Boerenleenbank „Ter Aar" vierde groots het gouden jubileum Nog steeds klachten over waterleiding SiaHie Skvcf in de schaduw van Djenchis Khan De eed van Madeleine DONDERDAG 10 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN MOOI SUCCES VAN E.H.B.O. Woensdagavond kon in hotel Cen traal het diploma worden uitgereikt aan alle candidaten van de E.H.B.O.- cursus. Het waren de dames: B, Blom, M. v. Sieverden, J. C. v. Oos ten, C. Sapper en de heren A. Haas noot, C. Kom, C. Koppe, W. de Lan ge, P. J. Smit. H. C. A. v. Straten, H. J. v. Steeg, J. P. v. Veen, K. ter Waal, H. C. v. Woerden. De uitreiking der diplomat ging vooraf door 'n korte toespraak van dr. J. Pastel, examinator. Hij spoorde allen aan de herhalingslesscn te volgen en wees hen op hun plicht hulp te bieden bij ongelukken. Met 'n dankwoord van de voorz,. dr. J. v. Brummen, werd de bijeenkomst te middernacht ge sloten. Afscheid van tandarts Jacobsen, Dat tandarts Jacobsen zich veel vrienden heeft weten te verwerven bleek duidelijk, toen hij gisteravond na 37 jaar zijn practijk in Alphen te hebben uitgeoefend afscheid nam van zijn patiënten. De boven zaal van Hotel Centraal was overvol. Namens het afscheidscomité si de heer P. Duinker woorden van dank en waardering, welke hij ver gezeld liet gaan van een prachtig schilderij van de Nieuwkoopse schil der W. Segaar. Het werk stelde een kijkje op de Nieuwkoopse Plassen voor. De heer A. Groeneveld sprak mens de alg. Ziekenfonds en bood een fraai Delftsblauw wandbord aan. De dank van de Nieuwveense pa tiënten uit de St, Jo-hannesstichting werd vertolkt door de directeur van die inrichting, de heer Blok Nadat nog verschillende andere sprekers het woord hadden gevoerd, dankte de heer Jacobsen voor het af scheid, dat men hem bereid had. Botsing. Doordat de autobus van Maarse en Kroon Woensdagmorgen omstreeks half elf de bocht Aarkade Bloemhofstraat iets te groot nam, kwam deze in botsing met 'n luxe auto, waarbij aan de laatste en be trekkelijk geringe schade werd toe gebracht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Rectificatie. Door een misver stand zijn de berichten „Een vierde Speeltuinvereniging", „Verkeers- examens schooljeugd" en „Jaarverg. Middenstand" gisteren onder het plaatselijk nieuws van Katwijk aan den Rijn geplaatst. ALKEMADE Geboren: Christina J. M. d. v. J. C. v. Klink en J. C. M. Po uw; Maria J. J. d. v. R. Drijfhout en M. M. Th. Va- nema; Cornelis H. M. z. v. G. H. Gan- zevles en A. M. v. d. Pouw Kraan; Antoinette L. G. M. d. v. E. J. Ha- bers en A. J. Verdel; Simon P. z. v. P. Th. l'Ami en P. M. J. Vrijburg; Jan z. v. J. Rietdijk en J. Schalk; Maria L. S. d. v. L. J. Verdel en M. G. v. d. Meer; Hendrjcus A. z. v. W. N. v. Klink en A. H. M. v. d. Hoorn; Jacobus H. W. z. v. W J. v. d. Bregge en M. A. de Bruijn; Martinus A. Th. z. v. J. v. d Hoorn en C J v. Zanten, Ondertrouwd: A. J.. Verduin en A. M. Vermij. DE KWAKEL Damclub. Maandag had de re turnmatch plaats tussen „Kunst cn Genoegen" en „Gezellig Samenzijn" uit Amsterdam in het clublokaal van eerstgenoemde, met als inzet een plaats in de eerste klasse van de N. UIT RUSSISCHE KRIJGSGEVAN GENSCHAP TERUGGEKEERDE BERECHT Een der onlangs uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerden heeft gistermiddag te Rotterdam voor een bijzondere strafkamer te rechtgestaan. Het was de te Rotter dam gedetineerde 25-jarige los- werkman A. N. De man' was ten las te gelegd in Mei 1942 te Duitsland vrijwillig bij de Waffen SS te zijn toegetreden. Verdacht bekende. De bijzondere strafkamer deed direct uitspraak cn conform* de eis werd hij veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar cn gedurende twee jaar onder toezicht- stelling van een reclasseringsvereni- ging. Aan het slot van de zitting merkte mr J. van Vollenhove, de president, op, dat men uit deze lichte straf nidt de conclusie moet trekken, dat het feit niet ernstig beoordeeld zou wor den. D.B. Voor K. en G. indien zij ook deze wedstrijd evenals de vorige zou winnen tegen de degradatie candi date. Het is echter niet mogen geluk ken de punten thuis te houden. G.S. heeft partij gegeven en de uitslag was evenals de vorige keer 128, maar nu voor de bezoekers. Hierdoor moet er nogmaals gespeeld worden en wel op Donderdag 17 Mei in het clublokaal te Aalsmeer. Wanneer K. en G. deze wedstrijd wint zal ze overgaan naar de eerste klasse van de N.D.B. De uitslag was als volgt: M. C. van Utteren (Gezellig Samen zijn)M. Vermeij (Kunst en Genoe gen) 20; C. J. C. Glimmerveer J. van Zaal 20; J. de JongP. den Haan 11; C. J. WertheimJac de Kuyer 11; K. BergsmaJP. Ver- heof 11; M. TerpstraJac van Doorn 20; J. C. KlaassenJac. Rekel'hof 02; W. JansenJ. Plas- meijer 0—2; Th MakC. van Zaal 11; J. PlattingJ. van Egmond 2—0. LANGERAAR Voor de acte voorbereidend on derwijs fröbelonderwijs is geslaagd mej. Ger. J. Otto. NIEUWKOOP Geboren: Wilhelmina C. A. M. d. v. N. F. Groenendijk en G. E. W. Herm- sen Overleden: J. W. Ravensbergen 48 j. ong. Ondertrouwd: J. Th. Koenis, 2 won. te Opmeer en M. H. v. d. Zwet 26 j.; P. Reijneveld 35 j. won. te Koudekerk a/d Rijn en L M. Vos- hart 31 j. OUDE-WETERING Jaarvergadering Boerenleenbank. Meestal wordt een jaarvergadering van een Boerenleenbank gehouden in een koud zakelijke sfeer, maar over de 50ste jaarvergadering van de Boerenleenbank Oudewetering, wel ke in hotel „Meerzicht" gisteravond werd gehouden, lag reeds iets van de feestelijke gouden glans, waarme de men over enkele weken het gou den jubileum van de bank feestelijk hoopt te gaan herdenken. Ook het openingswoord van de voorz. van de raad van toezicht, de heer W. Tim mers. stond in het teken van dit gou den jubileum. Spr. releveerde in gro te trekken de geschiedenis van de bank en kondigde tevens de feestelij ke viering aan. Tot slot wees spr. er op, dat de B.L.B. steeds voor lands belang en volkswelzijn gewerkt heeft. Het welzijn der bank is ook het wel zijn der leden. Daarom moet men er- doordrongen zijn de eigen Spaar bank te versterken en andere op te wekken om lid te worden. Uit het jaarverslag van de kassier, de heer M. R. v. d. Veld, citeren wij dat het balanstotaal met ruim 100.000.is teruggelopen. Dc uit staande voorschotten met 100.000. tot ruim 580.000.is toegenomen. Het totaal der credietcn liep met 183.000.— terug tot 322.500 Het totaal der spaargelden bedroeg 1.333.716.27, hetgeen ruim 34.000. minder is dan vorig jaar. Speciaal vestigde spr. de aandacht op het jeugdsparen. Teneinde dit te bevorderen heeft de Bank een uiterst simpel zegelsparen ontworpen, het geen voor onderwijzers, banken, kin deren en ouders heel eenvoudig werkt. Helaas is, aldus spr., niet altijd de medewerking van alle andere ban ken in dit district en ook niet van alle onderwijzers, aanwezig. 