S)e ftzidaeSoti/ïcmt Nieuwe dollar- ammunitie Rode luchtmacht kreeg een klap zware Liquideer u zeil! Na ruim een jaar dwang arbeid De held van de atoombom Plaatsvervangers zwegen Nieuw Amerikaans hulpplan Amerikaanse soldatenruzie Eisenhower werd niet uitgenodigd Japanners zijn ongewenst in Korea KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 10 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12278 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ t 1.72 p. mnd„ f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes t 1-50 DE LUCHTSLAG BOVEN NOORD-KOREA IJ ET AMERIKAANSE LUCHTWAPEN heeft gisteren een formidabele slag toegebracht aan de rode luchtmacht, die op nieuwe geheime vliegvelden in Noord-Korea, was aangekomen en ieder ogenblik tegen de UNO-troepen in de strijd kon worden geworpen. Om deze dreiging op te heffen stuurde het hoofdkwartier van de vijfde luchtmacht 400 straal jagers en jachtbommenwerpers bijna alle in Korea beschikbare luchtstrijdkrachten naar het grootste van deze verborgen vliegvelden bij Sinoeijoe vlak ten Zuiden van de Mandsjoerijse grens. Op dit vliegveld waren tevoren 70 a 100 vliegtuigen waargenomen. Met machinegeweer vuur, napalmbommen, raketten en brisantbommen werd het zorgvuldig gecamoufleerd, 2 kilometer lange vliegveld, waar rijen vliegtuigen, brandstoffendepots, luchtdoelgeschut en vrachtauto's waren gestation- neerd, gebombardeerd. Ook de bossen en rijstvelden langs de rand van het vliegveld werden onder vuur genomen omdat men re den had aan te nemen dat daar com munistische toestellen verborgen ston den. Het gehele vliegveld en omge ving was na afloop van de actie ver dwenen onder een hemelhoge rook wolk die 25 vierkante kilometer be dekte. De zichtbare schade bestond daarom slechts uit twee Yak-jagers die op de grond vernield waren. Waarschijnlijk zullen volgende en uitgebreide onderzoekingen meer aan het licht brengen. De rook en de bos sen en de rijstvelden kunnen nog veel verbergen. Waarnemers in Tokio zijn van me ning dat een van de redenen, waar om de communisten ertoe zijn over gegaan geheime vliegvelden in Noord-Korea aan te leggen, wordt ge vormd door de herhaalde waarschu wing der geallieerden dat Mandsjeo- rije zal worden gebombardeerd, in dien van daaruit op grote schaal luchtaanvallen zouden worden uitge voerd. De stakingsactie in Spanje De vierduizend arbeiders, die Dins dag in de Noordspaanse bergstad Pamplona het werk hebben neerge legd uit protest tegen de gestegen kos ten van levensonderhoud,, hebben een ultimatum van de regering ge trotseerd en staken door. Gisterochtend gingen de meeste arbeiders wel naar hun werk, maar bleven buiten de fabrieken staan pra ten over de relletjes van de vorige avond tussen politie en demonstran ten. Een uur nadat de fabrieken wa ren opengegaan, stonden zij nog buiten. In de loop van de ochtend werd een poging gedaan cm werkwilligen te beletten een fabriek ibinnen te gaan. De politie loste schoten en een vrouw werd zwaar gewond, terwijl drie arbeiders lichte kwetsuren op liepen. In de middag deelde de poli tie mee in een aantal „onruststokers" te hebben gearresteerd, „die niet in de plaatselijke industrie werkten en van buiten de stad waren gekomen." Verder is het rustig geweest in Pam plona. Winkels en cafe's waren gesloten en het merendeel van de politie was geconcentreerd bij het paleis van de gouverneur. De politie heeft verster kingen van buiten Pamplona ontvan gen o.a. uit Bilbao. PRINS BERNHARD ONTVANGT LEDEN VAN DE „WEGENWACHT Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Wegenwacht van de A.N.W.B. heeft een aantal „Ge le Rijders" Woensdagmorgen een be zoek gebracht aan Paleis Soestdijk, waai' zij door Z.K.H. Prins Bernhard werden geinspecteerd. Na de inspec tie defileerden de mannen voor de Prins. Foto boven: Prins Bernhard liet zich ook de inhoud van een zij span tonen; hier inspecteei't hij de inhoud van een E.H.B.O.