£e« Hollandse „üolanie" Ij. Geelen Schooljeugd van Alphen deed verkeersexamen Critiek op beleid van B. en W. Tentoonstelling Modelwoning BOUW- EN AANNEMINGSBEDRIJF GEBR. A» Sc 7BREUR VRIJDAG 11 MEI 1951 DE LEIÓSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 te W.entiaafdfiif.ilie EMIGRANTEN UIT LEIDEN EN OMGEVING (Van onze correspondent in Australië) TITentworthville zult ge niet op uw kaart kunnen vinden, tenzij ge een heel beste atlas hebt. Want, Wentworthville is helemaal geen belangrijke plaats in Austra lië en om welke reden nu een heel klein Hollands gemeenschapje er zich heeft gevormd, is niet te achterhalen. Maar men ziet zoiets wel meer in Australië. Wanneer er ergens èèn Hollander woont, schijnt dat anderen aan te trekken. Het kan gebeuren dat die ene Hollander een andere familie tijdelijk onderdak geeft, waar door beiden er in die omgeving „blijven hangen", hetgeen dan weer ande ren aantrekt. Hoe het ook zij, in en rond Wentworthville „hangen'' dan veel van die Hollanders en toevallig ook heel wat van rond Leiden afkomstig. Of de familie Waemaker uit Oegst- geest er de lichte invasie heeft inge zet, weet ik niet, doch zy woont er al bijna twee jaar en toen begon Holland zo'n beetje de uittocht naar Australië. Niet zo heel veel later is Piet Hendriks, de Leidse kapper in Wentworthville aangekomen. Daar zat toen nog een andere Hollandse familie, waar hij onderdak kreeg, tot dat het vorig jaar z'n vrouw en kin deren arriveerden. Toen had hij er een harde tijd op zitten. Overdag stond Hendriks in een kapperswinkel te Paramatte, het aardige stadje, dat op een paar mijl afstand van Wentworthville is gelegen; des nachts werkte Hendriks in een chocoladefabriek. De paar uren, die er nog over wa ren, moesten gehoeg zijn om te sla pen Ja, als een immigrant spoe dig „de benen onder het lijf" wil heb ben, dan is het hard aanpakken. Toen vrouw en kinderen ruim een half jaar later arriveerden, kon Hen driks als voorlopig onderdak een caravan aanbieden met als premie de koopacte voor een stukje grond in Wentworthville. De fabriekshaan werd er aan ge geven, doch Hendriks heeft nu dezer dagen zijn „tempore dwelling", het tijdelijk huis dat hij zelf bouwde, be trokken en gaat spoedig starten met de bouw van een permanent huis. Hij is in zijn vrije tijd nog de „huis-kapper" van de Hollandse ko lonie, zodat het behoorlijke loon uit de Paramatta-winkel nog wordt aan gevuld. Neen, slecht heeft Hendriks het niet. „Maar ik zou vanavond toch, nog- eens be t in Leiden in een paar ge zellige zaken zitten,'' vertelt hij zo tijdens het bewerken der haardos van enkele jeugdige oud-Oegstgees- tenaren in de huize Wagemaker. Dat „huize' is in dit geval niet eens helemaal ten onrechte; de fa milie Wagemaker beschikt nu over een woning, die iedere immigrant hun zou kunnen benijden. Er zijn heel wat moeilijkheden aan vooraf gegaan, doch nu is de familie dan heel behoorlijk onder de pannen". Om die pannen te krijgen, moet je in Australië heel wat doen. Maar Wagemaker. die in Holland een uit gebreid internationaal transportbe drijf opbouwde, is in Australië niet bij de kisten gaan neerzitten. Hij bracht weliswaar drie vrachtauto's mee, doch daar ben je nog niet mee klaar! Die wagens moeten rijden. En wegenbelasting kent men in