Een reizende Mariatentoonstelling De vreemde gang van zaken met de televisie „Steun Wettig Gezag" gaat grootse propaganda maken VRIJDAG 18 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer In de Donderdagmiddag in de 'weede Kamer voortgezette behan deling van de begroting van het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetensclrappen zijn de artikelen van de afdeling „nijverheidsonder wijs" z.h.s. goedgekeurd. Bij de afdeling „hoger onderwijs en wetenschappen" heeft de heer WELTER (KNP) betoogd, dat zeer begaafde jongelieden, wier ouders de lasten niet kunnen dragen, naar zijn oordeel op kosten der gemeenschap hoger onderwijs moesten kunnen ge nieten, maar spr. nam genoegen met renteloze voorschotten. De heer TERPSTRA (AR) wilde een billijker maatstaf aangelegd zien bij de subsidiëring van het bijzonder hoger onderwijs. Mej. TENDELOO (Arb.) vond, dat de taalwetenschappen stiefmoeder lijk worden bedeeld. De heer STOKMAN (KVP) was eveneens van oordeel, dat een billij ker regeling der subsidiëring van het bijzonder hoger onderwijs nood zakelijk is. Mevr. FORTANIERDE WIT (VVD) was van oordeel, dat getracht moet worden Marshallgelden be schikbaar te krijgen voor de opvoe ring der wetenschappelijke kwali teit. De heer ZANDT (SG) bepleitte instelling van een leerstoel voor de homoepathie en de vivisectie ge neeskunde. De heer HOOGCARSPEL (CPN) drong aan op verhoging voor 3e post voor bestrijding der tbc onder studenten. Minister RUTTEN zeide, dat de universiteiten elkaar faculteitsgewij- ze moeten gaan aanvullen. De opzet van het subsidiestelsel zal bij het ontwerp ener nieuwe H.O.-wet be sproken kunnen worden. Wat de leerstoel in homoepathie betreft zei- de de minister, dat de universiteit van Utrecht afwijzend advies heeft uitgebracht op desbetreffende aan vragen. Met het toekennen van ren teloze voorschotten in ruime mate was hij het eens. Televisie en radio Bij de afdeling „juridische zaken kabinet" merkte de heer VAN SLEEN (Arb) op, dat er wel een no ta over het televisievraagstuk is toe gezegd, maar met het bouwen van de mast te Lopik is men voor een voldongen feit geplaatst. Er is hier j z.i. een en ander gebeurd over het hoofd van het departement heen. De zender te Lopik en de studio te Hil versum zijn practisch bedrijfsklaar. Is dat alles in volledig overleg met het departement gebeurd? vroeg hij. En acht de regering de huidige tijd de meest aangewezene om ons volk in een duur televisie-avontuur te storten? Hij vroeg verder of het nu wel de tijd is voor belangrijke inves teringen voor de televisie, die ook behoeften schept. Economisch vond hij h'?t experim'ent thans niet verant woord. Hii meende dat er eerst een nota moet zijn voor er beslissingen worden genomen. Hij vroeg ook hoe men het tekort denkt te dekken. Z.i. dient de regering weg en tempo te bepalen De heer VAN DER ZAAL (AR) uitte zijn ernstige ontstemming over de behandeling van de radiozaken en hij drong aan op een spoedige de finitieve regeling van het radiobe- stel. Hij vond het inconsequent van de regering wel een televisiezender te bouwen, maar zich verder van de financiële consequenties niets aan te trekken. De uitspraak van ir Otten voor deze debatten vond hij vreemd en hij wilde een verklaring der re gering nopens de voorwaarden waar op Philips mag uitzenden. De heer PETERS (KVP) sprak als zijn mening uit, dat het niet ver standig zou zijn, als de regering de ontwikkeling thans zou remmen en hij merkte op, dat de televisie-indus trie onze deviezen ten goede komt. Z.i. moet echter