S)e £<2id^(5oti/&mt Er was 'ns'n koning van Egypte MacArthurs visie op Korea Rust vóór offensief Duitsiands defensie-bijdrage Hongkongs handel op China Israël en Syrië Verkiezingen in Neder-Saksen De Raad van Europa te Straatsburg Rede van min. Stikker Huwelijk van moderne Pharao MAANDAG 7 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12275 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm, en Adv. 73826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., 1.72 p. mud-, 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1-50 CHINA MOET TERUGGEWORPEN WORDEN OVER DE GRENS ^^ENERAAL MACARTHUR heeft zijn reeks van verklaringen voor de twee senaatscommissies, waarin hij zijn visie geeft op de campagne van de Uno in het Verre Oosten Zaterdag beëindigd. Hij is van mening, dat slechts een betrekkelijk klein deel van de Ame rikaanse strijdmacht nodig zou zijn om de oorlog in Korea tot een suc cesrijk einde te brengen op de wijze, zoals hij voor ogen heeft, namelijk: bombarderen van de Chinese bases in Mandsjoei-ije, gebruikmaking van de nationalistisch-Chinese troepen op Formosa en hermetische blokkade van de Chinese kust. Zijn de Chinese communisten een maal over de Mandsjoerijse grens teruggeworpen, dan zullen zij vol gens de generaal geen nieuwe offen sieven meer kunnen beginnen en zullen zij realistisch genoeg zijn om hun nederlaag te aanvaarden en een redelijk vredesverdrag aan te gaan. MacArthur gelooft niet, dat de Sov jet-Unie zich in de oorlog zou bege ven, als China straf werd aange pakt en evenmin voorziet hij een uiteengaan van Amerika en zijn At lantische bondgenoten, indien Ame rika overgaat tot het bombarderen van China Chinezen mijden destrijd Van de fronten op Korea wordt weinig of geen contact gemeld. Het hoofdkwartier van de lucht macht in het Verre Oosten te Tokio gelooft, dat de Chinezen in Korea van een nieuw type straalvliegtuig gebruik maken. Drie van deze vlieg tuigen hadden Zondag een Ameri kaanse lichte bommenwerper aange vallen, toen deze van een nachtaan- val in Noord-West-Korea terugkeer de. De straalvliegtuigen volgden de bommenwerpers en vielen deze aan gedurende twintig minuten. Daarna verwijderden zij zich. Aan geen van beide zijden werd schade geleden. Maandagmorgen vroeg werd we derom een alleen vliegende bommen werper door twee niet geïdentificeer de vliegtuigen in hetzelfde gebied aangevallen. Het Amerikaanse vlieg tuig werd over een afstand van 96 kilometer van Sinandjoe naar Tsjin- nampo achtervolgd, doch niet getrof fen. „Hoewel de vijand op het ogenblik elk contact mijdt, menen wij, gene raal Ridgway, generaal van Fleet en ik zelf, dat hij de komende dagen tot een aanval kan overgaan", aldus ver klaarde generaal Almond, comman dant van het tiende korps Zondag na een bezoek aan het centrale front. „Wij staan klaar om hem behoorlijk te ontvangen. Onze stellingen zijn uitstekend en de manschappen en het materiaal zijn gereed voor de strijd", zo voegde de generaal er aan toe. DODENHERDENKING OP HOL- TERBERG. Op plechtige wijze is Zaterdagmiddag op de Canadese Mi litaire Begraafplaats op de Holter- berg te Holten de overgave der Duitse strijdkrachten in Nederland aan het Canadese Leger op 5 Mei 1945 herdacht. Naast de bijna voltal lige Corps Diplomatique waren na mens de Nederlandse règering aan wezig de minister van Oorlog en van Marine, Ir. C. Staf, de minister van Financiën, prof. mr, P. Lieftinck en de minister van Justitie, mr. H. Mul- derije. Veertienhonderd schoolkinderen uit Holten en Almelo legden een boeket narcissen op de graven der gevallenen, een ontroerend moment, dat de foto in beeld brengt. Ik geloof niet aldus de generaal dat wij in een geïsoleerde positie zouden komen. Ik geloof, dat onze bondgenoten slechts