S)e CcidieSou^ci/nt Gromyko wilde het onderste uit de kan HARDE PROEF Het EEN Westen is Gromykos getalm moe NOTA RECHTSTREEKSE AAN MOSKOU De mijnramp eist meer dan 80 mensenlevens De enige zoon van de generaal Voorsprong in bewapenings wedloop Mijnramp te Herringen De verkiezingen in Italië De regen doorweekt Korea Geallieerde opmars staat stil BONDERDAG 31 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12295 Directeur: C. M. t. HAMKKSVtLD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 23826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1 1.72 p. mud., f S.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Teletoontjeg f 1.50 Minister Staf is onder heel wat gunstiger omstandigheden opgetre den als minister van Oorlog en Ma rine dan zijn beide voorgangers, Schokking en s'Jacob, die een erfe nis te behandelen kregen, welke zij niet eens konden aanvaarden onder het voorrecht van boedelbeschrijving Schokking zat met een gedisharmo- niseerd legerapparaat én met de moeilijkheden van een leger in In donesië. Hij kon deze disharmonie niet aan en de Kamer dwong hem tot heengaan. De laatste ministerië le daad van s'Jacob was het wegzen den van de man, die voor deze dis harmonie verantwoordelijk was en de onthullingen der Parlementaire Enquête hebben er geen twijfel meer over laten bestaan, dat dit al veel en veel eerder had dienen te ge schieden. Dienaangaande is deze af getreden minister deze week in de Kamer dan ook nog een verlate hul de gebracht. Een andere moeilijkheid echter waarmee minister Schokking inder tijd te kampen had en men heeft dat later wel eens te veel uit het oog verloren was de kwestie van de penningen. Hij had te maken met een kabinet lees: minister van Finan ciën dat toen niet verder wilde gaan dan een begrotingsbedrag van 800 millioen, hoewel naar de mening van de minister toen reeds een mil liard minstens nodig was. Nu kan men echter deze feiten combineren en zeggen, dat de regering er goed aan deed, en niet louter en alleen om economische en sociale redenen, geen hoger bedrag te voteren, omdat zij moeilijk vertrouwen kon hebben in een legerleiding, die geen begrip voor de ernstige situatie bleek te hebben en van de andere kant mi nister Schokking tc-gen deze heren niet op kon. Het heeft echter weinig zin zich verder dan hier in het .verleden te verdiepen. De zaken hebben zich in tussen zo ontwikkeld, dat minister Staf kon beginnenzonder gene raal Kruis, met een in alle lagen doorgedrongen begrip, dat de op bouw van ons leger ernstig moet worden aangepakt enmet een budget dat bijna tweemaal zo groot is als waarover minister Schokking hoogstens de beschikking kon krijgen. Vanzelfsprekend legt dit deze be windsman echter zware verplichtin gen op. Hij is gekomen met een geestelijke bagage, welke het grootste vertrouwen in zijn beleid heeft ge wekt en wel vooral om zijn op land bouwgebied vermaarde organisatori sche kwaliteiten. De Kamer heeft hem dus deze week met open armen ontvangen. Maar nu zal hij ook de harde proef van een legeropbouw hebben te doorstaan en in de tijd van een jaar dit in hem gestelde ver trouwen hebben te honoreren. Eenharde proef. Ongetwijfeld. Want wie het oor deze week bij de behandeling van de* begroting van Oorlog en Marine te luisteren heeft gelegd, weet, dat er, wil de Kamer tevreden zijn, nog heel wat wensen zullen moeten worden vervuld. Het belangrijkste vraagstuk ligt hier wel in de kwantiteit van parate en territoriale troepen en in het tem po. Hierover bestaat verschil van mening. Volgens het plan, dat de mi nister van defensie in zijn defensie nota heeft ontvouwd zou hij met een diensttijd van 16 maanden op 1 Juni 1952 