Kapelaan Vulsma sprak over de sociale encyclieken DE NALATENSCHAP VAN MUSSOLINI Een aiiia en enhete fraevdetiftjeó WOENSDAG 16 MEI 1951 Lib LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Woensdag 16 Mei. Op 27 Mei zal er groot feest zijn in iet huis Coornnertstraat 35. waar het echtpaar P. P. Speel Wasink dan :ijn gouden huwelijksfeest viert. Dit Huwelijk werd gezegend met 13 kin ieren. waarvan er nog 11 in leven zijn. De gouden bruid en bruidegom verheugen zich in het bezit van 22 kleinkinderen en 4 ac.iterkleinkin- ieren. De bruidegom is 77 jaar en werkt nog steeds als paa. .denslager. Eertijds was hij de „sterkste man van Leiden" en geen paard was hem te machtig! De bruid is 70 jaar en ook nog kras, al laat haar gezondheid te genwoordig wel eens iets te wensen over. Morgen gaan de bruidsdagen in en op 27 Mei wordt net leest begon nen met een plechtige Hoogmis in de Leonarduskerk aan de Haagweg. Op een sombere regenachtige Zon dag en dat was het Maandag! zijn de Leidse straten zo goed als uit gestorven. Slechts hier en daar ziet men een plukje mensen met hun ziel onder de arm, zogezegd over straat slenteren. Er waren bijna geen voetbalwedstrijden en voor tiendui zenden mannen en jongens schijnt dat een reden om volkomen uit ja- hum te zijn. Stadskok herinnerde zich toen plotseling wat weth. van Schaik eens opgemerkt heeft, toen hij in de Boerhaavezaal de tentoon stelling van diorama's opende, over de buitengewoon geringe belangstel ling, die het Leidse publiek aan de JAARVERGADERING „ST. ANTONIUS" De jaarvergadering van de afd. Leiden van de R.K. Bond van ho tel-, café- en restaurant geëmploy eerden „St. Antonius", in de afgelo pen nacht gehouden in café Rooyak- kers, stond wegens ziekte van de heer P. Feiten onder leiding van de heer Frans Goddijn. Notulen en ingekomen stukken waren spoedig afgehandeld Evenzo het punt betreffende de viering van het jaarfeest van de afdeling op 13 Juni. De afdelingssecretaris, de heer Joh. van Asperdt hield hierna een korte causerie naar aanleiding van de herdenking der uitvaardiging van de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno". Spr. ging in korte trekken de ge schiedenis van „Rerum Novarum" na, uitgevaardigd door de sociale Paus Leo XIII, waaraan een over zicht voorafging van de onsociale toestanden welke rond het midden der vorige eeuw bestonden. Toen kende men vrijwel geen enkele wet, die de arbeider in zijn werk be schermde tegen de bestaande wan toestanden. De heer v. Asperdt wees er voorts op, dat de Paus tegelijkertijd ijverde voor de oprichting van arbeiders verenigingen op katholieke grond slag en daarbij verdedigde hij voor al het recht van vereniging. Het resultaat van dit alles wordt duidelijk gedemonstreerd door de thans bestaande wetten op arbeids gebied, hetgeen voor ieder arbeider een reden zou moeten zijn zich una niem achter de bestaande organisa ties te scharen en daaraan ontbreekt nog steeds veel. Na deze inleiding bracht de secre taris het jaarverslag uit, waarin de gebeurtenissen van het afgelopen jaar op uitvoerige wijze werden ge memoreerd. In zijn dankwoord bracht de voor zitter hartelijk dank aan de heer v. Asperdt voor zijn vele werkzaamhe den in het afgelopen jaar, welke hulde door de vergadering met luid apllaus werd onderstreept. Het finantieel verslag gaf een sal do van ruim 200.aan. zodat de heer v. Asperdt ook voor zijn accu raat beheer een woord van dank in ontvangst mocht nemen. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de aftredende leden, de heren Fr. Th. Goddijn en N. van Put ten werden herkozen, terwijl tot nieuwe leden werden gekozen de he ren J. Steenbergen en A. van Noort. De rondvraag leverde nog verschil lende besprekingen op, waarbij o.a. geïnformeerd werd naar de moge lijkheid van toekenning van een vrije dag voor het hotel-, café-re staurant-personeel. omdat de 2e feestdagen van Kerstmis. Pasen en Pinksteren steeds gewerkt wordt. Voorts werd gevraagd, of er in het bedrijf slapte kan worden verwacht en zo ja, of er dan faciliteiten voor emigratie worden verleend Dit laatste onderwerp achtte men van belang genoeg om de mogelijk heid te overwegen een spreker over dit onderwerp aan te vragen. Na afhandeling van deze vragen volgde sluiting der vergadering. dag legt voor de prachtige musea, welke Leiden rijk is. Inderdaad! En omdat het zo'n sombere, regenachtige Zondag was, besloot Stadskok naar het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat IA, te gaan. Daar kan men Zondagsmiddags van half drie tot vijf uur terecht. Voor een dub beltje! Het is er toch zo prachtig. Men heeft een zekere afschuw voor musea. En inderdaad moet men er geen vele uren achtereen vertoeven. Maar een rondwandeling van een uur zal heus niet vervelen. Integendeel U maakt er kennis met zeden en ge woonten, met kunstuitingen vooral, van vreemde volkeren. Men is ge neigd om alle mensenrassen, die toevallig niet blank zijn, negers of kaffers te noemen. Maar wie eens aandachtig bekijkt, wat er in dit mu seum allemaal te zien is, moet toch wel tot de ontdekking komen, dat ook deze volkeren een cultuur heb ben, waarvan di= voortbrengselen ons met jalouzie zouden kunnen vervul len, Zo'n rondgang is een reis om de wereld, over Indonesië met al z'n prachtige eilanden als Bali en Flores, over Australië en Afrika. Men ont moet er Dajaks, Indianen en Java nen. Men ziet er afgodsbeelden, gou den sieraden en muziek-instrumenten Teveel om op te noemen. Te mooi om er nooit eens naar te gaan kijken! Voortrekkers van de Ewout Joppc- groep, om precies te zijn: de Van der Werffstam te Leiden, heeft Tweede Pinksterdag met succes deelgenomen aan de padvinderswedsfrijden in Om men Zij moesten eec nachtelijke tocht maken, zonder etenswaar en een tent mee te nemen. Alleen war meel, enz. droegen zij in nun rugzak ken. Door de stikdonkere nacht ging hun tocht over dichtbegroeid terrein zonder wegen, 's Nachts bouwden zij een schuilhut en bakten brood. Na 13 uur was dc tocht volbracht. De Lei- denaars bleken de besten te zijn. We kunnen van Leidenaars trouwens niets anders verwachten. Enige weken lang is er geen Maria- congregatie geweest voor de dames en meisjes van de Hartebrugparo- chie. En daarom willen wij er nu spe ciaal op wijzen, dat de meisjes he denavond om zeven uur en de da mes om kwart voor acht verwacht worden Zonder uitzondering na tuurlijk! Bovendien willen we wijzen op de rhythmische lessen van de R.K. Gym.-ver. „Victorie", hedenavond om 8 uur en om kwart over 9. De le den worden verzocht voorai op tijd aanwezig te zijn, omdat de zaal pre cies op tijd ontruimd moet worden. De zaal Krauwelsteeg (Hoogewoerd) bedoelen we. Vandaag herdacht de heer P. Es- derts. Parkstraat 20. dat hij 26 jaar geleden als magazijnbediende in dienst trad bij de Leidsche Groothan del H. Th. v. d. Steen, Langebrug 35. Ten kantore werd de jubilaris, die met zijn echtgenote per auto van huis gehaald was. toegesproken door de heer Van der Steen, die de jubilaris huldigde om zzij grote werklust, se curiteit en sympathie voor alles wat de zaak betreft. Als huldeblijk werd een fiets aangeboden, benevens bloe men voor mevrouw. Namens het peroneel sprak de heer J. B. Selier, dié getuigde van de prettige onder linge samenwerking en een polshor loge aanbood. Mevr. Esderts ontving een mooie plant. Voor dit alles dank te de jubilaris van harte. En mevr. J. W. NaberSpaander man uit Leiden is in Den Haag ge slaagd voor het examen „Trimmen en toiletteren van alle hondenras