BEURS - O VERZICHT Dokie Shiif in de schaduw van Djenchis K tan De „luchtoorlog'' boven Nederland Versnellingen bouwprogramma van defensie Dollars voor Nederland Gelukwens 3 25 MEI 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Welschap lijkt Engels vliegveld Dc „Earl of Bandom", „Air com modore" van de E.A.F., commandant van de tweede groep van „The Nor thern Tactical Airforce" is een goed lachs man. 1-Iij vertelt snel en heeft er kennelijk zelf veel plezier in. Hij heeft misschien ook wel reden om in zijn schik te zijn, want de tweedui zend Engelse luchtmachtmensen, die thans in Nederland zijn en onder zijn commando staan, doen het lang niet slecht naar zijn idee. Geduren de dc dagen van de oefening „Om- brclle" hebben zij een volledig kamp op Welschap bij Eindhoven ingericht. Hier klopt het hpt van deze Engelse eenheid en is écn tentenkamp in gericht met eigen hospitaal, tandarts kliniek, mobiele .cantine en mobiel radar station. Enige dagen geleden zaten allen nog in Duitsland met 615 voertuigen en in een tempo van drie honderd mijl in vijftien uur is de route naar Nederland afgelegd. Thans heeft deze Engelse groep de zorg voor een luchtsector, die voor een deel in Nederland en voor een deel in Duitsland valt. Het vliegveld Welschap zou men thans een Engels vliegveld kunnen noemen, waar de Nederlanders slechts te gast zijn. Bordjes met het R.A.F.-embleem en Engelse opschriften wekken een il lusie van een Brits vliegveld. Dc ver bindingen, dat is volgens de „air com modore" Bandon het grote proble#n. Hij is vol lof over de Nederlandse medewerking en het zaakje mar cheert dan ook wel. Maar als zo n paar dagen het burgertelefoonnet met een extra militaire capaciteit wordt belast, is het niet onbegrijpelijk, dat het niet. altijd even vlug gaat als men wenst. Dc moderne oorlog eist snel heid en improvisatictalent en vooral ook ervaring en daarom zegt de „air commodore": „Wij moeten meer van deze oefeningen hebben en vooral in groter verband, want, zoals bekend, is deze oefening in hoofdzaak een verdedigingsoefening, doch de oefe ning „Cirrus" in het najaar zal al de problemen van dc_ luchtoorlog voor geschoteld krijgen". Dc Engelsen zijn verdeeld over dc vliegvelden Soesterberg (drie squa drons „Vampires"), Volkel, (twee squadrons „Vampires"), en Welschap, waar de grondstaf zit. Voorts een R. A.F.-regiment luchtvaartroepen en drie lichte Engelse luclitafweerbatte- rijen. In het mobiele radarstation op Welschap wordt ongetwijfeld het hardste gewerkt in deze sector. Der tig a veertig man zijn daar voort durend in de weer met punaises, kop telefoons, klosjes, draadjes, gekleur de lampjes flitsen aan en uit. In een hokje boven het geheel troont de commandopost die de tafels overziet, en aan de hand daarvan de orders aan de „squadrons" doorgeeft. Het is het normale beeld van een lucht oorlog, die in de eerste plaats uitge vochten wordt op de tafels in de „operationsroom". CURSUS ENGELS VOOR EMIGRANTEN. Onder de titel „Listen and speak" zal de B.B.C. Zondag a.s. een nieuwe cursus Engels voor Nederlandse luis teraars beginnen. Deze cursus, dte speciaal is bestemd voor hen, die naar één der landen van het Britse Gemenebest willen emigreren, wordt voortaan op Zaterdag en. Zondag gegeven, met herhalingen resp. op Zondag en Maandag HOGE GASTEN UIT TEHERAN. Gisteravond zijn uit Teheran te Amsterdam aangekomen hunne kei zerlijke hoogheden Humid Reza Pah- lavi en echtgenote. Da hoge gasten hc-bben voor een particulier verblijf van enkele dagen hun intrek geno men in het Anvtel Hotel. Gemaakte fouten gering Van verschillende zijde zijn ernsti ge klachten geuit over de wijze, waarop van militaire zijde bij het uitvoeren van werken ten