Boerenleenbank „Alkemade" te Rijpwetering gaat haar gouden jubileum vieren Het zoutgehalte in bagger en water van de Plassenpolders WOENSDAG 16 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT rWEEDE BLAD - PAGINA Het tegenwoordige Bestuur, do Raad van Toezicht en de Kassier van de jubilerende Bank. Zittend van links naar rechts: C. van Schie, Voorz, van de raad van toezicht; Ch. van Leeuwen, Voorz. van het bestuur; A. A. Bisschop, sccr. bestuur; F. C. Weststeijn, 2e Voorz. bestuur. Staande van links naar, rechts; L. C. van der Geest, lid bestuur; J. A. W. Verkleij, Kassier; A. P. van der Poel, Seer. r. v. t.; H. P. van der Poel, Lid r. v. t. en Fr. Los, Lid bestuur. Deze maand viert de Coöp. Boe renleenbank „Alkemade" te Rijpwe tering haar gouden jubileum en dit is een gebeurtenis, waarbij wij even stil moeten staanv Op 21 Mei 1901 werden door het toenmalige hoofd van de openbare school te Rijpwetering, de heer C. F G- W. v. d. Hurk, verschillende per sonen uit de gemeente Alkemade bijeengeroepen in café v d. Hulst om de oprichting van een Coöp. Boerenleenbank tot stand te bren gen. Vanzelfsprekend waren hier aan heel wat besprekingen voorafge gaan met boeren. Er was overre dingskracht en geduld nodig, maar het resultaat bleef niet uit. Met 44 leden begon de bank haar historie. Het eerste bestuur werd gevormd door de heren P. v. d. Geest en H. S Pennings uit Oud Ade; D. C. Los, J. Verwey en N. P. Verkleij uit Rijp wetering. Tot kassier werd benoemd de heer v. d. Hurk. De heer v. d. Hurk zag de grote mogelijkheden van de bank. Hij gaf zijn volle werkkracht om c.eze jonge instelling tot ontwikkeling te bren gen en reeds na een jaar werd het nodig, om een assistent-kassier te benoemen. Voor deze functie viel de keuze op de heer D v. d. Geest. De hoofdonderwijzer, die zijn kassiers loopbaan begon met een salaris van 50,— per jaar, zegde zijn betrek king bij het onderwijs op en wist het te brengen tot de hoogste post bij de Centrale Bank nl. directeur hoofdinspecteur. Als zodanig bracht hij het landbouw-credietwezen in heel Nederland tot ontwiKkeling. De tweede kassier. Door de benoeming van de heer Van der Hurk tot inspecteur bij de Centrale Bank moest in 1903 reeds een nieuwe kassier worden be noemd. De heer Ch. H. Krebbers, hoofd van de R.K, school te Oud Ade, nam de taak op zich. In die tijd hebben de oprichters, die niet kon den bogen op enige bankervaring moeten vechten tegen veel misver stand. Hun gemeenschapsgevoel drong hen tot doorzetten en ten slotte wonnen zij het pleit. De heer N. P. Verkleij, die van 1901 tot 1928 voorzitter van het be stuur en directeur van de bank was, toonde zich een figuur van formaat. Hij verstond de kunst om met een vrolijke noot zijn toehoorders op de algemene vergadering te boeien Meermalen sprong hij in de bres als I een aanvrager voor bedrijfscrediet geen voldoende zekerheid kon stel len. Hij was een man met een sterk ontwikkeld sociaal gevoel, die het vertrouwen van velen wist te ver werven. Groei van de bank. Het grote voordeel van de benoe ming van de heer Krebbers was het feit, dat hij secr.-penn. was van diverse polders, waardoor hij met veel boeren in aanraking kwam. Onder zijn beheer groeide het ver trouwen en kwam de bank de laat ste kinderziekten te boven. In 19l5 kocht de bank een gebouw te Rijpwetering, het eerste eigen ge bouw. De heer Krebbers werd in hetzelfde jaar geponsionneerd als onderwijzer en vestigde zich der halve in Rijpwetering Tot 1928 bleef de kassier aan de bank verbon den. Toen was hij oud en versleten in dienst van de gemeenschap. Het arbeidsveld van de bank was echter zo groot geworden, dat de kassier een volledige dagtaak had. De heer H. v. d. Hulst, lid van de raad van toezicht, was de man, die van alle boekjes de in de loop van het jaar voorkomende posten oplas. Met wybertjes hield hij zyn stem op peil. