fpgëiose Hi/rspoTff? NIEUWS UIT DE OMGEVING Grapje Laatste Bericht Een diepzinnig Kamerverslag.... ADAMSON WOENSDAG 30 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Woensdag 30 Mei. En dit is het diamanten echtpaar W. DreefDe Groot, Langegracht 125, dat op 3 Juni a.s. het zestigjarig huwelijksfeest gaat vieren. Zaterdag schreven wij er reeds over. Verschil lende lezers verzochten ons toen bruid en bruidegom te mogen zien. Welnu, hier zijn ze. Wij hebben altijd een bijzondere sympathie gehad voor de R.K. Gem. Zangvereniging „Pulchi Studio". Vraag ons niet waaróm. Ons hele leven wordt gevuld niet dergelijke impulsieve neigingen. Zo zijn wij nu eenmaal. Maar goed „Pulchri Studio" gaat a.s. Zondag het jaarfeest vie ren, beginnend met een H. Mis om half acht in de St. Lodewijkskerk. 's Avonds is er een gezellige avond in het R.K. Mil. Tebuis, aanvang half acht. Ouders en andere familieleden van de leden zijn hartelijk welkom, temeer daar de toegang gratis is. De „Gastspelers" zullen leuke stukjes spelen en een dansband zorgt voor de rest. En de R.K. Tafcltennisvreniging ,B. A. T." kan hedenavond niet trai nen, omdat de zaal van het kath. Ly ceum bezet is, in verband met de eind-xamens. Bijzondere agndacht vragen wij van alle R.K. dammers in Leiden. Zij worden verzocht om Vrijdag a.s., 's avonds om 8 uur in de „Klei ne Burcht", Nieuwe Rijn 19, te ko men, waar gesproken zal worden over de mogelijkheden tot oprichting Huldiging van het personeel S.L.F. Was het tot voor kort gewoonte, dat jubilarissen bij de Stedelijke Licht fabrieken en zij, die in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd van hun werkkring af scheid namen, in de cantine van dit bedrijf werden gehuldigd, het aantal jubilea en zij, die met pensioen gaan is de laatste tijd zo groot, dat naar een andere vorm, waarin men zijn dankbaarheid cn waardering kon uiten, moest worden omgezien. Gelijk als zij bij zo veel andere bedrijven reeds geschiedt, vonn de S. L. F. dit in een jaarlijkse gemeenschappelijke huldiging, welke Maandagavond voor het eerst in de geheel bezette Stads gehoorzaal werd gehouden. Vooraf zaten jubilarisrcn en gepen- sionneerden met hun dames in Café- Rastaurant Royal aan een diner aan Ook de directie en enkele bestuursle den van de Personeelsvereniging en het Jubileumfonds waren hierbij te genwoordig Over en weer werden tijdens dit diner vele hartelijke woor den gesproken. Helaas belette plaats ruimte ons gisteren dit verslag te publiceren. Tegen 8 uur verplaatste de feest vreugde zich naar do Stadsgehoor zaal, waar nu ook de wethouder van Financiën, de heer D. v. d. Kwaak, aanwezig was. De voorzitter van de Personeelsvereniging, de heer H. van Woudenberg, sprak een inleidend woord. Ofschoon spr. overtuigd was. dat met het breken van de tot nu toe gevolgde huldigingswijze iets van de intimiteit is verloren gegaan, achtte hij het een winst, dat thans het gehele rersoneel tegenwoordig kon zijn. Hul de bracht hij aan de kort geleden af getreden penningmeester van de Personeelsvereniging, de heer Wessel die zich voordien ook 25 jaar heeft willen belasten met de financiën van d° voormalige Inkoopvereniging In z in r-laats is benoemd de heer Jong- b'oed. Het programma werd geopend met het optreden van het Mannenkoor van S. L. F. dat onder leiding van zijn directeur, de heer L. van Wijngaarden enkele liederen zong. In