behoeve van de landsverdediging, wordt ge handeld. Naar een en ander is, blij kens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Bclem- meringenwet, door de regering een uitvoerig onderzoek ingesteld. Inderdaad zijn in enkele gevallen fouten gemaakt. Men dient hierbij echter te bedenken, dat gedurende het tijdvak, waarover het onderzoek zich uitstrekte alleen al door de dienst der genie 1500 werken zijn uit gevoerd, waardoor een bouwvergun ning werd vereist. Het aantal fouten, dat is gemaakt, is procentueel zeer gering. De regering zal haar ter kennis komende klachten mits concreet gesteld grondig onderzoeken en de juiste naleving van geldende re gelingen blijven bevorderen. De re gering is er verder van overtuigd, dat de instanties, welke belast zijn van het bouwprogramma ten behoeve van het militaire apparaat wel de gelijk doordrongen zijn van de nood zaak om terdege rekening te houden met de civiele belangen der maat schappij. Het overleg, dat over de uitvoering van werken ten behoeve van de landsverdediging met betrok- KIESPIJNT Mijnhardt'sKiespiinpoeders.Doos45ct Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en litur gischc kalender. 8.00 Nieuws er weerberichten. 8.15 „Zo werk Ne derland". 8.23 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gramofoon muziek. 11.00 Voor de zieken. 11 45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Piano spel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Gramofoonmuz. 14.20 Engelse les. 14.40 Fnnfare-ork. 15.00 Kroniek van letteren en kun sten. 15.35 Zangvereniging 15.55 Gramofoonmuziek. 16.30 ,De schoon heid van het Gregoriaanse". 17.00 Voor de kinderen. 18.00 Jeugdcon- ccrt. 18.45 Pianospel. 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven", causerie. 19.21 Militaire reportage. 19.30 Gramo foonmuz. 19.52 Journalistiek week overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek. 20.15 „Lichtba ken". 20.40 „Steek eens op, Heren!". 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 „Wat zou U doen?" 22.00 Amuse mentsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuw.s in Esperanto. 23.2524 00 Orkestconcert. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.0 OVPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 8.00 Nieuws ei. weerbe richten. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuz. VPRO: „Tijdelijk uitgeschakeld", j causerie. 10.15 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de arbeiders in dc con tinubedrijven. 11.35 Viool en piano j 12.00 Gramofoonmuziek. 12 30 Land- cn tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoonmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest van Amsterdamse Theater musici 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Hawaiianmuz. 14.50 Brabants programma. 15.15 Orgel cn zang. 15.45 Van de wieg tot het graf". 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Sporlpraatje. 16.45 Kamerork. 17.30 „Zo werkt Nederland". 18.00 Nieuws. 18.15 „25 jaar culturele Sportbond", toespraak. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie" 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19 40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", cause rie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actu aliteiten 20.15 Gevarieerd program ma. 21.15 Weense muziek. 21.45 So cialistisch commentaar. 22.00 Pro menade-orkest en solist. 