Nieuwe lichtingen voortaan volledig ingelijfd De samenstelling der Nederlandse strijdkrachten Drie nieuwe pokken-gevallen te Tilburg SXo&ie in dc schaduw van Pjenchis Khan mm De eed van Madeleine DINSDAG 8 MEI 1951 DE LEID5E COURANT TWEEDE BLAD PAGINA J Voorlopig 16 maanden voor eerste oefening 'Om de opbouw der beoogde strijd krachten mogelijk te maken, zal, aanvangende met de lichting 1952, de jaarlijkse beschikbare mankracht volledig worden benut. Hiervan zal 40.000 man bestemd zijn voor het le ger. Bovendien zal, voor zover no dig, over het nog niet ingelijfde deel van de lichting 1951 worden beschikt Ingaande 1952 zal een drie-ploegen- stelsel (thans twee ploegenstelsel) voor opkomst onder de wapenen worden ingevoerd, waardoor het in verband met de opleidingsduur voor koporaals en manschappen bij de vredesopleidingeenheden mo gelijk zal worden om zonder aanzien lijke uitbreiding van de vredesorga nisatie een aanmerkelijke versnel ling van de vorming van oorlogs verbanden te verkrijgen. De duur van de eerste oefening zal worden opgevoerd tot 18 maan den. Op militair-technische gronden werd deze eerste oefening behou dens wettelijk toegestane uitzonde ringen voorshands gesteld op 16 maanden, waarvan 8 maanden oefen tijd bij de vredesopleiding en 8 maanden te velde. Mochten de inter nationale omstandigheden tot een langer verblijf order de wapenen nopen, dan laat het gekozen systeem verlenging van deze duur van eerste Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Lichte muziek. 10.10 Gramofoonmuz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuz. 11.15 „Het waren maar gewone men sen, zoals u en ik", hoorspel. 12.00 Piano a quatre mains. 12.30 Land en tuinbouwmededeling. 12.33 Gra mofoonmuziek. 12.37 Dienst van ae Stichting Alle Dag Kerk. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Bonds dag van de vereniging van Gerefor meerde vrouwen. 14.45 Clavecimbel en viool. 15.00 Voor de meisjes. 15.15 Jongenskoor. 15.30 Bijbelvertelling. 15.45 Jongenkoor. 15.55 Voetbalwed strijd Engeland-Argentinië. 16.40 Gramofoonmuziek. 17.00 Hoorspel voor de jeugd. 17,30 Pianoduo. 17.45 Regeringsuitzending: Ds. L. Coomans de Ruiter: „Rumphius, een groot na tuuronderzoeker". 18.00 Kerkkoor. 18.30 Gramofoonmuziek 18.35 Instru mentaal septet. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.15 Voor de jonge mensen. 19.30 Gramofoonmuz. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Zen dingsgetuigenis. 21.15 Radio Philhar- monisch orkest en solisten. 22.15 Re portage. 22.25 Amusementsmuz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 „On der ons gezegd". 8.23 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoon muziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoon muziek. 12.00 Accordeonmuz. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33—12.38 Voor het platte land) 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gramofoonmuziek. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano en fluit. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 13.20 „Zoek de Zee op", causerie. 18.30 Actualiteiten. 18.38 Dansmuziek. 19.00 „De beïnvloeding van de mens" causerie. 19.15 Instrumentaal trio. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Promenade-orkest en solist. 21.05 „Pinky", hoorspel. 22.00 Concertgebouw-orkest. 