sen. STADSKOK. In café restaurant „Het Gulden Vlies" werd hedenmorgen de jaar lijkse algemene vergadering van aan deelhouders gehouden der N.V. Leid sche Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co., onder presidium van de president-commissaris, mr. F. J. J. Trapman. De jaarstukken werden goedge keurd en het dividend vastgesteld op 9 Mr. A. F. Visser van IJzen- doorn uit Den Haag werd als com missaris herkozen. In de hierna gehouden buitenge wone algemene vergadering, even eens bezocht door zeven aandeelhou ders, vertegenwoordigend 1046 aan delen. kon het voorstel tot statuten wijziging betreffende wijziging van het boekjaar van I Mei 1951 tot 30 April 1952 niet in behandeling komen, aangezien het volgens de statuten vereiste quorum niet aan wezig was. Besloten werd daarop een nieuwe buitengewone vergadering vast te stellen, welke zal worden gehouden op Dinsdag 12 Juni, te 11 uur in het Gulden Vlies. LEIDSE GEMEENTERAAD. Aan de agenda van de gemeente raadszitting op Maandag 21 Mei a.s. is nog een punt toegevoegd: een voorstel inzake aankoop van het per ceel Oude Singel 26, voor de prijs van 8.500. Dit perceel grenst aan het gebouwencomplex van „De La kenhal", zodat B. en W. de aankoop van belang achten voor de gemeente. R.K. HANDELSAVONDSCHOOL VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Cursussen beginnen in September. Er zal in de maand Septem ber a.s. een R.K. Handelsavondschool voor Leiden en Omstreken worden geopend. Hieraan zullen gemengde cursus sen verbonden worden o.a.: Midden standsdiploma; Nederl. Handelscor respondentie; Handelscorresponden tie in moderne talen; Steno, typen en boekhouden. Nadere bijzonderheden zullen binnenkort worden bekend gemaakt. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. rechten de heren G. J. Wal boom, C. van Eeghen Amsterdam. Candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde (H) mevr. Ch. H. Th. Wag nerGentis Leiden. Doctoraal exa men Wis- en natuurkunde Geologie J. Keizer Rijswijk. Burgerlijke Stand Geboren: Anneke d .v. D. Klinken berg en M. W. K. Fieseler; Marijke H. M. d. v. P. Vermond en P. Beens; Tonny M. z. v. A. J. Rooijmans en M. T. van Heijningen; Gerrit z. v. J. S. Tierolf en O. E. G. Falsqaielle; Pieter z. v. P. v. d. Waals en M. C. Kuyper; Hans z. v. N. Nonkes en A. C. v. Putten; Petrus A. z. v. P. v. d. Steen en L. J. Wisse; Christine M. d. v. D. P. Zirkzee en D. Bouwman; Wilhelmus Th. J z. v. J. M. Haale- bos on M. J. H. Varkevisser; There- sia F. A. d. v. J. P. de Boer en C. J. v. d. Reijden; Joy J. d, v. J. M. v. d. Berg en A. Ziekman; Sylvia M. d. v. J. T. Corfield en S. Ruitenschild; Pieter M. G. z. v. L. C. T. Zandvliet en P. M. de Wit; Antje d. v. J. Bon tenbal en H. de Jong;Gerda E d. v. W. de Leeuw en A. Schoneveld; Fre- derik z. v. J. A. Rietveld en J. van Heusden; Cornelis I. z. v. A. Hinderks en J. C. de Boer; Steven J. z. v. H. C. Vink en J. Blonk; Maria A., d. v. G. J. Geijsman en M. A. Sloots; Jannetje H. C. d. v. H. Kromhout en C. A. de Blauw. Overleden: W. F. Rosdorff vr. 72 j. D. Schouten m. 74 j.; H. C. Montanus m. 52 j.; D. Bremmer m. 79 j.; D. H. J. Jansen wed. v. Snel 79 j.; J. A. v. Wingerden huisvr. v. Vingerling 35 j. D. den Drijver wed. van Meuzelaar 73 jaar. .v*acht verbod voor alle voertuigen Er mag al- een stil gestaan wor- !en voor het onmidde! ijk in- en uitladen var -ersonen of het onmid '°lliik laden en losse van fnpieren SASSENHEIM In tegenwoordigheid van de bur gemeester jhr. mr. R. Sandbergh van Boelens, pastoor P. Braak, kapelaan A. Stroobard en de gemeente-secre taris de heer G. Stolwijk, heeft men gisteravond in het KSA-gebouw een Encycliekenherdenking gehouden. Kapelaan A. Vulsma heette alle aanwezigen welkom en zeide dat het zo goed