jf^jfeiose HUTSPOT#/ Het Lekke V Dak Ceremonieel tenue Kon.Marechaussee Televisie-strijd beëindigd Centrale Stierenkeuring van zwartblaarveeslag te Leiden BIOSCOPEN Koel maar droog ZATERDA 12 MEI 1951 Ut LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zaterdag 12 Mei. Met de meest mogelijke stellig heid heeft Stadskok gisteren ver klaard, dat hij er hedenmorgen, kost wat kost, voor zou zorgen niet de laatste te zijn op het redactiebureau. U weet, dat op PiiiuMi er-zaterdag degene, die het laatst verschijnt, de luilak is. Maar jawel, toen wij van morgen opgewekt ten burele ver schenen, waren alle collega's reeds present en grijnslachend wezen zij op het bosje brandnetels, dat aan Stadskoks stoel gebonden was, het geen op deze dag te doen gebruike lijk is. Dit.alles zou nog wel te slik ken geweest zijn, ware het niet, dat men op zo'n dag van de luilak ver wacht, dat hij tracteert. En U Overdracht in het leger museum te Leiden Op de binnenplaats van het Leger museum te Leiden zullen op 17 Mei a.s. de ceremoniële uniformen aan het wapen der Koninklijke Mare chaussee worden overgedragen. De fondsen voor aanschaffing van deze uniformen werden door particulieren bijeengebracht. Het daartoe gevormde comité vond alom in den lande spon tane medewerking. Vele bijdragen gingen vergezeld van een schrijven, waaruit sympathie bleek voor de Ma rechaussees, ofschoon dit wapen be langrijk minder dan vroeger bij de uitoefening van zijn taak met het publiek in aanraking komt. De tenue zal bestaan uit de reeds van vroeger gebruikelijke blauwe uniform met kolbak, waarbij de witte lederen uitrustingsstukken zullen gaan behoren, die gedragen werden bij de oprichting van het wapen in 1814. Vele militaire en burgerlijke auto riteiten zullen de plechtigheid bijwo nen, die om half twaalf zal aanvan gen en zal worden- opgeluisterd door de band van het wapen. Later op de dag zal het in ceremonieel tenue ge klede eskadron rnc drumband en in gedeelde standaard defileren voor H.M. de Koningin voor het paleis Soestdijk. WIE ZAG OP 1 MEI EEN VUURBAL? Sterrenwacht i Geruchten bij de Leidse De laatste dagen zijn bij de Ster renwacht te Leiden van verscheidene kanten berichten- binnengekomen over een vuurbol, die is waargeno men op de avond van 1 Mei j.l. (Dinsdag). De Werkgroep meteoren der Nederlandse Vereniging voor Weer- en sterrenkunde, welke zch ten doel stelt deze en dergelijke verschijnselen wetenschappelijk te onderzoeken, zou gaarne in het bezit komen van meer gegevens over deze vuurbol. Van belang zijn de volgende gegevens; plaats waar de waarne ming is gedaan, datum en tijdstip van waarneming, richting waarin de vuurbol werd gezien en beschreven baan, tijdsduur, helderheid, kleur, vorm en afmetingen, aanwezigheid van een staart, eventuele geluiden. Eventuele waarnemingen moeten worden gezonden aan het adres: Werkgroep Meteoren, Sterrenwacht, Utrecht. HYPOTHEKEN n voor ullo andere zaken -jhet gebied van on- oerende goederen ouw-en Makelaarsbedrijl v.d. Drift De rubberhandel van Indonesië In politieke en economische Indo nesische "kringen had men Vrijdag ochtend de indruk, dat het niet waarschijnlijk is, dat Indonesië het voorbeeld van Engeland zal volgen en de verkoop van rubber aan Chi na zal verbieden. Men verborg in die kringen zijn verontrusting niet ten aanzien