Australië ook. Péch eveneens. Daar aan ontbrak en ontbreekt het de oud-Oegstgeestcnaar in Australië evenmin, hoewel hij zelf zegt dat het hem nogal aardig heeft meegeze ten. Langs allerlei wegen figuur lijk dan - moest hij vergunningen etc. te pakken zien te krijgen, waar na tenslotte een aardige Australische exmeditiedienst in elkaar was gezet Er is inmiddels een niewe vracht auto bijgekomen, waarvan ergens in de rimboe een onderdeel ontbrak, dat persé eerst uit Duitsland moest komenDe timmerman Zwaan uit Warmond heeft in de buurt van Wenthworthville eveneens zijn ten ten opgeslagen. Uit de Leidse omgeving afkomstig is eveneens de binnenhuis-architect W. A. Maas, die in Australië meer mogelijkheden zag dan in zijn vroe gere woonplaats Leiderdorp. Maar hij is nog aan de immigra tie-moeilijkheden bezig en moest voorlopig een zijpad van zijn beroep op; hij werkt als timmerman. Hij ziet wel perspectieven, want veel wordt hier nog niet gedaan aan de binnenhuis-architectuur. Men ziet het, er zijn onder de oud inwoners van Leiden en omgeving genoeg pioniers. Ze zitten heus niet alléén in de buurt van de grote weg naar het ge bied der Blue Mountains, waarlangs Wentworthville en Paramatta zijn gelegen. De monteur Sinke uit Lei den is b.v. flink de rimboe inge gaan; iedere immigrant heeft ni eenmaal z'n eigen wensen en verlan gens, die hij hier naar hartelst in vervulling kan brengen. De mogelijkheden in dit land zijn groot en wanneer men eenmaal „op de lijn zit", zzoals men dat hier noemt, wel, dan kan men behoorlijk de vleugels uitslaan en is groter vlucht mogelijk dan in Holland. Het gaat niet zo eenvoudig; Hen driks geeft het voorbeeld van het geen een immigrant heeft te doen, wil hij inderdaad slagen; Wagemaker toont aan Nederlandse ondernemers Een enorme sortering Klassiek en Moderne LANGSPEELPLATEN DECCA en MERCURY Voor Leiden bij: Radio Gramo Haarl.str. 55, to. Rai theater Leiden, Telefoon 20593 dat het „overplanten" van een be drijf wel mogelijk is, doch dat men hier ook zijn nieuwe moeilijkheden vindt. Maar de Nederlandse immigranten kunnen dit tevoren weten; emigre ren is geer» verhuizen doch een ge heel nieuw leven opbouwen. De één kan dit in sneller tempo dan de ander; de immigrant die daartoe in 't geheel niet in staat is, zal in het algemeen „de weg terug" afleggen. Men moet hier vooruit, omdat ach teruit bijna niet mogelijk is bij zoveel kansen die er zijn. Dat verschillende van onze oud-stad- of dorpsgenoten van die kansen we ten te profiteren, kan tot verheugen stemmen. dere agendapunten tot de e.v. ver gadering uit te stellen accoord. In zijn sluitingswoord stelde de voorz. er prijs op te verklaren, dat de gevoerde besprekingen zeer correct waren geweest. Bestuur Kon. Middenstandsbond. In het bestuur van de onlangs op gerichte afd. van de Kon. Midden standsbond, hebben thans definitief zitting genomen: J. de Ruiter, voorz., J. v. d. Steen, secretaris, P. v. d. Staak, penningm., S. J Zandvoort en G. Schmidt, commissarissen. Dammen. De stand in de wed strijden om de kampioenstitel van Noordwijk is na de 7e ronde als volgt: Th. Zwetsloot 12 p. uit 7 par tijen, L. W. Turk 7 uit 7. F. Drost 6 uit 5, Th. Vink 5 uit fi en 7. Pes- schier 4 uit 7. De grote strijd om de titel gaat dus nog steeds tussen F. Drost