België won met 9-8 van Nederland Geen algemene sluiting op halve werkdagen Drijvend ziekenhuis door Nederland De eed van Madeleine MAANDAG 21 MEI 1951 SE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Interland Korthal Wie gedacht mocht hebben, dat Nederland zijn reeks van overwin ningen zou kunnen voortzetten, is bedrogen uitgekomen. De Belgen hadden hun twaalftal blijkbaar men taal goed voorbereid, althans van de eerste minuut af hebben zij zich te weer gesteld op een wijze, die de Oranjeploeg bedeesd maakte. De Ne derlandse heren konden niet in hun normale spel komen en alleen de da mes bleven zichzelr en wisten te voorkomen, dat onze landgnoten niet geheel onder de voet werden gelopen. Nu moet geconstateerd worden, dat het de Belgen met schieten niet heeft tegen gezeten en dat de Oranjetruien enkele malen bepaald pech hadden. Zo werden enkele doelpunten afge keurd voor lopen en sprongen ballen uit de mand. Nederland kwam echter geestdrift te kort en verdedigde te slap. Verscheidene doelpunten kreeg België hierdoor cadeau. Er zal het Nederlandse team moeten worden bijgebracht, dat verdedigen het halve werk is. Nu volgde op elk punt van de aanval steeds weer een punt van de Belgen wat mentaal slopend was. Reeds na enkele minuten had Munni- kes succes, doch er was juist voor een fout der Belgen gefloten. De straf- worp werd benut door Berens. Be- rens c.s. hielden tot 26 minuten stand, toen schoot Rayemaekers van ver in. Direct daarop werd het door mevr. Tot fraai 12, maar even snel had mej. Ceulemans de stand weer op 22 gebracht. Kort voor de rust schoot Melis van ver in 32. Na de rust was de eerste aanval al succesvol voor Nederland, door dat mevrouw Helder doel trof. De Nederlandse ploeg had moeite het tempo vol te houden en het was Belgic, die de toon aangaf en dat Rayemaekers zijn twaalftal de leiding gaf lag in de lijn der verwachtingen. Kort daarop benutte Munnikes van ver een kans en zowaar kon Koper voor 45 zorgen. De gastheren ver saagden evenwel niet en Noenickx deponeerde de gelijkmaker weer in de mand. Van Eeckhout en Rutgers Sport in 't kort Tc Glasgow werden internatio-" nale athletiekwedstrijden gehouden. De 100 yards werd gewonnen door de Amerikaan McKenley in 9-8 sec. Onze landgenoot de Kroon ging bij de 880 yards als eerste over de finish en noteerde een tijd van 1 min. 57.1 seconden. Winnaar van de 3000 me ter werd de Zuid-slaaf Ottenheimer in 8 min. 48.3 sec., Op dit nummer werd onze landgenoot Harting tweede Te Everton heeft Engeland met 52 de voetbalwedstrijd van Portu gal gewonnen. De ruststand was 21 voor Engeland. Op het terrein van Robur et Ve- locitas'te Apeldoorn werd Zaterdag avond een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het voorlopig Oostelijk elftal en een Haags elftal. De Haagse ploeg bestond uit spelers van A. D. O., Scheveningen en H.V.V. Bij rust had het Oosten een 21 voorsprong en de eindstand luidde 43 voor het Oosten. Het Nederlands militair zeven tal speelde Zondagmiddag een water polo wedstrijd tegen een sterk Amers. foorts zevental. De ontmoeting ein digde in een gelijk spel (22)- Blauw Wit verloor te Amster dam met 51 van Huddersfield Town HVC (Amersfoort)s speelde gelijk te gen Coventry (33). Een voetbalwedstrijd tussen de amateurelftallen van Frankrijk en Engeland te Cherbourg eindigde on beslist. Beide ploegen scoorden drie maal. De interlandwedstrijd België Schotland te Brussel eindigde in een 5,o overwinning voor de Schotten, die met rust een 2—0 voorsprong hadden. Het Limburgs elftal won gister middag te Enschede met 60 van het Twentse elftal. West-Duitsland won met 41 van Denemarken voor de Daviscup en komt daardoor in de kwarteindstrijd tegen België