Defensiebeleid onder de loupe Congres Katholieke aannemers Encephalitis na inenting Hoe Beb v.cL Wiel haar poppenhuis gaf Een daad die grote weerklank vond WOENSDAG 30 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Stok achter de deur De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de algemene beraadslaging over de begrotingen van de departementen van Oorlog en van Marine, waarbij tevens aan de orde werd gesteld de tweede nota inzake het defensie beleid; De heer BRUINS SLOT (A.R.) sprak zijn vertrouwen in de per soon en de kwaliteiten van de nieuwe minister uit. Hij merkte op, étttt een massa geld moet worden uigegeven voor de defensie, zulks met het oog'op bedreiging, niet een eenvoudige bedreiging, maar een op jaren berekende politiek van wereld bedreiging. De huidige militaire po litiek in Atlantisch verband gaat niet verder dan het afweren van ge vaar op eigen erf. Spr. zeide tc ge loven, dat het gevaar van oorlog in een vriendelijk gesprek kan worden opgeheven, als er maar een flinke stok achter de deur wordt gehouden. De regering zal zich moeten gaan bezig houden met de problematiek van het leger in 1954. Het nu voor gestelde bedrag achtte hij daarvoor te laag. Spr. vroeg of de minister bereid is tc overwegen een her nieuwd onderzoek in te stellen naar het gebeurde in het kamp Witten berg Het antwoord op znn schrif telijke vragen was z.i. ontleend aan gegevens van de generale staf. Het gedrag van overste Beaumont en de door hem genomen maatregelen zijn z.i. niet in overeenstemming met het gedrag en de opvatting, welke een Nederlands officier behoren te kenmerken. Tegen verplichte vacci natie van militairen, zonder dat de verplichting in de wet vastgelegd, zeide spr. bezwaren tc hebben D eheer ROOSJEN (A.R.) zeide zich in grote lijnen te kunnen ver enigen met de in de defensienota ontwikkelde plapnen. De heer FENS (K.V.P.) gaf te ken nen, dat de defensienota zijn ver trouwen in de bewindsman heeft versterkt. De opbouw van het de fensie-apparaat in verband met de Nederlandse taak in de Atlantische defensie besprekend, zeide hij, dat een efficiënte verdediging van het Westen zonder inschakeling van West-Duitsland hem ondenkbaar lijkt. Een Europees leger zag hij als een instrument ter bevordering der Europese eenheid en als een middel ter bevordering van de nauwste sa menwerking op economisch gebied, welke uit militair oogpunt nodig is De opbouw van het Europese leger zal geen der inspanningen van de West-Europesc landen mogen ver tragen, meende hij en een zodanig leger achtte hij slechts aanvaard baar in Atlantisch verband. Z.i. moet men zo snel mogelijk over pa rate troepen kunnen beschikken en hij prefereerde één parate divisie boven een 2/3 divisie. De kwestie van Wittenberg en de oefening „Crescendo" aanroerende vroeg spr. de publieke inlichtingen niet tc doen verstrekken door de lcgerauto- riteiten doch door het departement. Voorts wilde hij weten, welke de positie van generaal Kruis is en hij vroeg of de regering in het jongste verslag der parlementaire enquête commissie aanleiding heeft gevon den de positie van generaal Kruis nader in overweging te nemen. Spr. betoogde, dat de Atlantische veilig heid onze veiligheid is, waarvoor of fers gebracht worden en tenslotte bepleitte hij goede zorg voor de geestelijke belangen der militairen. De heer VONK (VVD) meende, dat met de voorgestelde anderhalf milliard gulden per jaar iets kan worden opgebouwd, waarvan niet gezegd kan worden dat het geld is weggegooid. De heer VORRINK (Arb.) ver klaarde, dat het krachtige optreden tegen generaal Kruis zijn instem ming heeft. In de persoonlijkheid van de minister zeide