de leiding moe ten ontvangen, welke r.odig is en die wij in de aanvang hebben ge geven. MacArthur bracht met grote na druk de theorie naar voren, dat, als men niet met succes volbrengt wat men in Korea is begonnen en waar aan men zich heeft gebonden, men Rusland zal prikkelen om niet slechts het tempo van zijn aanval te verhogen, maar ook de tijd te ver vroegen, waarop de* eerste slag wordt toegebracht. Daarom gelooft de generaal, dat zijn plan niet een wereldoorlog zal uitlokken, maar deze zal verhinderen. Ik geloof, zo zei hij voor de beide senaatscom missies, die een onderzoek instellen naar zijn ontslag als opperbevelheb ber in het Verre Oosten, dat gij het tempo van een mogelijke oorlog met de Sovjet-Unie door niets zo zeer zoudt kunnen versnellen als door thans zwakte in het Verre Oosten aan de dag te leggen. In antwoord op een desbetreffen- de vraag formuleerde generaal Mac Arthur als het doel van de oorlog in Korea „de Chinese communistische legers te dwingen hun verwoestingen en aanvallen in Noord-Korea te sta ken". Hij voegde daaraan toe even min als de Amerikaanse regering of de Verenigde Naties China binnen te willen vallen of China te verwoesten of de commnistische legers van China te vernietigen, zolang deze binnen hun eigen grenzen blijven. Adenauer biedt 150.000 man aan Een bericht uit Londen heeft ge meld, dat Adenauer de Westelijke mogendheden heeft medegedeeld dat een leger van 150.000 man als even tuele Westduitse bijdrage .aan de Westeuropese defensie zou kunnen worden overwogen, tezamen met een sterke tactische luchtmacht van hon derden lichte bommenwerpers en ja gers. Een kern van 50.000 man zou in 9 maanden gereed kunnen zijn. De landstrijdkrachten zouden wor den, georganiseerd in compacte ge pantserde divisies van ongev. 10.000 man met een grote vuurkracht. Zij zouden worden gecommandeerd door een inspecteur generaal, er zou geen hoofdkwartier komen. Geen ministerie van defensie, maar een burgelijk bestuur te Bonn zou verantwoordelijk zijn voor recrute ring, plannen e.d. De Duitsers zouden vertegenwoordigd willen zijn in de militaire en strategische organen van het Atlantische pact. Geallieerde waarnemers zouden in vele stadia van de uitvoering van het militair program worden toegelaten. Westduitse regeringsautoriteiten hebben geweigerd hierop antwoord te geven. Het bericht werd niet ont kend, maar „een zuivere combinatie" genoemd. Het zou z'n ontstaan vin den in de besprekingen over de de fensie, die op de Petersberg worden gevoerd tussen Duitse en geallieerde deskundigen. Zondagavond is graaf Henri Car ton de Wiart op de leeftijd van 82 jaar te Brussel overleden Graaf Carton de Wiart, die door koning Albert in de adelstand was verheven, was verschillende malen minister en nam deel aan talrijke internationale conferenties. Hij was sedert Januari 1934 vast afgevaar digde van België in de Volkenbond en voorzitter van de Belgisch- Luxemburgse economische Unie. Gedurende de jongste oorlog werd hij, ondanks zijn hoge leeftijd als gijzelaar gevangen genomen. Op 11 Juli 1946 vierde het Belgisch parlement op plechtige wijze het 50- jarig jubileum van graaf Carton de Wiart als parlementslid. Graaf Carton de Wiart was reeds geruime tijd ziek. FRANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een toestel van de Franse lucht macht van het type „Vampire" is Zondag tijdens een oefenvlucht bij Tunis in zee gestort. De vliegenier, die met een parachu te uit het toestel sprong, werd ver mist. BESCHULDIGING VAN MACARTHUR de twee senaatscommissies, die een onderzoek instellen naar zijn ont slag. heeft de generaal Engeland er van beschuldigd, via Hongkong aan Rood China grote hoeveelheden goederen te hebben geleverd, die voor de regering in Peking, tijdens