uit, dat van Egypte won. Zweden versloeg Oostenrijk en speelt in de kwarteindstrijd tegen de win naar van Gr. Brittannië—Frankrijk. Polen won met 41 van Zwitserland en komt in de kwartfinale uit tegen Italië, dat van Zuid-Afrika won. De Europese athletiekkampioen- schappen zullen in 1954 in de tweede helft van Aug. in Zürich plaats vin den. zorgden voor 66, doch Rutgers werd vlak daarna weer door dc Raye maekers gepasseerd (76). Toen Woudstra en Stoeltje Nederland met 87 voorbrachten ging het er op lij ken, dat het Oranje-team toch nog zou winnen. We hadden echter niet op het geestdriftig Belgisch team ge rekend. Zo fel als toen werd aange pakt zagen we zelden. Mej. Ceule mans schoot na een rommelige aan val het achtste punt in en vlak voor tijd bracht Melig België met 98 voor. De stand luidt thans: Nederland 31 27 2 2 56 184— 68 België 31 2 2 27 6 68—184 lXwtennis Overgansgklasse A: Odis IThor RW III 17; Groenendaal ILeidse LTC I 5—3. Overgangsklasse B: Park Marlot II Sobri II 53; Leidse Studenten I Houtrust I 44; Thor RW VOranje TC III 6—2. VAN KREGTEN NED. DEGENKAMPIOEN In de dierentuin te Den Haag wer den electrische degenwedstrijden gehouden om het kampioenschap van Nederland. De kampioen van het vorig jaar, E. L. Kuypers, liet verstek gaan in verband met verblijf in het buitenland. De favorieten waren Ir. Verhoeve ter Weer cn van Krcgten. Laatstge noemde stelde geenszins teleur en won de titel. Slechts twee verliespar- tijen werden voor hem geboekt, een ervan geheel onverwachts tegen de Utrechtenaar Mater cn de andere tegen de nummer twee van het vorig jaar Ter Weer. Vermeld dient nog te worden, dat van Kregten van de elf gewonnen partijen er acht zonder een tegentreffer won. HOCKEY Dames. Om het kampioenschap van Nederland: GroningenQuick 0—2. Dr. Exaltobeker (halve finales): BDHCLeiden 100; Hilversum Amsterdam 2-4. TAFELTENNIS. „Treffers" Deze week is met de onderlinge competitie een aanvang gemaakt en naar is gebleken met een grote deelname. Eén verrasssing is er al geweest n.L de overwinning van Wil van der Zwet op Jos van der Meer. Door deze grote bezetting worden de leden wel verzocht om hun partijen regelmatig te spelen, opdat deze competitie een zo vlot mogelijk verloop zal hebben. Voorts worden alle leden verzocht om Dins dagavond te 7 uur in sport-tenue aan de ringvaartbrug te Nieuwe We tering te zijn, om mede te open in dc optocht bij gelegenheid van het inhalen van de Bisschop voor de consacrering van de nieuwe kerk. RKTV „De Sleutels". Onder weers omstandigheden, die beter geschikt waren voor een Zee- of zonnebad dan voor tafeltennis, boden drie heren- en een damesteam gisteren de strijd aan met DTS om de Henny van Woe- zikbeker. Het zag er in het begin slecht uit voor de „Sleutels". Toen er vijf partijen gespeeld waren was de stand 4—1 in het voordeel van DTS. Heel langzaam maar ook heel zeker liepen de Leidenaars de achter stand in om uiteindelijk te zegevie ren met 2217. Het heeft er wl ge spannen. Daarvan getuigt ook wel de uitslagen van de afzonderlijke teams. De dames sleepten er een ge lijk spel uit. Het derde en tweede team behaalden ieder een 64 en het tweede team een 54 overwin ning. Omdat de uitslag van geen belang meer was en voornamelijk omdat het zo warm was, is door het eerste team geen dubbelpartij ge speeld. VOLLEYBAL. DE LEIDSE COMPETITIE. Dames: LUW—NRM, 3—0; .Sleu telringStadhuis geen uitslag bin nengekomen. Heren Klasse A: Profess. Wijk III Onderw. B. O. 2—2; Politie—On- derw. O.O. 22. Klasse B: Mulo NoordeindeProf. Wijk IV 2—2; NRM II—Sleutelkring I, 0—3 Klasse C: Leraren Amb.