Boycot tegen Rood China Wie NYLONS zegt zegt PRONONCE De olie van Indonesië Moskou stelt Japan conferentie voor AMERIKA MISBRUIKT JAPAN Perzië wil praten met Londen Korea wacht af Marshall spreekt MacArthur tegen „Formosa uit handen van China" Rood Chinese rechtspraak Aardbevingin Salvador KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 8 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12276 Marshallteqenover MacArthur Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1.72 p. mnd-, f 5.15 p. kwart. Pranco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Iclcloontjes t 1.50 Begin van sanctie-maatregelen I'VE BRITSE EN FRANSE afgevaardigden in de sanctiecommissie van de Uno hebben meegedeeld, dat hun hun regeringen waarschijnlijk steun zullen geven aan een Amerikaans plan om een verbod af te kon digen voor het verzenden van alle militair belangrijke goederen aan China. Dit verbod zou voor alle landen gelden en de uitvoering daarvan zou op een gedeeltelijke blokkade van de Chinese kust neerkomen. Winston Churchill zei namens de oppositie het te betreuren, dat de re gering niet eerder een helder beeld van de situatie had gegeven, toen de „brandende kwestie" verleden week aan de orde kwam. De conservatie ven zouden Sir Hartley's mededelin gen bestuderen en als deze niet vol deden, Donderdag een debat daar over vragen. DE BRITSE UITVOER NAAR CHINA. De Britse regering heeft geant woord op MacArthurs beschuldiging, dat Engeland aan Rood China stra tegisch belangrijke goederen heeft geleverd. In het Lagerhuis zei Sir Hartley Shawcross, de Britse minis ter van handel, dat het onzin is te veronderstellen, dat de Engelse uit voer naar China van enige betekenis is geweest voor de oorlogvoering van de Chinezen. Sedert 't begin van de Koreaanse oorlog had Groot-Britannië er zorg vuldig op toegezien, dat China geen militair belangrijke goederen zou ontvangen. Er was een absoluut ver bod uitgevaardigd voor de leveran tie van alle militaire materieel, zoals vliegtuigen, motorrijtuigen, koper, zink en legeringen daarvan en ma chinewerktuigen. Sir Hartliey wees er op, dat de Uno er tot dusver nog niet toe is overgegaan om economi sche sancties tegen China uit te vaar digen en Engeland had dan ook alle handel met China nog niet verboden. In de eerste drie maanden van dit jaar bedroeg de Britse export naar China via Jlongkong 43 millioen pond sterling tegenover een invoer uit communistisch China van 2.7 mil lioen. RUSSISCHE TROEPENBEWEGING Bij aankomst op Schiphol heden middag te 16.00 uur zal generaal Eisenhower naar Den Haag vertrek ken, waar hij zal verblijven in hotel Wittebrug. Voor Woensdag 9 Mei staan ip het programma bezoeken aan het mari ne opleidingskamp te Hilversum, aan tank-onderdelen van de regimenten huzaren van Boreel en prins Alexan der te Amersfoort en aan d$ school voor luchtdoelartillerie te Ede. De diplomatieke corespondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat volgens gisteravond te Londen ont vangen berichten Russische troepen Roemenië binnentrekken en vandaar naar Bulgarije en Hongarije gaan. „Deze beweging staat in verband met het overnemen in Februari van de verdediging van de gehele Zwarte - Zeekust, van de Sowjet-grens tot i ?rordwet is bepaald. Indonesië zal aan de Turkse grens, door het Russi enwel met de bestaande factoren sche leger", aldus de corresponden- rekening houden als het tot uitvoe- ten. I ring komt. Iran niet tot voorbeeld genomen De Indonesische minister van han del en industrie. Soejono Hadinoto, zal op 16 Mei een bezoek aan Medan en Atnjeh brengen vooi inspectie van de oliebedrijven, die zich daar bevinden. De minister var voorlich ting.. de heer Mononietoe en enige hoofdambtenaren zuJen hem op deze tccht vergezellen. "oen hem werd