spr. vertrou wen te hebben. Hij stelde vast, dat. de verdediging van West-Europa niet eenzijdig wordt gevoerd aan het militaire front. Even belangrijk is het sociale, economische en gees telijke front. Met het oog op het gebeurde in het kamp Wittenberg meende spr., dat ei nog wel iets te verbeteren is in de invloed van ka der op de soldaten en hij vroeg of overste Beaumont wel de juiste man op de juiste plaats is. De oefening Crescendo is o.a. mislukt door ge brek aan inzicht van de hogere le gerleiding. Tenslotte bepleitte hij voor geestelijke weerbaarheid. Do heer WELTER (KNP) zegde de minister in beginsel zijn steun toe. De financiële Jasten der defen sie, noodzakelijk door de bewape ning van Rusland, zijn z.i. aan de zeer hoge kant en voor een brede klasse der bevolking is de grens van het redelijke overschreden. Z.i. ligt de grens bij een milliard en het meerdere moet naar zijn mening door de Angelsaksische landen wor den betaald. De heer VAN VLIET (KVP) be pleitte financiële gelijkstelling van Katholieke militaire tehuizen met Protestantse en voor het volgend jaar vroeg hij subsidiëring per tehuis. De heer GORTZAK (CPN) be toogde, dat het leger geen Neder lands, maar een Amerikaans leger is en dat de doelstelling Amerikaans is. Het is de Truman-Eisenhower-epi- demie, zeide hij, welke ons volk be dreigt en die ons naar de ondergang zal slepen en waarvoor inenting met een vredesvaccin noodzakelijk is. Te ruim half twaalf is de verga dering verdaagd tot heden-Woens dagmiddag één uur. Twijfelachtige bouwstoppen Het congres van de Katholieke Aannemers- en Patroonsbond, dat gis teren begon en vandaag wordt voort gezet, heeft ongeveer 600 congres sisten naar Zwolle gebracht. Bij de opening van het congres in de grote zaal van de Buitensociëteit werd me degedeeld, dat de voorzitter, de heer R. H. Terlingen (Bussum), was be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In zijn uitvoerig openingswoord ging de voorzitter na welke wegen de Katholieke aannemers z.i. dienen te volgen om him aandeel te leveren in de behoeften van het Nederlandse volk. Het komt er meer dan ooit op aan Vragen in Tweede Kamer Mr. Jonkman voorz. Eerste Kamer Tot voorzitter van de Eerste Ka mer is benoemd mr. J. A. Jonkman, oud-minister van overzeese gebieds delen in het kabinet-Beel. Mr.' Jonkman is na zijn promotie in 1918 naar Indonesië vertrokken, waar hij bij de rechterlijke macht werkzaam is geweest. Van 1926 tot 1931 was hij lid van de Volksraad. In 1940 werd hij tot voorzitter van die raad benoemd. Qeeti „haak Ut" AI cc meen erkende feestdag in 't zoetwaters gebied is de dag van d'éérste Juni voor de inboorlingen niet omdat menig mensenkind zich als een hengelaar ontpopt en in een klein stukje koekdeeg eon gemene haak verstopt en waar blijft het mals genoegen, het genot en het plezier, als je niet weet wat cr in zit bij het snoepen van een pier? De Bond van Zoetwatervissen heeft z(jn 1 den kond gedaan: neemt van onbekende lieden géén versnaperingen aan! altijd legt de vis het loodje, want als ze gevangen is, wie is er dan steeds het haasje? niet de visser, maar de vis. Wordt het visje niet gevangen, visserswens dus niet vervuld, dan ligt het nooit aan de visser. maar de vis krijgt weer de schuld. En daarbij komt nog iets anders: vissen zijn altijd tc klein, daar ze volgens hun belager groter zijn dan ze niet zijn. Dit jaar zeggen alle leden van de vissen-maatschappij: blijf maar thuis hoor, met je hengel, want „Haak-in" is niets voor mij CLINGE DOORENBOS (Nadruk verboden) In het Militair Hospitaal te Utrecht is de soldaat J. H. uit Assen overle den, nadat hij kort tevoren was inge ënt tegen pokken. Hij