aansluiting Fh rop vergastte het Cabaretgezel- 1 schap Luna uit Haarlem de aanwezi- 'gen op een vrolijk en gevarieerd pro- ygrarnma van' kleinkunst, met mede- 'v/erking o a. van het show-orkest van Hansy Pallieter en haar witte kraaien de parodist Jan Stavast en de humo rist-conferencier André Meurs. van een R.K. Damclub in Leiden. Ook zij, die het edele damspel nog niet beoefenen, maar het wel willen leren, zijn vanzelfsprekend welkom. De heren A. Janse, Wasstraat, en W. Vallentgoed. Ambonstraat, beiden werkzaam op het Postkantoor te Lei den gaan morgen de dienst met pen sioen verlaten. Van 11 tot 12 uur be staat er op het Postkantoor gelegen heid afscheid te nemen. Vanwege het H. Hartfeest is de training van de Docos-adspiranten verschoven naar Donderdagavond 7 uur Alleen adspiranten, geboren na 1 Sept. 1936, worden verwacht Het bestuur van de Leidse K A.V. doet nogmaals een beroep op de le den van het Werkcomité voor, de straatcollecte van het Roode Kruis, op Zaterdag 2 Juni a.s. Iedere col- lectrice behoeft ten hoogste 2 uur te lopen. Men kan zich aanmelden, liefst vóór Zaterdag, op Rapenburg No. 24. De Ned. R.K. Middenstandsbond in' het bisdom Haarlem gaat op Dins dag 5 Juni a.s. ter bedevaart naar Heiloo. De bisschop heeft de mid denstanders speciaal aangespoord in groten getale op te treken naar dit pelgrimsoord van O.L. Vrouw. Van daar dat de Leidse afdeling een groot aantal deelnemers verwacht. De opgaven worden tot en met Vrij dag a.s. verwacht op het secretariaat, Maarmanssteeg 14. STADSKOK. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina dr. van W. F. Louwrier en J. M. van der Heijden. Maria Geertruida dr. van H. J. van der Veer en A. J. Kemper. Jacobus zn. van F. W. Filarski en M. E. den Os. Johannes Hendrik Christoffel zn. van J. H. C Laman en C. Boot. Maria Cornelia d. van J. J. Verberg en C. C. H. Tuithof. Apollonia Adria- na Maria d. van T. J. van der Laan en C. A. den Dubbelden. Marijke dr. van J. van der Voord en J. Fijnen buik. Jan Pieter Adriaan, z. van J. Kroesemeijer en E. de Jong. Man- fried zn. van I. E. le Febre en E. Neumann. Jozef Hugö Johannes zn. van J N. Pieterse en M. Thieme. Jo hannes Petrus Gerardus z. van L. van den Broek en M. A .Hassing. Martinus Petrus z. van M. J. Waaijer en M. C. Hensing. Antonie zn. van J. Stikkelorum en A. L. van den Berg. Overleden: A. G. Muller huisv. van Feuth 52 i C. Bouwman wca. van Ravensbergen 79 j. A. van der Kwaak huisvr. van: In '"t Veld 73 j. D. van Schijndel wed. van Emies 34 j H. J. G. Schroder wden. 61 j. Getrouwd: W B. Camoenié en L Janssen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. A. van Lengen den Haag. idem de heren R. A. Vos Rotterdam, J. D. Verschoor Leiden; doctoraal examen Indologie (economisch) J. W. Schoorl den Hel der; doctoraal examen Ned. taal- cn lett. mej. G. C. de Haan den Haag; doctoraal examen wis- cn nat. Pla- natische Natuurkunde N. M. Hugen- holtz Oegstgeest; candidaatsexamen wis- en nat. (L) E. H. M. Geirnaerdt Leiden, idem mej. I. H. Fikenscher den Haag, idem (A) C. van der Brug Rijnswijk, idem (H) S. Jelgcrsma Oegstgeest, (H) L. O'Herne den Haag. Volksstemming in Nederland Tussen 21 Mei en 3 Juni a.s. wordt in Nederland een grote volksstem ming gehouden. Het Nederlandse Roode Kruis zal dan aan het publiek de vraag voorleggen: Wilt gij ons helpen om hulp te bieden? Dit is geen zaak van politiek be