van de gevolgen, die het be sluit van de Britse minister van handel op het economisch leven van Indonesië kan hebben. Rubber, zo zegt men in genoemde kringen, is het voornaamste export product van Indonesië en de prijsda ling, die dc laatste dagen reeds te Singapore ontstond, heeft een gevaar lijke invloed op de handel van Indo nesië. Het grootste deel van de Indo nesische rubber werd in ruwe staat naar Singapore vervoerd, waar de rubber voor herexport bewerkt werd en vooral naar China werd gezonden. Het sluiten van de Chinese markt betekent, dat de Ver. Staten en En geland de enige grote kopers blijven en in staat zullen zijn lage prijzen af te dwingen, hetgeen het gehele Indonesische economische leven dreigt te versterven. OVERSTROMING TE WENEN. In Wenen moesten honderden wo ningen ontruimd worden als gevolg van het buiten de oevers treden van talrijke beken door de zware regen val van het afgelopen etmaal. Ook de stand van de Donau is hoog. De was bedroeg in één nadh-t ruim een meter. moogt het gerust weten het zijn lekkerbekken, bij ons op het bureau! De allerbeste slagroomsoezen zijn nauwelijks goed genoeg Vraag ons niet, wat dat grapje weer gekost heeft.. Maar het volgend jaar! Ach, laat ons voorzichtig zijn. Ieder jaar zeggen we dat. En ieder jaar is Stadskok degene, die tractere.n moet. A.s. Dinsdag 15 Mei, wordt 'smor- gens om zeven uur dé gemeentelijke zweminrichting „De Zijl" weer voor het publiek geopend. We zouden ons sterk vergissen, wanneer wethouder A. J. Jongeleen niet de eerste was. die een kloeke duik neemt in het (nog ietwat kille) water. JAARVERGADERING „ST. ANTONIUS". De Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café-., Restaurant-Geëmpl. „St. Anto- nius" afdeling Leiden met de sectie Bioscoop- en Theaterpersoneel houdt op Dinsdag 15 Mei a.s. des nachts 12 uur voor haar leden een jaarverga dering in het Café van de heer H. Rooyakkers, Korevaarstraat 11, Lei den. Gezien deze jaarvergadering wordt gehouden op de dag, dat de herden king van de uitvaardiging der pau selijke encyclieken „Rerum Nova rum" en „Quadragesimo Anno" te Rome zal plaats vinden, zal de bondssecretaris een inleiding houden over deze encyclieken. Het bestuur verwacht een grote opkomst, te meer daar er bestuurs verkiezing is en bespreking voor de Patroonsviering op 13 Juni a.s. Leden, toont uw waardering door uw bezoek en neemt ongeorganiseer de R.K. collega's mede naar deze jaarvergadering. Het bestuur. Maandagmorgen in het gebouw Nieuwe Rijn 52 van de Kath. Sociale Jeugdzorg, grote consternatie. Een heer van omstreeks 80 jaar kwam de deur binnen en zag niet, dat er direct achter de drempel een diep gat lag. Onverhoeds verdween hij in de diepte. Gelukkig kreeg de goede man geen letsel. Laat hij nu hon derd gulden komen brengen voor het Lekke Dak! Geweldig! De ver dere resultaten van de afgelopen week waren niet zo geweldig, al moet met grote erkentelijkheid mel ding gemaakt worden van de gift van 25,75, welk bedrag gister avond werd opgehaald tijdens 3e gala-soirée van de studenten- en H.B.S.