22.40 „On der de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.35 24.00 Gramofoonmuziek. ken ministers, met de rijksdienst het Nationale Plan, met de pro vinciale Planologische Diensten, met stichting tot het Beheeren van Danbouwgronden, met Staatsbosbe heer e.d. wordt gevoerd, verloopt, tot volle tevredenheid van de betrokke nen. Dit overleg strekt zich ook meer malen uit over aangelegenheden, ten aanzien waarvan wettelijk geen ver plichting tot overleg bestaat. De regering deelt de mening van zeer vele leden van de Kamer, dat de nieuwe bevoegdheden, die het wetsontwerp wil scheppen, met de grootst mogelijke omzichtigheid moe ten worden toegepast. Het zal nim mer mogelijk zijn, door toepassing van de bevoegdheden, welke dit ont werp beoogt 'te scheppen, de beschik king te erlangen over boerderijen of boeren van hun grond te verdrijven. Indien het genot van de eigendom wezenlijk wordt aangetast, hetwelk zich voordoet als een gebouw moet worden afgebroken en zich, behou dens in een zeer bijzonder geval, ook zal voordoen, indien een perceel land bouwgrond gedurende langere tijd niet meer als zodanig kan worden gebruikt, zullen de belangen van rechthebbenden redelijker wijze ont eigening vorderen. De redenen, welke naar het oor deel van de regering een regeling als de onderhavige noodzakelijk maken, vat zij als volgt samen: In verband met de versnelling van de verdedigingsvoorbereiding moet ook de uitvoering van het bouwpro gramma ten behoeve van het militai re apparaat aanzienlijk worden ver sneld. In een aantal gevallen staan de bestaande regelingen de civiele administratie echter niet toe de voor de uitvoering van dat bouwprogram ma vereiste ontheffingen of vergun ningen te verlenen. In enkele geval len is dc civiele administratie niet bereid de vereiste ontheffing of ver gunning te verlenen en in andere ge vallen is de civiele administratie, hoewel wel in staat en bereid tot het verlenen van de ontheffing of ver gunning, niet in staat deze vergun ning op zo korte termijn te verlenen als voor het treffen van de voorzie ningen nodig is, daar voor het ver lenen daarvan een langdurige proce dure wordt vereist. Vereenvoudiade aangiftebiljetten In „gezelliger" stijl Het ligt in het voornemen half Juni over te gaan tot het uitreiken van de nieuwe aangiftebiljetten voor de Inkomsenbelasting en de Vermo gensbelasting. Deze biljetten hebben een vrij aanmerkelijke wijziging on dergaan, die een grote vereenvoudi ging betekent. Voor belastingplichtigen, die zowel hun inkomen als hun vermogen moe ten aangeven deze ontvangen een :.g. aangiftebiljet B is voorts een maatregel getroffen, die ten doel heeft het opleggen van voorlopige aanslagen in de Inkomstenbelasting vlotter te doen verlopen en het aan tal verzoeken om de termijn van in levering te beperken. Bij het aangif tebiljet B wordt m het vervolg na melijk een tweede, zeer kort formu lier ingesloten, waarop zij desge wenst een voorlopige aangifte kun nen doen. Als deze voorlopige aan gifte vóór 15 Juli a.s. wordt ingezon den, verkrijgt men voor het inleve ren van het volledige biljet een ex tra termijn van 3 maanden, dus tot 15 October a.s. Intussen kan de in specteur aan de hand van de gege vens, vermeld op het voorlopig aan gifteformulier, een voorlopige aan- in de Inkomstenbelasting voor 1951 opleggen. Wie vóór 15 Juli noch het ene nocht het andere biljet inlevert, ont vangt een voorlopige aanslag naar schatting van de inspecteur onver minderd de verdere gevolgen, die de wet aan zijn verzuim verbindt. Bij het aangiftebiljet A wordt niet het tweede zeer korte formulier een blauw formulier ingesloten. Deze belastingplichtigen kunnen dit even tueel aan de inspecteur aanvragen en krijgen dan 3 maanden uitstel. Het nieuwe aangiftebiljet heeft men niet in een officiële, maar in een meer bevattelijke en menselij ke taal gesteld. Men heeft het „on gezellig" karakter van het biljet en de toelichting wat trachten te ma tigen. Men richt zich in het biljet op meer persoonlijke wijze tot de belastingplichtige. Dat