lang en het betreft geen economische vraagstukken, maar het gaat wel om «en sociaal belang van zeer grote draagwijdte. Het gaat zelfs bij deze stemming om de menselijke barm hartigheid. Ben U daar vóór of bent U daar tegen? De Volksstemming van het Neder- lande Roode Kruis zal een plebiciet der harten zijn, maar het is niet moeilijk de uitslag daarvan te voor spellen. He Nederlandse Roode Kruis weet zich immers gedragen door de sympathie van het overgrote deel van ons volk In de geschiedenis is hel Nederlandse volk altijd bereid gevonden om hulp te bieden, waar hulp wordt gezocht. Het zal dan ook een zijner belangrijkste hulpverle ningsapparaten niet in de steek laten en het Roode Kruis helpen om te helpen. UIT DE RIJNSTREEK AARLANDERVEEN Examen EHBO Bij het gehou den EHBO-examen zijn geslaagd de navolgende cursisten: W. Molenaar; Bep Berger; Joh. van 't Riet; T. van Vliet; Nel de Jong Ad.; Henny Ver donk; Gre v. Egmond Cd.; S. v. d. Bosch; M. v. Rijn. De opleidingscursus stond onder leiding van dokter v. d. Wind cn de heer Lok uit Ter Aar. HAZERSWOUDE (H R.) Roode Kruis A.s. Zaterdag wor den de per post bezorgde zakjes in Hazerswoude en Koudekerk be stemd voor een gift voor het Roode Kruis opgehaald. Sluit nu reeds Uw gift in opdat de inzameling snel kan gebeuren. In Hazerswoude R.D. heeft de verkennerij zich belast met de in zameling en in Koudekerk de EHBO Oranjevcr. Op de gisteren houden jaarvergadering mocht voor zitter B. den Braver slechts zeer weinig leden welkom heten. Dc secr. de heer P. de Boer, wist in zijn jaarverslag nogmaals de gehele feestviering in 1950 in herinnering te brengen, terwijl uit het finantieël verslag van penningm. v. Bennekom bleek, dat er nog 238,78 in kas was. De aftredende bestuursleden wer den allen herkozen. Met alg. stem men werd besloten dit jaar geen feest te vieren, reden waarom de schoolkinderen met Koninginnedag reeds een tractatie hadden gekregen RIJNSATERWOUDE VERKEERSONGEVAL. Gisteravond ongeveer 7 uur wachtte de familie L. op de autobus. Twee kinderen, die op de verkeersweg speelden liepen naar de kant voor een personenauto. Zij hadden echter niet de motorfiets opgemerkt, die van de tegenovergestelde richting met een flinke vaart naderde. Hoe wel de berijder uit alle macht rem de, reed hij tussen beide kinderen door en slingerden beiden tegen de grond. Het meisje van 6 jaar kwam met de schrik vrij, maar haar broertje van 8 jaar brak zijn onder been. Nadat hij door de waarnemer van dr. Stapensee behandeld was, moest hij opgenomen worden in het St Elisabeth Ziekenhuis te Leiden. W,a*d mettóetvceddet U bent misschien geen held, U kunt misschien niet zwemmen en mensen redden. U volgde nimmer een cursus Eerste Hulp Bij Ongelukken. Maar. u hebt gezond bloed in uw aderen. Dit bloed kan een medemens het leven redden! Daarom wordt Uw hulp gevraagd: Wordt mensenredder door uw bloed' Het is toch zo gemakkelijk, zo dood eenvoudig en. hel kost geen geld en uw naaste zal u dankbaar zijn. Meld u daarom aan bij het Ned. Roode Kruis, Rijnsburgerweg 3, Leiden. HILLEGOM Mej. C. Seysener, in functie b, de Stichting R.K. Gezinszorg en Ge zinshulp slaagde te Haarlem voor het diploma Gezinshulp. Geboren: z. van J. Imanse en A. M. van de Werff; z. van F. W. Schniedewind en D. Salier: z. van A. M. Heemskerk en A. Verdegaal; d. van J. G. van der Vossen cn C. M. Spierings; d. van C. G. Kat