22.45 „De Raad van Europa te Straatsburg bij een", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gevarieerd programma. oefening tot 20 maanden toe zonder dat daartoe aantal en samenstelling der vredesopleidingseenhcden be hoeven tc worden gewijzigd, doch door de duur van het verblijf te velde te verlengen. Voor de a.s. officieren cn onder officieren zouden deze getallen dan worden: 20 maanden (12 maanden oefentijd bij de vredesopleidingen en 8 maanden te velde) of 24 maan den (waarvan 12 maanden te velde.) Bij een eerste oefentijd van 16 maanden zal na een omstreeks medio 1951 beginnende aanlooptijd, gedu rende welke 1/3 divisie paraat zal zijn. vanaf het einde van 1952 per manent 2/3 divisie aan parate troe pen beschikbaar zijn; bij 20 maanden eerste oefentijd zal deze parate troe penmacht, te beginnen met medio 1952, via 1/3 en vervolgens 2/3 divi sie, ten slotte per begin 1953 gegroeid zijn tot permanent een divisie. Legering in Duitsland In zake een eventuele legering van Nederlandse troepen in Duits- land oefenverbanden of parate eenheden welk vraagstuk ver-1 schillende aspecten van internatio- j naai politieke aard vertoont, is het overleg geopend. Hierbij kan niet voorbij worden go2ien dc gewijzig-1 de verhouding van Nederland tot I Duitsland, nadat de oorlogstoestand j geëindigd zal worden geacht. Het is de minister gelet op het ka- i rakter dezer besprekingen cn het stadium, waarin zij verkeren, thans niet mogelijk daarop dieper in te gaan. Als resultaat van het gehouden overleg is de regering van oordeel, dat. onvoorziene tegenslagen voor behouden Nederland tegen het einde van 1954 een defensie-appa raat kan hebben opgebouwd van een grootte en samenstelling als hierij onder gegeven en waarin, naar haar overtuiging, de maximale nationale inspanning, waartoe Nederland in staat kan worden geacht, zowel naar tijdsduur als grootte, zal zijn gerea liseerd. ZEESTRUDKRACHTEN: Het volksvertegenwoordiging be kende vlootplan omvattend: 1 vliegdekschip, 2 kruisers, 12 onder zeebootjagers, 6 escorteurs, 4 onder zeeboten, 48 mijnenvegers, en een aantal kleinere eenheden voor kust bewaking en bescherming der zee gaten, ca. 100 vliegtuigen en dc vor ming van een aantal marinierseen heden, alsmede de defensieve bewa pening en uitrusting van de Neder landse koopvaardijvloot en de oefe ning van het personeel voor zijn oor- logstaak. DE LANDSTRIJDKRACHTEN:: 5 Infanterie-divisies, een aantal territoriale troepen, waaronder lucht doelartillerie, alsmede een aantal eenheden nationale-reserve. DE LUCHTSTRIJDKRACHTEN: De vorming van een luchtmacht, omvattend: 21 squadrons gevechts vliegtuigen (dagjagers, nachtjagers en tactische jachtvliegtuigen), als mede een aantal squadrons verken- nings-, artillerie- waarnemings- en transportvliegtuigen en: De aanleg van de nodige operatio nele vliegvelden. NIEUWE FUNCTIE VOOR GEN. BUURMAN Naar de „Tel." verneemt is de luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden voorbestemd om te worden benoemd tot Nederlands Territoriaal Bevelhebber. Generaal Buurman van Vreeden was laatstelijk Legercommandant in Indanesië, na het overladen van ge neraal Spoor, wie hij als stafchef was toegevoegd. In zijn nieuwe functie komt hij rechtstreeks onder de chef van de Generale Staf, evenals de Commandant Strijdkrachten te Vel de. de generaal-majoor A. T. C. Op- somer. W. TH. DE BOOY WORDT MET MILITAIRE EER BEGRAVEN W. Th. de Booy. die Zondagavond op het Utrechtse station is veronge lukt, zal Donderdag te Hilversum rr/et militaire eer worden begraven. Hii was namelijk adspiran't reserve- officier bij de Koninklijke Marine en als zodanig in opleiding bij de code- dienst van het marine opleidings kamp te Loosdrecht. Verscheidene leden van de familie De Booy dienen bij de Koninklijke Marine, zodat aanvankelijk misver stand.is gerezen over'de afkomst van hef slachtoffer. De omgekomene is een zoon van kapitein ter zee