. I. K. 66,5. Bataven II 61,5 en Holland II 40 punten. AUTOMOBILISME Onrustig, gejaagd? Mij har <1 Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Lee Wallard heeft dc 500 mijlen race te Indianapolis gewonnen, nadat hij op de helft van de afstand reeds op de eerste plaats lag Het aantal uitvallers bedroeg reeds meer dan 10 wagens. Onder degenen, die strijd staakten bevond zich ook een van de favorieten, Parson. Het gemiddelde van Wallard bleef hoog en toen zijn totaaltijd werd op gemaakt bleek hij een uursnelheid te hebben behaald van 204.7 km. Alle records tot aan 200 mijl werden door hem verbeterd. PAARDENSPORT „ARTIC PRINCE" WINT DE DERBY De 172e derby te Epsom, die gis teren over een afstand van ruim 2400 meter werd verreden, is gewonnen door het paard „Artic Prince". Een fotofinish maakie uit, dat „Sy bils Nephew" tweede werd voor „Sig nal Box". Deze paarden stonden resp. 50-1 en 20-1 genoteerd. „Arctic Prince" die met 6 lengten won 28-1. Dit paard heeft voor zijn eigenaar, de Ier Joseph Mcgrath, de derbij gewon nen. begiftig met een prijs van 200.000. De hoogste in de geschie denis van de race. Uit het veld van 33 paarden nam „Arctic Prince" na Tottenham Cor ner de leiding en zond-er bedreigd te zijn geweest won het paard de race met zes lengten voorsprong. Het -paard was in Engeland getraind door Willie Stephenson en werd be reden door Charlie Spares. Geen der favorieten wist het tot de eerste vier plaatsen te brengen. Onder de 500.000 toeschouwers, die getuigen waren van deze 112e derby, bevond zich ook koningin Eli zabeth van Engeland en leden van de koninklijke familie. De zon scheen helder toen een groot aantal parden aan de start ver scheen. Enkele van hen waren onwil lig toen het vertreksein werd gege ven, onder meer Stoks, bereden door Gordon Richards, en- Zucchero onder de vijftienjarige jockey Lester Pig- gott. Ook het paard van de Aga Khan „Fraise du Bois" ging zeer slecht van start en kwam vele leng ten achter. „Ki Ming" winnaar van de 2000 guineas en favoriet met 9-1 voor deze derby, wist gedurende de eerste mijl een goede positie te hand haven. maar kon zich tenslotte toch niet bij de eerste 12 klasseren. Artic Prince is een zoon van de derbyvvïnnlaar 1946, het Franse paard Chevalier en de merrie Arctic Sun. Het Franse paard le Tyrol, dat een Amerikaanse eigenaar heeft, plaatste zich vierde en was daarmee het bes te van de vier Franse paarden, die het Kanaal waren overgestoken, om een worp naar de prijs van 200.000 gulden te doen. Crocodile einde vijfde en het paard „Le Vent" uit de stal van de Fransman Volterra, zesde. De wegregels in Frankrijk Het is dringend nodig, dat Neder landse automobilisten die naar Frankrijk reizen op de hoogte zijn van dc voornaamste afwijkende be palingen. De K.N.A.C- vestigt in verband hiermede de bijzondere aan dacht op het volgende: In Frankrijk geldt uitsluitend de regel rechts gaat voor, behalve op voorrangswegen (routes a grande communication) welke niet in de be bouwde kommen doorlopen Voor de voorrang zijn snel- en langzaam verkeer dus gelijkwaardig. De lin kerbocht moet ruim en niet halfruim worden genomen! Ter vermijding van ernstige ongevallen welke aan Nederlandse fietsers zijn overkomen wordt aangeraden niet op hun „recht" van voorrang te staan. In bebouwde kommen wordt geraden met géén grotere snelheid dan 60 km/h te rijden. Bij ontmoeting of voorbijrijden van een ongemotori seerde militaire colonne is de max. snelheid 30 km/h. Bij passeren en inhalen moeten de voertuigen min stens 50 cm tussenruimte houden. Het overige verkeer moet ten aan zien van fietsers, voetgangers, ruiters of dieren een tusserïruimte van min stens 1 m. aanhouden. Volle asverkeersstrepen mogen persé niet worden overschreden. In een bocht mag niet worden stilge staan, tenzij 50 m. zicht aanwezig is. In bebouwde kommen, voor zover voldoende verlicht, mogen alleen stadslichten worden gebruikt. Voetgangers hebben voorrang op rij verkeer op de officiële oversteek plaatsen, indien zij bezig zijn over te steken. Als zodanig worden ook beschouwd de stroken van de rij baan waar de trottoirs in eikaars verlengde liggen. In bebouwde kom men moet zo worden gereden, dat geluidssignalen zo min mogelijk no dig zijn. Buiten bebouwde kommen toetere men zoveel als nodig is, vooral bij kruispunten Hieraan wordt door de gendarmerie streng de hand gehouden. A Aarts 1, 6, 16; J. van Geijlswijk 2. 