S)e £aidóe(Boii/fca/nt Woensdag Koopjesdag Het valt Mao toch niet mee Perzië wijst ook Amerika af Wie NYLONS zegt zegt PRONONCE Is het Chinese offensief weer doodgelopen? >.de D1NSUAÜ 22 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12287 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 23826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 Zaak thans voor Int. Hof te Den Haag HAAR AFWIJZING VAN DE JONGSTE BRITSE NOTA, heelt de Perzische regering ook een kort en bondig „neen" laten horen op het Amerikaanse beroep om het olie geschil met Engeland door onder handelingen te regelen. Amerika had hieraan de waarschuwing vastge knoopt, dat een „eenzijdige actie ernstige gevolgen zal hebben" De Per zische regering noemde dit gisteravond „een inmenging in onze binnen landse aangelegenheden". Intussen zijn de anti-Britse en anti-Amerikaanse sentimenten in de Perzische hoofdstad zo hoog opgezweept, dat buitenlandse diplomaten volgens A.P. rekening houden met ongeregeldheden wanneer daar van daag een grote, door fanatieke Mohammedaanse leiders op touw gezette, demonstratie zal worden gehouden tegen de Anglo-Amerikaanse olie- politiek. Tevens heeft de Majlis (het parle ment) besloten acht buitenlandse olie-experts te ontbieden, om de vel den buiten de concessies der Anglo- Iranian te onderzoeken. BRITS KABINET HEDEN BIJEEN. De weerslag van de groeiende spanning wordt ook te Londen ge voeld. Met de hardnekkige Perzische weigering om te praten voor ogen, komt daar vandaag het kabinet bij een om de jongste ontwikkeling te bespreken. Britse kringen verwachten alge meen, dat Engeland wanneer Perzië bij zijn weigering blijft de zaak aan het Internationale Hof te Den Haag zal voorleggen. Minister Mor- risson, die nog te Bonn vertoeft, volgt de situatie op de voet en staat naar hij zelf verklaarde gereed zijn bezoek op elk gewenst ogenblik af te breken. Britse politieke kringen menen, dat de naasting der Anglo-Iranian in feite begonnen is, nu de oliecommis sie van de Anglo-Iranian geëist heeft, dat zij haar installaties waarde 500 millioen pond terstond zal overdragen. Verwacht wordt dat de maatschappij niet op deze eis zal in gaan en de Britse regering zal ver zoeken haar belangen te beschermen. Verzet in Indonesië Tegen embargo op rubber In het Indonesische parlement openbaarde zich gisteren krachtig verzet tegen het verbond van de Uno om voor de oorlogvoering be langrijke zendingen naar China te sturen. Dr. A. Soebardjo, de minister van buitenlandse zaken, heeft de vorige week gezegd, dat de Indonesische re gering zich bij een maatregel van de Uno zou neerleggen, maar hij eiste, dat het Westen begrip zou tonen voor de moeilijke economische toe stand van Indonesië. Toen gisteren het parlement na een recès van verscheidene weken bijeen kwam, was het terstond dui delijk, dat het kabinet-Soekiman re kening moet houden met een krach tig verzet tegen het embargo. De meerderheid schijnt het em bargo wel principieel te willen aan vaarden, maar zij wijst er met hef tigheid op, dat de maatregel funest voor het economische leven zal zijn, daar de uitvoer van rubber, indien de olie buiten beschouwing wordt gelaten, het land aan ongeveer de helft van zijn buitenlandse deviezen helpt. Het verzet tegen het embargo zou grotendeels verdwijnen, aldus meldt Associated Press, indien de Verenig de Staten bereid zouden zijn de ga rantie te geven, dat de rubberprij- zen op een redelijk peil blijven. Topfiguren Javasche Bank De president van de Javasche Bank, Djakarta, dr. A. Houwink, heeft volgens Associated Press zijn ontslag ingediend. Indien de Indonesische regering dit gewenst zou achten, is dr. Hou wink bereid zijn functie nog enige tijd te blijven vervullen. De verhouding tussen de Indone sische regering en de president van de Javasche Bank is er de laatste maanden niet op vooruit gegaan. De recente verklaring van de Indonesi sche regering over de nationalisatie van de Javasche Bank, alsmede de benoeming van een regeringscom missaris bij deze instelling, schijnen geschied te zijn zonder dat de Ne derlandse president hierin op eniger lei wijze van te voren