-clubs van dansschool Evert Castelein. Dit was de laatste actie van deze dansschool, die reeds vijf maal een bedrag bijeenbracht voor het Lekke Dak. Hartelijk dank. Mo gen nog velen dit prachtige voor beeld volgen! Inmiddels is gebleken en dit is een grote ramp! dat alle funderingen van het huis ver nieuwd moeten worden. Onder de muren blijken slechts losse steen hopen te liggen, waaronder z.g.n. kloostermoppen uit omstreeks het jaar 1100!!! Ze zijn leverbaar als souvenir voor 25,per stuk Het bestuur is radeloos Alle financiën die reeds bijeengegaard zijn, dreigen onder de grond te raken, nodig voor nieuwe funderingen, enz. Waar schijnlijk zal nu de hele bovenste etage gesloopt moeten woi den, om de vloer daarvan als nooddak te gebrui ken. Toen men wilde beginnen het Lekke Dak te repareren, was niet te voorzien welke gebreken er alle maal aan het daglicht zouden komen. Ontstellend! Wat moeten we daar nu aan doen? Het totale bedrag is nu aangegroeid tot '1.576,80, maar dat is op geen stukken na voldoende. En we zijn nu al meer dan twee maan den bezig. Dat gaat langer duren dan een jaar, wanneer de giften niet sneller binnenkomen. Dan kan het gebouw van het St. Franciscus Lief dewerk vóór de a.s winter niet eens klaar komen, met alle rampzalige gevolgen van dien. Het jeugdwerk kan dan niet doordraaien, enz., enz. „Alles zou anders gaan", schrijft het bestuur ons, „wanneer alle katho lieke gezinshoofden van Leiden en omgeving in deze Pinksterweek eens twee procent van hun week loon zouden geven, dus 2 cent van iedere gulden, die men deze week ontvangt. Als iedereen maar dan ook iedereen zonder uitzondering! dit eens deed en nog wel in deze week zouden we in één'keer uit de brand zijn! Doet U het ook'' Het geld kan gebracht worden op Nieuwe Rijn 52, of bij aalmoezenier Duynstee, pastorie Haarlemmerstr 106. U kunt het ook bij Stadskok, Papengracht 32, bezorgen, of gireren op nummer 230414, t.n.v de Stich ting voor Kath. Sociale Jeugdzorg te Leiden. Legt U deze krant nu niet terzijde, maai- maak het direct ever in orde. Men zal er U geweldig dankbaar voor zijn! STADSKOK CONFECTIEBEDRIJF KORS BESTAAT 50 JAAR. Op Donderdag 17 Mei a.s. zal bet 50 jaar geleden zijn, dat de heer W. F. Kors in het pand (3 5 meter!) Haven 22 een winkel opende in ma nufacturen. Reeds na vier jaar werd het bedrijf uitgebreid (tweemaal zo groot) en in 1908 volgde nogmaals een verbouwing. Inmiddels had de heer Kors zich speciaal toegelegd op de verkoop van bedrijfs- en vakkle- ding, geknipt aan de zaak en genaaid door huisnaaisters. In 1921 kwam de huidige eigenaar, de heer A. J. Kors, zoon van de op richter, in het bedrijf, dat toen ver plaatst werd naar bet grote pand Haarlemmerstraat 241243. Drie jaar later werd het thuiswerken der huis naaisters afgeschaft en een eigen atelier ingericht, waar bedrijfskle ding werd vervaardigd. Thans is het personeel tot 16 personen uitgegroeid. De zaak bleef zich uitbreiden. Reeds in 1925 werd het filiaal. Haar lemmerstraat 3, betrokken en in 1941 volgde een vergroting van het ate lier, dat thans tot een klein confec tiebedrijf is gegroeid. Toen de op richter in 1940 overleed, zette zijn zoon de zaak voort. Naast bedrijfs- en vakkleding zijn ook ondergoed en eenvoudige herenmode-artikelen tot vaste producten var. deze zaak gaan behoren. Donderdagmorgen wordt het gou den feest intiem gevierd met familie leden en personeel. De oude mevrouw Kors hoopt hierb:: tegenwoordig te kunnen zijn. 