ontkennend worden beantwoord de vraag of televisie in een behoefte-element voorziet. Spr. wenste zo groot mogelijke waarbor gen door een wettelijke voorziening in de geest van de bioscoopwet. Z.i. zijn de omroepverenigingen de eerst (Foto's „De Leidse Courant). Gistermorgen vond op de binnen plaats van het Legermuseum te Lei den de plechtige overdracht plaats van het ceremonieel tenue aan het Wapen van de Kon. Marechaussee. Foto boven: ir. Staf, minister van Oorlog, en majoor Tans, comman dant van het Wapen, inspecteren de troepen. Foto links: mr. Fokkema Andreae. voorzitter van het ere-co- mité, hangt majoor Tans de giberne om, waarmede de symbolische over dracht geschiedde. aangewezenen .om het televisie be stel te verzorgen. Invoering van te levisie op dit moment zou naar zijn oordeel het budget der Nederlandse gezinnen te zwaar belasten. De heer Peters zeide van mening te zijn, dat het experiment niet op het defini tive bestel mag prejudiciëren en dat de- televisie niet aan commerciële ondernemingen moet worden toege kend. De her HOOGCARSPEL (CPN) vroeg of er bij de nieuwe radiorege ling ook zendtijd voor de communis ten komt. Hierna was de staatssecretaris aan het woord. Hij zal zijn rede Vrijdag middag voortzetten. De vergadering is te kwart voor elf verdaagd tot Vrijdagmiddag een uur. NEDERLANDSE EIEREN NOG GOEDKOPER. Dezer dagen zijn te Montreal hon derden kisten eieren uit Nederland aangekomen. De havenarbeiders waren hoogst verbaasd en vonden dit zo iets als turven naar het veen brengen. Het blijkt echter goedkoper te zijn eieren uit Nederland in Canada in te voe ren dan ze in Canada zelf te kopen. In Canada heerst een eierschaarste, omdat de boeren weinig aan de eier- productie doen daar de prijs niet naar hun zin is. Zelfs met inbegrip van de kosten van het transport, het lossen en het verlies door breuk en in aanmerking genomen, dat de eieren in verband met de voorschrif ten van de Canadese regering op nieuw moeten worden gesorteerd, kosten de Nederlandse eieren nog ongeveer een Canadese dollarcent minder per dozijn dan Canadese eieren. Mijn-ontploffing in de Betuwe Binnenkort in Noordwijk en Lisse Ter gelegenheid van het 7e eeuw feest van het Heilig Scapulier hebben de paters Carmelieten uit Deventer een Mariatentoonstelling ingericht, waarmede zij zoveel mogelijk plaat sen in Nederland aandoen. Momen teel is de tentoonstelling onderge bracht in het Krelagehuis te Haar lem. Op 24 Mei zal zij in het Juvenaat te Noordwijk worden geopend en op 31 Mei in het Patronaatshuis (Bond- straat) te Lisse. De Mariatentoonstelling, die be oogt de Mariadevotie in kerk en ge zin toe te lichten en te stimuleren, bestaat uit een groot aantal kunst voorwerpen en literatuur. De jonge kunstschilder Jan Schoenaker uit Oldenzaal heeft en kele merkwaardige stukken ingezon den, waarvan „De zeven vreugden van Maria" en „De kruisiging" zijn artistieke kwaliteiten het meest doen blijken. In de eerste stand staat zijn werk „Maria Middelares van «11e gena den" uitgevoerd in zeven cartons, welke respectievelijk Madonna, Hu welijk, H. Wijding, Gezin, Klooster- staat, Arbeid en Priesterlijke bedie ning voorstellen. Naast dit grote stuk is een ge- zinshoek ingericht, bestaande uit een boerenschouw met een zeer fraaie an icke haardplaat Annunciatie. Naast de oude Mariadevotie is ook n de nieuwe richting, die zich uit op sociaal terrein, veel aandacht be steed. De Gezinshuip en de Jeugdbe weging domineren hier. De firma Coebergh verzorgt een aparte afdeling Marialiteratuur, ter wijl enkele