is, wanneer men weet, hoe de sociale toestanden ten tijde van de uitvaardiging van de encycliek Rerum Novarum waren. Des te be ter beseft men dan de vooruitgang.. Kapelaan Vulsma liet dan aan de hand van enige lichtbeelden deze sociale vooruitgang zien. Was er in de tijd van Hildebrand voor een klein deel van de mensen een gezel lig familie-leven, het grootste ge deelte leefde in bittere armoede. De arbeiders verdienden weinig en hun vrouwen en kinderen moesten mee- verdienen. Voor ontspanning bleef er niet vee! tijd, want als de arbei der zijn dag van 14 (soms zelfs 17) uur achter de rug had. was hij blij wanneer hij wat kon slapen. De eerste verbeterirgen Rondom 1870 kwamen de eerste verbeteringen. Minister van Houten bracht de wet, waarin kinder arbeid verboden werd. Ook gingen de ar beiders zich meer en m*ecr organise ren In 1868 werd in Amsterdam de Vereniging van de Jozefgezellen op gericht. waarvan kapelaan van Nis pen de voorvechter was. Dominee Talma proclameerde ±1900 de zuive re vakorganisatie. Vanaf 1888 ongeveer moesten dc katholieken, die tot dan nog niet veel konden doen, daar ze voor scho len cn kerken moesten zorgen, strij den tegen de liberale beweging. Uit die tijd kennen we de grote mannen dr Schaepman en Abraham Kuyper. Bisschop Angencnt richtte in do eer ste jaren van de 20ste eeuw de Kath. Sociale Actie op en ook dit was weer een schrede vooruit. En toen minis ter Lely in 1896 de Invalidenwet uit vaardigde, waardoor invaliden die tijdens hun arbeid een ongeluk kre gen niet meer op liefdadigheid wa ren aangewezen, was men weer een stap verder. HILLEGOM Gouden Bruiloft. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat het echtpaar J. P Assendelftde Haan in het hu welijk trad. De gouden bruidegom is 76. z'n vrouw 75 jaar oud. Het echtpaar heeft 6 kinderen en 36 kleinkinderen. Om verschillende redenen werd het gouden feest aan de 2e Loosterweg no 64 in stilte ge vierd, doch de grote sympathie, die beiden genieten, was oorzaak, dat velen van hun belangstelling blijk gaven en hun goede wensen verge zeld deden gaan met bloemen en an dere geschenken. Des avonds werd de gebruikelijke serenade gebracht. In de St. Martinuskerk werd des morgens con H. Mis opgedragen uit dankbaarheid. Resultaten der laatste jaren Gedurende de laatste jaren is men dan steeds verder gekomen. Maar nu dreigd het spook van de werkeloos heid. Ook hiervoor vond dc regering een oplossing. Kapelaan Vulsma wees er nog op hoe belangrijk het is dat paus Leo XIII door zijn encycliek inder tijd de richting voor de arbeiders heeft aangegeven. De avond werd opgeluisterd door zang van het jongedames-koortje, mej. A. BerrAdman en de heer P. G. v d Kraan declameerden toepasse lijke gedichten. Pastoor P. Braak sprak tenslotte een dankwoord. KATWIJK Omlegging busverkeer. In ver band met de bestrating van de Bou levard van liet Vuurbaakplein tot de Kon. Wilhelminastraat en de ver nieuwing van het wegdek van Rijn mond zullen de autobussen der N.Z. H. vanaf 17 Mei a.s. tot nader aan kondiging de volgende route volgen. Richting Haarlem: Secr. Varkevisser- straat. Koninginneweg, Princestraat, Kon. Emmastraat, Kon. Wilhelimna- straat, Sluiswcg. Richting Den Haag in omgekeerde volgorde. De vroegere halten in de Kon. Wilhelminastraat en de Sluisweg worden gedurende deze wijziging van de route weer in gesteld. Veiling-voetbal. Op het voetbal terrein van KRV aan de Sandtlaan werd gisterenavond een spannende wedstrijd gespeeld tussen het perso neel van dc Groentenveiling K. en O. cn een elftal van de veiling te Roelofarendsvccn. Dc eindstand was 3—3. LISSE Successen op muziekconcours. „Oefening Kweekt Kunst" te Lisser- broek behaalde op het muziekcon cours te Driebergen met 105 punten een tweede prijs in de concertwed- strijd en met 35 punten een tweede prijs in de marswedstrijd. „O.K.K." kwam uit in de ere-afd.