's Middags is er receptie in „Het Gulden Vlies". HENK GEIRNAERT DIRECTEUR MUZIEK TOONKUNST. I Opvolger van Hans Franco Mendes. De commissarissen van de Maat schappij voor Toonkunst te Leiden hebben de heer Henk Geirnaert be noemd tot directeur van de Muziek school Toonkunst, als opvolger van de onlangs overleden Hans Franco Mendes. De heer Geirnaert, die 45 jaar oud is, werd in 1941 tot hoofd leraar pianospel benoemd en was se dert de bevrijding adjunct-directeur van de school. Toen de heer Men des van 1941 tot 1945 noodgedwon gen zijn directeursfunctie niet kon uitoefenen, trad de heer Geirnaert als directeur, op. Henk Geirnaert studeerde aan het Kon. Conservatorium in Den Haag, bij Eduard van Beinum, piano en bij André Spoor, viool. Hij voltooide zijn studies in Berlijn, bij de pianist Paul Schrama, waarna hij in 1927 benoemd werd tot leraar piano aan Toonkunst te Leiden. Nu pas durft een andere radiozaak in Leiden er voor uit te komen, dat televisie-ontvangst van de Philips zender te Eindhoven mogelijk is, zodat haar aankondiging enige maan den geleden van een onmogelijkheid van ontvangst op een onwaarheid berust. Zoals -bekend, heeft de Firma van Berge Henegouwen geruime tijd ge leden bewezen, dat geregelde ont vangst van de Philips zender Eind hoven wel degelijk mogelijk was. Hiervoor getuigde de enthousiaste indruk der Leidse Pers. De grote technische bekwaamheid van het eigen bij Philips opgeleid personeel, verschafte de firma van Berge Henegouwen deze enorme voorsprong. Voor een betrouwbaar advies is de Firma van Berge Henegouwen HET ENIGE JUISTE ADRES Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands-Indisch recht de heren T. R. Bonte, Leiden, C. M. G. ten Raa Zutphen. Geslaagd voor het doctoraal examen Klass. taal- en let terkunde mej. T. M. C. van Prooye Den Haag. Geslaagd voor het docto raal examen Franse taal- en lett.- kunde F. F. J. Drykoningen, Den Haag. Geslaagd voor het candidaats- examen Sinologie de heer D. R- Jon ker, Apeldoorn. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde II de dames S. Timmerman, Oegstgeest, D. de Vlieger Den Haag idem de heren J. Haga Den Haag, J. Koetsier Den Haag. A. Krumperm'an Voorburg. Geslaagd voor het arts examen le gedeelte mej. M. C. H. E. v. d. Dor- pe Wassenaar, idem de heren C. M. Ruland Tilburg. Geslaagd voor het arts examen 2e gedeelte de dames A. Joustra, Zandvoort, J. J. Fretsvan Buuren Leiden, idem de heren F. W Frets Leiden, A. M. A. v. d. Bergh, H. Weidema Voorburg. PAKISTANS BEZOEK AAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gisteren heeft de minister van buitenlandse zaken van Pakistan, Zafarullah Khan, een bezoek ge bracht aan Leiden, waar enige uni versitaire instellingen werden be zocht. In het Oosters Instituut werd het gezelschap verwelkomd door prof. dr. J. H. Boeke, nalnens de Academische Senaat. Prof. dr. J. H, Kramers, prof. dr. G. W. J. Dreesj pwrof. dr. C. C. Berg en prof. dr. J. J. L. Duyvendak, waren hierbij aan wezig. Nadien werd een bezoek gebracht aan het Academiegebouw De bui tenlandse gasten toonden vooral veel belangstelling voor de Senaats kamer. Ook de Universiteitsbiblio theek werd met een bezoek vereerd, speciaal de Oosterse afdeling. De bi bliothecaris, dr. A. Kerssen, ontving hier het hoge gezelschap en leidde de gasten rond langs de tentoonge stelde Oosterse handschriften en boeken. Het bezoek aan Leiden werd besloten met een ontvangst in het Instituut