S)e CoidóeSoii^cmt Voorbereiding voor Chinees offensief Drie bisschoppen in China gearresteerd Risico in 't Oosten groter dan in 't Westen De Raad van Europa te Straatsburg Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDA 12 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12280 M HELPT DE B/SSCHOP i ÉT Jt KEKKEN awweffl J Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd-, t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. I eletoontjes t 1-50 ZONNEFEEST „Het is daarom dat in vreugde - vervoering de gehele wereld juicht!" /~\F het met Pinksteren mooi of lelijk weer zal zijn, is een vraag, niet van belang ontbloot. Pinksteren is altoos een uitgaans-feest geweest. Op het noordelijk halfrond lokt het seizoen ertoe (op het zuidelijk half rond is het herfstDe Pinkster uittocht in de vrije natuur is de in zet van de zomer en het zachte jaar getijde duurt-in onze streken zo kort, dat het wijs is van iedere aangebo den gelegenheid gebruik te maken. Maar toch zou het Pinksterfeest ake lig leeg, dor en ondanks zonne schijn steen-koud zijn, indien op deze dagen in ons niet iets meetrilde van de woorden, welke ook boven dit artikel zijn aangehaald: „Het is daarom dat in vreugde-vervoering de gehele wereld juicht". Ook de andere Christelijke hoogtijdagen, Kerstmis, Pasen, Hemelvaart worden door een volkomen heidense viering ontzield. Met geen ervan is het proces van verwereldlijking echter zo ver voort geschreden als niet het Pinksterfeest, dat voor Christenen en heidenen bei den veelal niet anders betekent dan een dubbele uitgaans-dag, met deze voor Katholieken lastige verplichting, dat zij op Eerste Pinksterdag toch nog even naar de kerk moeten Laten we, welgemoed, aannemen, dat alle Katholieke? weten, dat op Pinksteren de nederdaling van de H. Geest over de apostelen wordt herdacht. Zij nemen het voor ken nisgeving aan en „gaan over tot de orde van de dag", welke orde be staat uit plezier-maken. Zij beseffen nog maar weinig of helemaal niets van de vreugde, die op deze dag de Christenheid moet doorstromen, van welke vreugde de aangehaalde woor den uit de Pinkster-prefatie de ver tolking zijn. Men zou zo denken, dat in onze mo derne tijd van sombere geestes-ver warring en van een duidelijk aan het licht tredend onvermogen vrede en eendracht op de aardbol te bewaren, de mensheid er meer dan ooit be hoefte aan zou hebben zich te koes teren in de uitstraling van de Geest, „die alles samenhoudt", en zich open te stellen voor het ontvangen Zijner zeven-voudige gave. Rookgordijn verbergt troepenbewegingen COMMUNISTEN hebben Zaterdag aan het Oostelijke gedeelte van het centrale front een rookgordijn gelegd van 45 km. lengte om hun troepenbewegingen te verbergen. Van Ooemhwa strekt het gordijn zich langs de heuvels uit in Oostelijke richting tot een punt ten Noorden van Indje. Een kleiner rookgordijn bedekte hun bewegingen ten Noordwesten van Seoel. Geallieerde luchtverkenners meldden, dat communistische troepen langs de voornaamste weg ten Noorden van Hwatsjon trekken, hetgeen er op wijst, dat de Vrijdag gesignaleerde samentrekking in dat gebied voortgang vindt. Korte doch felle gevechten werden geleverd tussen communistische groe pen en geallieerde patrouilles op het Westelijke front en het Oostelijke ge deelte van het centrale front. Ten Oosten en ten Zuiden van Moensan ontmoetten tankpatrouilles van de V.N. sterker wordende tegenstand. Ten Noorden van Ooedjongboe kon den de geallieerden zonder tegen stand te ontmoeten verder oprukken dan in de voorgaande twee weken het geval was. In de heuvels ter weerszijden van de weg OedjongboeSeoel echter raad en sterkte, kennis, vroom heid en de vreze Gods wordt door de wereld versmaad. Het kan geen verwondering wek ken, dat de wereld aan haar eigen wijsheid dreigt ten gronde te gaan, aangezien zij in overgroten dele on willig is, zich door de Geest Gods te laten bedauwen. En niemand, ook al is hij gedoopt en in Christus' Kerk opgenomen, moet er zich over verbazen, als hij geen raad en uitweg weet in de wil de worsteling der volkeren en der meningen, aangezien hij zich onver schillig toont voor het licht der alles- herscheppende genade. Er zijn