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat ratelde hij door en als a ij het laatste boekje had opgelezen, placht hfl met sombere stem te zeg gen; „Habis perkara", waarna het iclereen duidelijk was, dat de zaak was afgehandeld. De feestviering. Het is ondoenlijk de namen te noe men van allen, die aan de bank hun krachten hebben geschonken. Wij moeten echter een uitzondering ma ken voor de heer Ch. van Leeuwen, de huidige directeur en voorzitter van het bestuur, die in 1928 de heer N. P. Verkleij als zodanig opvolgde. Onder zijn leiding is de bank uitge groeid tot de omvangrijke instel ling, zoals wij die thans kennen. Toonde de balans in 1901 een eind cijfer van f 15.320,29 in 1950 was dit f 2.726.251,31. Er is dus alle reden dit gouden jubileum feestelijk te gaan vieren Op Maandag 21 Mei zal in café Rust oord te Rijpwetering een receptie worden gehouden, waarna op Dins dag 22 Mei een feestavond volgt in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Het cabaretgezelschap van Herman Tho- len zal hier voor een genoeglijk pro gramma zorgen, dat besloten wordt mot een bal. Ingelanden vergadering Ter Aar De stemgerechtigde ingelanden van de Noordeind- Geerpolder vergaderden in café Hoogendijk te Langeraar. Er werd besloten tot intrekking van een oud besluit tot grondverkoop en tot een nieuw besluit van ver koop van rietland en water aan de heer W. Hoagervorst. Met algemene stemmen werd de wegsloot voor perceel J. Wildenburg te Langeraar aan de gemeente ca deau gedaan voor wegverbreding. Voorstel 4 behelsde het ingaan op de aanbieding van Rijnland om de grond die zij bij de normalisatie van de Leidse Vaart beschikbaar krijgt, langs de Noord-Oostzijde tegen de kade dier vaart aan te brengen over een lengte van 650 meter en ter dik te van 2 m3. per strekkende meter tegen een prijs van f 1.40 per m3. Na een korte discussie werd in prin cipe hiertoe met alg. stemmen be sloten. De uitvoering zal niet voor 1952 plaats vinden. Rekeningen der afdelingen. De rekeningen der 5 afdelingen van de polders werden als volgt vastge steld: Afd. I (onderhoud Geerweg en alg. bestuurskosten: batig ƒ1887.20; Afd. II Bemaling Rijnl. Boezem batig ƒ2143.75; Afd. III Noordeind batig ƒ356.40; Afd. IV Geer batig ƒ583.38; Afd. V Afdamming batig 526.9. De begroting 1951 sluit opu de vol gende eindcijfers; Afd. I 8815.72; Afd. II ƒ6196.84 Afd. III ƒ3032.28; Afd. IV ƒ583.38; Afd. V 1025.35. De totale nog lopende lenings schuld bedraagt ruim 19.000. Het bestuur verkreeg machtiging tot het doen van af- en overschrij vingen op de begrotingsposten en tot onderhandse aanbesteding of uit voering van werken in eigen beheer. Tot leden van de commissie on derzoek rekening in 1952 werden be noemd de heren W. Fransen, v. Tol en A. P. Uijttewaal. In de rondvraag werd er op aan gedrongen het waterpeil in de af damming in dc wintermaanden lager te houden in het belang der tuinde rijen. De heer A. P. Uijttewaal informeer de naar het onderhoudsprobleem van de Geerweg. Hij vroeg of het bestuur van mening is dat het onder houd aan de polder blijft of dat pro vincie en gemeente gaan bijdragen. De bestuurstoelichting was, dat de polder van de prov. subs, krijgt als voor een tertiaire weg en het gem.- bestuur van Ter Aar enige tijd gele den een aanvraag om subs, afweer. Wil de polder de Geerweg goed ma ken, dan komt dit de polder op 35.00.