O. de Booy .commandant maritieme midde len te Rotterdam. Hij werd op 9 April 1929 geboren. LUCHTMACHT WORDT ZELF STANDIG Gezien de gewijzigde karakter van de militaire luchtvaart, overweegt de minister de luchtmacht tot een zelfstandige organisatie te doen ver klaren en het wapen der militaire luchtvaart als zodanig op te heffen. Deze reorganisatie zal uiteraard slechts plaats hebben onder handha ving van de departementale inde ling. De luchtmacht zal in de toekomst over een grote kern van beroepsper- soneel moeten beschikken. Het be- roepspersoneei zal ongeveer verdrie voudigd moeten worden. Bij de realisatie wordt, gelet op de ter za ke gedane toezeggingen, grote steun van de Verenigde Staten van Noord- Amerika verwacht, met name voor zover het betreft de tactische lucht strijdkrachten en de opleiding van vliegers. In 1951 zal worden begonnen met herhalingsoefeningen. VLJF JAAR WEGENWACHT. Vijf jaar geleden, in April 1946, werd door de Algemene Nederlandse Wielrijders Bond een „Wegenwacht" ingesteld, welke op de grote wegen patrouilleren om gestrande motor voertuigen weer op gang te helpen. Gedurende deze vijf jaar hebben de „Gele Rijders" hun onmisbaarheid bewezen en vele malen konden zij hulp bieden ook als het niet een defect aan een auto of motorfiets betrof. De slagzin „Gele Rijders Pech- bestrijders" is dan ook ten volle ver diend. Foto links toont een lid van de Wegenwacht, die door middel van een bord op de zijspan het verkeer waarschuwt voor het gevaar van bosbrand. Foto rechts toont het verlenen van eerste hulp bij een verkeersongeval. WEGENWACHT KUNSTIG GEWOND BIJ AANRIJDING. Gistermiddag omstreeks vyf uur is op de rijksstraatweg Deventer Almelo te Dijkers "k, gemeente Hc;:> r., een aanryaing geschied, waarbij de wegenwacht van de A.N W.B. H. Bonhof tinsti? ;;ewond is. bonhof is naar Rct Sint Geertruiden- gasthuis te Dwentrc overgebracht, zijn toestand is zeer ernstig. De medische faculteit te Nijmegen Eerste steen gelegd Op het landgoed Heyendaal, in de onmiddellijke nabijheid van het St. Canisiuszieker.huis te Nijmegen, werd Maandagmiddag op ceremonië le wijze de eerste steen gelegd voor het gebouw van de medische facul teit voor de R.K. Universiteit, welke sobere plechigheid namens kardi naal De Jong verricht werd door mgr. Th. Huurderman, vicaris-gene raal van het aardsbisdom Utrecht. Prof. dr. R. R. Post, voorzitter van de St Radboudstichting, wees er in een toespraak op, dat dit nog slechts een voorlopig gebouw is, dat later voor andere doeleinden zal woi'den gebruikt. In September hoopt men hier echter met het medisch hoger onderwijs te kunnen beginnen. Het is de bedoeling in 1954 zo ver te zijn dat ook met de studie van het doc toraal- en artsexamen kan worden begonnen. Met deze nieuwe studie heeft de R.K. Universiteit thans haar vierde faculteit. Het rijk heeft voor 80% bijgedragen in de bouw kosten. Mr. Wolter, chef van de ad.f Ho ger onderwijs, zegde namens de over heid zijn steun toe bij de verdere bouw, die nog voor deze faculteit nodig zal zijn. KATH. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Dinsdag 22 Mei a.s. belegt de Kath. Middenstandsbond in het Bis dom Haarlem een Voorjaars Centra le Raadsvergadering in hotel „Kras- napolsky" te Amsterdam. Op deze bijeenkomst, die om meerdere agen dapunten zeer belangrijk is zal als spreker optreden de heer Th. S. J. Hooij, lid van de Tweede Kamer over: „Brandende vraagstukken" (P.B.O. en opbouw van de S.E.R.; belastingen en loon- en prijzenpoli tiek). De heer L. A. A. van Hamersveld, voorzitter van de Stichting C.C.I. cn Bondspenningmeester van de N.R.K. M. zal