zal Vrijdag met militaire eer in Assen worden begraven. Bij de 20-jarige P. H. uit Zaandam is hersenvliesontsteking geconstateerd. De zieke was tien da gen geleden als militair te Harder wijk ingeënt. Hij is naar het ge meentelijk ziekenhuis in Zaandam overgebracht Naar aanleiding van dit en andere gevallen van hersen vliesontsteking bij militairen heeft het Tweede Kamerlid dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.) vragen gesteld aan de minister van Oorlog en Ma rine, ir. Staf. Dr. Bruins Slot informeert hierin naar het aantal gevallen van pok ken en hersenvliesontsteking bij mi litairen. Hij betwijfelt de juistheid van het bevel van dc chef-staf tot verplichting tot inenting. Voorts vraagt dr. Bruins Slot of de consig nering van niet-ingeënte militairen wel noodzakelijk was. Door de or ders van generaal Hasselman, zo zegt het Kamerlid, werden de mili tairen gedwongen zich in levensge vaar te begeven. (Speciale P.3.-reportage). Sinds twee weken hebben zich ,r *pT thans in Tilburg geen nieuwe ge- j ^"concelfgebjuw in AA- vallen van pokken meer voorge- I sterdam naar het kleine daan. Gisteren zijn zes quarantaine- j huisje, dat in Giessendam patiënten ontslagen. Acht Tilburgers I tegen de dijk langs de hebben nog „huisarrest" veertien Merwede geleund staat. De 8 in „tainc. In het vast te houden aan onze eigen gezon de maatschappelijke inzichten, aldus spreker. Over de bouwstoppen merkte de voorzitter het volgende op: „De bouwstoppen kwamen ongetwijfeld tegemoet aan het in ons bedrijf le vende verlangen naar harmonie tus sen de in uitvoering zijnde hoeveel heid werk en het voor die uitvoering beschikbare aantal arbeidskrachten. Het is echter zeer de vraag of de wij ze waarop de bouwstoppen gehan teerd zijn, het gehele bouwbeleid niet te onzeker en te wisselvallig maakt. Het is bijvoorbeeld geen aangenaam vooruitzicht, dat men moet verwach ten, dat men tengevolge van de ver schillende bouwstoppen en de on vermijdelijk noodzakelijke opheffing daarvan, in de komende winterpe riode waarschijnlijk midden in de oplevering van allerlei woningbouw- objecten zal zitten. Zonder twijfel zal dit met zich brengen, dat een groot aantal arbeiders mogelijkerwijs voor vorstuitkering in aanmerking komt. Een regularisatie van de bouwbedrij- vigheid welke tengevolge heeft, dat het bouwbedrijf in het natuurlijker wijze gunstigste seizoen meer be perkt wordt dan in het voor dit be drijf natuurlijkerwijze ongunstigste seizoen is reeds daarom alleen min of meer van twijfelachtige waarde". INDONESISCHE DIPLOMATIEKE MISSIE OP SCHIPHOL. De Indo nesische diplomatieke missie, die op uitnodiging van het Britse parle ment een bezoek aan Londen zal brengen, arriveede op Schiphol. Foto toont van links naar rechts: Hamid Algadri, O. Rondonoewoe Soenarie, Proworto, prof. Abidin en Djady. Nieuwe industrie i Productie van edelstaal De Demka (De Muinck Keyzcr) te Utrecht zal binnenkort beginnen met dc productie van edelstaal. Onge veer honderd arbeiders zullen in dc nieuwe afdeling, die in nauwe sa menwerking met dc Hoogovens wordt opgericht, tc werk worden gesteld. De productie zal een aan zienlijk deel van dc Nederlandse be hoefte aan edelstaal dekken. Voor heen werd dit product geschikt voor gerecdschapsstaal en sncldraai- staal uitsluitend ingevoerd. ERKENNING ALS TELER. De Voedselcommissaris voor Zuid- Holland maakt bekend, dat met in gang van 1 Juni 1951 wederom aan vragen tot erkenning als bedrijfsge- noot „B" (teler van fruit, anders dan fruit onder glas) en aanvraag ver gunning uitbreiding boomgaard (nieuwe aanplant), in behandeling kunnen worden gegeven. Aanvragen dienen via de P. B. H. op