Een volk met een hoge levensstandaard WELVAART IN ZWEDEN, MAAR GEEN BLIJHEID Ter verdediging van de Middellandse Zee De Belemmeringswet geeft grote macht aan „Oorlog Paus sprak Nederlands tot K.A.B.-afvaardiging Pauselijke onderscheidingen voor Kath. Arbeidersleiders Nederlanders gaan Griekse meren droogleggen Werk even groot als N,O.-polder WOENSDAG 16 MET 1951 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Van weelde en sterke benen STOCKHOLM vierde de lente.... Er waren nog geen bladeren aan de bomen in de vele parken. Een maand geleden had de sneeuw nog hoog opgetast op de straten en plei nen gelegen, maar nu vierde de zon haar uitbundig feest van licht over de meren en lagunen van dit Noordse Venetië, dat al de rijkdom in zich bergt van "een land, dat in ruim honderd en dertig jaren geen oorlog meer kende. Daar kwam voor do Stockholmers nog iets anders bij. wij kwamen daar juist op een der eerste dagen van Mei, toen zij juist hun nieuwe rantsoenen aan sterke drank in de wacht hadden gesleept er. de feestdagen, die zij vieren de komst van de zomer, de komst van het licht hen ertoe wellicht hadden verleid dat rantsoen maar ineens heel degelijk aan te spreker. Want sinds 1918 is Zweden droogge legd en naar men in Stockholm zelf beweert schijnt dit wel no dig te zijn geweest Men moest ech ter een systeem bedenken, waarbij de mensen thuis toch een borrel zouden kunnen drinken en toen nam men Dr. Bratt in de arm Die be dacht het volgende systeem: Er werd opgericht het „System Aktiebolag" oftewel het .Stockholms systemen bureau", dat iedere maand dc toe wijzingen voor drank zou hebben af te geven. Voor een gezin werd deze hoeveelheid bepaald op 3 liter per maand, een hoeveelheid, die in niet zo heel veel Nederlandse gezinnen zal worden gebruikt. Zeker niet als de prijzen zo hoog zijn als in Zwe den, waar men voor een liter Ac- quavit de Zweedse genever toch nog altijd vijftien kronen be taalt, wat in Nederlandse munt f 1,25 betekent. Maar het moest persoonlijk worden aangevraagd, daar men dan op dat bureau zou kunnen nazien of men de laatste tijd soms ook wegens dronkenschap in aanraking met de politie is ge weest, in welk geval de vergunning natuurlijk werd ingetrokken. Ver der werd aan een klein aantal hotels en restaurants een vergunning ver strekt tot het schenken van sterke drank, maar in dier voege, dat men alleen een borrel zou mogen schen ken als de klant daar zou lunchen of dineren. In dat geval mocht niet meer dan 15 cl3 worden verstrekt Nadat Dr. Bratt zijn werk had ge daan en zijn ontwerp in het parle ment was aangenomen emi greerde hij naar Frankrijk om daar bij een goed glas Calvados zijn laat ste levensjaren te slijten. Iedere Stolckholmer, die van 'een borrel houdt, zal U met een nijdig genoe gen dit verhaal vertellen De Stock holmers hebben daar natuurlijk iets op gevonden, iets dat zij zich met hun hoge levensstandaard kunnen permitteren. Zij gaan naar een res taurant en bestellen er de goedkoop ste maaltijd. Zij drinken hun 15 cl3 en laten de maaltijd staan om daar na naar een ander restaurant te gaan, waar zij dezelfde methode toe passen tot zij voldaan oftipsy zijn. FEESTDAGEN. MAAR NU was het begin Mei, een week vol feestdagen. Omdat 1 Mei de dag was van de nieuwe lente, betekende ook 30 April een halve vrije dag.... ter voorbereiding. Op 3 Mei Hemelvaartsdag, een vrije dag, dus ook een halve vrije dag op de tweede Mei Een vrije dag op 6 Mei wegens het eind van de oorlog, waaraan dit rijke land nooit deel had cn dus een halve vrije dag op de vijfde, want de vreugde moet worden voorbex-eid cn daar heeft men wel een halve dag voor nodig Rekent men daarbij de eindeloze rij van traditionele feestdagen, dan