—. Zoutgehalte in water. Na sluiting wordt het woord ge geven aan ir. P. Delver, welke na samenwerking met de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst te Amstelveen verslag uitbrengt over het in op dracht van het polderbestuur inge stelde onderzoek naar het zoutge halte in water en bagger van de pol der. Uit dc rede bleek, dat er in eind 1948 al op 5 plaatsen monsters ge nomen zijn op onderzoek keukenzout door inleggerijen in de plassen ge loosd. Deze 5 plaatsen waren als volgt: le. bij inleggerij Uijttewaal in afvoersloot; 2e. achter Uijttewaal in vrije plas bij Balvert; 3e. bij witte brug; 4e. bij de N.V. Zuid-Hollandse Inleggerij; 5e. bij het poldergemaal aan de Leidse Vaart. Deze 5 plaatsen werden om de 14 dagen vanaf eind 1948 tot einde 1949 bemonsterd. In aanmerking nemende dat meer dan 0.5 gr. keukenzout per liter schade lijk is, wees de bemonstering het volgende uit: Bij punt 1 (Uijttewaal) was het zoutgehalte 1.501.30 gr. per L., dus 2 tot 3X te veel. Sedert voorjaar 1949 toen het zoute water in de Aar werd geloosd, was het zoutgehalte tot 0.3 en 0.4 gr. gedaald. Op punt 2 was het zoutgehalte over het gehele jaar genomen 0.44, dus iets beneden de schadelijke grens. Bij punt 3, de witte brug, 0.24 en vrij constant. Achter de Z.H.I. 0.28 gr., dus op merkelijk weinig verschil met pias water. Bij punt 5 (gemaal) 0.27 gr. Slotconclusie. Ir. Delver kwam tot de slotconclu sie van „geen gevaar" voor tuinbe- dry'ven mits niet te dicht bij inleg gerijen. Over de Z.H.I. werd opge merkt dat zij als de cijfers juist zijn jaarlijks pl.m. 30000 kg. keuken zout in de Zuidelijke plas loost. Bij een aangenomen waterinhoud van 18 millioen m3. der plas en zónder re gen of waterlozing zou. aldus ir. D., de Z.H.I. toch nog 30 jaar moeten draaien om het zoutgehalte der plas op 0.5 gr., dus schadelijk, te bren gen. Maar er is èn regen èn water lozing' en dus geen gevaar na 30 jaar. Voor bepaling van het zoutgehalte der bagger werden in de Geer 1, de Middel 2 en in dc Zuidpias 4 mon sters genomen en naar Naaldwijk voor onderzoek opgezonden. Er gin- gens monsters weg van natte bag ger en van staalbagger welke door vroren en 5]/2 maand was doorge spoeld. De kwaliteit der bagger, be paald door het organisch stofgehalte, bleek in de Geerpolder het hoogst n.l. 5060 pet.; deze bagger bevat nog veel kalk ook. Voor bepaalde potcultuur kan bagger met een sterk kalkhoudend element echter gevaar lijk zijn. Ook de zuurgraad der meeste baggers ligt hoog. De bemonstering der verse bagger wees uit dat hiervan het zoutgehalte aan de gevaarlijke hoge kant ligt, doch de staalbagger (5J4 maand op de kant in de winter) was pl.m. van haar totale zouten en 4/5 van haar keukenzouten kwijt. Het uitspoelen, aldus ir. D., heeft dus wel degelijk zin. Bemestende waarde heeft de bag ger niet al te veel, doch zij is goed voor structuurverbetering. Het stikstofcijfcr bleek behoorlijk, Prins Bernhard in 't Spaans Het Utrechts Universiteitsfonds heeft een stichting in het leven ge roepen, het Instituto de estudios Hispanicos dat aan de Rijksuniver siteit te Utrecht is gevestigd en zich zal bezighouden met de wetenschap pelijke beoefening van de Spaanse taal en literatuur. Als voorzitter zal 'optreden prins Bernhard. Bij de installatie van het bestuur door jhr dr M. L. van Holthe tot Echten, voorzitter van het fonds, ver zekerde de Prins in een in het Spaans uitgesproken rede, dat hij gaarne het voorzitterschap had aan vaard, omdat hij uit eigen ondervin ding weet van hoeveel betekenis kennis van de Spaanse taal en de Spaanse cultuur voor Nederland is. Het wordt de hoogste tijd, aldus de Prins, dat men in breder kring het oog wendt naar Zuid- en Mid- den-Amerika, maar men begeve zich er niet heen dan na de nodige voorbereiding. Ik ben er van over tuigd, zo besloot de Prins, dat het Instituto de estudios Hispanicos voor ons land uitstekend werk zal kunnen doen. Daarop kreeg de vice-voorzitter markies de Santa Cruz, de gezant van Spanje, het woord. Hij sprak er zijn grote voldoening over uit, dat dank zij een Spaans initiatief het Hispanisme in Nederland krachtiger dan tol nog toe het geval was de vleugels kan uitslaan. PRINSES IRENE DEFILEERDE VOOR HAAR KONINKLIJKE MOE DER. Ruim tienduizend