5 post rekeninghouders is met 44.000.verminderd en staat nu op ƒ2456.000.De rekening en balans over 1950 werden goedgekeurd. De rekening gaf een omzet in ontvang sten en uitgaven aan beide zijden 11.099.710.32. De balans beliep 1.898.344.67 met als saldo winst 3.201.26. Besloten werd, evenals vo rig jaar, 1000.voor het jubileum beschikbaar te stellen en het overige "saranto i p. lite^Las. lAaaqt Uw unn/^elicA.. De dag van de luisterrijke viering van het gouden jubileum van de boe renleenbank, de dag waarnaar zolang is uitgezien en waarover zoveel is ge sproken, is een groot succes gewor den. Een grote tent van 45 meter lengte, die voor deze gelegenheid op het vei lingterrein was geplaatst, geleek een kleurige en fleurige feestzaal, gëheel gedrapeerd en opgesierd met bloe men. De gasten konden allen plaats nemen aan lange tafels en een ge luidsinstallatie zorgde ervoor, dat het gesprokene tot in de uiterste hoeken verstaanbaar was. Reeds direct heerste er een gezelli ge stemming cn deze werd opgevoerd toen de „Witte Raven" een bouquetje rode rozen aanboden ter inleiding. De voorz. van de feestvierende bank sprak een kort woordje, waarin hij allen herdacht die gewerkt heb ben om de bank groot te helpen ma ken. Dit zijn niet alleen het bestuur en de raad van toezicht, maar ook degenen, die vertrouwen geschonken hebben aan de bank. Speciaal her dacht de voorz. ook de eerste werkers en hij huldigde een viertal leden wel ke 50 jaar of bijna 50 jaar lid zijn geweest en nu het feest nog mede vierden. Het waren de heren C. de Boer, Th. Verlaari, P. Hoogervorst Kz. en C. T. de Bruijn. Het programma vermeldde 'n toe spraak door de voorz. van de raad v. toezicht, de heer A. v. d. Weijden. Wegens een oogoperatie was deze niet in staat dit zelf te doen. De heer P. C. v. Rijn nam deze taak over. Spr. ging na, hoe de toestand in de boe renbedrijven was voor 50 jaar en de gunstige verandering welke hierin, dank zij de boerenleenbanken is ge komen. De heer I. M. Schoorl gaf een ver slag „Vijftig jaar Boerenleenbank", waarin heel de geschiedenis de re vue passeerde. De heer C. Hoogervorst bood het cadeau van de leden aan de bank en haar kassierster aan. Onder de leden is hiertoe een inzameling gehouden en spontaan is er voor dit doel gege ven. Er werd 700.bijeengebracht, 400.voor de kassierster, die hiér- voor een cadeau naar keuze kan aan schaffen, en ƒ300.voor de bank, waarvoor een :kenhouten boeken kast in het privé-kantoor wordt ge plaatst. De 89-jarige Th. Verlaan droeg een door hem zelf vervaardigd jubileum gedicht voor. De 82-jarige C. T. de Bruin deed vervolgens ook een duit in het zakje. Na dezt twee nog zo vi tale oudjes sprak de oudste zoon van de eerste kassier, de heer Copray uit Leidschcndam. De heer Timmers voerde het woord als afgevaardig de van de Kring Rijnstreek van Boe renleenbanken Na dit officiële ge deelte bood het cabaretgezelschap „Luna" een programma van „Vrolijk heid en gezelligheid". Op de meest gevarieerde wijze heeft dit gezel schap er de stemming in gehouden. Met muziek en vrolijke liedjes, humo ristische conferences, met acrobatiek, goochelen en clownerie werd de avond gevuld. Ter afwisseling werd vertoond de film: „Leven en streven van dc bank cn haar leden" van Ni co Speet te Nieuwveen. We zouden dit het glanspunt van de avond wil len noemen. Hieraan droeg niet wei- ad ƒ2.201.26 aan de reserve toe te voegen. Namens de finantiële commissie bracht de heer van Dam goedgunstig verslag uit. Na gehouden stemming werd Joh. Rietbroek uit Roelofarendsveen in het bestuur, en de heer C. A. Beuk in de raad van toezicht herkozen. In de vacature-P. v. d. Velden voor de fi nantiële commissie verkreeg de heer G. A. Tasserom dc meerderheid der stemmen. Voorts deelde voorz. me de, dat zich voor de jubileum-viering op 14 Juni a.s. zich 260 personen had den opgegeven, en verzocht de leden die zich hiervoor nog niet hadden op gegeven, dit ten spoedigste te doen. Nadere berichten omtrent de feest viering zullen nog volgen. Met een woord van dank voor de grote op komst en prettige besprekingen, sloot de voorz. de