L, De Leidse Gemeenteraad kwam slechts een half uur bijeen Prof. C. Berg inaugureerde over de Bahasa Indonesia U Kunstleven in Leiöen DINSDAG 24 APRIL 1951 Ut LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 De Leidse Gemeenteraad kwam gistermiddag in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester jhr, mr. F. H. van Kinschot. Afwezig waren de heren Knol en Van VVeerlee. De korte agenda vergde slechts een half uur tijd. Practisch alle voorstel len werden zonder discussie aange nomen. Dr. G. Quispel werd op zijn verzoek ontslagen als leraar aan het Gymnasium; de onderwijs-voorstellen werden aanvaard; de onteigende gronden aan de Stationsweg wer den ingevolge de Wet op de Mate riële Oorlogsschade toegewezen aan L. W. F. van der Steen te Leiden en de N.V. Wijnhoff en van Gulpen en Larsen te Amsterdam; de buffetten van de Stadsgehoorzaal werden we derom verpacht aan de heer W. F. v. Ingen Schenau; de woning Vliet 43 werd verhuurd aan de heer G. J. v. Leeuwen; de hoeve „Stochem" met weiland te Zoeterwoude werd ver pacht aan de heer J. J. de Wit: een geldlening van 500.000,werd aan gegaan (geen 500,zoals abusive- lijk in ons blad werd vermeld....); het gemeentepersoneel kreeg een voorschot op de 5 loonsverhoging en een verzanleling antiquiteiten, van wijlen dr. H. G. Martin uit De venter werd als legaat in dank aan vaard. De directeur van het stede lijk museum „De Lakenhal" zal de geschikte voorwerpen uit de verza meling kiezen, w.o. meubilair, cera miek en tapijten, ten behoeve van het museum. Bezwaar tegen delegeren van bevoegdheden aan B. en W. Het voorstel om bij Dijkgraaf en Hoogheemraden van „Rijnland" be zwaren in te dienen tegen het ont werp herziening van de Algemene Keur van Rijnland, was eveneens een hamerstuk. Niet echter het voorstel om te bepalen, dat B. en W. de in artikel 212 derde lid, der Gemeente wet bedoelde bevoegdheden uitoefe nen. B. en W. stelden voor eventuele bezwaarschriften te mogen indienen, zonder de Raad hierin vooraf te ken nen, omdat de tijd daartoe meestal zou ontbreken. De heer Lombert (K, V.P.) was er geen voorstander van, dat de raad bevoegdheden zou af staan aan het college, al was er in het onderhavige geval moeilijk aan te ontkomen. De voorzitter wees er op, dat het college bij een dergelijk optreden steeds de Raad in de eerstvolgende vergadering zal inlichten. Een ande re oplossing is zeer bezwaarlijk. De Raad zou anders in spoedvergadering bijèengeroepen moeten worden, het geen spr. zonde vond van de tijd en het presentiegeld. De heer Woudstra (Prot.) wilde slechts in uiterste gevallen bevoegd heden aan het college delegeren maar zag in dit voorstel geen be zwaar. De heer Lombert echter meende, dat Rijnland de keur eerder ter ken- wel eens, maar vond de argumenta tie van de voorzitter in deze kwes tie steekhoudend. De voorzitter wees er op, dat Rijn land de keur 30 dagen ter inzage legt, aldus de voorschriften De be doelde keur had echter een dermate grote omvang, dat de betrokken ge meentedienst veel tijd nodig had om advies te kunnen geven. Het college had derhalve slechts 3 dagen tijd, te kort om de Raad hierin te mengen. Wordt het bezwaarschrift te laat in gediend, dan kan het niet-ontvanke- lijk verklaard worden. De heer Van Dijk (K.V.P.) ver langde hoofdelijke stemming, nadat de heer Lombert Rijnland van auto cratie beschuldigd had. Het voorstel werd aangenomen met 20 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de leden Aalders, Zunderman, Ten Broek Van Oyen, Piena, Lardee, de Kier, Van Weizen, mevr. Vijlbrief, mevr. Braggaar, Lombert en