fJCaite Cpo-tf, Puin, zand en stof op Korea Slechts 58 pet der Duitse jeugd gelooft in God DONDERDAG 31 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 WAT EEN RARE OORLOG I'VE HEUVEL IS ER NOG, maar dat is ook het enige. De rest is puin. U Puin en ruïne's, stof en zand, schrijft luit. Wim Dussel. De weg er doorheen is heet en warm. Je kunt geeh tien meter voor je uit zien en zelfs overdag heeft ieder z'n koplampen aan. Op het kruispunt staat een M.P. stof te eten en z'n ogen uit te wrijven. Colonne na colonne pas seert er. Grommende trucks en nij dige jeepjes. De mannen op de wa gens behoeven niet meer uit te kijken bij het kruispunt: er staat toch niets meer. Alleen een paal met een wirwar van borden, waaruit een vreemde geen wijs kan worden. Zeker twaalf of vijftien verschillende codenamen op één paal. Je kunt nauwelijks lezen wat er op staat. Stof, stof en zand, rood stof, vanwege de zon, die bijna verdwijnt achter dc heuvels, „TJOTTEN". Hier zegt iedereen „tjotten". Tjot- ten, dat zijn de krengen, waarover de vijand komt in de nacht. Tjot ten, dat zijn de verraderlijke bob bels op dit ellendigste plekje aarde, dat we kennen. Tjotten, dat zijn de nachtmerries der infanteristen. Hier, over deze tjotten kwamen de Chine zen op 12 Februari. Nu is het 12 Mei, drie maanden later, als we door Hoengsong rijden. Ik bedoel: door wat eens Hoengsong was want ik zei het al: er is niets meer. Alleen maar puin en ruïne's. Stof en zand. maar dat wist ge al. Als door een toeval zijn we weer naar de plaats geweest waar „het" gebeurde, „Het", dat niemand ooit zal kunnen vergeten. „Het" van 12 Februari, HET KWAM DOOR DIE PAAL. Het kwam allemaal door die paal. De paal met die vijftien bordjes met codenamen, vreemd voor een bui tenstaander. En daarom was het mis schien wel, dat de onze er ook nog op prijkte. We kregen allebei een schok, de chauffeur van de truck en ik, „Moet je kijken" zei ik verbaasd, „moet je kijken daar staat warem pel. De chauffeur remde af, met grote ogen, waarin plotseling iets vreemds blonk. „Ja, zei ie zacht. „Warempel". En toen, na een mo ment van stilte: „Zullen -fre.zul len we weer eens gaan kijken? Wie weet, misschien vinden wc nog iets. brieven of zo.Ik knikte, zonder iets te zeggen. De truck ging weer voort, hossend en stotend over de intens slechte „weg", nauwelijks te zien tussen de woestenij van vernie- Sherman wil blokkade Zou China's kracht verlammen ling. 'Heel langzaam gingen we de heuvel op, met loeiende motor, schuddend en rammelend door kui len en over bobbels. Toen opeens, stonden we stil. De chauffeur ging me voor en wees naar een plek grond-met-niets. „Hier stond de 'C.P. tent". En hij wees in het rond: „Daarboven had je de kerk.... en daar lag het motortransport.... O en hier had je de ondersteunings compagnie.Nee, wacht eens, dat was daar Hij kon zelf nauwelijks meer wijs uit de chaos van stenen en zand, blikjes en wrakken van auto's. ER LAG NOG EEN BRIEF. Er lag een overschot van een jeep, verwrongen door vuur en hitte. „Neth" stond er op de bumper. Hon derd meter verder een ander jeep wrak. „Neth" en een rood-wit-blauw geschilderd vlaggetje en daarnaast: „S3". Het lag op z'n kant, midden in de opschietende rijst. Er bloeiden wat witte bloemen omheen. Net een graf. We vonden een stuk brief: „Beste Henk, hoe gaat het nu? Met ons is alles O.K. en we hopen van jou hetzelfde...." Van wie: niet te zien, Aan wie? ook niet te zien. Het kon van iedereen aan iedereen zijn. Beginnen zo niet bijna alle brieven? Er lag een ansichtkaart met een foto uit het Hollandse polderland schap en een krant van 23 Decem ber: „Nieuw Chinees offensief ver wacht", een uniformjas met een re- stand van ons devies: „iendrai", en een blaadje uit een succes-agenda: „24 Dec. 1950: „Met Irma de stad in geweest, vanavond twee