-trommel, Foto-onder: Voor het défilé inspec teert Prins Bernhard de opgestelde leden van de Wegenwacht. RUSSEN HEILDEN HUN BELOFTE NIET. Inmiddels nemen de geruchten over wrijving tussen China en Rus land over de oorlogvoering toe. Hoge Amerikaanse marine-officieren in Korea hebben verklaard, dat de Chi nezen begin April een enorm offen sief hadden willen ontketenen met 600.000 man. De 3.000 vliegtuigen en honderden tanks, die door Rusland voor dit doel beloofd waren, bleven echter uit. OOST-EUROPEANEN IN AMERIKAANSE LEGER. Gisteren zijn er in Zuid-Duitsland verscheidene recruteringsbureau's geopend, waar ontheemden uit Oost- Europese landen zich kunnen melden voor dienst in het Amerikaanse le ger. De diensttijd bedraagt vijf jaar. Na afloop kunnen de militairen het staatsburgerschap van de Verenigde Staten verwerven. Het is de bedoe ling, dat er 2500 man worden aange worven van tussen 18 en 25 jaar oud. Zij moeten enige kennis van de Engelse taal hebben en zullen in de Verenigde Staten worden opgeleid. De Anglo-Iranian zal binnenkort worden „uitgenodigd" zichzelf te helpen liquideren en haar activa ter waarde van vele millioenen ponden aan Perzië over te dragen. Dit staat in de Perzische nota, die dezer dagen aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison is overhandigd. Premier Mossadeq verklaarde, dat hij niet op het onteigeningsbesluit wil terugko men en noemde in de nota enkele re denen, die tot de naastingscampagne hebben geleid: 1. „Gedrag en werkzaamheden" van de maatschappij verwekten on tevredenheid in het land. Door de onteigening zou deze ontevredenheid worden weggenomen. 2. Door de naasting zal de Perzi- sohz regering de economische struc tuur van het land kunnen verstevi gen, het algemeen welzijn der bevol king bevorderen en een einde maken aan de algemene armoede. - 3. De onteigening zal naast voor spoed ook rust brengen en wanorde lijkheden voorkomen. De premier beloofde, dat Iran be reid zou zijn de olie „tegen redelij ke prijzen aan de vroegere afnemers te blijven leveren". TOESTAND RUSTIG. Volgens in officiële Britse kringen te Teheran ontvangen berichten is de avondklok, welke gedurende de jongste staking in de Zuid-Perzische plaats Abadan werd ingesteld, opge heven. In deze berichten werd verder ge zegd, dat de Perzische veiligheids troepen in deze plaats waren ver minderd en dat de staat van beleg in de provincie Choezistan waar het belangrijkste centrum van de Per zische olie-indüstrie gevestigd is, waarschijnlijk binnen twee weken zal worden opgeheven. Praag stelt J. Louwers weer in vrijheid Zes jaar wachten op de dood Op 1 Mei is te Nagasaki in Japan overleden dr. Takashi Nagai. In 1945 was hij tezamen met zijn vrouw en twee kinderen slachtoffer van de atoombom. Zijn vrouw en kinderen stierven onmiddellijk. Dr. Nagai is eerst nu na een langzame doodstrijd van zes jaren overleden. Onbeweeg lijk aan zijn bed gekluisterd, heeft hy zich beschikbaar gesteld voor onder zoek naar de ziekteverschijnselen als gevolg van radio-activiteit van de atoombom. Dr. Nagai is katholiek. Van zijn langdurig doodsbed heeft hij groot apostolaatswerk verricht door het voorbeeldige geduld, waarmede hij zijn lijden droeg, meer nog door de boeken, die hij in die zes jaren schreef. Dr. Takashi Nagai is een na tionale figuur en een groot Christen. Tot tweemaal liet de H. Vader Zijn bijzondere Zegen aan dr. Nagai over brengen, een keer door de bisschop van Nagasaki, mgr. Yamaguchi, de andere keer door de Apostolische Delegaat in Japan, Mgr. M. de Fur- stenberg, die hem een rozenkrans als geschenk van de H. Vader aan bood. Keizer Hirohito bracht evenals vele andere vooraanstaande figuren uit het nationale leven van Japan een bezoek aan het ziekbed van dr. Nagai, in wie hij hij diegenen eerde, die door de wrede oorlog om "t leven zijn gekomen of nog onder de gevol gen daarvan te lijden hebben. Op 24 December van het vorig jaar werd dr. Takashi Nagai ondanks het verzet van de communisten de grote natio nale eer bewezen, dat hij bij speciale dagorder werd vermeld als een na tionale held en moedig voorbeeld voor Japan. Hij heeft zijn lijk ter beschikking gesteld van de medische faculteit van de Universiteit. Toen hij dit deed, hoopte hij, dat zyn lichaam een nieu we bijdrage zou leveren voor de diagnose van de ziekteverschijnselen, veroorzaakt door de radio-activiteit van de atoombom. KONINKLIJK DEENS BEZOEK AAN LONDEN. Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemar ken brengen een officieel bezoek aan Engeland. We zien hier de Deense koning (links) met zijn gastheer ko ning George van Engeland in het statierijtuig op weg naar Buckingham Palace na de aankomst van het Deen se koningspaar in de Britse hoofdstad. De kortste vergadering, die de agendacommissie der Grote Vier nog heeft gehouden, kwam gisteren bij een. Het was de 46ste vergadering. Zij duurde precies één minuut. Gromyko, die de voorzittershamer hanteerde, had verzocht de vergade ring twee uur later dan normaal te doen aanvangen. „Heeft iemand iets te zeggen?" vroeg de Rus, toen de vergadering tenslotte geopend was. Jessup, Davies noch Parodi vroe gen het woord. „Hoewel ik mij het recht voorbehoud morgen het woord te voeren, verklaar in de wergadtf- ring gesloten", zeide Gromyko toen op besliste toon. Nieuwe ramp be- dreiqt El Salvador In het reeds zwaar getroffen staatje El Salvador in Midden-Amerika, dreigt een nieuwe ramp. Een vulcaan in de buurt van Chinameca is aan het werken. Men vreest thans voor een uitbarsting. Aan de andere kant nemen de aardschokken in hevig heid af. Rode-Kruisteams en red dingsploegen zoeken nog steeds tus sen de puinhopen van verwoeste plaatsen naar de lijken van honder den personen, die Zondag zijn omge komen. Volgens berichten uit San Salvador, de hoofdstad, stromen dui zenden gewonden en daklozen uit de getroffen gebieden de stad binnen. Op het ogenblik staat vast, dat bijna 2000 mensen om het leven gekomen zijn. De heer J. Louwers, de vertegen woordiger van de AKU te Praag, die verleden jaar door een Tjechoslo- waakse rechtbank wegens spionnage was veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid, is in vrijheid gesteld. Hij zal vandaag per vliegtuig op Schiphol aankomen. Van officiële z(jde vernamen wij, dat het Nederlandse gezantschap op 7 Iylei een nota ontving, waarin het Tsjechoslowaakse ministerie van bui tenlandse zaken,„gevolg gevend aan herhaalde verzoeken van de Neder landse regering" meedeelde, dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten hadden besloten de heer Luowers de rest van zijn straf kwijt te schelden. De heer Louwei.s stond 2, 3 en 4 Maart 1950 voor een rechtbank te Praag terecht op beschuldiging een organisatie te hebben gevormd met het doel de republiek Tsjechoslowa- kije te ondermijnen en economische sabotage te plegen ten gunste van vreemde mogendheden. Truman zal elf milliard aanvragen |"\E AMERIKAANSE REGERING heeft een „concreet plan" opgesteld voor uitbreiding van de militaire macht en industriële mobilisatie, voor het geval Moskou „roekeloos genoeg zou zijn om een derde we reld oorlog te ontketenen. Dit heeft president Truman gisteren meege deeld op een bijeenkomst van vierh onderd industriëlen. Bovendien zal Truman aan het eind van deze maand aan het con gres een nieuw programma voorleg gen voor militaire en economische hulp aan het buitenland tot een be drag van bijna 11 milliard dollar. Twee derde hiervan zal aan West- Europa ten goede komen. Het nieu we hulp programma voorziet in: Het verstrekken van in hoofdzaak Amerikaanse wapens aan de daar voor in aanmerking komende Euro pese strijdmachten; het verlenen van hulp bij de opleiding van Europese soldaten en bij het vervaardigen van wapens; het verlenen van economi sche hulp aan de Europese lan den, die hun vredesproductie voor een deel op het vervaardigen van militaire goederen moeten richten en daardoor kans lopen hun economie te ontwrichten. De Amerikaanse re gering ziet namelijk in. dat West- Europa bij een overbelasting van zyn industrie tegenover een Russi sche dreiging machteloos zou staan. i In een café in Karlsruhe zijn gis- Willie MacGee met elkander slaags