daarvoor bestemde aanvraagfor mulieren te worden ingediend. MIDDENSTANDSBOND NAAR HEILOO. Dinsdag 5 Juni a.s. belegt de Dioc. Kath. Middenstandsbond in het Bis dom Haarlem zijn jaarlijkse bede vaart naar Heiloo. Om 10.30 uur vangt dc plechtige Hoogmis aan, waaronder Rector Heemskerk de predicatie zal hou den. Dc openlucht predicatie zal worden gehouden door Rector J. Th. M. Kraakman. Aan deze pelgrimstocht heeft de Bisschop de Jubileum-aflaat ver bonden. De sla-uitvoer-stop Nederland nam initiatief De regeringen van Nederland en België hebben op grond van het Landbouwprotocol overleg gepleegd over de uitvoer van Nederlandse sla naar België. Het initiatief ging zelfs van Nederlandse zijde uit, aldus ver neemt he+ A.N.P. van officiële zijde. Hoewel voor Nederlandse sla een minimum importprijs van tien cent per krop was gesteld, bleek, dat het aanbod de verkoop van in België ge teelde sla ernstig dreigde te hinde- ten. Daarom werd besloten de uit voer van het Nederlandse product enige tijd stop te zetten. Zodra de top-aanvoer van Belgi sche sla voorbij is, zal de export van Nederlandse sla kunnen worden her vat. Men verwacht zulks binnen een week. De stopzetting van export moet blijkens officiële oron gezien worden als een kwestie van marktregeling op grond van de groeiende samen werking in Beneluxverband. BEURS - Q VERZICHT Indonesische sector vrij vast Het voornaamste kenmerk van de beurs was gisteren wel de iets gun stiger stemming voor Indonesische fondsen, waarbij aandelen H.V.A., waarschijnlijk wegens buitenlandse vraag, de leiding had. Dit fonds gold 124 1/2 (121 1/2). De weer hogere prijzen voor Sumatra Tabak, waar van de beste parijen der aanstaande inschrijving inmiddels zijn voorver kocht, hadden weinig uitwerking. De stemming in deze afdeling was goed prijshoudend. Dc Rubberaandelen boekten iets grotere winsten, Amster dam Rubber b.v. sloot op 1161/2 (1141/2) en ook de kleinere soorten waren iets beter gedisponeerd. Niet alleen de Cultuuraandelen, doch ook andere Indonesische categorieën, zo als banken en handelsondernemin gen, waren iets beter. Aandelen Al gemene Exploratie gingen wederóm in een open hoek, doch ditmaal op een onveranderde prijs van 76 3/4. Van de gunstige stemming, die Maandag' voor internationale indus triepapieren heerste en vooral werd toegeschreven aan buitenlandse be langstelling, was gisteren weinig overgebleven. In de voornaamste soorten ging zeer weinig om. De slot- noteringen van Maandag werden over het algemeen zeer dicht bena derd, of iets overschreden. Scheepvaartpapieren eveneens stil doch goed prijshoudend. Aandelen Paketvaart, die Maandag een verlies van vijf punten kregen te incasseren, wisten hiervan weer drie punten in te halen. Ook de Staafondsenmarkt leverde geen overvloedige stof tot bespreking Nog steeds zijn investeringscertifi caten en de conversielening de toon aangevende fondsen. De prijzen van gisteren verschilden nauwelijks met Maandag. Op de Amerikaanse afde ling was de animo eveneens uiterst gering. Het agio bleef met 13 procent onveranderd. Prolongatie 3 1/4%. ACedevtand heeft „iingehaakt personen zijn i St. Elisabethzeikenhuis worden nog vijftien pokkenpatiënten verpleegd. Nederland bouwt kleine auto s De N.V. ,,Dc Kleine Auto" tc Jut- phaas heeft thans het recht verwor ven tot de assemblage van dc door „Kleinschnittger tc Arnsberg in West- i'alen ontwikkelde zeer kleine auto, waarvan het bedrijfsklare gewicht 130 kg. bedraagt. Dit lichte wagen tje wordt op het ogenblik in Jutphaas samengesteld. De afzending van de assemblageonderdelen is echter nog beperkt- Dc gehele carosserie van deze klei ne auto is vervaardigd van