gevraagd of Indo ntsië het voorbeeld van Iran zal vol- gn, antwoordde minister Hadinoto, dat hetgeen in Iran is gebeurd veel te sr.el en zonder voldoende voorbe reiding is uitgevoerd In principe zal Indonesië alle vita'e bedrijven moe ten r.atoinaliseren, teneinde uitvoe ring te geven aan hetgeen in de f^E SOVJET-REGERING wenst in Juni of Juli een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, (commur nistisch) China en Rusland ter voorbereiding van een vredesverdrag met Japan. Zij stelde dit gisteren voor in een nota die gistermiddag door de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Bogomolof aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, werd overhandigd. OORLOGSLEED OP KOREA. Voor de derde maal in minder dan een jaar tijds trekt een groot gedeel te van de bevolking uit het front gebied in Korea met het weinige, dat zij nog bezit, Zuidwaarts. De niets ontziende oorlog heeft grote de len van het toch al niet erg vrucht bare land in een woestenij herscha pen en talrijke vluchtelingen bezwij ken van ellende en ontbering. Hongerig, moe en vuil door de ein deloze zwerftochten zoeken Kore aanse burgers tussen een hoop afval naar enig voedsel. De Britse ambassadeur in Teheran heeft een conferentie van anderhalf uur gehad met minister-president Mossedaq. Hij heeft in dit onderhoud gevraagd, welke plannen de Perzi sche regering heeft voor de nabije toekomst en hem een boodschap van minister Morrison overhandigd. Mos- sadeq liet doorschemeren dat Perzië met een zekere mate van belangstel ling nieuwe Britse voorstellen tege moet ziet Hij zei bereid te zijn tot vriendschappelijke onderhandelingen en verklaarde minister Morrison een nota gezonden te hebben. GEEN AMERIKAANS STAAL VOOR PERZIë. De Amerikaanse regering heeft be sloten voor de maand Juli geen staal voor buisleidingen aan de genaaste Perzische olievelden toe te wijzen. Daar vele andere landen, zoals Irak, Saoedi-Arabië, India, Pakistan en Nederland,, wel staal krijgen, ziet men in bepaalde kringen, aldus Reu ter, in deze stap een eerste teken van Amerikaanse inmenging in het Per zische oliegeschil. fff!(We Qotf BUITENLAND Op een Engels schip, de „Ayles bury" is vannacht ten Oosten van Great Yarmouth bij het lichtschip Haisboro brand uitgebroken. De be- „T - m'anning moest zich in de boten be- 19 km ten Noorden van Seoel, ver- geven en js gezond en wel opgepikt srhpidpnp kilnmpf-prc vnnrhi, AnrW Het brandt nog altijd fel. Op de Philippijnen heeft verle den week een wervelstorm gewoed, waarbij 56 personen om het leven zijn gekomen. In de staat Bahia (Noord-Brazi De onbehaaglijke rust aan het Ko reaanse front, die intrad toen vorige week de rode stormloop naar Seoel tot staan werd gebracht, duurt voort, en werd gisteren slechts verbroken door twee acties op beperkte schaal van de Zuid-Koreanen en door acti- 1 viteit van de luchtmacht. STROOK TERREIN HERWONNEN Onder dekking van zware artille rie trekken de verbonden troepen thans langs het gehele 190 km bre de front in Korea op Zij herwonnen een strook van ongeveer 5 km breedte zonder op veel tegenstand te stuiten Patrouilles van infante en tanks trokken Oeidjongboe, scheidene kilometers voorbij. Andere patrouiles gingen Tsjoentsjon binnen, bij de 38ste breedtegraad. INTERNATIONALE LUCHTMACHT IN MANDSJOERIJE? Maandag heeft het op Formosa verschijnende blad „China News" melding gemaakt van reeds eerder gesignaleerde geruchten over een internationale luchtmacht, die in Mandsjoerije zou worden bijeenge bracht „om de V.N. in Korea te be strijden". De huidige sterkte van deze luchtmacht is 900 vliegtuigen; zij staat onder bevel van een Russi sche generaal e.. tegen het einde van Juni zal het aantal vliegtuigen op 1300 zijn gebracht, aldus het blad. Er zouden vliegeniers bij zijn