padvin- sters uit alle delen van het land, wa ren naar Lunteren getrokken, waar zij defileerden voor H. M. de Ko ningin. H. K. H. Prinses Irene, te midden van haar Zusters-Padvin- sters tijdens het défilé. EERSTE KAMER KRIJGT NIEUWE VOORZITTER Prof. mr. R. Kranenburg, wiens benoeming tot lid van de Raad van State wij vermeldden, houdt op lid van de Eerste Kamer :e zijn, daar dit lidmaatschap onverenigbaar is m'et dat van de Raad van State. De Eerste Kamer zal dientenge volge een nieuwe voorzitter krijgen, welke door de Kroon wordt benoemd Prof. Kranenburg bekleedde het voorzitterschap van 1948 af. Volgens de candidatenlijst voor de Eerste Kamer komt de lieer S. de Jong te Enschede als opvolger van prof. Kranenburg als Kamerlid in aanmerking. WEER ƒ4,5 MILL. VOOR EXPORT VAN GROENTE West-Duitsland mag in de maand Mei 13,6 millioen dollar (51,6 mil lioen gulden) besteden voor import uit Nederland. Van dit bedrag is vast 1,2 millioen dollar (4,56 mil lioen gulden) beschikbaar gesteld voor invoer van groenten en fruit. Voor de invoer van tin is 0.6 millioen dollar bestemd. Per slot zal het be drag dat Duitsland voor groente-im port uit Nederland zal mogen beste den groter zijn. Het genoemde be drag van 1,2 millioen dollar is voor lopig beschikbaar gesteld. In totaal kan Duitsland in Mei voor 50 millioen dollar uit Europese landen importeren aldus heeft de bemiddelaarscommissie van de O.E.E.S. vastgesteld. doch gedaald na spoeling Phosphor: heel weinig. Kalicijfers soms zéér hoog en zelfs na uitspoeling nog hoog. De Zuidpias heeft een hoger alge meenzoutgehalte dan de andere plas sen, maar achter het gemaal bleek dit hoger dan achter de Z.H.I.zo dat de slotconclusie uitwees, dat de bagger achter de Z.H.I. geen hoger zoutgehalte heeft dan elders in de plas. Toch, zegt ir. Delver, blijft het zoutprobleem bestaan en bij vermoe den van verhoging van percentage is het goed monsters te doen nemen. Ir. D. wees er tenslotte op, dat niet alle verzouting plaatselijke oorzaken heeft. Hij wees hierbij op de verzil- ting van West Nederland en als bij zondere oorzaak het zoute kwel water. Tot slot van deze vergadering werd de uitslag voor de verkiezing van een bestuurslid bekendgemaakt en bleek de heer S. J. Hoogervorst met 58 van de 59 uitgebrachte stemmen herkozen. Gevangene ontvlucht Tijdens zijn transport door de hoofdstad heeft een 23-jarige gede tineerde, die een vonnis van vier jaar gevangenisstraf te goed had, Dinsdagmiddag om ongeveer halféén in de Sarphatistraat uit de parket wagen, waarin hij werd vervoerd, weten te ontsnappen, Alle politie posten zijn gewaarschuwd om de voortvluchtige weer in handen te krijgen. De schildwacht, die voor de Oranje-Nassaukazerne dienst deed aldus de „Tel." zag de wagen voorbij rijden en plotseling, een paar honderd meter verder, op de hoek van de Hoogte Kadijk stoppen, waar na er een politieman uitsprong. Deze kwam hollend naar de schildwacht en vroeg hem, of hij ook een man uit de wagen had zien springen. De schildwacht had de wagen nog nage keken, maar er was niemand uit de wagen gesprongen. De vluchteling moest er dus al eerder vandoor zijn gegaan. Te Deurne heeft een ernstig ver keersongeluk aan twee kinderen het leven gekost. De gebroeders Piet en Wim Knijnenburg keerden Tweede Pinksterdag des middags per fiets van de woning van een oudere broer naar hun ouderlijke woning terug. Dient bij huis werden zij gegrepen door een hen achterop rijdende co lonne Engelse militaire vrachtwa gens. De jongens werden overreden en vrijwel op slag gedood. JCarte QaCf BINNENLAND Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau is benoemd mej. W. A. L. M. Hillen, directrice van de school voor maatschappelijk werk te Sittard. De termijn, waarin glassla naar Engeland kan worden uitgevoerd is met een week verlengd, de oude ter mijn