en Th. Zwetsloot. GEMEENTERAAD NOORDWIJK Maar vertrouwensmotie had slechts één tegenstemmer Onder voorzitterschap van burg. v. Berckel uwam gisterenavond de vol tallige raad van Noordwijk In ver gadering bijeen, waarbij het nieuwe raadslid L. v. Beelen Dzn. werd ge ïnstalleerd. Voor de duur van drie jaar t.w van 1 Mei 195130 April 1954 zal van de Staat worden gehuurd een strand- gedeelte ten Noorden van de vuur toren voor het recht van het doen plaatsen van tenten, stoelen enz. voor de prijs van ƒ300 per jaar. Op een gestelde vraag deelde weth. v. Leeu wen mede, dat de onderverhuur zal gegeven worden aan de vorige pach ters en wel aan de heer Meeuwen- oord het voorste gedeelte, omdat deze de oudste rechten heeft en het achterste gedeelte aan de heer Koe- lewijn. Aankoop plaatsvervangende cultuurgrond. Inzake het voorstel tot aankoop van het perceel gt;ond aan de Goo- weg, waarop voorheen villa „De Burcht" heeft gestaan, voor de som van ƒ9500.merkte de heer Pas- schier op, dat deze grond inclusief de nodige verbeteringen wat prijzig zal worden. Hij en de heer v. Rhijn acht te het wenselijk, dat deze transactie eerst in de agrarische commissie zou worden gebracht Zonder h.s. werd het voorstel van B. en W. echter ge accepteerd. Voor de verbreding van de Nieuwe Zeeweg is heden met een zestal eige naren overeenstemming bereikt over aankoop der genodigde grond a 1.75 per M2. Bij enkelen heeft het overleg tot heden gefaald, doch deze onder handelingen zullen worden voortge zet. De wijziging van de verordening op de heffing en invordering van het vergunningsrecht werd goedgekeurd, waarna de reclames op de schoolgeld heffing 1947/1948 volgens advies van B en W. werden aangenomen Na een pleidooi van de heer v. d. Niet, werd in het vooruitzicht gesteld, dat beroep zal worden aangetekend te gen de uitspraak var het verzoek van de heer L. v. Duijn. Aan de architect, de heer G. Drex- hage, zal een opdracht worden ge geven voor het ontwerpen van een bouwplan van 5 duplex-woningen, te bouwen op het Golfterrein. Geen gymnastieklokaal. Het verzoek van de R.K. Onder- wijsstichting Noordwijk a/Zee om medewerking voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de te stichten lagere school op het golfterrein, ad viseerden B. en W. af te wijzen, om dat de ligging *'an deze school te ver verwijderd is van de andere scho len te Noordwijk a/Zee. Voorgesteld werd een plan samen te stellen, waar bij alle scholen belang hebben. In het daarvoor te voeren overleg zullen uiteraard de betreffende schoolbe sturen worden betrokken. Van het bestuur der R.K. Uloschool te Noordwijk-binnen was een ver zoek ingekomen tot het stichten van een gymrastieklokaal, t.b.v. de R.K. Uloschool, de Wilhelminaschool en de Openbare school Hiertoe zal me dewerking worden verleent. Voor de vaststelling van de ge meente-rekening en de rekening der bedrijven over 1949. werd een com missie benoemd, bestaande uit de heren v. d. Niet, v. Ruiten en Wen ckebach, welke hierover hun advies zullen uitbrengen. Critiek van de heer Vogelaar. Het kardinale punt van deze ver gadering was wel de bespreking van het beleid van B. en W. als vervolg op de algemene beschouv/ingen ge houden bij de behandeling van de begroting 1951, waarbij de heer Vo gelaar ernstige critiek op