Begroting oorlog en marine Het dollartekort op onze balans Memorial Day op Margraten Een zes-jarig jongetje sliep op betonnen vloer DONDERDAG 31 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Tweede Kamer T 1 Rode waan-denkbeelden De Tweede Kamer heeft gisteren de algemene beraadslaging over de begrotingen van oorlog en marine voortgezet. De heer TILANUS (CH). vroeg of de regering reeds enige conclusie kan trekken uit het feit, dat de laat ste weken de strijdkrachten der Ver. Naties hebben standgehouden tegen de zo grote overmacht van Chinees mensenmateriaal, hetgeen hij met spanning en verbazing zeide te heb ben gezien. De heer Tilanus vroeg of de tegenstelling, welke de heer Gortzak had gemaakt tussen Ameri ka. dat hij had aangemerkt als oor logsdrijver, en het vredelievende Rusland, wel juist is. Hij meende, dat hier sprake was van een waan, een Sovjetverheerlijking, zoals de NSB'ers ook een waan hadden. Spr. was van oordeel, dat er geen sprake is van vredelievendheid bij Rusland, maar van het in onrust en spanning houden. Het ontslag van generaal Kruis besprekend, zeide spr. dat het rapport der parlementaire enquète- commisie getuigt van een mentali teit van de generaal die ontstellend is. Dit ontslag noemde de heer Tila nus een levensbelang voor de op bouw van de weermacht. De heer KIKKERT (CH) gaf als zijn oordeel te kennen, dat een goed en betrouwbaar apparaat voor de verdediging van het binnenlandse front noodzakelijk is. Komen er niet genoeg aanmeldingen voor de natio nale reserve dan moet z.i. een ver plichting worden opgelegd. De heer VAN SLEEN (Arb) be toogde, dat in vele gevallen de wet op pensioenen voor de mobilisatie slachtoffers van 19141918 niet wordt uitgevoerd op de toegezegde loyale wijze. Hij vroeg voorts rechts herstel voor tijdens de oorlog ont slagen onderofficieren. De heer RITMEESTER (VVD) be sprak de kwestie van het „snuiver"- Credietbeperking en tuinderscredieten VRAGEN AAN DE MINISTER Het Tweede Kamerlid, de heer M. P VAN DER WEIJDEN (K.V.P.) heeft aan de minister van financiën schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Is het de minister bekend, dat door de maatregelen tot credietbe perking van de Nederlandse Bank de z.g. tuinderscredieten, in de Veenstreek onder waarborging van het Rijk, de Provincie en de Boeren leenbanken verleend, van deze tuin ders circa 6 pet rente zullen gaan vereisen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat, gezien doel en opzet van deze regeling van tuinderscredieten in de Veenstreek, (nl. de zwaar getroffen Veenstreek betere bestaansmogelijk heden te bieden door op deze wijze bedrijfsomzetting en sanering moge lijk te maken), als gevolg van deze hoge rente de betrokkenen door de regeling niet geholpen, maar inte gendeel te zwaar belast zullen wor den? 3. Is dé minister bereid te bevor deren, waar deze tuinderscredieten door de overheid zelf, blijkens de waarborging hiervan door Rijk en Provincie, als een absolute noodzaak voor de betrokken bedrijven worden gezien, dat credietverschaffende plaatselijke Boerenleenbanken voor dit doel worden ontheven van de verplichting om hiervoor gelden op te nemen tegen 4 5 pet rente bij de NederlanSsche Bank? Nieuwe staatsraad Naar „Trouw" verneemt, is bin nenkort de benoeming te verwach ten van de heer F. C, baron van Aerssen Beyeren van Voshol tot lid van de Raad van State, als opvolger van dr. A. Loudon, die benoemd werd tot secretaris-generaal van het permanente Hof van Arbitrage. Baron van Aerssen Beyeren van Voshol werd op 23 Jaunari 1947 