-school— Stadhuis 0—3; LUW—Sleutelkring III 2—2. Aan de uitslagen kan men zien, dat de krachtsverhoudingen van sommige partijen, aardig gelijk zijn. Een van de spannendste wedstrijden van deze week was Profess Wijk III tegen Onderw. B.O. Wij maken er op attent dat er Zaterdag 26 Mei geen competitie wedstrijden zijn in verband met de HollandBelgië, interlandwedstrijd Volleybal voor dames en heren in de Stadsgehoorzaal. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. Zaterdag 16 Juni zal in Huis ter Duin te Noodrwijk een degenwed- strijd electrisch) gehouden worden tussen een Nederlandse ploeg en een Belgisch team. De volgende dag (Zondag 17 Juni) worden eveneens te Noordwijk inter nationale wedstrijden personeel ge- honuden op degen, sabel, floret (da mes en heren). PAARDENSPORT DRAVERIJEN OP DUINDIGT De uitslagen van de Zaterdag ge houden draverijen op Duindigt lui den: Grasiosa-prijs (1560 m.): 1. Petite Casindra (W. H- Geersen) km.-tijd 1.35.3; 2. Olga S. (E. G. in t Veen); 3. O'Lapize II (H. C. ten Hagen). Toto w. 2.20, pl. 1.20, 1.50, 2.90, gek. 20.50, cov. 6.80. Griselda-prijs (2000 m.): 1. Narcis (W. H. Geersen) 1.29.3; 2. Nanda (J. Wagenaar); 3 New Vlamingman (J. P. F. v. d. Broek), Toto: w. 8.10 pl. 2.70, 2.30, 1.60; gek. 22.90; cov. f 9.20. Gevaniaprijs (2100 m.): 1. Miss Zei- de (G. in 't Veen) 1.26,2; 2. Leoni- das G (W. H. Geersen); 3. Moquette de la Maire B (Th. Ponsen). Toto: w. 6.80, pl. 2.10, 1.30. gek. 4.— cov. 5.10. Great Night-prijs (2100 m.): 1. Kie vit S (W. H. Geersen) 1.25.4; 2. Ken tucky's Queen B )J. M. v. d. Berg); 3. Mientje K (J Ham). Toto: w. 1.60, pl. 1.50 1.70; gek. 7.60. cova. 5.10. Het zilveren schildprijs (2900 m): 1. Majesto (J. M. A. Dekkers) tijd 3.01.6: 2. Marjolletta (A E. Selens); 3. Great Girl (W. van Dijk). Toto: w. f 2.10, pl. 1.10, 1.10; cov. 2.40 gek. 1.60. Gioconda-prijs (1900 m.): 1. Flying Gal (A. W. van Dijk) tyd 2.09; 2. Prince Albert (G. W. Groos): 3. Ra- mana (H. J. v d. Kraats). Toto: w. 9.30, pd. 3.70, 2.90; gek. 55.50; cov. 6.80. Totale omzet 36.156. Ontwerp Winkelsluitingswet 1951 Over de algemene regel van slui ting om 18 uur bestaat tussen de re gering en de commissie voor de mid denstand uit de Tweede Kamer geen verschil van mening zegt minister Van den Brink in de memorie van antwoord op het ontwerp Winkel sluiting-wet 1951. Beide zijn van oor deel dat uitzonderingen op deze al gemene regel mogelijk moeten zijn. Het ingediende wetsvoorstel liet het daarom aan de gemeenten over zon der hogere goedkeuring een later sluitingstijdstip te bepalen, zij het ook, dat daarbij zekere beperkingen in acht genomen moesten worden. Nu echter de commissie van oor deel is, dat de door het ontwerp aan dc gemeenten toegekende bevoegd heid te ver gaat, is de minister be reid de mogelijkheid van afwijking van de algemene regel, behoudens ten aanzien van één avond in dc week, te laten vervallen. Sluitingsuur. Nu de aanvankelijk vervatte moge lijkheid tot afwijking van het slui tingstijdstip grotendeels is vervallen, is de minister geneigd, de vraag, of het niet wenselijk zou zijn het ge wone sluitingstijdstip voor bepaalde branches een uur later te stellen, in zoverre bevestigend te beantwoorden, dat hij de mogelijkheid zouden willen openen tot het treffen van een derge lijke voorziening bij algemene maat regel van bestuur, die echter alleen zal worden vastgesteld op verzoek van de organisaties van belangheb benden. De halve dag. Tegen het oordeel van de commis sie, dat sluiting gedurende een halve dag per week imperatief behoort te worden voorgeschreven, bestaat bij de minister ernstige bedenking. Er zijn verscheidene takken van detailhandel, waarvoor deze ver plichte sluiting tot grote moeilijk heden aanleiding zou geven. Het systeem, dat de halvedagslui- ting op verzoek van