en A. Huscmeier; d. van C. Rusman en W. G. van der Voort; d. van A. N. de Boer en H. J. Caspers d. van F. Pe ters cn P. van Rooyen; d. van J. A. van Trigt en H. J. B. M. Lommerse Ondertrouwd: P. Vogel en M. M. de Koker. KATWIJK AAN DEN RIJN Ko-Plu-Ko De gehouden verga dering van de pluimveever. Ko-Plu- ko stond in het teken van de te hou den tentoonstelling in het a.s. na jaar. Voorheen werd de tentoonstel ling steeds gehouden bij de Gebr. van der Marei. Deze ruimte is ech ter te klein geworde. cn mittdien zal de tentoonstelling ditmaal in „Flora" te Rijnsburg gehouden worden. Tot secr -penn. werd herkozen de heer L. A. Kreft. Benoemd zullen alsnog worden leden voor een ere-prijzen- commissie en voor een verlotings commissie. KATWIJK „Natuur en Jeugd'- Als uitvloei sel van de doelstelling van de stich ting „Natuur en Jeugd", die belang stelling, kennis en liefde voor de na tuur »bijde schooljeugd wil aankwe ken door filmvoorstellingen met toe lichting enz, is het gemeentebestuur voornemens in deze gemeente over te gaan tot de oprichting van een Comité Jeugdnatuurwacht Katwijk" voor welk comité aangezicht zullen worden de burg. of de weth. van O.W.. de directeur van gemeente werken, de gemeentesecr. de hoofd inspecteur van politic, de chef dei- plantsoenen, de pl. pers cn vertegen woordigers van alle scholen in de gerqpente. Geboren: Adriaan z. van C. Guijt en A. van Duijvenvoorde; Cornelis z. van C. Ouwehand cn K. Peeman; Adriana d. van G. Ippel en T. Dij - kens; Willem z. van J. van Duijn en K. Ouwehand; Helen*. D. d. van R. T. Bertz en D. S. H. Hellinghuizen. Ondertrouwd: J. J. M. de Koning en A. M. Aanhane; W. F. van Kogt en M. T. Boskamp; W. J. Schild en L. de Best; H. Kasins en K. Geijte- man; A. de Best en J. Vooys. Getrouwd: G. van Duijn cn M Sou- verijn. D. Blok en S. C. van der Boon. Overleden J. Klok echtg. van A. Hasenoot 86 jaar. NOORDWIJK Kind aangereden Maandagmid dag te ongeveer half twee had een leerlingtje van de Kleuterschool zich een plaatsje veroverd op één dor verkeerspaaltjes op de hoek H. GeestvvegWilhelminastr. Dit werd deze kleuter noodlottig, want toen een reservebus van de NZH uit de richting Gooweg de hoek omdraaide, kwam één der beentjes van de kleu ter in de knel. De kleine liep een bloeduitstorting in de knie op. NOORDWIJKERHOUT Gymver. „Gios" De junioren van de R.K. Gymnastiekver. „Gios" hebben deelgenomen aan de wed strijden te Lisse-Beekbrug, uitge schreven door de Turnkring Leiden. De uitslag was als volgt: grote meisjes 3e prijs; kleine meisjes 3e prijs; grote jongens 3e prijs, kleine jongens 2e prijs. OEGSTGEEST Aanrijdingen. Gisteravond 9 uur wilde een personenauto, bestuurd door K. J. H. uit Den Haag, bij de drie witte palen de Endegeesterlaan inrijden. Hij bemerkte blijkbaar de solexrijder O. J. uit R'dam, die uit richting Den Haag kwam niet op, waarvan een aanrijding het gevolg was. Op advies van dr. Hugenholtx werd de solexrijder naar het Acad Ziekenhuis vervoerd. Het rijwiel werd vernield. De autobestuurder J. W. Leiden wilde met zijn auto, komen de uit richting Amsterdam, dc Haag sestraatweg opdraaien en zette de wa gen midden over de weg. Hij werd aan de achterzijde aange reden door een vrachtauto bestuurd door M. de H. uit Zaandam en on geveer 25 meter weggedrukt, waar mede hij met de voorzijde van de wagen tegen een verkeerspaal terecht kwam. De personenauto werd zeer zwaar beschadigd, de vrachtauto slechts licht. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. STOMPWIJK Jaarvergadering St. Boys ,St. Boys hield gisteren de jaarvergade ring. Bij punt 3 van de agenda kwam het bestuur met gegevens over de nieuw te bouenen kleedtent met welke bouw binnen zeer korte tijd door dc leden en supporters een aanvang zal worden gemaakt. Wan neer alles meeloopt zal op 12 Aug. 1951 deze tent in gebruik genomen worden, op die dag zijn de verenigin gen DSO, RKAVV en SVLV uitge nodigd te komen spelen. Do sportkeuring is thans verplicht. De hieraan verbonden kosten zijn 1.p. persoon. Wie niet gekeurd is rn-ag de volgende competitie niet eer spelen. De ijverige penningmeester Tinus v. Rijn had weer 'n batig saldo. Vol gend jaar mogen C. v. d. Bosch Czn en Jac. Disseldorp de gelden contro leren. Bestuursverkiezing behoefde niet te geschieden daar de aftreden de heren L. Waaijer en A. Knijnen- burg zonder stemming werden her kozen. De buitentraining zal in het ver volg plaats hebben op elke Dinsdag avond 7 uur voor de senioren en op Woensdag 7 uur voor de junioren. Bij de rondvraag kwam natuurlijk het „blaadje" te voorschijn, dat dc laatste tijd nog al eens wegblijft. Er zal getracht worden hierin verbete ring te brengen De elftalcommissie is ontbonden en voor de nieuwe competitie begint zal er als nog een vergadering wor den gehouden waarin de leden een nieuwe commissie kunnen kiezen. Ook werd het leidersproblcem be sproken. Wie stelt zich beschikbaar als leider? Kap. v. Veen sprak tot slot over het doel van de vereniging en ging dieper in op art. 2 van het reglement n.l. het beschermen van dc godsdien stige cn zedelijke belangen van de leden. De mogelijkheid van een trip naar Oirschot werd nog onder het oog ge bracht. Hierover zullen nog nadere medelingen volgen, daar nog niet bekend is of er voldoende belangstel ling voor bestaat. VOORSCHOTEN Woning commissie. De vaste dag waarop de vergadering van de Wo ningcommissie gehouden wordt is verzet van Vrijdag op Woensdag. De vergaderingen, waarbij voor het pu bliek gelegenheid gegeven wordt een onderhoud met de Commissie te heb ben, zijn de eerste en derde Woens dag van iedere maand.. De eerste vergadering voor het publiek is dus Woensdagavond 6 Juni. Concert Marinierskapel. Het concert van de Marinierskapel, dat op 8 Mei jl. in verband met de weers omstandigheden niet is doorgegaan, zal nu gehouden worden op Dinsdag 12 Juni a.s. Er bestaan plannen om dit concert te geven in het Burg. Berkhoutpark. Deze fraaie omgeving moet wel bij zonder geschikt geacht worden tot rustig beluisteren van de muziek! Nadere mededelingen hierover zullen nog volgen. Schoolsporldag. De voorwedstrij den voor dc traditionele schoolsport dag gaan weer beginnen. In afwij king van vorige jaren zullen de meisjes dit jaar een korfbalcompeti- üe spelen. Deze wedstrijden worden cp een terrein aan de Prins Bern- nu:dlaan tussen de Ds. Fortsens- school en de neutrale kleuterschool gespeeld. Ze worden geleid door mej H. J. Sanders Speeltijd 2 x 20 mi nuten. Donderdag 31 Mei speelt om 16 uur de R.K. Meisjesschool tegen de O.L.S.; Vrijdag 1 Juni Herv. School tegen Gerat school; Donder dag 7 Juni Herv. School tegen O. L. S.. Vrijdag 8 Juni Meisjesschool te gen Geref. School, Donderdag 14 Jur.i Geref. School tegen O.L.S. en Vrijdag 15 Juni Meisjesschool tegen Herv. School. De