Van Dijk. Coöperatieve cokesverkoop. Bij behandeling van het voorstel om toe te treden tot de Coöperatieve Vereniging Samenwerkende Cokes producenten U.A. om gunstige voor waarden te verkrijgen bij de verkoop van cokes-overschotten, merkte de heer Van Dijk op, dat het z.i. niet op de weg van de gemeente lag er aan mee te werken, dat voor een be paald artikel geen lage prijs verkre gen wordt. Weth. D. v. d Kwaak verdedigde het voorstel. De Coöpe ratie heeft instemming van de geor ganiseerde handel. Het voorstel werd aangenomen. Hierna ging de Raad in geheime zitting. Na de heropening werd be sloten een rechtsvordering van 500,— in te stellen tegen de heer J. A. J. van der Vooren te 's-Gravenr hage, wegens het nie vergoeden van door hem aangerichte schade (aan rijding van een stenen kolom aan de trap van „De Lakenhal" in de Schei straat). De heer Geertsema (V.V.D.) merkte op, dat, dergelijke zaken veel te lang aangehouden worden, voor- datde Raad er kennis van krijgt. Weth. Jongeleen zegde verbetering toe. Prof. dr. C. C. Berg, hoogleraar j in de Austronesische Linguistiek aan j de Rijksuniversiteit te Leiden, heeft i gistermiddag het nieuwe Amster damse professoraat in de Geschiede nis en de Ontwikkeling der Bahasa Indonesia, de Indonesische Staats- taal, officieel aanvaard, met het uit spreken van een rede over „De pro blematiek van het Bahasa-Indonesia- Experiment". De bijzondere leerstoel is ingesteld door het Koninklijk Instituut voor de Tropen en prof. Berg omschreef de opdracht, die dit Instituut hem j had gegeven, als volgt: 1Het bijbrengen van kennis der I Bahasa Indonesia tot het leggen van een basis voor verder onderwijs. i 2) Bespreking van vraagstukken van vergelijkende structuur-analyse, waarbij de docent uitgaat van de j van het Maleis en de Bahasa Indo- huidige Bahasa Indonesia en het oog nesia in het bijzonder, gevestigd houdt op de wetenschap i 4) Het schenken van aandacht pelijkc aspecten van haar vervolma- i aan kwesties, die de verspreiding van kennis der Bahasa Indonsia in Indonesische gebieden met eigen f 3) De behandeling van vraagstuk ken betreffende taalevolutie en taal historie in het algemeen en betref fende de evolutie en de geschiedenis Herw.Levenskracht samen met Santos Door reorganisatie in de samen werking van de landelijke sanatoria verenigingen is voor „Herwonnen Levenskracht" (K.A.B.) bepaald, nis van de Raad moet brengen, aan- j dat zij bij de te houden speldjesda- gezien het Hoogheemraadschap kan f ^nipnwprkp„ mpt Sqn_ weten welke procedure gevolgd moet worden. Spr. voelt niets voor het tos" het T.B.C.-bestrijdingsfonds van voorstel, dat de taak van de Raac! de Ned. R.K. Middenstandsbond verkleint. De heer Goslings (P.v.d.A.) was het in principe met de heer Lombert Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men godgeleerdheid mej. C. A. Schipper Den Haag en de heer A. D. H. Huysman, Zoetermeer LEIDSCHE BOND VAN HUIS- EN GRONDEIGENAREN. Dezer dagen verscheen het jaarver slag 1950 van de Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren, waarin ge constateerd wordt, dat de huurverho ging van 15 pet. niet toereikend was om verlichting te brengen in de duis ternis der omstandigheden, waarin de huiseigenaren verkeren. Het aantal leden steeg van 953 tot 957, met een totaal aamal ingeschre ven woningen van 8628. BRIDGE BEDRIJ VENCOMPETITIE Gisteravond werden gespeeld: PTT IKam. Onnes. Lab. 127124; R. v. A.HCW/NEM 102—128. IT HET LEVEN van de Vrouw AAN DE LEDEN VAN HET R.K. VROUWENGILDE Uit diverse aankondigingen in de courant heeft U gelezen, dat a.s. Donderdag 