haar oorlogvoering, van vitale betekenis zijn geweest. Statistici van de Britse regering werken thans in ijltempo aan het verzamelen van cijfers betreffende de handel met China via Hong kong om deze beschuldiging te ontzenuwen. De Britse ambassadeur in Washing ton heeft zijn regering er in ernstige termen op gewezen, dat MacArthurs beschuldiging een ernstige terugslag kan hebben op de Brits-Amerikaanse betrekkingen en premier Attlee heeft zijn departement ijlings opdracht ge geven om een volledige rapport sa men te stellen. Tot een maand geleden bestond er van Britse zijde nog geen restrictie op de uitvoer van rubber naar China. Er is nu een vergunningsstelsel van kracht geworden en Amerika dringt er met steeds meer kracht op aan de leveranties via Hongkong aan China te beperken, maar voor Groot-Brit- tannië is de moeilijkheid, dat Hong kong bijna geheel bestaat van deze handel. Zouden alle door Amerika gewens te restricties worden ingevoerd, dan zou dat de levensmogelijkheid voor deze Britse kolonie, waarvan de be volking sedert de oorlog is verdub beld, afsnijden en zou Hongkong alle Chinese import van levensmiddelen moeten ontberen. De Israëlische strijdkrachten heb ben Zondagmoi-gen, nadat het vuren de gehele nacht had voortgeduurd, een tegenaanval ondernomen en de positie in de betwiste gedemilitari seerde grenszone gestabiliseerd, zo is van Israëlische zijde medegedeeld. De Syriërs moesten gesneuvelden en ge wonden achterlaten. De Israëliërs be heersen thans een hoogte, vanwaar zij de Syriërs hadden verdreven na he vige gevechten van man tegen man. Deze hoogte beheerst het gehele Jor- daandal en de delta. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft Zondagavond ver klaard, dat de toestand aan de Is- raëlisch-Syrische grens volkomen rustig was. Israël heeft dc Veiligheidsraad verzocht ,zo spoedig mogelijk bijeen te komen om de „duidelijke agres sie" van Syrische strijdkrachten te gen Israël te behandelen. Zondag j.l. zijn in Neder-Saksen verkiezingen gehouden voor het par lement. Deze zouden nooit bijzondere aandacht hebben getrokken, indien in dit W.-Duitse land niet het bestaan van een neo-nazi-partij was gecon stateerd, wier optreden tot ingrijpen van de regering heeft geleid. Het aantal uitgebrachte stemmen bleek in percentages aldus verdeeld te zijn: Sociaal-democraten bijna 34 Christen-democraten en Duitse Partij bijna 24 S.R.P. (de bewuste nazi partij) 11 Vrije Democr. Part. 8,4% Vluchtelingenpartij bijna 15 Centrumpartij 3 Duitse Rijkspartij 2 Communistische partij 2 Duitse Socialist Partij 0,8% Duitse Rechtse Partij 0,1% Het West-Berlijnse dagblad „Der Abend" meldt, dat veertig Russische soldaten zijn terechtgesteld wegens deelneming aan een gi-ootscheepse ontsnappingspoging uit een Oost- duitsc militaire gevangenis. Volgens het blad gaat het hier om manschappen, die behoorden tot een groep van honderd of meer Russische soldaten, die in een militaire gevan genis te Bernburg, 80 km. ten Zuiden van Berlijn, een straf uitzaten. Toen zij vernamen, dat een eenheid van het Russische vervoerscorps was aangekomen, om hen naar de Sovjet- Unie te vervoeren voor nadere be straffing, wisten 73 hunner te ont snappen. De Russische veiligheidspolitie kon 40 ontsnapten opnieuw aanhouden en naar Bernburg terugbrengen, waar zij door agenten van de N.K.V.D., in het bijzijn van de andere, aan elkan der geketende gevangenen, werden neergeschoten. ONTHULLING VERZETMONU- MENT LIMBURG DOOR PRINS BERNHARD. Op het Swartbroek- plein te Roermond heeft Z.K.H. Prins Bernhard Zaterdagmiddag in tegen woordigheid van vele kerkelijke, burgerlijke en militaire autoriteiten een monument onthuld ter ere van de gevallenen van het verzet in Lim burg. Rechts op de foto Z.K.H. Prins