zelfde is het geval met de toelichting. Op deze wijze wil men de psychische aversie tegen het invullen van het biljet wegnemen. Dat komt ook ten goede AMERIKAAN KOMT EENS NEUZEN Charles Spofford, Amerikaans af gevaardigde naar de NATO-raad in Londen, zal als gast van de Neder landse regering een bezoek van 24 uur aan Nederland brengen, heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade te Den Haag ver klaard, meldt A.P. Het feit, dat Spofford Nederland voor een bezoek uitgekozen heelt, werd door welingelichte woordvoer ders uitgelegd, als een omstandig heid die te maken heeft met de moeilijke economische situatie, waar in Nederland op het ogenblik ver keert. Naar verluidt is de grote moeilijk heid bij de Nederlands-Amerikaan- se onderhandelingen een Nederlands voorstel, volgens hetwelk Amerika in dollars zou moeten betalen voor goederen, die in Nederland voor de Noord-Atlantische verdediging ver vaardigd zullen worden. Nederlandse autoriteiten verklaar den Woensdagavond aan A.P., .dat op dit voorstel nog geen officieel antwoord ontvangen is, maar dat er één verwacht wordt voor het einde van de week. Volgens welingelichte Nederlandse woordvoerders zal van daag in Washington een besluit over deze aangelegenheid genomen wor den. VIJF JAAR OORLOGSMUSEUM OVERLOON. Vrijdag 25 Mei a.s. zal het precies vijf jaar geleden zijn, dat het natio nale oorlogsmuseum te Overloon bij Venray geopend werd. Sinds de opening is dit museum door 320.000 bezoekers bezocht. Het aantal bezoe kers in dit seizoen loopt reeds naar de 5000. „FLEUR EN INTERIEUR" VERLENGD. De tentoonstelling „Fleur en Inte rieur" in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft is vier weken verlengd n.l, tot 30 Juni. aan de administratie, want de be handeling wordt er eenvoudiger door. Het wachten is nu nog op „gezelli ger" aanslagbiljetten en op een prettige manier van belastingbetalen. DE POKKEN OP TERUGTOCHT. Wederom werd Donderdag in Til burg geen nieuw geval van pokken geconstateerd Deze stilstand strekt zich thans uit over een periode van negen achtereenvolgende dagen. Woensdag werd één patient uit St. Michielsgestel als genezen uit het ziekenhuis te Tilburg ontslagen. Er bevinden zich thans nog 18 patiënten in verpleging. Ook werden gisteren weer vijf z.g. contact-gevallen uit de quarantaine inrichtingen ontslagen. Nog 26 personen, die tot de „contact- gevallen" behoren, bevinden zich in deze inrichtingen. WIJZIGING STUDIEPLAN ECON. HOOGESCHOOL Aan de Ned. Econ. Hogeschoql te Rotterdam zal met ingang van de cursus 1952-1953, een nieuw examen worden ingevoerd, vergelijkbaar met het in vele landen bestaande bacca- laureaats. Dit examen zal kunnen worden afgelegd ongeveer zes maan den na het candidaats-examen en zal een zekere afronding van de studie geven. De opleiding zal vooral ge richt zijn op de toekomstige practijk. Het baccalaureaats-examen zal een sterke gelijkenis vertonen met het in vroeger jaren bestaand hebbende diploma handelseconomie. Verder zal de doktorale studie naar opbouw een belangrijke wijziging ondergaan. Deze zal in sterke mate worden gericht op de methode van werken en de denkwijze, die de stu dent zich eigen maakt. Daardoor zal de practische bruikbaarheid van de afgestudeerde in de economie groter kunnen worden. KNALKURKPISTOOL EEN VUURWAPEN? Voor de Maastrichtse rechtbank had zich gisteren te verantwoorden een wapenhandelaar uit Maastricht, omdat knalkurkpistolen (zg honden- pistolen) niet onverwijld in zijn re gisters, als bedoeld in de vuurwa- penwet, waren aangetekend. Ver dachte, die door de kantonrechter tot een kleine geldboete was veroor deeld met de klaarblijkelijke bedoe ling een uitspraak van een hogere instantie uit