9; Gebr. Nieuwenbroek 3, 4, 7, 11, 18; G. van Heiningen 5, 12; P. van der Krogt 8, 10; P. v. d. Veen 9. De P.D.V. „De Vrije Vliegers" le Roelof arendsveen. Wedvlucht ge houden op Zondag 27 Mei 1951 vanaf Corbeil, afstand plm. 427 km. Gelost 6 uur 30 min. Aankomst eerste duif 11,11,38. Snelheid 1513,63 m. p. min. Uitslag als volgt: J. Leune 1,4; Warmerdam 2,3; A. v. Beek 5,16,15; C. v. Veen 7,11; C. Vesseur 8,10,14; P. v. Es 9; K. v. Hameren 12; Th. Loos 13; Castelijn 16,18.; Vermeulen 17; H. v. Veen 19; J. Stam 20;R. Paauw 21; J. J. Rietbroek; 22. N. v. Ruiten; 24; Het hokkampioenschap Vitesse'is behaald door A. v. Beek, e vulpen is gewonnen door J. Leunen De Witpen. (Zoetermeer). Con- coursvlucht vanaf Corbeil. De af stand bedroeg 409 km., gelost om 6.30 uur, eerste 10.49, laatste 11.12, uur, de snelheid bedroeg 1577,3 p. m. Uitslag: J. N. v. d. Swan 1,5,6,14; 2. J. Hogerdijk; J. Vollebregt 3; Gebr. v. d. Burg 4; M. Ponse 7,13; A. Brusse 8,10,11,16; Gevleugelde vrienden (Wassenaar) Wedvlucht oude duiven van Cor beil, afstand 416 km., 130 vogels,, om 6.30 uur gelost, eerste 10,44,19 uur, snelheid 1636,4 meter. Uitslag: J. M. Brederode 1.,6,2,8,32; J. F. v. d. Lelv 2.3 7,16.24; J. Parle- vliet 4,19.26; J. PPennarts 5: C. J. Raaphorst 8.14; C. v. Wissen 9,15; J. Dons 10 ERIDGE BRIDGECLUB VOOR RJC. „O.O." De uitslag van de gisteravond ge speelde paren-competitiewedstrijd is als volgt: Afd. H: 1. v. HaasterenLamboo 40 y. p., 2. echtp. Zandvliet 36 y, p., 3. de Grootv. d. Post 34 p., 4'. Zwa nenburgSchilling 30 p., 5. Faes Klijn 30 p., 6. en 7. echtp. Bik en mej. LeonardsLagerberg 27 p., 8. v. d. Ploegv. d. Ploeg 26 yt p. Aid. K: 1. v. Ziltv. Dieren 41 p., 2. JeusterVuurpijl 38 p., 3. Verver Genang 37 p., 4. en 5. Winkelmolen mej. Lagerberg en MulderNie- kerk 32 p., 6. echtp. Cuppen 26 p., 7. SmitAbswoude 24 p., 8. Mossel v. Zijl 22 p. Afd. I: 1. echtp. Werter BonnetBonnel 63 p., 3. en 4. echtp. Stuyfzand en dames v. Gelderenj Gramofoonmuziek. 22.00 Violen, alt- AetV* VRIJDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.05 Sopraan en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ko ninklijke militaire kapel. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Gram. 14.00 ..Kleine boosdoe ners: bladluizen, mieren enz.", cau serie. 14.15 Metropole Orkest en so list. 15.00 Voordracht. 15.20 Klein koor. 15.45 Gram. 16.10 Strijkkwar tet. 16.40 Voordracht. 17,00 Verzoek programma. 17.30 „Mogelijkheden en moeilijkheden van de cultuur in Friesland", causerie. 17.45 Pianoduo. 18.00 „In dienst van het Vaderland", „Het evangelie in Esperanto", cau serie. 18.45 Gemengd koor. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.15 Rege ringsuitzending: „Verklaring en toe lichting". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest. 20.45 „De Ned. Hervormde kerk krijgt haar dienstboek", causerie. 21.05 Meisjes koor. 21.25 Populair muziek. 21.50 Goddijn 60)4 P 5- gebrs. Abswoude j viool, 58 p., 6 echt. Koppers 53 p., 7. dames tenor. cello, hobo, clavecimbel en .30 „Langs wegen van Kunst 58 p., 6. echtp. Koppers 53 p., 7. dames I en schoonheid 22.45 Avondoverden- Roov. d. Stok 45y. p., 9. echtp. v. nn. -*t._l"ie nA Gent 43 p., 10 dames v. Bergen He- negouwenSchalks 38)4 P- De volgende week is de laatste j avond van deze parencompetitie. Op 13 Juni wordt het seizoen ge- j sloten met een onderlinge drive. BRIDGE CLUB „DE SLEUTELS" De uitslag van de vierde ronde van de promotie degradatie paren- competitie luidt als volgt; Groep A. 1. OudshoornSmelt met HILVERSUM H. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA 19-30 VPRO. 2100 VARA 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA:: 7,90 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws, en weerberichten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoon. VPRO: 10.00 Kinderen en mensen", 42 m.p.; 2. Braams-Bussching met «"serie. 10.05 Morgenwijding. VARA 10 9.0 r.ram 1 (1 30 Vnnr rlo vrniiu' 33 m.p.; 3. KreftDomburg met 32 m.p.; dam. GoddijnSchouten met 31 m.p. De nummers 5 tot en met 8 degraderen naar groep B. Groep B. 1. mevr. Tielkemeijer- 10.20 Gram. 10.30 Voor dc vrouw. 10.45 Alt en piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwme dedelingen. 12.33 Sportberichten V. d. Ende met 47 m.p.;'2. Sier-En- I "-W Nieuws. 13-15 Mededelingen of gelsman met 40 m.p.; 3. mevr. Kuk- ler—Uphof met 39 m.p.; 4 en 5 mevr. KlarenbosBelt en Gebr. Klinken berg. Hiervan promoveren naar groep A. de nummers 1.2.3. en gebr. Klnkenberg. De nummers 5 tot er graderen naar groep C. Groep C. 1. Kochv. d. Stok met 48 m. p.; 2. v. d. StarOudshoorn met 441/2 m.p.; 3. en 4. Echtp. van Wingen en KuitMeester met 42 1/2 m.p. Allen promoveren naar groep B. POSTDUIVEN. „De Vriendschap" (Leidschen- dam). Wedvlucht uit Corbel (409 km.), gelost 6.30 uur. Aankomst eerste 10.46.16 u., laatste 11.07.26 u gram. 13.20 Orkestconcert 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Orgelconcert. 15.35 Hersengymnastiek. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmprogramma. 17.20 Musi'kale cau- met 10 de- i sei"ie- 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kinderkoor. 19.15 „Beurs en buik riem". causerie. VPRO: 19.30 „Een sterk volk", causere. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram. 20.30 „Benelux", cause rie 20.40 „De godsdienstige ontwik keling in de jeugdjaren", causerie. VARA: 21.00 Gram. 21.40 Aetherfo- rum. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Instrumentaal kwartet. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Concertgebouworkest. Naar het Frans van CHARLES DESLYS 33) Op dit ogen>Mk vinden we me vrouw Labarthe met Jeanne voor de piano. Zij leidde de kleine handjes over de witte toetsen. Na elk stukje omhelsde Louise het kind en zei: „Gij houdt veel van mij, niet waar? Noem mij je moeder!" Het kind gehoorzaamde en op haar uitdrukkingsvol gelaat kwam een lie ve glimlach, in haar ogen las men dat het geen daad van zuiver behagen was. Maar het was ook niet een ondank baarheid, een verraad jegens het ver leden. Mevrouw Labarthe zou die niet hebben toegestaan. Jeannette vergat haar ware nvoeder niet. noch Petit Pierre, noch haar vriend Bar- nabé of haar vriend Reynal. Tussen de lessen door had men van al de afwezigen gesproker. „Sluit nü de piano", zei plotseling Louise, „rk ben tevreden over je. kleine.... en om je te belonen tal ik je een verrassing meedelen Wij zullen aan je moeder gaan schrij ven". „O, hoe heerlijk!" riep Jeanne, in haar handen klappend. „Papa Labarthe moet aan je moe der schrijven. Het is een brief voor zaken en misschien wacht hij reeds om jouw brief in te sluiten.Haast je daarom". Zij had alles voor Jeannette op de tafel gelegd, pen, inkt en papier. Het meisje keek haar aangenomen moe der aan, als om haar raad te vragen. „Neen", zei deze, „neen mijn kind, ik zeg je niets voorLaat vrij je hart babbelen, maar haast je, gij weet, dat en mijn vader en je goede vriendin Sifine vöörhet ontbijt wach ten". Bij deze laatste woorden luisterde Louise toe. Het gedruisch van een rij tuig werd op de straat gehoord. „Zouden zij daar reeds zijn?" mom pelde zij. terwijl zij naar de aangren zende kamer snelde, waarvan de ven sters op c'e straat uitzagen. „Zij keerde bijna onmiddellijk te rug, terwijl ze riep: Jeanette, laat het schrijven maar.daar komt je moe- 1 der zelf aan Inderdaad, een wagentje hield stil voor het huis. Mathurine had deze ge legenheid voor Madeleine gevonden. Petit-Pierre sprong van uit het rij tuigje bijna in huis. Nauwelijks van haar eerste verrassing bekomen, snel de Jeanette haar broer