be noemd tot ambassadeur in China. Daarvoor was hij gezant in Austra lië. Op 1 Juni 1950 werd hij op zijn verzoek ontslagen uit de buitenland se dienst. apparaat; de uitvinding daarvan achtte hij Vkn grote betekenis. Spr. was mening, dat ten aanzien van de uitvinder, de luitenant ter zee eerste klasse Wichers, onjuist is gehandeld. De lieer HOOGCARSPEL (CPN) verdedigde de houding van Rusland en betoogde, dat Amerika chantage heeft gepleegd met de atoombom. enDe heer ZANDT (SG) drong erop aan de hand te houden aan de maat regelen tegen het vloeken. Ook mocht op Zondag geen dienst wor den gedaan. Hij zeide principiële bezwaren te hebben tegen het opne men van de vrouw in het leger. Voorts ontwikkelde hij bezwaren te gen het uitoefenen van pressie op militairen om zich te daten inenten. De heer FOKKEMA (AR) gaf uiting aan zijn waardering voor de geestelijke verzorging. Minister STAF dankte voor het in hem uitgesproken vertrouwen en bracht vervolgens dank aan zijn voorgangers, de ministers Schokking en s'Jacob en staatssecretaris Moor man. Te kwart voor vijf brak hij zijp rede af, om deze vandaag voort te zetten. De vergadering is daarop verdaagd tot Donderdagmiddag een uur. Afscheid van prof. Kranenburg Als voorzitter der Eerste Kamer Na de pauze in de vergadering der Eerste Kamer van gisteren, heeft de voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, officieel van de Kamer afscheid genomen. Hij hield daarbij een afscheidsrede. Hij heeft het altijd als een groot voorrecht be schouwd, zeide hij, vrij verkozen vertrouwensman te zijn van dit vrije en sterke volk met welkks leven, geschiedenis en staatsinstellingen hij zich vertrouwd gevoelt. Hierna voerde het oudste lid in ja ren, prof. Anema, het woord. Hij schetste hoe prof. Kranenburg's pre sidium een feit van eigen betekenis is geweest. Hij immers zocht zijn pre sidiale taak in een aristocratisch en autoritair beleid, maar deed haar meer aansluiten bij het karakter van het deVnocratisch instituut dezer Ka mer. De minister-president, dr. Drees, Mgr.Alfrinks eerste daad Lof in Goffertst-adion Mgr. B. Alfrink, de nieuw benoem de aartsbisschop van Utrecht, aal zijn eerste openbare handeling ver richten tijdens een grote huidebeto ging, die Zondagmiddag 3 Juni in het Gofferstadion te Nijmegen wordt gehouden bij gelegenheid der zalig verklaring van paus Pius X Mgr. Alfrink zal dan in het midden van het stadion een Lof celebreren, dat het sluitstuk vormt van een mes saal Sacramentsspel dat de Nijmeeg se jeugd zal uitvoeren naar een tekst van Ben Heuer en onder regie van Anton Sweers. Tijdens dit spel zal men via de luidsprekers de woorden van de Paus kunnen volgen, waarmee hij even te voren in Rome zijn grote Voorganger zalig zal hebben ver klaard. Ook zal men het „Te Deum" uit de Sint Pieter kunnen meezin gen. De plechtigheid in het stadion, die mgr. Alfrink geheel zal bijwonen, begint 's middags om drie uur. sloot zich aan bij de woorden van de heer Anema. Hij herinnerde aan de belangrijke gebeurtenissen, wel ke zich voordeden tijdens prof. Kra nenburg's voorzitterschap der ver enigde vergadering der Staten-Gene- raal, o.a. de beëdiging van Koningin Juliana. P.T.T. in N. Zeeland vraagt Nederlanders De Commissaris voor de Emigra tie deelt mede, dat bij de Fost- en Telegraafdienst in Nieuw-Zeeland een groot tekort bestaat aan lijnwer- kers. Deze Post- en Telegraafdienst is bereid een 300-tal ongehuwde jonge ongeschoolde werkkrachten aan te nemen, die gedeeltelijk reeds in Augustus a.s. zullen kunnen ver trekken. De