De stakingen in Spanje Chinese aanvalsdruk weer verminderd Seoel wordt opnieuw bedreigd Grompie gromt Perziës olie loopt weer De chaos in Indonesische havens Morrison ziet toekomst niet somber in Vertrouwen in de Ver. Staten Directeur: C M. v. HAMÜK6VELI* loofdredacteur: L. C. J. étOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 26 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12267 Ralley-rijders in de Tulpen Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 7J826. Aboon. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ 1 1.72 p. mnd-, 1 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5-90. - Advert.; 15 ct. p. mm. relefoomies f 1M Woensdagmiddag hebben in Pas- ajes vrijwel alle havenarbeiders het werk neergelegd. Uit verscheidene plaatsen werden incidenten gemeld. Zo werd in Tolosa een groep vrou wen, die spandoeken met het op schrift „Wij hebben honger" droegen uit elkaar gedreven. In de industrie stad Zomarraca probeerden vrouwen het stadhuis binnen te dringen; ook deze groep werd verspreid. Geleid door plaatselijke commu nisten hebbenWoensdagvierhon derd Franse demonstranten het Spaanse vice-consulaat te Garmes bij pa-u bezet als sympatie-uiting voor de stakers in Spanje. Na een aantal kleinere bijeen komsten verzamelden de demon stranten zich Woensdagavond en zij marcheerden op naar het vice-con sulaat. Onder het roepen van anti-Franco leuzen drongen de demonstranten het gebouw binnen, terwijl de vice- consul en zijn staf het gebouw door een raam aan de achterzijde verlie ten. De demonstranten hesen de Fran- j I se driekleur en de Spbanse republi- waar hij een ^behandeling keinse vlag en haalde de vlag van „4 u., Franco-Spanje neer. Toen de politie arriveerde ver spreidden de demonstranten zich rustig, niemand werd gewond. VERJONGING? ÏJET zou bepaald wel goed, nuttig en juist zijn, indien het kies recht al zou worden gegeven bij de 21-jarige leeftijd" moet prof. Rom- me hebben gezegd te Amsterdam, op rondrit door het vaderland. Het komt ons bepaald niet goed, niet nuttig en niet juist voor aan het verlangen van prof. Romme te voldoen. De democratie tot het uiterste, zo als wij die in ons staatsbestel ken nen en het algemeen kiesrecht, ver tonen een zwakke plek, welke, zo het geopperde denkbeeld ingang mocht vinden, nog meer zou uit vloeien. De opzet van de democratie: regering van het volk door het volk, zou een ideale staatsvorm opleveren, indien het volk zich er degelijk van bewust was de verantwoordelijkheid zelf in handen te hebben en voldoen de bedachtzaamheid en belangstelling in het algemeen welzijn toonde, om deze verantwoordelijkheid te kunnen dragen. Van de verwezenlijking dezer voorwaardelijke wenselijkheid zijn we nog verre verwijderd, en verwij deren we ons steeds meer. Een ver flauwing van de staatkundige belang stelling is te bespeuren in alle lagen der bevolking, nog sterker bij de jon geren dan bij de ouderen. Deze ver flauwing van het staatsbesef leidt tot een dikwijls volslagen onkunde van de grote politieke problemen en tot onmacht er een ander oordeel over te vellen, dan het directe eigen belang ingeeft. Prof Romme nu ver wacht van een verlaging van de leeftijdsgrens voor de uitoefening van het actieve en passieve kiesrecht (want ook de leeftijd der verkies baarheid wil hij verlagen tot 23 jaar) een stijging van de belangstelling bij de jeugd voor de politiek. Doch is niet als gevolg van deze uitbreiding te vrezen, dat een nieuwe lichting, wel ke in de staatsproblemen geen vol doende inzicht heeft en ook op deze leeftijd gemeenlijk niet kan hebben aan de brede schare der verflauwden wordt toegevoegd? Is niet te verwachten, dat de bedacht zaamheid en de politieke zelfbeheer sing welke prof. Romme destijds als een der motieven aanvoerde voor een kabinet op brede basis bij de jongere kiezers-lichting in nog ge ringer mate zal worden aangetroffen dan bij