was gekend. Op deze wijze wordt de uiterst be langrijke vertrouwenspositie van de president uiteraard verzwakt en naar het schijnt heeft dr. Houwink uit deze ontwikkeling de consequen ties getrokken. Naar Aneta uit Djakarta meldt, zal dr. Van Manschot, directeur te Amsterdam van de Javasche Bank eerlang een functie aanvaarden bij De Nederlandsche Bank voor Zuid- Af rika. De rijen van de hoge functionaris sen van de Javasche Bank worden thans wel gedund. Enige maanden geleden aanvaardde drs. De Graaff een belangrijke regeringsfunctie in Londen, zodat, de ontslagaanvrage van dr. Houwink mede in aanmer king genomen, binnen zeer korte tijd drie der allerbelangrijkste Neder landse figuren de Javasche Bank verlaten. RUSLAND HEEFT NIETS AAN DE PERZISCHE OLIE. De directeur van de „Standard Oil Company of California" Follis, heeft het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" verteld, dat het gevaar dat Rusland de Perzische Olie zal gebruiken als het de olie velden bezet, bijna nihil is. Hij verklaarde, dat het verzenden van olie naar Rusland bijna onmo gelijk is gezien de moeilijkheden om pijpleidingen aan te leggen door het berggebied in Noord-Perzië. Follis, zojuist teruggekeerd van een reis door het Midden-Oosten en Zuid-Oost-Azië is optimistisch ge stemd over de vooruitzichten van een overeenkomst tussen Engeland en Perzië. SYRISCH PROTEST BIJ DE VEILIGHEIDSRAAD. De Syrische vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad heeft namens zijn regering schriftelijk bij de raad ge protesteerd tegen het voortzetten door Israël van de droogleggings werkzaamheden in het betwiste moe rassengebied van Hoeleh, Hij ves tigt de aandacht van de Veiligheids raad op „de ernstige gevolgen van een eventuele definitieve voortzet ting van deze werkzaamheden door Israël". „WANDEL NAAR JE WERK". Volgens officieel niet bevestigde berichten heeft de Spaanse regering Maandag een twaalftal personen ge arresteerd, die trachtten voor Dins dag in Madrid een „wandel-naar-jc- werk"-demonstratie te organiseren. De organisatoren hadden er bij de bevolking op aangedrongen geen ge bruik tc maken van vervoerdiensten en winkels en amusementsbedrijven te boycotten. Kettingbrieven, van linkse zowel als van rechtse groeperingen afkom stig, doen al drie weken in de Spaan se hoofdstad de ronde. Zij dringen I aan op een „zwijgend protest" zonder demonstraties. Allen zouden stipt op I tijd op hun werk moeten zijn, aldus deze brieven, maar niemand moet ge bruik maken van openbare vervoer middelen, behalve ouderen en zie ken Kettingbrieven van rechtse groe peringen willen de boycot als ..pro test tegen de huidige vakverenigin gen en voor de afschaffing van mis bruiken bij de voedseldistributie". De toestand is nogal verward, aan gezien ook aanhangers van Farnco kettingbrieven hebben laten circu leren. Er zijn ook geruchten over de mo gelijkheid van een algemene staking op Dinsdag. EEN DUBBEL JUBILEUM. Zater dag 26 Mei a.s. hoopt de oudste di recteur van de fa. Gebrs. Stork Co's Apparatenfabriek te Amster dam, de heer G. J. Bilderbeek een dubbel jubileum te vieren. Hij zal die dag zijn 70ste verjaardag alsmede zijn 50-jarig jubileum bij de fa. Stork herdenken. Ontginning in Suriname Staatssecr. Götzen terug Het gaat er thans om, zei staats- secretrais Götzen gisteren na zijn te rugkomst uit de West op Schiphol, in Nederland na te gaan of het grote project aan de Nickerie in Surina me, economisch kan worden uitge voerd. Technisch is het volkomen verantwoord. Het plan bestaat om in deze drie polders met een geza menlijke grootte van 17.000 h.a., boerderijen te maken van 80 h.a. voor Nederlandse boerenzoons, voor wie in Nederland geen plaats meer is. Voorts vertelde de heer Götzen over het project Slootwijk, een oude plantage, waar onder leiding van. uit Indonesië beschikbaar gekomen krachten, proeven worden genomen voor mogelijke cultures koffie, olie- palmen, pinda's, cacao. In het Lely- dorpplan, dat groter is dan het plan- Slootwijk, zal het land in stukken van 8 h.a. worden verdeeld en be schikbaar komen voor kleine boeren voor het verbouwen van rijst, maïs, sojabonen