brieven ge schreven", De zon zonk lager. We liepen nog wat rond. Een paar be- woners-in-dit-puin keken ons vreemd en stil aan. Vreem en stil en met een angstige blik in hun ogen. Alle men sen doen dat hier. Ze hebben al een paar keer met het communisme en met de democratie kennis gemaakt, maar ze hebben er alleen maar puin van over gehouden. Puin en ruïnes en stof en zand. En dus keken ze ons hol aan. Maar ik geloof, dat ze be grepen wat we kwamen doen. Kij ken, alleen maar kijken. Een paar kinderen liepen met ons mee. We gaven ze een zuurtje. Ze keken dankbaar, Er stond een vrouw bij een put met een vermoeide trek op het gezicht, Ze stond te staren over de vlakke puinzee, waar aan de verre horizon de zon steeds maar zakte. Zo is Korea: Een rode zon achter de heuvels vanavond en het rode gevaar er achter vandaag, mor gen of morgennacht of dan. Maar in elk geval: binnenkort, „We gaan weg" zei de chauffeur, ,,'t Is al laat en we moeten nog zes tig mijl, verdorie". Ik steeg weer in. We hobbelden weg, zeiden geen woord, de eerste paar honderd meter. Toen kwamen we bij een brug, half vernield en weer opgebouwd met balken en zandzakken. Toen we erover reden zuchtte de chauffeur. „Gelukkig" zei hij. „Gelukkig. Hier voel ik me weer anders. Dat was ook zo, toen we. toen we.toen we er toen over heen kwamen". Hij gaf wat meer gas. De koplampen boorden hun stralen door een mengeling van stof en vallende duisternis. Met één hand hield-ie de stotende truck in bedwang, met de andere stak ie een sigaret aan, blies dan de rook tussen z'n lippen weg. „Deze week haal ik de tienduizend mijl" zei hij toen. „Hoe laat is het?" „Half acht", „Dan zijn we om half elf in din ges. Nog drie uur". Nog drie uur. Nog drie uur door puin en ruïnes, door stof en door zand. En langs mensen, die verschrikt kijken. Wat een oorlog. Schrijnende resultaten van een belangrijke enquête Spaaractie voor woningbouw Een spaaractie ter stimulering van dc woningbouw is in voorbereiding. Gedacht is daarbij aan het uitgeven van obligaties, te verkrijgen, hetzij door enige uren extra-arbeid per week, hetzij door bijzondere spaar zaamheid. De technische uitwerking van de ze gedachte is nog niet gereed. Mi nister Lieftinck zal over de kwestie een nota aan de Kamer zenden. Minister In 't Veld, die deze me dedeling in de Eerste Kamer deed, deelde mede er op te rekenen, dat er dit jaar 50.000 woningen gereed zul len komen. De spaaractie zou op de kapitaal markt opdrijving van de rentevoet ten gevolge kunnen hebben en daar om wordt naar een weg gezocht om de rentevoet van vier procent onge moeid te laten. Pokkengevaar bezworen De hoofdinspecteur van de volks gezondheid deelt ons mede, dat men selijker wijs gesproken het gevaar voor uitbreiding der pokkenepidemie geweken is. Sinds ruim twee weken zijn geen nieuwe gevallen gecconsta- teerd. Alle maatregelen, die genomen zijn en alle adviezen, die .gegeven zijn om de pokkenepidemie te bestrij den en uitbreiding te voorkomen, zijn met ingang van hedenochtend opgeheven. Naar de legert/oorlichtingsdienst mededeelt is in opdracht van de chef generale staf het navolgende be paald: „Aangezien thans het onmid dellijk gevaar voor het optreden van oen pokkenepidemie als geweken kan worden beschouwd, gelden ingaande heden wederom de bepalingen voor de vaccinatie en revaccinatie van vóór 1 Mei 1951 en worden alle sindsdien uitgegeven regelingen in zake vaccinatie ingetrokken". De legervoorlichtingsdienst deelt ons mede, dat de 20-jarige P. Happe uit Zaandam bij wie zich zoals bekend verschijnselen van ensepha- litis voordeden en die naar de ba rakken van het gemeentelijk zieken huis te Zaandam werd overgebracht het goed maakt. Het betrof een licht geval van encephalitis. De pa tiënt is bijna genezen. Philips is bezig een nieuwe fabriek voor