26 April een „Show de la Hollande" gegeven wordt, ten bate van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Roode Kruis, in de Stadsgehoorzaal. Deze avond is ze ker de belangstelling van onze leden waard, niet alleen om datgene, wat geboden wordt, iwaar vooral juist om het doel: onze steun aan het werk van het Roede Kruis. Aanvankelijk was op deze datum •en bijeenkomst van het gilde vast gesteld. maar deze avond is verzet 'aar 9 Mei a.s. Laten wij onze belangstelling blij ken door een grote opkomst. Namens het bestuur: A. TolenaarRoebroek Deze reorganisatie brengt niet al leen veel werk met zich mee. maar vereist ook een nadere toelichting. Beide comité's hebben daarom be sloten een propaganda-avond tr houden op 15 Mei in de grote zaal van „Der. Burcht". Op deze avond, gratis toegankelijk, zal ook de ge zelligheid êen woordje mee spreken, want er zal muziek zijn en de dames en heren kunnen hun talenten tonen in de spraakwaterval en bij de 2 x 1 1. Voor de winnaars worden prij zen beschikbaar gesteld en de orga nisatoren verwachten vele aanmel dingen. Wanneer het aantal te groot wordt, zullen de deelnemers bij lo ting worden vastgesteld. Zowel voor de spraakwaterval als voor de 2 x 1 1 kan men zich a.s. Donderdagavond van half acht tot half nepen opgeven bij de heren Le Rütte, B. Ballotstraat 68; Prirs, J. Lievenstraat 3; v. Hartevelt, Haarl.straat 186A; van Dinten, Su- matrastraat 38A. Burgerlijke Stand Geboren: Leonardus Lauren tius Joseph, z. v F. Godyla en J. M. J van Zeist; Hendrik, z. v.H v. Eijgen en J. M. Brandt; Marie Johannes, z v. A. de Kort en K. P. Kooij; Wil helmus Gijsbertus Maria, z. v J. G. le Rutte en M E. Paardekooper; Anthonius Simon Wilhelmus Maria, z. v. A. S. W. van der Linden en H. M. A. W. Paardekooper; Elizabeth d .v. I. de Fey en M. Bouwhuizen: Dick Johan, z. v. D. J I.ut en M. S Laterveer; Gabriëlla Maria Anna Sevriena, d. v. T. W. M. de Grijs en G. J. Richaerts; Henricus Matthias Hubertus, z. v. P. Chrispijnen J. M van Leeuwen; Elisabeth Theresia d. v H. P. Raaphorst en K P. Melet: Barend, z. v. P. van der Bent en C streektaal aan de orde stelt. Het Koninklijk Instituut voor de Tropen, aldus spr., heeft vergunning tot het instellen van deze leerstoel gevraagd, op grond van de overwe ging, dat iedere Europeaan, die in Indonesië een werkkring vindt en speciaal de universitair-gevormde, een zodanige kennis van de Bahasa Indonesia behoort te hebben, dat hij in staat is actief en passief deel te nemen aan het geestelijk verkeer in Indonesië, nu dat in toenemende mate door de Bahasa Indonesia ge dragen wordt. A. B. C.-EXPRES. gev/aardeerd. Het is ondoenlijk om nader in te gaan op het gevarieerde Wim Kan is van mening, dat er programma het vult een hele avond nog romantiek genoeg te vinden is in maar één aspect is opvallend, nl onze gemechaniseerde wereld; hij heeft altijd massa's romantiek gevon den in treinen, deelt hij mee in het „spoorboekje" van de „A. B. C.- sxpres". Misschien heeft hij groot gelijk, maar in elk geval is gisteravond, toen de „A- E. C.