vergadering. nig bij de geestige explicatie door de heer Schoorl. Tot in de ochtenduren bleef men feestvieren en hierbij toonde de bank zich een goede gastvrouwe. Geboren: Floor z. v. J. A. v. Abs- hoven en G. M. Cl. G. de Vrij; Maria A. d. v. W. Boekensteijn en E. Slot boom; Maria D. A. d. v. W. C. v. d. Hoorn en M. W. v. d. Kagt; Margriet I. d. v. J. C. Schuurhof en H. Koers; Martinus J. M. z. v. J. M. A. Hij dra en M. A. J. Hoogeboom; Wilhelmina J. d. v. M. v. d. Jagt en M. C. Win ter; Maria L. J. d. v. C. v. d. Laan en Cl. C. Bakker; Maria W. d. v. W. Ouwerkerk en J. C. M. de Groot; Rosa M. d. v. J. L. Bosman en J. C. v. d. Laan. ROEL( )F ARENDS VEEN Poldervergadering. Bestuur en ingelanden van de Veender- en Lij- kerpolder buiten de bedijking, kwa- men Dinsdagavond in Café „De Vier Heemskinderen" in vergadering bij een. Na opening en lezing notulen, werd de rekening vastgesteld met een bedrag aan inkomsten van 14.993,16 en aan uitgaven 13.616,71 alzo een batig saldo van 1.374,45. De begroting sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 20.104,89. Ten gevolge van de on voorziene grote herstelwerken aan het machinegemaal, moesten de pol- derlasten met 4,00 per H.A. wor den verhoogd, zodat de omslag over het dienstjaar 1951 werd bepaald op 37,00 per H.A. Aan het Bestuur werd machtiging verleend tot af- en overschrijving onvoorziene uitgaven en tot uitvoering in eigen beheer of bij onderhandse aanbesteding van werken en leverantiën, evenzo tot het aangaan van een eventuele vaste geldlening en kasgeldlening. Tot le den van de Commissie van onder zoek der in het volgend jaar af te leggen rekening, werden benoemd de heren N. Koek Pz„ B, v. d. Meer Corsz. en G. Termeuien. De ophef fing van de sluisjes te Oude Wete ring en Rijpwetering verkeert thans in een zodanig stadium, dal dit zeer waarschijnlijk nog dit jaar verwe zenlijkt zal worden. Na de gebruike lijke rondvraag sloot voorz. onder dank de vergadering. Eindles Tuinbouwschool Gis termiddag had in de Tuinbouwschool de eindles met diploma-uitreiking plaats. Hierbij waren o.m. aanwezig ir. G. W. v. d. Helm, rijkstuinbouw- consulent, A. J. Verkley pl. verv. rijkstuinbouwconsulent, weth. C. v. d. Meer namens het gemeentebe stuur van Alkemade, de heer W. On derwater namens L.T.B. Haarlem, de Commissie van Toezicht en het bestuur van de L.T.B. te Roelof arendsveen. Door Ir. G. W. v. d. Helm. werd met een toepasselijk woord aan 7 van de 8 leerlingen het diploma uitgereikt en wel aan: A. v. Beek, Q. Wesselman, M. Bakker, al len te Roelofarendsveen, P. Straat hof Jz.. en P. Straathof Pz., te Nieu we Wetering, C. Daleman, Rijpwe tering en P. de Graaf, Leiderdorp. felicitatie waren gesproken door de heren C. v. d. Meer, W. Onderwater en L. J. Kerkvliet, sprak de oudste leerling C. Daleman een dankwoord namens alle leerlingen tot het hoofd der school de heer Y. Flapper, voor de ontvangen lessen. Enkele bloem- bouquetjes (een aardige attentie van de heer Onderwater) en een kopje thee verhoogde de' gezellige sfeer. Treffers. A.s. Vrijdagavond 8,15 uur is er een algemene vergadering voor leden en steunende leden in de Pancratiuszaal. Gezien de belangrijk heid van deze vergadering worden ook de steunende leden verwacht. Er zal o.a. besproken worden zomer- programma, selectiewedstrijden, sportuitwisseling, jeugdleiders en trainingsproblemen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Matige tot krachtige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen 11 Mei: Zon op 04.54, onder 20.19; Maan op 08.06 en onder 01.14 uur. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Gentrale als volgt gekeurd: Casino „Twee Yankee's in Trini dad", 14 jaar. Lido. „Doorbraak", 18 jaar. Luxor: „De terugkeer van Al Jol- son", alle leeftijden. Trianon: „Altijd naar wens", 18 j. Rex: „De schrik der zeven zeeën", 14 jaar. GEMEENTERAAD WARMOND Onder voorzitterschap van jhr mr L. M. E. von Fisenne, kwam de raad van Warmond gisteren in openbare vergadering bijeen. Afwezig was met kennisgeving de heer P. J. v. Rijn. Bij de ingek. stukken was een me dedeling van de gemeente Leiden, dat de gasprijs en de electriciteits- prijs in deze gemeente zal worden verhoogd. Vervolgens deelde de voorz. mede dat B. en W. tot havenmeester in de ze gemeente hebben benoemd de heer J. J. Sikking en tot congierge van het gymnastieklokaal de heer P. M. Kaak, beiden voorlopig voor de tijd van 8 maanden. Goedgunstig erd beschikt op een aantal verzoeken om vergoeding van reiskosten voor kinderen, die een school in een andere gem'eente be zoeken Ter tafel kwam een voorstel van B. en W. tot het verlenen van een bijdrage in de door de pachter van de eendenkooi gemaakte bijzondere kosten voor verbetering van de kooi. Besloten werd hem een tegemoetko ming te verlenen van 1000.Te vens zai hem een rente van 3H% worden vergoed van de door hem in 1949 gestorte waarborgsom. Besloten werd het bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten aangegane crediet in rekening cou rant bij deze instelling te verhogen tot 125.000. Op voorstel van B. en W. werd besloten de Herenweg ter plaatse waar deze de Lockhorstlaan kruist aan te wijzen als voorrangskruising zulks ingevolge de wegenverkeers wet. Met algemene stemmen werd be sloten over te gaan tot onbewoon baar verklaring van de woning Kerpsdam' no. 4. Na een hieromtrent door de Veri ficatie commissie uitgebracht advies werd de door B. en W. aangeboden de gem. rekening over het dienst jaar 1949 met alg. stemmen voorlo pig vastgesteld. Goedgekeurd werd een wijziging van de gemeente begroting betref- Nadat woorden van waardering en fende de toekenning van steun inge- economische bij- medewerking volge de sociaal standsregeling. Besloten werd verlenen ingevolge artikel 72 e.v. der L.O. wet aan de inrichting van de nieuwe R.K. School voor gewoon Lager Onderwijs. Ter tafel kwam het in de vorige vergadering door B. en W. terugge nomen voorstel tot herziening van artikel 34 van de voorwaarden door drinkwaterlevering. Thans werd be sloten, dat voor een gebruik van 500 m. water aan abonnementsgeld ver schuldigd is 175.per jaar. Voor de eerste 1500 m. over-water zal ver schuldigd zijn een bedrag van 30 cent m. en voor het meerdere een bedrag van 0.20 per m\ Bij de rondvraag verzocht de heer Weijers een onderzoek te willen in stellen naar de lekkages in de hui zen aan de Sweilandstraat, welk on derzoek werd toegezegd. Tevens in formeerde de heer Weijers naar de geruchten, dat de gemeente in con tact is getreden met de eigenaar van gronden langs de Herenweg nabij 't Oosteinde tot aankoop van deze gronden. Op verzoek van een der leden zou deze aangelegenheid in geheime zitting worden besproken. De heer van Vliet vroeg de aandacht van B- en W. voor de slechte toe stand van de Dorpsstraat, zulks ten gevolge van de regelmatige opgra vingen door de Lichtfabrieken. Deze zaak heeft de volle aandacht van B. en W. Gewezen werd op de toestand van de Postdam. De voorz. zeide, dat B. en W. deze dam willen overne men van de resp. eigenaars, indien deze eerst behoorlijk verhard wordt. B. en W. zijn dan bereid ter zake een afdoende verbetering te bevor deren. Wederom kwam de slechte druk op de waterleiding ter sprake, waardoor velen overdag geen