uit Birma, India, Japan, communistisch China, de Sow jet-Unie en de Oost-Europe- se staten. In deze nota wordt de beschuldi ging uitgesproken, dat Amerika zich „onwettig" met de voorbereiding voor een vredesverdrag heeft belast. „Het Amerikaanse optreden", aldus de Russische regering, „heeft de on dertekening van een verdrag met Ja pan bemoeilijkt en zelfs onmogelijk gemaakt". In de nota, die elf pagina's beslaat, wordt gezegd, dat de V.S. Japan voor andere doeleinden gebruiken dan die, welke zijn neergelegd in de do cumenten betreffende de overgave van Japan namelijk, aldus de no ta, als basis voor gewapende inter ventie op Korea. De V.S. hebben hun ontwerp in Maart j.l. bekend gemaakt Zij heb ben duidelijk gemaakt, dat zij niet zullen toestaan, dat de Sovjet-Unie haar veto over een vredesverdrag zal uitspreken. Zij hopen met hun bondgenoten overeenstemming te be reiken. GEDENKBOEK 4c INFANTERIE-1 militaire Huis van H. M. de Konin- BRIGADE. Maandagmorgen over- gin, het gedenkboek der 4e Infante- handigde Generaal-Majoor W J. K. j rie Brigade „Oost Java". Het boek Baay, Chef Staf van het comité van is bestemd voor H. M. de Koningin; Chefs' Staven, aan Vice Admiraal N. een tweede exemplaar is voor H. K. A. Rost van Tonningen, Chef van hetH. Prinses Irene. KJA GENERAAL MACARTHUR is thans generaal George Marshall, de Amerikaanse minister van defensie voor de twee senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten verschenen om op zijn beurt mededelingen te doen over de achtergrond van het conflict tus sen MacArthur en de regering te Washington. Ook Marshall legt zyn ge tuigenis af achter gesloten deuren en de pers krijgt weer een gestenogra feerd rapport, dat eerst zorgvuldig op eventuele militaire geheimen is gecontroleerd. Minister Marshall begon met te zeggen, dat or over de wijze van oor logvoering in Korea geen enkel me ningsverschil had bestaan tussen pre sident Truman, hemzelf en de geza menlijke stafchefs, zoals door Mac Arthur was beweerd. MacArthur had er zich immers op beroepen, dat de gezamenlijke stafchefs zijn ideeën over de oorlog tegen China deelden. De ontslagen generaal had boven dien gezegd, dat minister Marshall de stafchefs had overreed hun oor spronkelijke standpunt prijs te ge ven, dat de overdracht van Formosa de Chinese communisten of de toelating van Rood China tot de Uno bij eventuele onderhandelingen over een wapenstilstand niet ter sprake dienden te worden gebracht. Mar shall ontkende echter kortweg, dat hy er ooit voor was geweest Formo sa aan Peking over te dragen of eni gerlei politiek had goedgekeurd, die zich ten doel stelde de nationalisti sche Chinese delegatie van haar zetel in de Verenigde Naties te verdrijven. Het is de onwrikbare politiek van de regering van Truman, aid ;s Mar shall, Formosa uit handen van Rood China te houden en de communisti sche Chinezen uit de Uno te weren. Het Amerikaanse standpunt in de Uno is echter, dat de Amerikaanse regering zich niet tegen bespreking van deze twee kardinale vraagstuk ken zal verzetten. Over MacArthurs theorie, dat men met een aanval op Rood-China wei nig risico nam om Rusland in de oor- RUWE VOLKSVERMAKELIJKHEID In Kanton is dezer dagen voor het gedenkteken van Soen jat sen een groot proces in het openbaar ge voerd tegen 29 Chinezen, die door de communisten van contra-revolu- tionnaire activiteit werden beschul digd. Het proces, dat over de radio werd uitgezonden, eindigde met de eer dood veroordeling en de executie ter plaatse van de 29 mannen. Een menigte van ongeveer 5000 mensen woonde de zitting bij. Bij de opening van het „proces" verklaarde de president: „Deze aanranders van onze vrijheid staan niet voor ons maar voor u het volk terecht. Gij kunt met hen doen, wat gij wilt: slaan, bijten, spuwen". De 