-expres" over de planken van de Leidse Schouwburg reed, wel dxiidelijk gebleken, hoeveel humor er te halen is uit zoiets nuch ter zakelijks als een spoorwegbedrijf met seinhuizen, signaalpalen en laco nieke wisselwachters. Het programma van het cabaret in Wim Kan en Corry Vonk is ge heel in spoorwegstijl gehouden en de doorvoering van deze gedachte tot in elk detact is opzichzelf reeds een prestatie. De grootste prestatie is het evenwel niet; dat wordt gevormd door de vertolking van de inhoud der diverse schetsjes, door de vlotte bab beltjes van de conferencier-stations chef Wim Kan, de liedjes van Sophie Stein en Pau Henning en niet do de laatste plaats door de uitbundige grappen van Corry Vonk en het spel van Johan Elsensohn en anderen. Wim Kan heeft zijn cabaret opge bouwd tot een van de meest be schaafde en geestige cabaretten. wel ke wij op Let ogenblik in ons land kennen, een cabaret, dat speciaal in een intellectueel milieu als in onze universiteitsstad, aanspreekt en wordt ALPHEN AAN DEN RIJN Ir.Snijder te Zwolle benoemd HIJ VERLAAT 1 SEPTEMBER DE GEMEENTE. De gemeenteraad van Zwolle be noemde Maandagavond ir zijn ver gadering met alg. stemmen ir. J Snijder tot directeur van openbare werken en commandant van de brandweer. De heer Snijder, die do functie van dir. van gemeentewer ken en commandant van de brand weer sedert 1 April 1949 te Alphen aan den Rijn vervult, zal de ge meente met ingang van 1 September verlaten en volgt dan de heer W. B. M. Beumer in Zwolle op, die na meer dan dertig jaren de dienst met pen sioen gaat verlaten. Aan de gevolgen overleden. De heer A. A. Versteeg uit Haastrecht, die Zondag 15 April bij een auto ongeval op de Herenweg te Alphen aan den Rijn levensgevaarlijk werd gewond, is in het Sint Josephpavil- joen te Gouda aan de gevolgen overleden. Zoals men weet, keerde de heer Versteeg op die Zondag met enkele vrienden van de voetbal wedstrijd NederlandBelgië terug, toen hij op de voorrang?weg werd aangereden door een auto, welke van een zijweg naderde. dat overal de lichte toets van Wim Kan s geestigheid te bespeuren is, de zelfde humor, welke ligt over de doodgewone babbetjes van de confe rencier, welke de schijn hebben alsof ze spontaan uit de situatie van het ogenblik voortvloeien. Wim Kan. die zijn eigen stijl gevonden heeft, praat zoals wij allen praten en zet ons daarom allen in het zonnetje. En wie heeft daar tenslotte iets op tegen, na zoveel regendagen? Goede reis verdeT. Dinsdag 24 April. De Ned. R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", afd. Leiden, heeft dit jaar grote plannen voor verschillende excursies. De deelnemende leden spa ren er reeds voor en het bestuur past voor iedereen 10 pet. bij. De be langrijkste excursie is wel de tocht naar Anwerpen op Zondag 18 Augus tus (dus niet op 5 Augustus!). De bezienswaardigheden en de kathe draal zullen bezichtigd worden. Bo vendien kunnen de deelnemers getui ge zijn van de processie, die op 18 Augustus door Antwerpen trekt. Er wordt gereisd per bus. Men moet echter zelf zijn boterhammen meene men. Ook echtgenoten en verloofden mogen mee. De kosten bedragen 9 per persoon (koffie inbegrepen). Men vertrekt 's morgens om half vijf. Voor die tijd wordt nog wel een be spreking gehouden. Op Zaterdag 21 Juli gaat men naar de Hoogovens. De zangers van de dekenale kerk dienen te weten, dat er ook Woens dagmorgen om half tien een gezonden H Mis is. Wat er vorige week aan de hand was, weten wij niet. Maar het schijnt dat de opkomst voor de Moedrcursus van het Wit-Gele Kruis allesbehalve goed was. Welnu, morgenavond is er om half acht weer cursus in het wijkgebouw Middelstegracht 129. Al le dames, die zich hebben opgegeven, worden beslist verwacht. Als we gisteren wat meer ruimte gehad hadden, zouden we u al ver teld hebben, dat de nachtvoorstelling in het Lido-theater van de verzets- film „Voor beulen geen gnade". Het der Meij; Johan, z. v. B. Kon stapel en C. van Biezen; Peter Jo hannes, z. v. W. J Vijlbrief cn E. Zegeling; Alida Maria Geertruida, d. v. A. J. Verhoogt en A. M. Belt. Overleden; W. M. van der Neut, dochter, 9 jaren; W. Broeksma, man, 80 j.; A. Lemstra. wed. van Van den Bosch, 85 j.; H. L. Koster, dochter. 