te lokken, beriep zich er op, dat de minister in 1920 per circulaire hondenpistolen buiten de Vuurwapenwet had geplaatst. Maar het O.M. was van oordeel dat eer stens de hondenpistolen van heel ander maaksel waren en dat overi gens een ministeriële circulaire niets afdoet aan de wet. Slechts een Alge mene Maatregel van Bestuur kan het Vuurwapen-reglement wijzigen. De verdachte demonstreerde, dat het pistool z.i. volkomen ongevaar lijk was: het knalkurk-projectiel veroorzaakt ook op heel korte af stand geen enkel letsel, 't Geeft wel een harde knal. Het O.M. was niette min van oordeel, dat dit alarmpistool onder de Vuurwapenwet valt, dat de wapens dus geregisteerd moesten worden en vroeg bevestiging van het vonnis van het kantongerecht. Uit spraak 5 Juni. 21e buWit yenoot! In een aantal Friese dorpen heeft men een week geleden twee dagen lang op bijzopdere wijze genoten van de plaatselij ke radio-centrale, meldt „de Volkskrant". Toen in Mantgum, Wieuwerd, Oosterwierum, Bo- zum, Warga en Wirdum op een morgen de luidsprekers werden aangezet, keken de mensen aan de ontbijttafel elkaar vreemd aan. Want daar klonk de stem van een vrouw door dc radio, die kennelijk een telefoonge sprek'door kreeg met haar doch ter. Wat moeder en dochter elkaar te vertellen hadden was strikt vertrouwelijk en mocht vooral niet verder komen. Haar vertrouwelijke mededelin gen hadden zeker niet met de mogelijkheid gerekend, dat er gens een centrale van de radio verbinding had gemaakt met de telefoon, zodat interlocale tele foongesprekken nu in wijde om trek gemeengoed in de huiska mers werden. Moeder en dochter waren heel verbaasd toen haar bleek, dat iedereen van haar telefoontje op de hoogte was. Ook een zaken man in Warga kreeg de volgende dag van vriend en vijand te ho ren wat hij de vorige dag zo allemaal in een gesprek met een relatie telefonisch te berde had gebracht. Er zijn mensen in Warga en omstreken, die het van harte be treuren, dat een monteur van de PTT na hardnekkig zoeken er tenslotte in slaagde het geheim van de telefonische radio op te lossen. sen zich op de achtergrond. Kenner- lijk was er gebrek aan steun, want Indonesische waarden 1 of 2 pet. lager genoteerd. Meer belangstelling dan anders ging gistermiddag uit naar de beleggingsmarkt. De hoek der Staatsfondsen schijnt enigszins tot rust te zijn gekomen. Althans is er nu enige grond in de markt, want al sinds enige dagen bestaat er een vastere tendens. Gisteren kwamen zowel conversielening 1947 als de Investeringscertificaten weer boven het vorige slotniveau uit. Ook de Amerikaanse afdelingen trokken enigszins de aandacht. De gehele week vertoont het agio voor dollar waarden een neiging tot steigen en gisteren liep het tot 12 pet. op. Er scheen van een bepaalde zijde een kooporder te verwerken zijn. Overi gens bleef de markt zeer kalm ge stemd. In Kaiser Frazer is gisteren volgens de officiële opgave, omgezet voor een bedrag van f 84.000. Prolongatie 3 1/4 procent. Na een onderzoek door de Haagse politie en de rijkspolitie is ingesloten en voorgeleid de 47-jarige candi- daat-notaris uit Scheveningen E. L. N. P Hij wordt van ernstige fraude verdacht ten nadele van personen, wier vermogen hij beheerde. P. zou zijn slachtoffers met zorg hebben uitgekozen. Het betreft hier twee dames in ruste en een kleine zaken man, die door P. voor een bedrag van 10.000 zouden zijn benadeeld. Het notariskantoor, waar P werk zaam was, staat geheel buiten deze affaire, daar de benadeelden privé cliënten van hem waren. P., die er 4 auto's op na hield, heeft bekend. NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN IN DRENTHE Bij K.B. is aan mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk met ingang van 15 Juli 1951 op de meest eervol le wijze ontslag verleend als Com missaris der Koningin in de provin cie Drenthe met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lar.de bewezen. Tot Commissaris der Koningin in Drenthe is ingaande 15 Juli benoemd mr. J. Cramer, wonende te Assen. Mr J. Cramer is 25 Februari 1899 geboren te Heukelum. Hij heeft rechten gestudeerd aan de rijksuni versiteit in Utrecht, is directeur van Stichting Opbouw Drenthe, van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Groningen er voorzitter van de Voogdijraad te As sen. Sinds 20 November 1945 is hij lid der Eerste Kamer. Mr. Cramer behoort tot de Partij van de Arbeid en is ridder in 'ïe Or de van de Ned. Leeuw. AANVULLINGSDETACHEMEN TEN VOOR KOREA Morgen, Zaterdag 26 Mei zullen twee aanvullingsdetachementen voor de Belgische en Nederlandse eenhe den, welke ter beschikking zijn ge steld van de Verenigde Naties, te Rotterdam worden ingescheept. Te 10.30 uur zal de staatssecretaris van oorlog namens de regering af scheid nemen van het Nederlandse onderdeel en te 1130 uur zal "net Belgische detachement worden toe gesproken. Het vertrek uit de ha ven is onvoorziene omstandighe den voorbehouden bepaald op 13.00 uur. STOFFELIJK OVERSCHOT GEINDENTIFICËERD. Zoals bericht, werd in het ruim van het Duitse m.s- „Tanga", dat dezer dagen uit Rotterdam in Lulea (Zweden) arriveerde ,het stoffelijk overschot van een man aangetroffen De politie vermoedt thans met vrij grote zekerheid, dat het slachtoffer de 35-jarige havenarbeider E. Oosterveer in de Martinus Steijn straat te Rotterdam, is, die sinds Donderdag jl. de vertrekdatum van de boot werd vermist. De mannen met kakhi kepi, waar rond op een groene band de letters A.D. zitten, welke officieel Accijnzen en Douanen betekenen en in de wan deling als „Altijd Dorst" verklaard worden, hebben Zaterdag met veel zwier en goed Eupens bier in dat grensstadje een school geopend, waar men smokkelaars gaat leren pakken Zo lezen we in het handelsblad van Antwerpen". En zoals het bij dergelijke wijdse plechtigheden behoort, hebben de herbergiers nog „nooit zoveel bier getapt" en hebben de telegramdra gers ook nooit zoveel werk gehad. Want gelukwensen waren er bij de vleet. Als n<u echter in ere-afdeling de voetballende verliezer dc winnaar gelukwenst, waarom zouden dan dc smokkelaars ook niet hun gelukwen sen aan de douane aanbieden. In alle geval is er tussen de ontzagwekken de stapel telegrams een telegram ge komen met de volgende tekst:: „Tol- school Eupen. Beste gelukwensen en veel heil voor de toekomst. Goede moed voor de koffie. Commissie dei- verenigde smokkelaars van Eupen en Omgeving. Stop." Op welke wijze de tolmensen hun dank voor deze heilwensen zullen uiten, is voorlopig dienstgeheim. Wilt U iets weten? Vraag: Toelatingseisen voor R.K. Leergangen Tilburg, Nederlands M.O. (huisakte). Antwoord: Hiervoor is geen spe ciale vooropleiding vereist. Men kan dus na L.O. voor deze leergang in schrijven. Vraag: Route Lisse naar Druten. m Druten naar Boekei; hoeveel k.m.? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Al phen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Bu ren, Tiel, Wamel, Druten; afstand 120 k.m. Druten, Batenburg, Ravestein, Reek, Zeeland, Uden, Volkel, Boekei; afstand 45 k.m. Vraag: Is het mogelijk uit Indone sië geld over te maken naar Neder land? Antwoord: De mogelijkheid is er wel, het ligt er slechts aan waarvoor. Informeer u bij een Deviezenbank. Vraag: Kortste weg per auto van Wassenaar naar Babberich; hoeveel k.m.? Antwoord: Wassenaar, Leiden, Al phen, Bodegraven, nieuwe rijksweg naar Utrecht, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Ede, Arnhem, Zeve