BINNENHOF NAAR KEUKENHOF Staten Qenetaal wandeiden in de Spxaafkjeötuin aan £iö*e Regering heeft vertronwen in de U nie Moeilijkheden Voor alles Textie'prijzen handhaven op peil van 1 April bij Veteranen discipline Bij Spaarbanken minder ingelegd Shorn de ta 9iatian.de DINSDAG 24 APRIL 1951 ut Lfci .1. ou.;ani i'WEEDt BLAD - PAGINA 1 De leden van de Eerste en Tweede Kamer hadden gisteren hun drukke werkzaamheden voor een middag,ie opgeschort, om in de bloemenweelde van De Keukenhof enkele uren ver strooiing te zoeken De heer v. Waveren sprak namens het bestuur van de stichting een welkomstwoord en zeide, dat de dag, van dit bezoek met gulden letters zou worden aangetekend in het boek, waarin de geschiedenis van de sprookjestuin wordt vastgelegd. Spr. ging in het kort de totstandkoming na van De Keukenhof, die in het eerste jaar van haar bestaan uit groeide van een muis tot een olifant. De reclame-waarde van deze onder neming is niet in cijfers uit te druk ken, maar zij is zeker een enorme stimulans geweest voor de vergro ting van de export, welke in het af- Aetherklankeri HILVERSUM L 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gew. mu- ziek.7.45 Een woord van de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra- mofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoon- muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Georg Friedrich Handel", hoorspel. 12.15 „Haak-In" concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Sport. 13.25 Weense Muziek. 13.55 Gramofoonmuziek. 14.15 Amusementsmuziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Pianorecital. 15.30 Kamermuziek. 16.15 Voor de Jeugd. 17.30 Cllavecimbel en viool. 17.45 Regeringsuitzending: Mi*. Jaap Kunst: „Muziek uit Nieuw Guinea»". 18.00 Gemengd koor. 18.30 Gramo foonmuziek 18.40 „Wat wilde en deed Ereschuld en dankbaarheid in de eerste tien jaren van haar be staan", causerie. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Voor de ieu°d. 19.30 Gramofoonmuziek. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commen taar Familiecompetitie. 20.15 „Het lam zal hen weiden",, oratorium. 22.05 Reportage. 22.15 Viool en pia no. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.2524.00 Gram of oonm uziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. j VARA: Nieuws. 7.15 Ochtendgym- nastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 „On der ons gezegd". 8.23 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoon muziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Kookoraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoon muziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelinven. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pia noduo. 12.55 Kalender. 13 00 Nieuws 13.15 Omroeporkest. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.05 Voor de jeugd.. 17.35 Instrumentaal kwartet. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Actualiteiten. 18,35 Ban jo-ensemble. 19.00 „De Meigedachte en de drankbestrijding-' causerie. 19.15 Instrumentaal trio. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest en solisten. 20.55 „Het zevende gebod", hoorsoel. 22.25 Sopraan en piano. 22.45 „Alles stroomt", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.40—24.00 Gramo foonmuziek. gelopen jaar de 120 millioen gulden bereikte. De voorz. van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, dankte hierna voor de uitnodiging en de ontvangst. Hij zeide, dat het van politiek inzicht ge tuigde, dat de voorz. bij dit bezoek van critische kamerleden reeds bij voorbaat de aandacht had gevestigd op de belangrijke deviezenbron, die hier opwelt Zijn oordeel over De Keukenhof wilde hij echtei toch be waren tot men de tuin bekeken had. De heren van de Staten Generael, die van hun dames vergezeld waren, mochten werkelijk niet klagen. Bijna twee uur lang wandelden zij door dc prachtige hof en de lentezon, die zoveel weken op zich had laten wachten, scheen dat het een lieve lust was. Speciale aandacht trok natuurlijk de tulpenkas, waarin nog honderden