zou men licht tot de conclusie komen, dat men hier verzeild is geraakt in een paradijs cn naar Zweedse opvat tingen is dat misschien ook wel zo, Er gaat geen maand voorbij of er is een feestdag om iets te vieren; de komst van het lioht, het afscheid van de winter, zonnewende en meer van dergelijke alleen maar op de natuur geinspii'eerde en wat heidens aan doende feesten. Daarnaast worden natuurlijk ook alle trditionele chris telijke feestdagen gevierd. Dit land immers is in naam christelijk, maar er schijnen nog maar weinigen te zijn, die het chrisendom daar werke lijk beleven. De christelijke feesten worden practisch op dezelfde wijze gevierd als die andere feesten van licht en winter. Het is allemaal nu eenmaal traditie en men behoort het te doen. Maar de grote Lutherse ker ken zijn des Zondags nagenoeg leeg. Er moet al eens een voortreffelijke predikant komen om de mensen naar de kerk te krijgen. Sinds dertig jaar geleden de kleine Lutherse catechis mus werd afgeschaft en vervangen door een staatscatechismus is het 'bergafwaarts gegaan met het geloof en naar men beweert met de zeden eveneens, omdat die beide meestal hand in hand gaan, te eerder als een volk op zulk een hoog niveau leeft als het Zweedse. DE BIJBEL. DIT VOLK leeft een vrij en tame lijk ongebonden leven. Als de jeugd zich amuseert en thuis vrien den en vriendinnen noodt, behoort het tot de goede toon, dat. vader cn moeder die avond het huis ver laten. Maar op de tafel van mijn hotel kamer lag een bijbel. „Bibeln" stond er op gedrukt en in gouden letters: Central Hotellet, Stockholm. Rum no 503. En aan de keerzijde van de omslag was een gedrukte medede ling bevestigd met de tekst Jo. 3 16 „Zo lief heeft God de wereld ge had". Ln het Frans, Duits, Engels Fins, Russisch, Noors, Deens en Es peranto en in diezelfde talen dit: „Dit heilige Boek, op welks bladzijden de Weg, de Waarheid en het Leven beschreven staan is hier neergelegd op initiatief van de christelijke ver eniging van handelsreizigers in de hoop, dat daardoor de liefde van Christus, die alle kenis te boven gaat, menigeen openbaar zal worden." Als men deze dingen hoort vertel len ofwel met eigen ogen ziet, denkt men onwillekeurig aan het spreek woord, dat het sterke benen zijn, die de weelde kunnen dragen. Want de weelde ziet u overal in dit land in de ogen. Nnet alleen in de rijk bela den etalages van de talloze winkels, niet alleen in het feit, dat hier de ar beiders heren zijn, die in Hollandse munt omgerekend een inkomen ge nieten van rond 600 per maand Men kan het vooral zien aan dc overvul- de café's en restaurants, waar zelfs op een Zaterdagmiddag honderden en honderden, dikwijls met hun kin deren dc maaltijd gebruiken en tien tallen buiten een rij vormen en wachten tot er voor hen een tafel vrij komt. Dit volk is rustig en zeer ge disciplineerd. Het windt zich niet op, maar wacht rustig en vormt zelf een rij. Zo staat het immers ook bij de haltes van trams en bussen. „Var god, bilda kö" Wees zo goed een rij te vormen. Maar met al hun weelde en wel vaart is dit volk zo ernstig als een veroordeelde. Ge bepeinst, dat dit mensen zouden moeten zijn, die het leven uitbundig liefhebben, maar het bezoek aan een restaurant of een dansgelegenheid leert U anders. In Berns Salonger een der meest be kende en zeker het grootste restau rant van Stockholm aten honderden mensen in de ruime deftige zalen. Er was slechts een zachu geroeze moes van stemmen, terwijl een or kest van stemmig in het zwart ge klede oudere heren om het kwartier een degelijk wijsje speelde en een "•juffrouw in avondkleed het „Les Grieken en Turken in Atlantisch Pact |"\E AMERIKAANSE ambassadeur te Londen heeft gisteren te Londen