Kern, waar prof. dr. F. D. K. Bosch het gezelschap rondleidde. W. C. GAYKEMA 40 JAAR BIJ „OVERRUN". Gisteren herdacht de heer W. C. Gaykema, sedert 1927 procuratiehou der, dat hij 40 jaar geleden als boek houder in dienst trad bij de machine fabriek „Overrijn", Overrijn 5, Lei den. Nadat de jubilaris in de morgen uren thuis, Herenstraat 110, reeds veel belangstelling had mogen onder vinden, vond 's middags in „Het Gulden Vlies" een receptie plaats. De eigenaar, de heer J. J. Zitman, schet ste de jubilaris als een trouwe, ijve rige en toegewijde medewerker, wel ke loffelijke woorden vergezeld gin gen van een enveloppe met inhoud en een vulpen. Mr. W. de Clercq. se cretaris van de Ned. Mij. van Nijv. en Handel, dep Leiden, bood zijn geluk mensen aan en stelde de jubi laris de gebruikelijke oorkonde in het vooruitzicht. Namens de Maat schappij van Weldadigheid, afdeling Hulpbank, kwamen mr. J. de Ruyter de Wildt, de heer H. Moens, mr. H. R. Goudsmit en de heer E. Wichers Rollandet de heer Gaykema compli menteren. Tenslotte werd namens het. gez: .ïenlijke personeel een sa lonlamp en een schemerlamp aange boden. vv'achtverbod voor alle voertuigen Er mag al- een stil gestaan wör- !en voor hel onmidde 'ijk in- en uitladen var ^ers-oneri of het onmid ■'°lliik laden en losse van GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. Op Woensdag, 16 Mei 1951 van 14 15 uur zal in het gebouw van de G.G. en G.D., Nieuwe Mare 13a, kos teloos gelegenheid worden gegeven tot: a. inenting van kinderen beneden de 2 jaar; b. herinenting (d.w.z. opnieuw inenten van hen, die reeds eerder met succes zijn ingeënt) van oudere personen (kinderen en volwassenen). Trouwboekje of ander identiteits papier meebrengen. De wnd. Directeur van de G.G. en G.D. L. W. v. LIEBENSTEIN. Leiden, 12 Mei 1951. 4022 INZAMELING HUISVUIL Op de tweede Pinksterdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Maan dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Donderdag 17 Mei a.s. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. 3962 Doktersdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt van Zaterdag middag uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de dokters Van Bockel, de Graaff, Kors, Mey- boom en Veldhuizen. Van Maandag morgen tot Dinsdagmorgen 8 uur door de dokters Jansen, Langezaal, van Leeuwen, Nieuwzwaag en Postel. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Mei 13 uur tot Maandag 13 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Te.. 20552; de Haven-Apotheek, Haven 19, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 14 Mei tot Zaterdag 19 Mei 8 uur waargenomen door: de Apo theek Herding en Blanken, .Hoge- woerd 171, tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Deze dagen werd op het veemarkt terrein te Leiden de jaarlijkse Cen trale Stierenkeuring gehouden. Zo wel over het aantal als over de kwaliteit der aangevoerde vaderdic- ren kon men tevreden zijn. De fok kers hebben getoond, dat de Rijn streek beschikt over uitstekend zwartblaar-veeslag, waarvan de meeste stieren een zeer goede pro- ductie-afstamming hebben! De uitslagen luiden: Oudere stieren: 1. Gustaaf, 3441 S. van „Vita Nova"; 2. Caron, 3754 S. van J. C. Groenewegen te Zoeter- meer; 3. Taco, 3763 S. van N. S. On derwater te Stompwijk. Drie-jarige stieren: la