of zeer onvoldoende drinkwater hebben. De voorz. zeide, dat B. en W. ter zake steeds dilligent zijn en alles in het werk stellen om hierin een afdoende verbetering te krijgen. Hii hoopt dat zulks binnen zeer korte tijd het ge val zal ziin. Hierna werd de bijeen komst gesloten en overgegaan in ge heime zitting 32. Op de tast sloop Dokie door de donkere gangen van het graf. Helaas is het niet mogelijk, helemaal geruis loos in het pikkedonker te lopen, vooral niet in een gang wa'arvan de bodem vol ligt met grote en kleine stenen. Onwillekeurig maakte Dokie veel meer geluid dan nodig was om Randang, de gruwelijke kikkerman waakzaam te maken. Hier ziet ge, le zer, hoe deze ijselijke wachter zich op weg begeeft om Dokie te lijf te gaan. Het is maar gelukkige, dat ook kikkermannen fouten maken. Zelfs Randang schopte tegen een steen, waardoor Dokie op zijn beurt werd gewaarschuwd. „Er zit wat scheef", bromde de detective. Op een onna speurlijke wijze was het iets lichter in het deel van de gang waar Dokie zich nu bevond. Dokie zocht snel naar een plaats om zich te verbergen, maar er was eenvoudig geen plaats. Naar het Frans van CHARLES DESLYS 16) Twee maanden waren verlopen, sedert de terugkeer, tien maanden sedert de moord. Waar verborg zich de moordenaar? Op zekere dag ging Madeleine naar de burgemeester cn vroeg hem, of iemand niet het dorp verlaten had. Niemand! Zij stelde al het mogelijke in het werk. om het spoor van het gestolen geld te vin den. Geen enkele inwoner van het dorp had zijn uitgaven vermeerderd geen enkele verdachte aankoop had in de omtrek plaats gehad. Vergeefs ondervroeg zij Gandion en Barnabé. Zij ging naar alle mark ten in de omtrek, ging in alle her bergen, bekeek scherp ieder gelaat, dat zij ontmoette en luisterde bege rig naar alle gesprekken. Niets! Steeds niets! Haar gezond heid leed er onder en soms was zij bevreesd, gek te worden door dat voortdurende peinzen. Uit spotternij bracht men haar soms op een vals Zij had haast de slaap verlo ren cn wanneer haar nvan bij toaval was ingesluimerd te midden van de nacht, stond zij stil op. trok enige kleren aan en dwaalde door de stra ten, om de hoeven, luisterend aan dc deuren, terwijl zij bij zichzelf zei: „Daar is het wellicht!" Als zij onder weg een kapel, een een kruis ontmoette, knielde zij neer en riep uit: „Heilige Maagd, goede Jesus! heb toch medelijden met ons! Verlicht mij, leidt mij! Ik voel, dat mijn arme Jean sterft!" Helaas haar stem ging verloren in de duisternis en niets antwoordde haar, tenzij enige ronddolende hon den. Michaud begreep deze vreselijke toestand. Op een nacht, dat hij ont waakt was in haar afwezigheid, zei hij tot haar bij haar terugkeer: „Arme vrouw .waarom kwelt gij je toch aldus? Zoekt niet meer, wij zijn veroordeeld!" Daarna denkend aan zijn oudste zoon, wiens regiment zich in de ko loniën bevond, en die wellicht nog niets van alles wist, zei hij: „Gelukkig, dat Justin niet terug keert! Hij tenminste lijdt niet door ons ongeluk!" Enige dagen later kwam luitenant Michaud aan. Barnabé heeft het ons verhaald, het was een hele geschiedenis. Men herinnert zich de langdurige ziekte van degene, aan wie Justin het leven te danken had, en hoe Ma deleine volgens de wil van de ster vende, zijn tweede moeder was ge worden. Het was een kind, met groot ver stand begaafd en van een avontuur lijk, vastberaden karakter. Hij was nog slechts twaalf jaar, toen reeds de keuze van zijn loopbaan onher roepelijk bij hem vaststond. „Ik zal soldaat worden!" zei hij. Een gepensionneerd oud-officier, wiens woning op enige geweerscho ten afstands van Vitel lag, moedig