mededelingen doen in verband met plannen omtrent wijziging in het huidige contributie systeem. Gisteren hebben zich in Tilburg weer drie pokkengevallen voorge daan, waardoor het aantal tot 36 steeg. Twee er van kwamen voor bij personen dje zirh reeds in de quaran taine-inrichting beenden, het derde geval was geheel nieuw. Juist de nieuwe gevallen vormen het grootste gevaar en mochten deze zich in de komende dagen in grotere mate openbaren, dan zal mogelijk ue revaccinatie uitgebreid worden tot een primo-vaccir.at;e, zodat dan ook de pl.m. 23.000 peisonen in Tilburg, die tot dusverre niet werden gevac cineerd zullen worden ingeënt. Het nemen "an meer uitgebreide maat regelen vormt overigens de laatste dagen een ernstig punt van bespre king tussen de inspectie van dc volksgezondheid, de G.G. en G.D. te Tilburg, zodat de tenuitvoerleg ging er van, indien het pokkengevaar zo groot wordt, dat het moeilijk kan worden overzien, onmiddelli'k kan geschieden. Heden werden wetr 3S00 vacci naties verricht, zodat in totaal 95.000 inwoners werden ingeënt. Twee nieu we contacten werden in quarantaine genomen Er werd geen uitbreiding naai buiten de sta l gcconstalee>d. MILITAIREN MOGEN TILBURG NIET UIT. Op last van de militaire bevelheb ber in het 4e district, zijn uitgebrei de maatregelen genomen, ter voor koming van dc pokken-ziekte onder dc in Tilburg gelegerde en met ver lof vertoevende militairen. Voorlopig zullen militairen, die met verlof in Tilburg zijn, de stad niet mogen verlaten. Van de zeven honderden de kazernes geconsigneer de militairen, hebben slechts twee geweigerd zich te laten inenten. In geen van beide kazernes in Tilburg, doen zich gevallen van pokken voor. Gedurende de komende twaalf tot achttien dagen zullen de maatrege len gehandhaafd blijven. Zelfs de in- en uitgaande post wordt ontsmet. POKKENVERHAAL Om een vrije middag tc krijgen. Door een „pokkcnverhaal" op te dissen is het de 25-jarige drogistbc- diende A. R. H. in Den Haag Zaterdag dc nationale feestdag gelukt een vrije middag te krijgen. Met zijn baas kon H. het niet eens worden, maar zijn vindingrijkheid kwam hem te hulp- De jongeman stapte naar een telefooncel en belde de G. G. D. op. „Ik ben dokter Dc Groot, een militaire arts in Breda", zei hij, „en ik deel u mede dat enkele Hagenaars in contact zijn geweest met militairen uit Breda, waar pok ken zijn geconstateerd. Eén van de Hagenaars was de drogistbediende A. R. H." Toen H. 's middags in de drogiste rij terugkwam had de G. G. D. dc baas al opgebeld en gezegd, dat de jongeman zich terstond moest mel den. H hing een fantastisch verhaal bij de dokter op: hij was uit geweest met drie militairen in een auto, enz., enz. Voorlopig in huis blijven, be sliste de arts van de G. G- D., in af wachting van maatregelen die de dienst van de Volksgezondheid nog zou nemen. De begeerde vrije middag had H. dus alvast. Intussen belde de hoofdinspectie van de Volksgezondheid liet gehele land af om „dokter De Groot" te vin den. Niemand kon echter inlichtin gen geven en men moest ten slotts wel concluder^ji, dat dokter De Groot niet bestond. Ten einde raad waarschuwde men de recherche, die zich terstond naar de woning van H. begaf. Toen kwam de aap spoedig uit de mouw. Bij een verhoor bekende H., dat het hele pokkenverhaal verzonnen was. De jongeman werd meteen aangehouden. In de woning bleek zich namelijk een aanzienlijke partij goederen bevin den, gestolen uit de drogisterij waar hij v/erkzaam was. NASLEEP VAN DE VECHTPARTIJ IN „CASABLANCA". Naar eerst thans blijkt heeft dc vechtpartij op de Zeedijk tc Amster dam Zondagavond, waarbij de eige naar