variëteiten in bloei stonden. Na afloop van de rondwandeling kwam men in het restaurant bijeen voor de thee. Dr. Kortenhorst voer de hier wederom het woord, aange zien zijn collega van de Eerste Ka mer verhinderd was. Tussen bloe men en politiek bestond volgens spr. wel enig verschil. „Zeg het met bloemen" is in de Kamers niet ge bruikelijk, want daar werkt men figuurlijk gesproken vaak met bosjes distels. Alleen komt het wel een voor, dat de kamerleden tegen de verkiezingen met een vergeet- me-nietje op hun jas lopen Spr. zag in het feit, dat in één kas 750 variëteiten tulpen een harmo nisch geheel konden vormen een symbool voor de volksvertegenwoor diging, die ook uit verschillende schakeringen bestaat, welke echter wortelen in dezelfde grond. Dr. Kor tenhorst besloot zijn toespraak als volgt: „lk bedank U namens de beide Kamers voor deze prettige middag en kan U mededelen, dat wij de grootste bewondering hebben vooi hetgeen hier tot stand is gebracht Zelfs mijn collega Benno Stokvis heeft voor de eerste keer en waar schijnlijk ook voor de laatste niet de wens kenbaar gemaakt geacht te willen worden te hebben tegenge stemd" Hierna bleef men nog wat napra ten, terwijl de radioreporter Wim Jansen van de KRO enkele praatjes met kamerleden aanknoopte, om zijn reportage afgerond te krijgen. De heer dr. Kortenhorst, voorz. van de Tweede Kamer toont veel belang stelling voor de tulpen in de kas van Keukenhof. Rechts de heer T. van Waveren en links mevr. Kortenhorst en mevr. de Graaf. (Foto v. d. Horst). BLOEMBOLLENDAG IN LIMMEN On Zaterdag 28 April a.s. organi seert de „Neversie" (de Ned. ver. tot bevordering der Wetenschappelijke Veredeling van siergewassen) weder- haar traditioneel geworden „bloembollendag". Deze om 14 uur geopend en wordt gehouden in samenwerking met de Ver. voor Vreemdelingenverkeer afd. Limmen Na de opening en een begroe tingswoord van de burgemeester volgt een wandeling door de bloei ende akkers met tulpen,, hyacinten en narcissen Ook zal een bezoek worden ge bracht aan de „Hortus bulborum", de vermaarde bollentuin, waarin variëteiten uit de 17e en 18e eeuw voorkomen. Streven naar samenwerking met lndoneeië WERSCHENEN zijn de voorlopige verslagen der Tweede Kamer en de memories van antwoord daarop nopens de begrotingen van de depar tementen van Unie-aangelegenheden en van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Zo lang geen zeer bijzondere omstandigheden het de regering onmogelijk maken de tot dusver gevolgde weg te blijven volgen, is de regering voornemens op de gegeven basis met volharding te blijven stre ven naar een goede ontwikkeling van de verhouding tussen beide landen. Het is niet uitgesloten, zegt de re- kant te vermijden datgene, wat in In- gering, dat, wanneer de gerezen donesië de opvatting zou kunnen be- moeilijkheden zullen overwonnen vorderen, dat Nederland niet van kunnen worden, een kentering ten harte de souvc-einitiulso ver dracht in goed zal optreden Daarom schijnt J haai volle consequenties aanvaardt, het raadzaam een definitief oordeel over de perspectieven dei Uniesamen werking op te schorten. Volgens recente openbare uitlatin gen van de Indonesische regering neemt de Neuerl. regermg aan, dat deze voornemens is de gesloten over eenkomsten na te komen, gelijk in redelijkheid ook mo<hi verwacht worden. De Nederiandsi regering zal er naar blijven streven orn van haar PROF. ROMME VOORSTANDER VAN „VERJONGING" VAN HET KIESRECHT. Prof. C. P. M. Romme, heeft gis teravond in het kader van zijn lan delijk tournee te Amsterdam gespro ken. Zijn rede was gelijk aan die, wel ke hij op 14 April te Roosendaal heeft gehouden, met dien verstande dat hij zich in de loop van zijn rede voering ontpopte tot een voorstan der van de „verjonging" van het kiesrecht in ons land. Sprekende over de lang niet altijd intense belangstelling voor onder werpen van politieke strekking merkte prof Romme op: „Het zou bepaald wel goed, nuttig en juist zijn, indien het kiesrecht al zou wor den gegeven bij de 21-jarige leeftijd. En het passieve kiesrecht het recht om in een vertegenwoordigend lichaam gekozen te v/orden zou ingaan op 23-jarige leeftijd". Hier door aldus prof. Romme zou de belangstelling van de jeugd voor de politiek stijgen. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de Grondwetscom missie het hare zou bijdragen tot de ze voorgestelde „verjonging" van het kiesrecht. Zaterdag en ZonJag jl. zijn er moei lijkheden gerezen in het kamp „Wit tenberg bij Stroe (Gelderland), waar momenteel 3000 Indonesië-veleranen bun herhalingsplicht vervullen. Dc uorzaak van de strubbelingen was het intreKken van de bewegingsvrijheid gedurende het afgelopen weekend van alle daar gelegerde militairen, kader en ofc eieren niet uitgezonderd. De commandant van het kamp, de iuit.-kol Beaumont, heeft deze maat regel gemouveerd door te wijzen op de mi: dragingen van enkele militai ren enige avonden daarvoor te Apel- coo'T: Hoewel deze straf aan de forse kant lijkt - het aantal mTitairen, dat oe misdragingen pleegde was uiterv- gering in verhouding tot de gelegerde militairen wees luit. kol. Beaumont er op dat de herhalings- oefe'.ingen moeten slagen en dit slechts kan geschieden, wanneer er voistrekte discipline heerst. Besluit van „St. Wilnbrord" Dc textieldetailhandel zal de de- tailhandelsprijzen van textiel stabili seren op het peil van 1 April om op deze wijze zijn aandeel bij te dragen aan het voorkomen van verdere prijsstijgingen. Dit was het besluit van de spoed vergadering, die de Kath. organisa tie van de textiel-detailhandel „Sint Willibrordus' gistermorgen te Rot terdam werd bezocht door ruim 900 katholieke textieldetaillisten uit alle delen van het land, vertegenwoordi gend alle afdelingen van de organi satie. Het bestuur had deze spoedverga dering bijeengeroepen om met de le den overleg te plegen over de moge lijkheden, die er zouden bestaan te gemoet te komen aan het verzoek van de regering de prijzen zo laag mogelyk te houden. De voorzitter, de heer W. van Mansum uit Rotter dam, gaf een overzicht van de toe stand, waarin de textielbranche op het ogenblik verkeert De secretaris drs. H. Neefs besprak de regerings- politiek ten aanzien van de prijzen en de achtergrond, waartegen deze politiek moet worden gezien. De vergadering was eenstemmig van mening, dat het voor de econo mische toestand van ons land noodza kelijk is. dat er zich geen verdere prijsstijgingen voordoen. Ondanks de bezwaren, die men tegen de marge beschikking koesterde, bezwaren, die de textieldetailhandel in een practijk van acht maanden aan den lijve heeft ondervonden, achtte de vergadering de noodzaak om verdere prijsstijgin gen te voorkomen in het algemeen landsbelang dusdanig groot, dat de organisatie het besluit nam, on danks de offers voor de textieldetail- list, de prijzen te stabiliseren op het peil van 1 April jl. Daarbij kwam, dat er voor Maav- dag jl. een grote manoeuvre actie Achilles in het Noorden van het land was vastgesteld, waarvoor nog de nodige voorbereidselen dienden te worden getroffen. Nadat in eerste instantie allerwege ontstemming heerste, kwam er spoedig begrip "oor de maatregel. Daarnaast heelt de kampleiding zich ingespannen, om de stemming onder de militairen niet nodeloos te drukken. Zondag zijn er gratis filmvoorstellingen georgani seerd in het kamp, terwijl aan een aantal protstante militairen die op die dag bevestigd zouden worden, het reeds te voren verleende verlof werJi toegestaan De geruchten, dat er een opstandige geest on^r de militairen zou heersen, moeten dan ook als vol komen uit de lucht gegrepen worden be'chouwd. Nader vernemen wij noe, dat de generale staf een verbindingsofficier naar het kamp „Wittenber"" gezon den heeft om een uitvebreH onder zoek naar dc oorzaak en de geerond. heid van de genomen maatregel in te stellen. De sergeant- schipper le klasse II uit Paoendrecht is in arrest gesteld daar hij er van verdacht wordt voor duizenden gulden aan ledergoederen te hebben gestolen. Tijdens de huis zoeking, die men bij ziin arrestatie verrichtte vond de militaire nolitie onder de