uitgeverijen het belang rijkste op het gebied van Mariamu- ziek verzameld hebben. De paters zelf hebben kostbare werken, en tevens een collectie van de tijdschriften, die zij in de ver schillende talen uitgeven. De Carmel te Boxmeer heeft een zestal 17e en 18e eeuwse schilderijen afgestaan, waarvan „Bewening" bij zonder mooi is. Van het Carmelites- sen-klooster Elzendaal zijn er een fraaie vroeg 16e eeuwse paneel Piëta en een merkwaardig beeld, voorstel lende Moeder Anna met Maria, te bewonderen. Ook de Graflegging, een beeldengroep in hout, verdienen bij zondere belangstelling. Tot het slagen van deze tentoon stelling hebben verschillende fami lies kostbare stukken afgestaan, waar van de volkskunst en boeren huiskunst treffende staaltjes tonen van artistiek kunnen. Naast een serie medailles o.a. een van de politie uit Rome, is er een geweldige verzameling beelden en beeldjes. St. Anna te Drieën, merk waardig van opvatting en bewerking, de beelden van de Nederlandse Ma- ria-bedevaartplaatsen en zeer kleine beeldjes, die ieder hun geschiedenis hebben. Wij zijn er van overtuigd, dat deze Mariatentoonstelling een grote be langstelling verdient en degenen, die in de komende weken in Noordwijk of Lisse eens zullen gaan kijken, on getwijfeld dank zij de interessante toelichtingen van de paters, geeste I lijk verrijkt huiswaarts keren. Vijf doden Gisterenavond te omstreeks 6 uur is er in de bij het dorpje Ochtend in de Betuwe, een mijn ontploft, wat aan 5 personen het leven heeft ge kost. Enige kinderen uit het woonwagen kamp bij de veer over de Waal tussen Ochten en Druten hadden des mid dags een projectiel gevonden, dat vermoedelijk een landmijn geweest is. De 33-jarige ongehuwde woonwa genbewoner Ven heeft, in het bijzijn van de kinderen, het projectiel willen demonteren en heeft het daartoe met een hamer bewerkt. De explodatie volgde onmiddellijk en vier kinderen, de broertjes Sem- bere resp. 15 en 13 jaar, benevens het broertje en zusje Clemens. 13 en 11 jaar, werden op slag gedood. De 33-jarige Ven werd zelf zwaar gewond en verschillende omstanders, allen kinderen van het woonwagen kamp werd min of meer ernstig ge wond. In de loop van de avond is Ven in het ziekenhuis Bethesda te Tiel aan zijn verwondingen bezweken. Winst op schoenen is laag gezakt Winkeliers willen niet inkopen De schoenwinkeliers weigeren nieuwe voorraden schoenen in te ko pen en als gevolg daarvan hebben enige Nederlandse schoenfabrikanten aangekondigd, dat zij binnenkort een belangrijke korting van werktijd zul len invoeren. De schoenwinkelicrs achten de door het Directoraat-Generaal voor de prijzen vastgestelde winstmarge van 18 procent op herenschoenen en 22 procent voor damesschoenen te gering om een lonende bedrijfsvoe ring mogelijk te maken. De Vak groep schoendetailhandel acht een winstmarge van 26 urocent voor he renschoenen en 28 procent voor da messchoenen aanvaardbaar. De schoenfabrikanten zouden de lopende orders afwerken en daarna hun fabrieken sluiten wanneer geen wijziging in de bestaande situatie is gebracht. De onderhandelingen over de winstmargeregeling worden voort gezet. VOGELPEST IN DRENTE BREIDT ZICH ITT. Het tweede geval van vogelpest in Drente is door de Vet-artsemj- kundige dienst geconstateerd bij de wed. J. Vos te Hollandscheveld meldt „Trouw". De gehele kippen stapel, 100 dieren, werd afgemaak' Vorige week werd het eerste geva. ontdekt in de gemeente Beilen. Daar werden 80 kippen afgemaakt bij ac landbouwer D. Kleine te Tiendeveei MARECHAUSSEES DELILEREN VOOR HET KONINKLIJK