aluminium en licht metaal. De aandrijving ge schiedt op de voorwielen met drie versnellingen, zonder achteruit, en freewheel. Het aanzetten gebeurt met een handstarter, Het chassis is in rubberbandvering opgehangen: cr zijn mechanische remmen op de vier wielen. De totale belasting van het wagentje bedraagt 170 kg., zodat twee volwassenen kunnen worden vervoerd. Het benzincgebruik be draagt 1 liter op 40 kilometer, de ma ximum snelheid is 70 km per uur, dc kruissnelheid 50 km. per uur. Ook dit wagentje zal door de weeldebelasting worden getroffen, zodat bij de invoe ring daarvan deze kleine auto ook in prijs zal moeten stijgen. Voor de we genbelasting wordt dit wagentje on danks zijn geringe gewicht, als een normale auto beschouwd, zo deelde de directie ons mede. Er zijn echter onderhandelingen gaande, tengevol ge waarvan deze maatregel misschien zal kunnen worden ondervangen. Speciale uitvoeringen van het wa gentje voor invaliden zij-n in voorbe reiding. Haak-In-finale in de tem pel der muze, waar de be jubelde Erna Spoorenberg 'zich dc hand liet kussen door Benedict Silberman, vormt wel een hele tegen stelling met de eenvoudi ge woonkamer, waarin moeder Van der Wiel zich bezorgd afvraagt of al die drukte voor Bep niet te veel wordt. En toch is het een zon der het andere niet dénk- baai-. De ruim twee-en- cen-half millioen gulden, die de van de tongriem gesneden Johan Bodegra ven blij en opgetogen voor dc kankerbestrijding kon annonceren, vonden hun oorsprong in dit en in dui zenden andere kleine huis jes van ons vaderland. Waar zijn oproep met een lach en een traan de ge voelige snaren van vele harten in beroering bracht en zelfs,, ja vooral kinde ren aanzette om een echt offer tc brengen. Ook Bep. van dc Wiel kon aan deze oproep geen weerstand bie den en zij J— Ook Beo heeft dit nooit verwacht. Haar ouders ge ven het eerlijk toe. dat ze wat ongelovig gelachen hebben, toen hun dochter haar besluit vertelde om haar popDenhuis aan me neer Bodegraven te geven. Dat was nog in de tijd. waarin er elke week een taart werd verloot onder de inzenders van briefkaar ten en Bep dacht, dat een poppenwoning als inter mezzo tussen al die taarten wel gewaardeerd zou wor den. vindt dat drie heren de Waterstaat er acht uren per dag hun kantoor heb- BEP VAN DER WIEL ben. heeft nooit kunnen lopen en is onder vele handen Het poppenhuis naar van doktoren en specialis- „Effatha". ten geweest. Tussen alle be. drijven van ziekenhuizen MAAR HET POPPEN- en klinieken door heeft ze HUIS van Beo is voorlopig maar drie jaar school ge- belangrijker. Zij heeft het gaan. En toch mag nic- zelf zien staan op de Ba- mand haar een ongelukkig zar in Amsterdam! Een meisje noemen, want dat goede meneer uit Den Haag is ze niet. Haar lichaams- heeft er haar met vader en groei mag dan op een moeder heengereden vroeg tijdstip gestaakt zijn, haar kennersoog zag met- haar geestelijke ontwikke- een hoe slecht het opge- ling is die van een normaal steld was. De tafel van de Maar dc Aartsbedelaar 9 deed er iets geheel anders en yroegri.jp zeventienjarig serre<stond notabene in de mee en kon twee dagen la. meisje, ter opbellen, dat de eerste* vijfhonderd gulden op het poppenhuis binnen waren. De vreugde, die dit be- Zij verwacht geen me delijden, maar waardeert medeleven. Juist dit me- richt veroorzaakte, was enorm. Sindsdien heeft Bep geen rustige dag meer 1 gehad. Overal vandaan den en zij stelde spontaa irrpee ze brieven die ze haar jrrootste bezit voor" beant- De gelukkige winnares van Ecp's geschenk aan de H-aak-In is de achttienjari ge Marieke van den Bosch uit Leidschendam. die het ogeblik voor haar eind examen H.B S. zit te blok ken. Zij heeft Bep geschre ven. dat ze het graag aan kinderen wil afstaan en nu gaat het naar „Effatha". het instituut voor doofstomme kinderen in Voorburg. Ja, het bericht door de radio dat Bep een televi- de eerste N. C. R. V.