dit college had uitgebracht. Door de heer Vogelaar waren een tiental punten als bewijsgrond inge- d'end voor hetgeen hij bij de alge mene beschouwingen naar voren had gebracht. Voorop wilde spr. stellen dat zijn critiek is gericht op het langzame tempo waarmede B. en W. de zaken afhandelt. Hierbij nam hij onder de loupe h?t Golfterrein, uit breiding waterleidingbedrijf, uitbrei ding Branweergarage, uitbreiding personeelsformatie bij O.W., Ruilver kaveling en uitg'^t' gronden Erve L. Lang; aankoop en verbouwing Ka- reol, Pro vine jale' weg, Exploitatie Gem. Sportterrein, Woningbouw en contract Zeebad. In een uitvoerig antwoord werd de critiek op de aangevoerde punten door de voorz. weerlegd. De heer Rippe was het voor het grootste gedeelte eens met de critiek van de heer Vogelaar, waaruit hü de ccnclusie trok, dat om de spoedige afdoening der gemzentelijke zaken te bevorderen de benoeming van een 3e wethouder noodzakelijk is. Uit het betoog van de heer Vogelaar conclu deerde hij, dat een motie van wan trouwen moet worden ingediend ten opzichte van het beleid van B. en W. De heer Vogelaar repliceerde hier op, dat hij wel critiek op het college had uitgeoefend, doch in het geheel niet had gesproken over „wantrou wen". De heer Sedelaar had met groot genoegen kennis genomen van de verantwoording van B. en W. Hij stelde een motie van vertrouwen in het beleid van B. en W. voor. Vóór deze motie stemden de heren: Mes kers, v. Rhün, Sedelaar, v. Beelen, Wurmerdam, de Monije, Schenkel veld, v. Ruiten, Wenckebach en Ur- lus, blanco stemden v. d. Niet Pas- schier, Janzen en Vogelaar; tegen stemde de heer Rippe, zodat de motie werd aangenomen met 10 voor, 4 blanco en 1 tegen. In verband met het vergevorderde uur ging de raad, na het crediet voor de uitbreiding van het waterleiding bedrijf met 40.700.tc hebben ver hoogd, met het voorstel om de ver- hoJiie ®U4 in de schaduw van Djenchis Khan Ruim driehonderd leerlingen van een negental scholen hadden zich aangemeld om het verkeersexamen af te leggen. Dit examen wordt gesti muleerd door de pl. ver. voor veilig verkeer en afgenomen onder politi oneel toezicht. De organisatie berust te bij inspecteur Grootfruijse. Het parcours waar gereden moest worden leidde vanaf de Nic. Beetsstr. via de Bloemhoftstr., Azaleastr., Hortensia- str., Leliestr. Rozenstr., v. Boetse- laarstr., Jan Luijkenstr.,, Albert Ver- weijstr. terug naar de startplaats in eerstgenoemde straat, 'n afstand van ongeveer duizend meter, berekend voor de tijd van plm. 5 min. Op het schriftelijk examen, dat de zer dagen was afgenomen werd een 20 tal leerlingen afgewezen. Mr. J. J. H. v. d. Brug, voorz. van de ver. voor veilig verkeer wees de jeugd op de betekenis van het exa men en de ernst van de mate der i talrijke verkeersovertredingen in den lande begaan. Een met goed gevolg afgelegd examen zou echter pas dan tot nut strekken als de wetenschap op dit gebied altijd in practijk wordt gebracht. Hierna liet de brigadier de heer J. C. Sijbring de eerste examinandi van de gem. nijv. school, welke het eerst en met het grootste aantal aan de beurt was starten. De uitslag van dit examen, dat de gehele dag in beslag nam. zal uiter aard enige tijd van administratieve berekening vergen en zal eerst vol gende week bekend zijn. Mr. v. d. Brug, kantonrechte!