PAAR. Een aantal leden van het Corps Ko ninklijke Marechaussee, gekleed in het ceremonieel tenue, dat Donder dag te Leiden aan het Corps werd overgedragen, defileerde gistermid dag met drumband en ingedeelde Standaard voor H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard voor het Paleis te Soestdijk. Majoor A. J. F. M. Egter van Wis- sekerke, oud-ordonnans van Konin gin Wilhelmina, presenteerde het es kadron aan de Koningin, die vanaf het bordes het défilé afnam. Bij het défilé was onder meer aanwezig de oud staatssecretaris van oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae. Links naast H. M. de Koningin generaal-majoor ir. M. Tans, gouver neur der Residentie. WEERBAARHEID VOOR VEILIGHEID Als burgemeester van de ge meente Leiden voldoe ik gaarne aan het verzoek om een aanbe velend woord te schrijven voor de grote propaganda-actie, die het Instituut „Steun Wettig Ge zag" in Leiden gaat voeren Omstandigheden maken het helaas noodzakelijk, dat wij in alle opzichten paraat zijn, wan neer er onverhoopt ooit een aanval mocht worden gedaan op onze vrijheid, die talloos velen in de laatste wereldoorlog hebben verdedigd, niet zelden ten koste van hun leven. Vurig hopen wij, dat de voorzorgs maatregelen, die thans genomen worden, nooit nodig zullen blij ken te zijn. Maar met onver hoopte mogelijkheden moet re kening gehouden worden en in de ure des gevaars zullen strijdbare mannen gereed moe ten staan om ons volk te verdedigen tegen aanvallen van buiten ot bedreigingen van binnen. Het is daarom, dat ik de weerbare man nen van Leiden oproep hun steun te verlenen en belangstelling te tonen voor de propaganda-actie, die dezer dagen in Leiden wordt gevoerd. Leiden, 17 Mei 1951. F. H. VAN KINSCHOT Het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag bedoelt een samenkop peling te zijn van alle vrije maat schappelijke krachten, die zich ten aanzien van de handhaving van de inwendige orde en de uitwendige vei ligheid van de Staat onvoorwaarde lijk achter de Regering scharen, de leiding van de Regering volkomen aanvaarden en de Regering naar best vermogen steunen. Aldus de minis ter van Binnenlandse Zaken, spre kend over doel en streven van het Instituut S.W.G., dat wij citeren de minister als één organisatie al le vaderlandslievende elementen be hoort te bevatten ,die, waar nodig, op de bres willen staan ter verdedi ging van een vrij en zelfstandig voortbestaan van orre natie onder een monarchaal en democratisch be wind. Er is reeds veel geschreven en meer nog gesproken over dit Insti tuut, waaronder resortsren de Na tionale Reserve, de Reserve Rijkspo litie, de Reserve Gemeentepolitie, de Reserve Grensbewaking en de Ci viele Hulpdiensten. Wij mogen dus veronderstellen, dat „S.W.G." bij de lezers niet onbekend is. Maar wel valt te twijfelen, of het hele volk er van doordrongen is, dat ons land hoe tragisch ook, nadat wij nauwelijks enige jaren bevrijd ROODE KRUIS DEMONSTRATIE IN UTRECHT. Morgen zal het Roode Kruiskorps van het Nederlandse Roode Kruis te Utrecht een demonstratie houden, waarbij de nieuwste snufjes op het gebied der hulpverlening worden ge bruikt. Aangenomen wordt daarbij, dat Nederland in oorlog verkeert en dat het Nederlandse leger buiten de grenzen opereert. „Vijandelijke"para- chutisten zijn, zo neemt men verder aan, bij een luchtlandingsaanval op Amsterdam, afgedwaald van het doel en komen neer in de omgeving van Utrecht. De nationale reserve heeft tot taak de parachutisten onschadelijk te maken. Voor het afvoeren en de verzorging van