-actie sietiestel krijgt heeft uiter- stuk voor woordde. Ook kleine ge schenken en niet alleen voor haarzelf. Een dame uit Wassenaar zond haar zar voor de Hardinxveldse 200.om mee tc geven goede doel beschik baar. TOEN BEP'S TANTE ne gen jaar geleden op een ba zar voor de Hardinxvelds! kleuterschool het prachtige poppenhuis voor haar in valide nichtje kocht, heeft ze niet kunnen vermoeden, dat dit geschenk later met bijna twintigduizend gul den zou bijdragen tot het slagen van de grootste lief dadigheidsactie, die ons land ooit gekend heeft. En dit bedrag is nog maar de zichtbare opbrengst. Wie zal schatten hoeveel dui zenden guldens voor dit in spirerende voorbeeld van een zelf lijdend kind aan de Haak-In-actie ten goe de zijn gekomen? met het poppenhuis zodra het door de N. C. R. V. ge haald werd. Dit geschied de door meneer Bodegra ven zelf en over dat be zoek komt Bep niet uitge praat. Zij en hij hielden geregeld onderling con tact en op de avond, dat de Finale in Amsterdam uit gezonden werd. stuurde ze een telegram naar het Con certgebouw: „Sterkte om vanavond weer te praten en vast hartelijk gefelici teerd met dc fantastische behaalde resiiltoten. Uw blijde Bep"! ..Uit de brand, fijn jon gens" voor de verbrande boerderijen in Eethen, deed ze ook al mee. Haar col lectebusje duwde ze onder de neus van bakker, sla ger en kruidenier, melk boer en postbo.de en ze bracht ruim vijftien gul- a?rd heel Giessendam op stelten gezet. Het bezoek was niet van de deur en de telefoon stond niet stil. Een dag later kreeg ze een te legram van de Erres-fa- briek en dc officiële brief laat ze met gepaste trots lezen. Ze heeft het daar den bijeen! Vader Van echt niet om gedaan en dat der Wiel. een blozende ver. tegenwoordiger in wijnen en likeuren, moet nog lachen als hij er aan denkt. En toch heeft ook hij zor gen genoeg. Bep's enige tiid ziek. Een groter huis. rlat. hii al vier jaar geleden gekocht heeft, met een gro te tuin, waarin Bep fijn zou kunnen zitten, mag hii nog steeds niet bewonen, omdat onze verambtelijk^ wereld het belangrijke! isten we ook wel. Maar fijn is het toch! Moeder Van der Wiel heeft de plaats voor toestel op het kastje naast de deur. zodat Bep de en wat dove grootmoe der heeft het gesprek niet unnen volgen. Maar aan haar ogen is te zien. dat ze van harte meeleeft met het onverwachte geluk van haar kinderen en kleinkin deren. J. M. ONSCHULDIG GEVANGEN. Zes maanden heeft dc 19-jarige Nijmeegse auto-monteur Van D. on schuldig gezeten eer hij door het Hof te Arnhem wegens gebrek aan bewijs van de hem ten laste gelegde diefstal werd vrijgesproken. Dinsdag werd tegen het echtpaar P. uit Nijmegen, dat door het plegen van meineed oorzaak was van deze onrechtma tige gevangenisstraf, respectievelijk 21 en 18 maanden gevangenisstraf geëist. Man en vrouw P. hadden onder ede verklaard, dat dc werkelijke dief van een onderstel Van ccn bakfiets, zekere H. C. H. uit Nijmegen, de daad niet gepleegd kon hebben. Dc aanwijzingen tegen dc hardnekkig ontkennende Van D. bleken aanvan kelijk zo sterk, dat hij gearresteerd en in eerste instantie tot een jaar werd veroordeeld. Eerst na zes maan den bleek uit een brief, die de vrouw van P. in haar handtasje had. dat er meineed was gepleegd en een on schuldige was veroordeeld. Televisiebesprekingen verlopen vlot UITZENDINGEN IN DE HERFST Men is in omroepkringen zeer op timistisch over het verloop van de