Alfred, 3986 S. van W. van Santen te Wassenaar: lb Dorus van Schultinga, 4106 S. v D. van Os te Rijnsaterwoude; lc. Court, 4070 S. van A. v. Noort en W. de Wit te Lisse; 2a. Heracles, 4049 S. van L. Eikelenboom te Rijnsater- woude; 2b. Koos, 4286 S. van N. P. v. Wieringen te Hoogmade; 3a. Adam 4047 S. van J. D. v. d. Akker Nzn te Alphen aan den Rijn; 3b Jim, 4407 j S. van Gebr. Leeflang te Leimuiden j Twee-jarige stieren (greep 1): la Albert, 4342 S. van M. J N. v. d. Weijden te Langeraar; lb. Dorus, 4428 S. van A. H. Rotteveel te Oude Wetering; 2a. Cars, 4490 S van H de Jong te Nieuwkoop; 2b. Harry, 4451 S. van H. v. d. Stoel te Zoeter- woude; 3a. Elly's Willem, 4444 S. v. B. J. v. Leeuwen te Reeuwijk; 3b Romanus, 4493 S. van G. de Bruin te Alphen aan den Rijn; 3c Evert. 4485 S. van A. van Dorp te Hazers- woude. Twee-jarige stieren (groep 2): la. Siegfried. 4331 S. van J H. Straat hof te Rijpwetering; lb. Victor van Castor, 4443 S. van Gebr Zwanen burg te Bodegraven; lc Ditmar, 4442 S. van Erven J. H. Verburg te Bodegraven; 2a. Condor v Groeve, 4440 S. van J. P. Verweij te Woer den; 2b Marchines, 4448 S. van C. Kwakernaak te Bodegraven; 2c. He- ridon, 4464 S. van W. C. v d. Vis te Alphen aan den Rijn; 3a. Casper, 4345 S. van A. Roest te Leiderdorp: 3b. Dorus, 4447 S. van A. van Ros- sum te Barwoutswaarder; 3c. Al fred, 4496 S. van W. Vonk te Lei muiden. Een-jarige stieren (groep 1): 1. Gregor, 4739 S. van Gebr J. en G. Hoogevcen te Noordwijk; 2a. Justus, 4595 S. van C Duivenvoorde te Rijpwetering; 2b. Cesar, 4588 S. van H. F. J. Mooren te Leimuiden; 2c. Adriaan, 4746 S van C. van Zwieten te Alphen aan den Rijn, 2d. Gus taaf, 4592 S. van G. Treur te Leimui den; 3a. Bert, 4589 S. van H. Blij- leven te Nieuwkoop; 3b. Mithras, 4765 S. van C. van Zwieten te Alphen aan den Rijn; 3c. Roelof 4624 S. v. Wed. Kroes te Woubrugge, 3d. Mar cel van Schultinga, 4747 S. van J W. A. v. Niekerk te Alphen aan den Rijn. Een-jarige stieren (greep 2): la, Julius, 4743 S. van E. G. Rozeboom te Rijnsaterwoude, lb. Grietman, 4762 S. van M. Visser te Alphen aan aan den Rijn; 2a. Maarten 2 van Alma, 4742 S. van Gebr. J. en W. v. Leeuwen te Zevenhoven; 2b. Tjeerd 4762 S. van M Viser te Alphen aan den Rijn; 3a. Joop, 4744 S. van S. J. Visser te Rijnsaterwoude; 3b. Maar ten, 4745 S. van J. Los te Alphen aan den Rijn. IN DE LEIDSE Trianon: „Alles naar wens" is een groots opgezette show-film, waarin men een maximum-aantal sterren laat optreden. Het verhaaltje, dat de achtergrond vormt, speelt zich af in een Amerikaans legerkamp, waar militairen hun training ontvangen voor de grote strijd in Europa. De (aardige) dochter van de kolonel gaat in het kamp muziekavondjes orga niseren, om de militairen wat aflei ding te bezorgen. Ze heeft natuurlijk een overweldigend succes en wordt volgens het beproefde recept ver liefd op een soldaat. Deze soldaat is in zijn burgerleven circusartist en het laat zich raden, dat Pa niet bijs ter enthousiast is met de keuze van zijn dochter. Dit verandert natuur lijk en aan het eind van de film wanneer de militiaren inschepen voor Europa is alles in kannen en krui ken. De point van de film is een gro te show, welke als afscheid voor de militairen gegeven wordt. Deze is geslaagd te noemen, alleen had men er beter aan gedaan, het geestelijk onvolgroeide „enfant terrible" van de filmwereld, Micky Roony, niet als conferencier te laten optreden. Naast de show, is er een ruim gedeelte van de film ingeruimd voor geslaagde humor en men kan zo nu en dan voortreffelijke pianomuziek beluiste ren. Wegens de revue-sfeer en enkele sketches voorbehouden voor 18 jaar en ouder. Luxor. Na „The Jolson Story" is er thans een tweede film gewijd aan het leven van de kortelings over leden zanger Al Jolson, die twee maal in zijn leven de harten van de Amerikanen wist te veroveren In „Al Jolson sings again'" ziet men de zanger in zijn tweede jeugd. Nadat hij jarenlang niet meer opgetreden is, begint hij na het uitbreken van de tweede wereldoorlog een tour- née langs de fronten. Door een ern stige ziekte moet hij naar de V.S. te rugkeren, waar hij kennis maakt met een charmante verpleegster, die na verloop van tijd zijn vrouw wordt. Hoewel Al er van overtuigd is, dat hij zijn tijd gehad heeft, dringt zijn vrouw er op aan terug te keren voor het voetlicht. Na veel strubbelingen gebeurt dit, waarna een film over zijn leven hem weer tot de grote zanger van Amerika maakt. Natuurlijk is deze geschiedenis doorvlochten met bekende songs uit Jolsons carrière en wij zijn er van overtuigd, dat de film evenals de eerste veel belangstelling zal trek ken. Zij is dat' ten volle waard. Voor alle leeftijden. Casino. De twee Yankees, die in Trinidad terecht kernen, beginnen hun loopbaan als gezworen vrienden- gangsters, om verbolgens doodsvijan den te worden en weer te eindigen als de beste vrienden. Dit laatste ge beurt wanneer Amerika in oorlog ge raakt en zij zich zó hevig patriot ge voelen, dat alle veten worden verge ten. Een film met een goedkoop re laas, dat in enkele opzichten zelfs minder sympathiek aandoet. Het Amerikaanse leger wordt voorgesteld als een apparaat, dat samengesteld werd om een paar rare snuiter in de gelegenheid te stellen, wat onzin uit te halen. Bestond die onzin uit goede humor, we zouden nog alles verge ven, maaar hier ligt de onmacht er wel erg dik boven op. Rex laat ons de „Schrik der zeven zeeën" zien, een piraat tegen wil en dank, die meer de vrouwenharten dan de zeeën onveilig maakt. Alles bij elkaar een hoop dolle dingen, waarmede men zich kan amuseren, mits boven 14 aar. weersverwachting (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER. In het Zuid-Oosten van het land overwegend zonnig weer en weinig verandering in tempera tuur. Elders aanvankelijk wei nig, maar later toenemende be wolking en lagere middagtempe- raturen dan vandaag. Droog weer. Vannacht weinig wind en hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdacht meest matige wind tussen Noord en West. 13 Mei: Zon o-p 04.51, onder 20.22; Maan op 10.24 en onder 02.05 uur. 14 Mei: Zon op 04.49, onder 20.24; Maan op 11.50 en onder 02.21 uur. 15 Mei Zon op 04.48, onder 20.26; Maan op 13.08 en onder 02.34 uur. Het KNMI te de Bilt geeft het vol gende overzicht van de weersver wachting gedurende de Pinksterda gen: Het weer in ons land is de laatste dagen geleidelijk onder invloed ge komen van een hogedrukgebied bo ven de Britse eilanden. Dit bracht ons in een koele en droge Noord- Oostelijke luchtstroming. Het ge noemde hogedrukgebied is vrij standvastig en hoewel het boven Schotland tijdelijk wat afneemt, na dert van de Oceaan een nieuwe