vege tekenen aan de wand der toekomst. Het is in alle toonaarden verkon digd en reeds zo dikwijls, dat de mensen er beu en ongevoelig voor zijn geworden. Hoogstens worden ze ertoe ge bracht, zoveel mogelijk geld in goe deren om te zetten en van het nog „mooie weer" te profiteren en het er flink van te nemen. Maar hun bezorgdheid voor de toe komst drijft er hen niet toe zich vol komen veilig te stellen en met gerust gemoed de toekomst in te kijken. Op een vergadering hoorden we onlangs een jongeman de mening uiten, dat het Bijbels verhaal over de leliën en de vogels „slechts" een gelijkenis was. Deze onderschatting van gelijkenissen zullen we ter zijde laten, doch aan de genoemde gelijke nis wordt een uitleg verbonden, wel ke is: „Zoek eerst het Rijk Gods en zijn gerechtigheid en al het overige zal u worden gegeven als toegift". Eenzelfde Chri.clelijke luchthartig heid bezielde ook Petrus (en hoe kon het anders!) toen hij schreef: „Werp al uw bekommernis op Hem, want Hij draagt ze voor u". Deze diepzinnige onbezorgdheid heeft haar weerklank gevonden door alle Christeneeuwen heen en spreekt al zeer sterk uit het beroemde gebed van Claudius de la Colombière, waarin hij besluit „in het vervolg zonder zorgen te leven". Hij kwam onschuldig in de gevangenis terecht en had in zijn leven veel tegenwer king te verduven en te verduren, maar het ging alle.- buiten zijn ge moedsrust om, daar hij de vreugde had gevonden, die „niemand meer ontnemen kan", de verborgen schat in de akker, waarvoor hij alles had verkocht, de parel, waarvoor hij alle andere edelgesteenten had uitgeruild. EEN dergelijk staan boven de golf slag der gebeurtenissen, boven ebbe en vloed van geluk en ongeluk, komt ons benijdenswaardig voor. Is zij niet de uiting van hoogste mens waardigheid en van onbeperkte-men- selijke vrijheid? Is dat niet Christen zijn zoals Christus het van zijn vol gelingen verlangt, als Hij ons aanraadt „onbekommerd te zijn voor de dag van morgen" en ons alleen maar aan Vader laat vragen ons heden „het da gelijks brood" te schenken? Zulk een kostbaar Christelijk op- •imisme nu, dat stevig staat te mid den der woedende golven, is de ze ven-voudige gave van de Geest, welke uitgestort wordt over degenen, die zich vernederen „onder de mach- De Chinese communisten hebben drie katholieke bisschoppen in China gearresteerd, aldus ontleent het Va ticaanse nieuwsagentschap Fides aan de Chinese communistische pers. De drie bisschoppen zijn mgr. Ford (Amerikaan) bisschop van Kaying, mgr Donaghy (Amerikaan) bisschop van Woesjow en mgr. Boisguerin (Fransman) bisschop van Soeifoe. Mgr. Ford werd tezamen met een Amerikaanse zuster met gebonden handen door de straten van Kaymg geleid, terwijl een opdringende me nigte communisten riep' „Weg met de imperialisten". Mgr. Ford zal wor den berecht wegens „spionnage, hulp aan de contra-revolutie, valse propa ganda en sabotage van de „onafhan kelijke" Chinese kerk". De Poolse regering heeft de V.S. ervan in kennis gesteld, dat bisschop Joseph Fadewslci in een Poolse ge vangenis na vier maanden arrest is overleden. Bisschop Padewski was Amerikaans onderdaan. Op 19 Januari werd hij gearresteerd door de Poolse veilig heidspolitie, beschuldigt van over treding van Poolse monetaire maat regelen. werden felle gevechten geleverd met zwervende communistische pelotons. Bij Oeidjongboe werd het oprukken van een V.N.-patrouille opgehouden door mijnenvelden. In de Westelijke e1' centrale front sectoren werden slechts gevechten op kleine schaal geleverd. Officieren melden, dat de commu nisten hun strijdmacht groeperen in het gebied van Moensan en langs de weg van Hwatsjon naar Tsjoentsjong. Ten Noordwesten van Tsjoentsjong werden, wat men denkt, Chinese keurtroepen waargenomen. Het UNO-hoofdkwartier verwacht niet, dat de aanval direct zal begin nen. maar aan het Westelijke centrale front rukten de verbonden troepen niet verder op, maar groeven zich in achter met zandzakken versterkte stellingen, die voorzien zijn van boo bytraps en prikkeldraadversperrin gen. Ontbinding Franse Nat. Vergaderinq Verkiezingen op 19 Juni De Franse Nationale Vergadering heeft hedennacht om 2 uur een wets ontwerp