-fanfare. „Trouw moet blijeken" kwam uit de ere-afd.-harmonie en behaalde met 113 punten een tweede prijs in de concertwedstrijd en met 37 y, punt de eerste in de marswedstrijd. NTOOR OWITK ER HOUT Voor het diploma handels- en vakkennis slaagde bij de Stichting vakopleiding vishandel te 's Graven- hage de heer J. J. Buschman Jzn., Schoollaantje. Autotocht ouden van dagen. Dc ouden van dagen, die op 14 Juni a.s. de jaarlijkse autotocht willen mee maken, kunnen zich daartoe bij het comité opgaven vóór 23 Mei a.s. De autobezitters worden wederom ver zocht voor de tocht hun wagens be schikbaar te stellen. Inenting en herinenting tegen pok ken. Donderdag 31 Mei a.s. is er in de kliniek \an het Wit-Gele Kruis van half 3 tot 3 uur gelegenheid tot kosteloze inenting tegen de pokken van kinderen beneden de 2 jaar. Ook is er gelegenheid tot her-inenting Geen profiteur. Rachele Mussolini, de weduwe van Benito, is thans in het bezit gekomen I van de particuliere nalatenschap van (haar echtgenoot. Zij zal er echter nog niet aanstonds over kunnen beschik ken, daar eerst de successierechten moeten zijn betaald. Deze zijn niet gering, ze zouden 10 millioen lire be dragen. Rachele, die tijdens het le ven van de Duce in het verborgene leefde, heeft een ogenblik in het licht der publiciteit gestaan. Zodra in 1945 de dood van Mus solini officieel was vastgesteld, deed de Staat beslag leggen op zijn per soonlijke bezittingen. In tegenstelling met zijn medewerkers bleek dat de Duce zijn machtspositie niet had mis bruikt om zich persoonlijk te verrij ken. Een villa te Riccione aan de Adriatische Zee en zeven kleine boerderijen bij Predappio, in de on middellijke nabijheid van Forli Benito's zowel als Rachele's geboor teplaats waren de voornaamste on roerende goederen. Verscheidene er van waren reeds vroeger op naam van Rachele gesteld, die er echter geen bezit van mocht nemen Zij kreeg, in afwachting van de gerech telijke beslissing, een maandelijkse alimentatie van 20.000 lire, welke in 1948 tot 45.000 werd verhoogd. Thans woont zij met haar twee jongste kin deren in het plaatsje Forio op hot eiland Ischia verhaalt L. A. in het Alg. Hbld. Echtgenote op de achtergrond. Gedurende haar gehele huwelijks leven. dat mèer dan dertig jaren heeft geduurd, is Rachele Agostini, zoals haar meisjesnaam luidt, op de ach tergrond gebleven. Men heeft haar nooit officieel of officieus niet, in gezelschap van haar man gezien. Bij de ontvangsten van buitenlandse gas ten was zij nimmer tegenwoordig en als gastvrouw trad zij nergens op. Zij is van zeer eenvoudige afkomst, de dochter van een boerenarbeider, die jong stierf. Als kind werkte Ra chele op verschillende boerderijen; zij voederde de dieren, werd belast met het hoeden van kudden of deed huishoudelijk werk. Benito Mussolini was haar dorpsgenoot, maar daar hij zeven jaar ouder was dan zij, ken de hij haar nauwelijks. Pas veel la ter ontmoetten zij elkaar, kwamen in nauwer contact doordat zij het zelfde dialect spraken cn dezelfde mensen uit hun dorp kenden. Rachele was toen dienstmaagd in „l'Agnel- lo" (Het Lammetje), een boerenher berg, die Mussolini's vader ergens buiten Forli hield. Hij was oorspron kelijk dorpsschoolmeester en tegelij kertijd hoefsmid, maar vond het her- bergiersberoep minder inspannend, er bestond gelegenheid tot drin ken, roken en praten! Er werd veel over politiek gepraat ir „l'Agnello". Benito, die vijf jaren ir. Zwitserland had gewoond, waar hij zich aan socialistische journalis tiek had gewijd, was het land uitge zet wegens ongewenste politieke agi tatie en keerde naar zijns vaders wo ning terug. Met