van het café „Casablanca" het leven verloor, nog een tweede slacht offer geëist. Een van dc opvarenden van het Noorse schip Staland, aan boord waarvan zich dc Deen bevond, die gisteravond 'n zo noodlottige trap gaf, meldde zich gistermiddag aan bij de Amsterdamse polite voor het doen van een aanklacht wegens mis handeling. Nog op het politie-burcau werd hij onwel cn zakte in elkaar. Per auto van dc geneeskundige dienst is hij naar een der Amster damse ziekenhuizen vervoerd en daar opgenomen. Zij naam is L. E. Wil liamson. Hij is motorman. 30. Keri Ning Ta kon geen enkel spoor vinden. Ook Dokie Durf was verdwenen. In zijn angst begaf de vader zich naar de enige man in de omgeving die uitkomst zou kunnen brengen: de kluienaar Bihar Dhan. „Eerwaarde" zei Keri Ning Ta. „mijn dochter is in levensgevaar." „Neen". zei Bihar Dhan. „Gelukkig", zei Keri Ning Ta. „Uw dochter komt in wer kelijk levensgevaar op haar zeven en tachtigste jaar. Een jongeman met een bril zal een einde maken aan de onrust die ons lang gevangen houdt," voorspelde de kluizenaar. „Leve de bril". Inmiddels was Dokie bij het graf aangekomen. In het zand dat aan de zijkant tegen het monument wat op- Sev/aaid zag de detective de voetaf- ruk van een vilten zool. Het volgend ogenblik ontockte hij het stukje van Nan Ji's kleed. Naar het Frans van CHARLES DESLYS I „Onmogelijk, want ook ik liep vlug weg, gij begrijpt, wegens het on weer." „Zo!" zei zij. Daarna na een poos: „Hier is de som". Terwijl Gandoin het geld opstreek, keek hij op zijn beurt Madeleine aan. „Waarom heb gij mij die vraag ge steld?" vroeg hij eensklaps. „Ik weet het niet", antwoordde zij op dezelfde toon van onverschillig heid. Er volgde een ogenblik van zwij gen. „Maar ik weet het wel!'' hernam Gandoin, ,,'t staat in verband met de eed, die gij daarginds gezworen hebt voor de rechtbank." Zij zweeg. Hij vervolgde: ..Een mooie eed. Een daper besluit, 't Is moeilijk degene te vinden en te ont maskeren. die de moord bedreven heeft, rr/aar niet onmogelijk, vooral als men u helpt" „En wie zou me helpen?" „Ik op de eerste plaats" zei Gan doin. „Gij hebt dus op iemand verden king?'' riep Madeleine. „Neen." antwoordde hij levendig. ..Op niemand! Maar men moet na denken en zoeken! Gij weet, dat ik met het -«dd ophalen overal kom. Ik treed overal binnen en heb nooit mijn oren in ét zak. In het kort. be schik over mij als over een fret, dat de jager loslaat daar, waar hij niet kan doordringen noch zijn honden." „Ik dank je, ik wil je aanbod niet afslaan'', antwoordde Madeleine, die hem gadesloeg. „Maar," hernam hij, „gij moet mij het hol tonen! Indien ër konijnen in zyn. beloof ik je, ze te vangen. Gij hebt goede ogen. Met sluwheid en een vaste wil er te komen, zult gij wel jc doel bereiken. Ik heb er geen ander belang bij dan het verlangen, een dienst te bewijzen aan brave mensen, die mij goed doen. Zoek du?! En zodra gij een vermoeden hebt, kom mij dan waarschuwen. Maar zwijg er verder over. want de slechte betalers houden nu juist niet van me. Ik ben slechts een arme drommel zonder verdediging, en in dien men de zaak verraadde, zou men mij de ribben stuk slaan!" Terwijl hij aldus sprak, had Gan doin zijn geld opgestreken en maak te zich gereed heen te gaan. „Het zij zo!" besloot Madeleine, „kom van tijd tot tijd maar eens praten. Tot ziens" „Tot ziens!" herhaalde Gandoin op dezelfde toon. Hij verdween. Madeleine had zich niet van haar plaats bewogen. Zij nanv het hoofd in beide handen cn peinsde. Haar man. die de stomme getuige geweest was van dit toneel, trad op haar toe en haar plotseling in zijn armen drukkend, zei hij: „Dierbare vrouw! Gij zijt dus nog niet voldaan en gij denkt dus nog steeds aan je eed" „Ik zal hem nooit vergeten," ant woordde zij. Daarna met zachtheid de handen van haar man in de hare nemend, en hem strak in de ogen kijkend zei ze: „Vergeefs tracht gij voor mij je leed te verbergen, mijn arme Jean! Verontrust je niet. bedroef je niet! Men zal je gerechtigheid laten we dervaren. heb vertrouwen" XI Het was niet alleen een hoon, maar ook een troost voor Jean Mi- chaud. te weten, dat zijn droefheid gedeeld werd. In de vrees van een of andere nieuwe belediging, zonderde hij zich af van de buitenwereld en werkte met koortsachtige haast, om alles weer in goede staat tc brengen. Dc vermoeienis gaf hem slaap, en dat was een soort gelukzaligheid voor de arme man, die sedert zo lang niet meer geslapen had. Bovendien scheen de verachting alleen hem tc treffen. Dc kinderen waren naar de school teruggekeerd en schenen voldaan. Madeleine be roemde er zich op, overal goed ont vangen te worden, en in tegenstel ling met haar gewoonte van vroeger zag men haar alle dagen uitgaan en bij dc buren praten, zelfs voor de deuren werken in gezelschap van andere kantwerksters. Dat was de tactiek van Madeleine. Zij zelf sprak weinig, 'maar luisterde des te meer. Men betoonde haar nu een soort van medelijden. Madeleine wachtte op een woord, dat haar op dc weg zou brengen. Al dus begon zy Jiaar onderzoek. Maar tot nu toe nog niets, geen enkele aanwijzing! Gandoin was teruggekeerd en had haar met de ogen ondervraagd. Door een eenvoudig gebaar beken de Madeleine, dat haar pogingen tot nu toe vruchteloos waren geweest. „Zoek steeds", zei hij haar, „en breng mij aanstonds op het spoor, zodra ge iets vermoedt". Barnabé had zich eveneens ten dienste van Madeleine gesteld, die de moed van zijn toewijding niet in twijfel kon brengen. Vanaf dc eerste dag van do moord en dc arrestatie van Michaud, had hij zich ten doel gesteld de ware schuldige te ontdekken. Dikwijls had men hem zien praten met de gen darmen en hen leiden in hun onder zoekingen. Zodra Madeleine was te ruggekeerd had hij haar meegedeeld hetgeen hij en dc gedarmen gedaan hadden. „De justitie heeft vergeefs het ge hele kanton afgelopen. Het zal ons moeilijk zijn, want de justitie heeft goede ogen cn wat haar ontsnapt, is goed verborgen."' „God zal ons helpen" antwoordde Madeleine. „Ja ons, ons!" hernam* Barnabé, „Ik ook wil u meehelpen! Geen avond leg ik mij ter ruste, geen dag gaat er voorbij, of ik vraag mij af wie heeft dc moord gedaan? Wig toch?" Op een Zondag kwam hij wagge lend cn grote bogen beschrijvend voorbij het atelier, terwijl hij luid keels zong. Madeleine meende, dat hij dronken was en hield hem staan de, om hem zijn slecht gedrag tc verwijten. Maar met qpn blik van verstand houding en- een glimlach om de lip pen. zei hij fluisterend: ,,'t Is een list, opdat men mij in de herbergen niet zou wantrouwen. Alle drinkers komen daar vandaag cn slaan er alles uit. Ik hits hen op en luister toe. Begrijpt gij? Maar scheld op mij en hardop.daar komt volk aan cn men kijkt ons aan...." Madeleine gehoorzaamde. Barnabé antwoordde met enige onsamenhan gende verontschuldigingen. Maar zo dra de nieuwsgierigen verwijderd waren, hernam hij op fluisterende toon: „Dat is niet alles. Gij kent wel dc wijk der hutten, waar onze slechte mensen wonen. Vanavond, als de mannen goed dronken zullen zyn, zal ik hen naar hun vrouwen bren gen. Dan zal er flink gescholden en verwijten gedaan worden. Dan verneemt men rare dingen, dingen, die de mensen naar dc gevangenis kunnen brengen" Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5