*, in- TWEE BLOKKEN WONINGEN GEREED Twee blokken van twaalf wonin gen van het plan W. Brouwer, die ge bouwd worden door de aannemers Gebr. A. en J. Breur te Rotterdam, zullen deze maand gereedkomen. De officiële overdracht aan de woning- bouwv. „Alphens Belang" zal plaats hebben op 24 Mei in de aanwezigheid van de burgemeester en andere auto riteiten. Intussen zijn al lieel wat jonge pa ren verblijd met een woningtoewij zing. Ondanks de lage huur, ongeveer 6.per week, maken de huizen een bijzonder goede indruk. Bijna alle woningen krijgen een voor- en ach tertuin, een schuur en een achterom. Beneden bevindt zich een ruim woonvertrek van ongeveer 20 m2, waarin een muurkast en een tegel- schoorsteen. Voor en achter zijn flin ke ramen en ook de keuken mag er zijn. Boven bevinden zich een tweeper soons en twee eenpersoons slaapka mers. Voorts is er een douche-cel, waar tevens gelegenhed is om de Maandagse was te doen. Een kleine vliering tenslotte kan dienen als be waarplaats. De heer N. T. W. Karsemeijer slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het doctoraal examen rechten. specteur van politie N. G. Groot- huijse, de inspecteur van het onder wijs, de heer Rozenheek sloegen eni ge tijd de verrichtingen der school jeugd gade. Schoolvoetbal De school voetbal wedstrijden, welke aanvankelijk om streeks Pasen waren vastgesteld, doch toen wegens de slechte weers omstandigheden slechts gedeeltelik konden worden gehouden, zijn nu vastgesteld op Dinsdag na Pinkste ren. Het volledig programma publi ceerden wij reeds 22 Maart. Hierin is geen wijziging gekomen. De ont moeting van de winnaar Rijnstreek met de winnaar van de Bollenstreek komt te vervallen. Scheidsrechters zijn de heren A. Verhoef en J. Ver- ruijt. De wedstrijden worden ge speeld op het Aiphense Boys-terrein. Prijsuitreiking plm. 4 uur aldaar. Zilveren jubileum bij N. Samson N.V. Donderdag herdacht de heer L. v. d. Hoek. schilder-portier, de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Uitgeverij N. Sanv- son N.V. In de nieuwe cantine aan de Wilhelminalaan werd de jubilaris te midden van het personeel, toege sproken door de heer N. Samson, oudste directeur, die de jubilaris dankte voor zijn ijver en toewijding en die hem als blijk van waardering een fraai geschenk aanbood, alsmede het vererend getuigshrift de Mij. voor Handel en Nijverheid. Tenslot te speldde de heer Samson de jubi laris het gouden Samson-ereteken voor 25 jaar trouw dienst op, onder luid applaus der aanwezigen. Ver volgens spraken nog waarderende woorden de chef van de huishoude lijke dienst, de heer Drexhage, col lega de Graaf en oud-collega Van Berkel. De aanwezigen zongen hier na een huldiginesvers. dat de heer Roos, lid van het personeel, voor deze gelegenheid had vervaardigd. Ook het personeel bood een cadeau aan. Op de hem eigen wijze, soms ernstige, dan weer met humor door drenkt dankte de jubilaris. ALKEMADE Getrouwd: S. P. v. d. Bosch en A. C. J. v. Klink; C. G. v. Haastregt en H. H. Zandvliet; C. A. Vis en M. C. C. Spierenburg; L. H. Hoogeboom en J. M. v. d. Vlugt; J. G. Milatz en M. H. Wijsman; Th. P. v. d. Salm en M A. v. Leeuwen. Overleden: M. v. d. Ploeg (wed. Th. Vermeij) oud 71 j. TER AAR Ondertrouwd: J. Witte 26 j. en G. en M. H. J. Hoogeboom ;u Wilhelmi- na J. d. v. M. v. d. Jagt en M. C. Win- Getrouwd: G. Ohr. J. v. d. Geest 31 j. en G, M. de Jong 25 j.: P. G. v. Kints 29 j. en C. M. Bos 25 j. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Wit-Gele Kruis Vijf van de 274 leden van het Wit-Gede Kruis toon den Woensdagavond, naast het be stuur en de geestelijk Adviseur be- 33- Toen Dokie de sloffende voeten I Randang hoorde naderen, kreeg i plotseling een ingeving. Hij sprong o.i ill oog tegen de muur en zette zich zelf „klem" door een handige bewe ging. Dokie'e list slaagde. Ranaang liep onder de detective door zonder hem op te merken. Wel moest Dokie later toegeven dat het koude zweet hem op het voorhoofd kwam toen hjj voor de eerste keer het twijfelachtige genoegen had, Randang onder zich door te zien lopen. Het werd steeds lichter in de uitgestrekte ruimten, die tot het graf van Djenchis Khan ble ken te horen. Plotseling ontdekte Do. kic een trechtervormig gat in de vloer van de gang. Hoe ge ook uw vacantie wilt door brengen lezer. Dokie Durf ontraad; u ten stelligste, dor de onderaardse gangen van Mongoolse graven te sluipen en kikkermannen onder u te laten doorkruipen. Het is niet pret tig- van 25 Mei t/m 6 Juni in een der in aanbouw zijnde 100 woningen aan de PIETER FLORISSTRAAT, achter de Karei Doormanstraat te Alphen aan den Rijn Model van de inrichting dezer woning is te bezichtigen van 's middags 3—6 uur, 's avonds van 7—10 uur, alléén op werkdagen (met uitzonde ring van Zaterdagavond) Toegangsprijs (0.25 Meubelen, Vloerbedekking etc. zijn verzorgd door Woninginrichting P. J. Couvée, Jullanastraat 59. Alphen aan den Rijn, onder Binnenhuis- Architectuur van Mej. C. M. Brouwer, Stationstraat 7, Alphen aan den Rijn BOUW-, BETON- EN ONDERHOUDSWERKEN BEUKENDAAL 59 - ROTTERDAM - TEL. 77083 langstelling voor de jaarvergadering welke gehouden werd onder leiding van de voorz,, de heer Fianen. Uit het jaarverslag van de secr. mevr. v. d. Poel-Verberg, bleek, dat het ledental langzaam maar zeker omhoog ging. Toch was men nog niet tevreden, omdat er nog teveel zijn, die niet inzien dat het Wit-Gele Kruis de organisatie is waarbij men behoort aangesloten te zijn. Dankbaar was het bestuur voor de Ijver en het vele werk van Zuster Germana en ook voor de finantiële steun van de gemeente en van de K. A.B., er werd medegedeeld, dat een groot aantal leden hun contributie vrijwillig hadden verhoogd. Het finantieel verslag gaf aan in komsten 2055.64 en aan uitgaven 2044.81 alzo een batig saldo van 10.83. Namens de kascommi6sie verklaarde de heer Schinkel, dat boeken en bescheiden in orde be vonden waren. Als nieuwe leden van de kascommissie werden be noemd, de heren J. Meis en H. J. v. Mil. De aftredende bestuursleden, de heren Q. Fianen en W. Pieterse, werden herkozen en wegens uitbrei ding van 't bestuur van 7 op 9 leden werden als nieuwe bestuursleden ge kozen de heren P. van Hofwegen en M. Hoogeboom, Namens het bestuur werd door mevr. v. d. Poel Verberg verslag uitgebracht over de eerste bespreking, welke had plaats gehad met afdelingen uit omliggende plaat sen om te komen tot oprichting van een Katholiek Kraamcentrum. Wan neer de definitieve plannen gereed zijn, zal het bestuur hierover nade re mededelingen doen. Bij de rondvraag