het bedrijfsleven wordt bepaald, lijkt de ministers het meest doelmatig. Wat de voor sluiting aan te wijzen tijdvakken betreft, zegt de minister, ZELDZAAM BROEDGEVAL. dat tegen een volstrekte uniforme sluitingsregeling doorslaggevende be zwaren bestaan. Anderzijds moet ook gewaakt worden tegen te veel diffe rentiatie. Nadere overweging heeft de minister tot het voorstel gevoerd, dat bij algemene maatregel van be stuur het sluitingstijdvak bepaald kan worden op Maandagvoormiddag. Maandagnamiddag, Dinsdagnamid dag, Woensdagnamiddag en voor be paalde branches op Zaterdagmiddag. VOGELPEST IN OOSTZAAN. Wederom is op verschillende plaat sen te Oostzaan de gevreesde pseudo- vogelpest uitgebroken. Bij enige be drijven in de Kerkstraat werden de afgelopen dagen ruim 300 stuks pluimvee door het destructor-bedrijf te Purmerend vernietigd. OOK IN NIJMEGEN VOGELPEST. Zaterdag is in de buitenwijken van Nijmegen, onder Brakkenstein, een geval van vogelpest geconstateerd onder de hoenders. In alle kippen hokken van een blok woningen tus sen Buurmans- en Gerardsweg on der Brakkenstein werden uit voor zorg ruim 300 kippen afgemaakt. MAN IN VONDELPARK BEROOFD. In het Vondelpark te Amsterdam is Zaterdagavond omstreeks elf uur een man aangesproken door twee on bekenden, die hem met een op een pistool gelijkend voorwerp bedreig den en dwongen zijn portemonnaie met 19 er in af te geven. Dc man vertelde later bij de poli tie, dat een derde persoon, die hij op pervlakkig kende, er met zijn fiets vandoor was gegaan. ZWARE BRAND IN VEILING GEBOUW. Den brand, die Zaterdagmiddag een loods van de veiling De Meijerij in Den Bosch heeft verwoest cn door kinderen was ontstaan, heeft een schade veroorzaakt van anderhalve ton. Dc duizenden veilingskistjes ver spreidden zulk een geweldige hitte, dat drie brandweerlieden brandwon den opliepen. van 7 tot 15 Juni a.s. te organiseren NederlandsDuitse cultuurweek. Nu het nieuwe gebouw van dc V.N. in New York bijna geheel ge reed gekomen is, heeft dc organisatie Zaterdagmorgen de omgebouwde fa briek wfor zij in totaal 8.266 maal vergacierdc, verlaten. De fabriek is teruggegeven aan de eigenaar, die bommcnrichters. automatische pilo ten en radar-uitrusting vervaardigt. BINNENLAND. Bello, het stoomtrammetje van Alkmaar naar Bergen, dat met de Pinksterdagen al wat roest van de rails had gereden, is met de nieuwe dienstregeling (voorlopig) weer een vaste figuur geworden in het Ber gense leven. De buitenbaden van Zeebad Scheveningen zullen Zaterdag 26 Mei om aoht uur 's morgens op do gebruikelijke wijze met een ren naar de zee worden geopend. Gevallen van rotkreupel zijn in de afgelopen maand in Friesland bij elf schapen en 22 lammeren van een veehouder te Hennarderadeel gecon stateerd. Een 49-jarige Amsterdamse timmerman, die tijdens werkzaamhe den aan een dakkapel van con huis in dc Ilcrculesstraat naar beneden viel, is Zaterdag in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. BUITENLAND De gevangenen van de staatsge vangenis van Utah te Salt Lake Ci ty hebben de rollen eens omgedraaid Zy hebben zich weten te bevrijden en hun bewakers opgesloten. Het ge- vangenisterrein werd evenwel om singeld door, troepen, zodat zij aan hun kortstondige vrijheid weinig ple zier konden beleven. Zij hebben zich dan ook netjes gedragen, hebben de gevangen bewakers weer vrijgelaten on zijn weer in hun cellen gekropen. Maar hun grieven zullen nu onder zocht worden. In Dortmund is een tentoonstel ling van meer dan honderd schilde rijen en plastieken van Ned. schil ders cn grafici uit de twintigste eeuw geopend als inleiding van de Het Roode Kruis experimenteert Te Burgwerd broedt in het wei land van boer Stegenga thans een