29 j.; A. van der Boon, dochter, 5 dagen; P. van Duijn, huisvr. van Wischmeijer, 27 j.; H. P E. v. Beek. zoon, 5 j. Getrouwd: A. Nievaart, jm. en J M. van der Linden, jd.; H. de Groot, jm en J. C. Verhoog, jd., C. van den Nieuwcndijk, jm. en C. Chaudron, jd.; A. F. Kleun, wedn. en P. Heins, jd.; P. Goedhart, jm. en L. Beek man, jd. Zaterdag, 28 April, hoopt het echtpaar Vink-v. d. Gee.?: tale opbrengst, collecte inbegrepen, j de dag te beleven, waarop hel toegesproken door burgemeester Jhr. mr. F. H. van Kinschot, die hem me dedeelde, dat het H.M. de Koningin behaagd had de jubilaris de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Een der vennoten, de heer J. Pel, uitte zijn grote waardering voor hetgeen de heer Canbier in de afgelopen 50 jaar gepresteerd heeft met zijn vak kennis en toewijding. Na de oorlog werd hem de volledige kwaitiestcon- trole opgedragen! Onder het genot van koffie en erewijn werd nog een urtje gezellig nagekaart, 's Middags was er receptie, waarop het perso neel afscheid kon nemen van de heer Canbier, die met ingang van van daag zijn welverdiende rust genieten De kaartverkoop voor de jubi leumuitvoering van de R.K. Toneel vereniging „Vondel" (onderafd van de Leidse K.A.B.) op Maandag 30 April a.s. in „Den Burcht" is goed ingezet. Er bestaat blijkbaar veel be langstelling voor het Vlaamse to neelstuk „Suske Perdeams". Er zijn nog kaarten verkrijgbaar bij Bruines, Schutterstraat 6, van Leeuwen, Lan- gebrug 79, De Jong, Amaliastraat 22, Goldenberg, Toussaintkade 49 en Van der Mey, Erederodestraat 13. De laat ste kaarten kunnen Zaterdagmiddag van 2 tot 6 uur gekocht worden in „Den Burcht", tijdens de plaatsbe spreking. Laatste Berichten Oefening „Achilles" Voor de militaire driedaagse oefe ning „Achilles" die vandaag zal be ginnen, zijn in de haven van Nieuwe- diep de Britse destroyers „Opportu ne" en het fregat „Bleasdale" aange komen, benevens een aantal motor boten en landingsvaartuigen. Het Nederlandse smaldeel nummer Vijf, bestaande uit de kruiser „Tromp" en de fregatten „Dubois" en „van Ewijck" zal in samenwerking met de Britse oorlogsbodems lan- dingsoeefeningen houden ergens op de kust van Noord-Holland en Fries land. Algemeen verwacht men vannacht de landing, die door marioniers zal worden uitgevoerd. Zij zullen wor den bestreden door militairen van de Koninklijke Landmacht en de Natio nale Reserve, die in groten getale in Noord-Holland en Friesland rond het IJsselmeer zijn samengetrokken. Voorts zal een groot aantal vliegtui gen van de Luchtmacht Nederland en de Marineluchtvaartdienst aan deze operaties boven de Waddenzee en Noord-Holland deelnemen. De oefe ning staat onder commando van de Commandant Zeemacht Nederland Schout-bij-Nacht C. W. Slot. De ge combineerde aanvalsvloot zal in de loop van vandaag uitvaren, terwijl de troepen te land hun alarmstellin gen reeds hebben betrokken. Internationaal communistisch leger in Mandsjoerije? Thans maakt het nationalistisch gezinde weekblad „Sin wen tienti" te Hongkong er melding van, dat op het ogenblik een internationaal com munistisch leger in Mandsjoerije sa mengetrokken en voor actie gereed zou zijn. Volgens het blad zou dit le ger bestaan uit soldaten uit elf bin nen de Russische invloedssfeer gele gen landen. Wat getalssterkte betreft zt het te vergelijken zijn met de strijdkrachten der V. N. in Korea. Het leger zou gesteund worden door vijf luchtmachtgroepen en door een vloot, bestaande uit een kruiser, drie torpedobootjagerc