Bernhard. Links het verzetsmonu- ment. Zaterdagmiddag is de zitting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg bij een gekomen. Spaak werd herkozen als voorzitter. Zondag werd een door 31 leden (o.m. de Nederlanders mr. Van der Goes van Natei's en Scrrarens) on- dei^tekende motie ingediend, waarin er bij de Euopese regeringen op wordt aangedrongen onverwijld met de regeringen van de Vex-enigde Sta ten en Canada te rade te gaan om te komen tot een gemeenschappelijke verklaring, dat een verdere uitbrei ding van dc Russische invloedssfeer in Europa niet kan woi*den geduld. In het bijzonder zou de motie in de verklaring opgenomen willen zien, dat iedere aanval door Rusland of door de met Rusland verbonden sta ten op Zuid-Slavic door de Westelij ken mogendheden zal worden be schouwd als een aanval op henzelf. Door de secretaris-generaal van de Raad van Europa, J. C. Parijs, is een uitgewerkt plan voorgelegd, dat be oogt de financiële stabiliteit van Europa te bevorderen en de werk loosheid te bestrijden. Dit plan ging vergezeld van de waarschuwing, dat het grootste pro- bleem voor Europa dc eerstkomende jaren waarschijnlijk eerder inflatie dan werkloosheid zal zijn, „ook al zal in bepaalde landen wellicht gro te werkloosheid blijven bestaan". Narriman (17 jaar) werd koningin HET HUWELIJK VAN KONING FAROEK en de 17-jarige Narriman Sadek is Zondagmorgen voltrokken in Faroeks enorme Koebbeh-pa- leis. Honderd en een saluutschoten van de oude citadel te Kairo kon digden aan, dat de huwelijksacte was getekend, vliegtuigen van de Egyp tische luchtmacht daverden over het paleis, de kapel van de koninklijke garde voor het paleis zette patriottische muziek in. De jonge bruid was bij de huwelijksplechtigheid niet aanwezig; zoals het Mohammedaanse gebruik eist, werd zij vertegenwoordigd door haar oom, Mahammed Aly Sadek Bey, Egyptisch gezant in Nederland. Sjeik Mohammed Ibrahim Salem, president van het opperste Sjarei (gods dienstig gerechtshof) voltrok de plechtigheid. Koning Faroek en de oom van de bruid pakten elkanders rechterhand. Beide handen werden met een zijden doek samengebonden en de Sjeik legden zijn handen op de doek, waar bij hij zinnen uit de Koran citeerde en aldus de koning en Narriman Sa dek in de echt verbond. Vervolgens ondertekende de koning en de oom van de bruid de huiwelijksacte van rijk verlucht perkament. Narriman Sadek was koningin van Egypte ge worden. Op het ogenblik van de huwelijks voltrekking bevond Narriman Sadek zich in haar villa te Heliopolis op verscheidene kilometers afstand. Zij droeg een rijk met diamanten getooid bruidskleed van wit satijn, ontwor pen door de Pa rij se couturiëre Ger- maine Lecomte, met een sleep van 7 y, meter lengte; zij had een dia manten diadeem in het haar en een diamanten snoer om de hals. In aan wezigheid van hofdames wachtte zij daar tot hoogwaardigheidsbekleders kwamen mededelen, dat zij koningin was geworden. Op het plein voor het Abdinpaleis heerste een allergrootste drukte, honderdduizenden waren samenge stroomd om de parade van politie en brandweer van Kairo te aanschou wen. Sommige politieagenten waren gekleed als oude Egyptenaren, ande ren droegen costumes van honderd jaar geleden. Hier en daar vuurden dorpelingen pistolen af om hun geest drift te uiten. Grote massa's bloemen werden het paleis binnengedragen. Om vijf uur des middags verscheen de jonge koningin voor het eerst in het openbaar; vergezeld door Prin ses Fawzia reed zij naar het Abdinpa leis, waar zij aan de zijde van de 31- jarige koning, leden van de konink lijke familie, hofdames, ministers en diplomaten ontving. Geestdriftig werd zij langs de met bloemen be strooide straten door de menigte toegejuigt. Overal waren praalbogen opgericht, langs de