grutto op een 7-tal eieren. Vier er van vormen het normale broed, ter wijl de andere 3 zijn gelegd door een taling. Met spanning wachten vogel vrienden thans af of de vogel er in derdaad in zal slagen de talrijke i een tocht van 6 dagen ^oor Neder- eieren uit te broeden en zijn ge- land begonnen. De patiënten verblij- mengd kroost groot te brengen. ven aan het dek en op alle mogelij- Voor vele zieken, die jaren achter een aan hun ziekbed gekluisterd zijn, wordt het leven een aaneenschake ling van dorre dagen met een een tonige regelmaat, waarbij de witte muren, waar zij de gehele dag te gen aan kijken, hun een obsessie wordt. Welk een geestelijke ver kwikking zou het voor deze mensen zijn, wanneer zij eens, zij het voor zeer korte tijd, uit deze omgeving gehaald zouden worden. Tot voor kort is dit een vrome wens geble ven, daar de vele moeilijkheden te groot bleken. Na een hechte samen werking tussen het Ned. Roode Kruis Overijsel met alle afdelingen van Nederland, is een plan, dat 5 jaren geleden ter tafel werd ge bracht, werkelijkheid geworden. Hedenmorgen is een der bekende IJsselmeerboten „De Gelderland", omgebouwd als hospitaalboot, met aan boord 61 bedlegerige patiënten, ke wijze is voor comfort en ontspan ning gezorgd. Zo heeft men b.v. voor de avonduren een filmprojectie-ap paraat aan boord. De route van het vaartuig is in grote lijnen: Via de IJssel en het IJsselmeer naar Urk, Marken en Volendam. Amsterdam wordt aange daan, waar de Oosterhavens bezich tigd zullen wordenen via de Amstel naar Amsterdam Zuid. Schiphol wordt bezocht, waarna men over de Westeinderplassen en de Brase- mermeer weer terugkeert naar Am sterdam. De volgende dag, het is dan onder tussen Donderdag geworden volgt een tocht naar IJmuiden via het Merwedekanaal belandt men in de omstreken van Breukelen, langs Utrecht over de Lek naar Arnhem. Voor de Zaterdag rest dan de tocht van Arnhem naar Deventer, waar de transportcolonnes van het Roode Kruis klaar zullen staan, om de zie ken weer naar huis te brengen. Boekbespreking „De avonturen van Flip cn Flap'' Uitgave N.V. Douwe Egberts. De tabaksfabriek, koffiebranderij en theehandel N.V. Douuwe Egberts heeft opdracht gegeven tot het sa menstellen van het tweede deel van har kinderboekserie: De avonturen van Flip cn Flap. In dit verhaal ko men de twee avontuurlijke hondjes bij kanibalen terecht cn beleven weer de meest spannende avonturen. Het boekwerkje is eveneens het eerste deel, geschreven door Han Hoekstra, terwijl de illustraties verzorgd zijn door studio Geesink. Het boek. dat geillustreerd dient te worden door plaatjes, welke verkrijgbaar zijn op de bonnen, verstrekt bij de produc ten van de N.V. Douwe Egberts, is bij de winkeliers verkrijgbaar voor 0.90. Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoon- muziek. 7.45 Morgengebed en litur gische kalender. 8.00 Nieuws, en weerberichten. 8.15 „Zo werkt Neder land'. 8.23 Gramofoonmuz. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kinderen 10.15 Giramofoonmuz. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Or kestconcert. (12.30—12.33 Lund en tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws cn Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuz. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Gratnofoonmuziok. 15.10 Sopraan en orgel. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenverlof. 17.00 Voor de kinde ren. 17.15 Felicitaties. 17.45 Zang. 18.00 Wetenswaardigheden voor jon ge mensen. 18.15 Sportpraatje. 18.24 „Dit is leven", causerie. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr S. J. Groenman spreekt over „Het geboortecijfer in West-Europa". 19.00 Nieuws. 19.15 „Zo werkt Ne derland". 