en tachtig duikboten. HET CHINESE OFFENSIEF Vanmorgen te 8.30 uur plaatselijke tijd is de stad Indje, ten Noorden van de 38ste breedtegraad op de zelfde hoogte als Jangjang aan de Oostkust, door de Noordelijken be zet. Indje was tevoren door de ver bondenen ontruimd. Een aantal Chinezen met of zonder gezin is Surabaja ontvlucht in ver band met de ontvoeringen in de laatste weken, zij willen heil zoeken in Singapore, Honkong of de Phile- pijnen. Anderen hebben zelf maat regelen genomen ter bescherming van hun gezinnen. Java heeft in verband met ontvoe ringen, waarbij welgestelde Chinezen tegen betaling van een losprijs werdén vrijgelaten; een beroep op president Sukarno gedaan. Functionarissen van de Japan spoorwegen verklaren, dat tenminste 98 personen om het leven zijn geko men en 200 personen werden gewond bij het elders gemelde spoorweg ongeluk bij Jokohama. Do uit zes rijtuigen bestaande trein kwam uit Tokio. Even voor het binnenrijden van het eindstation te Jokohama STADSKOK veroorzaakten vonken de elee- 55-jarig huwelijksfeest te Oud-Ade was 709.90. In December werd aldus 659.50 verkregen, zodat er in totaal 1413.93 in Leiden werd ingezameld voor het Monument Kamp. Amers foort. Dan was er gistermorgen weer feest in de stad. De heer J. J. Can bier vierde zijn gouden jubileum bij de C.V. Gebrs. Pel, aan de Mors- weg, en werd op het directiekantoor Mogelijkheid van slipgevaar.. voor 55 jaar in het huwelijks bootje stapten. De bruidegom in de wandeling Jan Vink. is 79 jaar en voor zijn leeftijd nog een stevige krasse baas die zijn dagen nog niet in le digheid doorbrengt. De bruid Alida Anna v. d Geest heeft eveneens de ge zegende leeftijd van 79 jaai bereikt. Zij is afkomstig uil Warmond en woonde op de boerderij, waar nu de Kaag sociëteit staat. Jarenlang heeft zij naast de taak in haar eigen gezin bij anderen de helpende hand geboden bij gezinsvermeerdering. Thans gaat dat niet meer. Wel komt ze nog trouw naar de kerk. trische bovenleiding brand op het dak van de eerste wagon Het vuur verspreidde zich snel over de^e er de volgende wagons. Dqordat de electrische stroom door de brand was uitgeschakeld, konden de automatisch werkende portieren van de* trein niet worden geopend Enige passagiers slaagden er in door de ramen naai buiten to komen. Zij kwamen echter om he' leven bij een val van de zes meter hoge luchtspoorbrug, waarop het on geluk gebeurde. In 50 minuten was het eerste rij tuig veranderd in een massa ver wrongen staal. Het tweede rijtuig brandde half uit, voordat de brand weer het vuur meester was. Onder de doden, voor meer dan de helft vrouwen, bevinden zich acht kinderen. GEHEIMZINNIGE DOOD VAN ZES OUDEN VAN DAGEN. In het dorp Boven-Leeuwen niet ver van Druten werd vanmorgen in het St. Jozefgesticht een zestal ouden van dagen dood op bed gevonden. Toen een der zusters hedenochtend de bedden wilde gaan afhalen van een zaaltje, waarop zes ouden van dagen in de leeftijd van 59 tot 85 jaren ieder in een aparte cel slapen, bleek, dat zij allen waren overleden. De mensen waren des avonds tussen negen en tien uur ter ruste gegaan. Vermoed wordt, dat zij op de slaap zaal nog iets hebben gegeten, dat vergiftigd was. De overige bewoners van het St. Jozefgesticht mankeren niets. Morgen zal dr Hulst uit Leiden een onderzoek instellen. SPIEGEL VAN VERONGELUKT SCHEEPJE AANGESPOELD Op het strand bij de Koog (Texel) is de spiegel aangespoeld van het vaartuig, dat kort na 23 Augustus van het vorig jaar met tien Britse zeeverkenners aan boord, in het Ka naal is verongelukt. Op het gevon den onderde'1 van de