liep vandaag af. In verband met de pokkenepi demie is de stertocht van de Pax Christi-beweging welke op 1, 2 en 3 Juni naar Den Bosch georganiseerd zou worden, uitgesteld tot .t najaar' Overleden is, 61 jaar oud, de heer A. J. van Hooff, burgemeester van Veldhoven. Prinses Wilhelmina heeft giste ren een bezoek gebracht aan het centrum voor kunst en cultuur aan de Loolaan te Apeldoorn, waar de kunstschilder J. Dijkstra werken tentoonstelt. Dc civiele kamer van de Breda se Rechtbank heeft het huwelijk tus sen Bertha Hertogh en Mansoer Ada- bi, de 22-jarige onderwijzer te Sin gapore. nietig verklaard. De electrificatie van het spoor wegverkeer met Twente levert een besparing op van 100 ton kolen per dag! Het 3-jarig jongetje Jc G. Vee- ninga, is op een zandterrein van de Wibautstraat te Amsterdam door een achteruit rijdende vrachtauto zwaar gewond. De 61-jarige mevr. E. S. is bij het oversteken van de Ceintuurbaan te Amsterdam door een motor aan gereden. Zij is aan de opgelopen ver wondingen overleden. BUITENLAND. Formosa is voor de derde maal in twee weken door een wervelwind geteisterd. Drie personen zijn gedood en ongeveer honderd gewond. Op het vliegveld van Londen zal een automaat worden neergezet, waaruit men voor sixpence een ver zekeringspolis tegen ongelukken krijgt, welke gedurende 24 uur recht geeft op uitbetaling van duizend pond sterling. De meerderheid van de Labour- regering in het Britse Lagerhuis is Dinsdag tot drie gedaald, doordat een Labourlid zich om gezondheids redenen terugtrok. Bij Münchcn is Dinsdagmorgen een autobus van een brug in een ka naal gestort. Vijf personen verdron ken en acht werden gewond. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I. 402 M 7.00 KRO. 10.00 NCRV- 11.00 WW). .14.00—24.00 NCRV. KRO:; 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws, en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuz. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Water standen. 9.35 Gramofoonmuz. 9.40 Schoolradio. NCRV:: 10.00 Gramo foonmuz. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.35 Pianorecital. NCRV: 14.00 Jubileumibij eenkomst van de Christelijke Metaalbewer- kersbond. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Mandolinemuziek. 17.50 Regeringsuitzending: K. H. Smit „Vragenwedstrijd". 18.00 Verzoek programma. 18.30 „Samenwerking", causerie. 18.45 Gramofoonmuz. 19.00 Nieuws «en weerberichten. 19.15 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 „In dienst van het Vaderland." 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevari eerd programma. 22.20 Buitenlands overzicht. 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenk. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws.. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmuz. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gramo foonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 „Help eens een handje", causerie. 12.00 Orgel en sopraan. 12.30 Land- en tuinbouwme" dedelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Promenade orkest. 13.00 Nieuws 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Promena de orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gramofoonmuz. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pianoduo. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Omroeporkest en solisten. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.20 Sportproblemen. 18.30 Lichte muz. 19.00 Gesprek met de brandweerman. 19.10 Operette-muziek. 19.50 „De elementaire vliegschool te Woens- drecht", causerie.. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio-Philhar- monisch orkest en solist. 21.15 Dis cussie over de betekenis van vrouwe lijke hulpcorpsen. 21.40 Gramofoon muziek. 23.00 Nieuws 23.3024.00 Gramofoonmuziek.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6