medegedeeld, dat de Verenigde Staten er op aan zullen dringen, dat Gi-iekenland en Turkije in de komende maanden als volwaardige leden zullen worden toegelaten tot het Atlantisch Pact. Van gewoonlijk be trouwbare zijde wordt, naar Reuter mededeelt, hieraan toegevoegd, dat de Amerikaanse regering hoopt, dat het voorstel op de in Augustus a.s. te houden vergadering van ministers der staten-leden van het Noord-At lantisch Verdrag zal worden goedgekeurd. Vernomen wordt, dat de Ameri kaanse regering op de in December jl. te Brussel gehouden bijeenkomst van de Atlantische Raad reeds te kennen gaf voorstandster te zijn van een volledig lidmaatschap der beide landen van het pact. De Griekse en Turkse regeringen vei-zochten verleden jaar haar landen toe te laten tot de organisatie van het Noord-Atlantisch Verdrag. Deze verzoeken werden in September j.l. door de op dat tijdstip te New York vergaderende Atlantische Raad ver worpen. Men besloot dat beide lan den slechts zouden worden ingescha keld bij de plannen der Atlantische verdragsstaten om een verdedigings stelsel voor het Middellandse Zeege bied tc ontweipen. Sindsdien zijn dc V.S., naar ver luidt, er steeds sterker van over tuigd geraakt, dat slechts een volle dig deelgenootschap van Griekenland en Turkije aan dc Atlantische ver dragsorganisatie de veiligheid van het Oostelijke gedeelte van het Mid dellandse Zeegebied zal verzekeren. Alhoewel reeds was besloten beide landen in te schakelen bij het verde digingsstelsel voor dit gebied, kon den nog geen doeltreffende practi- sche maatregelen daartoe worden ge nomen, daar zich vertraging heeft voorgedaan bij het organiseren van het opperbevel over de strijdkrach ten der staten-leden van het Atlan tisch Pact in het Middellandse Zeege bied. ABDOELLAH NAAR ANKARA. Koning Abdoellah van Jordanië is gisteren uit de Jordaanse hoofdstad naar Turkije vertrokken, waar hij drie weken zal blijven. Koning Ab doellah zal via Cyprus naar Ankara vliegen. Na een verblijf van drie da gen in de Turkse hoofdstad zal hij doorreizen naar Stanboel. feuilles mortes" zong. Maar er werd r.iet gelachen, men miste de op rechte vreugde om het genoegen van een onbezorgde avond en een goede maaltijd. Voor de hondei-den, die hier aten, was dit allemaal gewoon en vanzelfsprekend, het was blijk baar voor hen hetzelfde als voor ons een goede maaltijd thuis. Dit be hoorde bij het leven. Het Café du Boulevard was een dansgelegenheid een deftige dansgelegenheid met Perzische tapijten en gereserveerde tafeltjes rond een ovale dansvloer en aan het einde een ruime deel, in gericht met wijde clubfauteuils en- ruime boekenkasten, waaruit men kiezen kan en rustig kan gaan zitten lezen. GEEN SFEER. IN DEZE STAD mist men de sfeer van hartelijke blijheid, men is er te zeer bezig met zijn eigen bestaan men heeft teveel aandacht voor de eigen behoeften om van het hoge levensniveau, dat men heeft nog te kunnen genieten. Dit alles, het be zoek aan restaurant, de goede kle ding, de hoge lonen het is allemaal gewoon geworden, dit behoort bij het leven. Daarom alleen is heel dit leven er op gericht dit levensniveau te kun nen handhaven. De sociaal democra tische politiek beperkt de aanvoer van buitenlandse arbeidskrachten, van wie men er nog duizenden en duizenden zou kunnen gebruiken, omdat er eens werkloosheid zou kun nen dreigen en er dan plaats in overvloed moet zijn voor de Zweed se arbeider. De politie-agent, de taxi chauffeur, de tramconducteur gaan er in smetteloze blauw lakense uni formen, de arbeider verkleedt zich als heer voordat hij zijn fabriek ver laat. de gemeentewerkman verdient er zes tot zevenhonderd kronen per rr/aand en toch moet ook zijn vrouw werken om de hoge