de oudere? De uitoefening van het passieve en actieve kiesrecht wordt reeds op betrekkelijk jeugdige leeftijd verleent. Wij hebben niet de ervaring, dat onder de jongere kie zers van tegenwoordig "enkele kern-groepen vormen lofwaardige uitzonderingen een grote belang stelling bestaat voor de politiek. In dien er een doeltreffend middel was deze belangstelling te prikkelen, zou dit door de partijen zeker zijn aan gegrepen. Het k? op velerlei wijze be proefd, doch het welslagen beant woordde niet aan de ijver en geest drift, waarmede de voormannen aan het werk togen. nu te verwachten, dat door nóg jongere kiesgerechtig den en verkiesbaren te „scheppen" er een kentering ten goede zal komen? De gesteltenis van deze bevolkings laag geeft, dunkt ons. weinig voedsel aan deze verwachting Eerder kan het gevolg ervan zijn een toename van de groepen leuzenvolgers en een voort gaande verzwakking van de kennis, bedachtzaamheid en zelfbeheersing, welke eigenschappen voor een goede werking van de democratie zo be geerd en toch zo spaarzaam aanwe zig zijn. /"OPRUKKENDE CHINESE COMMUNISTISCHE TROEPEN zijn de af- gelopen nacht Moensam, 40 KM ten Noorden van Seoel, binnenge trokken. De verbondenen, die sinds Zondag in de Westelijke sector 32 KM zijn teruggetrokken, handhaven een linie ten Noorden van Seoel tussen de rivier de Han, in het Westen en de Poekhan, in het Oosten. De communisten blijven over de Imdjin stromen en trekken op naar Seoel. Verder Oostelijk te Tsjoentsjon schijnen de verbondenen de cri- tieke situatie, veroorzaakt door de aanvankelijke Chinese doorbraak, meester geworden te zijn. In het gebied van Indje schijnt de verdedi gingslinie minder stabiel te zijn. buitenlandse zaken Rusk was be sproken met de diplomatieke verte genwoordigers der veertien staten, die strijdkrachten in Korea hebben. Hij ontkende evenwel de juistheid an een persbericht, inhoudend dat deze vertegenwoordigers hadden in gestemd met het bombarderen der Chinese bases. „Er is geen voorstel gedaan of overeenkomst gesloten m.b.t. een theoretische toestand; alle betrokken mogendheden zijn echter volledig op de hoogte van het standpunt, dat de Amerikaanse regering zou inne men, indien Chinese vliegtuigen op grote schaal aanvallen boven Korea zouden uitvoeren", aldus Rusk. Gromyko heeft gisteren op de 37ste bijeenkomst van de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" bestaan vrijwel geen woord te wijden aan het eigenlijke onderwerp van de confe rentie: de agenda. Hij trok op zeer beledigende toon van leer tegen van alles en nog wat en maakte de opmerking, dat ei Korea niet voldoende grond beschik baar zou zijn voor de „graven van de inmengers". De manier om de oorlog te beëindigen is: de troepen der V.N. naar huis te zenden, zeide hij. Er ontspon zich een heftige woor denwisseling en voorzitter Parodi van Frankrijk moest Gromyko tot de orde roepen wegens een felle aanval op Winston Churchill, die hij met Hit ler vergeleek. Gromyko verweerde zich met de opmerking, dat hij des noods nog wel onaangenamer dingen kon vertellen. FRANSE REGERING KRIJGT I VERTROUWEN. De regering van dr. Henri Queuille heeft alle vier gevraagde vertrou wensvotums in de Nationale Verga dering gekregen. De stemmingen zijn vannacht ge houden en golden regeringsvoorstel len om bespreking van individuele wetsvoorstellen uit te stellen tot na de stemming over het begrotingsont- werp. Premier Queuille had ver klaard, dat een stemming ten gunste van de regering over de onderhavige kwesties beschouwd zou worden als een uitspraak voor vervroegde ver kiezingen. De Franse regering streeft er naar de verkiezingen in plaats van in October in Jtmi te doen hou den. Morgen zal gestemd worden over de moeilijke kwestie van de kiesher vorming. Gealieerde strijdmacht omsingeld Men wacht nog steeds op nieuws van de geallieerde strijdmacht, die Dinsdag ongeveer 8 KM ten Zuid- Oosten