29 verdachten traden daarop een voor een voor de president, die voor ieder van hen een aanklacht HBPvoorlas. Aan het slot daarvan begon lië, is een trein van een brug af in 1 de menigte telkens te loeien en te de Itapicura gestort. Zeven inzitten den werden gedood. Voor het eerst na 6H jaar is Maandag een hoogoven van de August Thyssen Hütte te Duisburg weer in gebruik genomen. Binnen twee weken zal nog een tweede hoogoven gaan werken. Voorlopig zal 40.000 ton ijzer per maand wor den geproduceerd. Italië is rijk aan rijksambtena ren; er zijn er niet minder dan 1.600.800 Deze willen staken om ho ger loon. Minister de Gasperi erkent dat de ambtenaren slecht betaald worden, maar er zijn er zoveel, dat zelfs geringe loonsverhoging de staat schatten gelds kosten. joelen. De president verklaarde daarop, dat hij dit beschouwde als instemming met het vonnis, dat over de gedaagde werd uitgesproken. Vier en een half uur lang duurde deze „rechtszitting" onder het ru moer van een opgejaagde en opge wonden menigte, waarover slechts een enkel ogenblik yan doodse stilte viel, telkens wanneer een veroor deelde voor het standbeeld werd ge- executeerd. Maar onmiddellijk daar na huilden de 5000 „rechters" in gisteren door met 352—183 stemmen de kaak zijn gesteld en ter dood veroordeeld. Hij schatte, dat de communisten in de afgelopen zes maanden ongeveer een millioen personen hadden ge- executeerd. Volgens officiële meldin gen waren in Hankou en omgeving 60.000 personen terechtgesteld, waar onder politieke tegenstanders van het communisme en landeigenaren, aldus deze zegsman, wiens naam niet bekend kon worden gemaakt met het oog op eventuele repre sailles tegen degenen, die zich voor hem hadden garant gesteld. In Juni Franse verkiezingen De Franse regering-Queuille heeft besloten de volgende algemene ver kiezingen de eerste sinds Novem ber 946 op 17 Juni te houden. De ministerraad heeft deze beslissing, welke de Nationale Vergadering moet goedkeuren, door een wetsvoor stel tot vervroegde parlementsont- binding aan te nemen, gisteravond genomen. De Nationale Vergadering heeft log te betrekken, zei generaal Mar shall: Ik betreur het een mede-offi cier te moeten tegenspreken. Een „nieuwe situatie" had geleid tot MacArthurs ontslag, namelijk die, waarin een plaatselijke comman dant in het openbaar uitdrukking geeft aan zijn misnoegen uitdrukking tenlandse en militaire politiek der Verenigde Naties. Bovendien had de oproep van Mac Arthur aan de vijandelijke opperbe velhebber te velde van 24 Maart alle kans op een beëindiging van de cam pagne door onderhandelingen te niet gedaan. Honderden slachtoffers Honderden mensen de schattin gen variëren van 200 tot 1000 zijn om het leven gekomen tengevolge van een aardbeving, die Zondag de Middenamerikaanse staat El Salva dor teisterde. Dit werd gisteravond officieel door de regering bekend ge maakt. Vooral de stad Jequapa, die een bevolking heeft van 12.000 zie len, werd zwaar getroffen. Talloze mensen werden bedolven onder het puin van instortende huizen en ge bouwen. In Chinameca, dat eveneens getroffen werd, was de schade min der groot. President Osorio is naar het getroffen gebied, ongeveer 150 kilometer van de hoofdstad, vertrok ken om zich van de schade op de hoogte te tellen. Men vermoedt, dat de aardbeving werd veroorzaakt door onderaardse werking van de vul kaan San Miguel. ZWARE RISICO'S GEDACHTIG aan het aloude ada gium, dat ook de wederpartij ge hoord dient te worden, heeft de Ame rikaanse Senaatscommissie na Mac Arthur ook minister Marshall uitge nodigd om verklaringen af te leggen over de Amerikaanse buitenlandse politiek. Zoals te verwachten was, moest hij generaal MacArthur op verschillen de punten tegenspreken, o.a. dat de stafchefs het met MarArthur