niet verder zijn dan 2/3 divisie parate troepen- gevormd uit de lich tingen 1951. Deze kwantiteit nu is te klein en men kan daarbij de vraag stellen of het tempo wel vlot genoeg is. Wat de kwantiteit betreft zou er gelukkig ook naar het oordeel van de Kamer minstens, een gehele divisie aan parate troepen moeten worden gevormd naast de vijf divi sies mobilisabele troepen, waartoe het plan bestaat. De andere vraag is of het tempo wel snel genoeg is en het zal toch de minister moeten zijn en niet de legerleiding, welke het tempo aangeeft. De vraag is immers of wij het ons wel kunnen permite- ren om bij de plannen van onze le geropbouw er op te rekenen, dat wij nog wel een jaar de tijd hebben. Zou het niet sneller kunnen gaan? Als de diensttijd zou worden be paald op twintig maanden in plaats van op 16 zou er niet alleen in die zelfde tijd een gehele parate divisie worden gevormd, maar ook zou de tweederde divisie, welke de mi nister nu plant, eerder zijn gevormd. De opbouw van de troepen te velde en van de territoriale troepen zal gelijktijdig dienen te geschieden evenals de opbouw van de territori ale en van de tactische luchtmacht. Een sterkte van 21 squadrons voor de luchtverdediging wordt eveneens onvoldoende geacht, er blijven dan voor de territorialeluchtverdediging slechts 11 squadrons beschikbaar en men neemt in deskundige kringen aan, dat daarvoor zeker 25 squadrons nodig zullen zijn. Dit zijn allemaal vraagstukken, welke deze minister op te lossen zal krijgen. Hiervan nu zal het uiteinde lijk afhangen of de minister het ver trouwen, waarmee hij is onvangen, I zal weten te honoreren. Met al het I vertrouwen, waarmee de Kamer deze j minister heeft ontvangen,, zal zij toch ook resultaten van hem willen zien. Alleen deze resultaten zullen j bepaald zijn voor de beoordeling van zijn beleid,, waartoe een parlement hem nu een jaar de tijd laat. Het zou misschien niet kwaad zijn op de helft van het volgende parlementai- VOOR HET NEDERLANDSE KIND. De vrouwen van Oregon (Ver enigde Staten) hebben aan H.M. Koningin Juliana honderd door Ame rikaanse meisjes vervaardigde pop pen aangeboden met de bedoeling, dat deze op een of andere wijze ten goede zullen komen aan het Neder landse kind. Korte tijd geleden zijn deze hon derd poppen aan H. M. de Koningin op het Paleis Soestdijk aangeboden. Er zullen thans drie honderd dui zend loten worden verkocht, tegen een kwartje per stuk. Zij, die de lo ten kopen, kunnen derhalve voor dit luttele bedrag in het bezit komen van een der poppen, temidden waar van wij hier op de foto H.M de Ko ningin zien zitten. De opbrengst van de loterij komt geheel ten bate van het Nederlandse kind. Ganfaentie eind JuCi vaatg.eöield jQE DRIE WESTELIJKE PLAATSVERVANGERS op de agendaconfe rentie te Parijs zullen Gromyko vandaag een nota aanbieden, waar in de Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken wordt uitge nodigd een bijeenkomst van de „Grote Vier" bij te wonen tegen het ein de van Juli, verluidt in gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs. Afschriften van de nota zullen waarschijnlijk tevens via de gebruike lijke diplomatieke kanalen aan de Sowjetregering in Moskou worden gezonden. Men verwacht, dat in de nota nadruk gelegd zal worden op het feit, dat de mate van overeenstemming, die de plaatsvervangers reeds heb ben bereikt, een genoegzame basis biedt voor een vruchtbare bijeen komst van de vier ministers. I slaagd is, omdat de Westelijken in de loop der onderhandelingen tot concessies kwamen, waarvan ze bij j de opening zeker niet gedroomd had- - den. Hij bereikte, dat de ontwape ning van Duitsland, naar keuze der ministers, als eerste