en andere éénjarige plan ten. De heer Götzen zei ook, dat het in de verwachting ligt, dat de E.C.A., behalve de reeds verstrekte ander half millioen dollar voor het Nicke- rieproject, nog 500.000 dollar ten be hoeve van het Lelydorpplan zal ge ven. DRIJVEND ZIEKENHUIS VER TROKKEN VOOR TOCHT DOOR NEDERLAND. Uit Deventer is Maandagmorgen de IJsselmeerboot „Gelderland" vertrokken, met aan boord 62 patiënten, om een tocht door midden-Nederland te maken. Deze tocht, welke is georganiseerd door het Nederlandse Roodc Kruis, zal zes dagen duren. De patiënten, die met transportcolonnes van het Roodc Kruis naar de boot zijn vervoerd, worden voorzichtig aan boord ge bracht. VERBONDENEN RUKKEN WEER OP |"^K VERBONDEN TROEPEN zijn opgerukt tot de Zuidelijke oever van de Imdjin in West-Korea. De kracht van het Noordelijke offen sief is in alle sectoren afgenomen. De pogingen welke de Chinezen en Noordkoreanen nu al vijf dagen langondernemen om de linies van de ver bonden troepen te doorbreken, hebben hun al meer dan 50.000 man ge kost. De Amerikaanse Tweede divisie infanterie, waaraan de Neder landse en Franse detachementen zijn toegevoegd, bracht dc Noordelijken de zwaarste verliezen toe. Het aantal manschappen dat de Noordelijken hebben verloren, komt overeen met de sterkte van ongeveer vier Chinese divisies. De verliezen va nde verbonden troepen aan do den en gewonden in de eerste vijf dagen van het tweede voorjaarsof fensief, bedragen 1618 man. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen dat het voorjaarsoffensief van de Noordelijken geëindigd is. Maar het is duidelijk dat de vijand zijn stootkracht heeft verloren. Generaal Almond, bevelhebber van het tiende legerkorps, zei gisteravond: Zelfs wanneer de vijand zou aanvallen met nog grotere aantallen manschappen, zouden wij hem kunnen tegenhouden. Op vele plaatsen is het Noorde lijke offensief veranderd in een te rugtocht. Aan het Centrale front ech ter, waar ook het Nederlandse de tachement strijdt, houdt de vijan delijke druk aan. De Zuidkoreanen, die in het Wes ten strijden, rukken weer naar het Noorden op en bevinden zich op vijf tien kilometer van de 38ste breedte graad. De geallieerde tegenaanvallen ten Noorden van Seoel gaan nog steeds voort. Engelsen, Australiërs en Canadezen rukken daar langzaam op. De luchtmacht van de Uno doet, hoewel het weer boven grote delen van Korea zeer slecht is, voortdu rend aanvallen op transporten in Noord-Korea. TERUGGEDRONGEN IN ALLE SECTOREN. Nader wordt nog gemeld, dat de verbonden troepen Dinsdag de Noor delijken in alle sectoren van het front hebben teruggedrongen. In het Westen vorderden dc geallieerden tot de Zuidelijke oever van de Imdjin. In een communiqué van het acht ste leger wordt gezegd, dat de aan vallen van de tegenstander thans weinig moeite geven. Omar Bradley Geen bezwaar tegen inzet van nationalisten „Militair gesproken bestaan er geen bezwaren om de beperkingen, opgelegd aan de strijdkrachten van nationalistisch China, om Rood Chi na te bestoken, op te heffen", heeft generaal Omar Bradley gisteren ge zegd, toen hij voortging met zijn ge tuigenis voor de verenigde Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen en de strijdkrachten. Als voorwaarde voor het optreden van de troepen van Tsjang Kai Sjek tegen het Chinese vasteland noemde Bradley, dat een dergelijke actie er niet toe zou leiden dat Amerikaanse troepen er in betrokken zouden ge raken. Ook zou het niet mogen ge beuren dat nationalistische troqpen zodanige verliezen zouden lijden, dat zij Formosa niet zouden kunnen verdedigen. In antwoord op vragen van sena toren zei Bradley verder, dat zijns inziens generaal MacArthur zich niet had schuldig gemaakt aan insu bordinatie. Een van de redenen waarom de hoogste Amerikaanse militaire lei ders hun goedkuering hebben ge hecht aan het ontslag van generaal MacArthur was dat uit de openbare verklaringen van de geallieerde op perbevelhebber bleek, dat hij geen geestdrift kon opbrengen voor de beslissing om te proberen de strijd tot Korea te beperken, hetgeen het moeilijk voor hem maakte om de hem verstrekte richtlijnen uit te