de deze roeping aan. Jacques Lambert, zoon van een houtvester uit de Vogezen, had al zijn graden met de bajonet en later met de degen op de slagvelden ver overd. Wegens het bereiken van zijn leeftijdsgrens als kapitein gepension neerd, was hij in zijn geboortestreek teruggekeerd, en was gehuwd met de weduwe van een vroegere mak ker. Uit dit huwelijk waren twee kinderen geboren, twee meisjes. De geboorte van de tweede kostte de moeder het leven. De oud-kapitein had Justin op gemerkt, toen deze met zijn makkers soldaatje speelde en als aanvoerder fungeerde. Aldus was de kennis ge maakt. Justin leidde zijn makkers dikwijls naar het huis van de kapi tein, die. aangetrokken door de oor logzuchtige kreten der jeugd, op de bank voor het huis kwam zitten. On der zijn toezicht exerceerde dat troepje jongens De oud-kapitein had daar plezier in. hij glimlachte, ter wijl hii door zijn lange witte snor streek. Soms gaf hij een raad of liet een commando horen, dat de jeugdi ge vrijwilligers met enthousiasme herhaalden Zodoende waren de twee kapiteins, de oude en jonge, dikke vrienden geworden. Later gaf de oud-kapitein Justin en zijn kinder en les. Dc drie kinde ren werkten gezamenlijk en dikwijls hield men de zoon van Jean Michaud te souperen. Onder het dessert ver haalde Lambert dan van zijn veld slagen. Meer dan drie jaar ouder dan de jongste der twee zusters, die Delphi- ne heette, en drie jaar jonger dan de oudste, die Louise heette, had Justin voor de eerste een ernstige en tedere vriendschap opgevat. Hij noemde haar Fifine, de andere, de grote, was juffrouw Louise. Een woord van juffrouw Louise was voldoende voor hem', om in alle dingen te gehoorzamen. Een blik. een verlangen van Fifine en hij snelde heen, liep, sprong en klauter de. op gevaar af zijn hals te breken. Hij zou zich voor haar in het vuur geworpen hebben, indien nodig was geweest. Tegen het twaalfde jaar echter moest Louise haar studies te Saint Denis voltooien. Fifine bleef alleen thuis en haar vriendschap voor Jus tin werd nog nauwer en hechter. Toen hij zijn moeder verloor, was Delphine nog slechts een kind, maar door het instinct van het hart wist zij zijn droefheid mee te voelen en hem te troosten. Later ging Justin naar het college van Mirecourt en daarna naar het lyceum te Nancy. Delphine was op haar beurt naar Saint Denis gegaan, terwijl nu Loui se het huishouden waarnam. Men zag nu elkaar alleen onder de va- canties weer. Maar de herinneringen uit de kinderjaren werden niet uit gewist. Justin was achttien jaar geworden. Hij was groot en sterk. Hij zou op de krijgsschool van Saint Cys komen, toen de Krimoorlog uitbrak. Hij snelde toe en smeekte zijn va der. hem te laten gaan. „Men gaat vechten," zei hij, „en ik wil er bij zijn." Michaud wilde zijn zoon niet ten oorlog laten vertrekken. Kapitein Lambert kwam tussenbeide. „Laat hem van de gelegenheid pro fiteren", zei hij. „is het niet bepaald, dat hij soldaat zal worden? Een beet je vroeger of later, wat geeft dat? Hij moet de kruitdamp ruiken." „Maar indien men hem doodde!" riep Madeleine „Ba!" zei Justin vrolijk, „ik zal in Petit-Pierre herleven!" Madeleine droeg hem op dit ogen blik in haar armen. Jeannette was nog niet geboren. „Vrees niets voor mij," vervolgde Justin, „iets zegt mij, dat ik zal te rugkeren Een gedachte, een hoop, die mij geluk aan moet brengen." Hij had Delphine aangekeken, die glimlachend met haar zuster en haar vader dit toneel bijwoonde. Justin vertrok naar Sebastopol. Hij keerde terug als sergeant-majoor en versierd met de militaire medaille. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2