of als laatste punt op de agenda zal prijken en opende Visjinski daarmee de moge lijkheid om dit vraagstuk te zijner tijd onmiddellijk ter tafel te bren gen. Op de oorspronkelijke agenda der Westelijken stond als eerste punt een bestudering van de huidige stand der bewapening, omdat het huns in ziens de overbewapening der Russen en van hun satellieten was, die de geallieerden schoorvoetend tot een herbewapening van Duitsland deed besluiten. „We hebben ons op dit kapitale punt al soepel genoeg ge toond", verklaarde Jessup. „Men kan niet van ons vergen, dat we nu ook op de eis van Gromyko ingaan, om het Atlantisch Pact en de Ameri kaanse bases in Europa aan het oor deel der Russen te onderwerpen. Zonder Russische bewapening zou het Atlantisch Pact niet eens be staan." Nu Frankrijk bereid gevonden is, de nota aan Moskou mede te onder tekenen. meent men, dat het gesprek in het Palais Rose practisch ten ein de is. BEVIN BIJGEZET IN ABDIJ VAN WESTMINSTER ALLE HOOP IS IJDEL GEBLEKEN FR IS OFFICIEEL geen hoop meer, dat nog iemand van de 60 Britee mijnwerkers, die na de fatale mijngasexplosie van Dinsdag te Easington op 270 meter onder de grond opgesloten zitten, levend naar dc begane grond gebracht kan word en. Met de 21 slachtoffers, die tot- nutoe reeds geborgen zijn, zal deze ramp in het Noord-Engelse mijn- district dan 81 doden geëist hebb en. REDDERS ZETTEN TOCH DOOR. Doch desondanks zwoegen dc red ders onvermoeid door aan het door breken van de een paar honderd meter dikke laag puin en gruis, die de mijngangen na de ontploffing tot een welhaast hermetisch gesloten grafkelder maakte. Al bloeden hun handen en kunnen zij van vermoeid, heid nauwelijks meer uit de ogen zien zij weten van geen opgeven en doen het uiterste om de angstig wachtende familieleden de zekerheid te geven van dood of leven. Een der redders moest zijn wan hopig, doch onverzettelijk pogen zelfs met de dood bekopen hij was het 21e slachtoffer, dat in het ziekenhuis door uitputting overleed. Twaalf gedode mijnwerkers liggen te midden van als lucifers afge knapte stutbalken, nog in dc mijn, zeven andere lichamen zijn al naar boven gebrach, en ten slotte is nog een mijnwerker aan zijn zware brandwonden gestorven. Do reddingsploegen in de mijn hebben niet alleen te kampen met puin en mijngas er hangt ook een intense hitte, die het verblijf bene den de grond bijna onmogelijk maakt. Deskundigen achten het, theoretisch, nog mogelijk, dat enkele mijnwerkers naar (eveneens van de buitenwereld afgesloten) mijngan gen hebben kunnen vluchten, waar een ietwat zuiverder atmosfeer heerst, maar dan nog geeft men hun De Engelse premier Attlee heeft niet meer dan drie dagen, d.w.z. tot Woensdag in het Lagerhuis medege deeld, dat de as van de in April ge storven minister van Buitenlandse zaken Bevin in de abdij van West- Vrijdagmorgen. Doffe verslagenheid maakte dan ook allengs plaats voor de glimp van hoop onder dc wachtende vrou minster zal worden bijgezet. Hij is wen en kinderen bij de mijningang, de eerste socialistische staatsman die die daar onafgebroken samengroc- op deze manier wordt geëerd. pen. Concessies genoeg Gisteren vergaderden de plaats vervangers niet. Jessup zei Memo rial Day te willen vieren. In feite besteedde hij zijn dag aan een laat ste overreding der Fransen. Met Pa- rodi blijft hij van mening, dat de Russen inderdaad een conferentie der vier ministers wensen, al was het alleen maar om daar een gratis podium voor hun propaganda te vin den. Maar Jessup waarschuwde de Qai d'Orsay voor een voorzetten van het spel in het Rose Paleis. Vol gens de Amerikaan zou Gromyko naar Parijs gekomen zijn in de hoop voor zijn chef