geraakt. Ongeveer veertig soldaten werden zwaar gewond. De inventa ris van het café werd vernield. Ten slotte werd de orde hersteld door militaire politie. Ongeveer vijftig soldaten werden in hechtenis geno men. In Amerikaanse kringen wordt een andere lezing van het geval gege ven: de vechtpartij zou zijn ontstaan, nadat een matroos van de Rijn-pa- trouilledi'enst een Duits meisje had onderhouden over het feit, dat zij met negersoldaten in het café sprak. Het meisje ontwoordde, dat hij zich met zijn eigen zaken moest bemoeien en sloeg hem met een bierpul op het hoofd. De zeeman verzamelde daar op zijn vrienden en het gevecht be gon. Er zijn 25.000 negersoldaten in West-Duitsland. MOORDAANSLAG OP TITO? Zuid-Slavische vluchtelingen, die uit Belgrado in Triëst aangekomen zijn, hebben verklaard, dat maar schalk Tito onlangs, tijdens een moordaanslag in zijn paleis, neerge schoten en gewond is. Dit werd gis teravond gemeld door het Italiaanse dagblad „II tempo". De moordaanslag zou zijn geca moufleerd door recente berichten uit Straatsburg in pijnlijke situatie Applaus voor generaal Eisenhower beëindigde Woensdagavond de zitting v. d. Straatsburgse Assemblée, nadat een voorstel om de generaal naar Straatsburg uit te nodigen was ver worpen. De hardnekkigheid van een Italiaanse afgevaardigde plaatste de Assemblée voor de pijnlijke noodzaak bijna unaniem te moeten beslissen, dat zij geen debat wenste te openen over een voorstel om de Atlantische opperbevelhebber uit te nodigen het Zaterdag door de Assemblée te voe ren defensiedebat bij te wonen. Sedert twee dagen hadden presi- den Spaak en de leden van zijn bu reau getracht de Italiaanse minister La Malfa van zijn voornemen af te brengen, zulk een invitatie voor te stellen. Het was namelijk duidelijk, dat de overgrote meerderheid van de Assembleé de overtuiging was toege daan, dat het verschijnen van een militair bevelhebber in haar orgaan niet wenselijk was en de generaal zelf in een pijnlijke situatie moest ge raken. In de wandelganger hoorde men het Italiaanse plan als absurd ken merken. Hoewel president Spaak en een groot aantal leden der Assemblée mi nister La Malfa bezwoeren het voor stel in te trekken, teneinde Eisenho wer en de Amerikaanse publieke opi nie de pijnlijke vertoning van een negatieve beslissing te onthouden, bleef hij volhouden. In gebrekkig Frans zeide hij, dat hij het voorstel niet wenste in te trekken, doch het hoogstens tot latere datum wilde uit stellen. Toen daarop president Spaak de Assemblée liet beslissen over de vraag of het voorstel behandeld zou worden, stemden alleen de 5 onder tekenaars voor. De president meen de de situatie te moeten redden door onder instemming van de gehele Assemblée te verklaren, dat uit een tegen stemmen generlei conclusies mochten worden getrokken met be trekking tot de dankbaarheid en achting die de Assemblée voor Eisen hower heeft. Marshall's getuigenis Hij stond tezamen terecht met twaalf Tsjechoslowaakse burgers (waarvan drie bij verstek), die even eens beschuldigd werden van spion nage, sabotage en steun aan de „in ternationale reactie". Op 4 Maart hield de staatsaankla- ger Urvalek een fel requisitoir en vroeg de doodstraf voor Louwers op grond van economiSche spionnage en het verschaffen van hulp aan Tsje chen die het land wilden ontvluch ten. Diezelfde dag nog sprak de rechtbank het vonnis uit: 15 jaar dwangarbeid. De rechtbank beval te vens dat al zijn bezitingen in beslag zouden worden genomen en dat hij, na het eindigen van zijn straftijd, uit het land zou morden gewezen. De medeverdachten van Louwers werden tot straffen van 3 tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. Twee van de drie bij verstek veroordeelden kregen levenslang. Radio Praag meldde drie dagen daarna, dat de Tsjechoslowaakse re gering had verzocht om onmiddel lijke terugroeping van de drie in het proces genoemde leden van de Ne derlandse legatie, n.l. de zaakgelas tigde J. van der Gaag, de militaire attaché, kolonel B. R. P. F. Hassel- man (de huidige