intense belangstelling luisterde Rachele naar de revolution- naire taal van de jeugdige Mussolini. Zij was zeventien jaar en Benito vier- en-twintig toen zij in het huwelijk traden. Het gezin vestigde zich te Milaan nadat Mussolini tot redacteur aan de Avanti was benoemd. Tien ja ren bleven zij er, tien jaren van be wogen politiek leven, van fascistische opbloei en revolutionnaire voorberei ding, culminerend in de opmars naar Rome in 1922 en de vestiging van een fascistische staat, die zich een- en-twintig jaar zou handhaven. Mislukte strijd. Rachele Mussolini heeft het niet ge makkelijk gehad met haar dictator. Terwijl zijn macht met duizelingwek kende snelheid steeg en hij bewon derd werd en aangebeden, leefde zij in volkomen afzondering, zich geheel wijdende aan de zorg voor haar kin deren. Met politieke vraagstukken hield zij zich niet op, als raadgeefster voor haar man betekende zij niets. Zij moest aanzien hoe Mussolini in de greep geraakte van allerlei vrou wen, die in uiterlijke aantrekkelijk- heil en intelligentie haar verre dc baas waren. Clara Petacci verdrong haar ten slotte geheel en ging met Mussolini de dood in toen alles was verloren. Rachele heeft hieronder ge leden en herhaaldelijk pogingen ge daan haar man voor zich terug te winnen. Tevergeefs. Aan haar oudste kinderen beleefde zij weinig vreug de: haar dochter Edda, gravin Ciano, leidde een rumoerig en lichtzinnig bestaan: haar zoon Vittorio kwam in zijn vliegtuig om het leven; thans staat haar jongste zoon Romolo er gens aan het hoofd van een bar, en weir een andere zoon vertoeft in Ar gentinië, waar hij het middelpunt is ener clandestiene fascistische con centratie. Liefde en teleurstelling. Rachele heeft haar Herinneringen te boek gesteld. Ze moeten niet erg interessant zijn en er is weinig op hef van gemaakt. Zij klaagt veel over haar eigen leven en over de achteruitzetting, waarvan zij het het slachtoffer werd. Toch spreekt er een gevoel van warme liefde uit voor de Duce, het „grote kind". Veel persoonlijke souvenirs van haar man heeft ze niet mogen behou den. Foto's, correspondentie en ande re documenten, die maar even na tionale of internationale politieke be tekenis hebben, zijn in de staatsar chieven van Rome verdwenen. Ze zullen in later tijden van grote his torische waarde zijn. Verder zijn er een groot aantal Voorwerpen in het openbaar geveild speelkaarten, foto toestellen. kunstvoorwerpen, kam- peer-artikelen, Abessinische mutsen en medailles. Voor bibliofielen zullen dc duizend boeken veelal met op drachten van de schrijvers aan de Duce een zeer bijzondere aantrekke lijkheid hebben. Er bevinden zich de volledige werken van Nietzsche on der, die Hitier aan M solini op diens laatste verjaardag ten geschenke bood. Voorts de mémoires van Maar schalk Joffre, en vooral een uitge breide litteratuur over Napoleon I, met wie Mussolini zich verwant ge voelde. De kist vol decoraties en andere onderscheidingen uit alle landen en van de meest uiteenlopende aard, die een deel van Mussolini's trots on glo rie waren, zullen waarschijnlijk fa miliebezit blijven. Tenzij dc Staat, bijgestaan door de fiscus, die nu een maal gevoels-argumenten zelden laat gelden en voor historische overwegin gen weinig toegankelijk is, zijn zware hand legt op deze artikelen, welke deel uitmaken van de decors van een dramatische periode' uit Italië's ge schiedenis. weersverwachting (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPKLARINGEN. Opklaringen cn overwegend droog weer. In het binnenland tijdelijk zwakke, overigens mati ge wind tussen Noord en Noord oost. Vannacht kouder, morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen dan van daag. 17 Mei: Zon op 04.45, onder 20.29; Maan op 15.48 en onder 