te gemoet en omhelsde hem. Daarna kwam de beurt aan de moe der. Een lange omhelzing, vermengd met snikken. Het was bijna drie maanden geleden, dat de arme moe der haar kind gezien had. Toen de eerste vreugde een beetje bedaard was, bracht mevrouw La barthe Madeleine en haar twee kin deren in de salpn. De weduwe viel bijna in de leun stoel, die men haar aanbood. Reeds zat Jeanette op haar knieën en omhelsde haar moeder opnieuw verscheidene malen. Madeleine keek haar dochter met bewondering aan. „Wat zijt gij gegroeid en mooi ge worden!" stamelde ze, dronken van vreugde. „O, wat zijt gij goed, me vrouw!" Zij had de hand van Louise geno men en bedekte die met kussen en tranen. De moedige vrouw, die zo dapper weerstand had geboden aan het leed, bezweek onder de vreugde. De we duwe van Jean Michaud viel be wusteloos. Eerst toen bemerkte Louise haar bleekheid en de overspanning harer trekken. Zodra Madeleine de ogen opende, vroeg Louise haar: „Maar wat scheelt er toch aan, mijn goede Madeleine? Zijt gij ziek?" ,,'t Is niets", antwoordde deze, „ver ontrust u niet. Een beetje ver moeid wellichtEen slechte nacht.Maar alles is nu weer goed, alles is vergeten, nv ik mijn dochter weer heb...." Na enige ogenblikken voegde Ma deleine er bij: „Het dankbaarst ben ik u, dat gij Jeanette niet hebt afge leerd, haar moeder lief te hebben". „God beware mij daarvoor", riep Louise uit. „lederen avond bidt zij voor u en zonder ophouden praten wij over u. Zie, zo juist nog was zij bezig, u te schrijven.... En Lbarthe bezig u te schrijvenEn Labarthe Doch op dit ogenblik hoorde men reeds een stap op de trap. De notaris kwam uit zijn kantoor, dat boven de salon gelegen was. De notaris trad binnen met de brief voor Madeleine in de hand. Hij wist niets van het bezoek van Made leine af. Bij het zien der weduwe Michaud maakte hij een gebaar van verras sing. Enige beleefdheidswoorden werden gewisseld. Daarna nam Louise uit de handen van haar man de brief, die zij Madeleine reikte. „Nu is de brief al aan zijn adres", zei ze, „en indien er enige uitleg no dig is, zal onze voogd u die wel ge ven. Lees". „Het betreft", voegde Labarthe er ben, „de verhuring van uw huis". „Ik weet het", onderbrak Madeleine hem, „wij komen uit Vittel. Uit bescheidenheid was Louise aan het andere einde van de salon gaan zitten, terwijl zij de twee kinderen met zich nam. Labarthe volgde de groep. De enveloppe, waarin de brief voor Madeleine zat, was natuurlijk niet ge sloten. Madeleine legde die voor zich op de tafel, en de brief openvouwend, bego nzij met onverschilligen blik te lezen. Maar plotseling veranderde haar gelaat. Zij sidderde. Men zou gezegd hebben, dat een herinnering, een ver moeden haar geest kwelde. Met een gebaar van iemand, die nog zou willen twijfelen, streek zij met de hand over haar ogen. Daarna richtte zij het hoofd op, om zich er van te overtuigen, dat men haar nist aankeek. Neen, de kinderen namen de gehe le aandacht van mevrouw Labarthe in beslag en haar man keerde de rug naar Madeleine. Langzaam, als vreesde zij verrast te worden, naderde zij de tafel en nam weer de enveloppe van de brief, die door de notaris geschreven was. Met angst beschouwde zij die enve loppe. Haar handen beefden. Zij voelde zenuwachtig in haar zak en haalde er de enveloppe uit, ge richt aan Gandoin en vergeleek dc beide envelopoen. Zij kon een kreet niet weerhouden. De beide adressen waren door een zelfde hand geschreven. Bij de kreet van Madeleine keek iedereen op. Jeanette en Petit Pierre snelden op hun moeder toe. Louise was ook op haar toegetreden en ondervroeg haar met de ogen. De notaris toonde zich oneerust. Nooit had Madeleine zoveel wils kracht nodig gehad. Wat zij ontdekt had. of liever half gezien had was zo onverwacht, zo monsterachtig! Hoe! de man van haar, die haar doch ter had aangenomen.... De voogd van haar kindeken!.... Die man, zo hoog geacht.... Neen, neen. onmo gelijk!Droomde zij nog niet?.., (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6