aangenomen, waarbij op 4 Juli a.s., .vier maanden vóór het af lopen van de wettelijke periode, de Nationale Vergadering zichzelf ont bindt. Het aannemen van dit wetsontwerp verzekert, dat op 17 Juni a.s. alge mene verkiezingen kunnen worden gehouden. Verwacht wordt, dat Queuille de officiële verkiezingsdatum zal aan kondigen, zodra het wetsontwerp la ter op de dag is aangenomen door de Senaat. Sedert Queuille op 10 Maart j.l. aan het bewind kwam, heeft hij er steeds naar gestreefd zo vroeg moge lijk algemene verkiezingen te laten houden. Hij is er in geslaagd een aantal pogingen, om het kabinet tot October aan het bewind te laten, te laten mislukken. Het wetsontwerp tot ontbinding werd aangenomen met 362 tegen 219 stemmen. Staking in Spanje geëindigd Alle vierduizend arbeiders in de Spaanse stad Pamplona, die vier da gen hebben gestaakt uit protest te gen de gestegen kosten van het le vensonderhoud, hebben gisteren net werk hervat. Honderden mensen, die na botsin gen met de politie in hechtenis wa ren genomen, zouden zijn vrijgela ten, waarmee dan een van de eisen van de stakers zou zijn ingewilligd. De andere, die gisteren door de gou verneur aan de regering te Madrid zijn getelefoneerd, luiden: geen re presailles tegen de stakers, uitbeta ling van het loon over de dagen, dat gestaakt is, verhoging van de voed selrantsoenen en „ernstige pogingen" om de prijzen te verlagen. DE „TROMP" IN STOCKHOLM. De Nederlandse kruiser „Tromp", die deel uitmaakt van het smaldeel V, is Vrijdagochtend voor een bezoek aan Stockholm in de Zweedse hoofd stad aangekomen. Hr. Ms. „Tromp" arriveert aan de kade. Op het dek staat de beman ning aangetreden; terwijl op de ka de een erewacht van Zweedse Mari niers staat opgesteld. Foto A.N.P. Telefoto DN HM 1851/30. OPNIEUW AARDSCHOKKEN IN EL SALVADOR. In El Salvador hebben zich nieu we aardschokken voorgedaan. De hevigste bevingen werden in het Oosten van het land gevoeld. In de hoofdstad veroorzaakte een krach tige beving een paniek onder de be volking. De in het Oosten van het land gelegen stad California zou ver woest zijn. Gromyko's vasthoudendheid ten weinig voelen voor praten en onderhandelen, doen zij zich in het Westen heel anders voor. Wij weten wel niet alle finesses van het overleg tussen Mao en Moskou, maar kun nen ons toch moeilijk voorstellen, dat de Chinezen hun aanvallen voortzet ten tegen de wil van Moskou. Inte gendeel het ligt volkomen in de lijn van de Russische politiek, dat Mao vecht, zoveel hij kan. Waarom zijn er anders die straaljagers rondom de Mandsjoeryse grens, waarvan nie mand veronderstellen kan, dat zij door de Chinezen zelf zijn gebouwd? Neen, in het Oosten is Moskou blijkbaar niet gebrand op conferen ties. Maar in het Westen: daar 0 wil het een Viermogendheden- conferentie, /aarvan de agenda uiterst „zorgvuldig" wordt voorbe- RUSSEN STAAN ACHTER DE CHINEZEN IN ZIJN GETUIGENIS voor de twee senaatscommissies heeft George Marshall gisteren gezegd, dat het risico van oorlog met Rusland in het Verre Oosten veel groter is dan het risico van Russische agressie in West-Europa. De kwestie was opgeworpen door de republikeinse sena tor Hickenlooper. die vroeg, waarom Amerika in Europa wel het risico durft te lopen een oorlog met Rusland uit tc lokken en waarom het aan de andere kant, in het Verre Oosten, een dergelijk risico weigert te aanvaarden. LORD BEVERIDGE IN ZWITSER LAND. De 72 jarige Lord Beve- ridge, stichter van het naar hem ge noemde plan, vertoeft met zijn echt genote in Zwitserland. Het plan-Beveridge had ten doel de Britse arbeider te beschermen voor financiële nood door het garan deren van een bestaansminimum en het opheffen der oorzaken van de werkeloosheid. De bekende liberale Engelse poli ticus met mevrouw Beveridge in de tuin van hun hotel te Zürich. tige hand van God", over al degenen, die het geestelijk Koninkrijk zoeken binnen te gaan, zich bewust van hun hulpeloosheid, om zonder genade een goed mens te kunnen worden en te kunnen blijven. Het Pinksterfeest is het zonnefeest by uitstek, het feest, waarop de Christenheid zich zont en koes tert in de weldoende liefde-bestra ling van de Geest, die alles samen houdt, het