voeren. VERBOL WINGSOPRLIMING Enige voorbeelden vindt U op de achterpagina VOOR BETERE TEXTIEL Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg Ook nu ontvangt U MIDZA-BONNEN Komt Parijs weer op gang? Overeenstemming over Duitse ontwapening De plaatsvervangers van dc Grote Vier hebben gisteren bij hun bespre kingen over de agenda voor de con ferentie van dc Grote Vier zelf, een niet onbelangrijk resultaat geboekt. Zij zijn het eens geworden over het op de agenda plaatsen van de Duitse ontwapening. Daarmee is men het eens gewor den over het meest omstreden eerste punt van dc agenda, namelijk dc oorzaken van de tegenwoordige in ternationale spanning. Het Russische voorstel is aangeno men, volgens hetwelk dc Duitse ont wapening tweemaal op de agenda zal voorkomen: eenmaal in dc inlei ding en vervolgens ergens na het punt, dat gaat over vermindering van bewapening. In een aantekening onder aan dc agenda zal worden verklaard, dat de plaatsvervangers het niet eens kon den worden over de vraag, welke plaats precies de Dui.tsc ontwapening op de agenda moet innemen. De punten, welke nu nog geregeld moeten worden zijn: 1. De volgorde van de agendapun ten. 2. Dc Russische eis, dat het Atlan tisch Pact op de agenda wordt geplaatst. EEN KHAN IN DE ZAK. Een hotel in Ostende wilde eens een voorbeeld geven, hoe men een voorname gast gast moest ontvan gen. Die gelegenheid deed zich voor, toen een met juwelen behangen be zoeker, die bovendien een tulband droeg, zich liet - inschrijven als Ali Khan. Het hotel liet alles aanrukken (op de vissersvloot na): een persoonlijke gids om hem in de stad rond te lei den, de beste kamer, terwijl als hoogtepunt de directie triomfan telijk kwam aandragen met een grote foto van Rita Hayworth, die boven het hoofdeinde van het bed van de bezoeker werd opgehangen. Enkele dagen later vertrok de ho ge gast met de mededeling dat zijn secretaris voor de afrekening zorg zou dragen. En dit weekeinde arres teerde de politie te Ostende een 22- jarige Duitser uit Brugge wegens op lichting. De haringrace begonnen De loggers varen uit Het havingseizoen 1951 is in de af gelopen nacht begonnen. Om tien mi nuten voor één hedenmorgen stak de SCH 342 als eerste zijn neus om de bocht om door de Buitenhaven de Noordzee op te gaan. Met korte tussenpozen volgden daar na de ene na de andere loqger. De loggers hadden alle lichten aan, een feestelijke verlichting. Op de ka den van de binnenhavens, langs dc Buitenhaven, op de boulevard, overal een dikke menigte. De binnenhavens boden een fleurig aanzicht, overal twinkelden de lam oen aan boord der voor de uitreis klaar liggende boten. Hun lichtpun ten werden duizendvoudig weerspie geld door het door vertrekkende log gers in beweging gebracht waterop pervlak. Iedere keer als een logger de bui tenhaven doorbromde om tussen de havenhoofden door naar buiten te schieten, juichten de familieleden, vrienden en bekerden op de kant. de bemanningen op de boten toe. Dan dreunde de scheepshoorn enkele malen enige seconden lang. Om half twee vannacht waren ongeveer vijf en twintig Scheveningse loggers de jacht begonnen. Ook de Vlaardingers. Ook in Vlaardingen was het een ge weldige drukte aan de Koningin Wil- helminahaven, toen vanmorgen om klokslag 6 uur de VL-216 Henby" van de Visserij maatschappij „Vlaar dingen" het startsein gaf en als eer ste de mond van de haven uitvoer De haring-race is dus begonnen. Met spanning wordt nu de komst van de eerste boot tegemoet gezien. Ook dc Katwijkse vloot voer uit. Ook de Katwijkse loggervloot v 34 schepen is met 2 IJmuidense log gers vanmorgen om tien voor zes ter haringvangst gegaan vanuit de ha ven van IJmuiden. Op dat moment maakte de ongeduldige Meester Dirk Donker Curtis (Katwijk 2) zich los van de Noordzij. Daarna is de ganse rij van glimmend geverfde schepen naar de monding der pieren ge stoomd, nagewuifd door de vele dui zenden, die er een frisse staanplaats or de kop van de haven voor over hadden. Dat de Katwijk 2 als eerste weg was, is geen toeval geweest: de log ger wordt namelijk gecommandeerd door de oudste schipper van de vloot, Bas Varkevisser. Hij is