eens geweest zouden zijn. Maar tenslotte is dat niet zo heel belangrijk, althans in onze ogen. De Amerikanen mogen zich daar druk over maken, 0 ons interesseert meer de vraag, of de generaal een juiste visie had op het conflict in Ko rea. „Generaal MacArthur, aldus verklaarde Marshall, wilde ons het risico laten lopen, niet alleen van een uitbreiding van de oorlog tot communistisch China, maar ook van een algehele oorlog met de Sovjet- Unie. En dit zelfs ten koste van het verlies van onze bondgenoten en het uiteenvallen van het verbond van vrije volken over dc gehele wereld". Bovendien wees Marshall op het ge vaar, dat uitbreiding van het con flict ook een aanval op West-Euro pa zou kunnen veroorzaken. In het kort komt de uiteenzetting van Marshall hierop neer, dat Mac Arthur nogal lichtvaardig omspringt met uitermate zware risico's. Ditzelfde thema besprak ook pre sident Truman tijdens een rede te Washington. Zonder MacArthur met name te noemen laakte Truman een „eigen gereide" politiek in Azië, wel ke de gehele Westerse verdediging te gronde zou kunnen richten en een geweldige Sovjet-Russische overwin ning zou kunnen opleveren. Amerika moet oppassen, dat het in dit Ko reaanse conflict niet alleen komt te staan en daarom zeide Truman: „Ik ben niet van plan om dit land (Ame rika) van zijn bondgenoten te ont doen, met het oog op het Sovjet- Russische gevaar". En even later: „Er is niets wat het Kremlin groter vol doening zou geven dan een dergelijke ontwikkeling". Uit deze uiteenzettingen blijkt op nieuw, dat MacArthur een krachtige persoonlijkheid en een goed veldheer moge zijn en de politieke wereld-as pecten niet mag verwaarlozen. Krachtig optreden kan wel eens goed zijn, maar men hantere zijn kracht met omzichtigheid, want als er stuk ken gemaakt worden zijn de gevol gen dikwijls niet te overzien. Het Kremlin speelt een sluw spel, dat slechts door gewiekste tegenspe lers kan worden gewonnen. Het is niet alleen een spel met soldaten, maar meer nog met politieke ma noeuvres waarvan bijv. de jong ste nota van Moskou inzake Japan er weer één is en daarom is het zaak de politieke kant van de kwes- tes niet te verwaarlozen en de een heid onder de bondgenoten te bewa ren. Juist die eenheid is het mik punt van de Russische aanvallen. PLANTER IN INDONESIË ONTVOERD De 22-jarige J. van der Linden, voormalig oorlogsvrijwilliger, thans employé van de onderneming „Baja- bang" bij Tjikalong Wetan (bij Ban doeng) keerde, na Zaterdagochtend een tocht door de tuinen te hebben gemaakt, niet terug. Alleen zijn hond keerde terug. Politie en militairen van de A.P.R.I., die een onderzoek instelden, vonden nabij de rivier Tji- tarum bloedsporen benevens een aan van der Linden toebehorende thee- fles. Het onderzoek wordt voortge zet doch wordt bemoeilijkt, doordat de bevolking in deze streek onder de invloed van 'bedreigingen door de daar opererende benden, weinig me dedeelzaam is. KMAlettfe... koor: „Schiet ze dood, slaat ze dood" Een Engelsman, die juist uit China in Hongkong is aangekomen, deelde mede, dat duizenden Chinezen op zulke openbare bijeenkomsten aan een communistische motie om het aannemen van het wetsontwerp tot kieswethervorming uit te stellen te verwerpen, haar vertrouwen in pre mier Queuille bevestigd. LEGUANEN VOOR ARTIS. De I heer A. Versney, hoofdredacteur van het op Curasao verschijnende blad „Amigoe di Curagao" heeft twee le guanen aan Artis geschonken. De I heer Versney heeft de dieren op Bo naire waar ztf in grote getale voor- Nog dagelijks bouwen wij een to- komen laten vangen en heeft ze ien van Bbel, omdat wij niet genoeg in een fraai beschilderde kist per K. ons best doen om elkander te ver- L.M. naar Nederland gezonden. I staan.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1