vloer van zijn woning ge weren, stenguns, handgranaten, mu nitie, uniformen, enkele buitenboord motoren. manillatouw en andere goederen die werden herkend als eigendommen van het korps ponton niers. OUDE MAN AAN BRANDWON DEN OVERLEDEN Enkele dagen geleden raakten de kleren van de oudste bewoner van het verzorgingshuis in de Roeter- straat te Amsterdam in brand, door dat de oude man te dicht bij een kachel was gaan zitten. De brand wonden die de 94-jarige door dit on geluk had opgelopen waren van dien aard, dat hij gisteren is overleden. in Indonesië retdr bestaande misverstanden omtrent het karakter der Unie zou kunnen doen groeien. Blijkens het verslag over 1950 van vertoonde 1950 een scherp contrast Nederlandse Spaarbankbond met 1949. Werd in 1949 in totaal bij- 42 millioen bij dc bondsspaar banken meer ingelegd dan terugbe taald, in 1950 sloeg de balans door naar de terugbetalingen. Het jaar werd afgesloten met een overschot aan terugbetalingen van bijna 13 millioen. Dit teleurstellende resultaat, aldus het verslag, behoeft geen verwonde ring te wekken, gezien de bijzonde re invloeden, die in 1950 werkzaam zijn geweest. Het totale inleggerste goed van de bijzondere spaarbanken wees eind 1950 een bedrag aan van /1117 mill, tegenover ƒ1106 mill, eind 1949. Het verslagjaar is dan ook voor het spaarbankwezen een weinig stabiele periode geweest. Het verslag bevat een uitvoerige beschouwing over het sparen cn de economische toestand in Nederland en merkt op, dat indien men zich een inzicht verschaft in dc ver- bruiksgewoonten der Nederlandse bevolking, men niet de indruk ver krijgt, dat de zo hoog nodige verso bering wordt ingezien. Het feit, dat de bestedingen groter zijn dan het nationale product leidt er toe, ,dat de betalingsbalans een nadelig saldo vertoont, waarmede de vinger gelegd wordt op een van de meest wonde plekken in onze natio nale economie Het verslag meent, dat het spaarvermogen voor de ar beiders niet minder behoeft te zijn dan voor de oorlog, maar dat de verhoudingen geheel anders liggen voor de middengroep der bevolking. Deze groep n.l. heeft de grootste moeite om haar budget sluitend te krijgen, zodat er van sparen wel niet veel zal komen. VADER OVERREED DOCHTERTJE. Een tragisch ongeluk is Vrijdag middag gebeurd in Zuidbargc, in de gemeente Emmcn, waar een vader zijn eigen kind heeft overreden. Dc heer Vos uit Erica vervoerde met een tractor met aanhangwagen een lading kunstmest van Zwartc- meer naar Zuidbargc. Tijdens deze rit kwam hij voorbij zijn woning, waar zijn driejarig dochtertje voor het huis speelde. Zij vroeg te mogen meerijden, waarin de vader toestem de. In Zuidbarge aangekomen moest hu de wagen met kunstmest achter een boerderij brengen. Toen dc trac torcombinatie stilstond, kwam de va der tot de ontdekking, dat zijn doch tertje. dat bij hem in de op de trac tor gebouwde cabine had gezeten was verdwenen Hü vond het kind dood op het erf van de boerderij liggen. Het wiel van de aanhangwagen was over het hoofdje gegaan. De ver moedelijke oorzaak van dit tragische ongeluk is de hobbelige keiweg bij de boerderij. Waarschijnlijk is het slachtoffertje, toen de tractor over deze keien reed, door het schudden en stoten uit de cabine gevallen. DRIE EIEREN IN EEN EI. Oostzaan zet de competitie voor het vinden van vreemdsoortige kip peneieren voort. Thans is er oen kip penei gevonden, dat behalve twee eierdooiers een normaal gevormd eitje in een aparte schaal bevat Het eitje woog twaalf gram cn werd ge vonden in de struifafdeling van N.V. G. Lukken, groothandel in eieren te Oostzaan. Feest van haute couture en coiffure Dat het organiseren van een mode show in de vorm van een Show de la Hollande, zoals nu al enkele ma len is gegeven door de Haagse kap pers Han van Buurcn, J. A. F. Gi- solf Jr. en Johan de Vree. onder be kwame regie van dc Leidcnaar Tom Westen, een werk van formaat is, bleek ook dit jaar weer op de eerste „voorstelling", welke Zaterdagavond i in het Kurhaus te Scheveningen plaats vond. De belangstelling was ditmaal min der