volgde nog ver schillende besprekingen, over de stichting voor Maatschappelijke zorg, Kinderuitzending en over de mogelijkheid tot het organiseren van een cursus over de zorg van de ge zondheid van moeder en kind. terwijl ook gevraagd werd stappen te doen tot het organiseren van een cursus voor E.H.B.O. WOUBRUGGE Geboren: Bernardus Johannes Jo zef, zn van J. W. Disseldorp en F. A. van Leeuwen; Johanna Agnes Gerarda Maria, dr van J. W. Eist- geest en W. J. van der Ploeg; Alida Anna Maria dr van E. M. Mooren en C. C. Rotteveel; Teuntje Antho- nia, dr van A. v. d. Bijl en A. B. Roodenburg; Johannes, zn van J. Evers en H. W. Westerhoud; Dirk Johannes, zn van F. van Gemerden en T. Hak. Ondertrouwd: Cornelis Olijhoek, 27 jr te Leidschendam en Anna Ma ria v. d. Meer 23 jr; Klaas Hatzmann, 42 jr te Utrecht en Dirkje Wilhelmi- na Wit, 32 jr; Gustaaf Kazemier, 32 jr te Bodegraven en Geertruida Wil- lemina Boer 21 jr. Getrouwd: Jacob Willem Kroon en Christina Gerdina Anker. Wilt U iets weten Vraag: Betreffende reis naar Bu- signy per trein en de kosten daar van. Antwoord: Daarover kunt u gege vens krijgen bij het Inlichtingenbu reau der Ned. Spoorwegen, Station te Leiden. Vraag: Hoeveel geld mag men naar Frankrijk meenemen? Antwoord: Het Deviezenbesluit geeft iedere Nederlander een bedrag van 400.per jaar voor verblijf in het buitenland. Dit wordt verant woord in het Toeristen-deviezen- boekje. Vraag: Is een paspoort voor Enge land voldoende of moet men ook een visum hebben? Antwoord: Visum is niet nodig. Vraag: Is het mogelijk om vanuit Nieuw Zeeland geld over te maken naar Nederland? Antwoord: Van Nederlandse zijde worden daartegen geen bezwaren gemaakt, In Nieuw-Zeeland is het overmaken van geld wel aan diverse bepalingen onderhevig, welke wij niet kennen. Wel weten wij, dat er vanuit dat land geld door emigran ten wordt overgemaakt, b.v voor af betalingen van geleende gelden, voor ondersteuning van ouders en ande- welke men ten moederland moet Vraag: Kortste weg van Leimuiden naar Epe; hoeveel km? Antwoord: Leimuiden, Mijdrecht, Wilnis, Loenen, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Voorthuizen Milligen, 't Loo, Vaassen, Epe; afstand 100 km. Vraag: Route van Boskoop naar Nijver dal, hoeveel km? Antwoord: Boskoop, Bodegraven, Woerden, Utrecht, -Amersfoort, Apel doorn, Deventer, Raalte, Nijverdal, afstand 155 km. Vraag: Route Aarlanderveen-Bols- ward; hoeveel km? Antwoord: Aarlanderveen, Nieuw- veen, Amstelveen, Amsterdam, Pur- merend, Oosthuizen, Hoorn, door Wieringermeer naar Afsluitdijk, Zu rich, Witmarsum, Bolsward; afstand 160 km. Vraag: Hoe krijgt men het nikkel van een kinderwagen, dat erg besla gen is weer glimmend? Antwoord: Het is moeilijk hierop een antwoord te geven, „zonder patiënt" te zien. Een vakman een verchroominrichting b.v. zal u wel kunnen helpen. Vraag: Waar is het Rijksarchief in Nederland gevestigd? Antwoord: Te Den Haag, Blij en- burg 7. De gemiddelde levensduur van de mens in Holland is thans 67 jaar, een enorm hoog gemiddelde, dat in West- Europa practisch niet wordt overtrof fen. De uitstekende medische en hy giënische voorzieningen in de af gelopen honderd jaar hebben de ge middelde leeftijd met ongeveer 30 j. verhoogd!

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6