vakopleiding zal in Nieuw-Zee land geschieden. De werkkrachten zullen te werk gesteld worden bij de aanleg van onder- en boven grondse telegraaf- en telefoonleidin gen. Kan export opvoering helpen In dc jongste deviezennota heeft de Nederlandse regering er op gewe zen. dat het dollarvraagstuk nog steeds e.en moeilijk op te lossen pro bleem is. Ook al kon het dollartekort in 1S50 ten opzichte van 1949 vrijwel tot de helft gereduceerd worden door verdere beperking van de in voer en opvoering van de dollarop- brengende exporten. alsmede de hogere dollaxinkomsten uit hoofde van de transitohandel de gevolgen van 't Korea-conflict hebben de kans op een voortzetting van voornoem de ontwikkeling in 1951 vrijwel on mogelijk gemaakt. Rekening houden de met de prijsstijgingen en met het oog op de voor onze economie on misbare goederen uit de „dollarsec tor". zal dit jaar de waarde van de invoer ten minste 300 millioen dollar bedragen, tegen 261 millioen dollar in 1950. In hoeveïre bestaat nu de mogelijk heid, dat door verhoging van de Ne derlandse export naar de Ver. Staten het dollartekort kan worden vermin, derd? Deze vraag heeft het „Vaderland" aan de secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Ameri ka te Den Haag, di's. P. C A. M- de Bruyn, voorgelegd. „Het is zeer moei lijk op dit ogenblik aldus drs De Eruyn een objectierf oordeel uit te spreken, hoe in 1951 onze export naar Amerika zich zal ontwikkelen. Men mag niet uit het oog verliezen, dat de hoge opbrengst van onze uit voer in 1950 (64.4 millioen dollar te gen 33.5 millioen dollar in 1949) ten dele het gevolg was van enkele toe- NIEUWE SLUIZEN TE HARLIN- GEN IN GEBRUIK GENOMEN. Als onderdeel van de openstelling van de Fries-Groningse kanalen zijn Woensdag de nieuwe sluizen te Har- lingen, voor zover gereed, in gebruik genomen. De minister van Verkeer en Waterstaat Z, Exc. H. H. Wern- mers heeft overeenkomstig een aan de Provinciale Staten van Fries land gedaan voorstel aan deze sluizen de naam van „Tjerck Hiddes- sluizen" gegeven. DANKBARE HERDENKING minister Wemmers in tegenwoordig heid van de commissarissen der Ko ningin in de provincies Friesland cn Groningen de naamgeving verricht. Woensdagmiddag, Memorial Day, waren duizenden Limburgers naai - - het Amerikaanse kerkhof te Mar- Foto toont het moment waaroo graten gekomen ter bijwoning van n ictnr Wommoro in de dodenherdenking ter ere van on ze geallieerde bevrijders. Stralend zonlicht zette de wijdse dodenakker welke zich over de heu vels van het Zuid-Limburgse land uitstrekt als een onoverzienbare zee van kruisen, in een miJde glans; de duizenden houten kruisjes op de graven werden gedekt met Neder landse en Amerikaanse vlaggetjes en naast elk graf stond een Limburgse jongen of meisje, want uit verre omtrek was de schooljeugd der Zuid- Limburgse dorpen naar Margraten gekomen. De herdenking werd aangekondigd met tromgeroffel en geopend met een kort gebed van een veldpredikant, waarna de'Ameri kaanse ambassadeur Solden Chapin, een toespraak hield. Hij bracht dank namens de Amerikaanse regering, de familie en de vrienden van de overledenen aan de Limburgse be volking voor haar liefderijke verzor ging van de Amerikaanse graven en wees op de gezamenlijke strijd der Het ontworpen 'andbouwschap Mogelijk reeds op 1 Jan. a s. In aansluiting op een voorgaand ANP-bericht, deelt de Stichting voor de Landbouw thans officieel mede, dat tussen de zes centrale organisa ties van ondernemers en arbeiders in de landbouw overeenstemming is bereikt over de grondslagen waarop