de vervaardiging van kunst- harsperspoeders te bouwen. Het vloeroppervlak van deze hoog- bouwfabriek zal 4000 vierkante me ter zijn. Voor de oorlog was de pro ductie aan grondstoffen van de P'hi- lite-fabriek 800 ton per jaar. Deze is thans gestegen tot ruim 2000 ton per jaar. De tegenwoordige bedrijfsruim te is te klein geworden voor het van 400 tot. 1100 man gegroeide perso neel en voor de vele zware machi nes, ketels en walsen. De nieuwe fabriek zal begin 1952 gereed zijn. Dan zal de productie van de belangrijke phenolfurfurol pers massa, welke onlangs ter hand werd genomen, naar behoefte kunnen worden uitgebreid. O. L. HEER OP SOLDER 2 JUNI WEER GEOPEND Het thans heringerichte museum Amstelkring, bekend als „Ons Lieve Heer op Solder" O.Z. Voorburgwal 40 te Amsterdam zal op Zaterdag 2 Juni zijn deuren openen, teneinde tegemoet te komen aan vele aanvra gen vooral van buiten de stad in verband met excursies, schoolreizen enz. De officiële opening volgt later. Het museum is onder leiding van de consevator, de heer J. J. La Rooy geheel in oorspronkelijke staat te ruggebracht. Alleen de ingewijde zal enkele kostbare stukken missen, die hij er vroeger ontmoette. De kern verzameling en alles wat typisch was voor het museum, blijkt echter weer aanwezig. A.N.W.B. WAARSCHUWT: GEEN HONDEN MEE NAAR HET BUITENLAND! Bij reizen naar het buitenland, doet men er verstandig aan zijn hond thuis te laten, zo deelt de Toeristen bond A.N.W.B. mede. In feite is het zo, dat men alleen naar België en Luxemburg een hond zonder bezwaar kan meenemen. Overal elders wacht de hondenlief hebbers slechts narigheid In Groot Brittannië en Ierland wordt de hond 6 maanden in qua rantaine gehouden, Voor Denemarken, Zweden en Noorwegen is een tevoren aange vraagde invoervergunning en keu ring geëist, waarbij in Denemarken en Zweden het dier ook nog enkele maanden in quarantaine gehouden wordt. Aan de Duitse, Oostenrijkse en Spaanse grens moet een gezond heidsverklaring voor de^hond wor den overgelegd. Bij invoer in Italië moet een hond aan de grens een keuring ondergaan Frankrijk eist een depot ad 9 van de waarde van de hond. Zwit serland vraagt ook een depot van de invoerrechten, doch laat geen hon den toe, wanneer in de omringende landen een veeziekte heerst. Bij terugkeer in Nederland zijn de moeilijkheden al niet geringer, aldus de A.N.W.B Heeft men met een hond in Frank rijk, Zwitserland, Spanje, Italië, Duitsland of Oostenrijk óf een nog meer zuidelijk of oostelijk gelegen land vertoefd, dan kan het dier op kosten van de eigenaar in quaran taine worden gehouden soms wel enkele maanden tenzij meii een door een officiële veeart^enijkun dige dienst afgegeven vaccinatie bewijs tegen hondsdolheid kan over leggen, dat tenminste vier weken en ten hoogste 6 maanden oud is. Veel toeristische mogelijkheden zijn er voor onze trouwe viervoeters, blij kens dit A.N.W.B.-exposé, dus niet. Thuislaten is de boodschap, men voorkomt er heel wat moeilijkheden mee! VERLENGING KLM-LIJN TOT KARACHI De K.L.M. onderhield tot dusverre een maal per week een dienst Am sterdam - Lydda - Teheran. Met in gang van 4 Juni a.s. wordt deze lijn doorgetrokken naar Karachi. Passa giers worden vervoerd met Douglas DC-6 toestellen. In Karachi hebbben de luchtreizigers aansluiting op het lijntoestel naar het verre Oosten. De lijn Amsterdam - Lydda - Karachi zal een maal per week worden gevlo gen.. ROME INPLAATS VAN ATHENE De KLM deed tot nu toe op de lijn Djakarta - Amsterdam eenmaal per week Athene aan. Sedert kort maken de thuisvliegende toestellen uit Indo nesië een tussenlanding in Rome, dat als station in de route is opgenomen, in de plaats van Athene. Admiraal Sherman, Amerika's stafchef van de Marine, liceft giste ren gepleit voor een vlootblokkade van communistisch-China door de