levensstandaard te kunnen behouden, die zij nu heb ben De kinderen als zij die wensen worden naar een hypermoderne creche gebracht.om opgevoed te worden tot dezelfde egocentrische wezens als hun ouders door deze weelde geworden zijn. Daarbij is hun Lutherse godsdienst, de Staatsgodsdienset, niets meer ge worden dan een traditie, omdat het sterke benen zijn, die de weelde kun nen dragen. DE ONVEILIGHEID IN HET SUKABUMISCHE. De ondernemingen Gunung Tjam- paka, Panjairan, Tjiharun en Gu nung Besser (in het gebied van Su- kabumi) zijn wegens de ongunstige toestand met spoed ontruimd, zo werd van officiële zijde aan Aneta mede gedeeld. Het is nog niet bekend of deze ontruiming de Europese of wel de gehele staf betreft. Óp Zondag avond was juist door 150 bewapenden een aanval op de onderneming Gu nung Tjampaka gepleegd, waarbij de inhoud van de kluis werd meegeno men. AARDBEVINGEN IN ZWITSERLAND EN ITALIë Gisteravond werden te Locarno gedurende 15 sec. ernstige aardtril- lingen waargenomen, die vergezeld gingen van ondergronds gerommel De trillingen werden in geheel Zuid-Oostelijk Zwitserland gevoeld. De eerste trillingen om 23.56 uur plaatselijke tijd werden om 03.28 uur gevolgd door nieuwe trillingen Hoe wel beide tamelijk zwaar waren, zijn tot dusver geen berichten binnenge komen die schade melden. Zwitserse seismographen geven als epicentrum van de trillingen het gebied van het Comomeer. Militairen handelen reedsalsof de wet is aangenomen In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp „Belemmeringenwet Landsverdedi ging" merken zeer vele leden op, dat thans dus vóór aanhangige ontwerp kracht van wet heeft ge kregen van militaire zijde op verschillende plaatsen gehandeld wordt alsof men de grote bevoegd heden, die dit wetsontwerp aan de minister van Oorlog en van Mari ne voorstelt te verschaffen, reeds volledig ter beschikking heeft. Het komt reeds veelvuldig voor dat de militairen op eigen gezag aan het bouwen gaan, zonder dat zij daar toe gerechtigd zijn Van enig over leg of samenwerking met gemeen telijke autoriteiten is daarbij meermalen geen sprake. Men had reeds vele klachten ver nomen van burgemeesters, die door de militairen bij het eigenmaentig gebruik van gemeentelijke grond eenvoudig op zij geschoven worden. Van militaire zijde schijnt men zich gaarne op het standpunt te stellen, dat men niets met de burgemeesters te maken heeft. Als men thans, nu nog geen bijzondere bevoegdheden voor de aanleg van militaire werken gegeven zijn, reeds moet constateren, dat van militaire zijde dikwijls met onvoldoende zorgvuldigheid en een kennelijk tekort aan begrip voor de civiele belangen van de maatschap pij opgetreden wordt, is er wel aan leiding voor de waarschuwing om de nieuwe bevoegdheden, die het aan hangige wetsontwerp wil scheppen, in elk geval met de grootst mogelij ke omzichtheid te doen toepassen. Vele leden hadden de indruk, dat het wetsontwerp wel veel verder gaat dan het opheffen van belem meringen. Het lijkt meer op een vor- deringswet. De Minister van Oorlog dreigt een vrijwel absolute macht te krijgen om vliegvelden aan te leggen op grond, waar 24 uur tevo ren nog boerderijen stonden, en om radarinstallaties te plaatsen in unie ke natuurmonumenten. Men kan dan achteraf reclameren, doch dan is het soms te laat. Verscheidene andere leden ver klaarden weinig geestdrift voor het wetsontwerp te gevoelen. Zij wilden op geen enkele wijze trachten te verhinderen, dat op snelle wijze alle noodzakelijke militaire werken ver richt worden. Zij begrepen echter niet, waarom daarvoor zulk een ri- goreus wetsontwerp ingediend moest worden. Men moet toch aan nemen, dat de generale staf nauw keurig weet, wat er nu