groot dan we gewend zijn ge weest bü deze shows en dat was jammer, omdat de toeschouwers weer veel hebben gemist in de eerste plaats, maar tevens omdat dc baten werden afgestaan aan het Ne derlandse Roodc Kruis, dat nog steeds veel geld kan gebruiken. We kunnen heel goed begrijpen, dat het niet meevalt telkens iets- nieuws voor een dergelijke show te vinden, maar dat de organisatoren vindingrijk zü'n, is met clcze mode show toch wel overduidelijk bewe zen. Dit spel van lijn en kleur, van alleraardigste toiletjes mei alles wat daarbij behoort en van de modern ste kapsels, uit Frankrijk overge waaid, maar naar Nederlandse smaak vervormd, geeft steeds een bijzondere charme en bekoring en dat de aanwezigen het vertoonde op prijs wisten te stellen, bleek wol uit het telkens opklaterend applaus. Inderdaad was er weer veel te ge nieten en da't werd ditmaal ook genieus gevonden in dc muzikale omlijsting van de 13-jarige Jopie Stokkcrmans, een veelbelovend jong musicus en Nico Laterveer, maar ook in het aardige ballet, door en kele Jeunes de l'Opcra, onder voor treffelijke leiding van Corrie de Wekker en Hans Smits voor hc{ voetlicht gebracht. Het mot:cf, dat daarbij werd aangewend, was de Valse des Patineurs. een mees'enen- de wals, die én om aankleding én om uitvoerig welverdiend applaus te ontvangen had. Wat dc show zelf betreft, Ferry Offerman had weer tal van aardige toiletjes, japonnen, mantels, mantel aangelegenheid zal in haar geheel-pakjes enz ontworpen inzwrrt. TREINEN STAAN TWEE MINUTEN STIL. Op de nationale herdenkingsavond (4 Mei), zal van 20 uur tot 20.02 uur het bedrijf van de Nederlandse Spoorwegen volkomei worden stil gelegd. Dat betekent, dat alle treinen en alle rangeerdelen over het gehele net gedurende die twee minuten moeten stilstaan. DE MELKVOORZIENING IN HET WESTEN. Een delegatie bestaande uit verte genwoordigers van de Stichting voor de Landbouw, van de Coöp. Melk- centrale en van de Ned. Zuivelbond heeft gisteren een onderhoud gehad met de directeur-generaal van de Voedselvoorz enine over het jongste besluit van het bedrijfschap voor zui vel inzake de consumptiemelkvoor- ziening van West-Nederland. Deze nogmaals in het bestuur van het be drijfschap voor zuivel ter sprake ko men Dit betekent dat een nieuwe rege ling op zijn vroegst zal kunnen in gaan in de vierweekse periode, wel ke 21 Mei a.s. begint. Zolang het be sluit van het bestuur van het bedrijf schap niet de goedkeuring der over heid heeft verkregen, zal dc bestaan de toestand blijven gehandhaafd. INVOERING NIEUWE KERKORDE IN NED. HERV. KERK. Op Dinsdag 1 Me' houdt de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk haar eerste vergadering onder de nieuwe kerkorde, evenals in 1945, in een plechtige zitting in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Des avonds is er een kerkdienst ir de Westerkerk. Tot bijwoning van dit belangrijk gebeuren worden o.m. uitgenodigd de niir.isterraad, de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, en B. en W. van Amsterdam. wit. in rood, in exquise groen, oranje rood en nog zovele andere kleuren en combinaties en dat alles werd aangevuld en vervolmaakt met spe ciaal ontworpen hoedjes van Ka tja Robinski, bijpassend schoeisel van Maison Hesrels, bont von Oct uit Maison van Fssen, sieraden van de fijnste makelijk uit het atelier Mar tinshof en Archibald Dunbar en voorts tal van accessoires, die nu eenmaal onmisbaar zijn bij een ele gant damestoiletje Om dan natuur lijk niet te vergeten, dat een goed opgemaakt kapsel een onmisbare schakel vormt in dit geheel van vrouwelijke charme en gratie en dat dit zeker niet onbelangrijke onder deel weer in uitstekende handen was, mag van de organisatoren zeker wel verwacht worden. Een ding was jammer, de zaal was met stoelen gerijd, hetgeen een veel te stijve indruk maakte GezclFger ongetwijfeld is het arrangement met tafeltjes en stoelen, doch dit is iets, waarin de organisatoren wellicht te veel van het Kurhaus-arrangement afhankelijk zijn

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5