besprekingen, welke tussen de over heidsorganen cn de Federatie van Omroepverenigingen worden gehou den over het probleem der televiesie- uitzendingen, dat door de recente verklaringen der regering en de daarop volgende bekendmaking van de Federatie, die zich terugtrok, in een impasse was gei;aakt. Hoewel de besprekingen nog niet volledig ten einde zijn cn nog geen definitief resultaat is bereikt, mag zo vernemen wij van leidende fi guren van de Omroepverenigingen thans worden aangenomen, dat deze verenigingen binnenkort een begin zullen maken met de verzor ging van televisieprogramma's Het verloop der besprekingen geeft alle aanleiding tot deze verwachtingen. Omtrent het tijdstip, waarop dit werk zal aanvangen, werd medege deeld, dat het vermoedelijk nog en kele maanden zal duren, vooraleer met regelmatige uitzendingen van programma's kan worden begonnen. Het zal dan Augustus-September worden, enkele maanden later dan aanvankelijk de bedoeling was, Duits toerisme naar Nederland De Bedrijfshoreca (bedrijfsgroep Hotel-, Café-, Restaurant-, Pension en Aanverwante Bedrijven) heeft de minister van buitenlandse zaken een brief gezonden over het Duitse toe risme. De samenstelling van het buiten lands vreemdelingenverkeer naar Ne derland, zo schrijft de Bedrijfshoreca, heeft in vergelijking met de derti ger jaren een belangrijke wijziging ondergaan door het nagenoeg volle dig wegvallen van de Duitse toeris ten. Immers, van alle nationaliteiten vormden de Duitsers voor de oorlog de grootste categorie met ruim 27 procent van het totaal overnachtin gen door buitenlanders in 1938. Li verschillende belangrijke vacantie- centra, zoals Noordzeebadplaatsen, Limburg en Arnhem bedroeg het aantal overnachtingen door Duitse toeristen zelfs ruim 40 procent van het totaal aantal buitenlandse over nachtingen. Op grond van recente waarnemin gen is thans gebleken, dat zich over al in West-Duitsland een potentiële markt voor onze hotellerie ontwik kelt, waarvan, volgens de Bedrijfs horeca, het commerciële belang' zeer hoog moet worden aangeslagen; te meer daar de bezettingsgraad van onze hotels in de komende jaren een dalende tendens zal gaan vertonen door het toenemende aantal Neder landers, die hun vacantie in het bui tenland gaan doorbrengen. De Bedrijfshoreca doet derhalve een dringend beroep op de minister alle maatregelen te bevorderen, welke het Duitse toerisme naar ons land vergemakkelijken. In het bij zonder vraagt zij aandacht voor een soepele regeling, welke de verstrek king van visa voor Duitse toeristen op snelle wijze mogelijk maakt. Deze aangelegenheid dringt, vol gens adressantc, des tc meer, waar andere landen, zoals Zwitserland, Frankrijk en Italië, alle pogingen in het werk stellen om dc komst van Duitse toeristen naar hun vacantie- centra te bevorderen. NAZI-MENU Vier gemoedelijke Vlamingen, met wie je in het gewone doen heel gezellig een pintje kan drinken, hebben in een Amster dams hotel de boel op stelten gezet. Argeloos kwam de kellner vragen, of dc heren de menu kaart al bestudeerd hadden en toen begon het. „Lelijke fascist!", riep een der Vlamingen en bij wijze van om lijsting smeet een van zijn mak kers een asbakje tegen de grond. Toen er al diverse stukken van het hotel-scrvics in scher ven lagen, bleek, dat dc heren op de spijskaart de naam van luchtmaarschalk Hermann Go ring hadden gelezen. „Hier staat het", schreeuwde ze. „Ach heren", zei de kellner, ..dat is Nasi Goreng een In dische rijstgerecht" Ma«r dc Belgen geloofden het niet. „Allemaal smoesjes", von den ze en ze gingen weg zonder zelfs hun kopje koffie te hebben betaald.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6