chef van de Gene rale Staf) en de kanselier Th. Loch- In antwoord hierop heeft de Ne derlandse regering dc terugroeping geëist van mej. Ludvova, attaché en mej. R. Palova, kanselarijbeambte van de Tsjechische legatie in Den Haag. LOUWERS UIT TSJECHO- SLOWAKIJE VERTROKKEN. Louwers werd hedenmorgen met een politie-auto naar het vliegveld Ruzyne bij Praag gebracht. Kort voor het vertrek van het vliegtuig werd hij offcieel in vrijheid gesteld en overgegeven aan mr. K. Westerhof, eerste handelssecretaris van dc Ne derlandse legatie te Praag. Mr. Westerhof vergezelt Louwers naar Nederland. Om 12.10 uur is de heer J. A. Lou wers met een toestel van de Tsjechi sche Luchtvaartmaatschappij op Schiphol geland. VADER, DIE KINDEREN BEDREIGDE, VEROORDEELD Dc 54-jarige betonwerker A. R. uit Rotterdam werd hedenmorgen door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld tot 1 jaar en 6 maanden. Hem was tenlaste gelegd zijn twee dochters in het begin van dit jaar met mishandeling te hebben be dreigd. Otto van Habsburg getrouwd Keizer zonder land" teravond blanke en negersoldaten i Belgrado volgens welke het Zuid van het Amerikaanse bezettingsleger Slavische staatshoofd zich voor een j na een woordenwisseling over de te- operatie aan de galblaas in het zie- I rechtstelling van de negerchauffeur kenhuis bevond. De Amerikaanse minister van de fensie Marshall heeft gisteren op de derde dag vdn zijn getuigenis voor de Amerikaanse senaatscommissie verklaard, dat er geen Japanners deel uitmaken van de verbonden troepen in Korea, omdat er een Chinees- Russisch defensiepact bestaat, dat gericht is tegen Japan. Marshall liet doorschemeren, dat de vrees bestaat, dat de Russen aan de Koreaanse oorlog zullen gaan deelnemen, indien men Japanse sol daten tegen de Chinese communi-ten in het veld brengt. Voorts zei Marshall, dat generaal Mac-Arthur door zijn verklaringen het gevaar had doen ontstaan, dat Amerika de zaak in Korea alleen zou moeten opknappen. De uitlatingen van de generaal wekten ernstige re acties bij onze bondgenoten en vorm den een bedreiging voor het collec tieve optreden, en voor onze positie in de wereld, aldus Marshall. Marshall ontkende echter, dat de Britse regering ook naar iets uit staande heeft gehad met het ontslag van MacArthur. 99 Heden is te Nancy in Lotharingen het huwelijk gesloten van de Oosten rijkse troonpretendent, de thans 38- jarige aartshertog Otto van Habs burg, met prinses Regina van Saxen- Meiningen. Bij de plechtigheden zijn de voor schriften der oude Spaanse hof-eti- quette gèëerbiedigd. Dit strenge cere monieel was in vroeger dagen aan het Spaanse en aan het Oostenrijkse hof der Habsburgsc heersers in zwang. Aan het hoofd van dc bruiloftsstoet liep de vroegere opvoeder van Otto, graaf Degenfeld, in zijn hoedanig heid van hofmaarschalk, terwijl zich in het gevolg van Otto Oostenrijkse en Hongaarse edellieden bevonden allen uit de aard der zaak emigran ten. Terwijl Otto en Regina, deze jon ge en moderne telgen van eeuwen oude geslachten, daar voor het al taar Knielden op een bankje, waar Oostenrijkse aarde op was gestrooid, weerklonk in de kathedraal, waar de Lotharingse voorvaderen van de brui degom begraven liggen, het door Haydn gecomponeerde keizerlijke volkslied dat tegenwoordig niet meer gespeeld mag worden in Oos tenrijk en dc Hongaarse konings- hymne. Otto is de zoon van de voormalige Oostenrijkse keizer Karei en keize rin Zita. Na dc verloren oorlog in 1918 vluchtte het keizerlijke paar, doch werd later gearresteerd en naar Madeira overgebracht, waar Karei stierf. Otto vertoefde eerst in Spanje, waar dc burgeroorlog hem wegjaag de ,toen in België, waar de tweede wereldoorlog hein uitdreef, en vond tenslotte rust in de Ver. Staten. Zijn bruid, prinses Regina, ont moette hij na de oorlog in een vluch telingenkamp in Duitsland, waar zij beiden sociaal werk verrichtten. Ko-'iïefMe... Wie niet genoeg te doen hoeft, maakt zich druk om dingen v niets mee te maken heeft.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1