van Korangpori, ongeveer 30 km ten Noorden van Moensan, werd omsingeld. Een tank-afdeling bereikte Woensdagmiddag de strijd macht. Enkele groepen zijn er in ge slaagd uit de omsingeling te breken en naar de gealieerde linies te ont komen. Volgens een communiqué van het achtste leger was het de in gesloten tanks en infanterie nog niet gelukt uit te breken. Ten Oosten van het stuwmeer van Hwatson zijn de aanvallen der Noor delijken verslapt. Ten Oosten van Janggoe, ongeveer 48 km van de Oostkust, konden de communisten een grote concentratie opbouwen. Volgens een geallieerde schatting zijn Woensdag meer dan 5.000 commu- jnisten gesneuveld of gewond. Ook vannacht is een groot aantal voertuigen op Noord-Koreaanse we gen waargenomen. Lt.-generaal van Fleet, de opper bevelhebber van het achtste leger, sprak in een legerorder, mede na mens generaal Ridgway, zijn vertrou wen uit in de uiteindelijke overwin ning, De tijd is gekomen, dat „alle mensen van de vrije wereld hun moed moeten stalen en een wanho pige, verbitterde en onverflauwde worsteling moeten aanbinden met de gewapende communistische agressie. Het achtste leger kan bogen op een geweldig overwicht op de vijand, in alle opzichten, behalve wat aantallen aangaat", zo zeide hij. DREIGEMENT OM BASES IN MANDSJOERÏJE TE BOMBARDEREN. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft Woensdag te Lake Sue cess medegedeeld, dat het buiten kijf is dat, indien de Chinese communis ten „hevige luchtaanvallen" boven Korea zouden uitvoeren, hun bases uct in China zelf door vliegtuigen der I len van de veiligheidsstrijdkrachten Verenigde Naties zullen worden ge- om de orde op korte termijn te her- ATTLEE EN CHURCHILL WOON DEN HERDENKINGSDIENST BIJ. In de Westminster Abdij te Lon den werd een herdenkingsdienst ge houden ter nagedachtenis van Er- nest Bevin. Na afloop van de plech tigheid verlaten de Britse Minister President Clement Attlee en de lei der van de Oppositie Winston Chur- Staking bij „Anglo-lranian" afgelopen r\E TWAALF DAGEN STAKING op de grote raffinaderij van de „An- glo-Iranian" te Abadan in Zuid-Perzië is gisteren geëindigd. De maat schappij maakte bekend, dat 24.000 arbeiders aan de slag zijn en dat zieken en afwezigen buiten beschouwing gelaten er slechts 500 van de 28.000 ontbreken. De helft van de normale productie is reeds weer overschreden. De maatschappij liet hulde brengen" aan de duizenden arbeiders, die on danks dreigementen het werk had den hervat. Perzië heeft Engeland toegezegd, onmiddellijk en krachtdadig in te grijpen om de orde in het oliegebied te herstellen aldus heeft Kenneth Younger, de Engelse minister van Staat gisteren in Londen medege deeld. Deze verzekering volgde op de me dedeling van Sir Francis Shepherd, de Engelse ambassadeur aan de Per zische premier, Hoessein Ala Khan, dat Engeland de Perzische regering verantwoordelijk moest stellen voor elk verlies aan levens en schade aan eigendommen van Engelse onderda nen in Pezië. De Engelse regering had reeds eerder kennis gegeven van haar bezorgdheid, maar Zondag kreeg de ambassadeur opdracht de Per zische premier het klaarblijkelijk fa- chili (rechts) de Abdij. In het mid den achter hen, Mevrouw Attlee. De Premier was uit het ziekenhuis ge komen, ondergaat, om de dienst bij te wo- DE REACTIES OP MACARTHURS ONTSLAG. Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat de openbare mening ovgr het ontslag van MacArthur zich schijnt te keren ten gunste van president Truman. De op het Witte Huis ontvangen brieven en telegrammen spraken zich aanvankelijk in een verhouding van vijf tegen een uit tegen de pre sident. Bij de laatst ontvangen post was de verhouding echter drie tot één ten gunste van de president. REGERING GAAT OPRUIMING HOUDEN INDIEN ER OP 5 MEI nog geen verbetering is gekomen in de ophoping van goederen aan de havens van Tandjong Priok, zal de Indonesische regering beginnen de loodsen te ontruimen. Daartoe zal dan, te begin nen met loods 19, om de betrokken loods een militair cordon worden ge trokken. Daarna zullen de goederen naar buiten worden gedragen, de importeurs kunnen dan hun tot dusver „onvindbare" goederen in ontvangst nemen, waarvoor door de douane speciale regelingen zullen worden getroffen. bombardeerd. De woordvoerder zeide, dat deze aangelegenheid te Washington door de Amerikaanse onder-minister voor stellen, onder het oog te brengen. De premier antwoordde, dat de regering de situatie in handen had en dat de onruststokers gearresteerd werden. BRAND IN JAPANSE TREIN EIST HONDERD DODEN. Tengevolge van een brand, die in een electri- sche trein in de Japanse stad Yoko hama uitbrak kwamen honderd per sonen om het leven en werden 59 mensen gewond. Slechts vier passa giers konden ongedeerd ontkomen. De brand ontstond doordat een ka bel afbrak en op de houten wagens viel Daar de deuren niet geopend konden worden, braken de passa giers de ruiten stuk en trachtten zich zo een uitgang te banen. De Tele- foto toont de geheel uitgebrande trein. Voor het verdere vervoer zijn 150 vrachtauto's en 200 spoorwagons be schikbaar. Indien de ontvanger over onvoldoende opslagruimte blijkt te beschikken, stelt de regering zich op het standpunt, dat hij in gebreke is gebleven. De goederen voor deze ontvangers zullen worden opgeslagen op het Wa- terlooplein, onder militaire bewaking en afgedekt tegen regen en zon. In loods 19, die volgens deskundi gen wel het sprekendste voorbeeld is van de congestie in de haven, liggen goederen van allerlei aard en be stemd voor tientallen importfirma's tot aan de zoldering opgestapeld door elkaar. Gedeeltelijk zijn de goederen reeds door de douane vrijgegeven, maar zij worden niet afgehaald. Nie mand weet meer waar bepaalde goe deren liggen en wanneer er uitge slagen wordt, gebeurt dit door hier een kist, daar een fust en verderop enkele balen uit de grote hoop te plukken. De chaos is volkomen ge worden. In de loods van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" heeft men niet alleen met het euvel van de op stopping te kampen; gelijktijdig wor stelt men daar met het probleem van de diefstallen. Op sommige plaatsen zijn de goederen bedekt met een laag „sneeuw" van soms een halve meter hoog. Stroop, papier, stukken touw, jutezakken en van alles slingert er rond. De „sneeuw" is meel waar de bakkers om schreeuwen. Toen deze lading werd gelost, zat het meel in goede gave zakken, maar toen kwa men de uitslag-koelies en die hebben er een zwijnenstal van weten te ma ken .aldus deelde de etablissements chef mee. „De een had een broek no dig en werd 'n meelzak leeggeschud. Daar begon het mee en in een mini mum van tijd was het een pan van je welste De maatschappij is nu 'bezig met eigen mensen nog zoveel moge lijk van het meel te redden, maar van de oorspronkelijke witte kleur is al niet veel meer over De directeur van de haven, ir. Ap- pontoweill, schatte de hoeveelheid die momenteel in Priok ligt opgesla gen, op ten minste 200.000 ton. IN SOERABAJA. In Soerabaja werd dezer dagen de controle op de toegangswegen naar Tandjong Perak plotseling opgehe ven. Het gevolg was, dat talloze duis tere figuren naar het havengebied trokken om daar hun slag te slaan. Een file van lage betjaks bewoog zich de gehele dag als een lange slang havenwaarts en gevuld weer stad waarts. In het bijzonder partijen voor Singapore bestemde rubber waren bij de havendieven zeer in trek. De volgende dag werd de controle weer ingesteld. Vele dieven bevinden zich echter nog steeds in he. havengebied en zijn daar zo actief, dat de scheep- vaatmaatschappijen besloten niet te laden of te lossen en de loodsen ge sloten te houden. In de loop van de ochtend werden di£ dag 400 personen gearresteerd, die zich zonder geldige papieren op het haventerrein ophielden. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft de Tsjecho-Slowaakse regering een nota doen toekomen, waarin de verdwijning wordt ge meld van de Praagse correspondent van het Amerikaanse persbureau As sociated Press, William Oatis. In de nota wordt verzocht zo spoedig mo gelijk een onderzoek in te doen stel len naar de verblijfplaats van Oatis, die het laatst op Maandagmiddag in zijn kantoor werd gezien. Ook zijn auto is spoorloos. Politie vliegt mee De Tsjechen ontsnapten teveel Vliegtuigen van de Tsjechische burgerluchtvaartmaatschappij krij - gen voortaan bij elke vlucht een niet-betalende passagier mee. Deze man heeft opdracht een ieder die probeert de piloot tot een koersver andering te dwingen, zonder pardon neer te schieten. Dit is de nieuwste maatregel van de S.N.B., de Tsje chische veiligheidsdienst, om ont vluchtingen naar landen aan de an dere zijde van het ijzeren gordijn zoveel mogelijk te beperken. De piloten hebben thans opdracht tydens de vlucht om de tien minu ten hun positie te melden aan een militair vliegveld langs de route. Als het rapport twee minuten de uiterste limiet over tijd is, stijgt een jachttoestel op, dat het toestel dat zich niet op ijd gemeld heeft, moet opsporen en tot dalen dwin gen. Speciale onderscheppingseskaders zijn do laatste tien maanden samen gesteld, uitsluitend met het doel in te grijpen als een passagiersvliegtuig van de vastgestelde route afwijkt Voor het merendeel zijn deze eska ders uitgerust met Duitse Messer- schmidt ME 109-jachttocstellcn, die bemand worden door militaire pilo ten, die een uitgebreide proef op hun politieke betrouwbaarheid heb ben doorstaan. De Mcsserschmidt- jagers zijn als oorlogsvliegtuigen volgens de hedendaagse normen ver ouderd, maar ze zijn nog altijd te gebruiken om een langzamer vlie gend verkeerstoestel in te halen, tot dalen te dwingen of eventueel neer te schieten. Het hele onderscheppingssysteem werd ingesteld omdat verscheidene Tsjechische passagiersvliegtuigen met belangrijke personen aan boord in gebieden ten Westen van het ijzeren gordijn landden, nadat de passagiers de piloot met een 9 mm-argument overtuigd hadden van de noodzake lijkheid ener koerswijziging. Hr. Ms. lichte kruiser Tromp zal van 11 tot 16 Mei een niet-offi- cieel bezoek aan Stockholm brengen. I^E BRITSE MINISTER van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft heden geantwoord op de critiek, welke Bevan en Wilson op de V.S. hebben uitgeoefend, in het bijzonder wat het grondstoffenprobleem betreft, waar bij hij uiting gaf aan zijn vertrouwen, dat Amerika Engeland niet in de steek zou laten wat betreft de voorziening van grondstoffen. Hij was het daarin met de afge treden minister eens, dat de hele Britse economie verzwakt zou wor den, wanneer het land de nodige grondstoffen niet kreeg. Daarnaast echter onthulde hij ook de verschil len van inzicht, welke tussen Bevan en diens aanhangers en de regering bestaan zonder echter Bevan of de crisis met name te noemen. „Wij zijn te zeer overtuigd van de vooruitziendheid van Amerika om te kunnen veronderstellen, dat het zijn hele politiek in de war zou stu ren door een economische teruggang onder de geallieerden toe te staan". Hij sprak deze woorden in de Ka mer van Koophandel op een bijeen komst van de Londense vertegen woordigers van grote Amerikaanse industrieën en legde er de nadruk op. dat zelfs als er economische moei lijkheden zouden rijzen, het bewape ningsprogramma daar niet onder te lijden zou hebben. „Engeland zal eer der zijn levensstandaard verlagen dan zijn bewapeningsprogramma inkrim pen". „Maar", zo voegde hij hier direct aan toe, „wij zien de toekomst niet zo somber in". JCoAteUie... Kinderen moeten respect hebben voor hun ouders, maar ook ouders moeten respect hebben voor hun kin deren; wij zjjn iedere levende ziel eerbied verschuldigd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1