in het agrarisch bedrijf zal dienen te worden overgegaan tot instelling van een bedrijfschap. Aan de ontwerp Algemene Maat regel van Bestuur, waarin deze overeenstemming nader is uitge werkt, wordt thans de laatste hand gelegd. Het ligt in do bedoeling, daarover in de eerstkomende weken VLEGELS SCHOTEN OP BOEREN. Toen enige boeren te Echt drie nog overleg te openen met een aan-kwajongens uit een roggeveld wil- allige factoren zoals de zeer be langrijke verkopen van schroot die zich waarschijnlijk dit jaar niet zullen herhalen. In principe ben ik van mening, dat de militaire herbewapening van de Ver. Staten zou kunnen leiden tot een grotere Nederlandse uitvoer naar Amerika. Maar het staat nog niet vast. welke bijdrage Europa dus ook ons land in dit opzicht zal kunnen leveren. Eerst zal moeten worden vastgesteld, wat Europa kan produceren en welke grondstoffen daarbij nodig zijn Pas daarna kan verdeling van de militaire opdrach ten plaats hebben. Dit vraagstuk heeft vele facetten, zodat het moeilijk is zich hierover thans reeds een juist oordeel te vormen. Ongetwijfeld zal de herbewapening in de Ver. Staten kansen scheppen voor niet-militaire producten van el ders. Men moet hier echter zeer voor zichtig zijn, want naast de bedrijven die civiele producten vervaardigen worden in de Ver. Staten vele fabrie ken gebouwd die militaire goederen gaan maken. Persoonlijk geloof ik, dat het slui- J tend maken van de betalings- en handelsbalans met de Ver. Staten -.«1 nimmer mogelijk zal zijn. Voon OTEENWIJK is zeer ontsteld over het drama in de Aastraat aldaar, de oorlog was dit wel het geval. Maar O waar Dinsdagnacht inspecteur H. Veld, corpschef van de gemeente- TndnnL'a'J Vele vrmïï S I Politie. in gezelschap van burgemeester J. Voetelink een zesjarig jonge nen onmisbare^roducten brachten ft V}°Ji ,ïï»SE1"Ü!!.»rl« wij uit dit gewest op de Amerikaan- tal andere organisaties, die thans in het verband der Stichting voor de Landbouw medewerken en het ont werp zo spoedig mogelijk ter kennis te brengen van de Sociaal-Econo mische Raad en do betrokken minis ters, teneinde dc voor de totstand koming van het bedrijfschap nodige hoop, dat het mogclyk zal zijn op 1 Januari 1952 met de werkzaamheden van het Landbouwschap te begin nen. den verwijderen greep een van de knapen een militair geweer cn joeg een kogel rakelings over de hoofden van de geschrokken landbouwers. Een andere vlegel hield een geweer in de aanslag en ging vervolgens met een mes op één der boeren af. De boeren bleven echter staan en de kwajongens gingen er vandoor, terwijl ze hun geweren wegsmeten. De Rijkspolitie onderzocht de zaak met behulp van speurhonden cn ar resteerde de 18-jarige W. D. en de 1 16-jarige J. v. L., beiden uit Echt. SCHANDELIJKE VERWAARLOZING! se markt, hetgeen ons belangrijke dollar-inkomsten opleverde. Deze bron is thans vrijwel opgedroogd. Eerder zie ik de oplossing in an dere mogelijkheden, zoals in het ver lenen van diensten (scheepvaart) en door middel van driehoeks- en tran sitohandel. Wij kennen de techniek van handeldrijven. Onze activiteit op dit terrein kan nog belangrijk wor den uitgebreid, al zal het veel in spanning kosten. Een moeilijk te overwinnen handi cap voor onze export naar Amerika is nog steeds de hoge invoerrechten aldaar, die een beschermend karakter lag te slapen. Dc moeder verklaarde, dat de knaap onzindelijk was en voor straf 's nachts in het kolenhok werd opgesloten. De voogdijraad heeft dit schandelijke geval van verwaarlozing in onderzoek. DE TECHNI-SHOW 1951 GEOPEND. Met