aangelegd en gebouwd moet worden. Waarom kan de generale staf niet met het burger lijk gezag samenwerken voor de uit voering van deze werken? Tal van leden, die zich met het wetsontwerp wel verenigen konden, achtten het wenselijk, dat boeren die ten gevolge van toepassing van deze wet van hun grond verdreven zouden worden, niet met geld. maar zo mogelijk met elders beschikbare grond schadeloos gesteld zouden worden. Dit zou b.v. met gronden in de Noord-Oostpolder kunnen ge schieden, in welk geval men uiter aard niet meer zou moeten vasthou den aan de bestaande regeling bij de uitgifte van deze gronden. Een vaas van Delfts aardewerk aangeboden ^"MSTERMIDDAG (DINSDAG) heeft Z.H. de Paus de nationale groepen van Katholieke arbeiders, die hebben deelgenomen aan de Rerum- Novarum-herdenking te Rome, in een speciale audiëntie ontvangen. De deelnemers aan deze audiëntie hadden zich reeds in de boven de ingang der Sint Pieter gelegen Zaal der Zegeningen opgesteld, toen de H. Vader onder luid applaus op de Sedia Gestatoria werd binnengedragen. De H. Vader begroette het eerste de Duitse pelgrims in de Duitse taal. Daarop richtte hij zich in het Nederlands tot de Nederlandse delegatie. Doch nauwelijks had hij in het Nederlands de woorden: „Beminde zonen en dochters" uitgesproken, of de Nederlandse aaawezigen barst ten in een hartstochtelijk gejuig los en riepen: „Leve de Paus" Toen het geluid enigszins was bedaard, vervolgde de H. Vader zijn toespraak in het Nederlands en zeide: „Wij smeken van harte Gods over vloedige genade over u af"* Wederom ontlokte deze woorden een langdurig applaus. Hierop sprak de Paus nog enkele korte zinnen in het Frans, Engels en Spaans. De H. Vader was tijdens deze audi ëntie omringd door leden van de Edelgarde en van de vbgkqjzeaeaoo Garde. Onder de dienstdoende ka merheren bevond zich ook de Neder lander P. J. Spoorenberg, voorzitter van de Algemene Kath. Werkgevers vereniging. Nederlanders schenken vaas van Delfts aardewerk. Na Zijn toespraak daalde de H. Vader van zijn troon af en onder hield zich lange tijd met verscheide- nen aanwezigen Eenieder viel het op, dat de H. Vader zich bijzonder lang onderhield met mgr. Huurdèr- man, Vicaris Generaal van het aards- bisdnm Utrecht, en met de heer A. C. de Bmiin. verbondsvoorziter van de KA.B. Tijdens deze audiëntie wer den aan de Paus talr'ike geschenken aanPehoden, zoals albums, schilde- riien. Zwitserse horloges en para menten. Het geschenk van de'Nederlandse arbeiders bestond ui een zestig cen timeter hoge vaas van Delfts aarde werk. Deze vaas was soeciaal voor deze eele^enheid ontworoen. Op de voet stond het Pauseliïk wanen. De versierde deksel werd bekroond door de Pauseliik tataar. N^dat deze vaas was aaneeboden. .heeft de H. Vader dit geschenk geruime tijd met be wondering bekeken. Veel te spoedig naar de zin der aanwezigen nam de H. Vader weder om op de draagstoel plaats teneinde zich naar zijn particliere vertrekken te begeven. Voorzitter K.A B particuliere aud entie bij de Paus 1600 EMIGRANTEN NAAR CANADA VERTROKKEN. 1600 Emigranten scheepten zich, gisteren aan boord van het ss „Vo- lendam". dat hen naar hun nieuwe vaderland Canada zal brengen. Onder deze passagiers bevonden zich onge veer 500 kinderen tussen de een en twaalf jaai\ 40 zuigelingen beneden het jaar en 70 buitenlanders. Met de passagiers van dit schip inbegrepen zullen er dit jaar reeds ongeveer 7500 personen naar Canada geëmigreeid zijn. Nog velen wachten op overtocht, zodat er nog onderhan delingen gaande zijn om voor dit vervoer enkele schepen te charteren. De „Volendam" wordt op 24 Mei te Quebec verwacht. Z. H. de Paus heeft ter gelegen heid van de reis van de R.K. Arbei ders naar