de gewonden is de hulp ingeroepen van het Nederland se Roode Kruis. De mobiele medi sche eenheden van Utrecht en den Haag zullen bij deze demonstratie worden ingezet. De demonstratie wordt gehouden tussen 15.en 17.uur. HAARLEM VERBIEDT BELLETJETREKKEN OP „LUILAK". Pinkster-Zaterdag is de laatste dag geweest, dat Haarlemse kinderen dc luilak uit bed hebben kunnen bel len. Gistermiddag heeft de Haarlem se gemeenteraad namelyk een nieu we algemene politie-verordening aan genomen, waarin het is verboden „huisbellen kwaadwillig in beweging te brengen". Ook de verkoop van voetzoekers aan personen beneden zeventien jaar is voortaan verboden, evenals het verkopen van witte mui zen aan kinderen beneden de veer tien jaar. zijn zich teweer moet stellen te gen eventuele aanvallen, die de vrij heid en het voortbestaan van de na tie zouden kunnen bedreigen. Na bij na drie jaar is het aantal vrijwilli gers, dat tot bovengenoemde dien sten is toegetreden, nog niet zó groot, dat men tevreden mag zijn. Wil „S.W.G." werkelijk sterk zijn, wanneer er onverhoopt ooit gevaar mocht dreigen, dan zal het aantal vrijwilligers nog aanmerkelijk gro ter moeten z(jn. Het Is daarom, dat de afdeling Lei den van „S.W.G." dezer dagen een grootse propaganda-actie op touw zet .Zaterdagmiddag zal een mars door de stad gemaakt worden, waar aan 150 man van Nat. Reserve uit Leiden en omeeving. 120 man van de Reserve Rijkspolitie en 40 man van de Reserve Gemeentepolitic zul len deelnemen. Met het Leids Politiemuziekgezel- schap voorop wordt om half vtff op het Stationsplein gestart. De route is: Stationsweg, Stcenstraat, Haar lemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooi gracht, Nieuwe Rijn, Gangetje, Bree- straat (défilé voor autoriteiten, die op het Stadhuisbordes verzameld zijn). Ranenburg, Doezastraat. Witte Singel, Noordeindo, Rembrandtstraat Dc stoet wordt ontbonden in de Doe- lenkazme. waar aar de manschap pen een consumptie zal worden aan boden. Ook de Drumband van dc Nat. Reserve uit Den Haag zal mee lopen. De stoet wordt begeleid door een geluidswagen. Propaganda-avond A.s. Maandagavond om 8 u. wordt in de Stadsgehoorzaal een grote pro- paganad-avond gehouden voor leden van alle onderdelen van „S.W.G." uit Leiden en omgeving. Ook belang stellenden zijn welkom. Zij kunnen gratis toegangsbewijzen afhalen aan de bureaux van het Leidsch Dagblad Witte Singel 1, De Leidse Courant, Papengracht 32, De Nieuwe Lcidsche Courant, Steenstraat 37 en Het Vrije Volk, Steenstraat 12A. Eventueel overgebleven kaarten zijn 's avonds aan de zaal verkrijgbaar. Gezien de belangstelling, die voor deze avond verwacht mag worden, doet men goed door de kaarten tijdig af te ha len. Nadat de Drum'band een nummer gespeeld zal hebben, spreekt prof. mr J. G. van Bemmelcn voorzitter van het Leidse Comité „S.W.G." een in leidend woord. Daarna treedt het ha- waiiangezelschap van Dolf del Prado op, waarna overste S. N. Waringa, districtscommandant Zuid Holland- Noord, zal spreken over de Nationa le Reserve. De Drumband treedt'ver volgens nogmaals op, als inleiding op de toespraak van de heer D. van der Wal. hoofdinspecteur van de Po litic te Leiden, orr dc Reserve Ge meentepolitie. Het Hawaiiangczel- schap besluit het eerste deel van dc avond. Tijdens dc pauze zal er gele genheid zijn tot aanmelding voor de verschillende onderdelen (zie boven) van „S.W.G." en tenslotte zal het toneelspel in twee bedrijven van Willy Corsari ,,'n Reuze idee" wor den opgevoerd. I ■HHSg

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5