het in bedrijf stellen van een aantal machines heeft de burgemees ter van Rotterdam, mr. P. Oqd, Woensdag de Techni-show 1951 in de Ahoy-hal te Rotterdam officieel geopend. Na de opening maakte Mr. Oud met de genodigden een rond gang. Met grote belangstelling be kijkt hij hier een der in werking zijnde machines. De familie B. in de Aastraat staat in het geheel niet ongunstig bekend in deze arbeidersbuurt, schrijft het „Nieuws v. d. Dag". Er zijn dertien kinderen, van wie er nog elf onge trouwd thuis zijn. Doch hoewel de familie het zeker niet gemakkelijk heeft, ziet het huis er netjes uit en weten zowel de ouders als de kinde ren steeds behoorlijk voor de dag te komen. Des te erger is men geschrokken van de verregaande verwaarlozing dragen. Gelukkig zijn verschillende Y^,^8 arige Gerrit De buren tarieven onlangs aanzienlijk verlaagd, hetgeen stimulerend voor onze invoer zal kunnen werken. In dit verband wees de heer De Bruyn er nog op. dat ons land zich vooral zal moeten toeleggen op de productie van ar- beids-intensi?ve producten, die wij hier goedkoper kunnen vervaardigen dan in de Ver. Staten. Gunstige re sultaten kunnen in dit opzicht wor den bereikt door het vormen van ex portcombinaties. Vooral met het oog op de enorme afmetingen van de Amerikaanse markt is dit wenselijk De goede resultaten welke op dit ter rein door onze bloembollen- en ha ringexporteurs zijn behaald, wijzen in die richting. In hoge mate zal echter onze ex port zijn gediend met verdere verla gingen van de Amerikaanse tarieven en xn het bijzonder met verminderin gen van administratieve belemmerin gen. Vooral de laatste schrikken onze exporteurs die op andere markten hun producten meestal met veel min. der moeite kunnen kwijtraken vaak af. hadden al vaker gezien, dal er iets mis was met hem. Men heeft eens gezien, dat het kind uit een plas op straat dronk en toen een buur vrouw hem binnenriep, vertelde hij, dat zijn moeder boos op hem was en hem geen drinken had willen ge- v n. Van dat moment af 'etten de omwonenden meer op Gerrit. Vaak gaven zij hem eten en drinken, dat hij steeds gretig aannam. Om der wille van de lieve vrede in de buurt werd een en ander echter niet aan de politie of aan andere instanties doorgegeven. Zondagavond hoorde een agent van politie toevallig iemand zeggen, dat Gerrit B. 's nachts in een schuurtje moest slapen. Met een collega ging hij op onderzoek uit. Op het erf van de woning vonden zij inderdaad in een stenen schuur tje, waarin kolen, emmers, schop pen e.d. werden opgeborgen, het kind. Het lag, in een jasje gerold, op de betonnen vloer. De politieman nen gingen weer weg en lichtten hun corpschef in. Besintcn werd om na te gaan of de knaap vaker in het hok werd opgesloten De volgende avond ging inspecteur Veld zelf mee om te kijken Weer vonden zij het knaapje in het hok, als een zielig hoopje op de vloer. Ditmaal lag hij in elkaar gerold op een cud cocos deurmatje. Onder de oude jas, die als deken moest dienen, droeg hij niets anders dan een dun interlock hemdje. UNO-leden voor het behoud van recht, vrijheid en vrede. Burgemeester J. J. E. H. Ronckers van Margraten herdacht de helden moed der Amerikanen en uitte aller dankbaarheid voor het grote offer van hen, die hun leven gaven. Daarna klonk het ere-salvo. De Amerikaanse en Nederlandse volks liederen werden gespeeld en de Ne derlandse en Amerikaanse vlaggen gingen in top. GELDSMOKKELAAR KRIJGT TWEE MAANDEN. In April had de Amsterdamse éta leur S. geprobeerd bij dc grenspost Zundert 2000 Belgische franken, 400 