02.55 uur. van andere ingezetenen. Men dient zich mondeling of schriftelijk ter gemeente-secretarie op te geven vóór of op 26 Mei a.s. tot 12 uur. NOORD WIJK Steun Wettig Gezag. Voor veel belangstellenden hield gisterenavond het instituut „Steun Wettig Gezag", een groots opgezette propaganda- avond in het Casino. Met een inlei dend woord opende burgemeester G. F W. v. Berckel deze bijeenkomst, waarbij hij dank bracht aan inspec teur Verhoef voor zijn activiteit. Kapt. de Geus gaf in een korte uit eenzetting van het doel cn dc taak van de Nat. Reserve. Vervolgens voer de het woord mr. v. Mechelen, die er op wees, dat een grote plicht op het Nederlandse volk rust, t.a.v. Nat. Re serve. om in tijdon van nood het wettig gezag te helpen steunen. Ds. N. J. Cupèdo, ds. B. Bouma en pas toor W. E. M. Bende spraken ieder een bezielend woord voor de Nat. Re serve en S.W.G. Tussen deze spreek beurten door zorgde dc drumband der Nationale Reserve voor mars muziek. Nadat het fanfarecorps „Ex celsior" ook een muzikale duit in het zakje had gedaan, was er gele genheid tot opgaaf tot aanmelding. Hiermede was het officiële gedeel te van deze zeer goed geslaagde avond beëindigd en werd de docu mentaire film vertoond „De slag om Arnhem". TER AAR Aanbesteding. Bij dc aanbeste ding van het werk ter verlaging van de brug te Kortcraar door de polder Nieuwkoop zijn de volgende inschrij vingen ingekomen: fa. A. P. Volker 17.500.fa. Bodegraven te Nieuw koop ƒ9190.D. C. v. Kints en Joh. Akerboom te Langeraar 8888. fa. Stam en Visser te Nieuwkoop 8666.Fl. Beekman te Zevenho ven ƒ8085.fa. Koelcman te de Hoef ƒ7900.—. Laatste Berichten NIET-GEVACCINEERDE MILITAIREN GECONSIGNEERD. Met ingang van heden 16 Mei. om 13 uur zijn op bevel van dc legerlei ding alle militairen, die niet in het bezit zijn van een geldig pokkenbe- wijs in hun kazernes cn gebouwen geconsigneerd. Dit geldt ook voor militairen, die na 12 Mei zijn gevaccineerd of gere- vaccineerd. Deze maatregel is een voorzorgs maatregel, zo vernemen wij van be voegde zijde, en behoeft geen enkele reden van bezorgdheid te geven. PRINS BERNIIARD TE EINDHOVEN. Prins Bernhard is hedenmiddag omstreeks één uur per vliegtuig óp Welschap bij Eindhoven gearriveerd. Hij werd ontvangen door mr. H. L. Woltersom, vice-president van de raad van commissarissen van dc N.V. Philips Gloeilampenfabrieken. Van het vliegveld begaf men zich naar het Philips ontspanningsgebouw, waar dc Prins aanzat aan een lunch, hem aangeboden door de Raad van Bestuur van het bedrijf, commissa rissen en een aantal directie-leden van het Philipsconcern. In de namid dag zal dc Prins het jubileumspel „Wij en Philipswij bij Philips" aanschouwen. Dit spel trekt door de straten van Eindhoven. Het is ge monteerd op een groot aantal wa gens. Ongeveer 2500 deelnemers zul len zowel historische als taferelen uit deze tijd opvoeren. BRADLEY WILDE NIET ALLES ZEGGEN. Vandaag zullen acht van de twaalf republikeinse senatoren van de com missie, die een onderzoek instelt naar het ontslag van generaal MacArthur, beslissen of zij generaal Omar Brad ley, voorzitter van dc gezamenlijke stafchefs, züllcn beschuldigen van „minachting van het congres". Dinsdagavond heeft deze groep se natoren de weigering van Bradley besproken om de commissie precies te vertellen wat gebeurd is tijdens de besprekingen in het Witte Huis voor president Truman MacArthur ontsloeg. marktberichten LEIDEN, 15 Mei. Varkensmarkt. Aanvoer 202 stuks. Zware 186193, lichte 178198, zouters tot 170, zeu gen 165170. Handel traag, aflopend. 23 nuchtere kalveren 3560. WOERDEN, 16 Mei. Kaas. Aan voer 170 partijen, le soort 1.97 2è03, 2e soort 1.901.96, zware tot ƒ2.10. Handel matig.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3