Ver. Naties. Voor dc Senaatscommissie voor dc strijdkrachten en buitenlandse aangelegenheden, waar hij getuigde bij het onderzoek naar het ontslag van generaal MacArthur, verklaar de Sherman te hopen, dat de V.S. hun bondgenoten zullen weten te bewegen tot een doeltreffende han dels- en vlootblokkade, omdat dit niet alleen China's militaire kracht zou aantasten, maar ook een belang rijk psychologisch effect zou heb ben. „Het zou nl. China en zijn buren de kracht v,an het Westen tegen het communisme tonen", zei hij, „te meer omdat China's (toch al wan kele) economie door een blokkade nog meer verzwakt zou worden." Bovendien zouden daardoor China's voorbereidingen voor een invasie op Fox-mosa belemmerd worden. Sherman was er echter tegen, dat Amerika alleen tot een blokkade zou besluiten, omdat daardoor de in druk zou kunnen worden gewekt, dat het Amerika is, dat zich tegen China keert, en niet de UNO. In dit vei'band had hij critiek voor de bond genoten van de V.S., die zich tot nu toe onwillig hadden betoond om tot een vlootblokkade over te gaan. In het verloop van zijn getuige nis verklaarde Sherman nog. dat er in de wateren rond Korea „duizenden Russische mijnen" geveegd waren. Geld en vermaak hun afgoden Om een inzicht te krijgen in wat er onder de Duitse, bevolking leeft aan bewust Christelijk geloof, zijn in twee Duitse stedeir enquêtes gehou den, waarvan de resultaten gepubli ceerd werden in het Evangelische weekblad „Die Ki'rche", dat onder auspici ën van dr Dibelius, de Evan gelische bisschop van Berlijn, wordt uitgegeven. De eerste enquête werd in Wies- baden gehouden door het „Instituut voor onderzoek der volkspsycholo gie" met de vi'aag: „Gelooft U aan het Evangelie dat. Jezus als Zoon van God mens geworden is om de mensheid te verlossen" Op deze vraag antwoordde 82% van de ondervraagden met „Ja". De tweede enquête was georgani seerd door het „Instituut voor De- moscopie" in Allensbach met de vraag: „Gelooft U aan God?" Hierop antwoordde 78% met „Ja" Opmerkelijk is, dat van degenen, die het Katholieke geloof als h.un religie opgaven, 75% de vragen met „Ja" beantwoordde, terwijl dit per centage bij degenen, die Evangelisch waren, slechts 50% bedroeg. Grote verschillen traden ook aan De olie van het Midden-Oosten het licht bij de beantwoording van de vragen door personen van uiteen lopende leeftijden. Personen van 65 jaar en ouder gaven voor 75% een bevestigend antwoord, de 50- tot 65- jarigen voor 65%, terwijl de jeugd tussen 16 en 25 jaar slechts voor 58% positief antwoordde. Eveneens bleek een groot onder scheid te bestaan tussen stads- en plattelandsbewoners, aangezien van de stedelingen slechts 58% bevesti gend antwoordde, terwijl dit per centage bij de plattelandsbevolking ruim 74% was. Het geringste aantal positieve ant woorden kwam uit de kringen van dc z.g. „vrije intellectuele beroepen" Het geloofsleven van een volk is echter niet te peilen m'et enquêtes en tellingen. Men hoort op het ogen blik van twee zijden beoordelingen van het godsdienstig leven in het na-OQrlogse Duitsland. Aan de ene zijde oordeelt men volgens cijfers en aan de andere, wellicht waar heidsgetrouwer, naar de daadwerke lijke beleving van het Christendom. Een blad als de „KÖlner Kirchenzei- tung" oordeelt hoofdzakelijk naar de cijfers en schrijft: „In zijn geheel beschouwd kan men zeggen, dat het godsdienstig leven in Duitsland voortdurend groeit. Vergeleken bij vorige jaren is er onder de Duitse Katholieken verbetering te bespeu ren. In 1949 bezocht 49% der Duitse Katholieken geregeld de H. Mis en 52,7% van hen deden hun Paascom munie. Dit bedroeg in 1950 resp. 48,7% en 53,8%. Deze aantallen gel den voor alle vier de zones van Duitsland, evenals voor Groot-Ber- lijn". „Men mag echter niet vergeten" aldus de „Kölner Kirchenzeitung," „dat 20 