Zweedse kronen, 24 dollars en 2325 guldens over de grens te smokkelen. De ouanc-beambten moesten toen letterlijk de auto openhakken om het geld te vinden. S. reed in de auto van een Engelse vrouw, die bij een horlogesmokkel was betrokken. De douane-beamben moesten toon de dc étaleur tot twee maanden ge vangenisstraf cn verbeurdverklaring van het in beslag genomen geld. Schoenindustrie moet wachten Op rapport van commissie Vertegenwoordigers van dc fede ratie van Nederlandse schoenfabri kanten hebben gistermiddag een be spreking gehad met minister Van den Brink en de bewindsman een uiteenzetting gegeven van dc moei lijkheden, die zij op het ogenblik on dervinden bij de afzet van hun pro ducten. De door de minister ingestelde commissie, die lot taak heeft de si tuatie in deze industriesector te on derzoeken is voorts druK aan het werk. Enquêteurs zijn overal in het land aar de fabrieken getogen om daar gegevens te verzamelen Eerst als de; e gegevens allemaal binnen zijn za' de commissie haar conclusies kunnen trekken en adviezen kunnen Seven. ,Alg. Dagbl." Het Rijk is een slechte werkgever „Het Rijk is een slechte werkge ver". Dit betoogden bijna alle spre kers op de jaarlijkse algemene verga dering van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden (van overheidsbedrijven), die gisteren in Bellevue te Amsterdam werd gehou den. „Onze bond en de regering le ven dan ook sedert jaren op gespan nen voet" zeide de voorzitter van deze organisatie, de heer J. Wolters Nu werd de burgemeester gewaar- i betoogde, dat hoewc) de regering schuwd en toen deze ter plaatse was "aar plicht tegenover de actief die- gearriveerd wekte men de familie. I nende ambtenaren over het algemeen Het kind werd naar binnen gedra gen en onder toezicht van de burge meester en de inspecteur in een warm bedje gelegd. De moeder zei. dat Gerrit telkens zijn bed bevuil di en daarom in de schuur moest sla pen. Eerst beweerde zij oog, dat zij die avond vergeten hxd het kind binnen te halen omdat zij zich niet lekker gevoelde maar in'jssen is wei komen vast te staan, dar de knaap heel vaak op deze onmenselijke ma niei werd gestraft. Het is onbegrijpelijk dat de oude re kinderen hiertegen nooit hebben geprotesteerd. Na het ingrijpen van de politie zetten ook de buren zich over hun terughoudendheid heen en kwamen vertellen, da: zij de ver waarlozing van de xlcine Gerrit reeds lang opgemerkt hadden. Dat het zo erg was, hadden zij echter nooit vermoed. De ambtenaresse van de voogdij raad te Zwolle is Woensdag onmid dellijk naar Steenwfjk gereisd om ter plaatse te onderzoeken, welke maatregelen getroffen moeten wor den. is nagekomen door verhoging van de salarissen in verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud, zij reeds sedert 1946 als werkgever van haar oud-ambtenaren, de gepen sionneerden, hun weduwen en we zen, schromelijk te kort is geschoten. Een hunner grieven is, dat terwijl de regering de instelling van parti culiere bedrijfpensioenfondsen stimu leert, de eigen staatsgepensionneer- den voor een groot deel aan hun droevig lot worden overgelaten. Zij hebben hun hoop gevestigd op de be handeling van het toegezegde wets ontwerp, opdat zo drukte de voor zitter het uit „eindelijk de sociale rechtvaardigheid zal worden nageko men tegenover de gepensionneerden." In de gemeente Zuidwolde (Dren te) is pseudo-vogelpest uitgebroken onder de kippen van de heer J. Jonkman te Kerkenveld, gemeente Zuidwolde. Ongeveer 200 kippen werden afgemaakt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5