19.23 Vaudeville-program- ma. 19.52 Parlementair overzicht en buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Kamerorkest en solist. 21.10 „Toen sprak de Paus", klank beeld. 21.35 Pianovoordracht. 22.15 Pianotrio.u 22.35 „Gesprek met rnijn zoon". 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gramofoonmuz iek. HILVERSUM II. 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7,30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.09 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Orgelspel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianoconcert 11.30 Voor de zieken. 12.90 Exquise muziek. 12.30 Land- en tuinbouwme dedelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.45 Vocaal dubbclkwartct. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gramo foonmuziek. 15.35 „Onze Amerikaan se buren". 16.05 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinder koor. 17.20 Jazzmuziek. 17.45 Rcgc- ringsuitzending: Pater C. Meuwese M.C.C.: „Werktuigen van primitie ven." 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Operette-concert. 19.20 „Paris vous parlc". 19.25 Dansmuziek. 19.50 Nieuws van de Koninklijke Marine. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De antwoordman. 21.30 Operafrag menten. 22.00 „Goede moed." cause rie. 22.15 Sopraan, hobo cn piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23,15 Dansmuziek. 23.45 24.00 Gramofoonmuziek. Naar het Frans van CHARLES DESLYS 24) „Zal ik iets hebben voor mij eerst volgende reis?" vroeg dc voerman. „Dromnvels", antwoordde Honncck, „onze voorraad is nog niet op. We moeten ons haasten, geld te maken" „Tot morgen avond dan", besloot de man op de wagen. „Ik zal tussen licht en donker naar Ch^rmont ver trekken. Het zal pikdonker zijn, als ik in de Duivelsvallei zal zijn. Zorgt dat alles gereed is aan de ingang dei- ravijn! En pas op de gendarmen!" „O", zei zijn medeplichtige, „ik vrees die allen; ieder ander, die het ongeluk zou hebben, bij ons te ko men snuffelen, zouden wij, mijn zoon en ik, als een kip de hals omdraaien De voerman zette zijn paarden aan De deur der herberg werd weer geopend. Men riep Honneck, die weer binnentrad. Geen enkel dier woorden was voor Madeleine verloren geweest. Zij tel le het gevaar niet- Wat de voerman geheimzinnig verkocht, waren wel licht bij Anselmus gestolen voorwer pen. Zij besloot zich op dc afgespro ken bijeenkomst te bevinden. XVI Op de weg van Chaumont op vijf of zes kilometer van Voittel ligt het dorp Bugneville-la-Bataillc. De geneesheer van deze plaats gc- rr/alen reeds had Madeleine bij hem noot een zekere roem. Verscheidene haar toevlucht gezocht. De dag na haar ontmoeting met Honneck begaf zij zich weer naar de dokter. Haar man was thans zeer ziek en zijn toe stand boezemde haar ernstige be- zorgheid in Tegen drie uur kwam zij met de diligence van Neufchateau aan. De dokter was afwezig. Hij zou éérst te gen de avond thuis komen, maar men zou hem aanstonds naar de zie ke zenden. Niets was gunstige voor het plan van Madeleine, zij zou alleen te voet teruggaan en de avond doorbrengen bij de ingang der Duivelsravijn. De regen viel sedert dc morgen. Een koude wind blies uit het westen Maar niets kon de moedige vrouw tegenhouden. Zij begaf zich op weg. Gehuld in haar mantel, zei ze bij zich zelf: „Als ik maar slaag, want dat zal het ware geneesmiddel zijn, dat mijn arme Jean zal genezen". Toen zij een uur gelopen had, was de avond reeds gevallen. Een misti ge koude en sombere avond. „Zoveel te beter", dacht Madeleine „zij zullen rr/ij niet zien" Een holle weg loopt naar de Dui velsravijn, omzoomd door oude den nen en rotsen. Madeleine kende goed deze woeste 'aats. Dikwijls had zij er haar kin deren