tot 22% der Katholieken we gens hoge ouderdom, ziekte of nach telijke arbeid niet tot misbezoek ver plicht zijn. Hetzelfde geldt voor de Paascommunies'. De verhouding is dus helemaal niet zo laag, als men op het eerste gezicht wel zou den-" ken" Deze optimistische beoordeling wordt echter niet 'gedeeld door de „Augsburge Kirchenzeitung" die ver klaart: „Het zou niet goed zijn wanneer wij ons door statistieken en prachti ge feestelijkheden lieten misleiden. Niet iedereen, die zich Katholiek noemt, is dit ook inderdaad. De alge mene statistieken spreken van 400 millioen Katholieken voor de gehele wereld. Mensen die dat kunnen we ten, verklaren echter, dat wil hoog stens op 250 millioen werkelijke Ka- thlieken kunnen rekenen". Dan besluit het blad m'et een op somming van feiten, die index-daad geen erg rooskleurig beeld van het huidige Duitsland geven en zegt: „Wij zijn echter niet blind voor de feiten in onze onmiddellijke omge ving. De massa verzinkt steeds meer in een volledige godsdienstige onver schilligheid, in een volslagen onge loof. Het religieuze speelt geen rol meer in het leven van velen. Hun godsdienst betekent arbeid en geld; hun kerken zijn de bioscopen en de sportvelden, hun goden heten ont spanning en zinnelijkheid en hun priesters zijn de astrologen en waar zeggers" DE TWINTIGDUIZEND ERUIT In de 513e Staatsloterij, le klas, 2e lijst is op nummer 20383 heden morgen een prijs van ƒ20.000. uitgeloot. DE EERSTE FRANSE KRANT. Op 30 Mei 1631 werd xn Parijs dc eerste krant vier quarto bladen met nieuwsberichten uit Turkije, Italië, Spanje en Portugal uitge geven door Renaudot en als „Gazette de France" verscheen zij tot 1900 toe. Theophraste Renaudot was een plattelandsdoktex-, die naar Parijs was gekomen en onder bescherming van Richelieu stond. Hij ondervond al spoedig moeilijkheden bij het ver spreiden van zijn krant in het bui tenland en schreef: „Het heeft geen zin de weg van mijn nieuws te ver sperren. Niemand heeft ooit het nieuws kunnen verbieden. Nieuws verspreiden is zoiets natuurlijks, dat het, als een bergstroom, zwelt met iedere dam die in zijn loop wordt aangebracht". Behalve de krant voerde Renaudot nog andere nieuwigheden in: o.m. een arbeidsbureau voor werklozen, advertenties en de eerste Franse bank van lening. BOLSJOI-THEATER 75 JAAR. Gisteravond is het 175-jarig be staan van het Bolsjoi-theater te Mos kou met enige luister gevierd. De zaal, die vierduizend mensen kan bevatten, was stampvol: iedreen die ook maar iets betekent iii het Russi sche kunstleven, was aanwezig. De onlangs benoemde directeur van het theater Anisimov hield een redevoex-ing cn ondex-tussen stonden er meer dan duizend mensen al len behorend tot de vaste staf van zangers, balletdansex-s en acteurs van net Bolsjoi-theater op het met bloemen versierde toneel. De am bassadeurs van veertig landen woon den de bijeenkomst, die per telvisie werd uitgezonden, bij. De ongeduldige „Buma" Een ongewone gebeux-tenis deed zich kort geleden voor te Veendam. De politie nam 's avonds na de voor stelling van het Circus Royal de muziekinstrumenten in besiag' en gelastte de musici, die het circxis- ox-kestje vormden, naar het politie bureau te gaan voor een verhoor. Niettegenstaande herhaalde aan maningen had de circus-directie al lange tijd geen auteursrechten be taald. De algemeen-inspecteur van het Bureau voor Muziekauteursrecht („Buma"), zo meldt het ..Nieuws blad van het Noorden", deelde mede, dat het bureau tot tweemaal toe ge machtigd was civielx-echtelijke mid delen toe te passen en een kwart van de recette in beslag te nemen, doch steeds werd achter het net ge vist, hoofdzakelijk doordat het cir cus van eigenaar verwisselde. Vrijdag gaf de president van de x'echtbankjte Gx-oningen aan „Buma" verlof om beslag te leggen op een kwart van de