Visjinski het spits af te bijten. Hij vindt achteraf dat de I Rus daarin zelfs gedeeltelijk ge- Generaal Jean de Lattre de Tas- signy, dc- Franse commandant in het Verre Oosten heeft gisteravond in een kort, eenvoudig communiqué medegedeeld, dat zijn 23-jarige, enige zoon, eerste luitenant Bernard de Lattre de Tassigny, in Noord- Indochina is gesneuveld De jonge officier viel bij de eerste stoot van de krachtige vijandelijke aanval op de Franse verdedigingslinie in het gebied van Ninhbinh, 100 km ten Zuiden van Hanoi. De opstandelingen vielen aan op een front langs de rivre de Day, van Phoely, 60 km ten Zuiden van Hanoi tot Ninhbinh, 40 km verder zuid waarts. Ook gingen zij tot de aanval over op een punt ten Westen van Phatdiem, meer naar da kust. Men meent, dat aan de aanval wordt deelgenomen door een divisie van meer dan negen bataljons en een brigade van drie bataljons. Deze aanval zou wel eens een afleidings manoeuvre kunnen zij, die ten doel heeft Franse troepen te onttrekken fian de Noordelijke posities, voordat opnieuw een poging wordt gedaan om uit het Noorder. door te breken en de hoofdstad, Hanoi, in te nemen. re jaar in een nota aan de Kamer de bereikte resultaten te vermelden. Niet alleen om de Kamer tevreden te stellen, maar om in een openbare behandeling de gelegenheid te heb ben de bevolking van ons land ervan te overtuigen, dat de zware offers, die in het belang van de defensie, dat is de vrijheid, door haar woorden gebracht, doelmatig en efficiënt zijn besteed. DE ATOOMWAPENS VAN AMERIKA CJENATOR BRIEN MACMAHON, voorzitter van de Congrescommissie voor de atoomenergie, heeft in een interview met het blad News week meegedeeld, dat de laatste proeven met atoomwapens in Nevada en bij Eniwetok volkomen bevredigend zijn geweest. Het resultaat van die proeven betekent, aldus senator MacMahon, dat Amerika een even tuele vijand machtiger slagen met atoomwapens kan toebrengen dan tot dusver. Hij maakte gewag van tactische wapens als de zogenaamde „atoom granaat" voor artillerie, terwijl waar schijnlijk bestuurbare projectielen met atoomladingen kunnen worden gebruikt. MacMahon acht het boven dien mogelijk, dat men er in zal sla gen een waterstofbom te vervaardi gen en dat deze in een bommenwer per zal kunnen worden vervoerd. Senator MacMahons mededelingen hebben bijzondere waarde, omdat hij uit hoofde van zijn functie inzage heeft in geheime gegevens over het atoomonderzoek. Zijn conclusie uit de laatste ontwikkeling is: De mo- gelijkheden tot hot gebruik van i voorsprong van Amerika op dit ge- Een dergelijk doelwit zou alleen maar een uitnodiging tot algehele vernie tiging door middel van tactische atoomwapens zijn. Dit plaatst de vrije wereld tegenover de Slavische in een gunstiger positie. Er is absoluut geen twijfel aan volgens MacMahon, dat de Sovjet- Unie op dit moment op zijn minst een kleine voorraad atoombommen bezit en wellicht zal het moment komen, dat de Russen voldoende atoombommen hebben om een aan val bij verrassing te riskeren. Sena tor MacMahon gelooft echter, dat de atoomenergie voor militaire doelein den groeien sneller dan wij denken. In de loop van deze verschrikkelij ke bewapeningswedloop zal het Ro de leger uiteindelijk moeten ophou- j den te denken in termen van grote 1 massa's mensen en materiaal, gecon- treerd binnen een kleine ruimte. bied een toereikend afschrikmiddel tegen elke agressie zal zijn. Door een gasontploffing in een mijn te Herringen bij Hamm (West- Falen) zijn minstens veertien mijn werkers ingesloten en twintig ge wond. Er is weinig hoop, dat de veertien nog gered kunnen worden. De ontploffing deed zich voor, toen de mijnwerkers bezig