heen gebracht. Zelf kind zijn de, had zij hier vaak braambessen gezocht. Zonder aarzeling, de weg in de don kere kennend, sloeg zij het voetpad in tussen dicht struikgewas. Eindelijk stond Madeleine stil en luisterde scherp toe. Geen enkel gedruis werd gehoord, tenzij het gezwiep der bomen, die door de wind heftig werden bewo gen. Maar de zagerij van Honneck stond niet ver meer af Wellicht was hij reeds op weg, om naar de afgespro ken plaats te gaan. Gelukkig waren haar schreden op het natte mos onhoorbaar Madeleine zag een weinig voor zich uit een oude dikke den staan, op de hoek van twee wegen. Daarachter was een mooie observatiepost voor haar, daar kon zij alles zien, zonder zelf opgemerkt te worden. Half kruipend, haar adem inhou dend, bereikte zij die boom en ver borg zich er achter. Haar ogen richt ten zich naar de holle weg. Het was maar een smalle ravijn, waar het water op dit ogenblik over de keien stroomde, Behalve het gemurmel van het water hoorde Madeleine niets. Niets verroerde zich. De boodschapper had toch gezegd: Ik zal tussen licht en donker ver trekken" Het was nu donker, het was thans het vastgestelde uur. Plotseling werd in de vallei een gedruis van schreden gehoord en het rollen van een wagen. Madeleine werd nog oplettender. Weldra be merkte zij te midden van de mist dc hooge gestalte van de oude Honneck. Hij ging bijna vlak langs haar voor- bij. Achter hem duwde een man, de zoon wellicht, een wagen voort Hij scheen zwaargeladen.Bovenop lagen grote dennentakken. En wat lag daar onder? Bij de boom gekomen, waarachter Madeleine verscholen lag, zei de oude Honneck fluisterend: „Wacht even, jongen Het is goed, zich er eerst van te verzekeren, dat de gendarmen van nacht niet de wacht houden" Madeleine hoorde hem zich ver wijderen, terwijl hij zijn karabijn laadde. De zoon, die de wagen had neer gezet volgde het voorbeeld van zijn vader. Moest achter zoveel voorzorgen niet een misdadige handel schuilen? Nooit had dc moedige vrouw zo veel hoop gehad op een goede uit slag als thans. De werkelijke moor denaar van Anselmus zou thans ont dekt worden. Haar arme Jean zou gered zijn! Na verloop van een kwartier ver scheen dc oude Honneck weer. „Niets verdachts" zei hij, „en daar komt onze man aan. Luister" Verscheiden malen weerklonk het geklap van een zweep in de lucht. Daarna hoorde men het gcrol van een wagen die weldra op ae aange geven plaats stilhield. De zoon had snel zijn kruiwagen naar de andere wagen gereden. „Weer goede vangst?" zei de voer man. van zijn kar springend. „Oordeel zelf!" antwoordde vader Honneck, die een duivenlantaarn te voorschijn haalde. Bij dit licht zag Madeleine de zoon van Honneck de takken wegnemen en achtecnvolgens twee reebokken, een half dozijn hazen en eon menig te partrijzen aan de voerman over reiken. „Zo" zei de voerman, „goede vangst" „Ik hoop, dat gij er een goede som voor terug zult brengen", zei de oude Honneck. „Gij weet, dat ik er steeds goed geld van maak", antwoordde de voer man, „maar op voorwaarde, dat gij nooit met anderen dan met mij zult aanleggen." „Hebt gil daarop niet mijn woord" zei dc ouae Honneck. „Wij stropen, maar wc zijn eerlijk". Wie zal de droevige ontgoocheling van Madeleine schetsten. Het waren slechts eenvoudige wildstropers. Toen zij verdwenen waren, sloeg Madeleine weer langzaam de weg in naar Vittel. Toen zij haar huis naderde, kwam Barnabé haar tegemoet lopen. „Madeleine" zei hij, mijn arme Madeleine, kom toch gauw! Ik ge loof, dat meester Jean op sterven ligt!" Helaas, hij zei de waarheid. De zieke had zijn laatste korte maar vreselijke crisis. Daarna was hij ge heel bewusteloos geworden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7