recette en het bureau gaf deurwaarder Kiestra van Wilder- vank opdracht zulks te doen. Des avonds begaf de heer Kiestra zich naar de wagen waarin de kassa zich bevond. Toen hij vertelde dat de heer Teu- teberg, de eigenaar van Circus Ro yal, een kwart van de recette moest afstaan, kreeg de deurwaarder te ho ren, dat het circus niet het eigendom was van de heer Teuteberg omdat hij het verkocht had aan mevrouw Akkerman. Als bewijsstuk werd een met de hand geschreven verklaring ter lezing aangeboden. Toen de heer Kiestra dit stuk wilde lezen ging plotseling het licht uit. Na enkele ogenblikken was het defect evenwel weer verholpen, doch de kas was verdwenen. Er was voor een aantal van pl.m. 150 voorstellingen geen muziek auteursrecht betaald. De justitie gaf ten slotte opdracht de muziekinstru menten in beslag te nemen. Zo ge schiedde dat dan jl. Zaterdagavond. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. (Opgemaakt tc 10 uur). WEINIG VERANDERING. Droog en overwegend zonnig weer met een matige of krach tige Oostelijke wind. Iets ho gere temperaturen. 1 Juni: Zon op 4.27, onder 20.49; maan op 2.33 en onder 17.54 uur. De politie liet het ox-kestpodium be waken en 's nachts begon op het po litiebureau een verhoor van de mu sici. Later konden zij naar hun wa gens teruggaan met achterlating van enkele dure instrumenten. De strafrechter zal nu zeer binnen kort dit geval van „diefstal van gees telijk eigendom" te berechten krij gen, Hoewel auteux'srecht moest de cir cusdirectie betalen? Voor 4.16 per avond mocht er in het circus zo veel muziek gemaakt worden als de directie maar beliefde. De voorstellingen in het Circus konden verder normaal voortgang vinden. De musici hadden andere in strumenten en speelden onbescherm de muziek. AFSLUITING VAN TUBEN Twee Bossenaren (de heren Peters en Robijns) menen een verbetering van de bekende schroefdopsluiting op tuben te hebben gevonden. Bij de nieuws sluiting blijft de afsluitdop op de tuge geschroefd. Met een vinger beweging wordt een afsluitorgaan terzijde geschoven. Nadat de gewens- ste hoeveelheid is uitgeperst, wordt met dezelfde beweging het afsluit orgaan weer gesloten. De nieuws sluiting zou aanstonds in toepassing gebracht kunnen worden. Voor de thans in omloop zijnde tuben is een noodoplossing gevonden. Octrooi is aangevraagd. EEN FANTAST. Een inwoner van Hilversum, Van W„ heeft in enkele maanden tijds een aantal industx'iëlen voor meer dan elf mille opgelicht. De man gaf zich uit voor luitenant, die in op dracht van het ministerie van Oor log gelden verzamelde voor het ont spanningswerk onder militiaren. De op deze wijze ingezamelde gelden stak de fantast in eigen zak Dezer dagen, toen hij bij een fa brikant in de gemeente Rheden (Gld.) aanklopte, liep de man tegen de lamp. De fabrikant vertrouwde W's legitimatie niet en stelde zich ijlings met de politie in verbinding. Toen bleek, dat de man geheel op eigen gelegenheid „opereerde". In Hilversum werd hij bij de kraag ge pakt. HIJ WAS GEEN PYROMAAN De Amsterdamse Rechtbank ver oordeelde hedenmorgen de 33-jarige Amsterdamse kellner T. van M. tot een gevangenisstraf voor de tijd van 6 maanden met aftrek wegens het plegen van een aantal „kruimel diefstallen". Van M. werd vex-leden jaar geör- maan fje zijn, naar wie de politie wekenlang heeft gezocht. Tijdens het onderzoek, dat de po litie instelde nadat van M. was ge arresteerd, bleek, dat hij zich schul dig had gemaakt aan enkele „krui meldiefstallen" De Rechtbank achtte het in brand steken van auto's in de zomer van het vorig jaar in de omgeving van het Leidseplein niet bewezen en sprak de verdachte vrij. Op verzoek van dc verdediger werd de verdachte veertien dagen geleden onmiddellijk door de recht bank in vrijheid gesteld. Hij heeft acht maanden in voorlopige hechte nis