achtersteven zijn nog duidelijk de woorden „Wangle PTrst Mortlake Scu- scouts"te lezen. De zeeverkenners waren op 23 Augustus met het scheepje de haven van Calais uitgevaren en later door een storm overvallen. Geruime tijd vernam men niets meer van hen,, tot in het najaar van 1950 dc stol'fe- 11 jke resten van zes verkenners op Texel aanspoelden. Deze jongens zijn op het eiland begraven. We wensen het bruidspaar e<n prettige feestdag met hun uitgebreide familiekring, kinderen en kleinkin deren MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 April. Groente Per 100 kg.; gele kool 1520, rode kool 2830, rapen 66.30. prei 11 23, rabarber 6—24, kroten 7.50. kroten, gekookt 14--24, uien 4,50 12.50, peen f 3556, andijvie 57— 72. stoofsla 32—48. witlof 15—44 winterpeen 9- -9 50 spinazie 1972 per 100 stuks komkommers 4649. bloemkool f 13 -74, salade 5—17.10 per 100 bos: pieterselie 7—14 radijs f 5—13, selderie 23.80, raapstelen 4.70—6.10 ROTTERDAM. 24 April Vee. Aanvoer 7087 totaal; 870 vette koeien 2572 gebruiksvee, 50 vette kalveren, 267 graskalvcren, 2173 nuchtere kal- vesren, 289 varkens, 545 biggen, 149 paarden, 4 veulens. 62 schapen, 37 wcide-zuiglammeren 69 bokken of geiten. Prijzen- vette koeien 2,55 2.85, 2.35—2.55, 200—2.30; vette kalveren 2.60--3.00. 2.30—2.60 en 2 202.30 per kg. levend gewicht: graskalveren f 330230150: nuch tere kalveren 484440; biggen 40—3525: slaehtpaardcn 2.20, 2.05 en 1 195 per kg. levend ge wicht; schapen 180— 140—100 kalf- koeien en melkkoeien 1050—825 700; vavekoe:en 700600550 vaar zen 680--620520; pinken 480— 420350. Vette koeien aanvoer iets ruimer, handel flauw, prijzen onver- ander: vette kalveren aanvoer ge woon, handel slenend prijzen als vo rige week; praskalveren aaanvoer iets groter, handel kalm, prijzen constant; nuchtere kalveren aanvoer iets min der handel stroef, niet geheel prijs houdend; biggen aanvoer iets rui mer handel traag, prijzen onveran derd; slachtpaardèn aanvoer als vo rige week, handel zeer stug, ho-e prij zen; schapen aanvoer matig handel kalm, prijzen onveranderd: kalfkoeicn en melkkoeien ahn voer ruim, handel redelijk prijzen ven vorige week kon den zich goed handhaven: vorekoeien aanvoer groot, hand i iuiOi prijshoudend vaarzen cn pinken aan voer ruim. h^-.del kalm. ruim pri,c houdend TV to'alc v/ceka-nvoer mag int noot i"-n. emd wow BODEGRAVEN, 24 April. Kaas. Aanvoer 64 partijen Prijzen: le soort 1.95—2.0. 2c soort 190-194 en extra tot 2 04 per k" Handel kalm. TER AAR. 23 April Groente Witlof I 31— .33 cent, idem II 16—28 cent. idem stek 56 cent spinazie 61 82 cent idem afw 48 -56 cent, an dijvie 5879 cent, rabarber 1619 cent prei 17 cent sjalotten 6 cent, uien 25 cent, kroten 812 cent. waspeen stek 6 cent aardapnclen 8 '■ent alles per kg.: sla I 817 cent. idem II 4--13 cent per stuk. stoof la f 0 751.30 per ki t radijs 11 ent. -elderij 15 cent alle? per bos snij bonen f 1.85 oei- half kg. aardbeien 14 cent per stuk ROFLOFA RENDS VEEN. 93 Anril Groente. Aardbeien I f 120—1.50, idem II 2580 /-rnt nor doos; krop sla I 12 20—15.80. idem II f 5—7,10 Witlof f 35.— Bloemen. W Pitt 16—35 cent, Golden Harw t 2645 cent Barti^on 22--33 cent Conland 2140 cent. Do- ny Zetten 29- -37 r-ont Alhm-, 40—50 cent Sonja 2337 cent Raucnhof 28—39 cent. Flammen-nel 3237 e-nt V. Edrlv 20 28 cent. Flrabeth 32— 50 '•ent Moedordat? .38—55 eente p;cc.-> 'Rllv 3646 cent Narcis-en 612 ct Fresia's 1236 cent. Irissen 12—31 cent, Anemonen 1019 cent, Lathv rus 1038 cent Rhododendrons 26 75 cent, Tuinplanten 5070 cent

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3