naar, Babberich; afstand 140 k.m. Vraag: Kortste weg LisseEde per fiets; hoeveel k.m.? Antwoord: Lisse, Sassenheim, Leeghwater. Leimuiden, Wilnis. Loe- nen, Soestdijk, Amersfoort, Barne- veld, Ede; afstand 85 k.m. Vraag: Route van Sassenheim naar Groenlo; hoeveel k.m.? Antwoord: Als boven tot Amers foort, Voorthuizen, Milligen, Apel doorn, Voorst, Zutphen, Vorden, Ruurlo, Groenlo; afstand 160 k.m. Vraag: Route HaarlemTilburg; hoeveel k.m.? Antwoord: Haarlem, Den Haag, R'dam, Dordrecht. Lage Zwaluwe, Breda, Tilburg; afstand 130 k.m. Oplopend agio voor Amerikanen Vraag: Route per fiets van Wasse- Bij opening van de markt 42. „Waar zullen wij deze kerel la ten verdwijnen?" vroeg de Europeaan met een knipoogje naar Marsian. „Men heeft hem hier zien binnen gaan". zei Marsian, die plotseling bang begon te worden om verkeerde dingen te doen. „Ik wil dc verant woording niet op mij nemen wanneer hier' bekende personen verdwijnen". „Wij kunnen hpm toch moeilijk te rug sturen met de boodschap dat hier een goudmijn is en of hij de po litie maar even wil gaan halen", zei de Europeaan. Wat raad je mij?" hield hij aan. „Ik raad niets", zei Marsian, terwijl hij schuw terzijde keek. Intussen leidde de kikkerman Do- kie langs een wenteltrap naar bene den. „Waar breng je mij heen, mees- terworstelaar?" vroe; Dokie vleiend „Naaï sombere gewelven volgens dc ontvangen opdracht", zei de kikker man. „U zult meehelpen aan de goud- winning". Nan Ji had inmiddels hei „Nederland' waren gevraagd, trechtervormige gat bereikt. 1 Ook thans bewogen cultui gisteren dat de arbitrage wederom in kolen opereerde. De koers kon het slotniveau van Woensdag niet berei ken en brokkelde in de verdere ver loop tot circa 296 af, om bij slot te noteren op het laagste punt van de dag n.l. circa 294 1/2. Hiermede boekte Olie een koersverlies van 3 pet. Orders waren bij de hoeklieden slechts zeer schaars binnengekomen en het koersverloop van de markt,, voor zover van Woensdag verschil lend, was min of meer onregelmatig. Unilever opende iets lager, maar wist weldra zich tot het vorige peil te verheffen. Philips daarentegen lag uitgesproken zwak en moest circa 4 pet. prijsgeven. Kunstzijdewaarden hadden een verdeeld aanzien: Aku werd 1 pet. lager gewaardeerd, maar Nyma trok 4 pet. aan. De stokdivi- denten Nyma blijven oplopen en werden betaald met f 115. Bepaald vast, zulks in tegenstelling tot de meeste andere afdelingen, was de Scheepvaarthoek, waar Scheep vaart Unie de toon aangaf met stij ging van 2 pet. Al sinds enige dagen is er vraag naar Scheepvaartpapie ren zonder dat hiervoor speciale redenen te vermelden zijn. Ook Rot terdamse Lloyd en Maatschappij bleek naar naar Lunteren; hoeveel k.m.? Ook thans bewogen cultuurfond- Antwoord: Wassenaar, Leiden. Al phen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Woudenberg, Scherpenzeel, Lunte ren; afstand 95 k.m. Vraag: Route van Zevenhoven naar Noordwijk en van Zevenhoven naar Soest. Antwoord: Zevenhoven, Nieuw- veen, Leimuiden, Sassenheim, Noord- wijk, Zevenhoven. Wilnis, Loenen, Loosdrecht, Lage Vuurse, Soest. Vraag: Route van Ocgstgeest naar Bussum; hoeveel k.m.? Antwoord: Oegstgeest, Sassenheim, Leimuiden. Uithoorn, Loenersloot, Vreeland, s Graveland, Bussum; af stand 65 k.m. Vraag: Route van Aarlanderveen naar Haarlo; hoeveel k.m.? Antwoord: Aarlanderveen, Woer den, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Milligen, Apeldoorn, Voorst, Zutphen, Lochem, Barchem, Borculo; afstand 145 k.m. Vraag: inzake uitbetaling van de drie wachtdagen ingevolge de Ziek tewet. Antwoord: Als regel zal de patroon verplicht zijn, het loon gedurende deze drie da een uit te betalen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6