rug van hoge druk, die het gaat verster ken. We mogen in verband hiermede verwachten, dat het weer tijdens de Pinksterdagen niet zo heel veel zal verschillen van dat van de afgelopen dagen. De luchtaanvoer zal hoofdza kelijk uit de richting van Zuid-Scan- dinavië blijven geschieden. De neer- slagkansen zijn gering. Hoewel tij delijk wolkenvelden kunnen over drijven, mogen ook flinke perioden met zonneschijn verwacht worden. De mogelijkheid bestaat dat de tem peraturen, die aanvankelijk aan de lage kant zijn, in de loop van de Pinksterdagen een lichte stijging zullen ondergaan. Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus Johannes z. v. J. J. Hoogeveen en J. M. van Soest. Cornelia Geertruida Maria d. van G. J Neuteboom en G. C. Hoogland. Cornelis Wilhelmus Johannes z. van W. J. Schouten en M. P. C. de Bruijn. Jacob Willem z. van G. F. Scheffer en J. J. Pardon. Johannes z. van P. Ser- vaas en M. van der Ster. Pieter Hen drik z. van C. J. van Hilten en S. Groenheijde, Cornelia Wilhelmina d. van J. J. van Klaveren en C. van Beelen. Overleden: S. M. van Leeuwen huisvr. van Verleun 60 j. M. A. M. Knaap huisvr. van Berlemon 76 j. J. W. Spaanderman vrouw 73 j. J. G. Maan wed. van Gerretsen 77 j. Laatste Berichten RAAD VAN STATE. Tot lid van de Raad van State is benoemd mr. R. Kranenburg, voor zitter der Eerste Kamer. Verhog;ng bij uitkering ouderdomsvoorziening Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging van de inkomensgrenzen en dt uitke ringsbedragen van de Noodwet ouderdomsvoorziening. Hiermede voldoet de regering aan de toezeg gingen, gedaan in de regeringsver klaring bij het optreden van het nieuwe kabinèt. Tot nu toe werden de uitkeringen krachten de Noodwet Ouderdoms voorziening verhoogd één keer met een vaste bijslag (1948 in ver band met de z.g. Joekes-gulden) en daarna werden ze verhoogd met 5 (ingaande 1 Januari 1950) Dit per centage werd tot 10 verhoogd, in gaande 1 September 1950. Thans wordt voorgesteld om de uitkeringsbedragen zelf en de inko mensgrenzen te verhogen in dier voege, dat de tot nog toe verleende tijdelijke bijslag worden verwerkt in de uitkeringbedragen en inko mensgrenzen. Tevens is hierbij ver werkt de laatste verhoging van 5 De kosten dezer wijziging worden geraamd op 17 millioen gulden. VERHOGING LOONGRENZEN EN DAGLOONGRENZEN VOOR DE VERSCHILLENDE SOCIALE VERZEKERINGSWETTEN. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp van bovengenoem de strekking. Nu te rekenen van 18 Maart 1951 ter cómpensatie van de kosten van de stijging van het levc-.nsonderho i, mede als gevolg van de verminde ring der subsidie op een aantal le vensmiddelen de lonen weder zijn verhoogd, heeft de regering het re delijk geacht dat ook de ioongrenzen voor de verschillende sociale verze keringswetten aan deze nieuwe loon regeling worden aangepas' Voorgesteld wordt de huidige loon grens voor de Invaliditeitswet en de Ziektewet van 4725 te brengen op f 4925 en de dagloongrens, geldende voor de premiebereicening en de be rekening van de uitkeringsbedragen ingevolge de hiervoor genoemde wet ten en de drie ongevallen wetten, welke thans 13 bedraagt, te verho gen tot 14. Hieruit vloeit ook voort, dat de weistandsgrens voor de verrüc*- e ziekenfondsverzekering stijgt tot ƒ4925.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2