waren met het bestrijden van een ondergrond se brand. Een hoge functionaris van het Britse ministerie van marine, Wal ter Edwards, heeft Woensdag in het Lagerhuis meegedeeld, dat het ver dwijnen van de duikboot „Affray" nog een mysterie is. Het onderzoek strekte zich thans uit over een gebied van 2.500 vier kante kilometer van het kanaal, maar tot dusver had men nog geen duik bootwrak gevonden, aldus Edwards. Winst en toch verlies Op grond van de vrijwel volledige uitslagen van de verkiezingen in de 2.735 gemeenten in Italië blijkt, dat de Christelijk-Dcmocraten en de met hen verbonden partijen de lei ding zullen hebben in 1.550 gemeen ten, terwijl 610 gemeenten in han den der communisten en Nenni- socialisten zullen zijn. De communisten en de nauw met hen verbonden socialistische partij van Nenni verloren ongeveer 560 gemeenten, waaronder Genua en Venetië. Ook gingen vier provincie hoofdsteden voor hen verloren. Hoewel nog niet alle stemmen waren geteld, was het duidelijk, dat de communisten en Nenni-socialis- ten in vergelijking met de bij dc al gemene verkiezingen in 1948 en de verkiezingen voor de plaatselijke besturen in 1946 hun stemmenaan- tal hebben gehandhaafd of in ge ringe mate verbeterd. De Christelijk-Democratische par tij, de sterkste partij van de rege ringscoalitie, scheen ongeveer een vierde van de door haar in 1948 be haalde stemmen te hebben verloren. WERVELSTORM IN PAKISTAN Als gevolg van de wervelstormen die van 12 tot 16 Mei j.l. verschillen de provincies van Oost-Pakistan hebben geteisterd,, zijn 412 perso nen om het leven gekomen, terwijl 4400 huizen zijn verwoest. Voorts zijn te velde staande gewassen over grote oppervlakten vernietigd. QTROMENDE REGEN EN VASTBESLOTEN tegenstand der Noordelij ken hebben de opmars van de verbonden troepen tot stilstand ge bracht langs vrijwel het gehele Koreaanse front. Alleen in het Westen en het Westelijk deel van het centrale front werden vorderingen gemaakt. fficieren der verbondenen geloofden, dat de krachtige Noordelijke tegen stand wordt geboden door slechts een kleine dekkingsstrijdmacht en dat de hoofdmacht zich nog steeds in Noordelijke richting terugtrekt. IN DE MODDER De strijdende legers zwoegen thans door de modder. In het Westen aan het centrale front zakte de infanterie soms kniediep weg in het slijk. De regen stroomde neer ën over het ge hele land hing een zwaar wolkendek. In Tokio heeft generaal Ridgway verklaard dat de vijand in zijn voor- j jaarsoffensief is verslagen, maar nog steeds in staat is tot nieuws aanval- I len. In Washington verklaarde admi- Iraal Sherman voor de senaatscom missie,, die Mac-Arthurs ontslag na gaat: „Het verzet schijnt sinds heden morgen te zijn toegenomen en uit de eerste berichten blijkt, dat het eerste cn negende corps, die op de Westelijke flank strijden, thans krachtige tegenstand ontmoeten. Gis teren zijn er zelfs enige vijandelijke tegenaanvallen gedaan tegen eenhe den van het tiende corps. Deze aan vallen zijn afgeslagen." Intussen wapperden aan het Weste lijke Middenfront gisteren nog vele witte vlaggen vóór en achter de Amerikaanse linies en gaven hon derden doornatte en moedeloze Chi nezen zich groepsgewijze over. MIJNRAMP IN ENGELAND. Ten minste veertien mijnwerkers wer den gedood en drie en zestig inge sloten bij een ernstige ontploffing in de steenkolenmijn van Easington in het graafschap Durham in Noord- Er.geland. Leden van de Shotton reddings brigade met hun zuurstofapparaten begeven zich in de mijn om te trach ten de ingeslotenen te redden. KoAAettje.... Niemand kent zichzeiven zofeng hij niet geleden heeft.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1