doorgebracht. BUITENLAND Het met een reusachtige vlam- menkolom brandende vuur van een oliebron te Naft Safid in de Per zische provincie Khoezistan, is na 26 dagen geblust. Dit geschiedde door 200 kilogram geligniet tot ontplof fing te doen brengen, waardoor de vuurkolom in een gaskolom werd vex'anderd. Voor deze blussing was speciaal materiaal per vliegtuig aan gevoerd. Wijlen de bekende Amerikaanse negex'zanger Al Johnson heeft, naar thans in een officiële mededeling is bevestigd, ruim drie millioen dollar nagelaten. Zijn weduwe krijgt een millioen dollar en elk van zijn beide aangenomen kinderen 500.000. Verre weg het grootste gedeelte van het overblijvende bedrag komt ten bate van instellingen op godsdienstige grondslag. Bij drie vliegtuigongelukken in Engeland zijn Dinsdag vijf vliegers van de R.A.F. om het leven gekomen en drie zwaar gewond. De vliegtui gen stortten in verschillende delen van het land neer. Woensdagmiddag is een trein met arbeiders op weg van Buenos Aires in botsing met een locomotief gekomen. Verscheidene wagons lie pen uit de rails. Vijftig personen liepen verwondingen op, voor het merendeel van lichte aard Het tweede contingent van de vierde Amerikaanse divisie infante rie is gisteren in Mannheim aange komen. Het zal in een tentenkamp bij Mannheim ondergebracht wor den. Het Perzische oliegeschil Engeland is geen partij Dc Perzische regering heeft be kend gemaakt, dat zij bereid is met de Britse regering te onderhandelen over de Engelse behoeften aan Per zische olie, maar dat zij de Britse regering nooit zou beschouwen als partij in het geschil. Dc enige partij, waarmee Perzië het conflict wil be spreken is dc Anglo-Iranian olie maatschappij. Besprekingen tussen de regerin gen van Perzië en Engeland, aldus het Perzische communiqué, zullen zijn gebaseerd op artikel 7 van de wet op de nationalisatie. Daarin wordt gezegd, dat alle vroegere af nemers van de Perzische olie het recht hebben om dezelfde hoeveel heid te kopen als zij van Januari 1948 tot Maart 1951 hebben gedaan, tegen de wereldmarktprijs. Deze af nemers in dit geval dus Engeland zouden voorrang boven alle ande re hebben. Gistermiddag hebben de Perzische minister van financiën en de verte genwoordigers van de Anglo-Ix-anian R. N. Seddon, meer dan een uur ge confereerd. Waarschijnlijk zal Sed don meer dan één vergadering met afgevaardigden van de Perasche regering over het olie-geschil bijwo nen. Een gigantisch reservoir De olie-reserves van het Midden- Oosten zijn zo enorm, dat zij waar schijnlijk in zeer grote mate de gehe le bekende en te schatten reserves van het Noord-Atlantisch continent ver overtreffen, aldus verklaarde dr. G. M. Lees, employé van de Anglo- Iranian Oil Company in een algeme ne lezing op het derde wereld Petro- leumcongres in den Haag. Dr. Lees sprak over de olievelden van het Midden Oosten en zeide.dat, indien men aanneemt, zoals sommige doen, - dat thans ongeveer een vijfde van de totale olievoorraad van dit gebied is ontdekt, de gehele voorraad ongeveer 200.000 millioen barrels zou bedragen.. De olievelden van het Midden- Oosten hebben eex-st in de laatste jaren de bijzondex*e aandacht getrok ken. In de na-oorlogse periode van groeiende vraag naar olie is de be langrijkheid van deze velden bijzon der groot. „Indien de velden van het Midden-Oosten niet van dien aard wai'en, dat een snel groeiende pro ductie mogelijk was, dan zou na 1945 een acuut tekort aan olie zijn ont staan.' Samenvattend concludeerde dr. Lees „De bex-gketen van Irak en Perzië verbergt inderdaad een gigan tisch oliereservoir. Millioenen jaren geleden is veel van deze voorraad olie ontsnapt en de nog resterende olie is waarschijnlijk maar een zeer klein gedeelte van de totale voorraad •van weleer"

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2