Rome. verscheidene be stuursleden der Kath. Arbeiders Be weging een hoge pauselijke onder scheiding verleend. De heer A. C. de Bruyn, verbonds- voorz. der K.A.B., werd benoemd tot Commandeur met de Plaque in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote werden benoemd de heren J. A. Middelhuis, alg. secr. K.A.B. en J. v. Maenen, voorz K.A. B. diocees Roermond. Tot Ridder in de Orde van St. Silverster zijn be noemd de heren F. Keesen, vice voorz. K.A.B. in het diocees Haar lem, N. v. Dommelen, secr. Textiel- arb. bond St. Lambertus en C. G. Bekkering, alg. secr. v. d. Ned Kath. Ver. v. Handelsvertegenwoordigers, agenten en verzekeringsinspecteurs „St. Christoffel". Tijdens een geanimeerde reünie der pelgrims der K.A.B. en de leden der Ned. Kolonie in Rome, die Dins dagavond 15 Mei gehouden werd in het pension Salviati, heeft de Vic. Gen. van het Aartsbisdom Utrecht, Mgr. Huurdeman de nieuw geridder- den de hoge onderscheiding opge speld. Talrijke kerkelijke autoritei ten en pi-elaten waren bij deze plech tigheid aanwezig. Onder hen bevon den zich de Nederlandse mgr. C. v. Lierde, sacrista van Z.H. de Paus en Vic. Gen. van Vaticaanstad, verder mgr. Smit, kannunik van de St. Pie ter mgr. dr. J. Bruning, minutant bij de H. Congregatie van de Ooster se Kerk en mgr. Jos. Damen, hono rair gezantschapsraad bij het Ned. Gezantschap bij de H. Stoel en rec tor van het Ned. College te Rome. Mgr. Huurdeman heeft bij het op spelden der versierselen een toe- spi'aak gehouden. Hedenochtend om 5 uur hebben de 246 Kajotters uit Brabant en Lim burg Rome verlaten met bestemming Genua; zij maken hun reis in tou- ringcars. De Kajotters uit dc Noordelijke provincies vertrekken morgen uit Rome. De H. Vader heeft de wens te kennen gegeven, de verbondsvoorz. der K.A-IL» de heer A. C. de Bruyn, hedenmorgen om 10.30 nog eens in een bijzondere audiëntie te willen ontvangen. Deze wens zou de H. Va der te kennen hebben gegeven, van wege het imponerende aandeel, dat dc Nederlandse K.A.B. heeft gehad in dc Rerum Novarum herdenking tc Rome. Bovendien zou het grote aantal Nederlanders bij de audiëntie van Dinsdagmiddag en het laaiend en thousiasme met hartelijke begroeting een diepe indruk op de H. Vader hebben gemaakt. De audiëntie van de heer A. C. de Bruyn, zal een waardige bekroning vormen van het Nedei'landse aan deel in de jubileumviering te Rome en een bewijs zijn voor de grote sym pathie van de Paus voor Nederland. Morgenochtend vertrekken de Ned. K.A.B.-ers met twee extra treinen naar Nederland. HET LEVEN BEHOUDEN, HET SPAARGELD VERDWENEN Eén van de slachtoffers van het ongeluk, dat vorige week Zondag op de Abraham van Stolkweg te Rotterdam met de Belgische autobus is gebeurd de heer J. Holsbeek uit Haren in België is bij zijn ont slag uit het ziekenhuis op Tweede Pinksterdag tot de ontdekking ge komen, dat zijn spaargeld is verdwe nen. Hij had het bedrag 28000 francs in zijn vest opgeborgen. Holsbeek geraakte bij het ongeluk buiten bewustzijn. Hoe het spaar geld is zoekgeraakt is de politie die de zaak in onderzoek heeft, nog niet bekend. HOOFDAMBTENAAR VAN NEDERLANDSE HOGE COMMISSARIAAT EEN DAG IN ARREST. Naar Aneta vernam, werd de heer H. Krijgsman, hoofdambtenaar van het Nederlandse Hoge Commissariaat te Djakarta, Maandagavond door In donesische autoriteiten in arrest ge steld. Van de zijde van het Hoge Commissariaat werd dit bevestigd, doch met de meaedeling dat de heer Krijgsman Dinsdagavond, na stappen van het Nederlandse Hoge Commissariaat bij het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, weer in vrijheid werd gesteld. De pokken te Tilburg 3 Nieuwe gevallen Er zijn gisteren zes mensen, van pokken genezen uit het Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg ontslagen. Daarentegen behoefde er slechts één nieuw geval te worden ingeschreven. De bron er van kon worden opge spoord. Drie mensen zijn in quaran taine gesteld. Bovendien is de geneeskundige dienst gisteren nog op het spoor ge komen van twee andere gevallen, waaraan onvewijld de nodige aan dacht en zorg is besteed. Eén en an der heeft tot gevolg gehad, dat ne gen contacten in afzondering zijn ge nomen. Het totaal aantal genezenen be draagt thans 21, terwijl er nog 25 pokkenpatiënten worden verpleegd. Hun toestand is gunstig. In tegenstelling met de lopende ge ruchten kan worden meegedeeld, dat van de 100.000 ingeënte personen tot dit ogenblik niemand enig nadeel van ernstige aard van deze vaccinatie heeft ondervonden. ONDERZOEK NAAR DOODS OORZAAK RQTTERDAMSE BOUWKUNDIGE Over de dood van de Rotterdamse bouwkundige A. N., die Zaterdag morgen door de bemanning van het Engelse tankschip „Matadi Palm" in een der ruimen van het schip werd gevonden, heeft Reuter nadere bijzonderheden vernomen. N. ver liet Vrijdagavond omstreeks acht uur zijn woning, waar hij samen met een zoon woonde. Hij zou in de stad een partijtje gaan schaken. N. keerde de zelfde avond evenwel niet terug. Zijn 24-jarige zoon heeft de volgende morgen een onderzoek naar dc ver blijfplaats van zijn vader ingesteld. Het bleek, dat de 51-jarige N. Vrij dagavond enige tijd met enkele koopvaai'dij-officieren had doorge bracht in het café „Het Vinkje" te Rotterdam. Daarna heeft N. het café weer verlaten en volgens de café eigenaar was hij niet dronken. De zoon van de overledene ver klaarde dat er geen reden voor zijn vader was om de dokken te passeren op weg naar huis. De Engelse politieautoriteiten in Dover hebben het onderzoek naar de doodsoorzaak van S. uitgesteld tot Maandag. Dan zal de scheepsbeman ning een getuigenis moeten afleggen. INBRAKEN IN DEN HAAG. Zaterdagavond is ingebi'oken in een perceel aan de Ruychrocklaan te Den Haag. Er is een hoeveelheid ta felzilver ter waarde van 3.000 ont vreemd. Gisteravond is een inbraak ge pleegd in eén perceel aan de Be- noordenhoutseweg. Hier zijn siera den ter waarde van 1000 verdwe- In Griekenland bestaan plannen landen, in grootte variërend van om tot drooglegging van acht strand- meren en draslanden over te gaan, Bij elkaar beslaan deze objecten een oppervlakte gelijk aan de Noordoost polder, namelijk ruim 45.000 hecta ren. De Griekse regering heeft, gead viseerd door de ECA, contact gezocht met de N.V. Grondverbcterings- cn ontginningsmaatschappij (Grontmij) te Zwolle, een bedrijf, dat op cultuur technisch gebied na de oorlog reeds talrijke opdrachten buiten de gren zen ten uitvoer bracht. De directeur van de Grontmij, ir. J. M. J. Hanraets, is onlangs naar Griekenland gegaan om een indruk te krijgen van het enorme droogleg- gingswerk. Hij kwam tot de conclu sie, dat de droogmaking van de aan gewezen acht strandmeren en dras- 12.000 tot 500 bunder en hoofdzake lijk aan Griekenlands Westkust ge legen, inderdaad mogelijk is, wan neer gebruik wordt gemaakt van de Nederlandse ervaring op dit gebied. Met de Griekse regering kwam de „Grontmij" reeds tot overeenstem ming en de verwachting is. dat bin nenkort een grotere groep experts door de „Grontmij" uitgezonden zal worden, welke tot taak krijgt binnen een halfjaar een algemeen adviserend rapport uit brengen. Daarna volgt de definitieve studie van de eerst uitge kozen objecten en ten slotte, naar verwacht wordt reeds volgend jaar. de uitvoering van het grote werk. De Grieken, die een enorm tekort aan goede cultuurgrond hebben, schenken grote aandacht aan het pro ject.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2