weg bewezen 4000 soldaten de eer. Honderd kadet- ten van de koninklijke militaire school vormden een erewacht. Ter gelegenheid van zijn huwelijk zal Faroek 3000 ares grond, toebeho rend aan de kroon, in do Nijldclta verdelen onder de fella's die dan bo vendien een huis, een koe, een ezel, zaaigraan, meststoffen en nog een biljet van vijf pond zullen ontvan gen. GESCHENK VAN KONINGIN JULIANA. H.M. Koningin Juliana heeft voor Z.M. de koning van Egypte ter ge legenheid van zijn huwelijk bij de glasfabriek „Leerdam" een kristallen bokaal laten vervaardigen met een gegraveerde voorstelling van een jachttafereel en met de Egyptische en Nederlandse wapens op de voet Het geschenk is door de KLM naar Cairo vervoerd, waar het heden zal worden aangeboden door H.M.'s tij delijk zaakgelastigde aldaar. TARIEFMUREN GEEN MUREN VAN JERICHO. Minister mr. D. U. Stikker heeft vanmorgen als voorzitter van het ministerscomité en van de oiganisa- tie voor Eupropesc economische sa menwerking een toespraak tot dc Raadgevende Vergadering gehouden. In de conclusie van zijn uitvoerige rede zeide mr. Stikker, dat de tijd, waarin de wereld in „waterdichte nationale hokjes" was verdeeld, voor bij is. Dc fecleralisatic van Europa zal z.i. de vele banden, die dit con tinent met andere delen van de we reld binden, eerder versterken, dan afsnijden. Minister Stikleer gaf in zijn rede een overzicht van de functionele or ganisatie van Europa. Het plan-Schu- man is slechts het begin van dc weg, een hoopgevend begin. Aan de plan nen Pella, Petsehc Stikker en Pfim- lin wordt bij voortduring gewerkt. Bij deze gevorderde bestudering ko men thans nog plannen tot het schep pen van Europese ti-ansportsamcn- werking, die nog in het stadium van voorbereiding zijn. De politiek van functionele inte gratie van Europa behoeft echter een lange periode van overschakeling en aanpassing. Een-verenigde markt is slechts mogelijk indien de tariefmu ren definitief gesloopt zijn; muren, die sommige industrieën soms voor meer dan een eeuw beschermd heb ben. Dit zijn geen muren, die zullen omvallen als die van Jericho, nadat zeven maal op een trompet is gebla zen. WIE WORDT OOSTENRIJKS PRESIDENT? De uitslag van dc gisteren gehou den eerste ronde der Oostenrijkse presidentsverkiezingen is volgens het centrale stembureau als volgt: Dr. Gleissner (Volkspartij 40 Dr. Koerner (socialistische partij) 39.1% porf. Breitner (part:jloos) 15.4% Gottlieb Fiala (comm. party 5.1 Totaal 99.6% Daar geen candidaat de absolute meerderheid heeft behaald, is een tweede stemming noodzakeiyk, en wel tussen Gleissner en Koerner. Men verwacht, dat deze stemming 27 Mei zal worden gehouden. ARRESTATIES IN DE REPUBLIEK PANAMA. De politie van de republiek Pana ma heeft Zaterdag een groot aantal vooraanstaande personen gearres teerd. Zij weigerde bekend te maken waarom. Onder de gearresteerden bevinden zich een vroegere president van de republiek, Delaguardia en Roberto Arias, zoon van ex-president Harmo- dio Arias en neef van president Ar- nulfo Arias. Arias is uitgever van het dagblad „Lo Hora". Ook de hoofdre dacteur en een lid van de staf van het blad zijn gearresteerd. Zaterdagavond werd de toestand in Panama City omschreven als rustig, maar gespannen. MOSSADEQ KAN GAAN BEGINNEN. De Perzische Tweede Kamer heeft Zondagochtend met 99 tegen één stem by twee onthoudingen haar vertrou wen in de regering-Mossadeq uitge sproken. Nadat hy het vertrouwensvotum gekregen had, verklaarde Mossadeq, dat hij thans met de uitvoering van zyn plannen voor de nationalisatie van de olie-industrie kon beginnen. KoJiAe.it Als je niet telkens voor nieuwe moeiiykheden geplaatst werd, zou je nooit nieuwe mogelykheden ontdek ken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1