jongens spelens weer een voetbalcompetitie. Dc wed- stiijden worden gespeeld op het Rouwkoopterrein en zullen worden geleid door de heer E. v. d. Blom. Aanvang telkens om 15.45 uur. Dins dag 29 Mei Jongensschool tegen O.L. S. Woensdag 30 Mei Herv. School tegen Geref. School. Dinsdag 5 Juni Jongensschool tegen Geref. School, Woensdag 6 Juni Herv. School tegen O.L.S. Dinsdag 12 Juni O.L.S. eegen Geref. School en Woensdag 13 Juni Kerv. School tegen Jongensschool. De eigenlijke sportdag zal waar schijnlijk op Donderdag 21 Juni a.s. worden gehouden. Behalve ie fmaies var de korfbal- en voetbalkedstrij- rlen, zullen dan wedstrijden gehou- dci worden, waaraan alle ginderen van de vijfde en de zesde klassen \óJi de scholen kunnen meedoen. Ondertrouwd: D. van den Bos 27 Een bouwkundige in Bremen wilde in het huwelijksbootje stappen. En op dc ochtend van de bruiloft open de hij welgemoed zijn voordeur, om zich naar zijn bruid te begeven. De deuropening bleek versperd door een stevige bakstenen muur. Die muur hadden een aantal collega's van dc bouwkundige 's-nachts opge trokken. Ze wilden wel eens een lolletje hebben. Eerst toen hij een stuk van de muur had weggekapt, kon de brui degom kerkwaarts gaan. En natuur lijk kwam hij te laat. j. en R A. R. van Vianen 24 j.; F. Huijzer 29 j. en P. van Leeuwen 32 j. Gehuwd: A. N. Grocnewcgen en A. M. Oorschot; K. Mulder en A. P. Bolje; J. F. M. Wblsky en A. S. M. Heijnen. ZOETERMEER Volksonderwijs. Dc pl. afd. van „Volksonderwijs" hield een jaarver gadering in liet spaarbankgebouw. Aan het jaarverslag ontlenen wij, dat de vereniging 206 leden telt. Het fi nancieel overzicht van penn, van Leeuwe gaf een gunstig beeld te zien. Dc aan de orde komende bestuurs verkiezing gaf een merederheid van stemmen te zien voor mej. Hilvers en de heer van Leeuwe, zodat beiden herkozen werden. en Het onderstaande relaas troffen wii aan in de „Handelingen" van de Tweede Kamer, d.w.z. in het stenografisch verslag van al wat er in de Kamer aan de hand is geweest. Aan de orde is de behan deling van het wetsont werp Nadere wijziging van de wet van 22 December 1919 (Staatsblad no. 882), laatstelijk gewijzigd bii de wet van 5 November 1948. (Staatsblad no. 1 488). houdende machtiging tot het van Rijkswege gavan- deren van de geldmiddelen ten behoeve van de stich ting en inrichting van ge bouwen van gesubsidieer de bijzondere scholen voor nijverheidsonderwijs. Over dit wetsontwerp wordt geen algemene be raadslaging gevoerd. Het enig artikel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De Voorzitter: Ik mefk op. dat in de beweegreden van 't wetsontwerp in plaats van „hebben geno men" moet worden gele zen: genomen hebben. Is de Regering bereid, deze wijziging aan te bren gen? Dc heer Rutten. Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen: Gaarne. Mijnheer de Voorzitter! Dc Voorzitter: Naar mij blijkt heeft de vaste Com missie voor het Onderwijs tegen deze door de Rere- ring aangebrachte wijzi ging geen bezwaar. De gewijzigde beweegre den van het wetsontwerp wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem- mine aangenomen. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De Voorzitter: De heer Gortzak, zal, op zijn ver zoek, aantekening worden verleend, dat hij en zijn politieke vrienden wensen geacht te worden tegen het Aan de orde is de behan deling van het wetsontwerp Onteigening van een per- veel hakhout, dat deel uit maakt van het natuurmo nument „de Berken", gele. gen in de gemeente Beesel. Over dit wetsontwerp wordt geen algemene be raadslaging gevoerd. De artikelen 1 en 2 wor den achtereenvolgens zon der beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter: Ik merk op. dat in de beweegreden van het wetsontwerp in plaats van „hebben geno men" dient te worden ge lezen: genomen hebben. Is de Regering bereid, deze wijziging aan te bren gen? De heer Rutten. Minis ter van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen: Gaarne, Mijnheer de Voor zitter! De Voorzitter: Naar mh blijkt, heeft de Commissie van Rapporteurs tegen de ze door de Regering aange brachte wijziging geen De- zwaar. De gewijzigde beweegre nen van het wetsontwerp ivordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De Voorzitter: Verder merk ik op, dat in het vier de lid van het formulier van afkondiging „Staten- Generaal" een komma dient te worden geplaatst, terwijl onder het Publica tie- en uitvoeringsbevel de komma na het woord „Ge- geven" moet vervallen. Is de Regering bereid, deze wijzigingen aan te brengen? De heer Rutten. Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen: Gaarne. Mijnheer de Voorzitter. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. VOLKSTEMMING IN AUSTRALIc. De Australische radio-omroep öeeft Woensdag bekend gemaakt, dat In Australië een volksstemming zal worden gehouden uver het door de legering voorgestelde verbod der com munistischc partij. Zoals gemeld, heeft het Australi sche opperste gerechtshof het door de volksvertegenwoordiging goedge keurde en dus tot wet verheven wetsontwerp der regering, dat in een dergelijk verbod voorzug, in strijd met de wet verklaard. De regering wil nu het volk een volmacht vra gen, dit- haar in staat moet stellen „Austrlië tegen het communistische gevaar te beschermen". VELE BANKJES VAN 1000 VERLOREN Enige tijd geleden bemerkte een kellncr bij liet afrekenen, dat hij on geveer 1000 te veel had. Dit kwam vermoedelijk, omdat hij bij het teruggeven van een bankje van 1000 voor 10 had aangezien. Aangezien degene, die hiervan het slachtoffer was geworden niet kwam reclameren, werci de politie van dit voorval in kennis gesteld. Nadat dc politie via de pers het publiek van deze zaak op de hoogte had gebracht kwamen 12 mensen opdagen, die be weerden in een café met 1000.tc hebben betaald en terug te hebben ontvangen van 10.—. Geen van dc twaalf was dit echter overkomen in het café, waarvan de eigenaar cn dc kellner aangifte haddon gedaan Ook ontving de politie een aantal brieven, waarin verzocht werd het bewuste bankbiljet tc bewaren, om dat de afzenders nu tot de ontdekking waren gekomen, dat zij f 1000. kwijt waren. DRAMA IN DE DESSA. In dc dessa Soekonjar heeft zich een drama afgespeeld, toen drie jon gemannen een gezin, bestaande uit vader, moeder en dochter, in koelen bloede met stokken doodranselden. De daders verklaarden dit afschu welijke misdrijf te hebben gepleegd uit wraak. Hun slachtoffers zouden er oorzaak van zijn, dat enkele fami lieleden van de moordenaars zijn overleden. Zij zouden dit hebben ge daan met behulp van „zwarte kunst". marktberichten WOERDEN, 30 Mei. Kaas. -i- Aan voer 289 partijen. Prijzen: le soort 2.18—2.25, 2e soort f 2.12—2.16, ex tra 2.32 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3