feest, dat naar buiten voert in de reine lucht, de balsemende geu ren en de parelende dauw van de Christelijke lente, welke ons her schept tot nieuwe mensen, die te mid den van boze geruchten en zwarte plannen leven zonder bekommernis en zorg. Kom. Heilige Geest.... maak ons vogel-vrij. Marshall antwoordde, dat de twee gebieden niet te vergelijken zijn: in het Verre Oosten hebben wij te ma ken met een kwestie die zeer kritiek is voor de Sovjet-Unie, omdat deze, voor zover wij weten, volledig achter de Chinese communistische regering staat en er een verdrag is tussen bei de landen. Daarom is de toestand met het oog op een eventueel optreden van de Russische regering in Korea meer ge spannen dan in West-Europa. Wij zijn van mening, aldus Marshall, dat wij in Europa geen andere keus hadden dan te doen, wat wij gedaan hebben, tenzij wij dat werelddeel door ons verzuim onder communistische heer schappij willen zien. Senator Hickenlooper was niet overtuigd: Het schijnt mij toe, zo zei hij, dat, als de Russische belangen zo zeer samenvallen met die van de Chi- IN DE RAADGEVENDE VERGADERING van de Raad van Europa te Straatsburg zijn de debatten over de politieke kanten van de Europese defensie begonnen. De commissie van algemene zaken heeft met grote meerderheid een rapport van de Nederlandse afgevaardigde dr. Marg. Klompé aanvaard, waarin er0p wordt aangedrongen, dat de lo pende onderhandelingen over een Europees leger (het z.g. plan-Plé- ven), die gaande zijn in Parijs, uitgebreid worden tot ieder lid van de Raad van Europa, dat zich er bij wenst aan te sluiten. Dit is vooral van belang voor Grie kenland en Turkije, die geen leden zijn van het Atlantisch pact, die een betere verbinding met het West- Europese defensie-systeem wensen en die wel waren uitgenodigd voor de Parijse conferentie. De Engelse conservatief, Sandys, viel het rapport aan, zeggende, dat dit een passief document was. Naar zijn opvatting moeten de Sovjet- Unie en haar satellieten er voor gè- waarschuwd worden, dat elke actie tegen Z.-Slavië door hét Westen als een oorlogsdaad zal worden be schouwd. Sandys zal vandaag deze kwestie in de Assemblée brengen. In de vergadering van gisteren deed zich een incident voor. Spreken de over de Saarkwestie, wond de Duitse socialist Ernst Rölk zich zo verschrikkelijk op, dat hij flauw viel. Een andere Duitse socialist, Karl Mommer, kreeg na een onderbreking van tien minuten de gelegenheid Rölks rede te voltooien. Een overweldigende meerderheid van de Assemblée sprak zich voorts uit voor de zo spoedig mogelijke be krachtiging van het plan-Schuman door de zes betrokken West-Europe- se landen. Alleen de Duitse socialis ten waren tegen. De Engelse labour- leden onthielden zich „omdat het on beschaamd zou zyn voor niet bij het plan-Schuman aangesloten landen, een advies voor de gedragslijn te ge ven". De Nederlandse gedelegeerde Van der Goes van Naters, diende ten slot te een voorstel in, om een bijzon dere commissie voor voedselvoorzie ning en landbouw tc vormen. r.ese communisten, het voor Rusland zaak is de Chinezen koste wat het koste de overwinning te helpen be zorgen. En als wij.in Korea op de zelfde voet voortgaan en de commu nisten komen te staan voor een ze kere nederlaag, dan zouden de Rus sen volgens deze redenering zich hoe dan ook in de strijd werpen om hen voor deze nederlaag te behoeden. Wij kunnen hen dus evengoed met onze bommenwerpers tot in Mand- sjoerije achtervolgen en hun voorra den daar vernietigen. Marshall wees er op, dat de stap om aanvoercentra in China te bom barderen een politiek besluit zou zijn. Hij zal zijn getuigenis vandaag be ëindigen. De onveiligheid op Java Bende vermoordt zeven personen Drie Nederlandse employe's, twee Indonesische politiemannen en twee vrouwen zijn gisteravond bij Soeka- boemie (West-Java) vermoord door een twee- of driehonderd man sterke goed bewapende bende in politie- en legeruniformen. De Nederlanders waren als ge woonlijk tegen het vallen van de avond van hun eigen onderneming, Mira Montana, in het Soekaboemise, naar de nabijgelegen onderneming Goenoeng Boeleud gegaan, om daar te overnachten, daar laatstgenoemde onderneming een