thans bijna 71 jaar, waarvan hij er haast 60 op zee heeft doorgebracht. Het wordt dit jaar zijn diamanten vaart naar de Hollandse nieuwe. De reis gaat nu naar de haring - gronden tussen Denemarken ei Schotland, waar de loggers in dr nacht van Woensdag op Donderdag aar. schot gaan op 200 mijl van IJmuiden, om dan dc volgende och tend de eerste kantjes met malse maatjes aan dc jagers mee te geven, die er als alles mee loopt Vrij dagavond mee in de thuishaven kun nen zijn. Van het pokken- front Vijf patiënten genezen Gisteren was het dc zesde achter eenvolgende dag, dat in Tilburg geen nieuw geval van pokken werd gecon stateerd. Vijf genezen patiënten wer den uit het ziekenhuis ontslagen. Er worden thans nog 19 personen ver pleegd. Het aantal zich nog in qua rantaine bevindende personen be draagt thans 38. Van de zijde der hoofdinspectie voor de Volksgezond heid vernemen wij, dat er geen en kel bezwaar tegen bestaat, dat niet- ingezetcnen van Tilburg de wedstrij den om het landskampioenschap, die te Tilburg door Willem II worden gespeeld, bijwonen. Als voorwaarde wordt evenwel gesteld, dat deze be zoekers, evenals de inwoners van Tilburg, die dö wedstrijden willen bijwonen, in het bezit dienen te zijn van een geldig vaccinatiebewijs. Bij het betreden van het terrein moeten alle bezoekers dus behalve hun en treebewijs een pokkenbriefje tonen. Heeft men dit laatste niet in zijn be zit, dan wordt de toegang tot het terrein geweigerd. Een en ander houdt dus in, dat gevaccineerde sup porters zowel dc uit- als thuiswed strijden van hun club kunnen bij wonen. Twee militairen overleden Na pokken-inenting In het militaire hospitaal aan de Springweg te Utrecht is Zondag do negentienjarige militair G. dc Boer, uit Stcenwijk, aan encephalitis over leden, Hij was onlangs ingeënt tegen pokken. De Boer lag tc Haarlem in garnizoen. Dit is het tweede dodelijke geval van encephalitis in het leger. Nu wordt namelijk ook bekend, dat en kele dagen geleden reeds een militair aan deze ziekte is overleden Dit was K. H. Sulvius uit Zevenaar. die op 4 Mei was ingeënt cn vorige week in het militaire hospitaal te Arnhem is overleden. Sulvius is gisteren te Ze- vcnaar met militaire eer begraven. Voor beide militairen was het de eerste keer, dat zij werden ingeënt. Grote schade in Tilburct De schade, die Tilburg sedert het uitbreken van dc pokken nu ruim drie weken geleden heeft onder vonden en tot op zekere hoogte nog dagelijks ondervindt, is van zeer ernstige aard aldus meldt het Alg. Dagblad. Van meet af aan heeft het handels- reizigersverkeer per trein, bus en auto zo goed als geheel stilgelegen. Belgische auto's, die vooral op Za terdag en Zondag dc stad in grote drommen kwamen binnenrijden, ziet men er niet meer. Wat dat alles voor het hotel- en restaurantbedrijf en de winkelstand betekent, is duidelijk. De hotels bijvoorbeeld zitten zon der gasten en bij iedereen, die goed deels op het vreemdelingenverkeer is aangewezen, is het nog altijd de dood in dc pot. Nu inmiddels dr. Ausscns, de directeur van de gen- es- kundige dienst, heeft gezegd, dat er geen enkel bezwaar bestaat tegen de komst van gc(re) vaccineerde in gezetenen uit de randgemeenten, is er enige opleving waar te nemen. Zaterdagmiddag heerste er zelf een grote drukte in de winkelstraten. Al leen de Pinksterverkoop - anders de beste van het jaar heeft de ne ringdoenden ontmoediging gebracht. En men vreest, deze achterstand niet meer te kunnen inlopen. Bioscoop- en theatervoorstellingen, concerten en plaatselijke sportg< beurtenissen gaan gewoon door. En naarmate de bevolking zich weer herstelt van de lusteloosheid als ge volg van de inenting, neemt de le vendigheid in het verkeer ziender ogen toe. Of de schadepost voor Tilburg in enigszins betrouwbare cijfers is uit te drukken? Zelfs niet bij benade ring, zei ons desgevraagd de secre taris van de Kamer van Koophan del. In ingewijde kringen spreekt men echter van een verlies, dat in de tonnen loopt. Grote pessimisten weten zelfs te beweren, dat bank roet hier en daar niet kan uitblijven. KoAAettje....

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1