politiewacht heeft van twintig man. Bij de aanval van de bende ver weerde deze wacht zich hardnekkig, maar moest voor de overmacht zwichten, nadat twee politiemannen en twee vrouwen gedood waren een politieman zwaar gewond was. Daarna sommeerden de bendeleden de Nederlanders naar buiten te ko men, waar zij werden neergescho ten. Toen hulp van de politie uit Soe- kaboemi kwam opdagen, verdween de bende met ruim tien geweren. De namen van de Nederlanders zijn: B. Timmerman, C. A. de Voogd en F. Meeter. reid door z.g. „plaatsvervangers" Men is reeds maandenlang er mee bezig en schijnbaar zit men te kib belen over allerlei futiliteiten. Maar Gromyko weet heus wel, wat hij wil, al zijn de bedoelingen voor ons niet altijd volkomen duidelijk. Het is evenwel opvallend, dat de Sovjet-Russische plaatsvervanger in het bijzonder vasthield aan een be paald geformuleerd agenda-punt over de „vervulling van de overeenkomst van Potsdam met betrekking tot de demilitarisatie van Duitsland en het voorkomen van een Duitse herbewa pening". Zo'n groot gewicht hechtte Moskou daaraan, dat dit punt geheel apart en boven op de agenda zou moeten staan. De Westelijke geallieerden wilden daar evenwel niet aan. De mogelijke herbewapening van West-Duitsland in verband met de inschakeling van dit land in het raam van de Wcst- Europese defensie was in het oog van het Westen eerder een gevolg dan een oorzaak van dc spanning tussen Oost en West, zodat het geen zin had, daarover op dc eerste plaats te gaan spreken, zonder de eigenlijke oor zaak, dc agressieve houding van Mos kou,. erin te kunnen betrekken. Gromyko is daarna wel zo goed geweest om hier en daar concessies te doen, maar dc prioriteit van het agenda-punt betreffende de Duitse •herbewapening heeft hij nooit los gelaten. QOK IN DE JONGSTE concessie y van de Russen, van Donderdag j.l. is aan deze prioriteit vastgehou den. Gromyko heeft, zoals gemeld, het geallieerde voorstel van de z.g. ge splitste agenda aanvaard, dat is een agenda, waarop de onderwerpen, waarover men het eens is geworden, worden opgenomen apart van de on derwerpen. waarover men het niet eens is geworden. Dan moeten de ministers zelf maar zien, wat zij er van maken. Een weinig elegante op lossing voor een agenda-commissie, maar het was tenslotte een uiterste poging om de Viermogendhcdoncon- ferentie toch nog te redden. Gromy ko aanvaardde dit voorstel, maar al leen als de kwestie van de Duitse herbewapening als eerste punt ter bespreking zou worden opgenomen. Waarom willen de Russen toch eerst en vooral praten over die ene kwestie, die niets meer is dan een onderdeel van het hele complex van kwesties, welke tezamen dc span ning in het leven hebben geroepen? De reden ligt voor de hand: de Russen willen met de hele groot scheeps opgezette conferentie niets anders bereiken, dan dit éne beperk te doel: de sabotage van het Westerse verdedigingsplan. Op zo'n conferen tie hebben zij een prachtig internatio naal forum voor hun propaganda- speeches, met al de heerlijke vooruit zichten van meningsverschillen, die zich dan kunnen gaan ontwikkelen tassen de geallieerde landen, en van agitatie onder de Westduitsers, aan wie moet worden bijgebracht, dat soldaatje spelen aan dc kant van de Westerse geallieerden een ongezon de bezigheid is. Hetgeen natuurlijk verandert, zodra zij eventueel onder leiding van Moskou zouden komen te staan, zoals hun broeders, de Oost duitsers, die daar in het Volksleger alleen maar voor de vrede vechten. Om dit beperkte doel te bereiken wil Moskou desnoods wel een agen da van ndg veel meer punten aan vaarden, want als dit voor hen zo belangwekkende punt is afgehandeld en het doel dus bereikt is, is er altijd wel een voorwendsel te vinden om de conferentie af te breken, zodat de rest van dc agenda niet meer ter sprake komt. Wij kunnen bezwaarlijk vertrou wen hebben in een gunstige afloop van zo'n Viermogendheden-conferen- tie. Gromyko's vasthoudendheid op de voorbereidende agenda-conferen tie spreekt reeds een taal, welke vol doende duidelijk is. KoJiititie... Verlies een uur in de morgen en u zult er de hele dag naar moeten zoe ken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1